DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 193 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HULF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis sINNENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AboiwementspriJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zich met 1 October a s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nom- mers gratis. DE FRANSCH-SPAANSCHE NOTA. De eischen van Frankrijk en Spanje in de bekende nota over Marokko lig gen zoo voor de band, dat zij waar schijnlijk niet tot moeilijkheden aanlei ding zullen geven. Engeland heet zelfs al te hebben goedgekeurd, en Duitsch- land zou er mee ingenomen zijn. Dat moet echter nog officieel bevestigd worden. Iu elk geval zal er nog wel weer van gedachten worden gewisseld. Want Spanje en Frankrijk hebben ook vreemde eischen. Zij willen dat de mogendheden zich het recht zullen voorbehouden onmiddellijk van den nieuwen Sultan de regeling te vorde ren van de quaesties die hunne eigen belangen raken. En in 't bijzonder, wat Spanje en Frankrijk betreft, ver goeding van huDne militaire uitgaven en schadevergoeding van de moorden op hunne onderdanen. Niet alleen Duitsche, maar ook an dere, ook Engelsche bladen vinden dat Frankrijk met Spanje op sleeptouw hier rijkelijk ver gaat. Voor de moor den op Spaansche en Frausche onder danen te Casablanca heeft men op de bekende wijze wraak genomen en de genoemde havenstad in puin gescho ten. Frankrijk heeft een groote expe ditie uitgerust en men kent de helden daden van generaal d'Amade, die ten slotte nog veel te zwak optrad naar de meening van de Fransche bladen achter wie de personen stonden die belang hebben bij ondernemingen in Marokko en het met Abd-el Aziz zoo goed konden vinden, omdSt hij zich half ruineerde door de inkoopen die hij bij hen deed. Frankrijk trad op 'en gunste van Abd-el Aziz en be streed diens broeder. Het heeft veel geld uitgegeven en ten slotte weinig (naar het engelsch.) roem behaald. En nu eischt het dit geld op van den man wien het be vocht. Het is ■- jn kleinigheid, die mendenkt te .ricrijgen. Men spreekt van honderd h tweehonderd millioen francs. Waar zal het arme Marokko die hooge som vinden Hoe zal Moe- lay in staat zyn zooveel geld te be talen Hij zal daartoe niet in staat zijn, dat weet men in Frankrijk ook wel. Maar zoolang hy dat niet vermag zal hy staan onder de voogdy, ten miDste onder den zeer sterken invloed van zijDe schuldeischers. Het is de vraag of de andere mo gendheden vrede zullen hebben met deze zeer politieke berekeniDg. Zij zullen de zaak Dog eens rypelyk over wegen en intusschen kan Moelay Hafid wachten. GROOT BRITANNIË. Aan boord van een Engelschen krui ser, die met aflossingstroepen naar Australië voer, is groote ontevreden heid ontstaan onder de bemanning, die te zwaren dienst meende te heb ben. By wijze van wraak werden aan alle kanonnen de mikinricbtingen ver nield, waardoor het schip onbruikbaar voor bet gevecht werd eD een schade van ruim 100 pond sterling ontstond. Bij aankomst te Colombo werd rapport uitgebracht aan den daar aanwezigen admiraal. Alle officieren, onderofficie ren en manschappen missen alle vrij heid zoolang de schuldige niet ontdekt is. De cantine is gesloten en het roo- ken is verboden. DUITSCHLAND. De Strassburger Post deelt op machtiging van hoogerhand mede, dat alle gepraat over een bezoek van den Duitschen Keizer aan Fransch grond gebied, volkomen onjuist is, de Keizer is nooit van plan geweest de grens te overschrydeD. Wel werd de Fransche regeering medegedeeld, dat de Keizer in de nabyheid van de grens zou komen. RUSLAND. Naar aanleiding van de cholera- epidemie in Rusland en meer in't bij zonder te Petersburg, hoort men staaltjes, die weer eeus voor de zoo- veelste maal zonneklaar bewijzen, dat de Russische ambtenaren ge 12) Dus Harriet Egerton was er zelf! Zij deed verstandiger dan dien melkmuil van een zoon van haar te zenden om de zaken af te bandelen. Zij bedacht dat het hem niet zou kunnen schelen hoe de zaken liepen en of zijn moeder en zusters voorbij gegaan werden. Uw tante zal nu de geldigheid van het testament betwisten en zich toeëigenen, wat er nog te halen is. Ik had wel kunnen weten hoe het gaan zou Cesar stond op het punt een haas tig antwoord te geven, maar Nancy's voet stootte hem onder tafel aan, en met haar oogen waarschuwde Nancy hem dringend te zwijgen. Het was veel voorzichtiger te luisteren totdat de drift van hun vader wat bedaard was. De oogen van Violet schoten vuur en zij drukte haar handen vast inéén, maar zy was ook by machte zich in te houden, ten minste voor't - oogenblik. Mrs. Malincourt stortte wanhoops- -ai tranen. En ik had zooveel verwachting van dezen dag I zuchtte zy. Ik was zoo goed als zeker, dat wjj een groot legaat zouden krijgen en dat ik een huis in Londen zou kunnen nemen en Violet en Nancy in de wereld introduceeren, opdat zjj een goed huwelijk zouden kunnen doen en niet zoo .behoefden te worden als ik afge tobd en worstelend mijn geheele leven door, alleen bezoeken onvangende van tweederangsmenschen. Toen ik trouw de verwachtte ik niet, dat ik zou moeten scheiden van de wereld, waar toe ik behoorde, totdat myn kinderen volwassen waren. Maar ik heb alles verdragen en leefde op bij de gedachte dat die oude man ons stellig zijn fortuin zou nalaten En volgens recht en billijkheid komt het ons toeJy bent zijn eenige broeder, Percival, en al het geld behoorde voor jou te zijn Maar het is zooals je zegt, Cesar laat de gelegenheid voorbijgaan en nu zal je zuster Harriet het krygen. Zy zal het niet hebben 1 riep haar echtgenoot, met zijn vuist op tafel slaande. Ik zal haar iederen duim gronds betwisten 1 Ik ben de natuur lijke erfgenaam en ik zal alles op het spel zetten om 't geld te krijgen 1 Hoor je dat, mijnheer? zei hy, zich tot zyn zoon wendend. Jouwonbekwaam heid zal niet verhinderen dat mij gerechtigheid geschiedt. Waarom zit durende de laatste jaren niets geleerd hebben. De gemeenteraad van Petersburg vergaderde met de stadsdokters. Dbze verklaarde, dat de wijze van bestrij ding absoluut ondeugdelijk is, en brachten feiten aan het licht, die zeker tot een opstand aanleiding had den gegeven, zoo zy bekend geworden waren. Daarop besloot men tot andere maatregelen over te gaan. Ondertusschen zy n overleden cho- lerapatiënten naar kerken gebracht en daar onder het gebruikelijke cere monieel begraven; in sommige zieken huizen blijven choleracadavers 5 dagen boven de aarde. Daarom sloegen de doctoren voor verplichte lijkverbran ding in te voeren voor choleracadavers. Maar dit is een lastige quaestie, waarin de geestelijkheid moet beslissen. MAROKKO. De berichtgever van de Matin, seint uit Casablanca aan zy n blad, dat sedert drie dagen de tenten van Abd-el-Azis streng worden bewaakt. Als reden voor dien maatregel wordt opgegeven, dat de Sultan zich zou hebben be klaagd over den overlast, dien by van nieuwsgierigen ondervindt. Verder deelt genoemde berichtgever mede uit goede bron te hebben vernomen, dat er met den Sultan onderhandeld wordt over de voorwaarden voor zijn aftreden. Hy zou den eisch hebben gesteld, dat hem een dienstpersoneel van 200 personen zou worden gelaten. Tegen afstand van zyn titel maakt hij, naar bet heet, geen bezwaar, mits hij ook in bet vervolg met de onderscheiding, verbonden aan zyn tegenwoordigen rang, zou worden behandeld. Hy schynt er echter niet gemakkelyq voor te vinden te zijn het land te verlaten, daar hy in het diepst van zijn hart nog steeds de hoop blyft koesteren de verloren macht eens te kunnen herwinnen. TURKIJE. Generaal Suleiman Pasja, comman dant van de Turksche divisie van Plewlie (district Novibazar) te Agram aangekomen, vertelde, dat zijn troepen in opstand waren gekomen en hy zich dientengevolge in zyn buis had moeten je daar als een gek, alsof je geen woord hoort van hetgeen er om je heen gebeurt Er zal tegen het tes tament geprotesteerd worden. Jij zult morgen de noodige stappen doen om een proces te beginnen. Je hebt toch zoo weinig te doeD, hier is ten minste iets nuttigs te verrichten. Ja, Cesar zal zorgen dat wjj het geld krygen 1 riep Mrs. Malincourt, haar oogen afvegeude. Het is zooals je zegt, Percival beeft zoo weinig te doen hy is daar de rechte persoon voor. Er heerschte een oogenblik van doo- deljjke stilte, vóór dat de jonge man sprak. Het is beter dat ik eens voor al duidelijk spreek, zei hij. Wat ik gezien heb, is hedenavond jgebeurd. Ik ben geen kind meer, dat gestuurd en bevolen kan worden, als tot nu toe. Het testament door myn oom Peter Malincourt gemaakt, is een wet tig testament en ik wil geen deel hebben in een poging om tegen dat testament op te komen. Ik weosch met zoo'n daad niets te maken te hebben. Dan, mijnheer, moet u hoe eer hoe beter myn huis verlaten I riep zyn vader, opspringende. Als u hier blyft, heeft u mij te gehoorzamenen als u weigert dat te doen, kan u heen gaan I Hoort ge wat ik zeg verschansen en verplicht was geweest hulp van het Oostenryksch-Hongaar- sche garnizoen te vragen. Van die zijde werden hem 4 compagnieën toe gezonden. De generaal slaagde er in te ontsnappen en vertrok des avonds naar Triest. De Oostenryksch-Hongaarsche mi nister van oorlog heeft onmiddellijk aan het te Bolovar liggende 16e regi ment infanterie last gegeven, zich ge reed te houden om naar Plewlie te vertrekken. In een gesprek te Agram deelde generaal Suleiman Pasja mede, dat hy zich naar Saloniki zou begeven. De Neue Freie Presse logenstraft echter het bericht, dat de Turksche troepen in opstand zijn gekomen en zegt dat de generaal Plewlie verlaten heeft, omdat hij benoemd is tot lid van den SeDaat. ,o Nederland en Venezuela. Reuter seinde d.d. heden uit Londen aan het Vad. De Daily Mail verneemt, d.d. 17 dezer uit New-York, dat P. F. Joubert, die beschreven wordt als een bloed verwant van generaal Joubert, geïn- tervieuwd is naar aanleiding van een advertentie door hem geplaatst in de bladen ter verkrijging van jonge Ameri kanen voor een gevaarlijken dienst in een subtropisch gewest. Hij beweerde als agent te zijn aangesteld door een aantal vaderlandslievende Hollanders en door een groep welgestelde per sonen te Johannesburg, die een vreem delingenlegioen op de been wilde bren gen om voor Holland in Venezuela te vechten (1) De onderneming droeg echter een particulier karakter en staat in geener- lei betrekking tot de Nederlandsche Regeering. Credietwezen voor den m i d d e n s tand. De regeering meent, dat met geldelijke bijdragen in de kosten van oprichting van banken voor den Middenstand nog niet het laatste woord op dit gebied gesproken is, en na overleg met 't bestuur van de Nederlandschen Bond van Ver- Cesar was ook opgestaan en de twee mannen stonden dreigeDd tegen over elkaar. De moeder uitte een flauwe kreet en de meisjes stonden recht overeind, Nancy de hand van Violet styf vasthoudend, om te voor komen dat zy zich in den twist meng de, zooals zij van plan scheen te doen. Ik hoor, wat ge zegt, antwoordde Cesar, en zyn zusters waren verbaasd over den kalmen toon van zyn stem. Wy zullen gescheiden allen gelukkiger zyn. Ik verlaat nog hedenavond het huis. Het is veel beter voor ons om te scheiden. Goeden dag, vaderdag, moeder 1 We gaan in 't vervolg ieder onzen eigen weg. Hij kuste zijn moeder, die naast hem stond, en wankelde naar de plaats waar zijn zusters stonden, toen de heldere stem van Violet hem voor kwam. Wacht even Cesar 1 Ik heb iets te zeggen vóór dat je heengaat. Neen, Nancy, probeer niet mij tegen te hou den om te spreken I Ik zal zeggen, wat ik op het hart hebMama sprak er zooeven over, dat Nancy en ik goede huwelijken moesten doen als wy het geld van oom kregen. Ik vind daarom noodig te zeggen, dat wat mij betreft, het geld totaal geen verande ring in myn leven zou brengen. An thony Egerton heeft my vandaag ge eenigingen voor den Handeldryvenden en Industrieelen Middenstand ge legenheid behoort te bestaan, otn, behalve door het toekennen van subsi dies in de kosten van oprichting van banken, ook op andere wijze een betere regeling van het credietwezen van den Middenstand te bevorderen. Daarom bestaat het plan, om aan vankelijk by wijze van proef, een of meer personen te belasten met, het verstrekken van voorlichting op liet gebied van het credietwezen en, naar gelang dit noodig en mogelyk zal blijken, ook omtrent andere vfaag-1 stukken, den Middenstand betreffende,' bv. de organisatie en inrichtingen van het bedrijf, zoo op comptabel als tech nisch gebied. Tea einde proefnemingen in deze" richting mogelyk te maken, is het. bedrag op f8000 gebracht. Mr. S. de Vries, wethouder van Amsterdam, heeft zijn ontslag inge diend als lid der Tweede Kamer. In het Handelsblad wordt meê- gedeeld, dat de Gebroeders Bos, die Frans Rosier hebben aangehouden, be-* richt hebben ontvangen, dat hun hier voor geen premie wordt uitbetaald. Men zal natuurlijk eerst de over wegingen moeten kennen, waarop dit besluit is genomen, alvorens er een oordeel over te kunnen uitspreken. Nieuw type-sneltrein. Een nieuw type van sneltrein is, naar de Haagsche Courant meldt, bij de SS. in studie genomen het voornemen is, een vyftal door particuliere fabrieken te doen vervaardigen. Dêcentralisatie Rijks verzekeringsbank. De Rijks verzekeringsbank te Amsterdam zal, dus meldt de N. R. Crt. by wijze van proef, décentralisatiebureaux vormen voor Friesland, Groningen, Drenthe en Rotterdam. Het bestuur der Bank is reeds begonnen met het organiseeren van de administratie voor de te ves tigen bureaux. Het bureau te Rotterdam zal ver moedelijk in het voorjaar van 1909 gereed zyn en de diensten van circa 15U ambtenaren en beambten vorderen. vraagd hem te trouwen en ik heb daarin toegestemd. HOOFDSTUK IV. Als een donderslag viel dit bericht in de eetkamer der familie Malincourt. Violet, besloten om Anthony Egerton te trouwen. Mrs. Malincourt, wier grootste vrees hiermee bewaarheid zou worden, keek doodelijk ontsteld Daar haar dochter, van wie zy zooveel gehoopt had, en de traneD, die haar bij het vaarwel Cesar in de oogen waren gekomen, vloeiden nog steeds laDgs haar waDgen. Mr. Malincourt wees sprakeloos van woedde naar de deur. Zyn gelaat was als purper van drift. Ga mee, ga meefluisterde Nan cy beslist. Verlaat dit huis zoo gauw als je kunt, jullie allebeiHet is du eenmaal gezegd, ga nu heenging zij voort, toen zy en de beide anderen in de hal gekomen waren en zij de deur gesloten had. Wat koos jij een ongelukkig oogenblik voor de aan kondiging van je verloving met An thony Ga je werkelijk vanavond nog weg, Cesar? Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1