WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STATEN GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 21 Juli 1908. Hoogste barometerstand 770.9 m.H. te Hortalaagste 752.3 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 22 Juli 1908. Wind Matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwis selende bewolking waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 21 Juli des morgens 7 uur 62° F* i OOSTENRIJK. Toen de 81-jarige aartshertog Rainer Zondag te Gmilnde een wandeling maakte, wierp zich plotseling een on bekende met getrokken mes op den ouden aartshertog. Onmiddellijk snel den eenige dienaren toe, wierpen zich op den aanvaller en overweldigden hem. De grijze aartshertog scheen uiterlijk niet verschrikt en verdween zonder het minste letsel bekomen te hebben onmiddellijk in het paleis. Aartshertog Rainer is een neef van Keizer Frans Jozef. RUSLAND. Te Nauheim is tengevolge van een hartkwaal overleden de admiraal Rodjestwensky, bekend uit den slag in de straat van Tsoesjima waar de Russische vloot door de Japansche werd vernietigd en uit den slag bij Doggersbank waar de Russische vloot eene overwinning behaalde op weer- looze Engelsche visschers. De Matin verneemt uit Peters burg, dat het nummer van Woensdag alleen zonder het eerste blad, waarop Tolstoj's manifest stond, in Rusland is toegelaten. Te Kalisz (Polen) werd een bom geworpen naar een postdiligence. De postillon en twee soldaten van het escorte werden gedood. TURKIJE. De Daily Mail verneemt uit Kon- stantinopel, dat de opstand in Mona- stir zich uitbreidt. Na den moord op generaal Tsjemsi pasja zjjn er nog twee hooge officieren gevallen, gene- raal-majoor Osman pasja en Resjad effendi, door den sultan naar Monastir gezonden. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Berljjn had gisteren, volgens een telegram van daar, wel van een poging tot moord op Osman gehoord, maar niet dat h(j dood was. Een telegram uit Saloniki van Zaterdag zegt echter, dat inderdaad generaal Osman Heydet (Hidajet?) Vrijdag in de kazerne te Monastir doodgeschoten is door een officier die tot de Jong- Turken behoort. Een Reuter-telegram uit Konstan- tinopel van Zaterdag houdt in, dat daar een bedreiging van officieren van het 3e legerkorps is ontvangen, dat, indien de 38 officieren, als verdacht van Jong-Turksche neigingen gevan gen gezet, niet vrijgelaten worden, alle generaals in Macedonië gedood zullen worden en het leger op Kon- stantinopel zal aanrukken om er het herstel van de grondwet door te zet ten. Verder zegt het bericht, dat generaal Osman Hidajet, bevelhebber in de Monastir-zone, ernstig door een schot van een officier werd gewond, terwijl hij aan de officieren een brief vau den sultan voorlas. Volgens ge rucht, weigeren in klein-Azië redifs op te komen. Het telegram besluit met als een verzinsel tegen te spre ken het bericht, dat de zaakgelastig den van Engeland en Rusland op Jildiz over den toestand in Monastir vertoogen hebben ingediend. Een ander bericht meldt, dat de generaals Mahir pasja en Joessoef pasja, naar Saloniki gezonden om naar den aanslag op Nazim bei en den geest bjj de officieren van het 3e le gerkorps een onderzoek in te stellen, hebben gerapporteerd, dat het uit gangspunt van de Jong-Turksche be weging in het leger te Konstantinopel ligt. Daar zjjn vervolgens huiszoekin gen gedaan, die echter nog niets hebben opgeleverd. MAROKKO. Frankrijk heeft een stap gedaan om de wantrouwenden in Duitschland te logenstraffen. Gel(jk gemeld is, werden uit Par(js aan de Duitsche regeering inlichtingen omtrent Marokko gegeven, waarin o.a. werd gezegd, dat de bezetting van Casablanca en omstreken niet langer zou worden volgehouden dan dringend noodzakelijk was. En nu wordt feitelijk een begin gemaakt met vermindering van de Fransche troepenmacht in Marokko. Generaal d' Amade heeft geseind, dat het Ge bataljon van het le vreemdelingen-regement en het le bataljon van het le scherpschutters regiment naar Algerië zullen terug- keeren, overeenkomstig de bevelen der regeering, De Fransche regeering is daartoe overgegaan wegens de rust en de orde die thans heerschen in het gebied der cjaoeja-stammen, en dat zij er toe be sloot, zoo merkt de Matin aan, is wel het beste antwoord hetwelk gegeven kon worden aan degenen, die willen beweren, dat Frankrijk voornemens zoe koesteren, die in strijd waren met de taak waarmede het krachtens de internationale overeenkomsten is be last in Marokko. PERZIË. In Perzië wordt de verwarring steeds grooter. Tebris bijv. moet geheel in de macht der revolutionnairen z(jn. De Koninklijke infanterie, die van Teheran naar Tebris was gezonden, om de orde te heipen handhaven, heeft haar geweren in den steek gelaten, de uniformen uitgetrokken en is naar huis toe gegaan. De bevolking is in de moskeeën samengekomen en besloot de wijk Moedjehed en de wijk der royalisten aan te vallen. De Russische consul-generaal kwam echter tusschen- beide en beloofde aan den Sjah te telegrapheeren, een algemeene am nestie te verkr(jgen en den priester raad uiteen te doen jagen. Later ver nam men, dat antwoord van den Sjah was ingekomen en dat de priesterraad was gevlucht. In de straten houden het schieten en plunderen aan. De royalisten wor den vermoord waar zy zich vertoonen, ook de beul van Rachim Khan is ver moord. Intusschen gaat de Sjah voort zijn Kamp te Basskshah te versterken. Duizend Bachthiarenruiters worden tegen de opstandelingen van de provin cie Azerbadjan uitgezonden. Zes der revolutionnairen, die in de Engelsche legatie waren gevlucht, z(jn tot deportatie veroordeeld en onder geleide weggevoerd. EERSTE KAMER. Een aantal ontwerpen van geringen omvang is in de vergadering van gisteren aangenomen, o.a. de voordracht tot invoering van den Amsterdamschen tyd. De Minister van Binnenlandsche Zaken verstrekte nog eenige inlich tingen over de wetsvoordracht van eon Engelsch Parlement, die des zomers een uur tijds wenscht te win nen voor zijn landgenooten, door 's zomers, te beginnen met den derden Zondag in April, alle klokken zestig minuten voor te zetten. Die wet, in Groot-Brittannië met algemeene sym pathie begroet, zou in Nederland slechts verwarring kunnen stichten. Engeland's internationaal post-, per sonen- en goederenverkeer is, in tegenstelling tot Nederland', gering, vergeleken bij z(jn binnenlandsch ver keer. Vandaar dat ginds mogelijk is, wat hier nadeelig zou werken, volgens de meening van den minister. Nederland enVenezuela. Hr. Ms. Gelderland heeft de haven van Paramaribo Yeriaten, niet, zooals het plan was, om een kruistocht te houden, doch is op last van het Ministerie, naar Venezuela vertrokken, omdat president Castro een Nederlandschen schoener in beslag heeft genomen. Hr. Ms. Gelderland heeft, naar wij verne men, in opdracht het schip op te eischen. B(j weigering zal de oorlogs bodem aldaar moeten verblijven om de haven te blokkeeren, of zoo noodig, tot overgave met de sterke hand te dwingen. Dit nieuws moeten we vernemen uit „de Surinamer." D e D i r.-G en. der Post en Tel. Dezer dagen ontleenden wij aan het „Hblb." het bericht, dat de heer G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der Post, en Tel., ernstig overweegt als zoodanig af te treden, daar hem niet de zelfstandigheid wordt gelaten, welke h(j voor een goed beheer van het be drijf noodzakelijk acht. De Avp. verneemt uit volkomen vertrouwbare bron, dat van heengaan b(j den heer Pop vooreerst wel geen sprake zal zijn, om verschillende redenen. Wat de reden betreft, die hem daar toe volgens het „Hbld." zou leiden dat den heer Pop „niet de zelfstandig heid wordt gelaten, welke hij voor een goed beheer van het bedrijf noodzake lijk acht" dit slaat natuurlijk op het feit, dat de tegenwoordige Minister van Waterstaat, de heer Bevers, en de secretaris-generaal hun gezag nog veel strenger handhaven dan bijv. minister Kraus, onder wien de D.-G. ook al veel minder vrijheid had dan onder min. De Marez Oyens. Minder dan ooit moet men geneigd zijn, van de afd. „Posterijen en Tele graphic" een geheel zelfstandige a f d e e 1 i n g te maken zooals indertijd de De Savornin Lohman min. Kraus in de Tweede Kamer verzocht, zij blijft een onderafdeeling van Waterstaat. D r. C. J. E g g i n k f. Te 's Gravenhage is overleden de heer Dr. C. J. Eggink, inspecteur der gym nasia. Cornelis Johannes Eggink, geb. in 1850 te Oegstgeest, was van 187/ 1884 leeraar en conrector aan het gymnasium te Delft; van 1884 1889 leeraar aan het Gymnasium te Am sterdam en sedert 1889 inspecteur der Gymnasa. Machinisten en stokers. Naar de D. Ct. meldt, heeft het be middelend optreden van den reeds vroeger aangeduiden invloedrijken persoon te Dordrecht ten gevolge ge had, dat Maandagmiddag te Rotter dam zouden bijeenkomen de heer De Monchy als voorzitter van de Rotter- damsche Kamer van Koophandel, de heer E. Boonen Hzn. als onder-voor zitter van de Dordrechtsche Kamer van Koophandel, de heer Krilthofer, vertegenwoordiger te Rotterdam van de Mannheimer Gesellschaft, en een Rotterdamsche cargadoor, teneinde den toestand in het R(jn-sleepvaart- bedrijf te bespreken en middelen te beramen, welke aan het huidige con flict een einde zouden kunnen maken. Yan den uitslag hebben wij nog niets vernomen. ROOMSCHEN EN CHRISTELIJK- HISTORISCHEN. Verscheiden Roomsche bladen z(jn niet te spreken over de rede van den heer de Savornin Lohman, gehouden b(j gelegenheid van de fusie der christelijk-historische groepen. De Gelderlander nl. vraagt „Wat zouden de leden der Chr.- Hist. Unie wel zeggen, als de R.-K. in hun program eens den eisch stel den „Nederland moet geregeerd wor den in katholieken zin" „Wel verre van grondwettelijk te z(jn, is de eisch der christ.-hist. anti constitutioneel, omdat de Neder- landsche Grondwet geen landsbestuur in den zin van dezen of genen gods dienst kent. „Het katholieke Nederland weet uit droevige ervaring, dat de vrijheid der Kerk niet door het protestantisme is gebracht, maar integendeel twee eeuwen lang door de Hervormers is tegengehouden. „De bewering, dat de vrijheid en rechtsgelijkheid der Kerken uit de protestantsche beginselen is voort gekomen, is dan ook slechts houdbaar, als menmet Friedrich Stahl toegeeft, dat de rationalistische beginselen juist uit de hervorming zijn geboren, iets wat „De Nederlander" echter, blijkens de door haar gemaakte tegenstelling, wel nimmer doen zal. „Wie dit niet doet, zal het histo rische feit hebben te erkennen, dat èn de geestelijke èn de werkelijke vaders der moderne Europeesche grond wetten de liberalen zijn geweest. „Ten onzent was het Thorbecke, die met den steun en onder de toe juiching der katholieken de Grondwet van 1848 wist door te drijven. Eerst deze grondwet en niet die van 1815 vestigde de vrijheid en gelijkheid der godsdiensten. En juist tegen deze Grondwet ging toenmaals het anti- revolutionnaire verzet van de partij van Groen van Prinsterer, een staats man, op wiens beginselen en politiek de leider der „Chr.-Hist. Unie zich bij voorkeur beroept." Verder schrijft De Gelderlander nog: „Wij voor ons beschouwen een program niet als kinderspeelgoed of louter paradetuig, allerminst het de gelijk ontworpen program der Unie. „Al hebben wij ook in 1909 de hulp der Chr.-PIist. noodig, het om gekeerde is méér waar ter wille van die hulp leggen we ons niet zwijgend neer bij een programeisch, die, naar de letter verstaan, vlak af tegen onze beginselen ingaat en naar de gegeven uitlegging welke in tusschen uit den aard der zaak geen bindend karakter heeft, als zijnde niet door de partij bekrachtigd nog tegen onze eer als grondwettelijke, constitioneele partij indruischt." De Limburger Koerier schrijft o. a. „Dat Nederland moet bestuurd worden in protestantschen zin En toch wil die Unie samenwerken met de andere partijen der rechterzijde. Dus ook met de katholieke partij, verreweg de sterkste der drie. Maar hoe moet de katholieke partij samen gaan met een, die vordert dat Neder land bestuurd zij in protestantschen zin Dat gaat eenvoudig niet. „Eerlijk gezegd, begrijpen wij hee- lemaal niet, hoe de Unie, aan welker hoofd een man als jhr. De Savornin Lohman staat, zulk een dwaas artikel in haar statuten heeft kunnen schrij ven. „X. in Het Centrum haalt uit De Nederlander, dat de gewraakte passage in de statuten zou gezet zijn om sommige protestanten gerust te stel len, die uit vrees voor Rome met de katholieken niet willen samenwerken. „Het moet beteekenen, dat de protestanten, die meenen, dat de ka tholieken niet grondwettelijk kunnen regeeren, zouden worden gerustgesteld. „Kan het zonderlinger? „Sommige bladen zeggenpraat er maar niet verder overde Unie zal met de rechterzijde medewerken en dat is ten slotte voldoende. „Maar 't is ons niet hetzelfde, met wie wjj medewerken. „En als wij moeten samen arbeiden met menschen, die omtrent ons grove misverstanden in de wereld brengen, dan passen wy voor zulke vriendschap. „De katholieken hebben menig offer gebracht aan de loyale samen werking, en al kunnen wjj het be grijpen, dat er onder het protestantsche volk nog velen leven, die van de vooroordeelen der vroegere eeuwen het noodige hebben overgenomen, de leiders kunnen weten, dat de Neder- landsche katholieken het wantrouwen niet verdienen, waarmede de Cbrist.- Hist. Unie hun tegemoet is getreden. „Een lid der Christ.-Hist. Unie zou bij een Kamerverkiezing onze stem niet hebben, nimmer, tenzij hjj de gewraakte clausule uit zijn program zou verloochenen. „Er is nog een reden om die clausule te veroordeelen. „In gemengde districten, waar katholieken, antirevolutionnairen en christ.-historischen plegen samen te werken, kan men dikwijls wel 'n lid der twee laatstgenoemde partijen gekozen krijgen, doch maar zelden een katholiek. „Klagen de katholieken daarover, dan zeggen de leiderswij kunnen er niets aan doenw(j doen ons best genoeg, maar een deel onzer kiezers is niet te bewegen om te stemmen op een katholiek. Jarenlange samen werking zal dit euvel doen verdwijnen. „De houding der Christ.-Hist. Unie zal het euvel niet alleen verergeren, doch onuitroeibaar maken." Donderdag maken eenige klassen van de openbare lagere school 3de soort in de Beekstraat, een school reisje naar Amsterdam. De heer H. Rademaker, onder wijzer aan de openbare lagere school 3de soort in de Beekstraat, komt voor op de voordracht voor onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Nijmegen. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondag a.s. des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. G. Wuite van Arnhem. Zondag 26 Juli, a.s. des morgens half elf, zal in de Remonstrantsehe kerk als spreker optreden Ds. A. H. Haentjens van Haarlem. Door de H. IJ S. M. werd gis teren aanbesteed: Bestek 1117: De levering van bouten enz. ten behoeve van de Centrale Werkplaats bij Haar lem en de wagen werkplaats bij Amers foort. Minste inschrijvers: Smit en Blok Arasterdam. Perc. 1 f 5888,59 Boulon- nerie et l'arminoire Gilson La Croyère Perc. 2 f 1859,35Tb. Ehrenreick, Ober kassei, Perc. 3 f 1076.05Perc. 4 f550,50; J. L. H. Smits Co., Am sterdam. Perc. 5 f 639.S0, Perc. 7 f 14,214,95; Soc, Ann. Fabrique des boulons de la blanchisserie, Marcinelle. Perc. 6 f9570,16. Ten overstaan van notaris A. P. Schroder werd hedenmiddag de villa Lisiduna met omliggend terrein, ver kocht voor f15910. Heden werd aanbesteed het bou wen van een politieposthuis op den Soesterweg. Minste inschrijver was H. Lablans, voor f2200, aan wien het werk gegund is. Zondag werden de lawn-tennis- wedstrijden te Utrecht voortgezet met, voor Amersfoortsche dames en heeren, den volgenden uitslag. Open heeren enkel spel. Tweede ronde. Nadat de „games" met 57, 62, 3—0 door W. Stroïnck, te de Bilt, gewonnen wordt, trekt A. C. W. Noorduyn Jr., te Amersfoort, zich terug; C. G. Reyn- ders, te Amersfoort, slaat W. Louis, te Utrecht, met 6—2, 61. Derde ronde. W. M. v. d. Breg- gen, te Utrecht, slaat jhr. Trip, te Amersfoort, 86, 6—1; C. G. Reyn- ders slaat D. J. „Pellekop" met 8—6, 6—4. Halve beslissing. O. Blom slaat C. G. Reynders 63, 6 3. Open dames enkel spel. Tweede ronde. mej. M. C. E, Reynders slaat mej. S. Blom met 10—8, 6—1. Heeren enkel spel met v o o r g i f t. Tweede ronde. H. W. Coenen w. o. Derde ronde. H. W. Coenen te Amersfoort w. o. Derde ronde. H. W. Coenen slaat C. van Duin (-j- 4/6) met 4—6, 6-2, 6—3. Open dames dubbel spel. Derde ronde. Mej. A. en D. Blom slaan mej. M. G. Reynders en mej. G. Wesseling met 63. 6—3. Gemengd enkel spel. Eerste ronde. J. H. Schulz van Haegen slaat F. Noorduyn Jr. met 63, 63, E. van Gelder w. o. Tweede ronde. Jhr. Trip slaat W. „Holly" te De Bilt met 4—6, 6—2, 6—0; mej. D. Blom slaat E. van Gelder te Amersfoort met 57, 6—2. Derde ronde. P. Anys slaat jhr. Trip met 6—3, 68, 6—3. Open heeren dubbelspel. Derde ronde. H. W. Coenen en C. G. Reynders slaan Chr. Tjeenk Wil link en Bommel van Vloten met 64, 4—6, 6—2. Uitslag van Maandag. Open gemengd dubbelspel. Halve beslissing. Miss „Oran je" en Roldanus, slaan miss X en C. G. Reynders met 6—2, 6—0. Heeren enkelspel metvoor- gift. Halve beslissing. H. W. Coenen, Amersfoort, slaat B. ter Haar Romeny, de Bilt, met 6—1, 5—7, 6—0. Eindbeslissing. J. Borren, Breda, slaat H. W. Coenen, Amers foort, 6 2, 5—7, 119. (Deze wed strijd was zeer spannend.) Open Heeren Dubbel-spel. Halve beslissing. C. A. Tjeenk Willink en A. P. Tjeenk Wil link, beiden te Groningen, slaan C. G. Reynders en H. W. Coenen, bei den te Amersfoort, met 62, 4—6, 10—8. BAARN. De verplichte nummers voor het op 29 en 30 Juli alhier te houden muziekconcours zijn: Fan farecorpsen (31 Yereenigingen). Afd. IV. „Aurore" phantaisie, H. Jac. Parès. Afd. UI. „Souvenir Du Puy de Dome", Rhapsodie Montagnarde, P. Kelsen. Afd. II. „Les Rives de la Dordogne", phantaisie, E. Pontet. Afd. I. „Gloria Musicae", L. Ble- mont. Afd. Uitmuntendheid. „Paix et Fraternité", Grande Marche, O. Coque- let. H armoniegezelschappen. (26 Vereenigingen). Afd. IV. „Richard Coeur-de-Lion", Opéra de Gréty, Blancheteau. Afd. III. „Fantaisie Ballet", L. Blémont. Aid. II. „Adieu Bourgogne", Ouver ture, F. Mourgue.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2