Dr.H.W.Sehpeuder Arts I». KAMERLING i V. De Tijdgeest. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. Stoomvaartberichten. AUVERTENTIËN AFWEZIG. Laatste Berichten. AFWEZIG. Beurs van Amsterdam. m Afd. I. Cortège Carnavalesque", L. Blémont. Afd. Uitmuntendheid „Matinee Enthousiaste", ouverture symphoni- que, J. Sarrant. STOUTENBURG. Heden herdacht de heer G. Nyssen, hoofd van de open bare school te Stoutenburg den dag, waarop hij voor 40 jaar bij het onder wijs in functie trad. Dat de heer Nyssen bij zyn dorpsgenooten bemind is, bewezen de talrijke blijken van belangstelling die hij mocht onder vinden, terwijl de oprichting van eere- bogenen andere versieringen hem deden zien, dat het het geheele dorp mee feestvierde. Rond 9 uur werd de jubilaris door het gemeentebestuur gecomplimen teerd, bij monde van den beer A. J. de Beaufort, burgemeester van Leus den en Stoutenburg, die zijn verdien sten als onderwijsman herdacht en hem als blijk van waardeering een fraaien ruststoel aanbood. Daarna werd door de schoolkinderen een rijtoer gemaakt door het dorp. In met vlaggen en groen versierde rijtui gen ging de optocht rond, vooraan de heer Nijssen met zijn echtgenoote en twee zoons. Tegen 11 uur was de stoet weer in de school terug waar de kinderen werden onthaald en eenige toepasselijke liederen den jubilaris werden toegezongen. Namens oud-leerlingen hield de heer Visser uit Stoutenburg een toespraak bij de aanbieding van hun geschenk: een fraai rijwiel. Ook de schoolkin deren bleven niet achter en schonken den jubilaris een lamp. Daarna sprak de heer L. A. G. Spelberg namens de afd. Amersfoort, van het Ned. Ond. Genootschap, waarvan de heer Nyssen reeds jaren bestuurslid is, hem har- telyk toe, als herinnering aan dezen dag hem een vulpenhouder aanbie dende. Ook in den middag mocht de heer Nijssen nog van verschillende zjjden de grootste belangstelling ontvangen. FAILLISSEMENTEN. U itgesproken: Utrecht, J. W. Hoogstraten, koffie huishouder te Zeist. Het fluitende Raadslid. Uit Rozendaal wordt gemeld, dat de officier van justitie bij de Bredasche rechtbank eene strafvervolging heeft ingesteld tegen het bekende raadslid E. v. W. 4 Augustus zal deze zaak voor de rechtbank dienen. Als getui gen zijn gedagvaard een wethouder, een raadslid, de gemeente-secretaris en de gemeente-bode. rozenteeltNos jungnnt Rosae, dat zal worden gehouden op 1 en 2 Augustus a. s. in het concertgehouw De Vereeniging te Nijmegen belooft schitterend te zullen slagen. Er zijn door liefhebbers en kweekers 60 in schrijvingen gedaan, waaronder zeer belangrijke. Een tiental van de beste bloemschikkers zullen laten zien, wat zjj van de Koningin der bloemen, in vereeniging van passend groen kunnen maken. De prijsvraag voor de beste Neder- landsche aanwinst, nog niet in den handel en door Nos jungunt Rosae nog niet bekroond, belooft veel en uit de beantwoording zal blijken dat ook hier te lande mooie, nieuwe rozen ge wonnen worden. De feestwijzer verschijnt deze week, terwijl de secretaris, mr. P. L. Baudet te Amersfoort, alle gewenschte inlich tingen geeft. NONVLINDERS VERNIETIGD. Men meldt uit Alfen (bij Tilburg) aan de 's-Hb. Ct. De groote plaag, die onze bosschen teistert door de ontzaglijke hoeveelheid nonvlinders, wordt hier met kracht bestreden. In de laatste drie dagen werden door schoolkinderen en parti culieren niet minder dan 34 kg. vlinders en poppen gevangen d. i. volgens matige berekening plus minus 300,000 (zegge driehonderdduizend) stuks. Veilig mag men aannemen, dat min stens een derde daarvan vrouwelijke vlinders zijn, en daar een vrouwelijke vlinder tot 200 eitjes legt, zouden hierdoor alleen reeds twintig millioen rupsen zijn vernietigd. 't Is te hopen, dat door volhardend ij verig werken de plaag worde afgewend. HET ROZENFEEST TE NIJMEGFN. Het rozenfeest, uitgeschreven door de vereeniging tot bevordering van Een lastige logé. Dr. M., een te Amsterdam gevestigd arts, die aldaar de laatste jaren uitsluitend in hotels woont, had laatstelijk, gedu rende eenige maanden, zyn intrek genomen in „Palais Royal". In dat hotel wilde men hem echter om zijn zonderlinge wijze van doen en zyn buitengewone lastigheid, niet langer logies verleenen. Daarom was den dokter reeds sedert eenige weken de verdere huisvesting ontzegd. Toen gisterenavond een der directeuren, de heer Meijer, zich op zijn kamer begaf, haalde de dokter een revolver voor den dag en moet hij gezegd hebben: „Zie zoo, nu zullen wy eens afrekenen." De heer Meijer, die zeker vermeende te weten, dat de revolver tot tweemaal toe ketste, bukte zich en greep den dokter bij de hand, waarin deze het gevaarlijke wapen hield. Toen ontstond een worsteling, waarbij de dokter moet gepoogd heb ben het wapen op den borst van den hotelier te keeren. Hij werd hierin echter verhinderd door eenige hotel knechts, waarvan een reeds van den aanvang af achter den heer Meijer had gestaan, zoodat hy ware de re volver afgegaan, over den heer Meyer heen door het schot zou zyn getroffen. De politie werd gerequireerd, de dokter meegenomen naar den politie post Molsteeg, alwaar de geladen re volver werd in beslag genomen. Kort daarna vervoegde de dokter zich, begeleid door een agent van politie, weer aan het hotel om zijn goed en zyn „vergiften" te halen. Begrijpelijkerwijze werd hem even wel de toegang geweigerd met de boodschap, dat men bereid was zyn in het hotel aanwezige bezittingen onmiddellijk af te geven. De kamer, waarin de grootste wan orde heerschte, was door de directie van „Palais Royal" onmiddellijk afgesloten. Slachtoffer van een misdadige gewoonte. Een vree- selyk ongeluk gebeurde Zaterdagavond te Zwolle. De heer L. wilde een eindje fietsen en nam z'n zevenjarig zoontje mee, voorop de flets. Hoe 't precies kwam is niet te zeggen, maar by de brug over de Willemsvaart, viel 't jongetje van de fiets in het diepe kanaal en verdronk voor de oogen van vader 1 Deze is radeloos. Hy is een jongeman en had twee kinderen, waarvan dit jongetje de oudste was. Twee jongens verdron ken. Gistermiddag gingen de jongste zoon van den burgemeester van Hat- tem, baron Van Heemstra, en zijn neefje, de oudste zoon van het lid der Tweede Kamer, baron Van Wasse- naer van Catwijck, zeilen op het Apeldoornsche Kanaal bij Hattem. Er was veel wind, het schuitje sloeg om; de jongens konden niet zwemmen. De jonge Van Heemstra werd spoedig uit het water gehaald, maar hoewei twee uren lang al het mogelijke werd gedaan, de levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. Na een paar uur visschen is eerst het ljjk van zyn neefje gevonden. De laatste was voor een dagje met zyn ouders over, om een familiefeestje by te wonen. Bewaar uwe quitanties. Een werkgever, aangesloten by de Rijks-Verzekeringsbank, werd dezer dagen lastig gevallen, om zyn quitan- tie te toonen van betaalde premie in 1907. Hy kon gelukkig hieraan direct voldoen, en hiermee was dit zaakje geëindigd. Eenigen tyd daarna maande de Bank dienzelfden persoon aan, om betaling der premie over het eerste halfjaar 1905. De man, die byna zeker wist, dat hij deze gelden op tyd voldaan had, maar de qui tan tie niet meer kon vinden, spoedde zich naar het post kantoor, om zulks in het register aldaar te laten nazien. Hier bleek juist dit register te ontbreken. Het slot der historie was, dat betalen, circa f 11, plus kosten dwangbevel f 4,10, waarop de Bank hem intus- schen had onthaald, het eenige was om voor verdere lasten verschoond te blijven. Men beware dus zyn quitanties (N. v. d. D.) Een romantische misdaad wordt uit Nuoro, Sardinië, bericht. Daar kwam zekere Edmondo Oneddu die, onschuldig veroordeeld wegens moord, 25 jaren gevangen had gezeten, zich wreken op den man die zijne veroordeeling had bewerkt, Francesco Deogracias. Oneddu had in ongeoorloofde betrek king gestaan tot de vrouw van Deo gracias. Op zekeren dag betrapte Deo gracias die beiden te zamende twee mannen gingen aan 't vechten en ten slotte wist Deogracias aan Oneddu zyn mes te ontwringen, stak daarmede zyn vrouw dood en zwoer voor het gerecht, dat Oneddu de moordenaar was. Oneddu werd, ondanks zijn onschuldbetuigingen, veroordeeld. Hij was zelf gehuwd en had een doch tertje, maar zyne vrouw was zoo ver ontwaardigd over zijn ontrouw en zyn vermeende misdaad, dat zjj niets meer van hem wilde weten en hem in al die 25 jaren niets van zich liet hooren. Toen onlangs Oneddu na het uit zitten van zyn straf uit de gevange nis werd ontslagen, was zyn eerste gang naar het huis van zijnen vijand Deogracias, om wraak te nemen. Hy vernam, dat Deogracias overleden was maar dat zyn zoon met zyn vrouw en drie kinderen in het veld was en Oneddu besloot, zich op de kinderen en de kleinkinderen van zyn vjjand te wreken. Hjj verschool zich ach ter een boom en van daar schoot hij eerst de drie kinderen en daarna de vrouw neer. Yoor hij ook den man kon doodschieten, werd hy door arbeiders die kwamen toesnellen gevat en aan de politie overgeleverd. In zijne gevangenis vernam Oneddu, dat tydens zyne gevangenschap de zoon van Deogracias met zyne dochter was getrouwd en dat hy dus, zonder het te weten, zijn eigen kind en zijne kleinkinderen had vermoord. In zijn wanhoop daarover verbrijzelde de on gelukkige zich het hoofd tegen de ijzeren traliën van het raam zijner cel. Het weer. Het weer is niet alleen bij ons in de war, laat ons dit een schrale troost zyn. In Noord- Italië, aan het Lago Maggiore en het Como-meer sneeuw het zelfs en van verschillende plaatsen komen berich ten van snelle stijging van den waterstand der rivieren. In Spanje is het al niet beter. In het dal van de Ebro woedde een hevige orkaan, die belangrijke schade aanrichtte en vol gens een telegram uit Bilbao zijn aan de kust tal van menschenlevens door den storm verloren gegaan. En ook uit Rusland wordt melding gemaakt van felle stormen en van zware regens, die zelfs op sommige plaatsen het treinenverkeer onmogelijk maakten. Te Berlijn heeft het Zondag vree- selyk geonweerd. In het Grunewald werd iemand door den bliksem gedood. Het onweer gaf ook nog indirect aanleiding tot ongeregeldheden te Spandau. Toen daar nl. aan de wielerbaan bekend werd gemaakt, dat ten gevolge van het ongunstige weder de aange kondigde wedstrijden eerst des Maan dags zouden worden gehouden, ver nielden de teleurgestelde toeschouwers de tribune. En eerst toen soldaten te hulp waren geroepen kon de orde worden hersteld. Ook uit andere deelen van Duitsch- land komen berichten over onweder en daardoor veroorzaakte ongelukken en schade. Ademhalingsoefeningen op school. De leerlingen van de jongensschool in de Rue Cambon te Parjjs waren in de laatste weken 't voorwerp van eene interessante proefneming, welker resultaat groot opzien gebaard heett. Dr. Marage had de toestemming verkregen met de tweehonderd leerlingen dagelijks gedurende de schooluren ademha lingsoefeningen te houden. Hetjzyn buitengewoon eenvoudige bewegingen, 3 in getal, die dagelijks dertig maal herhaald worden en in het geheel nog geen 10 minuten in beslag nemen. Na eenige weken heeft men de leer lingen gemeten geconstateerd werd, dat door de systematische bewegingen der longen de borstomvang van bijna alle kinderen met 2 tot 6 centimeters was toegenomen. Het ministerie van onderwijs is van plan deze oefeningen in alle scholen te laten houden. Gestrengheid vanzeden. Een luitenant, in garnizoen te Mon terey (V.St.) is door den krijgsraad veroordeeld tot 50 dollars boeten en 30 dagen arrestomdat hjj eenige vrouwen had toegelonkt. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Opgave agentschap Alex Mackin tosh bn Co. Het s.s. „Koning Willem II" van Amsterdam naar Batavia arriveerde 18 Juli te Batavia. Het s.s. „Rembrandt" van Batavia naar Amsterdam arriveerde 21 Juli te Suez. Het s.s. „Grotius" van Amsterdam naar Batavia arriveerde 21 Juli te Genua. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Bre- men-Oost Azië) 20 Juli 5 uur v.m. van Antwerpen vertrokken. s.s. „Seharnhorst" (Bremen-Oost Azië) 20 Juli 11 v.m. van Shanghai vertrokken. s.s. „Grosser Kurfiirst" (Poolvaart) 20 Juli 9 uur v.m. in Bergen aange komen. s.s. „Kronprinz Wilhelm" (New York- Bremen) 20 Juli 10 uur v.m. van Plymouth vertrokken. s.s. „Barbarossa" (Bremen-New York) 20 Juli 12 uur v.m. Scilly gepas seerd. s.s. „Therapia" (Marseille-Nicolajeff) 20 Juli van Marseille vertrokken, s.s. „Skutari" (Marseille-Nicolajeff) 19 Juli van Constantinopel vertrokken, s.s. „Bayern" (Nicolajeff-Marseille) 19 Juli in Piraeus aangekomen. s.s. „Preussen" (Marseille-Batum) 20 Juli van Napels vertrokken. s.s. „Sachsen" (Marseille-Batum) 19 Juli van Batum vertrokken. is tot 5 AUGUSTUS De overige artsen nemen de prak tijk waar. Burgerlijke Stand van 21 Juli 1908. GEBORENJantina, d. v. Geert van Wyk en Sophia Brom. OVERLEDENEveline Clare Krui- singa, oud 2 maanden. is van 21 Juli tot 3 Augustus De praktijk wordt door de overige geneesheeren waargenomen. Aan de Metgensbleek geraakten heden namiddag twee kinderen te water. Gelukkig werden ze tijdig door de brievenbesteller Ten Hoedt op het droge gebracht. Hoewel er een reeds bewusteloos was, is hun toestand thans weder redelijk wel. De Raad der gemeente Stad Doetinchem benoemde tot definitief leeraar in Wis- en Natuurkunde aan het gymnasium den heer N. G. Kam. Uit Nauheim wordt geseind, dat het bericht omtrent den dood van admiraal Rodjestwenski onjuist blijkt te zijn. De wet op de ouderdomspen sioenen is door het Engelsche Hooger- huis in tweede lezing met 123 tegen I 16 stemmen aangenomen. 27 Jnli begint de trekking der Staatsloterij, en Tij«l- geestloten en polissen. Hoofdprijs loten f 50.000. Hoofdprys polissen - ÏOO.OOO. •jV Tydgeestlot fl.50. Klassikaal fSO. Tydgeestlot f3.—. Klassikaal fCO. Tydgeestpolis f IO.—geldig voor 3 loterijen, betaalbaar met f 1—. per maand. Verkrijgbaar a/h. HOOFD KANTOOR, Zuidblaak 32 te Rotterdam en te Amersfoort by J. G. PRINS, Kerkstraat 4 en G. BOEKENOOGEN, Langestraat. Per post, na ontvangst bedrag -J- 5 ct port. Vraagt trekkiugspian. 21 JULI. Opgave van de.Firma Lamaison Bouwer Co. -: Staatsfondsen eer iets lager. Cultuuraandeelen aangeboden. Mijnen vast voor Redj. Lebong en Great Cobar, lager voor Ketahoen. Petroleum flauwer. Tabak zonder handel. Amerika met flinken handel op iets lager koersen, met ge drukt slot. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. i Obl. Jan.Juli MeiNov. Portugal. Obl. Ie Serie 3e 3 f 1000. 3 f 1000. 2 V, f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—100/m. Kr. 2000. Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorige koers 901 90 75A 971 97A 631 601 21 Juli 75A 971 60A Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 5 £100 5 £100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembangaand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Un. St. Steel corp. dll. 88*| 80* 81 80* 80* 80-| 79* 79* 91-** 91**- 1041 III 1 297* 168* 296* 104* 104 8 8* 103* 106* 38 38* 43* «tV Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl.41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p.2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 n v Pr®l- 11 ii 1600 1231 1391 66A 102 402* 238* 365 99 86 96rj 63* 26|- 203 25 551 123 139* 115* 7A 21-nr 66f| 640 102* 403 237 366 98* 87-Ar 94* öSA 27-/V 22A 25-iV 56* Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 70* 70* Missouri aand. dll. 1000 30** 31* id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 82A Rock Island aand. dll. 1000 17/V 17* South rail dll. 1000 ISA 18-* South Pac dll. 1000 90** 90* Union Pac 150** 1514 id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 91* 93" Wabash gew. aand. 12** 12** pref. 25* 25** Prolongatie-rente 3 a 3* 3* Koersen van Sew-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van giatoron Oponingak van hodon Atchison Topeka 87* 86* Rock Island Common 17* 17* 22* 31* 22|- 31 Miss. Kan. Texas Ne w-York-Ontario 40* Norfolk Wester 72* Southern Pacific 92* 91* Southern Railway 18* 153* 153* U. S. Steel Common. 45 44* Kansas Cy South 25* do. do. Pref. 56 Stemming nauw prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3