WEERBERICHT. Thermo meterstand JL BIN .NE NL AN Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorrei. 10.50 uur.; De Bildt, 18 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 771.8 m.H. te Stornowaylaagste 755.4 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Augustus 1908. Wind: Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Gesteldheid van de luchLBewolkt waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. t|oogste gisterenF. 66 Laagste nedennacht F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE 'BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Maandag 18 Aug/ des morgens 7 uur: 62° F. hernieuwden wedijver in den aanbouw van oorlogsschepen, overweegt, een leeniug te sluiten van honderd millioen, in den vorm van een fonds waaruit kan worden geput naar gelang van de behoefte. Eenige financiërs hebben op zich -genomen de som te viDden op de gebruikelijke voorwaarde. Men ver wacht dat het plan desorganisatie van de begrootingen zal tegengaan. •Een invloedrijke fractie van het 'Kabinet ondersteunt het voorstel, dat 'gelijk zal staan met een verklaring, dat het land voornemens is om den tweemogendhedenstandaard tot eiken prijs te handhaven. De Daily Telegraph maakt toespe lingen op een artikel van de West- minster Gazette van 15 dezer, dat in gematigde termen pleit voor het aan nemen van het leeningsplan, dat aan alle partijen duidelijk zou maken wat Engeland's houding zou zijn wanneer de toestand aari de andere zijde on veranderd blijft. FRANKRIJK. -- Weer is een der gekwetsten van de Couronne overleden. Een kanonnier der Couronne vertelt het ongeluk als volgt. Het stuk, dat reeds talrijke schoten had gelost, was zeer warm geworden. Toen men er de nieuwe kardoes instak, kon men ze er niet geheel meer in krijgen, trots alle moeite. Toen men de derde maal probeerde en het nog niet ge lukte, duwde men de kulas op de kardoes, denkende er aldus in te zullen slagen. Op dat oogenblik ont stond de ontploffing. Nog drie gekwetsten verkeeien in levensgevaar. MAROKKO. Verschillende telegrammen uit Marokko maken melding van een over winning van de mehalla van Abd-el- Azis over troepen van Moelai Hafid. Zoo wordt uit Tandzjer dd. gisteren gemeld. Brieven uit Marrakesj melden, dat de mehallah van Moelai Hafid ver slagen is door een mehallah van Abd-el-Azis aangevoerd door M'Toegi. Tenten, paarden, kanonnen, wapens en wapenvoorraad werden door dezen laatste veroverd. Men verzekert dat de Hafidisten 300 dooden en 500 gewonden hadden en dat het hoofd der Hafidistische legerbenden in het gebergt9 is ge vlucht. Uit Marrakesj dd. 12 dezer: Gisteren zijn den ganschen dag ewonden aangekomen. 300 man met 6 kanonnen zijn onder bevel van den zoon vau El Glaoej tegen M'Toegi uitgerukt. De overtocht van Abd-el- Azis over de Oemerrabia wordt beves tigd. De Sultan heeft de vijandige krijgslieden van de Behammas ver slagen. Te Tandzjer is gisteren een draad loos bericht van den Sultan ontvangen, dat de overwinning van M'Toegi be vestigt. Volgens de laatste berichten was Abd-el-Azis te Razel Aïn, op drie dagmarschen van Marrakesj. Hij zou er den 15den Augustus aankomen. Uit Casablanca aan de Matin: Den 14en 's avonds kampeerde Abd- el-Azis op drie uren gaans van Mar rakesj. M'Toegi zou daar reeds binnen ge rukt zijn om den Sultan een triom- fantelyken intocht voor te bereiden. Men zegt dat, de Hafidisten in den slag tegen M'Toegi 300 dooden, 400 gewonden en 500 krijgsgevangenen verloren hebben. Nederland en Venozuela. Een medewerker aan de New York Herald heeft den Minister van Buiten- landsche Zaken, De Marees van Swinderen, in Den Haag geïnterviewd over de hangende moeilykheden met Venezuela. De Minister gaf een uitlegging van het Venezolaansche geschil en vei telde in details, hoe het misverstand, dat de Minister „bijna komiek" noemde, was ontstaan en hoe do woede van president Castro jegens den heer De Reus was veroorzaakt. De heer De Reus, schrijvende in eenigszins bloemrijken stijl, zooals dit in vreemde gewesten gebruikelijk is, had geschreven„Het spyt m(j, dat een booze droom misschien onze kalme betrekkingen zal storen." Deze woor den („een booze droom"), die niet goed weiden begrepen, werden in het Spaansch vertaald met „maladetto skirito", d.i. „een vervloekte, kwade geest". „Dit wekte de boosheid op van president Castro, die meende dat met het epitheton op hem bedoeld was en hy schreef een woedenden brief aan den heer De Reus. Deze wilde het misverstand verklaren, maar stuitte daarbij op den onwil van dr. Paul die, vreezende dat z(jn bestuurshandelingen in een ongunstig dachtlicht zouden ko men, weigerde de zaak bij president Castro aanhangig te maken. Dit is het persoonlijk misverstand, waarop de minister in de Eerste Kamer doelde. De Minister zeide, dat de Neder- landsche regeering met goeden wil bezield was en Castro's grieven onder zoeken wil lemaar ook eisebt zij den wederkeerigen goeden wil van Venezuela en andere opvattingen en uitingen van goede nabuurschap, dan door Venezuela in \erscheidene ge vallen getoond waren. Mocht de Nederlandsche Regeering dien goeden wil van Venezuela niet kunnen be merken, dan zou zij, hoewel tot haar grooten spijt, genoodzaakt z(jn een andere gedragslijn te gaan volgen. De Minister verklaarde, dat over die gedragslijn alle Ministers eenstemmig zouden zijn en dat de Koningin die zou goedkeuren, en dat die gedragslijn b(j de openbare meening, indien de noodzakelijkheid van krachtige daden was aangetoond, den meest krachtigen en algeineenen steun zou vinden. Intern, tentoonstelling 1913. Naar aanleiding van het onlangs in enkele Nederlandsche bladen ver melde gerucht, dat er in 1913, ter herdenking van het herstel der natio nale onafhankelijkheid, te Amsterdam of Den Haag een wereldtentoonstelling zal georganiseerd worden, schrijft men uit. België aan de N. Ct. Er schijnt ten uwent een plan te bestaan om in 1913 een wereldten toonstelling in te richten. Het komt mij gewenscht voor uw aandacht te vestigen op het feit, dat voor een paar jaar reeds besloten werd in dat zelfde jaar een dergelijke tentoonstelling te Gent te houden. Twee zulke onder nemingen tegelykertijd in twee kleine, naburige landen komt mij tamel(jk onmogel(jk voor, des te meer daar wij in 1910 een wereldtentoonstelling in Brussel zullen hebben. Hoe deze moei lijkheid uit den weg geruimd PI et kiesrechtontwerp d e r S. D. A. P. Zaterdag jl. hield de Sociaaldemocratische Kamerfractie een vergadering, welke voor het eerst sedert langen tijd weder door Troelstra werd bijgewoond. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de memorie van ant woord voor het kiesrecht-ontwerp der fractie. Besloten werd art. 80 der Grond wet in het ontwerp zoodanig te wijzi gen, dat thans vaststaat dat zonder eenig onderscheid algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen zal worden voorgesteld. Tevens werd besloten de additioneele artikelen zoodanig te wijzigen, dat teistoud zonder eenige beperking vrouwenkiesrecht wordtin- gevoerd. De fractie komt 28 Augustus weder om bijeen ter verdere behandeling van het ontwerp, aangezien het in de be doeling ligt de memorie van antwoord met gewijzigd ontwerp nog in het loopende zittingsjaar in te dienen. 31 Augustus. Naar men ver neemt wordt overwogen, den 31sten Augustus voor de uitvoering van den post- en telegraafdienst als een Zon dag te beschouwen. Jaarverslag der Nuts- commissie voor Onderwijs. Omtrent de openbare en de bijzondere school bevat het in druk verschenen verslag over 19071908 vandeNuts- commissie voor Onderwijs de volgende conclusies le. dat inderdaad in sommige plaat sen ,de openbare school leeg loopt en of de concurrentie met de bijzondere, zg. Christelijke, niet kan volhouden, of zóó klein wordt, dat het jaantal klasse-lokalen en onderwijzers tot één wordt verminderd 2e. dat vele gemeentebesturen in dat geval gaarna bereid zijn de opgeheven school of de leeggekomen lokalen te verhuren aan de intusschen opgerichte of de nog op te richten byzondere Christelijke scholen 3e. dat het initiatief tot het oprich ten van een bijzondere Nutsschool, waarin dan algemeen toegankelijk onderwijs zou kunnen worden gegeven, door een voldoend aantal geschikte, bekwame onderwijzers, in goed inge richte lokalen en met de beste leer middelen, tot heden niet werd geno men door de vrienden van het, open baar onderwijs, omdat men vreest door zulk een school de open bare scholen in de buurt óf nog meer leeg te halen óf in haar verdere ont wikkeling te belemmeren. Wat het eerste punt betreft, z(j herinnerd, dat dit gevolg van de onderwijs novelle van 1905 werd voor zien en dat wij thans nog maar staan aan den aanvang van het hierbedoelde proces. Dat proces moet zjjn loop heb ben. Daartegen te reageeren met ge roep van „ach! en wee!" of het nemen van allerlei jkleine middelen, baat niets. Alleen door krachtige propa ganda te maken voor ander ouderwijs dan de j confessioheele scholen geven, kan allengs verbetering komen. Wat het tweede punt aangaat, de gemeentebesi uren zijn ongetwijfeld verplicht, overeenkomstig al 3 van art. 3 der wet Lager Onderwijs, zich te onthouden van ook middellijke ondersteuning aan bijzondere scholen, door het verhuren van de gemeente school of van een of meer lokalen in die school, ten behoeve van het daarin door een bijzondere school te geven onderwijs, tegen buitengewoon lagen prijs. Dit dient ook te blijken. Ten aanzien van het derde punt schijnt de daarbij openbaar wordende vrees niet de goede leidsvrouw. Of door het eventueele oprichten van een uitstekend ingerichte bijzon dere, voor alle kinderen toegankelijke Nutsschool, waar het beste algemeen toegankelijk onderwijs kan worden ge geven, welke opneemt de leerlingen, die anders, bij gebreken van goed openbaar ouderwijs, gedwongen wor den een bijzondere school van kerkelijke richting te bezoeken, wellicht ook enkele leerlingen aan andere, meest naburige, maar op te verren afstand liggende openbare scholen worden onttrokken, mag geen gewicht in de schaal leggen bij de overweging, of men zal trachten zulk een bijzondere Nutsschool in 't leven te roepen. Naar het oordeel van de commissie, is het eenige afdoende middel voor de vrijzinnigen, om den strijd tegen het bijzonder kerkelijk onderwijs vol te houden, gelegen in den strijd, niet tegen den geldelijken steun van dit onder wijs en tegen de voor de uitbreiding daarvan voordeelige gevolgen der onderwijs-novelle van 1905, maar voor het allerbeste, kennis- en karakter- bevorderende, voor allen toegankelijke onderwijs, hetzij in de bestaande open bare scholen, hetzij, indien het in die scholen niet in alle plaatsen kan wor den gevonden, in een bijzondere Nuts school. Dien strijd vóór het beste lager onderwijs en vóór de geestesrichting welke dergelijk onderwijs als begeer lijk doet nastreven, te strijden met deugelijke middelen, maar vooral met toewijding en offervaardigheid, in eiken kring, waar het tegenwoordige open baar onderwys in het gedrang komt of niet beantwoordt aan billijke wen- schen, dat is de taak van de vrijzin nigen in onzen tijd. Tot dat doel moeten ook middel punten van actie gevormd worden in plaatsen waar onze geestverwanten nog slechts kleine miderheden zijn. Moet de vrijzinnige gedachte nog meer in de verdrukking komen, vóór dat dit besef algemeen doordringt en de heerschende flauwheid plaats maakt voor blakondeu Ijver? De Commissie hoopt, dat z(j weldra in de mogelijkheid zal zijn, deze vraag ontkennend te beantwoorden. Terwijl de bijzondere confessioneele school, niet alleen, dank zij bethoogere Staatssubsidie, maar ook dank zy de toewijding en offervaardigheid van haar voorstanders, by de week veld wint, mogen de vrijzinnigen niet in klagen, maar in werken hun kracht zoeken. Aan het slot van haar vei slag plaatst de commissie een opwekking, om meer bij te dragen voor het „Nieuwenhuy- zenfonds voor onderwijs," der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen." WETENSCHAPPELIJKE PROEVEN OP DEN OCEAAN. Den directeur van het meteorologisch observatorium te Aken, dr. Polis, is het gelukt, op een studiereis op den Atlantischen Oceaan, vooitduiend door middel van draadlooze telegrammen de weersgesteldheid op den Oceaan tusschen Europa en de Vereenigde Staten te controleeren. Door gebruik te maken van de weerberichten van de schepen, die den koers van zijn stoomboot „Kaiserin Augusta Victoria" kruisten, en van telegrammen over de weersgesteld heid aan de Europeesche kusten, kon hy op zijn schip een dageljjksche weerkaart ontwerpen. Dagelijks ontving hy ongeveer vyf weerberichten van schepen. Door het observatorium te Aken werden tele grammen over de weersgesteldheid aan de kusten van Europa samenge steld door middel van cijfercodes, en aan het station Clifdeu gezonden, van waar ze draadloos werden overgeseind naar de „Kaiserin Augusts Victoria". Deze berichten konden overgeseind worden op een afstand van 3000 ki lometer van het vasteland. De dirig. off. van gezondheid 2e kl. J. Nord heeft een koppeling doen vervaardigen, waardoor twee willekeurige rijwielen op hoogst een voudige wijze in een oogenblik in een vierwielig voertuig kunnen wor den veranderd. Hiermede zullen een of twee bran cards van eiken vorm met zieken of gewonden kunnen worden vervoerd, waardoor in tijd van oorlog een eventueel gebrek aan voertuigen voor zieken te eenenmaie kan worden op geheven. De Schietvereeniging „Wilhel- mina" behaalde Zondag bij den schiet wedstrijd te Breda, uitgeschreven door den Kon. Bond van Oud-Onderofficie ren de volgende prijzen Korps buks: de eereprys met 447 punten. Personeel buks: le prijs Adj. Onder- oft. R. Meijer (98 punten), 3e prys sergeant-majoor C. van Oorschot, 4e prys sergeant-majoor B. A. Clemens, 5e prys sergeant-majoor J. A. Uding en de 11e prijs de heer D. van Buuren. Vrije baan buks: 5e prijs Adj.- Onderoff. R. Meyer, 6e prys sergeant majoor C. van Oorschot, 7e prijs sergeant-majoor J. A. Uding, 12e prijs prijs de .heer D. van Buuren en 14e prys sergeant-inajoor B. A. Clemens. Geluksbaan geweer: le prys adj.- onderofficier R. Meyer 28 punten (maximum 30 punten). Vrije baan geweer: le prys D. van Buuren met 54 punten (max. 60 p.) Leden boven den 60-jarigen leeftijd: le prys buks de heer A. Hassing. In de Synode der Ned. Herv. Kerk is behandeld het voorstel van de clasis Amersfoort, dat eene bepaling be geerde, waardoor een predikant, die zicb, hoe dan ook, in zjjne gemeente bepaald onmogelijk maakte, zou kun nen worden ontslagen uit zijn ambt, met betrekking tot zyne gemeente of tot het provinciaal ressort, waarin hij diende. In andere landen kan een zoo danig predikant verplaatst worden. Elders kan hij dan, door de ervaring geleerd, een nieuw leven beginnen. De gevallen zijn denkbaarevenwel past de maatregel heel moeilijk in het leven der kerken hier te lande, waar de predikanten niet van bovenaf worden benoemd, maar door de ge meente gekozen. Licht zou h(j ook leiden tot kwade samenspanningen tegen predikanten, die men weg wilde hebben, en verdere moeilijkheden in de practijk. Ook kent de wet slechts ontzetting uit het ambt wegens dienst- verwaarloozing of onzedelijke wandel als tuchtmiddel. Daaroy past slecht iemand elders het ambt weder te laten opvatten zonder rehabilitatie. Daarom werd het voorstel verworpen. Het St. Rochus-kappeltje van het gesticht de Armen de Poth dat voor een jaar geheel werd gerestaureerd, is thans van binnen ook belangryk verfraaid. Op drie zijwanden n.m. zijn de namen geschilderd van alle regenten en penniugmeesters, die sedert het jaar 1439 aan de Pothstichting verbonden zijn geweest. Randen in zuiver gothi- schen stijl omlijsten het schilderwerk dat opgedragen was aan den heer P. van Veen alhier, die voor een keurige uitvoering heeft zorg gedragen. A. D. Morgen zal door een Roode Kruis-colonne, geformeerd uit twee groepen van mannencomités van 'sGra- venhage en Rotterdam, te zamen sterk 24 personen, onder wie drie burger artsen, onder leiding van den militairen arts, den officier van gezondheid le klasse dr. G. W. A. Boland (die in dertijd het onderricht van de Haagscbe groep op zich nam) worden deelge nomen aan een onder Leusden, uaby Amersfoort, te houden, reeds vroeger door ons aangekondigde, tactisch ge neeskundige oefening, onder leiding van den kolonel van den geneeskun digen dienst, dr. Quanjer, en als divisie-arts overste A. Butuer, van den geneeskundigen dienst. De Roode Kruis-colonne, die met machtiging van den minister van oorlog aan deze oefening deelneemt, zal hoofdzakelijk belast worden met de oprichting van een evacuatiestation. De heeren P. R. Mees, van Rot terdam, lid, en W. J. Vervloot, van 's Gravenbage, secretaris van het Nederl. Roode Kruis, zullen als gede legeerden van het hoofdcomitë de oefening hijwonen. De leiding van de geheele militaire manoeuvre berust by den kolonel commandant van het 5de regiment infanterie L. \V. van Hoek. De burger-artsen, die van de Haagsche en de Rotterdamsche groe pen deel uitmaken, zijn dr. S. H. Brandes, van den Haag, en arts A. Polak en dr. C. D. van Rossem, van van Rotterdam. Het 4e eskadron van het le reg. huzaren, comm. ritmeester M. E. te Winkel, is gisteren van Amersfoort naar het garnizoen, Amsterdam, te ruggekeerd. De Koningin-Moeder met ge volg woonde Zondagmorgen de gods dienst-oefening bij in de Herv. Kerk te Soest, onder gehoor van ds. W. J. Meiners, predikant alhier. De afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Party heeft den afdeelingen Baarn en Zeist dier party verzocht, Zondag 23 Augustus een gecombi neerde vergadering te houden ten einde te komen tot de stichting van een districtsfederatie. De Stem des Volks meldt, dat door de Algemeene Patroonsvereeni- ging in de bouwvakken alhier, met de gecombineerde Timmerliedenver- eenigingen is overeengekomen, dat het arbeidscontract, hetwelk door de patroons aan de gezellen ter teekeuing aangeboden is, niet geteekend behoeft te worden, voordat de aanhangige loon- actie tot een einde gebracht is. Naar wij vernemen, hebben eenige neringdoenden aan den Soesterweg het plan opgevat om den op den 27sten Augustus jubileerenden overwegwach ter aan de H. S. M K. Korndewal, die zooals onlangs onze courant meldde, zijn vyf en twintig jarige dienstver vulling herdenkt, een klein stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Er heeft zich bereids een comité ge vormd, n.l. de heeren Klink, Timmer mans en Hofland om dezen plicht getrouwen beambte op dezen dag te complimenteeren. Vooral de nering doenden welke geregeld eiken dag dezen overwegwachter passeeren, worden opgewekt dit pogen te steunen, daar het voor hen van het grootste belang is, iemand als genoemden Korndewal op dezen post geplaatst te zien. Be halve toch dat de maatschappij hier een beambte heeft, die nauwkeurig zijn plicht kent, is hy voor 't publiek welwillend, daar de „boomen" wel op tijd, nooit voor den tyd gesloten worden, noch te lang gesloten blijven. Wy' vertrouwen dat het dit comité niet aan den noodigen steun zal ont breken. DOORN. Vorige week zijn in de dennenbosschen van Doorn een aan tal nonvlinders gevangen. De diertjes zijn opgezonden naar den inspecteur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, waar geconstateerd werd, dat men werkelijk met het gevreesde insect te doen had.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2