WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 16 Juli 1908. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Corunalaagste 751.4 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 17 Juli 1908. Wind Matige tot krachtige Z.W.- l(jke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 51 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 16 Juli des morgens 7 uur 62° F. hebben voor zulk een menigte. Voor mij is het lijden van de ouders, de echtgenooten der verban- nenen, der gevangenen, der gehange nen Voor m(j, deze spionnen, deze verkochten, deze dozijnen, deze hon derdtallen menschen, die men dood schiet!" En als Tolstoï er zich rekenschap van geeft, dat dit alles ook voor hem, als deel van de Russische gemeen schap, geschiedt, dan wil hy dit niet langer verdragen. Het is hem onmogelijk te blijven voortleven met deze gedachten en daarom heeft hij z(jn manifest ge schreven en in alle landen verspreid, opdat men hem er om io den kerker, of nog liever, aan de galg brengt. Want zoo alleen zal hy bevrijd zijn van de martelende gedachte, dat al die gruwelen ook om zijnentwille gebeuren. Het manifest eindigt met een innig beroep op zyn „broeders", om af te laten van al deze schanddaden en in te keeren tot zichzelf. DUITSCHLAND. Uit ons nommer van gisteren weet men reeds, dat de groote luchtreis van Zeppelin gisteren door een ongeval moest worden uitgesteld. Ook eergisteren moest de reis, nau welijks begonnen, weer worden afge broken. Geheel volgens het programma steeg de ballon om 2 uur op16 personen bevonden zich aan boord, onder wie majoor Sperling en kapitein Von Jena, die tot commandanten van lucht schepen zijn aangewezen. Voor het opstijgen werd een telegram gezonden aan den Koning en de Koningin van Wurtemberg, die spoedig met hun jacht verschenen en den luchtreizigers goede reis wenschten. Het luchtschip steeg snel op en dreef weldra boven het meer van Constanz. Te kwart voor drie uur zweefde het luchtschip boven de stad, en voerde het verschillende manoeu vres uit, op een hoogte van 200 M. Toen keerde het schip in de richting van Friedrichshafen. Te 3 u. 10 m. kwam het ter hoogte van Meersburg op het water, doch het steeg onmid dellijk weder. Te vier uur keerde de ballon in het ballonhuis terug. Het bleek, dat onderweg de koel- waterschroef van den voorsten motor gebroken was. Het ongeval kon spoedig hersteld worden. Volgens de medeelingen in de Köln. Ztg. liep de ballon prachtigde wen dingen die het luchtschip maakte zijn uitstekend geslaagd. Te Mannheim heerschte Dinsdag, in afwachting der komst van Zeppelin's luchtschip, groote opgewondenheid. De straten stonden vol menschen. En daartusschen vlogen automobielen met officieren van den generalen staf, die steeds weder nieuwe telegrammen ontvingen en verzonden. Tegen vijf uur, toen bekend werd, dat de reis was uitgesteld, en de signaalvlaggen werden ingehaald, ver spreidde de menigte zich. Niet alleen in de militaire wereld wordt met groote spanning naar den definitieven triomf van Zeppelin's luchtschip uitgezien. Ook de Duitsche nijverheid staat gereed om de ver vaardiging van de „stijve" lucht schepen van het Zeppelin-systeem op zich te nemen. De automobiel-fabrie ken, waarvan de meeste reeds lucht schipmotoren maken, z(jn de aan gewezen établissementen voor de nieuwe industrie. Wel heeft de Duitsche regeering zich den voorkoop bedongen van alle luchtschepen van het Zeppelin-systeem, maar de levering van deze luchtschepen aan de parti culieren en aan het buitenland zal niet worden belet, evenmin als dit bijvoorbeeld met het door de firma Krupp vervaardigde geschut gebeurt. Een uitvinding als die van Zeppelin is niet geheim te houden, en kan niet binnen een enkel land blijven beperkt. Zij behoort aan de geheele wereld en dit heeft de Duitsche regeering dan ook ingezien. PORTUGAL. Een lid van het Portugeesche par lement, tijdelijk te Rome vertoevende, heeft naar we in de Petit. Bleu lezen, aldaar aan een journalist zijn meening gezegd over den huidigen toestand in Portugal. Deze toestand zou in politiek opzicht niet zoo slecht zijn als in economisch opzicht. Er heerscht thans in heel Portugal een onrustwekkende malaise. Wat de Regeering betreft, deze verliest onder de intellectueele kringen meer en meer terrein, en men zou er zelfs over denken om.... Franco weer terug te laten komen en het bewind in handen te geven. Franco moet echter aan hen, die te dien einde stappen bij hem deden, hebben geantwoord, dat hy zijn tijd nog niet gekomen achtte. Een der grootste gevaren, waaraan Portugal was blootgesteld, bestond, volgens het parlementslid, in de herhaalde inmenging van Engeland in de bin nenlandsche zaken van het land. Deze inmenging wekt in alle lagen der Portugeesche bevolking groote onte vredenheid, en het zou altijd vol gens het parlementslid best kunnen zijn, dat deze ontevredenheid de afschaffing van het Koningschap en de geboorte van een Portugeesche Republiek bespoedigde. OOSTENRIJK. Bij een verkiezing voor bet Oosten- rijksche Huis van Afgevaardigden, de eerste na de laatste algemeene, is in Silezië, in plaats van een Duitscben nationaal, de socialist Müller gekozen. Zijn tegencanditaat was een Duitsche agrariër. De socialisten hebben nu 88 zetels. AMERIKA. Do New-York Herald verneemt uit Washington, dat men daar in diplo matieke kringen gelooft, dat Japan het mogelyke doet om van Brazilië de drie Dreadnoughts over te nemen die in Engeland in aanbouw zijn. Yan wege het Braziliaansche gezantschap in de Vereenigde Staten wordt in de N. Y. H. echter tegengesproken, dat Brazilië die schepen slechts in schijn voor zichzelf laat bouwen. MAROKKO. Het schijnt vast te staan dat Moe lei Hafid Zaterdag Fez zal verlaten. Hij laat met koortsachtige haast twee legers uitrusten, waarvan, naar het schijnt, éen in elk geval naar Mara- kesj gaat om de zuidelijke hoofdstad tegen Abd-el-Azis te verdedigen. Waar hijzelf naar toe gaat, 't zy naar Ma- rakesj, 't zij naar Rabat, 't zij naar Tanger, is nog niet bekend. De berichtgever van de Morning Post is te Fez aangekomenhij is de eerste Europeaan, die daar na langen tijd verschenen is. Hij seint dat het bericht over de bezetting van Azem- moer en den marsch van Abd-el-Azis naar Marakesj, te Fez groote ontstel tenis heeft verwekt. De ambtenaren van Moelei Hafid aldus de corres pondent kunnen dat niet rijmen met de onzijdigheidsverklaring door Frankryk afgelegd. Fez ziet er uit als een groot kamp. Dagelijks worden 4000 man troepen, die vroeger tot Abd-el-Azis' leger behoorden, geoefend. Duizenden Mooren uit den omtrek komen dagelijks aan om Moelei Hafid ondersteuning en geschenken aan te bieden. De Marokkanen beschouwen den strijd voor Moelei Hafid als een gevecht voor hun onafhankelijkheid. Hafid kan, zoo noodig, 50.000 man in het veld brengen. Geld is er voldoende maar er is gebrek aan wapens en munitie. Moelei Hafid zegt, aldus gaat de correspondent voort, dat wanneer Frankrijk zijn broeder helpt, hij alle stammen uit heel Marokko oproepen zal tot den heiligen oorlog en liever tot op den laatsten man zal vechten dan de onafhankelijkheid van het land prijs geven. Blijft Frankrijk echter werkelijk neutraal, dan is Hafid er vast van overtuigd, dat hy in een paar weken een einde aan den bur geroorlog gemaakt zal hebben. Hy is bereid, de overeenkomst van Algeciras te erkennen zoo lang totdat het land is uitgerust van den burgeroorlog; dan wil hy een nieuwe conferentie bijeen roepen tot nadere regeling van som mige quaesties. Abd-el-Azis' schulden wil hy overnemen voor zoover ze ge maakt zyn vóór Hafid's uitroeping in Fez en ook de aanspraak van Frankrijk op 60 pCt. der invoerrech ten zal hij erkennen. PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT. De zomervergadering van de Pro vinciale Staten van Utrecht werd gisteren voortgezet. Tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten werd benoemd de heer prof. mr. J. De Louter, met 34 van de 36 stemmen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, om wijzi ging van het provinciale reglement op de wegen. De rekening werd vastgesteld op f 260.292,40 aan ontvangsten en f229,238,32 aan uitgaven: derhalve met een batig slot van f31,054,08. Goedgekeurd werd een voorstel om voor f 1500 deel te nemen aan het waarborgfonds voor de in 1909 te Zeist te houden groote tuinbouwten toonstelling. Overeenkomstig het advies van Ge deputeerde Staten werd besloten af wijzend te beschikken op het verzoek tot verhooging van het subsidie van f 100 op f 200 ten behoeve van de Vereeniging De Teekenschool te Breu- kelen. Verleend werd een subsidie van f300 aan de Teekenschool te IJsel- stein, terwijl f9000 beschikbaar werd gesteld voor landbouwdoeleinden. Bij de behandeling van het verzoek van het Nederlandsch Gasthuis voor Ooglijders om toekenning van f2000 subsidie ontspon zich een levendige discussie. Gedeputeerde Staten stelden voor f2000 subsidie te verleenen. De heer Mendels zeide zich niet te zullen verzetten tegen de toekenning van het subsidie. Spreker heeft in het jaarverslag van het Gasthuis ge lezen, dat er f 160 voor traktementen en dienstloonen en f320 aan werk loon minder is uitgegeven, terwijl er voor voeding evenveel is uitgegeven, hoewel er 180 verpleegdagen meer waren. Spr. zou gaarne hieromtrent opheldering krijgen. Is het namelijk gebeurd door de krapheid der finan ciën, dan gelooft spreker, dat het sub sidie moet verhoogd worden. Hem is bovendien bekend, dat de werkom standigheden der verpleegsters en het personeel zeer ongunstig zyn. De ver pleegsters b. v. hebben 15 uur per dag dienst, terwyl er heelemaal geen nachtverpleegster is, zoodat ook des nachts door de gewone dagverpleeg sters moet geholpen worden. De heer De Wijkerslooth toonde aan, dat het gelijk blijven van het voedsel, ondanks de 180 verpleegdagen meer, het gevolg is van het vertrek van den amanuensis met diens gezin. De jonge amanuensis, een jonge man, heeft niet onmiddellijk het volle salaris gekregen, vandaar de miDdere werkloonen. De verpleegsters werken 14 uur per dag, doch daarbij hebben dezen steeds gewoonlijk heele mid dagen in den tuin met de patiënten zoo goed als niets te doen. Is nachthulp noodig, dan wordt een extern zuster gehuurd. De looneu der zusters zyn zeer vol doendeen voor ongediplomeerde zusters hooger dan elders. De heer Mendels achte verhooging van het subsidie met f 500 gemotiveerd, om deze uit te keeren aan het perso neel en dient een voorstel in dien geest in, dat evenwel niet ondersteund wordt. Mr. Van Bolhuis achtte het zeer goed, dat de heer Mendels deze toestanden heeft besproken. Spr. zag gaarne eenige nadere inlichtingen in de volgende vergadering tegemoet. De heer Huydecoper van Maarsse- veen deelde namens de Gedeputeerde Staten en als regent van het Gasthuis mede, dat een nader onderzoek zal worden ingesteld. Het subsidie werd hierna goedge keurd. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek om subsidie voor den aanleg van een paardentramweg Montfoort Linschoten—Woerden. Aan de Teekenschool to Maarssen werd f 100 subsidie verleend. Bij de begrooting voor 1909 was gevoegd een voorstel om de opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men en op die der personeele belasting te doen heffen tot een bedrag van 9-| De begrooting werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 507.614, Het voorstel tot verhooging der op centen werd aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. Ten slotte werd met 20 tegen 11 stemmen een voorstel van mr. Mendels aangenomen om Gedeputeerde Staten te verzoeken in de a.s. winterzitting praeadvies uit te brengen om de provinciale wegen en werken in eigen beheer te nemen. Afschaffing bakkers- nachtarbeid. Het Nationaal Co mité voor Afschaffing van den Nacht arbeid in het Bakkersbedrijf, hield eergisteren een vergadering in „Krasna- polsky" te Amsterdam. Vertegenwoor digd waren al de bij het comité aangesloten organisaties. De heer J. E. v. d. Graaf voorzitter, deed in zijn openingswoord vooral uitkomen, dat het de financieels regeling van het comité gold, waarvoor de vergadering bijeen kwam. De heer PI. B. F. van Bossum, secretaris, gaf in korte trek ken verslag der door het moderamen verrichte werkzaamheden. Na behan deling der tal,van ingekomen stukkeu, kwam in bespreking de financiën. De quaestie der schuldenlast welke het comité drukte werd opgelost, door deze om te slaan op de aangesloten orga nisaties en deze 15 cent per lid te laten bijdragen. Verder werd besloten krachtig te wei ken om door donaties de geregelde uitgaven te bestrijden. Rapport werd uitgebracht by monde van den heer Te Boekhorst, die met den heer Diemer op audiëntie geweest is bij Minister Talma. De minister beijvert zich om door wettelijke rege ling den nachtarbeid der bakkers zoowel voor patroons als gezellen te doen ophouden. Hij droeg reeds aan de commissarissen der Koningin in de provincies, aan de burgemeesters en inspecteurs van den Arbeid op, om bijzondere aangelegenheden in bet bakkersbedrijf te onderzoeken. De Minister hoopt zeer spoedig een wets ontwerp dienaangaande in te dienen, doch Z.Exc. zal vooraf eerst het oor deel van dit comité inwinnen. Besloten werd de actie tot Afschaffing van den Nachtarbeid opgewekt te blijven voortzetten. Werkstaking. De opper lieden en metselaars, werkzaam aan het nieuw te bouwen post- en tele graafkantoor te Eindhoven hebben het werk neergelegd. De metselaars verdienden f0.20 en de opperlieden f 0,14 uurloon. Zy verlangen thans 22 en 18 ct. per uur. Er is reeds door de ondernemers met een commissie uit de werklieden geconfereerd. Echter kan omtrent de loonquaestie der metselaars in 't ge heel geen overeenstemming verkregen worden. Den opperlieden werd f 0.15 per uur geboden, doch dezen wenschen hierop niei in te gaan, hoewel zij wel tot eenige concessie geneigd zijn, zegt het Hbld. Het werk ligt dus nog steeds stil. Bij deze staking zijn plm. 60 man betrokken. Voor het bouwwerk wordt gepost. DE CHRIST.-HIST. UNIE. De Chr.-Hist. Nederlander bespreekt de verschillende opmerkingen door de bladen gemaakt naar aanleiding van de fusierede van den heer De Savornin Lohraan. Wij nemen er enkele punten uit over „Gaat het in de eerste plaats om het fundament onzer staatsinstellingen, dan volgt daaruit van zelf de saam- hoorigheid der rechtsche partyen, als allen medewerkende tot hetzelfde doel. Voorts volgt daaruit, dat de natie niet gesplitst mag worden in geloo- vigen en ongeloovigen, in Christenen en paganisten, maar in hen die wèl, en in hen die niet den Christeljjken godsdienst als grondslag van onze staatsinstellingen willen behouden. „Behooren alle partyen rechts als samenwerkende tot hetzelfde doel, bijeen, dan behoort men voorsamen- werking ook met R.-K. niet terug te deinzen. Het is waar, dat de R.-K. een van de Protestantsche beginselen sterk afwykend staatsrecht verdedigen, en in andere landen soms toepassen, en dat dan ook indertijd het Belgische en Hollandsche episcopaat verboden hebben den eed te doen tot handhaving eener Grondwet, die op verschillende punten met den geest en de grond- regelen van den Katholieken godsdienst strijdt. Maar het is even waar dat bedoelde punten in onze Grondwet zijn vastgelegd en dat de R.-K. de eenmaal ingevoerde Grondwet even nauwgezet handhaven als de Protes tanten. Dat de vrijheid van godsdienst en rechtsgelijkheid van alle kerken uit de Protestansche, de Evangelische, niet uit de rationalistische beginselen zijn voortgekomen, is door vele des kundigen als een historisch vaststaand feit erkend. Waarom een Protestant daarop niet zou mogen wjjzen, is niet in te zien. Hebben de Protestanten er bezwaar tegen als de R.-K. aan- toonen welke voorrechten zij bezitten of meenon te bezitten boven de Protes tanten? Of moet een Protestant zich zijn naam schamen „Het niet samenverbonden zijn met de „antirev. partij" vindt zijn oorzaak niet in verschil van beginsel, maar in de leiding der genoemde party. Daar de Chr.-hist. partijen zich aan die leiding hebben onttrokken, wordt het samenwerken met die party ge makkelijker, mits dan ook de pretentie alsof de leider dier party tevens leider ware of behoorde te zyn van de rechter zijde, wordt prjjs gegevenzij is trouwens met de officieels feiten in tegenspraak. Eigenlijk moest het overbodig zyn dit te zeggen zoolang echter het volk in den waan gebracht wordt, dat de Chr.-hist. partijen afge weken zyn van de antirev. beginselen, moet onzerzijds handhaving van de waarheid daartegenover staan. Zij die meenen, dat herinnering aan vroegere feiten lichtelijk tot oneenigheid aan leiding kan geven noodzakelijk is dat niet zouden wellicht goed doen zich tot diegenen te adresseeren, die voortdurend den valschen waan trach ten io stand te houden. Om des lieven vredes wille mag de waarheid niet worden verdonkeremaand. „Er is bij de fusie geen woord ge sproken, tegen het bekende woord „de vrije school voor heel de natie." Wel het tegendeel is geschied. Maar tevens is uitgesproken, dat de Chr. Hist. Unie niet wil medewerken om de openbare school te verlagen tot de school voor de ongeloovigen, waar Bijbel en gebed krachtens de wet worden buitengesloten." Aangezien de regeering en de Staten der provincie Utrecht de voor keur geven aan de bevordering der tot standkoming van stoomtramwe gen in het zuidwesten der provincie Utrecht, van minder lokaal karakter dan de ontworpen paardenspoorweg Montfoort-Linschoten-W oerden, voor welken in de zoraerzitting der Staten van Utrecht eene bijdrage in de aan- legkosten uit de provinciale fondsen werd geweigerd, heeft de ingenieur A. J. Èrieger te Amersfoort concessie aangevraagd voor eene stoomtramver binding Utrecht station Harmeien met zystak van de Meern naar Montfoort en eventueele uitbreiding naar IJsel- stein. Zjjne aanvraag voor een paar denspoorweg van Utrecht naar Har- melen is hierdoor nog niet vervallen, daar het in zijne bedoeling ligt het nieuwe project Utrecht Harmeien met zijtak naar Montfoort enz. dub bel, d. i. als stoomtram en als paar dentram te bewerken. Het kantongerecht te Harderwijk veroordeelde M. S. te Amersfoort tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, we gens het onbeheerd laten staan vac een trekdier op den openbaren weg. De Stct. no. 164 bevat een Kon. Besluit van 9 dezer, waarbij, omdat zy geacht worden onmisbaar te zyn hetzij voor het gezin waartoe zij be hooren of waarin zij zyn opgenomen, hetzy voor de personen in wier levens onderhoud zjj voorzien, o.a. aan de volgende militieplichtigen van het 5e Reg. Inf. ontheffing van den werke- lyken dienst by de militie is verleend tot 17 Mei 1908: A. A. M. A. Döpp, lichting 190S en G. J. Gilbers, lich ting 1904. Programma van het concert, Zondag a.s. in Amicitia te geven door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 1. Marche des pctita soldata Ganne. 2. Ouverture „Egmond", v. Beethoven. 3. An der schonen blauen Donau, walzer, Strauss. 4. Grande tantaisie s. d. m. de l'opéra Roméo et Ju liette. Gounod. 6. Ouverture „Banditen- stroiche, Suppé. 6. Ballet Égyption, Luigini. 7. a. Meditation sur le Ie Prélude de Bach, Gounod, b. Toréadoret An- dalouse, Rubenstein. 8. Die Meistersinger von Berlin, Groszes Pot pourri, Linche. Aanvang 7f uur. Tot bestuurslid van de afdeeling Amersfoort en Omstreken van den

De Eemlander | 1908 | | pagina 2