DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1908. No. 185 5e JAARGANG. Uitgave van de Naail. Venaooteehap „DE EEMUNUEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLm Vepzekeping tegen Werkloosheid. BUITENLAND. Hoofdredacteur R. Or. RIJKEN S. Abounemantsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) 0.40 0.08 0.10 B. en W. stellen den Raad voor, gelet op het voorstel der Raadscom missie, benoemd in zijne vergadering van 26 November 1907 vast te stel len de volgende Verordening betreffende bet fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Gemeente Amersfoort. Artikel 1. Het fonds tracht z(jn doel te be reiken door het geven van een bijslag bij de uitkeeringen, die de tot het fonds toegelaten vereenigingen inge val van onvrijwillige werkloosheid aan bare leden geven. Artikel 2. Het fonds wordt bestuurd door eene commissie van 5 leden, die telkens voor drie jaren benoemd worden. 3 leden der commissie, waaronder baar voorzitter, worden door en uit den Gemeenteraad benoemd. De twee andere, leden worden uit de leden der toegelaten vereenigingen benoemd in eene vergadering, bestaan de uit 3 leden van elk bestuur der toegelaten vereenigingen. In die ver gadering wordt door elk der toege laten \ereeniging een gelijk aantal stemmen uitgebracht. Een lid der commissie, die ophoudt lid te zijn van den Gemeenteraad of van toegelaten vereeniging, verliest zijn lidmaatschap. In tusschentyds ontstane vacatures wordt zoo spoedig mogelyk voorzien. Die ter vervulling eener tusschen tijds ontstane vacature gekozen wordt, treedt af op het tijdstip waarop degene, in wiens plaats bij is benoemd moest aftreden. Artikel 3. De commissie wordt bijgestaan door een secretaris-penningmeester, die door Burgemeester en Wethouders wordt benoemd, geschorst en ont slagen. De commissie zendt eene aanbe veling aan Burgemeesters en Wet houders voor de benoeming van een secretaris-penningmeester. Aan den secretaris-penningmeester kan eene bezoldiging worden toege kend, door Burgemeester en Wet houders te bepalen. Artikel 4. De inkomsten van het fonds bestaan uit subsidies, jaarlyksche bijdragen, makingen en schenkingen. Artikel 5. De administratiekosten van het fonds worden tot een jaarlijks door Burge meester en Wethouders te bepalen bedrag door de Gemeente betaald. Indien aan den secretaris-penning meester eene bezoldiging wordt toe gekend, wordt deze onder de admini stratiekosten gerekend. Artikel 6. Eene vereeniging, die tot het fonds toegelaten wenscht te worden, richt daartoe, onder overlegging van hare statuten en reglementen, het verzoek tot de commissie. De vereeniging moet, om toegelaten te kunnen worden, aan de volgende voorwaarden voldoen le. Zy moet zijn eene rechtsper soonlijkheid bezittende werkliedenver- eebiging van vakgenooten '2e. Zjj moet ten minsten 15 leden tellen 3e. Leden mogen alléén inwoners van de Gemeente Amersfoort zijn 4e. Zij moet in bet bezit zijn van een kas, welke uitsluitend dient tot het geven van uitkeeringen in geval van onvrijwillige werkeloosheid welke geheel afgescheiden van de overige geldmiddelen der vereeniging wordt beheerd en waaraan alle leden der vereeniging (tusschen '20 en 55 jaar) verplicht zijn bij te dragen 5e. De wekeljjksche bijdrage voor ieder lid aan de kas, bedoeld in het 4e lid, moet ten minste 10 cent be dragen 6e. In de bepalingen van de ver eeniging voor deze kas moet duidelijk omschreven worden, welke de geldelijke verplichtingen van de leden ten op zichte der kas zyn en welke hunne rechten bjj uitkeering 7e. Uit de kas mogen geen uit keeringen geschieden indien de werke loosheid bet gevolg is van eigen werk staking of uitsluiting van den werk- loozo, van z(jn eigen schuld, van zijn onwil om hein door zijn werkgevei opgedragen werkzaamheid binnen de grenzen van zyn beroep te verrichten, van nalatigheid om werk te zoeken en voorts hij werkeloosheid tengevolge van invaliditeit, ouderdom,ziekte, on geval of andere onbekwaamheid tot werken Se. Hot toezicht op het bestaau, de oorzaak en den duur van den werkeloosheid moet voldoende verze kerd zij u 9e. Uit de kas mag geen uitkeering gedaan worden dan aan hen, die ge durende een jaar lid van de vereeni ging zijn 10e. De uitkeering mag op niet minder dan 40 cent per dag worden be paald. Artikel 7. De Commissie stelt zoo spoedig mogelijk de vereeniging in kennis met haar besluit, genomen naar aanleiding van het verzoek tot toelating. Indien de toelating geweigerd wordt, wordt in de beslissing de reden tot weigering vermeld. Artikel 8. Eene toegelaten vereeniging is ver plicht le. aan de Commissie kennis te geven van alle wijzigingen, welke in hare statuten of reglementen zijn aan gebracht, zoodra deze verbindend zijn geworden 2e. Jaarlyks aan de Commissie rekening en verantwoording af te leggen van het beheer der werke- loozenkas en een verslag over het afgeloopen jaar in ts dienen. 3e. Eene ledenlijst aan te leggen en geregeld bij te houden met opgave van woonplaats, geboortedatum, datum van vestiging te Amersfoort en van ingang van het lidmaatschapvan die lijst een afschrift te zenden aan de Commissie en voorts van iedere wijzi ging binnen de eerste 10 dagen van iedere kalendermaand schriftelijk op gave te doen aan de Commissie 4e. Een register aan te leggen en geregeld bjj te houden van de uit keeringen uit de werkloozenkas, met vermelding van den naam van den ontvanger, het bedrag en den duur der genoten wekelyksche uitkeering en den van de gemeente ontvangen bijslag en van dat register binnen de eerste 10 dagen van iedere kalender maand een uittreksel in te zenden aan de Commissie 5e. Een schriftelijke mededeeling te doen aan de Commissie, waarin een der bestuursleden aangewezen wordt, die tot het in ontvaugst nemeu van den bijslag gerechtigd zal zijn 6e. Zich te onderwerpen aan het toezicht van de Commissie op hare administratie en uitkeeringen en aan de voorschriften en maatregelen, door de Commissie te geven 7e. Op daartoe strekkend verzoek van de Commissie alle boeken en be scheiden betreffende de werkeloozen- kas aan de Commissie of den Secre taris-Penningmeester over te leggen en de kas door de Commissie te doen controleeren. Artikel 9. De toelating van eene vereeniging wordt bij eene met redenen omkleede beslissing van de Commissie inge trokken A. Wanneer de vereeniging niet blyft voldoen aan de in artikel 6 ge noemde voorwaarden B. Wanneer de in artikel 8 ge noemde verplichtingen niet worden nagekomen. De Commissie geeft van de intrek king zoo spoedig mogelyk met opgave der reden, die tot de intrekking geleid heeft, kennis aan de Vereeniging. De intrekking wordt gerekend in gegaan te zyn op den dag, waarop do kennisgeving aan de vereeniging is verzonden. Na intrekking behoeft eene nieuwe toelating niet te worden verleend, in dien niet naar het oordeel der Com missie voldoende waarborgen bestaan, dat de reden, die tot intrekking heeft geleid, zich niet op nieuw zal voordoen. Artikel 10. De verhouding, waarin de bijslag uit het fonds zal staan tot de uit keering voor ieder lid uit de kas der vereeniging, wordt maandelyks vóór het begin der maand, waarvoor zy zal gelden, door de Commissie bepaald zij zal niet meer mogen bedragen dan 100% en niet tengevolge hebben, dat 't geen een verzekerde uit de kas van zijne vereenigin vermeeiderd met den bijslag, geniet, meer bedraagt dan 70% van het standaardloon in het vak van den verzekerde. De bijslag kan voor personen in het eene vak hooger gesteld worden dan voor die in een ander vak. De bijslag zal niet gegeven worden le. Gedurende de eerste week der werkeloosheid aan hen, die niet ten minste een week werkeloos zijn 2e. aan hen, die in het ioopende kalenderjaar over 50 dagen een bij slag uit het fonds ontvangen hebben 3e. aan hen, die in het voorafgaande jaar een gemiddeld weekloon van f 12 of meer verdiend hebben 4e. aan hen, die den leeftyd van 20 jaren nog niet bereikt hebben 5e. aan hen, die weigeren der Com missie of den secretaris-penningmees- ter de ter controleeriDg verlangde inlichtingen te verstrekken of onware inlichtingen verstrekt hebben, tenzij blijkt, dal dit laatste te goeder trouw is geschied. Artikel 11. De bijslag wordt door de vereeni ging wekelijks tegelyk met de uit keering uit haar eigen werkeloozeDkas betaald. Het door eene vakvereeiiiging aldus aan het fonds voorgeschoten bedrag, wordt haar maandelijks terugbetaald. Het fonds is niet verplicht den bijslag over de afgeloopen maand van de vereeniging uit te keeren, voordat de stukken, genoemd in artikel 8 onder 3 en 4, in het bezit van de Commissie en door haar in orde bevonden zyn. Indien deze stukken niet binnen 14 dagen na het eindigen der maand, waarop zy betrekking hebben bij den Secretaris-penningmeester zijn inge diend, dan is het recht op den bijslag over die maand vervallen. Artikel 12. Betalingen aan een volgens artikel 8, onder 5, aangewezen persoon, die gedaan zyn voor het tijdstip, waarop het bestuur de vereeniging schriftelijk bericht heeft, dat die persoon niet meer gerechtigd is tot het in ontvangst nemen van den hijslag, worden be schouwd als deugdelijk gekweten. De Commissie zal een schriftelijk bewijs van ontvangst van het in lid 1 bedoelde bericht afgeven. Artikel 13. De Commissie zal, met inachtneming van de bepalingen van deze Verorde ning, een huishoudelijk reglement vaststellen, dat aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen is. Artikel 14. Ieder jaar brengt de Commissie in de maand April aan den Gemeenteraad een verslag uit van hare werkzaam heden over het afgeloopen jaar en zendt zy hare rekening en verant woording ter goedkeuring aan den Gemeenteraad. Artikel 15. De Commissie en de secretaris-pen ningmeester zijn tot geheimhouding tegenover derden verplicht ten aanzien van alle inlichtingen, door hen inge wonnen, welke een vertrouwelijk karakter dragen. Nochtans is de Commissie verplicht desgevraagd aan den Gemeenteraad en aan Burgemeester en Wethoudeis de gewenschte inlichtingen betreffende hare werkzaamheid te verschaffen. Artikel 16. Wyzigingen in deze verordening kunnen slechts door een besluit van den Gemeenteraad worden aangebracht. Opheffing van het fonds kan even eens slechts by besluit van den Ge meenteraad geschieden. Wanneer tot opheffing besloten is zyn bestuurders verplicht te liqui deeren en zal een eventueel batig saldo eigendom van de Gemeente Amersfoort zijn. OVERGANGSBEPALINGEN. Artikel 17. De in artikel '2 genoemde commissie zal voorloopig uit 3 leden, te benoemen uit de leden van den Gemeenteraad, bestaan. Zoodra 5 vereenigingen tot het fonds zyn toegelaten, zullen de 2 overige leden uit de toegelaten vereenigingen benoemd worden. Deze 2 leden treden voor den eersten keer af op het tijd stip, dat de 3 andere leden moeten aftredeD. Artikel 18. De voorwaarde, gesteld in artikel 6 onder 9°, is tot 1 Mei 1909 niet toe passelijk op vereenigingen, die vóór 1 Januari 1909 toegelaten worden. DE SPOORWEG NAAR MEKKA EN MEDINA. Er is in Arabië iets gebeurt, wat men voor nog niet langen tijd on mogelijk zou hebben geacht. Verleden week is, zooal men uit de berichten weet, met groote plechtigheid en veel geestdrift de spoorweg naar Medina geopend. Het geldt hier een merk waardig werk, waardoor het bewijs wordt geleverd van de stille kracht, die heerscht in de wereld van den Islam. Men heeft in alle landen van Mohammedaansche belijdenis de gelden bijeengebracht voor den spoorweg naar de heilige plaatsen, naar Mekka en Medina. Men verkreeg niet minder dan bij de veertig millioeu gulden Met dat gold heeft men den spoorweg gelegd van Damaskus naar Medina en men heeft nog genoeg over om den spoor weg tot Mekka door te trekken. Het is als flnancieole onderneming een slechte zaak. De streek, waardoor de lijn loopt, is voor een grooi gedeelte de huilende woestijn. Men Behoeft niet te rekenen op goederenve&vo'er en evenmin op tairyke gewone reizigers. Trouwens reizigers die niet gelooven en belijden dat Mohammed de profeet is van Allah, worden toch niet in de heilige plaatsen toegelaten. M^h zou de kaaba ontwijd achten als deze wonderbaarlijke steen ooit doör' een Christen of Jood werd aanschouwd. Maar de vrome pelgrim van den Islarp, de hadji's, die vroeger met veel moeite lange karavauentocliten, gevaa'riijk# tochten zelfs, moesteu ondernemen, om aan den wensch van hun hart te voldoen, kunnen thans op ongevaar lijke wyze van den spoorweg gebruik maken. De Islam schijnt te ontwaken tot een nieuw leven. De Padisjab te. Konstantiopel heeft zich een grond wet moeten laten opdringen, maar binnen weinige jaren zal moui per. spoorweg naar Mekka kunnen reizeb en de Groote Heer zal dan werkelijk heerschen in de heilige plaatsen. Dat verhoogt zijn prestige, zijn gezag bij de zonen van den Islam. En in elk geval heelt men hier iets nieuws, iets dat zich niet liet voorzien omdat het scheen te stryden met de traditie, met de zeden en gewoonte van de Mohammedaansche volken en niet. in overeenstemming was te biengen met de vooistelling, die men zich had ge vormd van hun bestaan. DENEMARKEN. De vroegere minister van Justitie, Alberti, heeft zich gisteren op het politiebureau te Kopenhagen ter be schikking gesleld. Hij verklaarde valschheden en op lichterijen gepleegd te hebben, waar mede groote sommen gemoeid zijn. Volgens de berichten in de bladen bedraagt het totale bedrag vaü de door Alberti verduisterde sommen 9.000.000 kronen. De politieke en oeconomische ge volgen zijn onberekenbaar veel. De Zeelandsche boerensj .aarbank heeft zijn betalingen gestaakt. De beroering is groot. GROOT-BRIT ANN1Ë. Er heboen Zondag te Glasgow op nieuw betoogiugen van werkloozen plaats gehad. Ongeveer 2000 hongerige werklieden trachtten de kerk binnen te dringen, om aan de verzamelde gemeente hun leed te klagen Heel de politiemacht van de stad was noodig om de menigte tegen te houden. Daarop hielden de ongeluk kigen weder een samenkomst, waarop besloten werd, Donderdag a.s. ten getale van 50,000 bijeen te komen, teneinde dan opnieuw te trachten de openbare gebouwen binnen te dringen. CHINA. By de eerste Chineesche volkstel ling, waarvan nu de uitkomsten bekend zijn, is gebleken dat het in- 1 wonerstai van China 428.214.000 be-,' draagtdat is ongeveer een derde van alle inwoners der aarde. Er waren;: 69.852 vreemdelingen. MAROKKO. Volgens de Kölnische Zeitung is de in den laatsten tijd veelbesproken Duitsche consul Vassel den 4en Sep tember te Fez aangekomen. Zijn aan

De Eemlander | 1908 | | pagina 1