DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. Uitgave van de Naam!. Vennootschap „DE EEMUNOER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Eon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUiTENLAND. HINAENLANM. Hoofdredacteur R. Gr. RIJKEHS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertontlên Van 1 tot 5 regelsI 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) De tegenkanting tegen dit stelsel van de zijde der vakvereenigingen is evenwel zóo groot, dat invoering in onze Gemeente naar ons oordeel niet is aan te raden. Wij ontkennen niet, dat de genoemde regeling veel aan trekkelijks in zich heeft, maar deelen aan den anderen kant in hooge mate de bezwaren, die de vakvereenigingen er tegen aanvoeren. Het is niet te loochenen, dat de vakvereeniging door gaans een moeielijken strijd, die door buitenstaanden dikwijls niet bemerkt wordt, heeft tegen vakgenooten die zich bij geen enkele organisatie aan gesloten hebben. De vakvereenigingen indirect te dwingen thans hunne or ganisatie aan te wenden ten dienste van dergelijke personen, achten wij niet juist. De tegenkanting tegen deze regeling van de vakvereenigingen, by wie wij, zooals wy betoogd hebben in de eerste plaats bij deze instelling aansluiting moeten zoeken, is voor ons voldoende reden U niet voor te stellen met het systeem io Noorwegen toegepast, een proef te nemen. foch kunnen naar ons oordeel ook zij, die zich bij geen vakvereeniging aansluiten, onder zekere omstandighe den geholpen worden. De toetreding tot het gemeentelijk fonds behoeft naar ons oordeel niet uitsluitend voor vakvereenigingen mogelijk te zyn; ook vereenigiugen van vikgenooten die zich geen ander doel stellen dan verzekering tegen werkloosheid en dus geen vakvereeniging zyn kunnen naar ons oordeel zonder be zwaar toegelaten worden, mits zy slechts voldoen aan de eischen, die voor toetreding tot het fonds gesteld zullen worden. In het aapgehoden conceptbesluit wordt daarom uiet ge sproken van vakvereenigingen, maar van werkliedenvereenigingen, bestaan de uit vakgenooten. Op grond van dit alles achten wij eene regeling in den bovenomschreven zin voor onze Gemeente het meest aanbevelenswaardig en zyn de hjerby aangeboden concept-besluiten op dien grondslag ontworpen. Voor het geven van steun kan meu drie wegen inslaan le. het instellen van een fonds als eene stichting met eigen rechtspersoonlijkheid2e. het instellen van een fonds, dat eigendom is van de Gemeente3e. het recht streeks betalen van den steun aan de werkliedenvereenigingen. Van de 2 eerstgenoemde oplossingen geven wy de voorkeur aan de eerste. Indien het fonds eigendom is van de Gemeente zal dit volgens de be palingen der Gemeentewet beheerd moeten worden door Burgemeester en Wethouders, die eventueel bijgestaan kunnen worden door eene Commissie van bijstand. Het lykt ons niet verstandig de taak van Burgemeester èn Wethouders te verzwaren met de vele werkzaam heden, die het gevolg zullen zijn van ae instelling, die ons thans bezighoudt. Een Commissie van bijstand kan slechts in betrekkelijk geringe mate die zwaardere taak verlichten. Wordt een fonds opgericht met rechtspersoon lijkheid, dan kan het bestuur van het fonds opgedragen worden aan anderen dan Burgemeester en Wethouders. Bovendien kaD als voordeel van een fonds met eigen rechtspersoonlijkheid genoemd worden de mogelijkheid, dat het fonds ook op andere wijze dan subsidie van de Gemeente verstrekt wordt, t.w. door subsidies van ver- eenigingen, schenkingen, legaten. Rechtstreeksche betaling uit de ge meentekas lykt ons niet aanbevelens waardig. By oprichting van een fonds staat de verplichting van de Gemeente tegenover het fonds aanstonds vast: het fondsbestuur weet over welke middelen het kan beschikken en kan daarna de bijslag vaststellen. Indien het fonds gesticht wordt, kan eene reserve gemaakt worden, 't geen by rechtstreeksche uitbetaling uit de gemeentekas aan de vakvereenigingen niet mogelyk is. Indien n.l. in een jaar de gemeen- telyke subsidie aan het fonds niet ge heel door het fonds aan de vereent- girgen uitbetaald behoeft te worden, dan zal bet fondsbestuur het over schot kunnen teserveeren voor jaren, waarin de werkeloosheid grooter is. Bij rechtstreeksche uitbetaling uit de gemeentekas zal een deigelyk over schot onder de gewone middelen van de Gemeente verantwoord en op een later dienstjaar gebracht moeten worden. Het instellen van een fonds met eigen lechtspersoonlykheid achten wy dus het meest aanbevelenswaardig. Nadat we voor ons zei ven de hoofd punten halden vastgesteld, hebben wij deze medegedeeld aan de besturen van die vereenigiugen, die reeds een fouds voor werkloosheid opgericht had den en ben uitgenoudigd deze in een vergadering met ons te bespreken. In 't geheel bestaan er thans 8 dergelyke kassen, die bijna alle in den laatsten tijd opgericht zijn. De besprekingen met de besturen dier vereenigingen hebben ons de over tuiging geschonken, dat eene regeling, zooals wij U hierby in overweging geven, door de hier bestaande ver eenigingen zeer zeker gesteund zal wordenwel bleek, dat op enkele punten verschil van inzicht tussclten onze commissie eti eenige besturen bestond, magr bij de verdere behan deling van een dergelijk geschilpunt bleek doorgaans, dat de wenschen van de vakvereenigingen niet haai grond vonden jn een ander inzicht in de verzekering zelve, maar in de be langen van de vakvereenigingen. Het dergelijke wenschen hebben wy ons natuurlijk niet mogen inlaten. Hoe men denken moge over het nut of het nadeel der vakvereeniging de Com missie heeft zich er steeds vgn over tuigd gehouden, dat zjj met het outwer pen van haar voorstel geen rekening mocht houden met omstandigheden, die gunstig of ongunstig voor de vakvereenigingen geoordeeld wer den. De gemeentelijke instelling be hoort zoodanig ingpricht te worden, dat zij het beoogde doel, t. w. de verzekering, zoo goed mogelyk beieikt i met wenschen, die andere doeleinden beoogen, hebben wy geen rekening gehouden. Voor zooveel noodig vo|gt bierachter nog eene toelichting op de aangeboden consept-besluiten. Artikel 6. lo. wat onder „vakge nooten" verstaan moet worden mee- nen wy nietin de verordening.te moeten omschrijven, maar aan de practijk over te moeten laten. Artikel 6. 2o. Aanvankelijk hadden wij gedacht U in overweging te geven het minimum aantal leden te stellen op 20de vakvereenigingen verzoch ten eenstemmig dit cijfer op 15 te willen vaststellen, omdat voor eenige bedrijven waarschijnlijk geen 20 werk lieden gevonden zouden worden. Hoe wel de risico van de verzekering grooter wordt, naarmate het aantal verzekerden kleiner is, meenen wy U te moeten voorstellen in deze den wensch der betrokken organisaties te vervullen. Mocht in de toekomst blijken, dat de risico va - dergelijke vereenigingen te hoog is, dan kan de bepaling gewijzigd worden (zie arti kel 16). Artikel 6. 4o. De gekozen redactie maakt het mogelyk, dat eene ver- eeniging voor hare leden eene verschil lende premie eischt. Wij meenen, dat de vereeniging hierin geheel vrij ge laten kan worden. Artikel 6. 7o. De vraag, hoe de verplichtingen teregelen by uitsluiting en staking heeft langdurige besprekin gen in ouze commissie veroorzaakt ook met de betrokken vereenigingen hebben wij hierover geraadpleegd. Een onzer leden heeft daarna het oordeel ingewormen van het Centraal Bureau voor Sociale adviezen. De ge stelde vragen en het ontvangen ant woord gelieve U hierbij aan te tref fen. De thans voorgestelde redactie geeft paar onze raeening duidelijk weer, welke oplossing door ons aan bevolen wordtvooral met het oog op de memorie van toelichting op het wetsontwerp waarvan gesproken wordt in den brief aan het Centraal Bureau achten wij de voorgestelde regeling noodzakelijk. Artikel 6. 9o. Het onder 9o bepaalde achten wy beslist noodzakelyk om te voui komen, dat het fonds aantrekkings kracht uitoefent op de vestiging van arbeiders in de Gemeente. Van de zyde dor vakvereenigingen word gevraagd den termijn te stellen op 6 maanden. Met het oog op seizoenarbeid en het uitvooien van groote werken, die na tuurlijk slechts tijdelijk duren, achten wij een termijn van "12 maanden noodzakelyk. Uit de aangegeven redactie blijkt, dat niet alleen bij korter lidmaatschap dan 12 maanden, de Gemeente geen bijslag geeft, maar ook dat de vereeniging in een dergelyk geval niet uit haar kas mag uitkeeren. Werd dit laatste wel toegestaan, dan zou de niet gewilde aantrek kingskracht toch nog ten halve wer ken, terwijl dan tevens de verplich tingen van de kas te groot zouden knnnen worden, waardoor het doel, dat de Gemeeote nastreeft, slechts gedeeltelijk bereikt zou worden. Art, 6. 10e. Indien jde Gomeente ljet beoogde doel zal bereiken, moet er eenige waarborg zijn, dat de uit- keering, die de vereenigingen aan hare leden betalen, niet te gering is. Artikel 6. Uit artikel 6 blijkt, dat niet bepaald is voorgeschreven dat de werklooze ook werk buiten zyn beroep behoort aan te nemen. Wij zyn van oordeel, dat de regeling hiervan over gelaten moet blyven aan de vereeni ging zelve. In dit verband zij er nog maals opgewezen, dat het bedrag door de Gemeente te geven, toch ook steeds door de kas der vereeniging betaald moet wordeo. Artikel 10. 2e lid. Het gevaar voor werkloosheid is in het eene vak veel grooter dan in het andere. Indien in een vak, waarin de werkloosheid naar verhouding groot is, eene gelijke uitkeeiiDg door de vereenigingen ge geven zal worden als in andere vak ken, zal öf een hoogere premie uit gekeerd moeten worden öf de nitkeering over een korteren tijd gge.-n worden. Beide gevolgen zijn niet wensche- lijk Vandaar, dat lid -2 de mogelijk heid voor de commissie opent om voor het hoogere vak een hoogere byslag te geven dan voor het landere vak. Dat allen door deze regeling niet in de zelfde mate van het fonds pro fiteered kan geen bezwaar zyn, omdat het doel van de Gemeente in dit op zicht moet zijn daar de meeste hulp te verleenen, waar deze noodig is. De commissie is bovendien steeds aan de laatste zinsnede van lid 1 gebonden. Artikel 16. In den loop van dit jaar zyn verschillende kassen opgericht, In verband met het bepaalde iü artikel 6 onder 9 zullon die kassen eerst een jaar moeten bestaan voordat de byslag gegeven kan worden. Met bet oog op den komenden winter bobben wij eene overgangs bepaling voorgesteld, die tot 1 Mei 1909 zal werken. Ten slotte hebben wij de eer U in overweging te geven voor 1909 een bedrag van f 300 boschikbaar te stellen voor het fouds. De commissie voornoemd De Voorzitter, E. L. VISSER. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BELGIË. Het plan is de inlijving van den Kongostaat bij België, waartoe nu ook in de Belgische senaat besloten is, te Antwerpen eu Brussel met groote leesten te vieren. Het Handel tblad van Antwerpen zegt van de inlyving: Het ia dus beslist. België is sedert gisteren eene koloniale mogendheid geworden. De naasting van Congo is zeker de gewichtigste gebeurtenis van onze geschiedenis sedert 1830, ge wichtig vooral in hare gevolgen, want het valt niet te ontkennen, dat naast de voordeelen, die er voor België bij ■wijs beheer kunnen en zullen uit voortspruiten, er tevens zware ver plichtingen aan verbonden zyn. Maar het lijdt geen twyfel of België kan die vervullen. Het verleden der koloniale geschiedenis in 't algemeen bevat lessen genoeg, om ons den weg te wyzen, dien wy moeten volgen. Met tact eu krachtdadigheid dient er gehandeld en het hoofddoel van de heele koloniale onderneming moet zij u: de iulandsche bevolkiug geleidelijk te ontwikkeleu en tot de beschaving te brengenhet overige wordt daarna eens zoo licht. Een woord van hulde moeten wij teveus brengen aan den geuialeu schep per van ons koloniaal ryk en aan al degenen, die hem geholpen hebben in deze zoo dikwyls ondankbare, bijna bovenmenschelijke taak. Met ontem bare krachtdadigheid heeft hij die prachtige kolonie tot stand gebracht en zelf al den last gedragen van de proefjaren, alvorens ze het Belgische volk in handen te stellen. GROOT BRITANNIË. Te Glasgow, verzamelden zich te middernacht in de stad een 3000-tal werkloozen. Er werden hartstochtelijke rede voeringen gehouden. De politie deed een charge en verspreidde de betoogers, die zich weder verzamelden eu in op tocht door de stad trokken, Daar de woning van den burgemeester, maar bereden politie hield de verzamelde betoogers tegen. Tal van personen werden gearresteerd en verscheidenen gewond. FRANKRIJK. Gisteren begon-voor het gèzwoi enen- hof bet proces tegen Gregori meteen rumoerige en uitputtende zittiug van 's middags twaalf tot 's avonds zeven uur. Oregon's stelsel van verdediging komt, dus lezen wy iu eene part. cor. vau de N. R. Ct, hierop neer: Op de vraag of bij Dreyfus heeft willen doodeu, weigert bij een recht- streeksch antwoord. Hij zegtte hebben willen protesteeren en op het Drey- fusisme te hebben willen schieten. Als de president doet opmerken, dat dit geen antwoord is en aandringt op een beslist antwoord, herhaalt Gregori enkel wuordelyk hetzelfde. Wat den aanslag zelf betreft, houdt Greogri tegen alle getuigen vol, dat hij op den langs het lichaam ^an Dreyfus hangenden arm van dézen mikte, en geenszins op Dreyfus' börfctl Dreyfus zou ook niet zijn any vtmr de borst gehouden hebben om het schot af te weren. Als Dreyfus -zelf en de getuigen het tegendeel beweren, zegt Gregon dat hun beweringenjonmo- gelyke, verzinsels zyn en dat Dreyfus en de getuigen atgesproken hebben betzelfde te zeggen. Gregori zegt verder de mathema tische on weteuschappelijke ovpr- tuiging te hebben van Dreytus' schuld. IIy verzoekt hieromtrent aan een getuige een vraag te stellen. De president weigert. Het gaat, hier om het proces-Gregori en niet om het proces-Dreyfus. De Dreyfus-zaak is voor goed uitgemaakt door een onaantast baar arrest van liet hof van casatie. Deze kwestie, die de gemoederen wat- opwindt, gaf aanleiding tot meer ru moerige dan ernstige incidenten in de zaal. De meeiderheid van liet publiek bestond heden vrijwel uit tegen Dreyfus gezinden. Er waren ver-" seheidene jonge nationalistische ad- vocaten. Oregon's houding echter vond ook zelfs bij dit publiek weinig sympathie. MAROKKO. Moelai Hafi i heeft dr. Vassel, den veelbesproken Duitschen consul te Fez, in audiëntie ontvangen. Dat zal de stemming in Frankrijk niet ver beteren. De toestand van H. M. de Koningin. Het Vaderland plaatste gisterenavond in de tweede editie het volgend bericht: „Met diep leedwezen vernemen wij, dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin sinds eenigen tyd verkeerde, dezer dagen ia teleurgesteld H. M. de Koningin moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogleeraar, vertoefde jl. Dinsdag ook de Hofarts Pot ge- ruimen tijd ten Paleize." Hedenmiddag 3 uur seinde men ons uit den Haag De alarmeerende berichten van het Vaderland omtrent den toestand van H. M. de Koningin zyn abso uut on waar. Staatscommissie voor het spoorwegheleid. Over- wegende dat het wenschelijk is door een Staatscommissie te doen onder zoeken, of, en, zoo ja, op welke wyze in het thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen, heeft H. M. de Koningin besloten I. in te stellen een Staatscommissie tot het onderzoeken en beantwoorden van de vraag, of, eu, zoo ja, op welke wyze in het thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen

De Eemlander | 1908 | | pagina 1