DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. buitenland. feuilletonT binnenland. No. 152. VRIJDAG 31 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. De Familie Von Kröchert. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntlên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE JONGSTE CONSTITUTIONEELE STAAT. Het eerste officieele onderhoud, dat een Turksch minister aan een journa list verleende, is aan den berichtgever van de Matin te Constantinopel te beurt gevallen. Hy werd door den minister van binnenlandsche zaken, Memdoe Pasja, ontvangen, die hem opnieuw verzekerde, dat de Sultan de grondwet getrouwelijk en in haar vollen omvang zal uitvoeren, volgens den eed, dien hy heeft afgelegd in handen van den hoogepriester, den Sjeik ul Islam. De pers zal volkomen vrij zijn, voor zoover de bladen niet aanzetten tot oproer. De berichtgever sprak hem van een eenigszins woeli- gen geest, die er nog heerscht. Maar de minister zeide, dat overal Arme niërs, Grieken en Bulgaren de wape nen hebben nedergelegd en dat hij niet gelooft, dat er eenige krachtige maatregel noodig zal zyn. De verkie zingen zullen in volkomen vrijheid geschieden en in October zal de volks vertegenwoordiging samenkomen. De Minister betuigde ten slotte den journalist zyn dank, dat deze hem gelegenheid had gegeven het publiek van Europa in te lichten omtrent de ware gevoelens der Turksche regee ring. De journalist sprak ook den hooge priester, den Sjeik ul Islam, die hem hetzelfde zei als de minister. De Sul tan zal voortaan een constitutioneel vorst wezen, zeide hy, en bij de vry- heden, waarvan de minister u sprak, moet ook nog de gewetensvrijheid worden gevoegd. In de grondwet wordt vrijheid van godsdienst toegestaan. Dit is ook in den geest van den Koran, en de hoogepriester betuigde, dat hy met geestdrift had gezien hoe de geestelijken der verschillende gods diensten, Mohammedanen, Grieken en Armeniërs, bij het afkondigen van de grondwet elkander voor het gebouw der Porte hadden omhelsd. ENGELAND. De suffragettes hebben bij de jongste Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 93) Ik wou dat ik voor hem mocht neerknielen en hem zeggen, dat ik hem nooit vuriger heb liefgehad dan op het oogenblik waarop ik mijn lot aan dat van een ander verbond I 18 Juni. We zyn op Heinrichshagen. De rozen bloeien in den zonnigen, on- beschaduwden tuin. Hilda is naar Malchouw vertrokken, nadat zij mij het bestuur der huishouding heeft overgedragen. Het is een klein leelyk huisde kamers zyn laag van ver dieping, de vloeren zijn gewoon ge boend, de tuin is pas aangelegd. De landstreek hier is zoo verlaten als een woestjjn. Zand zand en heide, dorre pynboomenen over alles ligt een troosteloos-weemoedig waas I Ik loop vaak tot aan het kleine meertje in het bosch, maar het water redevoering van Lloyd George op het vredescongres in Queenshall te Londen getracht den boel in de war te stu ren. Zij hadden tal van plaatsen in de zaal bezet, een zat er zelfs op de bestuurstribune. Onmiddellijk nadat de Minister zijn redevoering begon nen was, brak het lawaai los. De eerste vrouw, die interrumpeerde en daarom er uit gegooid moest worden had zich op haar stoel laten vast binden, waardoor ze eerst na lang pogen verwijderd kon worden. Aan vankelijk nam Lloyd George alles tamelijk kalm op, maar toen het lawaai niet ophield, zeide hy „Als de vrou wen niet meer intellect toonen als die, waarvan hier zulke treurige voorbeelden aanwezig zijn, daffzyn zij voor het kiesrecht ten eenen male ongeschikt. Zy veroorzaken hier mede niets anders dan ergernis en afschuw. Zij rekenen op de voorrechten van haar geslacht en weten zeer goed, dat mannen onder dezelfde omstan digheden reeds lang heel anders waren behandeld. Deze woorden wekten een langdurig en hartelijk applaus. FRANKRIJK. De algemeene staking die in de bouwvakken op gisteren te Parijs was bepaald heeft tot groote wanordelijk heden geleid 1 In het nabijgelegen Vil- leneuve heeft zelfs tusschen betoogers en troepen een bloedige botsing plaats gehad met dooden en gewonden. Yan officieele zijde is bijna niets te weten te komen, maar de part. corr. der N. R. Ct. sprak Fransche collega's, die uit Villeneuve terugkwamenzy waren zeer onder den indruk van het bloedig revolutionaire drama, dat zij hadden bijgewoond. Er waren vijf of zes dooden en tal van gewonden. De troepen moeten eerst geschoten en gechargeerd hebben, toen er verschei dene malen op hen geschoten was en verscheidene van hen door projec tielen gewond waren. Buitengewoon moedig en bewonderenswaardig moet het gedrag van den prefect en den onder-prefect geweest zijn beiden zijn gewond. Een journalist is ook ge wond verscheidede photographen werden gemolesteerd. Men is niet ge heel gerust over den nacht. Volgens de bladen losten de betoo gers van Vigneux meer dan 400 re volverschoten, terwijl zij vier versper ringen opwierpen. De troepen schoten na voorafgaande sommatiën. De onder prefect werd gewond. Er zijn zes dooden en twintig doodelijk gewonden. Een generaal, een luitenant-kolonel twee kapiteins, drie cavaleristen zijn gewond. ARGENTINIË. Argentinië, dat eenige jaren geleden twee oorlogsschepen, die het in Enge land had laten bouwen, aan Japan verkocht, gaat nu weer andere en grootere bouwen. Het voorstel is bij de Argentynsche Kamer ingekomen om 25 millioen gulden te besteden aan twee linieschepen van 20,000 ton (het stuk?). Verder zou er een heel smaldeel torpedobooten en torpedo jagers komen, enz. Alles bij elkaar zou er een 87.5 millioen gulden mee gemoeid zjjn. Naar 't heet, zou Argen tinië tot die wapening besloten zyn omdat Brazilië in Engeland drie Dread noughts op stapel heeft. Men zegtin- tusschen met stelligheid, dat Brazilië ze verkoopen zal, en wel aan Japan. Zou dat verkoopen van nieuwe oor logsschepen misschien een voordeelig zaak wezen, en Argentinië ook op speculatie gaan bouwen Nederland en Venezuela. Bij het Departement van Koloniën is gisteren ontvangen het volgende tele gram van den Gouverneur van Cura sao van 29 dezer: „Een door den zwager van Presi dent Castro met stroo en suiker voor Curajao bevrachte schoener zou Wil lemstad binnengevallen zijn, maar kon by de, door President Castro's den Curasaoschen handel treffende maat regelen, verbitterde kooplieden geen verkoop van de lading vinden en vertrok. Gedurende korten tijd was veel publiek in den omtrek van de haven. De orde werd door de politie gemakkelijk gehandhaafd. Bevolkingsboekhou ding. Zooals gemeld is, werd door de Commissarissen der Koningin op ziet er ook somber uit, want de donkere dennen weerspiegelen er zich in. Het riet ruischt eentonig, het is als een smartelijk gefluister. Een wilde eend strijkt over het watervlak. Gelukkig dier kon ik ook maar vliegen I Ik sta 's morgens vroeg op. Dade- delyk na het ontbjjt ga ik met de juffrouw naar de keuken. Alle knechts en meiden zyn hier in den kost en alles wordt afgewogen en verdeeld. We zijn door vlijt goed te maken I Na het werk in de keuken ben ik vaak moe en zou graag stil in myn kamer gaan zitten niets doen. Maar er moet waschgoed hersteld en nieuwe handdoeken gezoomd worden. Men kan trouwens ook wel denken terwijl men naait. Denken I Ik mag eigenlijk niet denken want alle gedachte is een herinnering Ik wist niet wat ik deed. Hoe moet ik ze dragen die veeleischende liefde die op haar beurt bewijzen van liefde verlangt en mij met liefkoo- zingen achtervolgt en martelt. En ik moet er vriendelijk by glim lachen zooals het behoort bij een gelukkige, pas getrouwde vrouw Stil, still Wat je op je genomen hebt moet ge ook dragen Als hij mij maar sloeg dat zou verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken aan enkele ge meentebesturen het advies gevraagd over een door de centrale commissie voor de statistiek voorgestelde her ziening van de voorschriften omtrent de bevolkingsboekhouding (invoering persoonskaartenstelsel). Zaterdag a.s. wordt nu te Utrecht een byeenkomst gehouden van afgevaardigden der bedoelde gemeentebesturen, waarin de practische uitvoerbaarheid van het stelsel zal worden besproken. Daarbij zal ook tegenwoordig zijn mr. De Voogt, chef bevolkingsregister Rotter dam, lid van de centrale commissie voor de statistiek, die het initiatief nam tot de invoering van het stelsel. Naar wij uit goede bron ver nemen, bestaan by het Gemeente bestuur plannen tot het verharden van den ouden Soesterweg. Hierdoor hoopt men een aangenameren verbin dingsweg te krijgen met „Birkhoven", terwijl tevens vele werkloozen bij deze verharding werk zullen kunnen vinden. Mej. C. M. S. Rauh is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hillegom. De heer K. Westerbeek, onder wijzer aan de openbare lagere school 2de soort, Hellestraat alhier, slaagde gisteren te Zwolle voor het examen hoofdacte. De le luitenant-kwartiermeester G. M. Maritz, van het 8e Regiment infanterie, in garnizoen te Doesburg, wordt met 1 October overgeplaatst bij het 5e Regiment alhier. De garden-party bij H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk zal ver moedelijk op 7 Augustus plaatshebben. Morgen, Zaterdag, zal onder leiding van den luitenant-kolonel der artillerie, baron van Hogendorp, eene gecombineerde manoeuvre worden ge houden op de Vlasakkers, waaraan de drie wapens zullen deelnemen. De parade, welke ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Maandag a.s. zal worden gehouden, zal bestaan in het defileeren' voor den generaal-majoor divisie-commandant, die zich daartoe met zijn staf om 12 uur zal opstellen aan de Oostzijde van de Regentesse- laan. De infanterie marcheert lungs den Leusderweg, Arnheraschewdg; Beu- kelaan, Utrechtscheweg, Korte Berg straat, Oude Vlasakkerweg en Station straat naar de Regentesselaan. De cavalerie en artillerie sluiten daar achter aan. Van hoogerhand is de aandadht gevestigd op het groote nut, dat ge legen is in het houden van nachtelijke militaire oefeningen. Meer dan vroeger het geval was, worden die dan ook, zooals men gemerkt zal hebben, ge houden. Zoo hield het 3e bataljon van het hier in garnizoen liggend regiment infanterie eene oefening in den nacht van Dinsdag op Woensdaghet le bataljon in den nacht van heden. Bovendien worden telkens zelfstan digewielrijders-patrouilles uitgezonden, zooals ook hedennacht het geval was in de richting van Renswoude. Gisterenmiddag marcheerde de afdeeling artillerie, alhier in garnizoen." naar Hilversum, om ten n. w. van die plaats den nacht in bivak door te brengen. Even na de aankomst zakte plotseling op de helling van een heuvel een paard met de achterbee- nen en het achterlijf weg, zoodat het slecht met de voorbeenen en het hoofd boven den grond bleef hangen. Toen men pogingen aanwendde om het dier te bevrijden, zakte het plot seling geheel weg en kwam de opening van een gemetselden put bloot, breed 1 Meter, en die later bleek 13 Meter diep te zyn. Het paard viel op den bodem. De put was met planken gedekt, die thans geheel vergaan waren. Daarop was ongeveer 30 c. M. aarde, terwijl alles met heide was begroeid, zoodat niets de aanwezigheid van dien put kon doen vermoeden. On middellijk werd uit Naarden de dis trictsveearts, de heer Busing, ontboden, die, nadat men lantaarns in den diepen put had laten afzakken, den dood van het paard constateerde. Men trachtte door graven van ter zijde een grooten kuil te maken, doch dit barmhartig zijn 1 Dan kon ik huilen, dan behoefde ik geen vroolijk, vrien delijk gezicht te trekken dan kon ik treurig zijn. Een slag, een onvrien delijk woord zou barmhartig zijn Maar liefde, teederheid, goedheid, zjjn in mijn geval wreed. Maar Hans- Henning kan wel is waar niet weten dat het voor mij ondragelijk moet zijn. Ik geloof dat ze me hier allen voor een nauwgezette, alleen wat flegma tieke vrouw houden, een stukje stil leven. Dat vindt ten minste oom Heinrich die trouwens ook allerminst gesteld was op ons huwelijk. Hy is altijd erg koel en stijf tegen me. Ik ben hem er dankbaar voor. Karola is een goed kind. Zij laat het me niet merken dat zij wat graag in mijn plaats zou zijn. Maar ik raad het aan den droeven blik dien zy my toewerpt als Hans-Henning my in haar by zyn kust. Als ge er eens een flauw vermoe den van hadt, arm kind, hoe gaarne ik je mijn plaats zou afstaan Niemand weet hoe vaak ik zoo aan gegrepen word door wanhoop, dat ik hard zou kunnen huilen van verlangen en verdriet. Ik kan het niet laten ik denk alleen aan hem, in de armen van Hans-Henning I 4 Augustus. Een onrecht dat men anderen aandoet is veel zwaarder te dragen dan het onrecht dat iemand door an deren is berokkend. De dader is altijd de lydende persoon." En zoo gaat het mij ook. De anderen om mij heen weten niets van onrecht af, zy prijzen mij, ten minste Hans-Hen ning doet dat vaak. Ik moet het aannemen, evenals al het andere en zwijgen. Als hy vermoedde dat myn nauwgezetheid geen uiting is van liefde maar van berouw I Wie niet liefheeft kan zichzelf niet weggeven, maar zich alleen op offeren" 10 September. Ik schrijf tegenwoordig zelden. Maar ik denk veel. Vandaag schoot mij deze gedachte te binnen ,men merkt de verhouding tusschen twee zielen niet op aan de wijze waarop zij tot elkaar komen maar waarop ze zich van elkaar verwijderen." En dat was een zalige gedachte voor mij. „Hy en ik leven nu allebei voor onze plichten. Hij in zyn landje en ik hier in mijn huisje. Was er nog een bewijs noodig om aan te toonen dat we bij elkaar hooren Hens-Henning betwijfelde vandaag j de genialiteit van den prins. Ik weet niet hoe we aan dat onderwerp ge komen waren. Stond zyn oordeel onder den invloed eener geheime ja- louzie? Hij beweerde dat de prins een gewoon mensch was met een knap uiterlijk, met wat salontalenten en eenigen dichterlijken smaak. Bij een vorst noemde men dat dadelijk geniaal. Genie wat is genie? „Een grootsch doel en de middelen om het te bereiken." Hij had dat allebei en ik ook. Wij waren bestemd voor een heerlijk leven. Ik zweeg waartoe zou een kib belpartij ook dienen 11 October. De zomer is voorby. Hy is moe weggeslopen. Ik ben bang voor den winter met zijne lange avonden als de mist in grauwe sluiers voor de vensters hangt en Hans-Henning niet veel meer buiten kan zijn. Nu is hij 's avonds altijd moede oogsttijd is erg inspannend en hij werkt als een boer. Na het avondeten vallen zijne oogen dicht onder het lezen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1