DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 167. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEILANÜER". Vensehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Middelbaar Technisch Onderwijs, FEUILLETON. AUAE. BUITENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlên Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 We leven ,in een leergierigen tijd. In een tijd ook van diploma's en ge tuigschriften. I)ie zoover gaat om te meenen, dat zelfs de huishouding niet in huis geleerd kan worden. Die bij alles naast de practijk een opleiding in de theorie noodzakelijk acht. En aan wien we, als we ons durven los maken van ouderwetsche begrippen, volstrekt geen ongelijk kunnen ge ven. Als oude menschen, ietwat korzelig over al dat geleer op vakscholen, de vraag doen, of vroeger de ambachts man op de werkplaats, de aanstaande huisvrouw in huis hun vak minder goed leerden dan het hedendaagsche opgroeiend geslacht dat op de vak scholen! doet, dan kunnen we daarop het [best antwoorden hiermee, dat er in dien tyd minder werd geëischt. Vroeger bleef een vak jaren lang ongewijzigd. Toen kon de oudere het den jongere op de werkplaats zelf wel leeren. Onze snel veranderende bedrijven van tegenwoordig maken het noodig, dat specialiteiten speciaal onderricht [geven, opdat de leerlingen het nieuwste leeren wat in hun vak voorkomt. Hebben ze eenmaal de school verlaten, dan moeten ze zelf zorgen bfj te blijven, maar de basis, waarop ze voortbouwen, moet breed en stevig zijn. Met dit vakonderwijs in al zijn vertakkingen staan we nog maar pas aan 't begin. Wie tijd van leven heeft, zal eens zien, hoeveel verder het over een kwart-eeuw zal zijn gekomen. Men schel, die het nog niet hebben, of nog niet naar hun zin hebben, dringen er terecht op aan, dat men het ook hun niet langer onthouden zal. Zoo bijvoorbeeld de nuttige klasse van boor MARYLLE MARKOVITCH. (naar het kransch). 4) Alle drie togen aan het werk, en binnen weinige minuten zond een reusachtig houtvuur zjjn rosse vlam men en zwarte rookpluim naar den hemel op. Terwijl Mehemet-Amin en Youssouf met lange takken gewa- 1 pend dit vuur nog meer aanwakker den, nam Aly den aan zfjn zijde han genden horen en plaatste zich aan den rand van het plateau. Eerst haalde hfj uit zijn speeltuig een langgerekten, somberen toon, dien de droefgeestige echo van het gebergte steeds verder en verder voortplantte. Daarna volgden korte, haastige, gal mende signalen. Het machtig geluid daalde van terras tot terras tot in de diepste valleien afhierop door de kloven en ravijnen teruggekaatst, steeg het langs de bergwanden om hoog om terstond hierop weder in de diepte af te dalen, gelijk een hooge golf, die uit volle zee komt opzetten, menschen, die we in de maatschappij gewoon zijn met den naam van tech nici aan te duiden. Wat zijn technici? Menschen, die tusschen den patroon en den arbeider in staan, chefs, opzichters. Die als 't ware het verbindingsteeken vormen tusschen den ontwerper en den uit voerder. Daaruit volgt van zelf, dat zij begrip moeten hebben van 't ont werpen, zoowel als van 't uitvoeren, of met andere woordendat zij zoo wel theoretische als practische ont wikkeling moeten hebben opgedaan. En nu is, naar hun eigen overtuiging, de gelegenheid tot opleiding daartoe nog verre van volmaakt. Niet uit gebrek aan belangstelling bfj de autoriteiten. We weten nog, hoe minister Kuyper destijds voor de technici een groote school voor Mid delbaar Technisch Onderwijs wou stichten. Met zfjn heengaan is ook die school van de agenda verdwenen. Of dat, bij nadere beschouwing jam mer is? We wagen ons niet aan een besliste meening, waar de deskundigen zelf het er nog volstrekt niet over eens zijn, hoe in de behoefte het best moet worden voorzien. Plannen om de machinistenschool te Amsterdam zoodanig uit te breiden, dat daar middelbaar technisch onderwijs ge geven zou kunnen worden, stuitten o.a. af op dit bezwaar, dat niet ieder een uit het land zijn jongens dien leercursus te Amsterdam kan laten bijwonen. Decentraliseer liever, zei o.a. de Maatschappij van Nijverheid, maak in tal van gemeenten kleine schooltjes, dan zullen veel meer jongelui er van profiteeren. De Bond vanj Technici zijnerzijds had een ander bezwaar, namelijk dat men in de machinisten- school de leerlingen geheel pasklaar meende te kunnen maken voor de praktijk. Hij achtte een gemengde op leiding in theorie en practijk veel bij de kust wordt teruggeworpen en tusschen de klippen in hoogte stuift. Weldra werden op de omringende hellingen, op de hoogste toppen en in de meest verborgen kloven eveneens vuren ontstoken, als waren het van het uitspansel neergevallen sterren. Het was het antwoord der schild wachten. Toen hield Aly met zijn horensig nalen op. Laten wjj wachten, zeide hij, tot zij de chefs gewekt hebben. Daar de nacht koud was, namen de drie mannen dicht bjj het vuur plaats. Misleid door dit schijnsel, hetwelk zij voor het morgenrood hielden, hadden eenige groote vogels hun boomen verlaten en zweefden om den vlam. Door den gloed aangetrok ken vernauwden zij hun kringen steeds meer en meer, tot zjj ten slotte be dwelmd door den rook en met ver zengde vleugels in het vuur neder- stortten, waar zij knetterend en sis send verteerd werden. Aly volgde hen met de oogen. Dat zij, die tegen onze vrijheid en onze haardsteden samenspannen, sprak hij tot zijn metgezellen, op dergelijke wijze in onze hinderlagen mogen vallen. Plotseling weerklonk het geluid van een herdershoren door de stilte van den nacht; hierop hoorde men een wenschelijker en wees o.a. op de tech nische hoogeschool te Delft, waarvan de leerlingen, tusschen de studie door, wel degelijk een poos doorbrengen in fabriek of teekenkamer. Zelfs moet er op 't Haarlemsche Stadhuis een request wezen van het Haarlemsche departement der Maat schappij van Nijverheid, betreflende een Hoogere Burgerschool met 3-jari- gen cursus, die een technische kop en een handelskop zou hebben en schertsenderwijs dan ook al het veel hoofdig monster is genoemd. Weer anderen, de Bond van Technici bij voorbeeld, wijzen er op, dat het bezoe ken van de Hoogere Burgerschool niet voor iedereen mogelijk is en hebben zich daarom een opleiding gedacht, waarin correspondentie-cursussen, scherp voor ieder onderdeel der techniek begrensd, een belangrijke plaats vervullen. Der halve is men het over den juisten vorm nog niet geheel eens. Wil men van die verschillende wen- schen meer weten, dan verwijzen wjj naar het uitnemende boekje van den heer J. N. Hendrix „Vakopleiding voor den Middenstand". Dit neemt natuurlijk niet weg, dat wij daarom toch wel allen belang kunnen stellen in het middelbaar tech nisch onderwijs zelf. Hoeveel ouders zijn er niet, die beangst worden dooi de vraag, wat ze hun jongens zullen laten worden, zonder dat zjj het rich- tige antwoord kunnen vinden. Voor hen is de techniek de moeite van een aandachtige beschouwing waard. En zelfs voor wie niet in dit geval ver- keeren, kan het niet onverschillig wezen, of op een zoo breed terrein als dat van de techniek genoeg en goede werkers met hoofd en hand aanwezig zjjn. Zulke vraagstukken boheerschen voor wie maar even gelieft door te denken, een belangrijk deel van de nationale welvaart. Men behoeft maar aan de deskundigen te vragen, wat tweede, een derde en nog vele andere van alle streken van den horizont. Het waren de chefs, die verwit tigd van het nachtelijk signaal, hun antwoord deden hooren. Door middel van de overeengekomen tonen riep Aly hun toe zich zooveel mogelijk te haasten en snel te handelen. Hierop keerden de drie mannen langs hetzelfde pad weder naar het aoul terug, terwijl de bewoners van al de dorpen, die het oppergezag van Hamarzat-bek erkenden, zich op weg begaven, om aan de roepstem van hun chef te gehoorzamen. Uit alle deelen van de vlakte en van het ge bergte kwamen zij opdagen. Tegen het uur, waarop de adelaar zijn nest verlaat, en zich in de oneindige ruimte verheft om een prooi op te sporen, wanneer zich van de koppen der pijnboomen de nevelsluier, waarmede de nacht hen omhult, begint los te maken, naderden zij van alle kanten het aoul. Wakker en vlug, met de karabijn op den schouder en den Circassischen ponjaard in den gordel, zag men hen van de hoogten van den Marouch af de verschillende berg paden volgen, nu eens alleen, dan weder bjj groepen. Nog vóór dat de eerste zonnestralen den top van den Elbroes deden fonkelen, was de ge heels stam op de verzamelplaats bijeen. Anderen, toevallig langs den de waarde van een flink ontwikkelde tusschenklasso is, om de beteekenis van een goede vakopleiding in te zien. Niet het minst in Nederland, waar de techniek waarlijk nog niet tot haar hoogtepunt gestegen is. Om maar enkele punten te noemenis het niet merkwaardig, dat in ons land, waar toch zooveel telephoon toestellen, gloei en booglampen voor electrisch licht noodig zjjn, waar tal van fabrieken voor houtbewerking gevestigd zijn, de benoodigdheden alle uit het buitenland moeten worden gehaald, omdat in Nederland geen boog- of gloeilampen, geen telephonen, geen machines voor houtbewerking worden vervaardigd De oorzaak van dit alles is gebrek aan deugelijk, goed geschoold, technisch personeel. Zoo hangt in de maatschappij het een met het ander samen. Om die zelfde reden is goed technisch onder wijs aan allen, die in dat vak zullen arbeiden, een zaak, waarbij wij allen ten slotte, hetzij dan rechtstreeks of zijdelings, zijn betrokken. Hoe men het regelen wil is eene zaak die buiten onze beoordeeling ligt. Dat ze geregeld moet worden niet. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allg. Ztg. bevat een blijkbaar van de Duitsche regee ring afkomstige, verklaring, waarin onder een zeer wijdloopige tegenspraak van de in de pers verspreide berich ten omtrent de aanstaande hervorming der rijksfinanciën, wordt medegedeeld, dat de hervormingsvoorstellen bij het begin van de aanstaande Rijksdag zitting zullen worden openbaar ge maakt. Het was volstrekt niet de bedoeling van de regeering om het Parlement en het publiek door een late indiening der voorstellen te overrompelen, zoo dat er geen tijd tot kalme overweging zou zijn. weg opgevangen, waren met hen medegekumen, aangelokt door de hoop op een gelegenheid om een schot te kunnen lossen of een stout stuk te volbrengen. Met elk uur van den dag groeide hun getal nog aan, Abchaseu uit de moerassen, met door de koorts ver woeste gelaatstrekkeu bewoners der Mingrelische vlakte, verwittigd, hoe, wist men niet, dat zich daar boven in het gebergte een expeditie gereed maakte. Sommigen droegen de kalpak (muts) van astrakan, bij de stammen hei vlakte in gebruik, anderen den zwa- ren geitenharen mantel der bergbe woners enkelen waren voorzien van maliënkolders, die hen deden gelijken op middeleeuwsche ridders naar deze hoogten verdwaald geraakt. "Voor het overige droegen allen een karabijn met getrokken loop, een pi stool, een Circassischen ponjaard, be nevens een dubbele patroontasch. De straatjes van het aoul, zoo smal, dat twee mannen elkander nauwe lijks konden passeeren, waren over vol. Mehemet-Amin moest er van af zien, de menigte op het plein toe te spreken, daar dit te klein was, om allen te bevatten. Alzoo heescb men hem juichend boven op den ringmuur waar hij den geheelen dag het woord bleef voeren. Met veel welsorekend- Intusschen is uit den toon van de Norddeutsche op te maken, dat de bedoelde voorstellen een belangrijke verzwaring van de lasten der Duitsche belastingbetalers zullen vormen. Volgens de Berlijnsche bladen is de „kapitein van Köpenick" vrij gelaten op grond van een kabinets order van den Keizer. De Berlijnsche correspondent van de Külnische Zeitung meldtIemand, wien men zijne begenadiging waar schijnlijk algemeen en van harte gunt, is de, als kapitein van Köpenick, in de heele wereld welbekende schoen maker Voigt. Het geniale boevenstuk, waardoor hij zich van de gemeentekas van Köpenick meester maakte, het opcommandeeren van soldaten, def'in- hechtenisneming van den Burge meester al deze gebeurtenissen, die eerst stomme verbazing, daarna een bijna onbedaarlijk gelach ver wekten, zijn nog in ieders heugenis. De heele geschienis was zoo koddig, dat men bijna geneigd was, haar meer als een dwazen studentenstreek <$te vatten dan als een misdrijf. Voor het gerecht bleek later dat Voigt wel een misdadiger, maar van een tam slag was, die zich alle mogelijke moeite had gegeven, om eerlijk zjjn brood te verdienen en waarschijnlijk nooit de ka pitein van Köpenick zougeworden zijn, indien de politie hem niet, op hoogst onnoodige wijze, door uitzetting uit verschillende steden onmogelijk ge maakt had, om aan den kost .te komen. Voigt zal vermoedelijk zijn levens avond in rust kunnen besluiten. Een rijke dame heeft hem in den tijd dat hij gevangen zat, een ruime toelage verleend en moet hem, van den dag van zijne invrijheidstelling af, een levenslange lijfrente van 1200 mk. gewaarborgd hebben. Van vele kanten heeft men zich ook bereid verklaard, hem behoorlijke bezigheid te verschaf fen, zoodat er uitstekend gezorgd is voor den man, die de heele wereld eeD tijd lang een allerdolst genoegen heeft bezorgd. De kapitein is nu 60 jaar. ENGELAND. De Daily Telegraph verneemt, dat de regeering, met het oog op den heid wees hij de mannen op het ge vaar, hetwelk hun boven het hoofd hing verhaalde van de wonderen door Schamyl verricht en spoorde hen aan tot een wanhopigen tegenstand en tot een gemeenschappelijk optreden ter wille van het algemeen belang. Aan den zoom van het woud geze ten, met de voeten in het hooge gras luisterde de menigte aandachtig toe. Ten einde het gesprokene beter te kunnen verstaan, hadden sommigen de takken der boomen beklommen en overstelpten den redenaar van deze verheven zitplaatsen met hun toe juichingen. En telkens als er weder nieuwe groepen kwamen opdagen, begon de luitenant van den imam zijn toespraak, welke de dichtstby- zijnden aan hen, wier oor de gespro ken woorden niet had- kunnen op vangen, over brachten, weder van voren af aan. Toen de avond eindelijk begon te vallen, hadden twaalf honderd man besloten den imam ter hulp te snel- len. Nog dienzelfden nacht zouden zij vertrekken, want de weg is lang van de oevers van den Kouban af tot aan de verre bergen, waar Schamyl eene wijkplaats had gezocht. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1