DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 181 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUlTENLA i FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis GUNNEN LAN U. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1.— Franco per post id. 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Frljs der Advertentlên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Verkrijgbaar wordt gesteld het Ana lytisch Verslag der Tweede Kamer zitting, waarmee ongeveer bedoeld is 6£n verslag als de goede couranten verslagen van gewone belangrijke vergaderingen in de plaats van uit gifte van dit blad, met dien verstande, dat het vrij groot zal worden. Bij bestellingen van minstens hon derd exemplaren kost het verslag per exemplaar f0.50 voor een jaargang, vooruit te voldoen. Zijn er onder onze lezers, die wen- schen het verslag voor dien prijs te ontvangen, dan zijn wij gaarne bereid de bestelling voor hen te doen, mits er zich voldoende liefhebbers vóór 8 September a.s. aanmelden op een briefkaart, waarop ons adres (admini stratie Eemlander, Breedestraat 18) en aan de andere zijde het onderwerp van de bestelling met nauwkeurig, duidelijk geschreven adies. Ben achtsten zullen wij uitmaken of er voldoende belangstelling onder onze lezers is en zoo ja de be langstellenden uitnoodigen het bedrag van f 0.50 aan ons toe te zenden. DUITSCHE SOCIAALDEMO CRATEN. Dezer dagen hebben we melding gemaakt van de hevige oueenigbeid die is uitgebroken in de sociaal-demo cratische partij in Duitschland, omdat de sociaal-democratische leden van den Baderischen Landdag vóór de be grooting hadden gestemd. (naar het enoelsch.) 2) Mrs. Egerton, zuster van den over leden Peter Malincourt, had geen wenk gekregen, dat haar tegenwoor digheid op deze bijeenkomst ge- wenscht was, maar zij was gewoon zelf handelend op te treden, en was niet van plan haar kinderen toe te staan bij eenige gewichtige aangele genheid zonder haar voorkennis te handelen. Violet boog, toen zij binnenkwam, en, gevolgd door Nancy, stapte z(j direct op haar broer at. Z(j en haar zuster waren aan de zorgen van Cesar toevertrouwd; hij had de opdracht ge kregen over hun belangen te waken en niets aan de familie Egerton of aan anderen te laten weggeven, als hij het met mogelijkheid kon voor komen. En let vooral ook op je neef, Ivan Malincourt, had zijn vader ten slotte nog gezegd. Ik begryp niet, waar hij zijn geld vandaan haalt, maar hjj is een verstandig, geslepen Deze ledea kwamen hiermede vol gens de meening van het partijbestuur eu van de Vorwarts eu de Leipziger Volkszeitung, die hier de meening van het partijbestuur verdedigen in strijd met het congresbesluit, waaibij den sociaal-democratischen parlements leden wordt verboden om anders, dan in zeer dringende gevallen, voor een begrooting te stemmen. De Badensche sociaal-democraten verdedigen hun uitgebrachte stem met het betoog, dat de regeering op voor stel van de sociaal-democraten een aantal democratische maatregelen had genomen, en dat het nu niet aanging, aan de regeering het geld voor deze maatregelen te onthouden. Het partybestuur achtte hiermede echter de geëischte dringende omstan digheden niet aanwezig, en maakt zich nu gereed om op het eerstvol gende partijcongres een beslissing in het nadeel van de Badensche partij- genooten te verkrijgen. De Pruisische sociaal-democrat n zyu thuos bezig om in hun afdeelin- gen een zoo groot mogelijk aantal afgevaardigden voor hei congres te kiezen, opdat zij een meerderheid kunnen vormen tegen de Zuid-Duit- schere. Deze laatsten zyn daarover zeer verontwaardigd. Zij noemen dit misbruik maken van de brute macht van het gewe'd, eu zij dreigen, dat de Zuid-Duitschers niet zullen verschijnen op een congres, dat op deze wyzezou w-. rden verlaagd tot een „pohtie-klucht". Deze laatste uitdrukking heeft nu weer aan de andere z(jde groote ver ontwaardiging gewekt en zoo wordt de strijd steeds heftiger. Intusscheu zijn de Badensche soci aal-democraten thans ook gedésa- voueerd door andere Zuid-Duitschers. Op een eergisteren gehouden ver gadering te Stuttgart werd namelijk met 230 tegen 100 stemmen een motie aangenomen, waarbij het stem men vóór de Badensche begrooting wordt afgekeurd. FRANKRIJK. In een kort bericht, dat het Duitsche voorstel betreffende de overwijlde d. w. z. „onvoorwaardelijke" erkenning man, die alle zakenkennis van het tweede geslacht in zich vereenigd schijnt te hebben. Als er eenig voor deel te behalen is, dan zal hij zijn slag slaan. Hoe zou iemand wat vóór kun nen hebben bij een ander, antwoord de Cesar onvriendelijk, enkel en alleen bij het voorlezeu van een testament en het aannemen van de bepalingen Waarom zou de oude man één onzer wat nalaten Alles wat ik in mijn leven voor hem gedaan heb, was zyn begrafenis bij te wonen. Den geheelen dag was hjj al somber geweest, en nu terwijl hij daar zat te wachten op den notaris, schoof h(j zenuwachtig op zijn stoel heen en weer. Wjj zijn hier allemaal bloedver wanten onder elkaar, zei Mrs. Eger ton, terwijl zij om zich heen keek en er is geen reden, lieve Violet, waarom jij en Nancy je nichten en mij de hand met zouden drukken. Zoover ik weet, is er immers geen ongenoegen tusschen ons? O, neen, volstrekt niet I ant woordde Violet, die intusschen vol strekt geen toenadering tegenover haar tante toonde. Het zal my heel aangenaam zijn Christal en Lauia de hand te drukken. Er volgde een drukkende stilte, die verbroken werd door een jongen man, van Moelai Hafid behandelt, zegt de Temps, dat Frankrijk geen rekening met dit voorstel zal houden. Het Journal des Débats zegt, dat sedert de laatste tweemaal vier en twintig uur Frankrijk opnieuw ervan verzekerd is, het met alle mogend heden eens te zyn, en dat Europa zal kiezen tusschen de door Frankrijk en de door Duitschland voorgestelde be handeling van zaken. MAROKKO. De correspondent van de Matin te Medioena (in het gebied der Sjawja) heeft een gesprek gevoerd met El Mokri, den minister van financiën van Abd-el-Azis. El Mokri gaf hem de verzekering, dat Abd-el- Azis besloten had den strijd op te geven. Indien de havens trouw waren gebleven, zou het spel nog niet verloren zyn geweest. Maar de uitroeping van Moelai Hafid te Tandjer, te Rabat, overal, maakt den stryd onmogelijk. Men moet voor het noodlot buigen. Abd-el-Azis laat den troon aan Moelai Hafid over. Zijn plan is, om een pelgrimstocht van een jaar of twee naar het heilige land der Muzelmannen te ondernemen, en dan in Marokko terug te komen. Iu Fes, Marakcsj of Mekines zal hij zich dan vestigen. TURKIJE. De verjaardag van de troonsbestij ging des Sultan's is Dinsdag in Knu- stantinopel gevierd, zonder dat eenig storend voorv i heeft plaats gehad, 's Avonds was de stad geïllumineerd. Het jong-Turkeche comité had de ver tegenwoordigers der pers en ook de correspondenten der buitenlandsche bladen aan een feestmaal genoodigd, waaraan vele vaderlandlievende rede voeringen werden gehouden. De Sultan ontving 's middags eeD aantal hoogwaanhgheidsbekleeders. Hy zeide tot den grootvizier, dat het zyn vurigste weusch was voor het welzijn vau al ziju onderdanen te zorgen en hij droeg Kiainil pasja op, allen ambte naren op hei hart te drukken liet welzijn des volks boven alles testellen. Eenigen tijd na de ontvangst der waardigheidsbekleders hielden een afvaardiging van Bulgaren eu een van die opstond en naar Violet toekwam. Hoe gaat het je, nicht Violet? zei hy, haar zijn hand toestekend. Hoe gaat het jou, Nancy ?Gy beiden zaagt er zoo plechtig uit, toen je binnen kwam, dat ik vreesde niet correct te zijn, wanneer ik de stilte verbrak. Ik heb Cesar al gesproken. Het is een begrafenis, fluisterde Nancy, terwijl Violet met een ver hoogden blos en lichten glimlach de begroeting van Anthony Egerton be antwoordde. En ik voel heusch me delijden met den ouden man. Nie mand nam notitie van hem en nu hopen wy allen, dat bij ons iets zal nalateD. Natuurlyk zou ik zelf ook wel graag geld hebben, maar toch hindert het my, dat wij hier zoo zit ten te wachten. En waarom zou je iets krygen? vroeg haar bioer Cesar met een zenuw achtig schouderophalen. Waarom zou hjj je iets nalaten, dat zou ik wel eens willen weten I Wat was Nancy Malincourt voor hem meer dan Peg gy Smith of ieder ander, vau wier naam hy wel eens gehoord had? Ik verwacht niets. Dan ben je de eenige hier aan wezig, die niets verwacht, zei Nancy nog steeds op fluisterenden toon en met do oogen gericht op haar tante en nichten en op een klein groepje bedienden, die nu biunen gekomen Kretenzers een betooging voor het paleis. De Suitan verscheen op het balcon en hield een toespraak, waarin hy zeide, dat het hem genoegeu deed de vertegenwoordigers van Bulgaren en Kretenzeis te zien, en de hoop uitspraak, dat het herstel der grond wet in het Turksche Rjjk een wel daad voor allen mocht blyken te zijn. Nederland en Venezuela. De hoefijzer correspondent van het Handelsblad heeft een onderhoud gehad met iemand, die van het doen en laten van onze Regeering iu boven genoemde quaestie goed op de hoog'.e is tej achten. Diens mededeelingen komen op het volgende neer. Geconstateerd kan worden, dat de meening der Regeering is, dat een vredelievende oplossing van het ge schil lang niet onwaarschijnlijk wordt geacht. De grieven van Venezuela zyn drieërlei: le. het niet salueeren van de Venezolaansche vlag door de „Gel derland", 2e. het relletje te Ouratjao en 3e. de brief van den heer De Reus. Omtrent het eerste punt moet by de Venezolaansche Regeenngongetwyfeld een misveistand heerschen; zij moet stellig voorbij hebben gezien, dat een oorlogsschip, naar internationale éti quette, niet behoeft te salueeren als het binnen het jaar eenzelfde vreemde haven bezoekt. Ten aanzien van de beide andere punten echter wordt door onze Regeering erkend, dat de Venezolaansche Regeering althans in hoofdzaak gelyk heeft. Het relletje te Cuiayao wordt dezerzyds betreuid, al zyn de voorstellingen die daarvan hier en daar werden gegeven, nogal sterk gekleurd. Eveneens wordt door de Nederlandsche Regeeritig zeer be treurd, dat de heer de Reus een brief heeft geschreven, waarin hij zich over liet hoofd van den Staat waarbij hij geaccrediteerd was, uitliet gelijk by deed iu zijn schryven aan „Hou en Trouw". De minister van Buitenlandsche Zaken moet dan ook voornemens zijn, de circulaire weder in te tiekken, welke zyn voorganger aan onze diplo- waren en vlak bij de deur waren gaan zitten. En ik ben zeker, dat je toch iets verwacht, wat je ook zegt. Waarom zijn wij allen hier, als wy niets verwachten Omdat de notaris ons heeft op geroepen. Ik geloof, dat oom Peter Malincourt in zyn vuistje om ons lachte, toen hij zijn testament maak te, en wij zijn alleen opgeroepen om als dwazen aan de kaak gesteld te worden. Blijf gij bij uw opinie, ik be houd de myne, antwoordde Nancy. Nog enkele minuten en de zaak is opgehelderd. Ik voel neiging tot uwe zijde over te hellen, Nancy, zei Anthony Eger ton. Maar ik steek noch voor mij zelf Doch voor iemand anders onder stoe len of banken, dat de reden daarvan gelegen is in mijn behoefte aan geld. Het is vreemd, dat oom Peter Malin court aan niemand van het tweede geslacht zyn kunst, om geld te maken, heeft geleerd. Misschien laat het tweede ge slacht dat liever aan iemand anders over, zei Violet. Misschien, aatwoordde haar neef. Maar één ding is zeker, als Cesar ge lijk krijgt eu wy vandaag niets ont vangen dan zal ik myu leven lang zelfs niet meer op een paar schoenen van een overledene wachten. Ik zal raatieke vertegenwoordigers had ge zonden en waarin verzocht werd, de genoemde vereeniging, als ze inlich tingen vroeg, zoo mogelyk ter wille te zijn. Tevens wordt door onze Regeering erkend, dat, toen de brief van den heer de Reus eeurn mi bekend was geworden, deze onmogelijk was ge worden als onze vertegenwoordiger te Caracas en dat president Castro vol komen gelijk had door te voriiereu dat hy zou vertrekken. Alleen wordt dezerzijds bezwaar gemaakt en ziedaar de eeiste grief van onzen kant tegen de wyze waarop de Venezolaansche regeering daaiby te werk is gegaan, namelijk door deD heer De Reus onmiddellijk het land uit te zetten. Had zij onze Regqering verzocht, den heer De Reus terug "te roepen, dan ware dit ongetwijfeld geschied. De tweede grief onzerzijds betreft het aanhouden van enkele .Neder landsche schepen en vooral ook hier weder de wijze waarop daarby.van do zyde van Venezuela is gehandeld. Doch indien wy slechts deze grieven hadden, zou er doo, onze Regeering zeker evenmin aan de mogelijkheid of wenscbelykheid van ernstig op treden tegen president Castro worden gedacht. Er is echter nog een antfery grief, die voor ons de gansche quaestie beheerscht: de houding van Venezuela jegens Curagao. Het beruchte decreet van 14 Mei is zulk een slag voor den handel en voor de gansche welvaart van Curagao dat de kolonie een wissen ondergang snel te gemoet gaat als dat decreet mot ingetrokken wordt. Men hoeft echter op 't Buitenhof wel hoop dat dat decreet nog zal worden ingetrokken. Immers, in de nota van den Venezol.iaiischen Minister van Buitenlandsche Zaken wordt uit drukkelijk gezegd dut de Venezolaan sche regeering met die van Nederd p land vriendschappelijke betrekkingen js wensebt te blijven onderhouden.» Welnu, daar de Nederlandsche rëff geeriug harerzijds erkent, dat die vanffi Venezuela in hooidzaak gelyk heeftJj in tweo van de drie door haargeuitall grieven, meent zij te mogen ver-R-j wachten dat de Venezolaansche re- geeung van haar kant zal tooue: dan trachten te ontdekken, of er nie één onzer aardt naar den man. o wiens testament wij nu wachten. Het is tijd, zei Violet koud. Hie: zijn een, twee, drie, vier, vijf, ze^j menschen, die niet alleen wachten omijf te zien, wat zy zullen krygen, maar,],ln die inderdaad niet iu staat zyn zon-l s der dat Le bestaau. Gelukkig, dat éénfl 'i onzer eenig idéé heeft, hoe hy het) anders zal aanleggen. Ik zou wel willen, als ik maai wist hoe, zei Cesar op bitteren toon.9" Heusch, Violet, ik heb meer dan ge-i. noeg vau de gesprekken daaroverL, I thuis. O, Cesar, ik meende jou niet! riep zijn zuster, terwyl zij zich haasti§| tot hem wendde. Het spijt my, dat, je het zoo opvatte. Zij dacht aan mjj, zei Anthony' op zijn katme manier. Maar kom 1 laten wy er niet meer over praten i ik hoor het geluid van wielen, ik ver moed, dat de notaris in aantocht is -■ Nancy huiverde even. Kyk toch naar Iv*tn Malincourt}- fluisterde zy haar zuster in het oor Het is de eenige, die volmaakt onver scinllig schijnt, en toch geloof ik zeker dat hy er meer belang in stelt dai een van ons alleD. Dat is stellig zot en toch is h j de eenige onzer, die niel bepaald behoefte aan geld heeft. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1