Doopsgezinde Kring. MUZIEKSCHOOL Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Correspondentie. ALLERLEI. Laatste Berichten. m Stoomvaartberichten ADVEKTKNT1ËN Ds. E. M. Ten Cate Industrie- en Huishoudschool. E. J. Ruitenberg Inschrijving van Leerlingen LOUIS KLEM Hzn. fianostemraer en Reparateur. Fröbelschool Teelating van nieuwe leerlingen met 1 SEPTEMBER a.s. zal weder gehouden worden in de Regentesselaan. Zy zal weder,'geheel als den vorigen keer, bestaan in een défilé voor den generaal-majoor,divisie commandant. We hopen dat het publiek zich dit- maal wat behoorlijker zal gedragen dan de vorige maal, door zich niet te dringen tusschen den generaal en de muziek. Wat er geschiedt kan men op een afstand evengoed zien als van nabij. Bljjft men zich zoo onhebbelijk gedragen als by de jongste parade, dan zyn strengere maatregelen noodig, die niemand gaarne neemt, en waarvan het publiek zelf de dupe •j wordt. De heer J. A. Schoterman maakt ook deel uit van de jury voor de ver sierde wagens by den reclameoptocht. Door de politie zyn gisteren twee minderjarigen aangehouden, die naar de ouderlyke woning, de een naar Winschoten en de ander naar Neerbosch zijn teruggebracht. PREDIKBEURTEN. van Zondag 30 Augustus 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10* uur Prof. Dr. B. D. Eerdmans, uit Leiden. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persynstraat 1. Geen dienst. SOEST. Feesten te Soest. De feesten ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen Zondag li a.s. aanvangen met eene Nationale jfPluimvee-tentoonstelling der afd. Soest van de V. P. N., welke te 2 uur n.m. zal geopend worden en waarvoor vele E inzendingen zyn toegezegd. Maandag I zal een optocht worden gehouden van gecostumeerde wielrijders, terwijl 's middags en 's avonds muziekuit voeringen zullen worden gegeven nabij 1 het feestterrein. Dinsdags zal het feest zyn voor de schoolkinderen en zal des avonds] wederom een concert worden jgegeven. Op het feestterrein, alwaar ook de tentoonstelling wordt gehouden, en hetwelk gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van de halte Soestdyk der N. C. S. is een groot natuurgetrouw rotswerk met grot aangebracht; deze grot zal Maandag- en Dinsdagavond fantastisch worden verlicht, terwijl i ook het feestterrein beide avonden zal worden geillumineerd. De boven genoemde feestelijkheden worden ge geven door bemiddeling der vereeni- j ging Soest Vooruit 1 BAARN. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad te 10J v.m. Na uitge- i? bracht rapport door de Commissie van onderzoek, werd de gemeente rekening, dienst 1907, voorloopig vast gesteld in ontvangsten op f 342353,136, in uitgaven op f329562,05 en alzoo met een batig saldo van f 12791,086. De gemeentebegrooting en de be grooting voor de gemeente-gasfabriek dienst 1909 werden aangeboden. Aan mej. A. Baas tijdelijk onderwijzeres in de handwerken, werd f50 gratifi catie toegekend voor het behalen der akte handwerken. Aan de Floralia- vereeniging werd f50 subsidie ver leend voor de gehouden bloementen toonstelling. Ten slotte werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot kostelooze overname van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van de Nieuw Schoonoordstraat, onder voorwaarden, dat bij de overdracht van den weg f 50 in de gemeentekas wordt gestort voor het onderhoud van den weg gedurende de eerste 5 jaren. SCHERPENZEEL. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd de heer T. Valkenburg als lid toegelaten. De gemeenterekening 1907 werd vastgesteld in ontvangsten op f 9911 en in uitgaven op f 8928.27. De begrooting voor 1909 werd in handen gesteld eener commissie be staande uit de heeren Homoet, Druyff en Valkenburg. BARNEVELD. Niettegenstaande het ongunstige weder waren Donderdag de schapenhouders uit den omtrek in tamelijke grooten getale opgekomen, om hun kudden ter markt te brengen. In het geheel waren aangevoerd 974 ooien, 675 lammeren en 591 hamels. Door het mede aanwezig zijn van ver- scheidene kooplieden ging de handel «vlugger dan de vorige week. I Ooien golden til h t 13, lammeren p 9 4 f 12 en hamels f 14 h f 16. DE BILT. De Oranje-vereeniging alhier, heeft haar programma voor den 31 Augustus a.s. vastgesteld als volgt: I. Des voorm. ten 9 ure optocht van de kinderen der openbare school door de gemeente opgeluisterd door de (muziek van Biltsche fanfarecorps. II. Van 10—12 uur bioscoop-voor stelling voor de kinderen van de open bare school. III. Aanbieding van ververschingen aan (de kinderen van de openbare en de bewaarscholen. IV. Om 12 uur zal de Floralia-ver- eeniging in het Kloosterpark hare tentoonstelling openen, welke opgeluis terd zal worden door de muziek van het Biltsche fanfarecorps. Prijzen zyn beschikbaar gesteld behalve voor de planten van dit jaar, ook voor planten van het vorige jaar, mits voorzien van het loodje. Om 5 uur nam. prjjsuitdeeling. V. Om 8 uur des avonds concert, te geven door het Biltsche fanfarecorps op het feestterrein, hetwelk electrisch zal worden verlicht. Ingang tot het feestterrein Bunniksche weg. Tijdens het concert zullen op het feestterein bioscoopvoorstellingen worden gegeven. MogehetOranjezonnetjehetzijne er toe bijdragen tot het welslagen van dit feest. NITROBACTERINE. Zooals reeds in dit blad werd mee gedeeld, heeft men getracht de stik stof zamelende bacteriën uit de wortel knolletjes der leguminosen te kweeken teneinde met deze reincultuur den grond te enten. Prof. Nobbe was de eerste die dit deed en het product onder den naam nitragin in den handel bracht doch het voldeed geenszins. Met de ervaringen, hiermede opgedaan, gewapend heeft prof. Bottomby, leeraar in de plantkunde aan eene universi teit te Londen verbeterde culturen bereid. Op welke wijze by zyn resul taat bereikte is hier zonder beteekenis, wel is echter de vermelding waard dat in 80 pCt. van de gevallen waarin deze nitrobacterine werd toegepast, hoogere oogsten werden verkregen. De stof wordt in drie pakjes verzonden die op de volgende wjjze worden gebruiktIn 44 L. goed doorgekookt en daarna afgekoeld regenwater wordt de inhoud van het eerste pakje gedaan en goed doorgeroerd. Daarna wordt de inhoud van het tweede pakje toe gevoegd, weer geroerd totdat alles opgelost is en dan de vloeistof ge durende 24 uren tot op 75 a 80 graden Fahrenheit verwarmd. Na verloop van dien tijd wordt het derde pakje by het mengsel gevoegd en dan moet binnen 36 uren de vloei stof wolkig troebel zyn geworden mits de goede temperatuur die tus schen 65° en 70 graden Farenheit ligt, heersche. De troebelgeworden oplossing is geschikt voor het gebruik en blijft dat gedurende 48 uren. Men kan de nitrobacterine gebruiken voor het enten van zaadvoor grond- enting of voor besproeiing der wortels van groeiende gewassen. In het eerste geval wordt het zaad bevoch tigd door het in de oplossing te dom pelen of het te besprenkelen totdat alle zaden vochtig zyn. Voor de tweede methode wordt bij de reincultuur evenveel water ge voegd en de oplossing door zooveel grond gemengd, dat deze geheel bevochtigd is. Daarna mengt men dezen grond met eene 4 of 5 maal grootere hoeveelheid en spreidt ze op den akker. Voor besproeiing van ge wassen wordt de reincultuur ver mengd met een vijftigmaal grootere hoeveelheid water en deze uitgegoten. De in Engeland verkregen resulta ten bewijzen dat men mag rekenen op een grooteren oogstverbetering van den grond door de krachtige ontwikkeling der gewassen en op eerder rijp worden van de vrucht. De grond mag echter niet zuur zyn en moet voldoende kali en phosphorzuur bevatten. Is voldoende stikstof in opneembaren vorm voorhanden, dan is de uitwerking van de nitrobacterine gelyk nul, aangezien de planten dan die stikstof opnemen en de ontwik keling der bacterine ophoudt. Wegens beursvacantie geen verslag en noteering. Relletjes te Hoorn. Ge durende een paar avonden heerschen er in Hoorn groote ongeregeldheden. Het is nl. de gewoonte van de Hoorn- sche jeugd in de laatste Augustus-week het St. Maartensfeest te vieren, daarbij met lichtjes langs de straten loopende. Ook wordt dan wel een enkel rotje afgestoken. Langzamerhand verminde ren de lichtjes en vermeerderen de rotjes en zevenklappers. Gewoonlijk echter is de drukte reeds in twee dagen afgeloopen. Dit jaar heeft de politie dadelyk strenge maatregelen getroffen, door menige charge te maken en de ongeregeldheden duren langer dan anders. Zoo erg als Donderdag avond evenwel is het nooit geweest. Het geleek wel of de stad in staat van beleg verkeerde. Geheele straten waren tot groote ontevredenheid van de neringdoenden afgezet voor het verkeer. Den bewoners werd zelfs be- iet op hun stoepen te staan. De rijks politie had zich by de gemeentepolitie aangesloten en gezamenlijk werd menige charge met den blanken sabel gemaakt. Zelfs heeft de politie nog met losse patronen geschoten. Gevoelige slagen zijn er gevallen. Verschillende personen z. n gewond, een soldaat, rustig zittende voor de kazerne zelfs zoo erg dat de hulp van twee doctoren werd ingeroepen. Wetende hoe 'n rustig verloop de St. Maartensweek vorige jaren had, heerscht in de stad onder de burgers groote ontevredenheid over het op treden der politie. We vernemen nog, dat verschil lende ingezetenen een klacht zullen indienen te bevoegder plaatse. De burgemeester heeft samen scholingen van meer dan 5 personen verboden. O n g 1 u k. Uit Breda meldt men aan de 's-H. Ct De sergant-cadet L., tydelyk inge deeld bij het 3e reg. veld-art. alhier, reed met zijn paard tegen een boom en stortte ter aarde onder het paard, waarby hy eenige ribben brak. Per brancard werd hy naar het hospitaal vervoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Een miskende heldin. In de stad Mans woont op het oogen- blik de weduwe Iinbert, geboren in 1844 en die sedert 1870 steeds mannen- kleeren heeft gedragen. By den aan vang van den Fransch-Duitschen oorlog woonde zy te Metz. Zij stelde zich ter beschikking van de militaire autori teiten om dezen inlichtingen te ver schaffen. Terwijl ze eerst het land per rijtuig doortrok, kwam ze weldra op het idee om zich als man te verkleeden en zoo ongemerkt de soldaten te passeeren. Hare tochten werden steeds grooter. Ze bracht boodschappen over tot aan de verste dorpen op de grens, ieder oogenblik gevaar loopende gevangen genomen, gefouilleerd en dood gescho ten te worden. Den 22sten Augustus werd ze gearresteerd. Ze had by zich drie belangrijke berichten voor den gezaghebber te Thionville. Zelfs toen de Duitschers haar ontkleedden slaagde zij er nog in de telegrammen te verbergen. Men besloot haar weder in vrijheid te stellen, met bevel niet weer door de gelederen te gaan. Maar ze was haren bewakers te slim af en kon ontvluchten. Toen ze later weer te Metz terug kwam, vond ze haar huis verbrand. En thans is de heldin van 1870, die zich belast heeft met de opvoeding der drie kinderen van hare dochter, oud en ziekelijkze bevindt zich in een treurigen toestand, en vraagt van de regeering een tabakswinkeltje. -- Een rooverhistorie. Een nieuwe roofgeschiedenis wordt uit de Far West aan de Petit Bleu gemeld. De diligence tusschen Cody een Mee- teetse (Wyoming) is door een roover aangehoudenna de reizigers uitge schud te hebben, verdween de aan valler met een bedrag van 4000 gulden. Die Amerikaansche roovers schijnen barre heeren te zijn, of de reizigers zyn allen van gutta-percha gemaakt. Een nader bericht omtrent dezen roof in het Yellowstone Park vertelt nog, dat de roover, die daar z'n slag sloeg, niet zeven, maar liefst negen tien rijtuigen met toeristen plunderde, door welke rectificatie natuurlijk het bedrag van het gestolene aanzienlijk verhoogd wordt. Nader vernemen we nog, dat de roover een man van circa vyftigjaar is. Profiteerende van de voorschriften in het Yellowstone Park, die den toeristen het dragen van wapenen verbieden, legde hy zijn geweer op de reizigers aan en dwong hen, een voor een hun bezittingen in een zak te werpen dien een der slachtoffers voor hem moest ophouden. Een van de reizigers, die nog grappen maakte, kreeg een slag met de kolf op zijn hoofd. Aldus werden ver over de honderd reizigers door éen persoon uitgeschud. Boomen in straten en op pl e i n e n. In de Times van 25 Augustus komt een artikel voor over de boomen van Londen, waarin de schrijver zegt dat er slechts vier soorten boomen zyn, die den uadee- ligen invloed van een groote slad weerstaande Oostersche plataan, de ailanthus, de robinia (ook wel acacia genoemd) en twee of drie soorten buitenlandsche populier. De schrijver heeft het dan verder over lagere boomen, en beveelt den aanplant aan van moerbeien, catalpa bignonoides, vyg, gouden regen (op plaatsen, waar het niet te heet is noch tocht), amandelboomen, meitak ken, hulst (alleen in parken), enz. In een hoofdartikel behandelt de Times hetzelfde onderwerp. Daarin beveelt het blad aan om op de beplante pleinen van Londen wat minder eentonig struikgewas te zetten en wat meer werktemaken vanopgaand geboomte. Ten slotte het gewone loflied over hun steden. De tweede schemering. In de Fransche academie van we tenschappen heeft de heer Esclangon ingediend een verhandeling gehouden over de tweede schemering, die ook eenige weken geleden in ons land eenige avonden achtereen is waarge nomen. Hjj heeft haar zes jaar lang bestu deerd en waargenomen dat zy bestond uit achtereenvolgende verlichting van wolken door roode, gele en groen blauwe schijnsels. By het begin van het verschijnsel staat de zon 3 gra den beneden de kim. Volgens de be rekeningen van den heer Esclangon zijn de roode wolken op een hoogte van 16 K. M., de gele op eene van 40 tot 50 K. M. en de groenblauwe op eene van 130 K. M. Een uitvindingop auto gebied. De Petit Bleu ontving uit Rome bericht, dat een jong werkman aldaar er in geslaagd was een middel uit te denken, waardoor de luchtbanden voor auto's kunnen vervallen, om plaats te maken voor met leder of caoutchouc bekleede raderen. Do uitvinder is eergisteren meteen auto, naar zijn vinding uitgerust, over Parijs naar Brussel vertrokken om te traciitea zyn brevet te verkoopen. Burgerlijke Stand van 29 Augustus 1908. GEBOREN Gerritdina Hendrika, d van Barend Mengerink en Hendrika Elisabeth Koers. Elizabeth d. van Alexander van Willigen en Petronella Wilbelmina van der Gant. OVERLEDENMargarita Smink, 52 j. echtg. van Elbartus Wouterus Rouwendaal. Tokio. De Engelsche stoomboot „Duncan" heeft 26 Augustus tenge volge van een typhon schipbreuk ge leden in het gezicht van Soto. Van de 53 opvarenden zijn er 51 verdron ken. De twee overlevenden werden, totaal uitgeput, door een Japansche boot opgenomen. By Kon. Besluit is benoemd tot minister van Staat Dr. A. Kuyper. Verleend de eeremedaille iu de Orde van Oranje Nassau aan J. Smit, be diende by de firma Greeve en Co. By Kon. Besluit is de rang van ritmeester verleend aan den gepeus. len luitenant der cavalerie C. J. J. Sixma baron van Heemstra. Bij Kon. Besluit zyn benoemd: tot ridder Nederlandsche LeeuwMr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer, den Haag, Mr. L. van Lier, wethouder te Utrecht, Dr. W. H. Julius, hoogleeraar te Utrecht: tot officier Oranje Nassauorde dr. W. H. van de Sande Bakhuyzen, oud-rector van het gymnasium te Utrecht, W. Middelveld Viersen, districtsschoolopziener te Utrecht; tot ridder Oranje-Nassauorde kapitein V. Noest, adjunct-chef van den staf der 4e divisie aihier, D. F. van Esveld, leeraar Rijksveeartseny- school le Utrecht, Dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, en A. A. Neugerman, directeur Heidemaat schappij. Ko«rti«n van New-l'ork. Van Heden. FONDSEN. Slot van gistoion Oponingsk van boden Atchison Topeka 91* Rock Island Common 17* Erie Railway 23* 23* Miss. Kan. Texas 32 j New-York-Ontario 42* 43» Norfolk Wester 74 Southern Pacific 103) 104* Southern Railway 19 20 Union Pacific 1621 102* U. S. Steel Common. 47 47 Kansas Cy South 25) do. do. Pref. "v Stemming vast. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Aug. van Perim. „Vondel", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 28 Aug. Kaap St. Vincent. „Koning Willem III" van Amster dam naar Batavia arriveerde 29 Aug. te Batavia. „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Singapore. „Rembrandt", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Aug. van Lissa bon. „Timor", vertrok 29 Aug. van Amsterdam naar Batavia. NOORDDUITSCHE LLOYD. s.s. „Kronprinz Wilhelm" (Bremen- New York) 26 Augustus 6 uur v.m. van Cherbourg vertrokken, s.s. „Goeben" (Oost-Azie-Hamburg) 26 Augustus 7 uur n.m. in Hamburg aangekomen. s.s. „Rhein" (Bremen-New York en Baltimore) 26 Augustus 8 uur v.m. Capes Henry gepasseerd, s.s. „Hannover (Galveston-Bremen) 27 Augustus 7 uur v.m. Prawle Point gepasseerd. s.s. „Prinzess Alice" (Bremen-Oost- Azie) 27 Augustus 6 uur v.m. in Rotterdam aangekomen. s.s. „Erlangen" (Brazilie-Bro'mén) 27 Augustus 7 uur v.m. Dover ge passeerd. s.s. „Main" (Bremen-Baltimore) 27 Augustus 1 uur n.m. van Bremer- haven vertrokken. s.s. „Prinz Ludwig" (Oost Azië- Bremen) 27 Augustus 6 uur v.m. van Genua vertrokken. s.s. „Preussen" (Genua-Nicolajeff) 27 Augustus in Athene aangekomen. s.s. „Sachsen" (Nicolajeff-Marseille) 27 Augustus van Constantinopel ver-« trokken. De catechisatie zal worden hervat op l>iuN<lag 15 September. Aan gifte van nieuwe leerlingen kan wor den gedaan bij te APELDOORN of bij den Secretaris (WIJERSTRAAT 3). Met SEPTEMBER vangen de volgende cursussen aan 1. Hulp in de huishouding, (leeftijd 16 jaar.) 2. Voorbereidende klasse B (leeftijd 14 jaar.) 3. Eoken, strijken, costuum- naaien, (voor dames.) 4. Idem, in avondlessen, (voor dienstboden.) Aanmelding by de Directrice op de spreekuren, nieuw Schoolgebouw, Beekestein. HET BESTUUR. TIMMERMAN en MAKELAAR. WEVEB8INGEL 11. voor den cursus 19081909 op DON DERDAG 3 (SEPTEMBER 's namiddags van I tot 2 uren in het schoolge bouw. Aanvang der lessen MAANDAG 7 SEPTEMBER 1908. DE COMMISSIE VAN BEHEER. Drirriugriiütraal 3, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. BEEKENSTEINSCHE LAAN 23. Aangifte dagelijks bij de Directrice.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3