WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 769.0 m.H. te Hortalaagste 734.2 m.M. te Thorshavn. Verwacbtiug tot den avond van 30 Augustus 1908. Wind: Matige tot krachtige Westelijke tot Z.W.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtTijdelijk opklarend, daarna regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 08 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 29 Aug. des morgens 7 uur 60» F. RUSLAND. Een Reuterbericht meldt, dat alle stammen in Kurdistan in opstand zijn gekomen. Zij namen bezit van alle gouvernementsgebouwen, namen de ambtenaren gevangen en plunderden het verblijf van den gouverneur te Djoulfa, dat zij daarna in brand staken. De gouverneur zelf is gevlucht. De opstandelingen eischten de onmiddel lijke bijeenroeping van een parlement en gingen over tot het instellen van voorloopige comité's, die het land moeten besturen. Men zegt, dat er veel dooden zijn gevallen bij den opstand. AMERIKA. Naar de Morning Post uit Washing ton verneemt, heeft het Amerikaan- scbe Arbeidersverbond partij gekozen tegen Taft, den lepublikeinschen can- didaat. In de American Federationist, het ofiicieele blad van het verbond, zegt de bekende voorman Gompers, dat de republikeinsche partij en Taft zich tegen de arbeiders hebben ver klaard. Daarentegen heeft Bryan zoo gesproken, dat de arbeiders op hem kwamen stemmen. Men houdt 't er voor, dat Bryan's kansen nu aanmerkelijk zjjn gestegen. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit WillemstadHet pantserschip Jacob van Heemskerck is aangekomen. Dezer dagen is gemeld welk een onbeusche ontvangst Hr. Ms. Gelder land ter reede van La Guayra te beurt viel. In dat bericht werd tevens mel ding gemaakt van de vijandige houding der Venezolanen. Hoe dreigend de toe stand leek, blijkt nu echter nog duide- lij er uit het volgende door het Hbl. aan de Amigoe di Curasao van 8 Augustus ontleende bericht .Onverrichter zake is het pantser- dekschip Zondag van zijn zending naar La Guaire teruggekeerd. Nederlandsche consuls bestonden niet meer in Venezuela, daar hun een paar dagen te voren door pres. Castro het exequatur was ontnomen, en met den Duitschen gezant baron Von Seckendorff had het bestuur van Curaqao niets uit te staan, die was alleen tijdelijk belast met de zorg voor de belangen der Nederlandsche onder danen in Venezuela. Botweg werd aldus den comman- van Mr. Ms. Gelderland geant- "oen deze, na_de olficieele be groeting van den havenmeester in ontvangst genomen te hebben, het doel zijner zending mededeelde. Vruch teloos werd beproefd communicatie met den wal te krijgen op de minste beweging aan boord werd gelet, en alle verbinding met den wal onmoge lijk gemaakt. Naar ons werd medegedeeld dreven sloepen met gewapende manschappen rondom de Gelderland en stonden de gewapende troepen op de pier, in het fort en achter de kanonnen opgesteld. 's Middags kwam er zelfs een ver sterking van troepen uit Caracas. Commandant Van Asbeck liet den schoorsteen neer, het zonnedek weg nemen, de poorton sluiten, de kanon nen ladeu en richten, kortom alles in gereedheid brengen voor een mogelijk verweer. Ofschoon onze Gelderland er maar alleen lag, scheen toch de houding van den commandant ontzag in te boezemen. Alles bleek maar bang makerij de Gelderland bleef rustig liggen en kon kalm vertrekken." De Volksbond. ,De Volks bond", Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, hield gisteren haar 35e jaarvergadering te Zaandam. Aanwezig waren 10 bestuursleden, waaronder mr. Goeman Borgesius, eere voorzitter, 107 afgevaardigden. De vergadering werd geleid door prof. dr. C. A. Pekelharing, van Utrecht, die in zjjn openingsrede hulde bracht aan den eere-voorzitter en met dankbaar heid gewaagde spreker van den steun der Regeering en eindigt met een op wekking tot medewerking. Uit het jaarverslag over 1907 bleek, dat het aantal afdeelingen steeg van 97 tot 106, dat der leden van 19280 tot 19604. Voorts bevat het verslag mede- deelingen omtrent ziekteverzekering en drankzucht, drinkwatervoorziening aan de stations, het werk voor de jeugd, verbetering der volkshuisves ting en volksvoeding,huisvlijt, Floralia, volksgebouwen koffïewagens, en volks- bliotbeken. Ook wordt gereleveerd, wat gedaan werd voor den oud-Indischen soldaat, de schippers, de werklieden in de suikerfabrieken, de lotelingen, ter wijl mede besproken worden de aan gewende propagandamiddelen der aan schouwing, alsplaten en projectie- lantaarn en de bevordering van afleiding door volksbondavonden, tooneel, zang, spel en sport. Het verbruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking in 1877 nog 9.9S liter, in 1907 7.32 liter ad 50 pCt. is in 30 jaren met J deel ver minderd. Gekozen en herkozen als leden van het hoofdbestuur werden de h.h. mr. F. W. J. G. Snijder van Wessen- kerke, G. Oosterbaan en Dr. S. D. v. Veen. Het hoofdbestuur deelde mede, dat de nieuwe financieele regeling van de afdeelingsbijdragen in de algemeene kas niet heeft beantwoord aan de ver wachtingen. Er is f900 minder uit de afdeelingskassen ontvangen en f 1031 meer aan subsidie uitgegeven. Het hoofdbestuur kan hierin echter nog geen aanleiding vinden, een wjjziging voor te stellen. De proef dient eenige jaren te duren, waartoe besloten werd. Het hoofdbestuur vroeg voorts een crediet van f 500, om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en rnogeljjkheid van de inrichting van een verplaatsbaar museum, betrek king hebbende op het alcoholvraagstuk, en ingeval die wenschelijkheid en mogelijkheid mocht blijken, stappen te doen, tot de samenstelling van zoodanig museum. Aangenomen. Aangenomen werd o.m. een voorstel- Leiden Het hoofdbestuur trede in overleg met het Dep. van Oorlog, ten einde te bewerken, dat de miliciens, die voor de herhalingsoefeningen onder de wapens komen, zich op een vroeger uur dan thans bij hun korps moeten melden. Het tegenwoordig geldende late uur bevordert het misbruik maken van sterke dranken. Een voorstel-Rotterdam Het hoofd bestuur doe stappen bij de Regeering, ten einde het daarheen te leiden, dat nimmer meer bijzondere vergunning of machtiging worde verleend, bij ge legenheid van landbouwtentoonstel lingen en dergelijke boven het vast gestelde maximum dat, waar in de bestekken van wer ken voor het Rijk, bepalingen worden opgenomen, waarbij het scheuken van alcoholische dranken op het werk of tijdens de werkzaamheden ten streng ste verboden wordt de Regeering de opname dier bepalingen zonder eenige restrictie ook zal aanbevelen in de be stekken van provincie en gemeente, werd gesteld inhanden van het hoofd bestuur tot nader onderzoek. Een voorstel van het hoofdbestuur, om voor 1907 een subsidie van f250 te verleenen aan de Vereeniging tot bevordering van het herstel van drank zuchtigen werd goedgekeurd, L u c h t v a a r t. Naar het orgaan van de Nederl Vereeniging voor Lucht vaart bericht, heeft het hoofdbestuur van de vereeniging een reglement voor de opstijgingen vastgesteld, onder bepaling dat het slechts geldig zal zijn tot 1 Januari a.s. De prijs van eene gewone vaart, waarbij alle kosten voor rekening zijn van de vaarders, is ISO gulden voor een vaart dus, waaraan door twee vaarders met den balloncommandant wordt deelgenomen, 90 gulden voor elk. Aan een buitengewone vaart kan door eenzelfde lid slechts eenmaal per jaar worden deelgenomen. De vereeni ging is verplicht het aantal dezer vaarten in de hand te houden, omdat zij zelve een gedeelte der kosten draagt. De prijs toch voor deze vaart bedraagt slechts 140 gulden, dat is, bij twee vaarders, 70 voor iederen vaarder. Ten einde nu ook voor de kleinere beurzon de gelegenheid te openen om aan een opstijging deel te nemen, is de z.g. „lotingsvaart" in het reglement opgenomen terwijl bepaald werd dat, nog,in 190S, twee lotingsvaarten plaats zullen hebben (begin September en begin October). Voor deze lotingsvaar ten worden loten h 5 gulden per lot uitgeven aan ben, die bij bet secre tariaat daarom vragen voor iedere vaart ten getale van 25. Door trekking worden, uit de 25 bezitters van een lot, de twee aangewezen, die aan de betrokken vaart kunnen deelnemen. Zij betalen dan nog slechts 25 gulden voor de vaart, zoodat deze hen in het geheel 30 gulden kost. De trekking voor de eerste vaart heeft plaats op 2, die voor de tweede vaart op 26 September. Natuurlijk kan een vaart slechts doorgaan, als alle loten voor die vaart zijn verkocht. Gaat een lotingsvaart niet door, dan wordt het betaalde voor de loten teruggegeven. Gaat zij wel door, dan zijn er natuurlijk telkens 23 teleur- gesteldenvoor ben echter behoudt het lot in zooverre waarde, dat zij binnen een tijdsverloop van vier jaar aan een wetenschappelijke, mili taire, gewone of buitengewone vaart deelnemend het lot voor de waarde van 5 gulden in betaling kunnen geven. Eindelijk is er een laatste categorie de wetenschappelijke en militaire vaarten. Normaal bedraagt de prijs voor zoo'n vaart 140 gulden, doch deze kan belangrijk lager worden, als de vereeniging voor bet houden dezer vaarten, subsidie van de regeering mocht krijgen, iets, waar wel eenige kans op staat. Er is bij de berekening van de kosten uitgegaan van de veronder stelling, dat de opstijging te Utrecht plaats heeft, in het luchtvaartpark aldaar. Centra al-Bureau v. wel dadigheid. Het centraal-bureau van weldadigheid, op 25 Mei jl. te Utrecht opgericht, is dezer dagen onder directie van deu heer P. H. Hooft Graafland aldaar, met zijn arbeid be gonnen. Het bureau streeft naar een goede regeling van den geldelijken steun aan Christelijken arbeid in Nederland, en hiermede als vanzelf naar de vervanging der bestaande (kostbare en ondoelmatige) wjjze van collecteeren door een georganiseerd stelsel van inzameling. Hiertoe wordt het geheele land ver deeld in districten, waarin (correspon denten en collectanten worden aange steld. Verzoekt nu een aangesloten vereeniging om geldelijken steun, dan doet het centraal-bureau, nadat het de deugdelijkheid en noodzakelijkheid der aanvrage heeft onderzocht, voor dat doel collecteeren in de verschil lende districten, totdat het benoodigde bedrag bijeen is. Door het centraal- bureau wordt van die collecten voor algemeene onkosten een jaarlijks door het bestuur te bepalen percentage in gehouden. Dit wordt zoo laag mogelijk berekend. Het bureau zal vermoedelijk tegen het a.s. najaar inwerking treden. Het merkwaardigst is, dat onder de bestuursleden, slechts éen man prijkt met geen dubbelen naam en dat is? Dr. A. Kuyper, die als wij het wel hebben, de eerste was, die niet op had met menschen met „dubbele namen." Ged. Staten van Utrecht hebben de verkiezing van een lid der Prov. Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. H. Coblijn, vastgesteld op Dinsdag 22 September. De stemming op Donderdag 1 October, en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 13 October. Bij Kon. besluit zijn eervol uit den militairen dienst ontslagen Luit.-Kol. P. W. Bosboom, inf. luit.-kol. J. H. Knel, art.kol. H. G. J. Swaving, art.kol. F. v. Hasselt, art.; kol. J. D. Wagner, art.; kol. J. V. Westenberg, cav.; luit. kol 11. P. de Lille Hoogewaard, inf.; luit.-kol. A. A. Kleynhens, mil. intendantluit.- kol. M. A. J. Meyboom, inf. ;ritm. H. W. K. Vertholen de Salve de Brune- ton, cav.; kap. H. G. de Bruyne, art. en de mil. apoth. Ie kl. M. Lob- stein. DE SOCIALISTEN EN HET VROUWEN-KIESRECHT. Door R.-Katholieke bladen om ophel dering gevraagd over de wjjziging ten gunste van het Vrouwenkiesrecht, door de socialistische Tweede Kamer fractie aangebracht in het door haar ingediende wetsvoorstel tot Grond wetsherziening, daarbjj herinnerd aan mr. Troelstra's uiting van 2 jaar geleden, waaruit de vrees bleek, dat directe invoering van algemeen vrou wenkiesrecht de arbeidersbeweging zou schaden, o.a. door vermeerderden invloed der reactie, geeft mr. Troelstra de verlangde opheldering in Het Volk. „Wjj (de socialisten) kunnen krach tens ons standpunt den strijd voor kiesrecht niet losmaken van dien voor de bevrijding der arbeidersklasse en dit kan ten gevolge hebben, dat in bepaalde gevallen de vrouwen, die dit besef niet deelen en alleen den sek sestrijd voeren, bij den meest react.ion- nairen bourgeois beter af zjjn dan bjj ons", antwoordt hij. „Een Van Houten, die tijdens het congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht reeds wees op de beteekenis van een beperkt vrouwenkiesiecht als wapen tegen het algemeen kiesrecht, moet bjj de dames beter in de pas staan dan een sociaal-democraat, die zulk een beperkt vrouwenkiesrecht zou moeten bekampen. Wat nu de zaak zelve betreft zoo kan men weten, aldus mr. Troelstra, dat juist de laatste jaren de zaak van het politieke vrouwenkiesrecht een nieuw stadium is ingetreden. De beweging voor vrouwenkiesrecht greep sterk om zich heen, dank zij ook het werken van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, welks congres van dit jaar vooral in ons land de vorderingen der beweging heeft doen zien en de publieke opinie sterk ten gunste der zaak heeft beïnvloed. Vooral geldt dit ten aanzien dier mededeelingen, die aantoonen, dat de vrees voor een reactionnairen invloed der invoering van algemeen vrouwen kiesrecht ongegrond is. Reeds menig een, die geroepen was over deze vraag stukken een meeuing te hebben en de verantwoordelijkheid voor haar oplossing mede te dragen, moest door de ervaring in dit opzicht worden bekeerd men denkt aan den eersten Minister van Nieuw-Zeeland, Richard Seddon, die in een intervieuw te Londen verklaarde, eerst tegenstander te zjjn geweest, doch door de ervaring met het algemeen vrouwenkiesrecht voorstander te zijn geworden." Intusschen is juist na de uiting van Troelstra, waarop men wees, in de partjj hier en elders de quaestie van vrouwenkiesrecht meer actueel geworden, voornamelijk door den groei der soc.-dem. vrouwenbeweging zelve. De strijd voor het algemeen kiesrecht in Oostenrijk, Hongarije en Zweden bracht de vraag op het tapijt, of de soc.-dem. partjjen tegelijk met. het algemeen mannenkiesrecnt dat voor de vrouwen zouden eischen, niet alleen bjj wijze van propaganda, maar ook practisch in de parlementen. Deze vraag werd, zelfs door een deel der soc.-dem. vrouwen, ontken nend beantwoorddit lokte polemiek uit in de pers enz.de internatio nale soc.-dem. Vrouwenconferentie te Mannheim besprak haarhet punt was in 1906 en 1907 aan de orde. Te Stuttgart vond zij haar oplossing in 1907 in dien zin, dat, eenmaal een kiesrechtbeweging begonnen, deze óók in de parlementen behoort te staan op den eischgelijkheid voor beide geslachten. In onze Nederlandsche partij hebben de soc.-dem. vrouwen zich eerst de laatste jaren georganiseerd. Tijdens de indiening van ons kiesrechtvoor- stel hebben zij zich niet laten gelden. Maar in 1906 hebben zjj zich met onze Kamerfractie in verbinding ge steld en een nieuwe propaganda voor algemeen vrouwenkiesrecht begonnen, en wel met een vergadering te Am sterdam, waar o. a. Troelstra de zaak besprak in den geest als de Kamer fractie thans heeft besloten. Het Congres der Partij van dit jaar heeft een resolutie aangenomen in den geest der Stuttgarter resolutie en met volle zeilen kan en moet nu door alle organen der partjj op algemeen kies recht voor mannen en vrouwen wor den aangestuurd. Aanvullings-Ageuda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 September 1908, des namiddags te half twee ure. Punt 20. Trekken van Afdeelingen. De godsdienstoefening in de Luthersche kerk zal morgenochtend weder geleid worden door Ds. J. L. F. de Meijere. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal in de sociëteit „De Vereeniging" voor de leden met hunne dames des avonds 10 uur een bal worden gegeven. Hedenmorgen viel op den Leus- derweg een paard dood neer. Het cadaver werd naar den stal in den Groote Haag vervoerd, alwaar het dooi den districts-veearts werd geschouwd. Bij de commissie voor den bouw van een Ned. Herv. kerk op den Soesterweg is van H. M. de Koningin een gift ontvangen van f 100. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school 3de soort op Puntenburg, is benoemd mej. M. Lafèbre alhier. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, betreffende aangifte van leer lingen voor de muziekschool. Woensdag a.s. des avonds S uur wordt door de Christelijke Werklieden- vereenigingen een vergadering gehou den in de Zaaier, waarin Ds. G. W. C. Vunderink zal spreken over het arbeidscontract. Programma van het concert, Maandagavond in Amicitia te geven door de Stafmuziek van het 5e Regi ment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. „Freudenfanfaren", marsch Holzer. 2. Ouverture „Qiralda" Adam. 3. ,,Der Kaiser uud die Kaiserin,'1 Walzer Eilcnberg. 4. Grande fautaisie a. d. m. de njl'opóra „Don Juan" Dunkier. 5. Ouverture „Leichte Cavalerie" Suppé. 0. „Plappermilulchen" Eilenberg. 7. a. Valse cspagnole Metra, b. Waldvög-lein, solo picolo Bursee. 8. Aus uud ïuit dom Publikum, grosses Potpourri Fetras. Bij het gisteren te Apeldoorn gehouden concours hippique werden o.a. de volgende prijzen behaald: A. Bestgaandrjjpaard (ge reden door den eigenaar): le pr. Vedette, luit. H. W. C. E. Mathon 2e pr. Pajol, ritm. E. baron van der Capellen3e pr. No Trumps, luit. A. Storm de Grave4e pr. De Hengst, luit. R. Wilson. Eerv. vermeldingen Elvira, jbr. H. F. Quarles van Ufterd en Hobnelia, luit. G. L. M. A. Higly. B. Rijkspaarden gereden door officieren in uniform le pr. De Ballon, luit. R, Wilson 2e pr. Ida, luit. F. H. Dolleman 3e pr. Boertje, luit. W. L. van Warmelo. Eerv. vermeldingen N. N., E. baron van den Capellen N. N., M. Grondhout: N. N., jhr. J. Godin de Beaufort. Tevens verwierf Boertje, van luit. Van Warmelo, de zilveren medaille, uitgeloofd door gene- raal-raajoor J. de Waal voor het hoog ste aantal punten. A. Springconcours: ie prijs Gilberti, luit. J. J. van Diepenbrugge 2e pr. Mary, luit. H. J. van Rijssen 3e pr. Topthorn, luit. P. H. B. Beer- nink. B. Springconcours voor officieren: le pr. Geit, luit. H. A. C. Fabius 2e pr. Frangipani, luit. W. A. van den Wall Bake3e pr. Boertje, luit. W. L. van Warmelo. Eervolle vermeldingAlex, luit. J. J. van Santen. Het programma voor de feeste lijkheden op a. s. Maandag luidt als volgt 7.30 voorm.Koraalmuziek op den toren der St. Joriskerk, door de Amersf. Muziek vereeniging. 8.30 9 uur: Zanguitvoering van Koraalnummers, met begeleiding van de stafmuziek van het 5e regiment inf. op het terras van de sociëteit Amicitia. 9j uur. Aubade aan den burge meester door pl. m. 1500 schoolkin deren van alle scholen. 10-J- uur. Kinderspelen op een ter rein aan de Blanken heijmstraat. 12 uur. Parade. 13 uur. Muziekuitvoering in het Plantsoen door de Amersf. Muziek- vereeniging. 3 uur. Allegorische en reclame optocht. 8 uur. Concert in Amicitia door de stafmuziek. Concert in „het Boompje" door de Muziekvereeniging van den R.-K. Volksbond (aangeboden door den heer Otte, aan de leden van de Oranje- I vereeniging.) Concert in 't Plantsoen door de Amersfoortsche Muziekvereeniging. 9.30 uur. Prjjsuitdeeling voor den optocht in den tuin van den heer Otte, Heiligenbergerweg. Do parade ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin

De Eemlander | 1908 | | pagina 2