WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tninbonw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 27 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Horta; laagste *731.5 m.M. te Dunrossness. Verwachting tot den avond van 28 Augustus 1908. Wind: Matige tot krachtige Z.W.- ljjke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtTijdelijk opklarend, daarna weer regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag 12 uur F. 67 i AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 27 Aug. des morgens 7 uur F. hem gezonden aan de Vereeniging Hou en Trouw, was een hoogst onverstan dig'? daad, waarvan het Bestuur der Vereeniging zelf de onverantwoorde lijkheid schijnt te hebben ingezien want in den brief, welken het Bestuur hem na de publicatie van zjjn infor maties zond, wordt feitelijk erkend dzt het Bestuur eene indiscretie heeft begaan, het Bestuur erkent daarin, vorder te zijn gegaan dan geoorloofd was. Of door de bewuste Vereeniging derge lijke informaties ook aan andere gezan ten of consuls zijn gevraagd, was den heer De Reus niet bekend. Maar dat men hem speciaal om inlichtingen vroeg, was zoo vreemd niet in verband met het feit dat hij indertijd een der oprich ters is geweest van de bewuste Ver eeniging, toen hij op de Amsterdamsche handelsschool was. Toen hij in de hoogste klasse zat heeft hij een stu diereis gemaakt door België waar hij kennismaakte met een dergelijke ver eeniging van leerlingen van een han delsinstituut te Antwerpen, waar een vriend van hem studeerde. Deze ver eeniging trok zoozeer de aandacht dat in een bijeenkomst van 10 of 11 leer lingen der Amsterdamrche Handels school besloten werd een dergelijke Vereeniging op te richten, die aanvan kelijk een bond was tusschen de leer lingen, later tusschen de oud-leerlin gen en zich thans hoofdzakelijk op practisch gebied beweegt om handels- informatiën te verstrekken en inlich tingen aan jongelui de eindexamen hebben gedaan, omtrent hun vooruit zichten in het buitenland. Toen nu de publicatie van den be- wusten brief was geschied, gevold door de plotselinge, geheel onverwachte mededeeling dat hij Venezuela had te verlaten, was de mogelijkheid voor hem afgesneden, nog een onderhoud te hebben met Venozolaansche regee- ringspersonen. Op de bekende wijze met de „Gel derland" vertrokken die niet salu- serde omdat, gelijk de commandant van dien bodem hem uitdrukkelijk verklaarde, het gebruik niet mede- arengt, dat zulks geschiedt wanneer jen oorlogsschip binnen 12 maandeu lezelfde vreemde haven binnenloopt kwam de heer De Reus te Curagao. Wellicht zou hij daar gebleven zijn in verdere instructies van de Reg. lebben afgewachtwellicht ook zou ijj zich hebben begeven naar Colum- >ia of Panama, waarvan hij eveneens jezant is, doch waar hij zijn geloofs- irieven nog niet heeft aangeboden, laar bij z(jn aankomst op Curagao ond hij een telegram van den Minister ian Buitenlandscbe Zaken, hem ver- oekend, lei stond naar Nederland terug te komen. Hij is toen met een kleine gouvernementsboot, de Chris- tianstedt, van Curagao naar Trinidad gegaan en is daar met de Engelsche mail scheep gegaan. Onderweg heeft hij geen gelegenheid gehad tot het wisselen van correspondentie met de Regeering. Hij zou reeds een dag eerder in Den Haag zijn geweest, ware het niet, dat hij te Parijs uit Cherbourg Zondagavond aankomend, een groot stuk van zijn bagage had vermist, waarnaar hij den volgenden dag te vergeefs heeft laten zoeken. Wat nu de politieke zijde van de zaak betreft, wees de heer De Reus er op dat de meening te verdedigen valt dat het zenden van een paspoort aan den Gezant van een vreemde Mogendheid waarmede men vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt, niet noodzakelijkerwijze als schending van de bepalingen van het volken recht behoeft te worden opgevat. Althans, er zijn eenige antecedenten. Hierna noemde de heer De Reus er een paar op Maar gelijk hij ook reeds bij een vorige gelegenheid heeft medege deeld reeds voor zjjn uitzetting uit Venezuela bestond er een zekere spanning. Zoo dagteekenen de voor Curagao zoo noodlottige decreten, op wier onverwijlde intrekking door onze Regeering dezer dagen is aangedron gen, van vóór dien datum. Dat onzerzijds zou worden getracht, al of niet met medewerking van Amerikaansche zijde, door het uitlok ken van een revolutie tot zuivering der toestanden in Venezuela te ge raken, achtte de heer De Reus een verzinsel. Omtrent de vraag, of na al het gebeurde, nog een oplossing van het geschil langs vredelievenden weg mogelijk zal blijken, kon hij zich niet uitlaten. Luchtvaart. De geruchten in de pers als zou er in Den Briel een bestuurbare luchtballon gemaakt worden, zijn niet geheel juist. Als men voor luchtballon, vliegmachine leest is men er dichter bij. Een feit is het, dat de heer J. W. D. Robijns reeds sedert vele jaren een plan uit werkte voor een vliegmachine en daarover al in 't jaar 1901 met den toenmaligen minister van oorlog, den heer Bergansius, in correspondentie is getreden. Na velerlei wijzigingen en verbeteringen is de heer Robijns gekomen tot een machine, die een lengte zal hebben van 6.) meter, door 2 schroeven wordt voortbewogen,één voor cpwaartsche en één voor voor- waartsche beweging. De machine zal worden gedreven door een motor van 5 paardekracht. Het geheel wordt vervaardigd van aluminium en zal, met den motor, een gewicht van 100 kilogram hebben. Een model in 't klein werd door den heer Robijns vervaardigd. Over bijzonderheden, welke het eigenlijke geheim betreffen zwijgt de uitvinder. Aan de voltooiing van de vliegmachine (die direct van den grond omhoog zal gaan) wordt hard geaibeid, waarbij hem, met machtiging van den minister van oorlog, door den commandant van 't korps torpedisten, op de werf te Brielle alle mogelijke hulp wordt ver leend. De proef zal zeker niet voor het einde van de maand September plaats hebben. MODE IN HET LEGER. De R.K. Gelderlander geeft de vol gende, niet onverdiende en niet onver makelijke satyre: .Mars en Venus konden het steeds goed met elkaar vinden. De ontelbare glosses op keuken meiden en recruten toonen wel aan, dat dit thans nog het geval is. Maar ten onzent vertoonen Mars en Venus een nieuwen trek van over eenkomst. De Nederlandsche Mars schijnt Venus in haar hoedanig heid van modepop te willen navol gen. De legermode verandert bijna even onophoudelijk als die der dames. Gele uitmonstering, roode uitmon stering; epauletten, schouderlap pen; blinkende knoopeD, doffe knoopen; sjako, kepi; mouwvest, tuniek; ziedaar eenige variaties der militaire mode uit den laatsten tijd. En nu de dames van de pofmouwen gaan teruggekomen en de blouse door de robe collée wordt bedreigd, wil ons legerbestuur met eerbiedsbetuiging aan den mode-tyran niet achterblijven de pluim op de kepi wordt afgeschaft, evenzoo de groot-model tuniek, en de epauletten komen weer in de mode. Lieb Vaterland magst ruhig sein. Wij vernemen verder, dat er plan nen bestaan voor de uitgaven van een mode tijdschrift voor onze mili tairen. Aan het Departement van Oorlog zal een verzoek om subsidie worden gericht UIT DE CORRESPONDENTIE RUBRIEK VAN „DE HOL- LANDSCHE LELIE". „Is het ook niet lachwekkend en droevig tegelijk te zien, hoe er juist in onze dagen wordt geschermd met de behoeften van het kind en de eischen van het kind en de plichten van het kind, alles terwijl zy, die het daarover zoo druk hebben, hun thuis, dat toch het middelpunt is waar het kind groot wordt (althans zoo be hóórde het te zijn) verwaarloozen om al speechende en vergaderende de arme kleine kleuters over te laten aan min, verpleegster, kinderjuffrouw, gouvernante, of ook wel, als de beurs zulk een royale leefwijze niet toelaat, aan een slonzige meid-alleen of een onbeschaafd kinderwicht van zestien jaar hoogstens. De volwassenen heden ten dage vergeten daarenboven een groot ding, en dat is dat men door zooveel te peuteren aau, te wroeten in, te polijs ten over een kinderzieltje, het blanke- onschuldige-teere, dat het kind-zijn is, ontheiligt en bederft en verontreinigt, totdat dat heel fijne waas, dat ligt als ongerepte morgenstond over een pas- beginnend leventje, is weggeveegd en weggewasschen met een hardhandigen, hygiënischen reformschoteldoek, die misschien ontzettend nieuwerwetsch- verstandig en degelijk moge zijn, maar ongelukkigerwijze het nadeel heeft van alle poëzie, alle liefelijkheid, allen eenvoud, alle aanvalligheid, al dat intieme-naieve in een woord dat het kind kind maakt, te vernielen door zyn lompe groote-menschen-aanra- king." Agenda van de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 September 1908, des namiddags te half twee ure. 1. Verkiezing van een wethouder, wegens aftreding van den heer E. L. Visser. 2. Benoeming an een Inspecteur van bet Bouw- en Woningtoezicht. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der pensioen-verordening. 4. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. H. Rademakers (school aan de Beekstraat). 5. Voorstel van B. W. tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. 6. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het personeel aan de Openbare Lagere School 3e soort aan de Puntenburgerlaan. 7. Voorstel van B. en W. tot tijdelijke uitbreiding van het per soneel aan de Openbare Lagere School 2e soort aan de Hellestraat. 8. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van pensioen aan den oud- leeraar W. N. Coenen. 9. Voorstel van B. en W. betref fende het adres van de maatschappij tot exploitatie van sport, feest en tentoonstellingsterrein. 10. Nader voorstel van B. en W. inzake verbetering van het kruispunt van den Arnhemschen weg en de Berg straat. 11. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een nader adres van de firma H. A. de Vries, inzake leve ranties aan de Gasfabriek. 12. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres tot verhar ding van den Bisschopsweg. 13. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening en ver antwoording van de voormalige rus tende schutterij over 1907. 14. Voorstel van B. en W. tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 1907, ten behoeve der begrooting voor het jaar 1908. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting dienst 1908. 16. Voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven. 17. Vaststelling 3e aanvullingskohier Inkomstenbelasting, dienst 1908. IS. Behandeling van reclames in zake inkomstenbelasting, dienst 1908. 19. Behandeling van reclames in zake straatbelasting, dienst 1908. De kapitein L. E. Hinrichs, onlangs van detacheering bij de land macht in West-Indië teruggekeerd en ingedeeld by het 4e reg. infanterie, is nader besterad voor het 5e regiment van dat wapen en komt te Amers foort in garnizoen. Aldus lezen we in de N. R. Ct. Het bericht is echter onjuist de kap. H. komt te Leiden in garnizoen. De Schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" houdt Woens dag a.s. een ouderlingen schietwedstrijd voor hare leden op de Leusderheide lot besluit van de zomeroefeningen. De wedstrijd vangt aan om 3 uur 's middags. De prysuitdeeling wordt dienzelfden avond in de Arend ge houden. KONINGINNEDAG. Er valt nu de laatste dagen al zoo veel regen, dat we zeker wel mogen verwachten, dat we a.s. Maandag droog weer zullen hebben. Is het toch altijd op een nationalen feestdag al alles behalve prettig, wanneer het Oranje zonnetje schuil blijft en het hemel water de versieringen en de feest gangers besproeit, ditmaal zou dit al zeer te betreuren zijn, daar het zich laat aanzien dat Amersfoort den 31en Augustus ook dit jaar weer luisterrijk zal vieren. Ofschoon een feestprogram ma nog niet in ons bezit is, valt er toch langs den weg al zooveel voor, dat we kunnen opmaken, dat tal van Amersfoorters Maandag in 't groen en in vlaggentooi hun straten zullen zetten en dat er ook nog wel feestelijkheden zullen plaats hebben die de vreugde van den dag zullen verhoogen. Wanneer we van ver sieringen spreken dan moeten we het eerst wijzen op het enorme werk, dat Groote- en Kleine Haagbewoners ook dit jaar weer hebben verricht. Reeds in het begin van de week zyn ze begonnen met twee groote eerepoorten in elkaar te zetten. En Dinsdag hebben ze het sparregroen gehaald. Ook dit jaar was de heer A. J. de Beaufort van „de Boom" zoo vriendelijk, gratis zijn bosschen ter beschikking te stellen van de Hagenaars, die er dan ook een goed gebruik van gemaakt hebben. Dinsdag avond kwamen ze met eenige karren vol sparren de stad in en na eenige malen de voornaamste wijken te zijn rondgereden, brachten ze het groen naar hun buurt waar aanstonds vele rappe handen aan het werk togen en Woensdag had de Haag een geheel ander aanzien. De boomen zyn ge plant en door guirlandes verbonden, wat reeds een heel aardig aanzien geeft. Vlaggen en bloemen zullen zeker nog worden aangebracht en we durven gerust voorspellen, dat de Hagenaars Maandag weer op de mooiste versiering van hun wijk kun nen bogen. Ook in andere stadsgedeelten is men voornaamlyk de jeugd bezig met versieren. Dat zal zeker menig stadgenoot ondervonden hebben; wij althans hebben meer dan eens bezoek gehad van eenige jongens die, nu eens heel schuchter, dan weer vrij brutaal, een paar centen kwamen vragen voor de eerepoort. Ook het terrein waar de kinder spelen zullen plaats hebben is voor een groot deel in gereedheid ge bracht. In de Blankenheymstraat zijn twee terreinen daarvoor in orde ge maakt. Bordjes geven aan waar de spelen en welke zullen worden ge houden. Zoo zagen we: boegspriet- loopen, turfjerapen, hardloopen met hindernissen, zakloopen, driebeenloo- pen, balletje loopen, tonnetje rijden, schaartje knippen en mastklimmen. Keus is er dus wel voor de jeugd en de deelname |lait ook niets te wen- schen over. Liefhebbers zijn er genoeg een 1300. Maar alvorens de kinderspelen be ginnen, staan er nog eenige andere punten op het programma. De dag zal weder begonnen worden met een uitvoering van koraalmuziek op de St. Joriskerk en op het terras van Amicitia. Naar we vernemen, zal dit laatste wat later moeten plaats hebben dan eerst in 't voor nemen lag, daar de stafmuziek Zondag in Nijmegen moet spelen en dan Maandagmorgen eerst kwart na acht hier kan zjjn. Ondertusschen zullen de school kinderen, een 1500, zich opstellen voor de aubade aan den burgemeester. Ditmaal wordt niet om de Wilhel- minaboom gezongen, daar de stoet daarvoor te groot is. Daarna krijgen we de parade van de hier in garnizoen zijnde troepen en s'middags een allegorischen optocht, die naar men ons verzekerde, in alle opzichten schitterend belooft te zullen slagen. Ook krijgen we nog, buiten het program der Oranjevereeniging om, een optocht van de Hagenaars. Even als vorig jaar zullen zij ook daarvan wel weer veel werk hebben gemaakt. En s'avonds eenige muziekuitvoerin gen. Daar de gewone feestelijkheden op het Loo dit jaar niet gehouden worden, zal de stafmuziek des avonds in Amicitia kunnen spelen, terwijl de Amersfoortsche Muziekvereeniging een concert geeft in het plantsoen, en de muziekvereeniging van den R. K Volksbond in den tuin van den heer Otte speelt. Daar zal ook de prijsuit reiking plaats hebben. BAARN. De Floralia-Vereeniging alhier, hield Woensdag haar 3e ten toonstelling, waaraan ditmaal was verbonden een wedstrijd in het maken van bloemruikers. Door ongeveer 350 kinderen waren 600 planten ingezon den. Te 1 uur trokken de kinderen in optocht naar het Oranjepark, al waar de tentoonstelling werd gehou den. Aldaar aangekomen werden de reeds bekroonde planten bezichtigd en de kinderen, na door den voorzitter, den heer C. A. Woltman-Elpers te zyn toegesproken onthaald. Daarna werden do prijzen uitgedeeld, waar onder de navolgende eerste prijzen. Moederplant, 1 e prijs, A. Oosterbroek, Witte Margriet, le pr., J. Meerdink. Zonale Steenrood, le pr. W. Appel doorn en D. Timmer. Impatiens Sul- tam, le pr. J. Grolle en B. Kuijver. Begonia Metalica, le pr. D. Bouw meester. Blauwe Lobelia, le pr. G. Moen. Fuchsia Voltaire, le pr. G. Suik en J. Timmer. Zonale Mad. Jules: le pr. J. v. Brummelen en P. Geijserdorpher. Varensle pr. H. Grolle en J. Kuyer. Asparagus sprengerile pr. A. Blom en E. Geysendorpher. Bovendien waren een groot aantal overjarige planten ingezonden, waar onder prachtexemplaren. Voor den wedstrijd in het maken van bloemruikers waren ruim 5000 bloemen door particulieren geschonken. Het aantal deelnemers aan dezen wedstrijd bedroeg ongeveer 130. Als juryleden traden op de dames mevr. Woltman Elpers en mevr. Wafelbakker, benevens de heeren Egels, Timmermans en Van Her waarden. le prijzen werden toegekend aan A. van Hagen, T. v. d. Meent, Joh. v. d. Brink, J. de Jong en J. v. d. Burg. Een concert luisterde het feest op. BUNSCHOTEN. Met Staatscourant No. 201 zyn o.a. verzonden de statuten der Veehoudersvereeniging alhier. EEMNES. De Gemeenteraad heeft in Januari j.l. op verzoek van een groot aantal schippers en belanghebbenden een onderzoek doen instellen naar den toestand van de haven en van de Eemnesservaart. Uit het thans bij den Raad ingekomen rapport van een des kundige blijkt dat haven en vaart uit gediept moeten worden en dat de kosten worden geraamd op f 6000. Het is in het belang van de scheepvaart, het eenige middel van verkeer der gemeente, dat er spoedig een besluit tot uitdieping worde genomen. DE MAAIMACHINE. In Amerika is een boekje uitge komen, dat op populaire wijze de ge schiedenis van de maaimachine behan delt. De schrijver gaat na welke voordeden deze machine heeft gebracht, aangezien ze, vooral in Amerika den landbouwer in staat stelt in korten tijd enorme massa's graan te oogsten waardoor zo in nauwen samenhang staat met de concurrentie van Ameri kaansche granen op de wereldmarkt. De ontwikkeling van den Zuid- en Noord Amerikaanschen landbouw is inderdaad een onmiddellijk gevolg van de maaimachine. In Europa heeft ze minder grooten ommekeer teruggebrachttoch is ook hier in de groote bedrijven de maai machine een onmisbaar werktuig ge worden. Het boekje behandelt niet de technische verbeteringen die lang zamerhand werden aangebracht, doch vertelt eenvoudig het leven van de afzonderlijke uitvinders en kooplui die door de maaimachine vooruitgegaan zijn. Mac Cormick is de eerste geweest die in de pracktijk langen tyd heeft gezocht en ten slotte een toestel ver vaardigde waarmede hij graan kon maaien. Zyn zoon Cyrus, een eenvou dig landbouwer maakte er een bruik baarder werktuig van en al zag het gevaarte er uit als een ossekar, de grondgedachte was goed en het werk tuig kon maaien 1 Deze naam is nog steeds bekend en de afzet, eerst twee machines per jaar, vervaardigd in een dorpssmidse, steeg tot vele duizenden in denzelfden tijd, gemaakt in reuzen- fabrieken. Deering werkte anders, interesseerde zich financieel bij den bouw van machines, waarbij hij pro fiteerde van de practische kennis van de boerenzonen Marsh. Langzamerhand ontwikkelde zich op dit gebied een scherpe concurentiestryd en iedere ver betering, gevonden door den eenen fabrikant was een spoorslag tot uiter ste inspanning van alle anderen. Daaraan heeft de maaimachine hare snelle ontwikkeling te dankennu werd de zelf binder geboren, opgevoerd tot het punt van hoogste volmaaktheid is deze machine een artikel dat den geheelen landbouw beheerscht. Ver beteringen waren onmogelijk zoodat de voorsprong van ééne firma boven

De Eemlander | 1908 | | pagina 2