DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ito. 149, DINSDAG 28 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Betere vooruitzichten FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. I 9°) BUITENL A ND. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AbounementspriJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRA&T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntlên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ;Het parlementaire jaar ligt zoo goed achter onsde Tweede Kamer heeft haren arbeid reeds afgesloten de Eerste staat gereed om ook tot ëptember in ruste te gaan. Het oogenblik is dus gekomen om een blik chterwaarts te slaan en ons af te vragen of het jaar, dat achter ons ligt, gunstig is geweest voor de ontwikke ling van de democratie. Ziet men alleen naar het gebeurde in het parlement, dan is er van voor uitgang geen sprake integendeel. Het blijvend gedeelte hersteld, van betere legerorganisatie geen sprake meer, de Grondwetsherziening inge trokken, de belastinghervorming van de baan, de motie-Bos verworpen, eene regeeriüg aan het bewind, welker be wegingen door de conservatieven wor den geleid. Maar slaat men den blik ook buiten den engen parlementairen kring, dan ziet men blijder verschijnselen. In de eerste plaats ziet men een ongewone actie van de zijde der con servatieve groepen. Propaganda op groote schaal wordt gemaakt voor de oud-liberale fractie en haar conservatieve grondslagen worden blootgelegd, zoodat klaarheid aan de linkerzijde eindelijk kan wor den verkregen. Samengaan met de democratische groepen links zal voortaan uitgesloten zijn voor de conservatief-liberalen. Een gelukkig verschijnsel, dat meer dan iets anders een gelukwensch waard is. Tal van jaren beeft de linkerzijde geleden door het feit, dat conserva tieve elementen met haar mede wer den geteld. Immers, terwijl zij voor werkelijk democratische hervormingen geen medewerking kon krijgen van de conservatieve elementen in haar mid den, vorderde het volk die toch van haar en zoo waren de democratische fracties aan de linkerzijde op weg het vertrouwen van het volk in te boeten. Hieraan zal een eind zjjn gekomen, nu de scheiding er eindelijk is. Het Nederlandsche volk is verstandig en nuchter genoeg om te begrijpen aan Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. welke zijde de logica is en waar al en waar niet het eigen belang bewust of onbewust meespreekt. Het kan dit behoorlijk zien, nu ter linkerzijde de verhoudingen verhelderd zijn. In de tweede plaats ziet men dat rechts een zuivering tot stand tracht te brengen. Waarschijnlijk gedreven door de wijziging in den politieken toestand sedert het optreden van het kabinet-Heemskerk. Merkwaardig is het, dat men daar, terwijl men een scheiding voltrekt tusschen anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen, toch een proef gaat voortzetten, waarvan men links de wrange vruchten heeft geplukt. De christelijk-historischen en de Friesch christelijk-historischen hebben zich opgelost in de christelijk-histo- rische unie, maar terwijl deze unie een klove is gaan graven tusschen haar en de 7-r. katholieken door te eischen een regeeren in protestantschen zin, verklaart zij, volgens de Nieuwe Rolt. Ct. van 10 dezer, tweede blad B, dat er concervatieven en voor- uitstrevenden in haar midden zijn. Precies dus de toestand waarin de linkerzijde vroeger verkeerde. Maar de christelijk-historischen zjjn daarbij van betere conditie dan de vooruitstrevende partijen ter linkerzijde vroeger waren. Vooreerst zal het aantal vooruit- strevenden in die Unie wel niet zoo groot zijn, zoodat de gang bij haar althans door de conservatieve meer derheid wordt bepaald en niet, zooals ter linkerzijde sedert tal van jaren door de conservatieve kleine minder heid onevenredig werd beïnvloed, maar in de tweede plaats zijn de christelijk- historische kiezers zeker niet vooruit strevend. Klaarheid wordt alzoo bevorderd tegen 1909, zoodat, als die klaarheid maar tot de verkiezingen aanhoudt een beter beeld zal worden verkregen van de stroomingen in het volk dan tot dusver. Kon de strijd daarbij loopen over een hoofdpunt van Regeeringsbeleid, dat alles beheerscht, wij zouden niet vreezen, integendeel. Maar ook al krijgen wij geen vdor- uitstrevende meerderheid in het par lement, dan toch nog is er geen reden 1 Hilda legde hare hand op zijn schouder. „Beste Hans-Henning, ik wou dat ik iets voor je kon doen 1 Zal ik Heini gaan halen Ik zie vaak al een gelijkenis tusschen zjjn lief ezichtje en het hare, vooral in de ogen, ofschoon zij helaas van kleur eranderen en bruin worden evenals de onze." Je meent het goed, Hilda maar laat me liever alleen ook de ge lijkenis van Heini met Sitta helpt mij niets. Zij is het toch niet zijHij sprong op. „Groote God, ik kan het niet verdragen. Waarom moesten wij van elkander gerukt wor den, wy, die zooveel van elkander hielden I Die twee jaar zonder éen wanklank, zonder éen gedachte die niet bij beiden klopte I Er was liefde, niets als liefde tusschen ons." Hij bedekte zijn gezicht met zyn handen. Hilda zag dat er dikke tranen tus- om onbevredigd te zijn, want in de wereld daarbuiten winnen de demo cratische denkbeelden voortdurend veld, zoodat het steeds moeilijker zal wor den te voorkomen, dat hunne voor treffelijkheid door het kiezerscorps wordt geproclameerd. Thans nog kon door het doorsnijden van het tafelkleed tusschen het mini sterie-de Meester en de conservatieven uit de linkerzijde, aan de rechterzijde de gelegenheid geopend worden, het bewind over te nemen in de toe komst is zoo iets ter linkerzijde on mogelijk. Er kan geen Ministerie meer ge vormd worden met den, zij het ook tijdelijken, steun van de conservatief- liberalen. Dit is eene winst, waardoor het uitstel van de Grondwetsherziening eemgszins wordt vergoed. Maar bovenal, de zegepraal der moderne denkbeelden wordt niet alleen en niet allereerst geconstateerd in het parlement: de wetgever schept geen recht, hy vindt het gemaakt door het volk en geeft aan hetgeen daar leeft in de hoofden en harten der eenvoudi- gen alleen den vorm, waarna het wet wordt voor allen. Aan den eisch van tot wet te pro- clameeren, wat het volk recht acht, heeft zich geen wetgever op den duur kunnen onttrekken en elk met succes bekroond verzet tegen de democratische denkbeelden is gebleken slechts een Pyrrhus-overwinning te zijn. V. D. schen zijne vingers doorsijpelden. „Als ik den sleutel van den wapenkast niet voor mezelf verstopt had, dan zou ik al een einde gemaakt hebben aan die ellende I" Hilda knikte. „Het is tijd hoog tijd I" dacht zy. Hans-Henning, ik heb je wat voorgelogen 1" begon zy ietwat aar zelend. Waarmee dan?" vroeg hy on verschillig. Hy kende haar in hare vaak wel wat overdreven waarheids liefde. „Heeft Heini één druppel melk minder gedronken dan ge me verteld hebt?" Neen maar ik heb je immers gezegd dat ik by het opruimen van Sitta's dingen niets bijzonders gevon den had Dat was een leugen, wel is waar een goedgemeende maar ik ga er nu toch onder gebukt!" Wat hebt ge dan gevonden vroeg hy haastig. „Een brief voor me of een laatsten wensch? Hoe hebt ge dat voor me kunnen verbergen Hilda?" Zy zag zijn somber gefronst voor hoofd, den vurig verlangenden blik zijner oogen, het deed haar pijn als zij aan zijnen bittere teleurstelling dacht 1 Maar het moest, er was geen andere hulp meer. Ik heb geen brief, geen testament of andere wenschen gevonden. Die zou ik je onmiddellijk gegeven heb- DE TURKSCHE GRONDWET. Het vrij onverwachte besluit van den Sultan om de grondwet van 18/6 in eere te herstellen, heeft zooals van zelf spreekt, in de meeste landen, die eenigszins nauwer bij de Oostersche quaestie zijn betrokken en deze zijn er vele groote sensatie ge wekt. In Bulgarije maakte de tijding in de politieke kringen te Sofia wel is waar diepen indruk, maar toch staan zeer velen aldaar uiterst sceptisch tegenovor deze concessie van den Sul ben. Neen, ik heb wat anders ge vonden." Maar wat dan Zeg het me eindelijk eens I" In de la van het kleine tafeltje waaraan zij sedert de geboorte van het kind vaak zat te schrijven lag o.a. ook een zwart ingebonden boek." Hilda haalde het te voorschijn. „Ik deed het open want ik hield het voor een gezangboek. Maar het waren door haar zelf beschreven bladzijden. On willekeurig las ik er een paar regels van. De inhoud ervan deed my aar zelen of ik je het boek zou geven of het onmiddellijk verbranden." Hilda hoe heb je dat durven doen?" Hij rukte haar het boek uit hare hand. „Als je het vernietigd hadt zou ik het je nooit vergeven hebben." Je zoudt het nooit te weten zijn gekomen, Hans-Henning. Ik moet je woede dragen. Ik heb naar myn beste weten gehandeld." Je hadt daarin niets te beslis sen I Je hadt me het boek moeten geven Zooals ik Je al zei had ik er een paar regels van gelezen en daarom aarzelde ik. Ik wilde je een groot verdriet besparen." Ja, ja je meende het mis schien goed. Maar laat me nu als het je belieft alleen tan, voornamelijk zy, die de vroegere grondwettelijke periode in het Otto- maansche Rijk hebben medegeleefd. In het Engelsche Balkan-comité staan twee partijen scherp tegenover elkaar. Terwijl de eene partij zou wenschen, dat sir Edward Grey er toe werd gebracht de hervormings actie in Macedonië op te schorten, om de Jong-Turksche hervormers in de gelegenheid te stellen zelf iets te praesteeren, verlangt de andere groep onder Ponsonby juist een krachtige actie, daar de Sultan op het oogen blik wellicht onder de tegenwoordige omstandigheden eerder tot concessies zal geneigd blijken. Bij de jongste vergadering van het Comité besloot men na eenig debat in het geheel geen stappen by Grey te doen in de overtuiging, dat de Anglo-Russische voorstellen met het oog op den tegen- woordigen toestand waarschijnlijk niet zoo spoedig in behandeling zullen worden genomen. In Rusland neemt men tegenover de Jong Turksche beweging een af wachtende houding aan, daar de kracht en de beteekenis van deze beweging nog lang niet duidelijk ge noeg aan den dag getreden zyn. Men ontkent aan het Ministerie van Bui- tenl. Zaken te Petersburg echter geenszins den invloed, dien de Jong- Turksche actie op de hervormings plannen in Macedonië kan uitoefenen, maar eerst het verloop der gebeurte nissen zal uitwijzen öf en zoo ja in hoeverre men met de Jong-Turksche beweging rekening zal dienen te houden. De Italiaansche Pers ten slotte, met name de „Tribuna" meent, dat de verlegenheid waarin Sultan Abdoel Hamid verkeerde, wel zeer groot moet geweest zijn en de omstandig heden hem geen anderen uitkomst lieten. Of hy het echter eerlijk meent, zal eerst later kunnen blijken. Zyn vizier Said Pasja staat voor een zoo uiterst ernstige en moei lijke taak, dat men er bijna aan wan hopen moet, of hem de vervulling er van zal gelukken." BELGIË In het vonnis der rechtbank wordt het vergaan van het Belgisch oplei- Hilda ging stil naar hare kamer. „Hy zal het my nooit vergeven I" mompelde zij treurig. „Wij Kröcherts worden zelden boos maar vergeven aan den anderen kant ook heel moei lijk. Ik moet het dragen. Als hy nu maar beter wordt! Het is wel is waar een kras middel." Zy knielde neer naast het wiegje van Heini. Het kind zat rechtovereind en gaf allerlei lieve, onverstaanbare geluiden ten beste. Met een vroolijk gejuich sloeg hij met zijn dikke handjes op Hilda's gezicht. Zy legde haar hoofd naast zyn kopje op het kussen. „Schat, lieveling, mijn alles!" fluisterde zij. Hans-Henning legde het boek voor zich neer. Met vrome teederheid boog hij zich over de eerste bladzijde heen en drukte zijne lippen op de mooie, regelmatige letters. Hy las den datum. Sitta moest al kort na haar weggaan uit Glückstadt aan haar dagboek begonnen zijn. Zij had nooit graag over haar weggaan willen spreken, misschien had zij alles zoo precies opgeschreven om het hem eens voor te lezen. Haar dood had dat verhinderd. Hy veegde met zijne hand langs zijne oogen, de let ters dansten voor zyne oogen Zoo nu kon hy goed zienhij las dingsschip, in 1906, toegeschreven aan een onbekende oorzaak, maar verklaard, dat de commandant geen afdoende maatregelen heeft genomen voor de tewaterlating der booten, door welke verklaring zyne orfge- namen verantwoordelijk gesteld wor den tegenover de familieleden der leerlingen. ENGELAND- Zaterdag hebben te Londen voor standers van de bij het Parlement aanhangige drankwet een betooging in het Hyde-park gehouden. Men schat dat er een 150,OuO menschen bijeen waren. Een van de sprekers was mi nister Winston Churchill, die, voor het geval het Hoogerhuis de wet mocht verwerpen of verminken, drei gend herinnerde aan het recht tot vaststelling van de begrooting, dat uitsluitend het Lagerhuis toekomt, en dat Lagerhuis kon daar wel door een zwaar vergunningsrecht te heffen op een wijze gebruik van maken, die de drankhandel onaange namer zou vinden dan de aanhangige wet. Een Anglikaansch geestelijke ver dedigde de wet met te zeggen, dat het geen partij wet is. Dat is ze wel, riep er een uit het publiek. Neen, hernam de geestelijke, dat is ze niet, want het is een algemeen vaderlands lievend doel het volk gezond te maken. Crooks, de werkmansofgevaardigde sprak ook van de ellende, die de dron kenschap der ouders over de kinderen brengt. Hoe komt het, zei hy, dat kleine kinderen op straat lucifers moeten verkoopen Van den vrijhan del, riep er een uit het gehoor. Juist antwoordde Crooks, van den vrijhan del in bier. SPANJE. Te Zumarraga, niet ver van San Sebastian, is Zaterdag een bijeen komst van Charlisten gehouden. Er waren, volgens de New-York Herald, wel een 15,000 man tegenwoordig. Naar 't heet was de vergadering be legd, om de leiders der partij saam te brengen met Don Jaime de Bour bon, zoon van don Carlos en diens opvolger als pretendent voor den Glückstadt, 12 Februari. Het is voorbij ik moet hier weg om nooit weer terug te komen. God alleen weet hoe ik onder die gedachte lijd maar het moet, al zou mijn hart er ook onder breken. Ik heb mezelf bedrogen. Ik merkte wel dat de prins mij liefhad maar ik wilde het niet weten anders moest ik weg. En ik bleef zoo graag o zoo graag! De veranderlijkheid der prinses schreef ik aan hare kinder achtige grilligheid toe, maar nu weet ik dat zij zoo prikkelbaar was ten gevolge van hare jalouzie op mij en van de toenemende onverschilligheid van den prins ten haren opzichte. Hè I wat een zalige tijd was dat verblijf in Italië met hemAan zijne hand mocht ik het rijk der kunst en der schoonheid betreden. Het was een tijd van ideaal geluk, van diep begrijpen en genieten. Mijne nachten zijn zwoel van de heete, zalige droo- men. Maar ook aan dat droomen moet nu een eind komenIn Glückstadt begon de jaarlijksche tredmolen der hoffeesten weer. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1