DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. feuilleton. buitenland. No. 175 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Belastingontduiking. T H JÊL BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BB.EEDESTRA&T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertóntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 We liepen dezer dagen met iemand te spreken ter hoogte van het Stad huis op het oogenblik dat enkele per sonen daar binnen gingen, om te verschijnen voor de reclame-commissie in zake belastingen. Dit bracht het gesprek op dat punt en tot onze niet geringe verbazing beroemde de bewuste persoon, dien wy overigens voor een eerlijk mensch houden en die in het dagelijksche leven niet gaarne iemand een cent te kort zou doen, er zich eenigszins op, dat hy „de heeren toch maar te glad was geweest". Dat waren zjjn eigen woorden en toen we hem onder het oog trachtten te brengen, dat zulk een handelwijze toch niet door den beugel kon, gaf hij dit volstrekt niet toe. Dat was geoorloofd meende bij, dan moesten de heeren maar scherper vragen stellen. En helaas denken er velen zoo als hy. Het is treurig, maar ieder die aan het vaststellen van aanslagen heeft meêgewerkt, weet het: op het punt van belastingen is het geweten zelfs van anders moreel hoog aangelegde naturen bij uitstek ruim. Dat het even goed dieistal is, als men den staat of de gemeente besteelt, als wanneer men een particulier te kort doet, wordt ver van algemeen ingezien. En in het verklaren, dat men „in ge- moede, naar waarheid en zonder voor behoud" een aangifte heeft gedaan, die men heel goed weet, dat het licht van het onderzoek niet verdragen kan, zien veel meer menschen dan men zou onderstellen, geen been. Zoo moeten tevens de eerlijken voor de oneerlijken bloeden. Zoo wordt het besef van de verplichtingen, die men heeft tegenover de gemeenschap, neer gehaald en de liefde voor de waarheid ondermijnd. En tegelyk wordt Jen door MARYLLE MARKOVITCII. (naar het pransch). 12) Mannen, als slangen om elkander gekronkeld, rolden in een vreeseljjk tweegevecht over den grond. Anderen, die elkaar tot aan den rand van het plateau zochten terug te dringen, voel den plotseling de steenen onder hun voeten loslaten en stortten in den af grond, van terras tot terras tuimelen de, tot de stroom ten slotte hun lyken in zijn kille armen ontving. Toen eindelijk het volle daglicht mat en somber door den nevel heen brak, was de bergtop met Russen en Muzelmannen bezaaid; van de vier honderd getrouwen stonden er nog slechts zeven-en-veertig voordesaklia (grot), welke den imam beschermde. Allen waren bereid voor hun aanvoer der te sterven, doch Schamyl weigerde deze nuttelooze opoffering en vooraltijd overwonnen zijnde, kwam hy zijn zwaard in handen van .generaal Bara- insky uitleveren dat zwaard, het- keizer onthouden wat des keizers is. Belasting moet er nu eenmaal zijn. De gemeente ziet hare uitgaven van jaar tot jaar stijgen en moet derhalve steeds dieper in de zakken harer bur gers tasten. En dezen zien wel wat al te veel over 't hoofd dat de bestel lingen, die door hen aan het gemeente bestuur worden gedaan, evengoed moeten worden betaald als de zaken, die zij by particulieren zich aanschaffen. Men kan toch van de gemeente geen plantsoenen, wegen, verlichting, enz., enz., eischen, zonder dat men de rekening daarvoor in den vorm van een belastingbiljet in huis krijgt ge zonden. Telkens worden der gemeente nieuwe eischen gesteld; met name wordt van haar verlangd, dat zij veel meer dan vroeger ten bate der economisch zwak keren zal ingrijpen, maar dan kan toch ook ieder op zijn vingers narekenen, dat de voldoening aan deze eischen hem op meerdere offers aan de open bare kas moet komen te staan. En de gemeente kan voor de zwak keren, te wier behoeve in telkens meerdere mate haar krachtsontwikke ling wordt opgeroepen, onmogelijk iets, laat staan veel, doen, tenzij met de middelen, die de sterkeren opbrengen. Werd deze simpele waarheid wat meer voor oogen gehouden, dan zou waarschijnlijk met meer berusting een blik worden geslagen op elk nieuw be lastingbiljet. Ten slotte geniet men van de be lasting, die men betaalt, heel wat meer dan men geneigd is zich te be kennen, omdat men er zich Diet be hoorlijk rekenschap van geeftniet zich opwerkt tot het inzicht dat de gemeente voor het geld dat zy vraagt, diensten bewijst, waarvan de waarde niet licht te hoog wordt aangeslagen. „Dan moeten ze maar scherper vragen stellen" zeide de bovenver melde persoon. De controle zal altijd welk gedurende dertig lange jaren de vrijheid van Kaukasië zoo heldhaftig verdedigd had. III. DE UITTOCHT. Tegen het einde van dezen zelfden zomer (Weden was in April voor de Russen gevallen) beklom een jonge Tscherkes, door een vrouw vergezeld langzaam de hellingen van den Ma- rouch. Groote, zware wolken, met regen of misschien met sneeuw bezwangerd, dreven snel op den wind voort. Van tijd tot tijd door scherpe rotspunten vaneen gereten, waarbij het overblijfsel van hare verscheurde vacht aan de kruinen der pijnboomen bleef hangen, vormden zij tusschen hemel en aarde een wollig gordijn, waardoor slechts hier en daar een enkele zonnestraal kon heendringen. Reeds waren de hoogste bergtoppen door vroeg gevallen sneeuw overdekt met een schitterend wit tapijt, hetwelk heerlijk afstak bij de fraaie herfsttinten, waarmede die beide kunstenaars, regen en zon, het gebladerte der bosschen, welke de schouders van het gebergte met een weelderigen mantel omgaven, hadden getooid. Alle schakeeringen van goud en roodbruin, waartusschen hier en (jaar het altijd groene loof der pijn- moeilijk blijven en de vindingrijkheid van een met een ruim geweten be hept belastingbetaler is ongekend. Maar en dit is het kwade de gemeentelijke fiscus beschikt niet over dezelfde middelen als die van de ver mogensbelasting om den frauduleuzen contribuabel de duimschroeven aan te zetten. Als haar daartoe het middel gegeven werd, zouden wy dit zeer toejuichen, vooral om de inscherping aan den burger van de begrippen van staatsburgerschap en eerlijkheid, die hem betaamt, in toepassing te brengen met de overheid, welke daarvan zeker het gevolg zou worden. Van zijn rechten heeft ieder den mond volvan zijne plichten hoort men liefst niet gewagen. En met den belastingplicht wordt wil het meest van alle de hand gelicht. Dat daar tegen eens streng werd opgetreden, zou niet meer dan rechtvaardig zijn. De oneerlijken verdienen niet beter en voor de eerlijken zou het alleen aan genaam kunnen zyn. DE REACTIE IN RUSLAND. De verstandhouding tusschen den minister Stolypin en de hofkliek laat zeer veel te weuschen over. Een paar dagen geleden troffen we een bericht aan, volgens hetwelk de tsaar van zijn reis naar enkele staatshoofden afzag omdat de tsaar die Stolypin met de loopende zaken wilde belasten, zyn zin niet kon krijgen de hofpartij wilde hiervan Diets weten én had een anderen candidaat: Nikolaas Nikola- jewitsj. De tsaar koos toen de wijste en in dit geval voor hem de veiligste partij hy gelastte de reis af. Thans lezen we dat in de hof kringen een krachtige actie tegen Stolypin merkbaar is. Maar al te goed proeft men dat men hem die voor te libe raal wordt gehouden van de haan wil schuiven. Onder de middelen die daartoe wor den aangewend, is een wijziging van boomen als een reusachtige smaragd te voorschijn kwam, waren hier ver tegenwoordigd Nu en dan doorkliefde een vlucht trekvogels de lucht onder het uiten van schelle of van diep uit de keel voortkomende kreten, droef geestig door de echo verlengd. Over het geheele landschap lag de majesteit, maar tevens de melancholie der nade rende herfstdagen uitgespreid. MoeJ gehouden, Thamar, zeide de jonkman tot zyn gezellin, nog slechts weinige oogenblikken en wy krijgen het aoul in 't gezicht. Zoo aanstonds zult ge uw oudeu vader, wiens eenige hoop gij thans uitmaakt, weder terug zien. Mijn dierbare Hassan, mjjn trouwe vriend, antwoordde het jonge meisje, hem liefdevol aanziende, hoe zal ik u ooit vergelden, wat ge voor mij ge daan hebt Gy zjjt mij niets schuldig, Tha mar. Ik heb eenvoudig den aandrang van mijn hart gevolgd en Allah is my daarbij behulpzaam geweest. Dat zijn naam gezegend zij, daar hij u van den dood heeft gered 1 Maar zij, mijn beide broeders, waar zijn zy, belaas Wat zal ik mjjn blinden vader antwoorden, wanneer hij mij naar hen vraagt? Uw broeders zjjn beiden dood, Thamar, gevallen voor Kaukasië en voor de viijheid eu hun uamen zulleu de constitutie, om aan de regeering 't recht te ontnemen by verschil van meening tusschen Doema en Rijks raad een beslissing uit te lokken door eon gecombineerde samenkomst, maai de beslissing rechtstreeks op te dragen aan den Keizer. In een verzoekschrift van de 34 vereenigde adelscorporaties in Rusland is dit plan eveneens uiteengezet. Want Stolypin wordt aangezien voor den schepper der derde Doema; en de daarin gehouden redevoeringen, zooals die van Goetschkof tegen de groot vorsten hebben in hofkringen verbit tering gewekt. Bij de intriges om aan het leven der Doema een einde te maken, voegen zich thans nog die tegen Stolypin, en men verwacht dat Stolypin's ministe rie zal moeten plaats maken voor een reactionnair kabinet, waarbij verge leken dat van Stolypin werkelijk „liberaal'' zou kunnen genoemd wor den. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer heeft, naar in hofkringen verluidt, den weDSch uit gedrukt, een opstijging met een be stuurbaar luchtschip mee te maken. Men gelooft, dat de opstijging zal plaats hebben na de groote manoeuvres, daar vódr dien tijd geen luchtschip beschikbaar is. De Tagliche Rundschau weet uit betrouwbare bron mede te deelen, dat de Duitscbe regeering voornemens is, by den Rijksdag een ontwerp tot be- lastingverhooging, ten bedrage van circa vierhonderd millioen Mark, in te dienen. ITALIË. Door een combinatie van con servatieve en socialistische Italiaansche Kamerleden is een wetsontwerp in gediend tot invoering van hetalgemeen, meervoudig kiesrecht, gelijk dit in België bestaat. Daar de minister-president Giolitti niet ongeneigd schijnt het wetsont werp te steunen, wordt door de tegen standers alle mogelijke moeite gedaan om hem de gevaren van het meer voudig kiesrecht te doen inzien. Zoo wordt er ijverig gewerkt met een statistiek, waaruit zou blijken, ten eeuwigen dage van een glorierijken stralenkrans omgeven blijven. Reeds van te voren hadden zij hun leven aan den Kaukasus toegewijd en wij moeten geen tranen storten voor hen, die voor hun vaderland gestorven zijn. Te midden der dapperen, die op den Goenib-Dagh, den imam omringden, waren Aly en Youssouf met wonden overdekt gevallen om nimmer meer op te staan. Als door een wonder aan de vreeselijkeslachtingontkomen, gewond, doch niet gevaarlijk, was Hassan door den vyand voor dood achtergelaten. Na weder uit zijn bezwijming te zyn bygekomen, had slechts één gedachte hem beziggehoudenThamar terug vinden. Waar zou hij haar anders zoeken dan bij de grot, die Schamyl beschermd had Zich daarheen bege vende, vond hy haar inderdaad te midden der Muzelmannen, die voor hun aanvoerder gevallen waren, be zwijmd op den grond liggen, terwijl haar bloed uit drie wonden weg vloeide. Na afloop van den strjjd hadden de Russen, hun gevangenen met zich medevoerend, den Goenib-Dagh weder verlaten, de Ijjken der gesneuvelden aan de raven en gieren overlatend. Reeds kwamen deze van alle zijden op hun zwarte vleugelen aansnellen, met een huiveringwekkend gekras noodig- den de eerstuangekoineui-u deacblei- dat indien het meervoudige kiersrecht in Italië werd ingevoerd, het aantal socialistische Kamerleden van 29 op 83 zou stijgen. AMERIKA. W De Morning Post verneemt uit goede bron te Washington, dat Japan zou weigeren toe te stemmen in het land- verhuizerstractaat, door de Unie voor gesteld. Wanneer de onderhandelingen ge heel mochten mislukken, zou in Decem ber een nieuw ontwerp aan het congres worden voorgelegd. De proeven met de geweren met verminderd geluid (geluidloos kan nog niet gezegd worden), die dezer dagen te New-York gehouden zyn, hebben een bevredigend resultaSt gehad. Op een afstand van 1400 meter werd bijna geen geluid meer onder scheiden. EGYPTE. Zooals men weet, hadden de Egypte- naren zich tot den Sultan gewend tb"!, het verzoek den Kedive aan te sporen, ook Egypte een grondwet te schenken. Er kwam eerst geen antwoord daar om herhaalden de Egyptenaren hun ver zoek. En wat antwoordt nu de Stlltan Dat zy maar met den Engelschen diplomatieken agent over de zaak moeten spreken. •ii De toestand der Ko ningin. In den Haag en in Rotter dam liepen in de laatste dagen ongunstige berichten omtrent den toe stand dor Koningin. Gelukkig kunnen deze worden tegengesproken. Het is waarschijnlyk dat die geruchten hun oorsprong hebben gevoDden iu het feit, dat H. M. sedert een paar weken een rustkuur doormaakt. Het spreekt vanzelf dat H. M. dit jaar de Staten- Generaal niet in persoon zal openen. Nederland en Venezuela. Door den heer De Reus werden aan een vertegenwoordiger der pers de volgende bijzonderheden medegedeeld: Het publiceeren van den brief, door blijvers uit aan het afschuwelijk festijn deel te nemen. Tot eiken prijs moest Thamar dit afzichtelijk schouw spel bespaard worden. Hoewel zelf gewond en door bloedverlies verzwakt, nam hij haar op zijn schouders en begon, gebogen onder den kostbaren last, 1e moeilijke afdaling, steunende op een stok, wel en hij van een der op het plateau gewortelde boomen had afgesneden. Acht dagen lang hield hy haar aan den oever van den Kolsoe verborgen, daar zij hun weg niet konden vervol gen, alvorens haar wonden zich zouden hebben gesloten. Ten einde'ondertus- schen haar verzwakt lichaam voldoen de te kunnen voeden, liep hy den ge- heelen dag te midden der rotsen naar vogeleieren te zoeken waDt het was de tijd der nesten. Eindelijk wareD haar wondeD zoover genezen, dat zij hun weg konden ver volgen, doch slechts langzaam en met kleine dagmarschen. Op den hierboven beschreven herfst dag beklommen beiden de hellingen van den Marouch, sprekende over de heldhaftige, maar nuttelooze pogiDg hunner stamgenooten, want het was met de onafhankelijkheid van den Kaukasus gedaan. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1