DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 177. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naeml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DEMOORATIE. FEUILLETON. marylle markovitch. BUITENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abounementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Uit hoofde van den nationalen feestdag zal ons blad Maandag avond niet verschijnen. In de a.-r. bladen wordt bet her haaldelijk voorgesteld, alsof de anti revolutionaire partij eigenlijk zou ziju de democratische partij bij uitne mendheid. Beschouwt men de zaak echter eens op de keper, dan komt men tot heel andere resultaten. Wel bevat het Calvinisme een belangrijk democratisch element en dat is door Dr. Kuyper op meesterlijke wijze ge bruikt om bij de stembus een groote massa achter den leider te krijgen, en hij die de geschiedenis der laatste jaren eenigszins heeft gevolgd, weet ook, hoe warm in vroeger jaren Dr. Kuyper eens ijverde voor een demo cratische ontwikkeling van ons Staats bestuur, al geschiedde dit dan ook op den grondslag der goddelijke souverei- niteit en de ontleening van de macht der overheid aan deze laatste. In de werkelijkheid is echter in de laatste, jaren van Dr. Kuyper's liefde voor de democratie niet alleen zeer weinig gebleken, maar zijn er zelfs bewijzen bij te brengen, dat hij van die eerste liefde niet veel meer moet hebben. Vroeger had hij beweerd, dat de erkenning van God in het staatsbe stuur moest leiden tot de democratie en bovenaan stond dan ook op zijn programma het huismanskiesrecht, waarvan beweerd werd, dat het het algemeen kiesrecht zeer nabij kwam. Maar bij de behandeling der begroo ting voor 1905 heeft men kunnen merken, hoe het eigenlijk met die liefde voor een zeer uitgebreid kies recht bfj Dr. Kuyper was gesteld. Hem was na 1894, toen hij met de vrijzinnigen samen optrok voor de door (naar het fransch). 14) Mijn vader, waards mijn vader? vroeg Thamar, zoo spoedig zij het plateau bereikt had. In zijn hut, bij Alssa, luidde het antwoord. Onmiddellijk liet zij zich daar heenbrengen. De hut van den ouden bek, door de bemoeiingen van den geheelen stam met meer zorg opge trokken en gerieflijker ingericht dan de overige, leunde tegen een ontzag lijken pijnboom, wiens dichte takken haar tegen de winterstormen moesten beschermen. In het inwendige, slechts zwak verlicht, hurkte Hamar, zat bij een bed van dorre bladeren neer, de kleine hand van Aissa in de znne houdend. Voortdurend ontsnapte er een kla gend gesteun aan de lippen van het kind. Doch toen zij Thamar in de deuropening der hut ontwaarde, be- goDnen haar oogen reeds door den Kieswet-Tak een andere mogelijkheid gebleken, nl. een coalitie met de eens door hem fel gehate en met afschuw als bondgenooten afgewezen Room- schen, en vandaar dat zijn ijver tegen art. 80 der Grondwet, door hem toch indertijd een .wetgevend schandaal" genoemd, geweldig was bekoeld. Enfin, zelden is er iemand gevonden of zal er iemand gevonden worden, die zooveel, wat vroeger warm en geestdriftig door hem werd aangepre zen, als „oude plunje" en lastig weg werpt als deze voorman der antirevo- lutionnairen. Een andere zaak, die bij eene demo cratische partij een der eerste en voor naamste aangelegenheden is, is de verzekering van den arbeider. Ook dr. Kuyper gebruikte eens deze leusvóór de stembus altijd. Denkt maar eens aan het bekende „zij kun nen niet wachten, geen dag en geen nacht," dat, met het noodige theatrale vertoon uitgeroepen, niet naliet in te slaan. Maar een der andere hoofd mannen van de a.r.-partij, een profes sor aan de vrije universiteit, later demon gescholden wilde geen „verzekeringsdwang", die hij een uiting van verlicht despotisme noemde, eene ongeoorloofde inmenging van den Staat in het private leven, een hin derlijke Staats-curateele. En opgeborgen werd voorloopig het ontwerp te dezer zake, mooi om als paradepaard nog eens weer dienst te doen bij volgende verkiezingen. Neen, Dr. Kuyper loopt niet warm meer voor al wat naar democratie zweemt en de a.r.-partjj ook niet meer. Hoe kan dan het arbeidende volk van Nederland van die partij ooit bevrediging zijner zoolang reeds be pleite wenschen verwachten Toch worden de democratische be ginselen door steeds meer lieden ge huldigd en zullen zij niet nalaten in te werken, ook op de verhouding der naderenden dood verduisterd, van vreugde te schitteren. Thamar 1 Thamar riep zij uit, zich ten halve van haar legerstede oprichtend en de armen naar haar uitstrekkend. Mijn kind, wees kalm, smeekte de grijsaard, haar tengere gestalte weder met den mantel bedekkende, Thamar zal wel terugkomen. Slaap, mijn dochter, slaap. Maar zij is daar werkelijk, va der, ze kijkt naar u. De oude slaakte een kreet van vreugde. Thamar, zijt gij daar wezenlijk? Ja, vader, antwoordde het meis je, zich in de armen van den ont roerden grijsaard werpend. Langen tijd hielden zij elkander weenend om strengeld. Hierop liet de grijsaard haar in gezelschap van Hassan op de scha mele matten aan zijn zijde plaats ne men en vertelde zij hem alles, wat er gebeurd wasde gevaarvolle tocht, de aankomst te Weden, de worste ling op den Goenib-Dagh, Hassan's toewijding en ten slotte de terugreis. Ik wist, dat mjjn zonen dood zijn, zeide de oude bek, daar ge- loofsgenooten uit de vlakte, die bij ons een toevlucht kwamen zoeken, het voorgevallene verhaalden. Maar uw lot, Thamar, was mij onbekend, politieke partijen. Er zijn ook in ons land reeds teekenen daarvan waar te nemen. Het kan eenige tijden duren, maar op den duur zal het tegenwoor dige partijsysteem ineenstorten en zullen zich de partijen groepeeren tot bepaalde, nauwkeurig omschreven, beperkte doeleinden. Die groepeering kan in het parle mentaire stelsel een groote rol spelen, wijl daar de verdeeling van arbeid en wisselwerking tusschen leiders en pu blieke opinie belangrijke beteekenis hebben. De vrijzinnige partij moet trachten de leiding aan de democratie te blijven geven, zooals ze dat sedert 1848 heelt gedaan, eerst hierbij geholpen door de Roomschen, uit eigenbelang, doch later door dezen verlaten. De eerste triomf is destijds geweest het verdrin gen der conservatieve partij. De democratie zal steeds verder doorbreken en men verricht dus een zaak van wjjs beleid, als men de bedding reeds bereidt, waarin die stroom zich zal moeten bewegen. EEN QUAESTIE IN OOSTENRIJK. Men heeft in Oostenrijk tegen woordig een vloot-quaestie. In Duitsche bladen is meermalen opgemerkt, dat de weerkracht van Oostenrijk niet in de goede verhouding staat tot die van den bondgenoot, Duitschland. Het Oostenrijksche leger kon, naar Duitsch model ingericht, veel sterker zijn dan het is. En thans wordt in Oostenrijk zelf geklaagd over den toestand van de vloot. De Oostenrijksche vloot is nog trotsch op haar buitengewoon succes in 1866, toen bij Lisse admiraal Tegethoff de overwinning behaalde over een sterker aantal Italiaansehe schepen dan hij onder zijne bevelen had. Maar sedert hebben de ministers van marine geslapen op de lauweren die een bekwaam admiraal had ge plukt. Het is een eigenaardig geval, dat de Oostenrijksche defensie vooral Allah zij gezegend, dat hij u gespaard heeft om mijn ouden dag een weinig te vervroolijkeD, want ook zij hier gaat sterven. En met de blinde oogen wees hjj naar het kind, hetwelk weder in ha re wezenloosheid was teruggezonken. Een fluitende ademtocht ontsnapte aan hare zwoegende borst, terwijl zij zich krampachtig aan Thamar's klee deren vastklemde. Luister, fluisterde zij bijna on hoorbaar tot het jonge meisje, wan neer ik sterf, dan wensch ik te rus ten in ons aoul, onder de groote lin de, die mij altijd zoo lief is geweest. Den volgenden dag had het kind opgehouden te leven en met eigen handen dolf Hassan haar graf onder den beminden boom. Ongerust over het lot der zijnen, besloot hij eenige dagen later naar zijn aoul te vertrekken. Na het oos telijk gedeelte van Kaukasië onder worpen te hebben, richtten de Rus sen thans al hun krachten op den Kouban, waar de verschillende stam men der Tscherkessen ieder op zich zelf den strijd voortzetten. Evenals een stroom, die gestadig door de herfstregens aanwast en wiens niveau van oogenblik tot oogenblik stijgt, breidden de gelederen van het reus achtige Tsarenleger zich uit om den geheelen Kaukasus te overweldigen^ tegen een aanval van Italiaansehe zijde is gericht. Het is eigenaardig omdat immers beide landen bond genooten zijn. Maar men kan nooit weten en ook het Drievoudig Verbond staat onder de algemeene wetalles verandert en niets is bestendig. Italië heeft zijn vloot aanmerkelijk versterkt. Zij telt thans meer en betere schepen dan die van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. Het verschil is zeer aanzienlijk. Dat is een reden tot bezorgdheid voor de Oostenrijksche patriotten. Als er moeilijkheden met Italië ont staan, als een conflict uitbreekt, dat toch Diet tot de onmogelijkheden behoort en waarmede men rekening moet houden, zal Italië ter zee de sterkere zijn. Als geen conflict tus schen die beide landen ontstaat en men vrienden en bondgenooten blijft, zal de Oostenrijksche vloot, indien het Drievoudig Verbond door Frankrijk of Engeland wordt aangevallen, weinig kunnen doen ter verdediging van de zeer lange en zeer kwetsbare Italiaansehe kust, In Duitschland merkt men op, dat het Duitsche Rijk dit jaar 339 millioen Mark voor zijne vloot uit geeft en Oostenrijk niet meer dan vijfenvijftig milioen. Dat is volstrekt geene verhouding. Men heeft ten slotte niet veel aan eenen bondgenoot, die zich niet genoegzaam kan verde digen te land en ter zee. Ongelukkig zijn er zoovele oude quaesties, dat men er niet toe komt de nieuwe met zooveel ernst te behandelen als ge- wenscht ware. Men zal er wel iets op vinden om Bosnië et. Herzegowina te geven wat de burgemeester van Serajewo vroegzie ons vorig nommer maar de versterking van leger en vloot dat is een lastig onderwerp. ENGELAND. Morgen treedt in Engeland de nieuwe patentwet in werking, die bepaalt, dat een patent, in Engeland verkregen, na vier jaren daar ook behoorlijk in bedrijf moet zijn ge bracht of anders vervalt. Men rekent er vast op, dat die wet E geland groote winsten zal bezorgen, honderden millioen gulden. Reeds hebben vele fabrikanten in het buitenland, in Duitschland meeat, om hun Engelsch de onbuigzame bergbewoners van terras tot terras terugdringend. Ook de stam van Hamarzat had zich tot zulk een terugtrekkende be weging gedwongen gezien en Hassan vroeg zich met ongerustheid af of zjjn vader, Mohammed-Alibek, niet eveneens voor de overwinnaars ge vlucht zou zijn. Het aoul van Moham med was op de helling van een der naburige bergen gelegen en Hassan had een geheelen dag noodig om het te bereiken. Derhalve vertrok hij bfj het eerste morgenkrieken en Thamar vergezelde hem tot aan het versch gedolven graf van Aïssa. Het was op de puinhoopen van het aoul, dat zij elkaar vaarwel zeiden. Thamar, sprak de jonge man, beloof mjj u met uw vader bij ons te zullen komen vestigen, indien de Russen ons dorp gespaard hebben. Gjj weet wel, Hassan, dat Ha- marzat-bek er nooit toe zou kunnen besluiten zijn ongelukkigen stam te verlaten en het is mijn plicht mijn vader trouw ter zijde te blijven. Wat kan ik dan verwachten Den dood of gelukkiger dagen. Ik zal wachten, Thamar. Doch zoo de zon dier gelukkiger dagen nimmer mocht opgaan, moge de dood mij dan spoedig van mijn Hjden ver lossen Na nog eenmaal haar kleine hand patent te behouden, fabrieken in En geland geopend. Volgens een Engelsch blad zoekt ook de Berlijnsche fabriek, waar de Mausergeweren worden ge maakt, naar een terrein voor een fabriek in Engeland. DUITSCHLAND. Wij hebben onze lezers eenige da gen geleden op de hoogte gebracht van het geval-Schucking, dat onaan genaam voor de regeering dreigde te worden. In dit geval is sedert een paar dagen verandering gekomen. De regeering heeft, zwichtend voor de verontwaardiging in de vrijzinnige c pers, door bet geval gewekt, bevolen de vervolging van de Frankfurter Zeitung te staken. Daarbij heeft dp regeeringspresident van Sleeswyk, diq het zaakje aan het rollen bracht, een ongevraagd „verlof" gekregen. Om dit laatste zjjn nu weer de conservatieve bladen verontwaardigd. Zij vinden, dat de regeering niet, ter wille van den vrede met de liberalen,1 het gezag der ambtenaren had mogen aantasten. Zelfs een conservatief-liberaal blad als de Kölnische Zeitung kan me deze laatste bewering niet instemmen. Zij vraagt of dan de minister, die den regeeringspresident op reis zand, niet diens chef is, en of de ambtelijke hiërarchie in gevaar wordt gebracht, wanneer een chef zijn ondergeschik ten iets beveelt? FINLAND. Bij den onlangs geopenden landdag in Finland zijn reeds een bijzonder groot aantal wetsvoorstellen en ver zoekschriften ingekomen. Onder de aan den Tsaar gerichte verzoekschriften zijn er ook eenige, die betrekking hebben op het herstel der persvrijheid en de afschaffing dei- onlangs verplichtend gestelde sanctie van alle in Finland aangenomen wet- ten door den Russischen Rijksraad. De sociaal-democraten in den Land dag hebben een aantal hervormings maatregelen voorbereid, waaronder de volkomen gelijkstelling van vrouwén en mannen bij de uitoefening dor burgerschapsrechten, en de verleening van volledige rechtsgelijkheid aan de joden. te hebben gekust, verdween h(j ach ter de stammen der pijn- en lorke- boomen. De winter brak aan en de eerste sneeuw begon in groote vlokken op het plateau neer te dwarrelen. Bijna iederen dag maakten de koude, de j ontbering onder de leden van den stam nieuwe slachtoffers en de be klagenswaardige overblij venden be- ij nijdden hen, die de aarde reeds in haar schoot had opgenomen. Daar hun wijkplaats aan de grens der eeuwige sneeuw en achter het dichte - woud verborgen, tegen eiken aanval beveiligd was, kwamen andere stam- men, eveneens voortvluchtig, zich bij j hen voegen en mot deze nieuw-aan- gekomenen werd de ellende nog ver- j dubbeld. Verlaten door het wild, hetwelk in het warme jaargetijde zoo overvloedig voorkwam, was het woud 1 niet langer hij machte hen voldoende te voeden en het aantal der geiten verminderde van dag tot dag. De hongersnood met al zijn verschrik kingen en zijn ellende stond voor de deur. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1