WEERBERICHT. BINNENLAND. 'i iiermome terstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 22 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Hortalaagste 754.6 m.M. te Shudesnaes. Verwachting tot den avond van 23 Augustus 190S. WiDdZwakke tot matige Z.W lijke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt, mogelijk regen of onweer. TemperatuurDaarna iets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. 'Hoogste gisterenF. 79 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag 12 uur F. 72 AMERSFOORTSCHE -BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 22 Aug. des morgens 7 uur 65" F. voor- den geweldenaar, wien men eens ohvërzichtig tot president heeft ver heven, dat men zich wel wacht over deze dingen te klagen. Daar alle brieven stelselmatig worden geopend duift men. ook niet aan zijne vrienden schrijven hoe de toestand eigenlijk is. DUITSCHLAND. -De kapitein van Köpenick is in het Passage-panopticum te Berlijn op getreden en heeft in korte toespraken aan het in drommen opgekomen pu bliek gebeurtenissen uit zijn leven verteld. De politie heeft zyn verder optreden verboden. Voigt heeft trouwens zelf gezegd, dat hem dat optreden in het open baar onaangenaam was. Hij was tevreden als men hem met rust liet. Maar hy was dezen keer van zyn gewoonte afgeweken, om een goed werx voor Donaueschingen te doen. De kinematograaf heeft Voigt ook al gekiekt. ÓÓSTEN RIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan de Vössische Ztg. bericht, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië hoe langer hoe meer gespannen worden, ten gevolge van de heftige taal der Servische pers. TURKIJE. Met het opruimen van nuttelooze en kostbare ambten wordt door het comité ijverig voortgegaan. Zoo is bv. het .militaire kabinet" van den Sultan opgeheven, waardoor op eenmaal 8 maarschalken, 34 gene raals en 22 andere officieren voor andere diensten vrijkwamen. Volgens een bericht aan de Poll. Corr., uit Constantinopel, zou in het aangekondigde wetsontwerp op den algemeenen weerplicht voor alle Otto- manen, de algemeene dienstplicht worden ingesteld. De dienstplichtige leeftijd zou val len tusschen het 20e en het 45e levensjaar, en de diensttijd zou 6 jaar duren, waarvan 3 jaar in actieven dienst zouden worden doorgebracht. Later zou dan de actieve dienst tot 2 jaar worden verminderd. De militaire belasting, die tot dus ver slechts werd betaald door Moham medanen, die vrij van dienstplicht waren, zou van 50 tot 25 Turksche ponden worden verminderd. Op het oogenblik zou bet Turksche leger een sterkte hebben van 300.0UU man. Men scbynt van plan, om uit zuinigheidsoverwegingen deze sterkte voorloopig tot de helft terug te brengen. Nederland en Venezuela. De Parysche correspondent van de N. R. Crt. seint: „DeParyscheeditie van deNew York Herald Verneemt uit Caracas dat presi dent Castro, vooruitloopend op een (mogelijk) krachtdadig optreden van Nederland tegenover Venezuela, het kustgeschut (der havensteden of te Puerto Cabello in goeden staat heeft doen brengeD. Tevens wordt de Venezolaansc.be marine naar Puerto Cabello overge bracht. De Herald verneemt nog uit Willem stad, dat het te Maracaïbo verschij nende dagblad Ciudadano („De Bur ger") een artikel heeft gepubliceerd, dat zeer grof is tegen de Curagao-ers, die in Venezuela gevestigd zijn, en tegen Curagao in het algemeen. Verder wordt in dit artikel op weinig aange name wijze geschreven over de Koningin der Nederlanden." Uit Willemstad wordt gemeld, dat de Nederlandsche Koninklijke West- Indische maildienst heeft besloten tijdelijk den dienst op Venezuela te staken, en zulks, naar verklaard werd, als gevolg van de jongste gebeurte nissen naar aanleiding van de door de naburige landen getroffen quaran tainemaatregelen. Aangaande de opgeworpen Utrecht- sche Zuidwester Tramwegen (verbin dingen van Montfoort, IJsselstein en Harmeien m9t Utrecht) kunnen wij mededeelen dat het Gemeentebestuur vau IJselstein zich beslist heeft uit gesproken tegen eene richting IJsel stein-Utrecht over de Meern. Men is nu bezig andere richtingen te zoeken, die IJselstein geheel kunnen voldoen en toch geen omweg van de com municatie vaD Montfoort met Utrecht zullen vormen. Verschillende overwegingen hebben er toe geleid de betrokken Gemeente besturen en belangstellende particu lieren nog niet tot eene bespreking uit te noodigen voor en alleer de plannen meer zyn uitgewerkt en een finan cieel programma kan Jworden voor gelegd. Naar L. en V. uit goede bron verneemt, zal de Staatscourant bin nenkort de pensionneering vermelden van een aantal officieren van ver schillende rang, die sedert eenigen tijd non-actief zijn. Het legerbestuur schijnt het rekken van de non-activiteit, om de kansen op een hooger pensioen te verbeteren, te willen tegengaan, zoodat de genees kundige dienst voortaan spoediger dan tot dusver het geval was tot een be slissing heeft te komen omtrent de weuschelykheid om een officier, die geen dienst kan doen, al dan niet voor het leger te behouden. r Boringen naar steen kool. Men meldt uit Winterswijk De kleine boringen in het oostelijk deel van Gelderland en Overjjsel wor den geregeld voortgezet. Nadat men vau Winterswijk noordwaarts was gegaan naar Buurse by Haaksbergen, is het werk overgebracht naarOlden- zaal, alwaar men op een diepte van 138 M. het gesteente bereikte. Bin nenkort wordt de boortoren naar Weerselo overgeplaatst op een plek waar het zouthoudend water gegronde hoop geeft op het vinden van del- stoften en mineralen. De diepboringen in Winterswyk vangen deze week aan. HET NATIONAAL-HISTORISCHE PLAN. Dat het dwaze plannetje, verkon digd in de „Nederlandsche Stemmen", niet veel byval zou vinden, was te denken. Het Vaderland schrijft „Voorshands wenschen wy aan dat protest (der natie tegen het dralen van de regeering met haar optreden tegen Venezuela) niet mede te doen, op het gevaar af, dat wy door de „Nederland sche Stemmen" beurtelings tot de nakomelingen van Jan Salie gerekend zullen worden, of tot „de radicalen, die tot iederen prys voor vrede en nog eens vrede pleiten." Het geschil tusschen Nederland en Venezuela toch wordt in niet geringe mate beheerscht door hetgeen voor gevallen is tusschen Castro en onzen minister-resident te Caracas, den heer De Reus. Deze is op weg naar het moeder land, en wordt de volgende week hier verwacht. De regeering dient in de gelegenheid gesteld te worden uit zjjn mond te vernemen, wat heeft plaats gehad, alvorens zy verdere stappen kan doen. De afwachtende houding, die de regeering voor het oogenblik nog blijft volgen en in deze omstandigheden naar ons gevoelen te recht zal ook de onze zyn, totdat in de volgende week zal zyn gebleken, wat de beer De Reus haar heeft gerapporteerd." De N. Ct. schryft „De redactie (van Nederlandsche Stemmen) schryft daarbij, gaarne te zullen zien, dat de redacties van andere bladen zich in dezen bij haar aansluiten. Wij voor ons kunnen daaraan niet voldoen, omdat wy. voor een aldus op touw gezette beweging, een soort van referendum over de vraag of men in Nederland van oordeel is, dat de Nederlandsche Regeering voor een aangedane beleediging spoedig en flink voldoening moet eischen, geen reden aanwezig achten. Het moge zijn, dat sommigen het optreden van ons Ministerie nog iets krachtiger en energieker hadden gewenscht dan tot nog toe naar buiten bleek, tot een „pro test", dat „een algemeen, nationaal karakter moet dragen," geeft de houding onzer Regeering tot op dit oogenblik allerminst aanleiding en over de wyze waarop de Regeering het verstandig acht op de ondervonden beleedigingen te reageeren, behoort niet bij wege van toezending van visitekaartjes uitspraak te worden gedaan." De N. Rott. Ct. schrijft „Aan aanzotten tot den oorlog, waarvoor het nationaal-historisch weekblad Nederlandsche Stemmen nu een beweging op het touw schijnt te willen zetten, doen wij niet mee. Integendeel ontraden wy ten sterkste deze beweging te steunen. Aan Nederland, het land, waar het Vredespaleis gebouwd wordt, waar de Vredescongressen hun (vergaderingen houden, waar het internationaal bureau gevestigd is, dat tot griffie dient van het Permanente Hof van Arbritage, aan Nederland, het middelpunt der Vredesbeweging, zou het wel in de laatste plaats voegen, van Nederland zou het wel in de laatste plaats ver wacht worden, dat het tot een oorlog besloot, zonder dat ernstig getracht was het geschil langs diplomatieken weg tot een goed einde te brengen". De Arnhemsche Ct. neemt een loopje met de redactie der Ned. Stemmen en schrijft „Neen maar, wat zal er nu gaan gebeuren Houd nu je hart vast, als eens velen van hunne stemming moch ten doen blijken 1 Ons compliment aan de redactie van „Nederlandsche Stemmen", die zich op zoo allernaïefste wyze be lachelijk wist te maken." Land en Volk schrijft: Een verma kelijke partij toch, die nationaal-his- torische met haar Nederlandsche Stem men Men is daar onderhevig aan ge weldige acute aanvallen van vader landsliefde. De laatste aanval uit zich al zeer zonderling. De Regeering heeft ge schil met een Staat, waarvan de ma rine niets beteekent. Van deze gele genheid moet worden gebruik gemaakt om er maar dadelijk op los te slaan. Dat de Regeering zich ooraf op de hoogte stelt door den consul-generaal te hooren, die tot het geschil aanlei ding moet hebben gegeven, komt niet te pas. Oorlog, oorlog 1 En wie ook oorlog wil zonder on derzoek, moet zijn visitekaartje zen den aan de Nederlandsche Stemmen. Treedt de Regeering niet onmiddellijk krachtig op, dan zal de lijst van de ontvangen visitekaartjes worden gepu bliceerd. Wie het niet wist, zou niet denken dat dit alles een protest was tegen „de radicalen, die veel schreeuwen, maar geen mannen zijn van de daad", Het Huisgezin, het artikel van de Nederlandsche Stemmen besprekend, zegt: Het orgaan der nationaal-historische party, Nederlandsche Stemmen, is bang, dat het zonder „het gedonder van het Nederlandsche geschut aan de kust van Venezuela" zal afloopen. En daarom protesteert het, en wenscht dat het Nederlandsche volk mee zal protesteeren. Al wie per se voor vechten is, wordt uitgenoodigd zijn adres op te geven aan de redactie der Stemmen Nieuwe Uitleg 31, Den Haag. Niet om zich met Castro's legioe nen te gaan meten, maar om de stem men der niet-oorlogzuchtigen te „smoren". Bij alle krijgshaftigheid nogal een vreedzaam „bedrijf 1 Wel wetend, dat de nationaal- historische partij maar anderhalven man en een paardekop sterk is, noodigt het oorlogzuchtig orgaan de redactie van andere bladen uit, zich by haar aan te sluiten. Ze ziet reeds een monster-petitie in het verschiet van mannen en vrouwen, „de hesten der natie", die den oorlogs kreet „Naar Caracas 1" aanheffen. En ze is overtuigd, dat de regeering, die thans naar haar meening wat bangelijk is en doet, dan uit haar slof zal schieten. Het spreekt vanzelf, dat het chau vinisme van de Stemmen onder ons nuchtere volk weinig weerklank zal vinden. En het aantal adressen, dat aan den Nieuwen Uitleg zal belanden, zal geen groote papiermand vereischen. Misschien komt men met een aschbakje wel toe. De Nieuwe Arnhemsche Courant schryft „Ziet gij dien heldenstoet, mijn zoon Zoo vraagt eerstdaags de vader, wiens hart zwelt by 't aanschouwen der dapperen, gereed zich in te schepen naar Venezuela om de nationale eer te wreken aan zijn telg. En als deze bij dien aanblik vi aagt, wie zijn dat vader dan antwoordt hij vol trots „Dat, mijn zoon, is de elite van het Nederlandsche volk, bestaande uit wie gehoor gaven aan de roepstem van de „Nederlandsche Stemmen", orgaan van de groote Nationaal His torische Party. Het blad vroeg slechts een naamkaartje als bewijs van in stemming met zijn patriotische ont boezeming. Maar toen het bleek dat Castro ongevoelig was voor kaartjes en de Nederlandsche regeering toonde af te stammen van het jongste kind van Jan en Jannetje, van Jan Salie, toen, myn zoon, bood men zich aan in eigen persoon. En nu scheept deze heldenschaar zich in, om Castro en zijne Venezo- lanen te toonen, dat Jan Geurmaker nog leeft. Voorop gaat het hoofdbestuur der partij neem je pet af, m'n zoon gevolgd door de redactie van de Stemmen en de leden. De schare is helaas klein, maar be zield met den heldenmoed David's, toen hij optrok tegen Goleath den Filistijn. En na hem komt in bonte rij de verdere elite der natie, het keurcorps, de room van den roommannen, vrouwen, kinderen, bezield door het vurige woord van de Redactie der Stemmen grijsaards die den leunstoel verlieten, helden moeders die hare huishouding vaarwel zeggen, kinderen die openlijk de leerplichtwet overtre den, in hun diepste innerlijk gevoe lend, dat de verdediging van de Eer des Lands tegen den laatdunkenden aanrander gaat boven de Wet." „Wat is dat, de elite, vader „Dat, myn zoon, daartoe behooren alleen zy, dieniet-radicaal zijn." „Als die elite nu maar niet zeeziek wordt, vader." „Daartegen is ze igeënt, m'n zoon.... Ik bedoelhmhet lezen der Stemmen heeft ze al zeeziek gemaakt." Zooals men weet, heeft Maandag j.l de commissie uit den Gemeente raad inzake een Werkloozenfonds, haar laatste vergadering gehouden. Het resultaat is geweest, dat den Raad zal worden voorgesteld over te gaan tot oprichting van een Gemeen telijk Werkloozenfonds, voor de op richtingskosten f 100 te besteden en op de begrooting voor 1908 uit te trekken de som van f 300. Verder zal worden voorgesteld enkel bijslag te geven aan vereenigingen van vakgenooten. Reeds bestaande ver eenigingen zullen bijslag kunnen krij gen en verder in het vervolg vereeni gingen, die één jaar hebben bestaan. Binnen kort komen we hierop terug en hopen dan het voorstel in zijn geheel te kunnen meedeelen. Opgepast. Heden gewerd ons weder een advertentie uit Den Haag, thans op het gebied der. huwelijks advertenties. Ook deze advertentie valt onder de rubriek „oplichterij." Men zy dus gewaarschuwd voor het geval deze advertentie in andere bladen mocht verschijnen. Naar men ons meedeelt heeft het fraaie zomerweer der laatste dagen tal van wandelaars naar Birk- hoven getrokken, zoodat wat het be zoek aangaat, deze uitspanningsplaats meer en meer aan haar bestemming beantwoordt. Trouwens de ondernemer van het café-restaurant doet alles om het verblijf er zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo zal er morgen weder een concert worden gegeven door de AmersfoortscheMuziekvereeniging.We twijfelen er niet aan, of ook dan weer zullen vele Amersfoorters de wande ling naar Birkhoven maken. De miliciens der lichting 1901, die bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapens waren, zijn heden met groot verlof vertrokken. Te 's Gravenhage slaagde giste ren voor het examen Hoogduitsch L. O. Mej. G. J. M. ter Beek, alhier. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal Maandagavond een con cert geven in het Plantsoen. Onze H.V.C.-verslaggever schryft ons Voor de voetbalclubs is nu de tyd aangebroken om de verschillende be- noodiadheden voor het a.s. speelseizoen in orde te maken. Ook H. V. C., zoo de lezers weten, bestaande uit jonge lieden uit de werkende klasse, ziet zich voor deze taak geplaatst, maar ze is voor haar niet bijzonder aan genaam, daar ze nog steeds met groote moeilijkbeden heeft te kampen. Het eerste jaar had H. V. C. gratis een terrein ter beschikking, benevens een kleedkamer, waarvoor een kleine huur moest betaald worden. Het tweede jaar moest de club zelf een kleedkamer aanschaffen, wat zeer be zwaarlijk ging, daar de finantieele draagkracht der leden niet zeer groot is. Niettemin de kamer kwam er. Tijdens de rust tusschen het tweede en derde speelseizoen is Amersfoort's straatjeugd echter zoo vriendelijk ge weest deze kleedkamer bijna geheel te vernielen, zoodat aan herstellen niet te denken viel. Eenige ge goede ingezetenen hebben toen hun zeer gewaardeerden steun verleend, en met groote opofferingen van de H. V. C. leden werden ongeveer f 60.— bijeengebracht voor een nieuw kleedlokaal. En nu gaat H. V. G. werken voor het vierde seizoen, maar alweer staat ze voor groote kosten, aangezien ze het terrein nu moet pachten en bovendien geheel afzetten. Dit brengt een kosten mede, die on mogelijk door H. V. C. kunnen ge dragen worden en komt er dan ook geen steun van meer vermogende voetbalvrienden, dan is voor H. V. C. de kans vei keken om in den komen den wintertijd te spelen. Maar de leden geven den moed niet zoo spoedig op. Evenals vorige jaren hopen ze ook nu weer steun te vinden, opdat z(j in staat zullen worden gesteld hun geliefde sport te blijven beoefenen. Zy zullen een lijst ter teekening rond zenden, vertrouwende op milde bij dragen. We wenschen H. V. C. by dit pogen veel succes. De regiments-oefeningen van het le regiment huzaren, welke onder leiding van den luitenant-kolonel W. H. Piepers worden gehouden, werden heden bijgewoond door den generaal- majoor H. F. D. Braams, inspecteur der cavalerie. Het Vaderland meldt, dat de Onderofficioren-Zangvereeniging van het garnizoen te Amersfoort het voor nemen beeft H. M. de Koningin in September ten paleize Het Loo een aubade te brengen ter gelegenheid van H. D. 10-jarige regeering, waarvoor een toepasselijk programma werd samengesteld. De sociëteit „Vereeniging" houdt Woensdag 26 Aug. a.s. een algemeene ledenvergadering. Bij het graven voor het leggen van een waterafvoerbuis in den tuin van perceel No. 4 aan den Koppel zijn 4 ongevulde bommen gevonden, die vroeger voor mortieren gebruikt wer den. Men heeft van deze vondst be richt gedaan aan „Flehite" zoodat ze daar zeker wel een plaatsje zullen krijgen. Hedenmorgen had in de gasfabriek een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog zeer goed is afgeloopen. Een der werklieden kwam met zyn hoofd in aanraking met den cokesbreker, met het ongelukkig gevolg dat beide oor schelpen gedeeltelijk werden afge sneden, terwyl hij verder eenige ont vellingen opliep. Zoo spoedig mogelijk werd door den directeur der gas fabriek met de aanwezige verband middelen hulp verleend, terwyl dr. F. A. F. Groneman weldra genees kundige hulp verleende. Daar de man nog al danig overstuur was werd hij per brancard naar het St. Elizabetbs- gasthuis vervoerd. Zijn toestand was hedenmiddag redelyk wel. PREDIKBEURTEN. van Zondag 23 Augustus 1908. EVANG. LUTH. KERK. Geen dienst. REMONSTRANTSCHE KERK. Geen dienst. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2