Van der VOORT s x R KXXOV 3B nr. Uit de Omgeving. Lend-, Tuinbouw eu Veeteelt. Ingezonden. Correspondentie. ALLERLEI. Stoomvaartberi chten Laatste Berichten. A OVERT ENTTEN Industrie- en a Huishoudschool. - LOm& HL.EIË3 Hzn. Pianostemmer en Reparateur. Fröbelschool Teelating van nieuwe leerlingen met 1 SEPTEMBER a.s. TANDARTS is weder te spreken. E. J. Ruitenberg Zondag 23 Augustus, bij gunstig weer, des namiddags 3 uur door de Amersfoortsche Muziekvereeniging. BAARN. De commissaris der Konin- gin in Utrecbt heeft benoemd tot lid der gezondheidscommissie, waarvan de zetel is gevestigd te Baarn, den heer K. D. A. Welffer, geneeskundige te Achttienhoven. De afd. Baarn van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft besloten hare 2de huisvlyt-tentooustelliug te houden in April 1909. Deelnemers kunnen zijn ingezetenen uit Baarn, Soest, Eemnes, de Vuursche en Bun schoten. In verband met deze ten- toonstelling zal vanwege de afdeeling in den a. s. winter een cursus worden gehouden ter beoefening van huisvlijt. BARNEVELD. De welbekende scha- penmarkten hebben hier weer een aanvang genomen. Aangevoerd waren Donderdag 1062 stuks. Vlug ging de handel echter nog niet. Hamels gol den f14.a f 16. ooien f 11. a f 13. en lammeren flO.— dfl2 SCHERPENZEEL. Begunstigd door prachtig weder had alhier de Schiet wedstrijd plaats, georganiseerd door de Schietvereeniging „Scherpenzeel". Drie vereenigiDgen kwamen uit om zich met Scherpenzeel te meten, en wel „Prins Hendrik" van Veenendaal, „Piet Cronjé" van Barneveld en de Schietvereeniging van Voorthuizen. Ermelo was uitgenoodigd, doch bleef zonder bericht weg. In 't logement „de Prins" werden de deelnemende vereenigingen ontvan gen door 't bestuur van „Scherpenzeel". De voorzitter der vereeniging de beer Fyting van Walsem sprak de aan wezigen toe, waarna direct werd aangevangen met den korpswedstrijd. De uitslag hiervan was als volgt Scherpenzeel le priis groote verg. zilv. med. 235 punten. Barneveld 2e prijs groote zilv. med. 233 punten. Voorthuizen 3e prijs groote bronzen med. 226 punten. Door den heer J. Schimmel werd met 56 punten de medaille behaald, uitgeloofd voor den besten corps- schutter. De personeele wedstrijd en de wed strijd buks waarvoor een groot aan tal prjjzen beschikbaar waren lokten zeer veel deelnemers. Na afloop maakten de deelnemende vereeniging een rondgang met muziek waarna in „de Prins" de uitreiking der prijzen plaats vond. ZEIST. Tengevolge van zijn benoe ming tot inspecteur van politie te Middelburg, heeft de dezer dagen alhier tot adjunct-inspecteur van politie be noemde heer D. B. Fabius voor deze benoeming bedankt. VERHOOGING VAN DEN GRAAN OOGST DOOR VERPLANTEN EN AANAARDEN? In Rusland is een grondbezitter be zig proeven te nemen ter verhooging der opbrengsten van granen, waarby hij uitgaat van den oudsten vorm van landbouw; den z.g. hakbouw zooals die dooor de Cbineezen werd gedre ven. Een bekend feit is, dat de hak bouw, hoewel veel arbeid vragend, hetgeen geen bezwaar was omdat China ten allen tijd een dicht bevolkt gebied is geweest, een cultuurvorm was, die van kleine stukken gronds enorme opbrengsten gaf. Voor een groot deel was dat te danken aan de groote zorgen die eigenlijk aan elk plantje individueel werden gewijd. Terwijl tegenwoordig inWest-Europa de landbouwer er op bedacht is om de opbrengsten steeds nog te vergroo- ten door kunstmatige bemesting en de toepassing van goed gekozen vrucht opvolging, schonk men om verschil lende redenen geen aandacht aan de oude methode die hier meegedeeld werd. Mag men den proefnemer gelooven, dan heeft hij door het verplanten van jonge roggeplantjes, exemplaren ge kweekt met dertig tot veertig zwaar beladen aren aan de halmen, die eene opbrengst van 6000 K.G. per H.A. gaven. Hij verklaart zyn resultaten op de volgende wijze: Verplaatst men de rogge wanneer ze 2 h 3 weken oud is, dan hebben de jonge plantjes reeds met hun wor teltjes de licht opneembare voedings stoffen uit de omgeving opgenomen. Wordt daarna eenige c.M. dieper ge plant dan worden de bestaande wortel tjes tot verhoogde werkzaamheid ge prikkeld en zou uit het hypocotyle lid weer een nieuwe serie worteltjes ontstaan, zoodat enkele weken later een dicht een forsch wortelkluwen ontstaat. Op die wijze zou voor 1 H.A. rog- geplanten slechts >/10 H.A. met 3,5 E.G. zaad behoeven te worden bezaaid. Met eene spade worden telkens 10 of 15 plantjes opgenomendeze in een platten bak bewaard waarvan de bodem dik met thomasphosphaat is bestrooid en dan uitgeplant in rijen, die 20 c.M. uiteen liggen. De planten worden nu 4 4 5 c.M. dieper dan ze oorspronke lijk stonden en deels dank zjj zware bemesting, deels als gevolg van de diepere planting ontwikkelen de plan ten zich. Aangezien echter zelfs in Rusland menschelijke arbeidskracht geld kost, zegt de proefnemer dat op groote cul turen bet verplanten kan worden ver vangen door aanaarding van het ge was, hetgeen natuurlijk ook tenge volge heeft, dat de planten dieper in den bodem komen. Wil deze methode woiden toegepast, dan dient tusscben elke drie rijen planten ongeveer 30 c.M. vrijgelaten moeten worden. Op die strooken kan het paard loopen dat het aanaardploegje trekt. Dit aanaarden gebeurt ook weer ongeveer 3 weken na het opkomen van het zaad. Op deze wijze moeten opbreng sten van 5000 E.G. per H.A. verkregen zijn. Het is opmerkelijk, dat door de be schreven, behandeling zoo kolossale oogsten zouden verkregen zijn dat ze bestaanbaar zijn zonder zeer rijke bemesting, is niet aan te nemen en indien de toegevoerde meststoffen in buitensporige hoeveelheden zijn gege ven, zouden misschien zonder alle bij komende bewerkingen ook zeer groote opbrengsten zijn verkregen. Zelfs, in dien alle mededeelingen van den proef nemer zijn gedaan zonder in het minst te zijn geflatteerd dan zou het toch een eerste vereischte zijn dat vol doende arbeidskrachten voorhanden zijn tegen billijke vergoeding. Hoe dan ook, de zaak is smakelijk voorgesteld doch de praktijk zal moe ten beslissen. Een hoofdvraag blijft o.a.of het aanaarden van de gezaaide rijen zoo nauwkeurig gedaan zal wor den, dat niet het verwachte voordeel wordt te niet gedaan door de schade die veroorzaakt wordt door het be graven of bloot worden van een massa plantjes. Toch komt het ons voor, juist nu de tijd voor het zaaien van rogge aanbreekt, de methode onder de aandacht te mogen brengen en op te wekken tot het nemen van nauw gezette proeven op kleiner of grooter schaal. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik opname in uw blad van het onderstaande. Bij voorbaat dankend, Uw Dw. A. B. v. d. Elein. Aan alle directeuren(trices), Hoof den, Leeraren(essen) en Onderwijzers (essen) van Onderwijsinrichtingen in Amersfoort. Dagelijks wordt voor vele guldens aan schijnbaar waardelooze voorwer pen weggeworpen zilverpapier, thee- lood, capsules, stukjes oud koper, tin, lood enz. Worden die metalen met zorg ver zameld en gesorteerd, dan is de op brengst verrassend. Te Amsterdam bracht de verkoop van d&ze artikelen, welke op de scholen verzameld worden voor de Amsterdamsche vereeniging voor Ge zondheidskolonies in het afgeloopen jaar ongeveer 1000 gulden op. Hoewel in 't algemeen leerlingen van scholen niet betrokken mogen worden bij het inzamelen voor lief dadige of andere doeleinden, gelooven we niet, dat één opvoedkundige be zwaar zal maken, om door het bij eenbrengen van velerlei zaken, die steeds gedachteloos wordep wegge worpen, de jeugd te doen medewerken voor de jeugd. Wij noodigen u beleefd en dringend uit op alle scholen (ook middelbare) een bak of kist te doen plaatsen, waarin de leerlingen zilverpapier, thee- lood, capsules, stukjes oud koper, tin, lood, caoutchouc werpen. Van tijd tot tijd kan de inhoud worden opgezonden aan den heer A. B. van der Elein, Havik 32 alhier. De opbrengst dient om zwakke kin deren uit geheel A merspoort een tijd lang naar een Gezondheidskolonie te zenden. Het Bestuur van de afd. Amers foort van het Centraal Genoot schap voor Einderherstellings- en vacantiekolonies, A. Bommel Voorzitter. J. v. d. HorstBruijn vice-Voorz. A. B. v. d. Elein ie Secretaris. M. Eamerling 2e Mevr. M. Gerard van SijsenBesier pennes. Mevr. J. F. O. H. Tromp van Holst Hartogh Heijs. Mevr. M. E. ReijndersCalkoen. Wegens beursvacantie geen verslag en noteering. De laatste wolf en de eerste! De heer Gjjsbert Monten- berg, opperhoutvester van het kroon domein, doodde voor ruim een eeuw den laatsten wolf, die bij Nijmegen de streken onveilig maakte. Zyn achter kleinzoon Gijsbert Montenberg, rent meester van den heer Jan Luden van Heumen, bracht dezer dagen voor het eerst in ons land drie jonge wolven voor bet kasteel „Mookerheide", waar deze dieren opgekweekt worden, om te dienen als fokmateriaal tot verkrij ging van het echte ras „wolfsjacht- hond"; die afgericht worden tot bewa king van het jachtterrein der Mooker heide. De lichtbak kan nu wel naar den zolder, want deze honden bewijzen als politiehond uitstekende diensten. (Geld.) De dood van een herder. Een grijsaard, Young genaamd, die gewoonlijk een troep van 150 schapen weidde langs de Seine tusschen Créteil en Maisons-Alfort, werd op een morgen in zijn hut dood gevon den. Men constateerde ter zelfder tijd, dat de kudde verdwenen was. Men vond sporen van de schapen op de markt Vilette, waar een zekere Maviel ze had verkocht. Nu was deze Maviel den dag voorafgaande aan den sterfdag van Young, gezien, drinkend en etend met den ouden herder. H(j werd gearresteord en ter be schikking van den rechter van instruc tie gesteld. Maviel bekende dat hij de kudde verkocht had, maar het was voor rekening van personen die hem met deze zaak belast hadden. Onge lukkigerwijze kon hijgden naam zijner lastgevers niet zeggen, terwijl hij evenmin in staat was hun spoor terug te vinden. Wat de dood van herder Young betreft, wist hij niet wie den moord begaan had, en buitendien be wees de lijkschouwing niet, dat de grijsaard het slachtoffer van een mis daad was geworden. Maviel werd dus nog slechts beschuldigd van diefstal en zal weldra daarvoor terechtstaan. Een zonderling toeval. De door zijn latere avonturen bekend geworden graaf Taschler la Pagerie (geboren 1787 als neef der latere keizerin Josephine op het eiland Mar tinique) nam in 1812 aan den veld tocht van den vice koning Eugène Beauharnais, zijn neef, als diens per soonlijk adjudant deel. Toen in dit jaar het bericht kwam, dat de gene raal graaf van Orléans gevallen was, liet de toenmalige majoor graaf Tascher op bevel van den vice-koning dezen de laatste militaire eer be wijzen. Naderhand bleek echter, dat de generaal slechts verwond, maar niet gevallen was, en de doodgewaande keerde na den veld tocht als invalide naar Parijs terug, waar hjj later de eervolle positie van gouverneur der invaliden bekleedde. Als zoodanig had hij in 1861, dus bijna een halven eeuw later, bij den dood van generaal Tascher la Pagerie voor diens militaire begrafenis te zorgen, en bij deze gelegenheid was hij een van de officieren, die de lijkwade van dengene droegen, die hem zelf voor vijftig jaar reeds eenmaal eveneens de laatste eer had bewezen. Het horloge van den paus. Het wa3 by een plechtige audiëntie en het is nog niet lang ge leden. Er slaat een klok en nu ziet de omgeving den paus een horloge uit zijn zak halen, een armzalig, afge schaafd, reeds geelachtig nikkelen hor loge een klein grof leeren riempje doet dienst als ketting. Een Italiaansch vorst komt naderbyhy doet zyn horloge af, een prachtwerk van goudsmeedkunst, ryk bezet met ju- weelen en verzoekt den paus het horloge aan te nemen en hem in ruil daarvoor het zijne te geven, dat hy als een kostbare herinnering zou be waren. Natuurlyk werd het spontane aan bod vriendelyk afgeslagen. „Myn moe der heeft het my gegeven," zeide de paus, terwyl hy zelf liefkozend met de vingers over het oude horloge heen- streekt. „Ik was nog een kleine jongen. Ik maakte het vast aan myn voet met hetzelfde leeren riempje, en ik legde de gelofte af het zoo lang te dragen, tot het niet meer te gebrui ken is." En glimlachend voegde hy er aan toe: „Het is stellig om mijn kinderlyke liefde dat het mechanisme van dit horloge zoo nauwkeurig werkt, dat het nooit een seconde verkeerd gaat." De dertiende. Te Gilly op den steenweg van Charleroi, is een herberg, dragende voor uithangbord In den dertienden overlevende van Courrières. De herbergier werkte tydens de ramp inderdaad in de myn van Courrières. Hy was toen 17 jaar oud. Hij was de eenige Belg, van de dertien geredden, na twintig dagen verblijf in de rampzalige myn. Na door de geneesheeren der maat schappij opperbest verpleegd te zyn geweest, na een kuur te Biarritz te hebben gedaan, na drie decoraties te hebben gekregen werd Van Ouden hoven (zoo heet hy) een spaarboekje der Fransche Republiek van 1200 fr. toegekend. Ook genoot hy gedurende zes maanden half dagloon. Maar toen vond de maatschappij dat hy genezen was en staakte alle ver goeding, er by voegende dat zij hem niet meer in de myn wilde laten neerdalen. Hij spande een proces in, verloor het en was toen ten einde middelen. En daarom, zoo vertelt hy, opende hij de herberg met het zonderlinge uithangbord. (H. v. Antw.) Hoe men zyn wandelstok dragen moet. Hoe moet men den wandelstok, dit werktuig van manne lijke bevalligheid en vreedzame ver overingen dragen Deze vraag kan alleen door een Franschman zyn gedaan en beantwoord. De manier, om den wandelstok vast te houden, heeft een heele geschiedenis. Gedurende langen tijd hield men den stok, zooals ook natuurlyk is, by de knop vast. Daarna pakte men hem by de punt aan, waarby de knop boven den grond zweefde. Nadat deze mode een tydje geheerscht had, keerde men terug tot de klassieke houding, waarbij de knop werkelijk in de hand rustte. De chique heertjes echter voerden daarby een nieuwigheid inde arm werd boog vormig naar achteren gedraaid, hetgeen tegelykertyd den stok en de slanke taille goed deed uitkomen. Met deze mode ging het evenals met al zulke modes zy verdween, daar ieder haar kon navolgen, zelf de allerarmste, die niet eens 100,000 in het jaar had te verteren. Toon bleef den jongen modegekken niet anders over dan een wijs man om raad te vragen die gaf hun den raad om als hun ziel zweefde tusschen den knop en de punt, evenals de ezel tusschen de beide bundels hooi, dan den eenigen uitweg te kiezen en den stok in het midden vast te houden. En sedert dien tijd houdt de Paryze- naar zijn wandelstok in het midden vast en draagt hem horizontaal met de punt naar voren. Burgerlijke Stand van 22 Augustus 1908. GEBORENWilhelmina Johanna Christina, d. van George Willem Cor nells Vunderink en Antonia Justine Tichelaar. Paul Pieter, z. van Petrus Johannes Leenknegt en Drika van Eooy. Cornelia Johanna, d. van Jacobus Johannes van Doorn en Jo hanna Schoenmakers. Marinus Lam- bertus, z. van Johannes Simon van der Werf en Gerarda Johanna Hop man. Jacoba Adolphina Hendrina, d. van Cornelis Johannes Mertens en Gerritje Schmits. Hendrika Geer- truida, d. van Aart van den Ham en Cornelia Gytenbeek. OVERLEDENJan Jacobus Gal jaard, 68 jaar. Men meldt uit Den Haag aan het Hbld. Naar wy uit goede bron vernemen is gisteren de nota onzer Regeering aan die van Venezuela verzonden, welke ten antwoord strekt op het ook in de Nederlandsche pers openbaar ge maakt schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken te Caracas, houdende kennisgeving, dat de presi dent van Venezuela aan den Neder- landschen minister-resident zyne pas poorten heeft gemeend te moeten zenden. Zyn wij wel ingelicht, dan rekent de regeering het niet dienstig in den tegenwoordigen stand der onderhan delingen aan den tekst dier nota openbaarheid te geven. Wel is ons niettemin op vertrouwbare wyze ter oore gekomen, dat de Nederlandsche regeering reeds nu en zulks met den meesten nadruk, op de onmiddellijke intrekking der voor Curasao zoo nood lottige decreten van 14 Mei heeft aan gedrongen. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Lombok", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 21 Aug. van Perim. „Bali", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 21 Aug. te Duinker ken. „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Aug. Eaap Bon. „Koning Willem III", van Araster dam naar Batavia, passeerde 22 Aug. Point de Galfe. „Rembrandt" vertrok 22 Aug. van Amsterdam naar Batavia. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Scharnhorst" (Oost Azië- Hamburg) 21 Augustus 12 uur n.m. van Penang vertrokken. s.s. „Prinz Eitel Friedrich" (Ham burg-Oost Azië) 21 Augustus 7 uur v.m. in Singapore aingekomen. s.s. „Grosser Eurfürst" (New York- Bremen) 20 Augustus 12 uur v.m. van New York vertrokken. s.s. „Crefeld" (Bremen-Brazilië) 21 Augustus 7 uur Quessant gepas seerd. s.s. „Prinz Ludwig" (Oost Azië- Bremen) 21 Augustus 5 uur v.m. in Suez aangekomen. s.s. „Prinzess Irene" (Genua-New- York) 21 Augustus 8 uur v.m. in Napels aangekomen. s.s. „Skutari" (Marseille-Batoem) 21 Augustus van Smyrna vertrokken. s.s. „Bayern" (Batoem-Genua)..21 Augustus in Smyrna aangekomen. Koemvii van New-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van gistoron Opouingak' van liodon Atchison Topeka 874 87* Rock Island Common 15| 154 Erie Railway 234 22-5- Miss. Kan. Texas 31 Nèw-York-Ontario 42 Norfolk Wester 73| 74 Southern Pacific 994 99| 4 Southern Railway 184 184 Union Pacific 157| 1574 U. S. Steel Common. 454 45»5 Kansas Cy South 25 do. do. Pref. 57 Stemming prysh. Met SEPTEMBER vangen de volgende cursussen aan 1. Hulp in de huishouding, (leeftijd 16 jaar.) 2. Voorbereidende klasse B (leeftijd 14 jaar.) 3. Koken, strijken, costuum- naaien. (voor dames.) 4. Idem. in avondlessen, (voor dienstboden.) Aanmelding by de Directrice op de spreekuren, nieuw Schoolgebouw, Beekestein. HET BESTUUR. Drier tiigriiNtreat 3, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. BEEKENSTEINSCHE LAAN 23. Aangifte dagelijks bij de Directrice. TIMMERMAN en MAKELAAR. WEVERSINGEL 11.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3