DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 170 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 15INNENLAN HALF BLAD. 15ÜITEN L 4 u. FEUILLETON. TS&MA EU Hoofdredacteur B>. O. RIJKENS. Aboiinementsprljs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BB.BEDESTRA&T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlèn: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) delliik gevaar was, maar schreven vol strekte rust voor. De Belgische Kamer heeft een op art. 1 van de koloniale wet door de regeering ingediend amendement, betreffende een gedeeltelijke aanspra kelijkheid van Belgiö voor de schulden van den Kongo-staat, met 75 tegen 54 stemmen ev 6 onthoudingen ver worpen Tegen stemden de meeste liberalen, al de socialisten en een goed dozijn leden van de rechterzijde. De ministers raadpleegden met den Koning. Van een crisis is echter geen sprake. „Men zal de stemming in den Senaat afwachten. De Kamer heeft intusschen de wet in tweede lezing aangenomen met 90 tegen 48 stemmen en 7 onthoudingen. PORTUGAL. De wapenhandelaar Ferreira en zijn bediende, die Buicca, den Konings moordenaar', een geweer hadden ver kocht, zijn gearresteerd en scherp verhoord. PERZIË. Over Petersburg komen zonderlinge berichten uit Perzië. Telegrammen uit Teheran zoo heet het melden, dat invloedrijke reactionairen den Sjah hebben aan gezet, een firman uit te vaardigen, waarbij de verkiezingen afgeschaft worden en de regeering gemachtigd wordt,zelf afgevaardigden te benoemen. Er wordt bijgevoegd, dat men de par lementaire mandaten tegen hoogen prijs te koop zal bieden, om de schatkist met de opbrengst te stijven. EGYPTE. Ook Egypte vraagt een constitutie. De Lawa en eenige andere Arabische bladen hebben telegrammen aan den Sultan gezonden, waarin ze Zijne Majesteit nederig smeeken om den Khédive Egypte een constitutie te laten geven. Nederland en Venezuela. Men meldt uit Den Haag: De heer De Reus, de uit Caracas vertrokken minister-resident van Ne- lerland en Venezuela, wordt a.s. Zaterdag of Zondag hier verwacht. Do correspondent te Parjjs van de N. R. Ct. seint: „Ik heb heden aan het ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd of de omtrent het Venezolaansche 'ge schil door de Fransche pers jegens Nederland uitgedrukte sympathie en aanmoediging ook de opvatting der regeering weergaf. De vertegenwoor diger van den minister heeft mij gezegd, dat Nederland bij mogelijk' energiek optreden tegen Castro van de sympathie van de Fransche regee-' ring verzekerd kan zijn. Wij zuBpp aldus de vertegenwoordiger van den minister van harte een door Nederland te geven „coup de balai" toejuichen. Verscheidene groove mo gendheden hebben zich al veel moeten laten welgevallen, omdat indien een had willen optreden, zij mogelijk bij een ander wantrouwen zou hebben opgewekt. Nederland's bedoelingen kunnen door niemand verdacht wor den en Nederland zou door Castro tot rede te brengen, dus tevens ook de geheele wereld uit een belachelijke positie helpen". Op de lijnen der HollaDdsche Spoorweg Maatschappy zullen voortaan de drukkere overwegen niet meer door vrouwen, maar door mannen bediend worden. Vervroegde winkelslui ting. Zooals reeds gemeld, vergadert den 29n Augustus a.s. de Staatscom missie voor den middenstand, ter be handeling van een concept-wetsont werp voor vervroegde winkelsluiting. De Tel. is thans in staat mede te deelen, dat in dit wetsontwerp wordt uitgegaan van de idéé van een siui- tingsregeling bij Rijkswetgeving. Als basis zal dan ook waarschijnlijk ge nomen worden het wordt ten min ste voorgesteld de Duitsche wet geving van 1900, waarbij de sluiting van de winkels is voorgeschreven tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 5 uur. Te 's Gravenhage is in den ouder- EEN D WAAS PLAN. De nationaal-historische party, om wier bestaan zich nog maar weinigen in den lande bekommerd hebben, heeft zeker, lettende op het hangende ge schil tusschen Nederland en Venezuela, gedacht „dit is uw uur", nu kunt ge de aandacht trekken. En in haar orgaan ,NederlandscbeStemmen"komt een opgeschroefd artikeltje voor met uitdrukkingen als „smaad onze vlag aangedaan", „mannen toonen", „Neder lands eer" enz. enz. De redactie van „Nederlandsche Stemmen" begrijpt, dat haar blad maar door weinigen gelezen wordt, en daarom wil zy andere redacties verleiden zich by haar aan te sluiten en dan moet de Regeering aan het verstand worden gebracht, dat zy „bezig is haar standpunt in te nemfen met schiep onbegrijpelijke langzaam heid". En dan krijgen radicalen en katholieke-democraten een houw, die gezegd worden „tot iederen prijs voor vrede en nog eens vrede te pleiten." Zoy m6n bi0'- denken met een hoop opgéwonden standjes te doen te heb ben in plaats van met ernstige man nen? Er zullen dan ook wel weinig redacties bereid worden gevonden, om aan dit visitekaartjes-plan (want men zal zeker zijn visitekaartje moeten zenden als blijk van instemming) mee te doen. We zijn benieuwd later te hooren wat er van dit „krachtig protest" dat de Nederlandsche Stemmen ver wacht, terecht is gekomen, maar ver moeden dat dit debuut van de natio naal historischen een fiasco zal worden. DUITSCHLAND EN ENGELAND. Een paar dagen geleden hebben wy den hoofdinhoud raeêgedeeld van een artikel uit de Daily Telegraph, om- trent een buitengewoon plan der Engelsche Regeering. Zy zou eene groote leening willen sluiten om daar- door MARYLLE MARKOVITCH. (naar het fransoh). 7) Hierop,door een natuurlijke wen ding in haar gedachtengang, liep zij in den geest den tijd vooruit, en haar hart klopte met verdubbelde slagen bij de. voorstelling der gebeurtenissen, die de toekomst nog verborgen hield De aankomst té Weden, te midden van ropk- en. kruitdamphet uitbundig gejuich, waarmede de belegerden ón- gétwyfeld hun bevrijders zouden ont vangen en bovenal de verschijning van Schamyl, den beroemden aan voerder, den onverschrokken verdedi ger van het land der Tscherkessen, den held van dat bewonderenswaardi ge tijdvak, hetwelk meD den oorlog in den Kaukasus noemt 1 Schamyl'! Gedurende hare kindsheid werd zy in slaap gewiegd met de verhalen van de aan het wonderbaarlijke grenzen de wapenfeiten van dezen Circassi- schen held. Het was zjjn naam, die hare lippen het eerst na dien van mede de kosten voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen te bestrijden. Men achtte dien maatregel noodzake lijk met het oog op de steeds door gaande versterking der Duitsche vloot. Het was een zonderling geval. Kort na de ontmoeting te Friedrichshof, kort na de redevoeringen van Engel sche ministers, die spraken van vrede en vriendschap, dit bericht. De minister Lloyd George was op reis naar Berlijn en men zeide dat hij ging om bet zoo mogelijk met Duitschland eens te worden over eene regeling, die eene duurzame goede verstandhouding zou kunnen bevorderen. Die regeling zou dan betrekking hebben op de vloot van beide landen. Dat Duitschland in weinige jaren vele oorlogsschepen heeft gebouwd en nog voortgaat met nieuwe te bouwen is een der ernstigste grieven van de Engelschen. Zij hebben er meer. Zy kunnen het niet verdragen, dat de jonge firma: het Duitsche Rijk, op de markten van de geheele wereld een ernstig concurrent is geworden van de van ouds bekende handelsfirma Engeland. Maar het bestaan en de vermeerdering van eene Duitsche oor logsvloot is toch het ergste. Niemand kan met recht beweren, dat die vloot eene bedreiging is voor Engeland, dat de zeeën blijft beheer- schen. Maar daar men nu eenmaal in die positie wil en ook moet bljjveD, daar Engeland, een eiland, het van de zee moet hebben, is men genood zaakt eene vloot te bezitten, die het tegen elke andere kan opnemen. Het is oen geloofsartikel in Engeland dat de vloot minstens zoo sterk moet zyn als de gezamenlijke vloten van twee groote mogendheden. Blijft nu Duitsch land schepen bouwen, versterkt het voortdurend zyne vloot dan jaagt het Engeland op kosten door het te dwingen altijd meer schepen gereed te hebben. Men heeft dus een goede reden om op heperking van de Duitsche defensie ter zee aan te dringen. Zooals men weet heeft Engeland reeds op de Haagscheconferentie een poginggedaan om te komen tot eene vermindering van de oorlogsuitgaveD. Die poging beeft geen gevolg gehad en het is de vraag of Lloyd George, gesteld dat dit zijn voornemen is, de Duitschers zal vader en moeder hadden leeren uit spreken. Hoe dikwijls was zy in latere jaren tegen het uur, dat de schitterende zonneschijf door rozenroode wolken omgeven onder den westelijken hori zont verdween en het hoorngeschal harer broeders de over den Marouch verspreide kudden te zamen riep, wan neer onder de strooien daken der hutten de vuren van beukeblokken hoog opvlamden en de harstoortsen ontstoken werden, met haar bankje aan de zijde haars vaders komen plaats nemen om te luisteren naar het verhaal dier wonderbaarlijke avontu ren, die op de legenden uit lang ver vlogen tijden geleken. Eén onder hen had haar vooral getroffen, namelijk de verdediging van Akoulko. Schamyl, met eenige vrienden en eenige vrouwen in zyn versterking belegerd, deelde aan de mannen de geweren, aan de vrouwen de ponjaar den uit, aan genen met bevel om tot den dood te strijden, aan dezen om zich te doorsteken, indien de citadel genomen mocht worden, en haar ver dedigers mochten vallen. Daarna volg de de heldhaftige worsteling, waarbij de vrouwen met gelijke onverschrok kenheid als de mannen vochten. Doch ten slotte drongen de Russen de geforceerde citadel binnen, waar op de zpster van Schamyl, de edele kunnen bekeeren tot de staking van de reeds genomen maatregelen tot vergrooting der vloot. Dat zou in Engelands belang zyn, maar de Duitschers zien volstrekt niet in, dat het in hun belang zou zyn. Zij wil len wel de meest vredelievende ver klaringen afleggen. Zij verzekeren telkens, dat Duitschland geen booze plannen heeft tegen de eerste zee mogendheid. Maar er bestaan nog andere staten, van wier vloten Duitsch land veel last zou kunnen hebben in altijd mogelijke gevallen. Er is b.v. Frankrijk. Het is Duitschland niet kwalijk te nemen als het tracht eene vloot te bezitten die ten minste tegen de Fransche is opgewassen. Bovendien hoe wil men regels stellen tot eene geleidelijke vermindering der defensiekosten ter zee en wie zal de mogendheden die zich daartoe ver binden mochten, controleeren en des noods dwingen om het contract Da te leven Als er eene nieuwe uitvinding wordt gedaan zal men daarvan geen gebruik mogen maken omdat men nu eenmaal den buurman heeft beloofd alles bij het oude te laten. Het is een moeilijke quaestie, die der ontwapening en niet in een paar verloren oogenblikken uit te maken. En nu kwam Daily Telegraph met de verklaring, dat de Engelsche regee ring reeds de maatregelen had genomen die haar in staat zouden stellen aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. En dat terwijl iedereen van vrede en en vriendschap spreekt. Het bericht is tegengesproken, maar als de bladen er zich ernstig mede bezig houden zal ons dat niet verwonderen. BELGIË. De Londensche correspondentie van de Birmingham Daily Post zegt uit een gewoonlijk goediugelichte bron te Brussel vernomen te hebben, dat de gezondheid van koning Leopold, on danks alle berichten van het tegendeel, ongerustheid baart en dat zich in den laatsten tijd ernstige verschijnselen bjj hem hebben vertoond. Verscheidene uitnemende Belgische geneesheeren hebben den Koning in de laatste weken onderzocht. Zij waren het erover eens, dat er geen onmid- Fathima, ontwapend zijnde, en toch aan het bevel van den chef willende gehoorzamen, zich in de bruisende wateren van den bergstroom stortte, waar zy den dood vond. In dit vreedzame uur, te midden van het slapende kamp, werden al deze herinneringen weder bij haar levendig en evenals Fathima voelde zij zich bereid op bevel van den mees ter te sterven. "VVant hy beheerschte haar geheel en zij had hem in haar ziel zoo volkomen met de voorstelling „vaderland" vereenzelvigd, dat deze beide denkbeelden in haar binnenste tot één geheel versmolten waren en sterven voor Schamyl by haar het zelfde beteekende als sterven voor bet vaderland. Voor het overige was de voorstel ling, welke zij van Schamyl had, van zuiver geestelijken aard. Den imam nimmer gezien hebbende vroeg zij zich in het minst niet af, of hij jonger en schooner was dan de andere krijgs lieden uit haar bergen, evenmin als zy er zich om bekommerde, terwijl zjj voor de vrijheid van Kaukasië streed, of er misschien elders nog schooner vaderland te vinden zou zyn. Een zucht dicht bij de tent trok baar opmerkzaamheid en zeer zacht, nau welijks vorstaaDbaar, meende zjj haar naam te hooren uitspreken. Thamar I Thamar 1 Zy richtte zich op, greep haar sluier en verliet de tent. De troep was gekampeerd in een diepe kloof aan weerszijden door dicht struikgewas aan het oog onttrokken. Het geluid van een woudstroom, welke in het diepste gedeelte van deze kloof bruis te, overstemde het gerucht van men- schen en rijdieren. Reusachtige lorkeboomen, aan den rand van het ravijn geworteld, vorm den zulk een dicht looverdak, dat zelfs op dit uur nauwelijks een enkele zonnestraal de kloof kon binnendrin gen. Op den grooten steen gezeten, sliep de eene wachter nog steeds, terwijl Hassan, in zijn mijmering verzonken, by het onverwachts verschijnen van Thamar onwillekeurig een achter- waartsche beweging maakte. Jaag ik u vrees aan, Hassan vroeg het meisje kalm. Daar hun vaders vrienden waren, kenden zy elkander reeds sedert laDg. Vóór dat Thamar door het be reiken van den huwbaren leeftijd tot het dragen van den sluier werd ver plicht, speelden zy te zamen op het dorpsplein, zochten naar braam- beziën of vermaakten zich met het spannen van eekhoornstrikken in de diepte schuilhoeken der bosschen. Vrees? zeide hy, o neen 1 Doch ik meende, dat ge sliept 1 Ik kan niet slapen, zuchtte zij het beeld mijns vaders is steeds aan myn zijde. Ge hadt ods ook niet moeten volgen, Thamar. Uw vader is oud, en de weg is lang. Het is waar, doch de onafhanke lijkheid van Kaukasië wordt bedreigd. Eeuwige schande over hem of haar, die weigert naar haar roepstem te luisteren I Ah I Thamar I Wie zou niet naar haar luisteren, wanneer zij door uw lippen vertolkt wordt? Zie deze man nen 1 En met een handbeweging toon de hij haar de in bruine mantels ge wikkelde gestalten, die hier en daar, evenals na een veldslag, over den groDd verspreid lagen. Een visioen, ik ben er zeker van, zweeft hun in den droom voor oogen en dat visioen zijt gij. Zij droomen, dat zyn hun lip pen op den zoom van uw sluier druk ken en ikzelf heb, sinds wij de hoog ten van den Elbroes verlieten, geen rust en vrede meer kunnen vinden, dewyl dat beeld by mij, nog veel sterker dan bij hen, tot in het diepst der ziel is doorgedrongen. Wordt vervolgd.\

De Eemlander | 1908 | | pagina 1