WEERBERICHT. Thermometerstand BINlNENLAN X UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Langs den Meg. MEDEDEELING EN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Juli 1908. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Hortalaagste 752.2 m.M. te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 24 Juli 1908. WindZwakke uiteenloopende wind. Gesteldheid van de luchtLichte bewolking droog weer. Temperatuuriets warmer, koele nacht. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 765 m.M. •Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 74 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 23 Juli des morgens 7 uur 62° F. een rang zal verhoogen. Men vraagt zich af, waar de Otto- maansche regeering het geld onge veer een kwart millioen Turkscbe ponden moet vinden om de uit „deze bevordering voortvloeiende kosten te betalen. Zooals men zich herinneren zal, trok het tijdens de eeiste onlusten in Perzië sterk de aandacht, dat het Duitsche gezantschap, in tegenstelling met de Engelsche legatie, weigerde de ver volgde vluchtelingen op te nemen id haar gebouw. In eeD blikbaar officieus telegram uit Berlyu aan de Kölnische wordt tbans getracht deze handelwijze te verdedigen met het betoog, dat in het onderhavige geval geen sprake Was van menschen, die zich uitsluitend om lijfsbehoud tot het Duitsche ge zantschap richtten, maar van talryke troepen partijgangers in een burger oorlog. Het Duitsche gezantschap kon deze vluchtelingen niet opnemen, zon der party te kiezen in een binnen- landsch geschil. Ter wille van de neu traliteit moesten dus deze menschen worden afgewezen. DUITSCHLAND. De directie van de> werf Vulcan" zendt aan de Duitsche bladen een breede uiteenzetting over de uitsluiting, waarin z(j beweert dat de toestand der klinkers niet zoo hard is als dezen beweren. In de vergaderingen der klin kers werd betoogd dat dezen sedert begin Mei elf uur per dag arbeidden, en zelfs verleden week 24 uur aan één stuk. Hiertegenover betoogt de directie der werf dat de dagelijksche arbeids tijd der klinkers nooit meer dan 9| uur bedraagt en op de loondagen 8\ uur. Het gemiddelde dagloon bedroeg 3.23 Mark, terwijl het gemiddeld dag loon in Stettin 2.5 Mark bedraagt. De directie wijst er op, dat b(j een haastwerktop Donderdag 271 kiinkers, op Vrijdag 481 klinkers wegbleven In een vergadering der uitgeslote- nen werd geprotesteerd tegen „de uitsluiting van 7800 vlijtige werk lieden door een uiette rechtvaardigen brutaliteit der directie". WanDeer de arbeiderscommissie en die uit den oond der klinkers door de directie waren gehoord, had de uitsluiting vermoede lijk kunnen vermeden worden. De arbeiders echter hebben den indruk, dat de uitsluiting door do directie ge wild is, om de overeengekomen boeten voor te late aflevering to voorkomen, want het schijnt onmogelijk op 22 Augustus het oorlogsschip „Ersatz Württemberg" van stapel te laten loopen, zelfs indien de klinkers 13 uur per dag werkten. Is deze opvatting juist, dat de werk lieden om die reden uitgesloten zijn, dan kan die handelwijze niet genoeg worden afgekeurd. Het Duitsche rijk telt, volgens de opgaven van het pas verschenen Statistisch Jaarboek, thans 63,017,000 inwoners, tegen 62,097,000 op de helft van verleden jaar en 61,177,000 op de helft van 1906. In 1871 had Duitschland 40,997,000 inwoners. Sinds de stichting van het Duitsche rijk is de bevolking dus met ongeveer 22 millioen of ruim 53 per cent toegenomen. BELGIË. De „Indépendance" noemthetbericht van een aanslag op den koning, be slist ODjuist. FRANKRIJK. Buiten de staking van het perso neel op de Seinebooten zijn er te Parijs voortdurend moeilijkheden met de grondwerkers, die bezig zijn met de uitbreiding van den Métropolitain, den ondergrondschen electrischen spoor weg. Er is geen eigenlijke slakiDg, maar de aannemers hebben steeds last met de werklieden, die om een haver klap moeite maken, hooger loon be dingen, zelf de opzichters willen uit kiezen, enz. Telkens loopen ze bij troepjes weg. Zoo is er groote ver traging in het werk en het gevolg is dat ook bovengronds allerleisloopings- werk, hetwelk reeds einde Mei gereed had moeten zijn, nog altijd stil ligt en men dus daar niet kan beginnen te bouwen. Er zijn besprekingen ge weest tusschen den prefect van de Seine en de technische ambtenaren, maar alles schijnt af te stuiten op den onwil van het werkvolk. PORTUGAL. Bij het onderzoek, ingesteld door de commissie, die de verleende voor schotten aan het kouinkljjke huis moet nagaan is o.a. gebleken, dat een ge neraal, die een betrekking aan het hof bekleedde, met een jaarlijks trae- tement van 10.000 fr., ineens een voorschot kreeg van 250.000 fr. Twee anderen ontvingen 625.000 fr. Nog niet lang geleden werd een van dezen laatsten benoemd tot gouver neur van een der Portugeesche be zittingen in Afrikah(j haastte zich een jaar tractement vooruit te vragen en nam kort daarop zijn ontslag zonder een cent te verrekenen I De regeering heeft besloten aan de Kamers een lijst voor te leggen van personen, die voorschotten ontvangen bebben men vermoedt, dat het schan daal met het oog op de positie der belanghebbenden, reusachtig zal zijn. Nederland en Vene zuela. Reuter seint uit New- York Blijkens berichten uit Caracas van 21 dezer, heeft President Castro den Nedeilandschen zaakgelastigde, den Minister-resident J. H. De Reus uit gewezen. De Minister van Buitenlandsche Zaken zond den heer De Reus zijn paspoorten met een schrijven, waarin hem wordt meegedeeld, dat naar aan leiding van do gedachten door De Reus in zijn brief van 9 April neer gelegd, de President hem niet in staat acht om als vriendschappelijk bemid delaar te dienen in betrekking tusschen Venezuela en Nederland. De brief van De Reus zoo meldt een nader telegram is waarschijnlijk een antwoord op het verzoek van Castro, dat Nederland een meer krachtig toezicht zal uitoefenen op de Nederlandsche schepen, varende tus schen Lagnaica (La Guayra?) en Curasao, waarop herhaaldelijk Vene- zolaansche revolutionnairen ontvlucht ten onder aangenomen namen. Dit is voorafgegaan aan de on- eenigheid, veroorzaakt door het sluiten van de haven van Curasao voor Venezolaansche schepen, in verband met de pest in Lagnaica. Motor- en Rijwielwet. Door den Nationalen Bond voor Vreem delingenverkeer in Nederland is een adres verzonden aan de Eerste Kamer, waarbij naast de bezwaren door de Nederlandsche Automobiel Club ont wikkeld, nog Dieuwe op den voorgrond worden gesteld. 1. De voorgestelde bepaling zal groot nadeel toebrengen aanhet. Vreem delingenverkeer, daar de invoering der voorgestelde bepalingen het gevolg zal hebben, dat Nederland als zoodanig wordt vermeden, evenals indertijd het geval is geweest met Zwitserland. 2. De voorgestelde bepaling zal tevens nadeel toebrengen aan het bin- nenlandsch automobiel-verkeer. 3. Door de voorgestelde bepaling zal zeer groot nadeel worden toege bracht aan de nationale welvaart. Automobilisten zijn over het. alge meen vermogende reizigers en van hun verkeer profiteeren de industrie en de neringdoeudeu in ruime mate. Neemt nu het verkeer der buiten landsche automobilisten af en de trek naar het buitenland van de Nederlandsche automobilisten toe, 't geen ongetwijfeld bet gevolg zal zijn van de aanneming van bedoeld ont werp, zoo zal in beide gevallen de natiouale welvaart hiervan ernstige schade ondervinden. N e d e r 1. Bond voorVrou- wenkiesrecht. Tot presidente van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht is gekozen mevr. W. Wy- naendtsFrancken Dyserinckte 's-Gra- venhage. Mr. v. HOUTEN EN MINISTER NELISSEN. De Zutphensche Courant vraagt wat onze minister van justitie doen moet met den raad bem, in zake het Arbeidscontract, gegeven door mr. v. Houten in diens jongsten Staat kundigen Brief. „Moet gij" vraagt de Z u t p h. Ct. „het oor leenen aan de vlei en dreigtaal van de ouden politicus, die u, den nieuweling in de politiek, op het rechte pad wil brengen En zoudt ge zoodoende middellijk gedwon gen worden tot het verrichten vaD hand- en spandiensten voor mr. van Houten, die een hoogst genoegelijk uur zou beleven zoo hy aan zyn ouden vrijz.-dem. tegenstander het Arbeids contract, het werk zijner handen, weer zag ODtgaan „Zwaar en moeilijk is uw keus. Uw karakter en uw juridiek geweten kun nen u den juisten weg niet meer wij zen, zoo ge geloof slaat aan mr. van Iiouten's advies. „Maar er is andere uitkomst. Juris ten zyn 't nu eenmaal niet altijd eens. Dat is ook gebleken by de behande ling van het Arbeidscontract in de Tweede Kamer. Daar is na maanden lange, zorgvuldige overweging deze „Grondwet voor den arbeid" tot stand gekomen. Daar is de bedoelde bepaling, schoon niet geheel onaangevochten, met groote meerderheid er door ge gaan, onder instemming van een er kend bekwaamd jurist als mr. Loefï. In hem kan ook minister Neiissen vertrouwen stellen. Al geeft hy zelf de voorkeur aan een andere regeling der competentie-vraag, dit behoeft hem allerminst te beletten de wet. te helpen invoeren., Sterkpreerbied vooreen eenmaal gevallen beslissing waarvan men de zekerheid heeft dat ze niet genomen is in onwetendheid, onnaden kendheid, onbewustheid of onnoozel- heid, maar wel degelijk na zorgvuldige en nauwgezette overweging, behoort den minister van justitie er toe te brengen desnoods zijn zetel te offeren om te volbrengen wat in redelijkheid van hem geëischt mag worden. „Want doet hy dat niet, laat hy zich leiden door mr. van Houten's raad, dan zet bjj de gansche aange legenheid weer op losse schroeven. Dan is dit groote stuk sociale wet geving, dat beoogt sociale bevrediging te brengen, weer ongedaan gemaakt, wie weet voor hoeveel jaren. Dan is de rechtszekerheid, welke deze wet den arbeider brengen gaat, zyn rech ten tegenover zijn werkgever nauw keurig gaat regelen en zijn plichten omschryft, dan is de afbakening der bevoegdheden van den werkgever welke hem niet heden alleen plichten oplegt, maar ook duidelijk omschreven rechten tegenover den arbeider ver leent dan zijn al de opgewekte verwachtingen, welke zooveel jaren al om bevredigend riepen, weer gansch en al te loor gegaan. „Mr. van Houten mag zich op zoo'n loop van zaken bij voorbaat verheu gen wij en allen die van den wetgever verwachten een deugdelijke regeling van rechten en plichten voor werkgever en werknemer beiden, we zouden er ons ten zeerste over be droeven. En daarom hopen we, dat minister Neiissen doen zal wat van hem gevergd mag worden en dat hy eindelijk het Arbeidscontract zal helpen invoeren." NEDERLANDSCH CONSER VATISME. Land en Volk schrijft: Het Nederlandsche conservatisme, gezond en ongezond, beleeft, na den val van het kabinet-de Meester, een gulden tijd. Met de meeste vrijheid en weelde ademt het en bloeit het op in zijn aioude bolwerk, de Eerste Kamer. Mochten sommige vrienden in het kabinet-Heemskerk zich nog illusies hebben gemaakt, dat eenig doortas tend hervormingswerk zou kunnen gelukken, wanneer de Volksvertegen woordiging het slechts ontvangen mocht uit niet-profane hand, dra wer den zij ontgoocheld. Zoodra er een radicaal luchtje aan is, wordt het geweigerd. Eerst liep de minister Bevers tegen de lamp, toen een ontwerpje naar Staatsexploitatie wees. Thans komt zijn collega Neiissen aan de beurt, die met kracht en voortvarendheid, zyn landgenooten aan snel recht wil heljsen. De excepties van het ge zonde en ongezonde conservatisme r(jzeti als paddenstoelen uit den ver- molmendeu bodem: riiet zóó en niet nu. Het zal den organen der rechter zijde wat baten, of ze al roepen wij willen niet conservatief, wy willen slechts Chiistelijk! Het conservatisme zal hun dat anders leerenzoo al niet in do Tweede Kamer, dan in de Eerste. Het is baas, en zal voorloopig wel baas blijven. Agenda voor de Openbarej Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Juli 1908, des namiddags twee ure. 1. Voorstel van B. en W. tot be noeming eener onderwijzeres aan de Meisjesschool. 2. Voorstel van B. en W. tot be noeming eener tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. 3. Voorstel van B. en W. tot split sing van de 3 klasse der Openbare Jongensschool. 4. Voorstel van B. en W. omtrent verlenging van verlof van Mejuffrouw de Bruyn. 5. Voordracht ter benoeming van leden van het College van Zetters. 6. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burger school. 7. Rapport van B. en W. betref fende een adres van de afdeeling „Amersfoort" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, inzake het ontslag van eene onderwijzeres. S. Rapport van B. en W. betref fende een schrijven van J. Broek- huijsen inzake aanslag in het ver gunningsrecht. 9. Nader voorstel van B. en W. inzake verbetering van het Kruispunt van de Bergstraat, Arnhemsche weg en Leusderweg. 10. Ie supplotoir kohier van de plaatselijke directe belasting 11. Reclames van plaatselijke di recte belasting. 12. Afschrijvingen van plaatselijke directe belasting wegens vertrek of overlijden. 13. Ind ening gemeente rekening over 1907. Zondag 2 Augustus zal van hier uit een pleiziei tocht worden onder nomen met de stoomboot „Burge meester van Amersfoort" naar het eiland Marken. De schietvereeniging „Prins Hendrik" alhier zal vermoedelijk deel nemen aan het Nationaal Scbietcon- cours te Arnhem. Een paar, hier ter stede, dat eenige jaren geleden in ondertrouw was opgenomen, doch toen, om ver schillende redenen de bruiloft moest uitstellen, is thans weder ondertrouwd. (Amerstoortsche Kroniek en Critiek). IX. Wij hebben Sint Margriet achter den rug. Ouderwetsche menschen gelooven stellig, dat, wanneer het op dien dag regent, de natuur zich ze^weken lang met diezelfde werking bezig houdt. Ik heb dien dag eens nauwkeurig de weergesteldheid gecontroleerd en heb bevonden ;dat het des avonds noch droog, noch nat was zooiets tusscben- beiden inzoodat ik helaas niet met zekerheid aan mijne lezers kan meê- deelen, wat ons de eerste zes weken te wachten staat, 't Kan beide kanten uit. Ik zou er den Enkhuizer almanak eens op na kunnen zieD, maar eerlijk gezegd, heb ik mijn vertrouwen in de Antonio Magino's wel een beetje ver loren sedert ik kennis heb gemaakt met iemand, die almanakken fabriceer de. Hy voorspelde regen en mooi weer, vorst en dooi. Als de voorspelling niet uitkwam, lag dat niet aan hem hij behandelde de zaak grondig. Voor eene wintermand had hij een aantal papiertjes met vorst en dooi, voor eene zomermaand een met mooi weer en regen of wind. Die werden in een bus gedaan en hy trok de voorspellingen daaruit als bij eene loterij. Soms cor rigeerde hij ze, als de op die manier verkregen voorspellingen er al te on waarschijnlijk uitzagen. En misschien waren er menschen, die zijne weei- voorspellingen geloofden. Want zoo onwaarschijnlijk kan men niet liegen, of er zijn altijd, die geloof slaan aan de dingen, die men hen debiteert. Intusschen ziet het er met dezen zomer maar droevig uit(men houde in het oog, dat deze brief Maandag is geschreven) in deze tijden, waarin zachte zefirs ons moesten omzweven en een lachende zou ons uit de huizen moest lokken, loeien noordooster stor men en worden wij onthaald op eene volledige verzameling neerslagen. Van buitenzitten geen quaestie en de con certen van het vijfde in Amicitia zyn dan ook slecht bezocht. Dat is erg jammer, want de kapel van den heer Bikkers kan veel te genieten geven het is een lust sommige fantaisien uit groote opera's te hooren vertolken. Kenners vinden dat het korps, vooral wat het hout betreft, genoemd mag worden. Het is eene aantrekkelijkheid van Amersfoort te meer; en daar ben ik weer in de gelegenheid mijn stok paardje te berijden, dat we dit alles meer in het land moeten bekend maken, om ons deel te krygen van den trek der vreemdelingen. Eerst myn dank aan een paar lezers van mijn vorigen brief. De een zond mij een aardig reclame-zegel, geschikt om op den achterkant van couverten te plakken en de ander een boekje, destijds uitgegeven door den heer P. H. van Haselen, getiteld „Amersfoort als woonplaats". Ik kende het niet, anders had ik er zeker melding van gemaakt, 't zou geen kwaad zijn, als dit boekje eens werd herdrukt herzien natuurlyk ook, omdat veel sedert den eersten druk is veranderd en in het land werd rondgezonden. Een paar dagen na mijn lofzang op den Berg, verscheen in Amersfoortsch Dagblad een enthousiast artikel over de mooie ligging en de gezonde lucht op dien Bergbovendien is het my bekend dat de reclame-commissie uit „Handel en Nijverheid" grootsche plannen heeft, wat middelen betreft om vreemdelingen naar hier te lokken. Men is dus wakker en dat is al heel wat. Toch wil ik nog de aandacht van de aangewezen personen in deze ves tigen op een artikel, dezer dagen in bet Handelsblad verschenen over den Hoofdcursus ter opleiding van officier te Kampen. Daarin wordt o.a. gezegd „De Hoofdcursus dient grondig te worden gereorganiseerd en te worden verplaatst naar een groot garnizoen met verschillende wapens en gezonde, aangename omgeviDg, waar volop ge legenheid is tot practische vorming onder aanstaande officieren. Menige garnizoensplaats zou er hoogen prys op stellen den Hoofd cursus binnen hare muren te herber gen en voor het Ryk gunstige aabie- dingen zullen zeker niet uitblijven. Op den duur zal een verplaatsing economisch blijken." Welnu, Amersfoort heeft een groot garnizoen met verschillende wapens en ligt in een gezonde en aangename omgeving. Men denke hier bijtijds over. Nu ik toch op militair terrein ben aangeland, nog het volgende Ik heb dezer dagen een deel onzer militairen zien uiti ukken in wat men naar ik meen, Khaki-uniform noemt. Mooi is auders. Het is een neutrale kleur, in den smaak van die zindelijke juffiouw, die altijd een servies kocht, waarop men niet licht vuile randjes kon zien. De Engelschen gaan door voor prac tische lieden en zy zyn het dan ook, die voor hunne soldaten deze stof hebben uitgevonden, eon stof in de kleur van den bodem, die niet in 't oog valt. Want zich te verbergen schijnt de eerste regel te zyn van den modernen oorlog. Het mooie gaat er af dat is zeker. Waar zjjn de schitterende uniformen, waarin Napoleon zijn troepen kleedde? Zij waren een der regeermiddelen van den soldatenkeizer. De man ook is een ijdel wezen en de tressen en het goudgalon hebben menigeen in levens gevaar gebracht. De soldaat en meer nog de officier, was trotsch op zijne uniform. Toen indertijd Louvois de uniformen der officieren meer in overeenstemming met die der soldaten wilde brengen, kreeg hy van een kapitein, die in scharlaken rood met goud als een vlam den vijand tege moet trad, het antwoord, dat zij, met alleen eerbied voor zijne Excellentie, geen andere kleeding zou aantrekken. „Want de myne", zeide hy, „heeft het dubbele voordeel, dat mijne sol daten mij zien en dat zy de kogels der vijanden aantrekt." Ik ban niet zeggen, of hy in zijn mooi pak is doodgeschoten, maar hy had er in elk geval iets voor over. Als deze man de Khaki-uniform eens kon zien 1 FLANOR.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2