DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG FEUILLETON. BUITENLAND. No. 196 Uitgav8 van de Naaml. Venoootsehap „DE EEML&NDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen Liberalisme en Soc - Democratie. Een Verborgen Erfenis. DE EMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlèn: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Zij, die zlcli met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nom- mers gratis. Een van de verklaringen van den naar we hopen en vertrouwen tydelijken achteruitgang van het liberalisme is, dat de liberalen tegen over de sociaal-democratie te weinig posititie hebben genomen, veeleer met haar een goed eind zich verbroe derd hebben. Daardoor is het gekomen, dat zeer sterke kiezersgroepen zich gaandeweg en telkens meer het ver schil tusschen liberalisme en sociaal- democratie zijn gaan voorstellen als een verschil tusschen meer of min der. Met het gevolg, dat dezulken in deze groepen, die staan aan de zijde van het meer, tegenover den liberaal den sociaal-democraat by de stembus zijn gaan stemmen, terwjjl zij, die staan aan de zijde van het minder, door de vrees dat de liberaal zoetjes aan naar den kant van het radica lisme zich laat opdrijven, zijn voort bewogen geworden de zijde der anti- revolutionnairen te kiezen. In beide gevallen een debet voor het liberalisme, welker pionniers de gelegenheid te veel hebben laten voor bijgaan, tegenover de sociaal-democra ten de zwakheid van vele hunoer redeneeringen en het principeel ver schil van standpunt te preciseeren. Zeker, bij de ontevreden kiezers en hun getal is legio in alle klassen zal steeds de sociaal-democraat de mooie rol vervullen. Hy komt vaak op voor klassebelangen en ontziet zich niet voor ieder individueel belang of belangetje, mits het dat van een lager geplaatste is, een lans te breken. Dat bezorgt stroomen vrienden. (naak het eugelsch.) 15) Van het station af moesten zij nog twee of drie mijlen wandelen en juist waren zij van plan naar den weg te ▼ragen, toen een koetsier in livrei hen naderde en vroeg of zij van plan waren naar Ryeland te gaan. Cesar, die zeer verbaasd was, ant woordde bevestigend, en hoorde toen, dat er een rijtuig op hen stond te wachten. Maar hoe wist uw meester hoe wist mr. Wickham, dat wy komen zouden vroeg Cesar. Ik wist het vóór gisterenavond laat zelf nog niet. Ik weet het niet, mijnheer ik gehoorzaam alleen aan zjjn bevelen, antwoordde de man. De twee jongelieden stapten in het rijtuig, Violet zeer gerustgesteld, Cesar vol verbazing. Toen zij aankwamen, vertelde de dienaar, die hen tegemoet kwam, dat er voor hen beiden kamers in orde waren. Waar is Mr. "Wickham? vroeg Cesar. Hij is uitgegaan, mijnheer. Hij En een minister of burgemeester het vuur aan de schenen leggen over een groot aantal misstanden, waarvan de wereld nu eenmaal vol is, die niet in een vloek en een zucht kunnen worden opgeruimd en waartegen zij zelve evenmin oogenblikkelijk raad zouden weten als hun de opheffing werd afgevergd, is ook een werk, dat de Isociaal-democraten met voorliefde ter hand nemen en dat hun in de kiezerskringen een machtige klandizie bezorgt. In dat opzicht zullen zy, gegeven de menschelijke ontevredenheid, altijd op de andere partijen een geduchte streep vooruit hebben. Maar des te dringender noodig is het daarom voor de liberalen in eu buiten de Kamer, geen geschikte ge legenheid te laten voorbijgaan, om den afstand tusschen hunne politiek en die der sociaal-democraten voor den eenvoudigen kiezer open te leggen. Zal van de liberalen nieuwe kracht uitgaan, dan moeten zy in de eerste plaats scherp tegenover de sociaal democraten hun beginsel formuleeren en vervolgens krachtig zich bewust worden van het doel dat zij als po litieke party hebben te verwezenlijken. Dat zy daarbij door geen andere dan democratische aspiraties kunnen worden bestuurd, spreekt krachtens het verleden der partij vanzelf. DE MAROKKO-QUAESTIE. Thans heeft de Engelsche Regeering aan den Franseben gezant te Londen schriftelijk medegedeeld, dat hy zonder eenig voorbehoud accoord gaat met de Franco Spaansche nota betreffende Marokko. De Parijsche berichtgever van de Kölnische teekent hierby het volgende aan „Deze toestemming is een gevolg van de door Engeland reeds in het gaf orders, dat alles in orde moest zyn, als gy hier zoudt aankomen. Wanneer komt hy terug? Dat weet ik niet, mynheer. Hy zei, dat wy al uw orders voor het geen u noodig heeft, moesten uitvoeren. Na zyn boodschap overgebracht te hebben, verliet de bediende de kamer. Zou je Diet bljjven, Cesar? vroeg Violet ernstig. Ik zou hier niet veel cliënten krygenen wat betreft het zoeken naar dat geld, ik ben niet van plan my als een gek aan te stellen. Neem dit, zei ze, een beurs in zijn zak stoppende. Nancy had Violet alles gegeven, wat zij aan geld bezat en nu trachtte zy het aan Cesar over te doon. Maar ruw stiet hy haar haDd terug Je zult er zelf behoefte aan heb ben, zeide hij. Ik ben Diet zoo slecht om uw laatste geld te willen aan nemen. Nu, goedendag, beste Violet! Wij kunnen niets meer voor elkaar doen. Schrijf my naar het oude adres. De oogen van Violet stonden vol tranen, zoodat zy niet meer zag, wat om haar heen gebeurde, maai' het sluiten van de deur zei haar, dat bjj was heengegaan, en dat zy inderdaad gebroken had met het oude leven, om een nieuw te beginnen. De gedachte, dat Cesar met zoo weinig geld tot zyn beschikking alleen Engelsch Fransch Marokkoverdrag op zich genomen verplichting Frankrijk bijstand te verleenen voor alle door laatstgenoemd land in Marokko noodig geoordeelde administratieve, econo mische, financieele en militaire her vormingen, zelfs met de bijzondere bepaling, dat Frankryk na dertig jaar het recht zal verkrijgen aan de econo mische vrijheid en gelijkheid van de andere Mogendheden in Marokko een einde te maken. Dit was het loon, voor Frankryk's afstand van zijn rechten in Egypte. Daar men zich zoo wel aan Engelsche als aan Fransche zijde steeds aan dit verdrag heelt ge houden, geeft EDgeland's goedkeuring van de Franco-Spaansche nota in geen enkel opzicht het oordeel Fran krijk en Spanje opgestelde voorwaar den weer. GROOT BRITANNIË. De uitsluiting in de katoennijver heid is thans in Engeland een feit geworden, ten minste voor de eerst volgende veertien dagen. Honderdvjjftig duizend arbeiders wor den hierdoor broodeloos, terwijl onge veer 500 spinnerijen worden gesloten. Wanneer men daarbij dan nog rekent de arbeiders, winkelbedienden en be ambten, welke by deze nijverheid zijdelings betrokken zijn en die door de uitsluiting tevens worden getroffen, dan komt men tot een getal van drie millioen menscheD, welke te ljjden zullen hebben onder dit conflict. Over de vraag, hoe lang de strijd zal duren, zijn de meeningen ver deeld. De 38.000 leden van den Bond kun nen vooreerst rekenen op een uit- keering van 5 gulden per week. Wan- ueer hun kas is uitgeput zullen zij steun krijgen van de Trade-Unions eD daD kunnen zij 't volgens Mullins een onbepaalden tjjd uithouden. Als een bijzonderheid wordt ge meld, dat ditmaal in tegenstelling met hetgeen gewoonlijk geschiedt, de vrouwen der arbeiders zich nog veel geestdriftiger toonden dan de mannen. DUITSCHLAND. In een druk bezochte vergadering der in „vrije vakvereenigingen" en „sociaal-democratische partij" georga- naar Londen ging, stak haar in 't hart en de verontwaardiging jegens haar vader werd grooter, als zij zich het tooneel van den vorigen avond te bin nen bracht. Ik moet aan Anthony schrijven, zei ze. Weinig dacht hij, toen hy mjj vroeg alles te vertellen, welke gewich tige dingen ik hem te zeggen zou hebben I Het was heel vreemd, maar ook heerlijk, om voor het eerst aan hem te schrijven, nu zij tot elkaar in zoo nauwe betrekking stonden. De beide families hadden vriendschappelijk met elkaar omgegaan en zy had vroeger dikwijls aan haar neef geschreven, maar dit was zoo geheel anders. Het gaf haar een groote verlichting om het hart uit te storten over alles, wat haar overkomea was, en het plotselinge besluit, waartoe zy en Cesar gekomen waren. Zij vertelde hem, dat zij nooit weer kon terug- keeren naar het huis van haar vader en zij eindigde met de vroolijke op merking, dat, terwijl hij een nieuw leven in Londen begon, zij zich on ledig zou houden met het zoeken naar het geld van Oom Peter, dat zy vin den zou en waarmee zij allen zou ver rijken. Terwijl zij dat schreef, hoopte zij in 't diepst van haar hart, dat Anthony dit voor onmogelijk zou verklaren en niseerde arbeidersklasse van Berlijn, bood Zaterdag een uit 21 leiders der EDgelsche arbeiders bestaande depu tatie der Berlynsche geestverwanten een vredes-adres aan. De secretaris van den Bond voor internationale Scheidsgerechten, Mad- disson, overhandigde het adres, het welk hij aanduidde als een dringende noodzakelijkheid, in het leven geroepen door hatelijke uitlatingen der Engel sche pers, die, helaas, ook iu Duitsch- land niet zonder weerklank waren gebleven. Namens den Rijksdagafgevaardigde Singer, dio nog te Neurenberg ver toefde, beantwoordde de afgevaardigde Fischer het adres, las de motie voor, die ook op den Neurenberger Sociaal Democratischen Partijdag was aange nomen, en die eiken oorlog, wegens de ontzaglijke schade voor de stoffelijke welvaart en de beschaving van het gansche volk, veroordeelt. Deze motie werd door de gansche vergadering bij acclamatie aange nomen. OOSTENRIJK. Uit Oostenrijk komen weder eens berichten van uitingen, der tusschen de verschillende nationaliteiten be staande wrijving. Te Weenen moeten de Tsjechen plan hebben Tsjechische tooneel voor stellingen te geveD. Van Duitsche zijde is nu Vrijdagavond een protest- vergadering gehouden, waarin een motie werd aangenomen, die betoogt, dat het voor de beschaving van geen belang is dergelijke voorstellingen te geven. Voorts wordt in de motie de intrekking verzocht vaQ het besluit, volgens hetwelk de Tsjechische Ko- menskyschool mocht worden geopend en wordt den Duitschen afgevaardig den verzocht met meer kracht op te treden tegen de eischen der Tsjechen in Beneden-Oostenrijk op onderwijs gebied. Ten slotte werd de spoedige ver wijdering van alle Tsjechische beamb ten uit Beneden-Oostenrijk verlangd. Te Laibach hielden eveneens Vrijdagavond de Slovenen een protest vergadering tegen het gebeurde te Pettau in Stiermarken. De Duitscbers hadden daar nl een Sloveensche pro- beslissen dat, nu zij toch beiden in de wereld rondzwierven, het beter was hunne afzondering maar samen te deelen. Zij schreef ook aan Nancy, om haar te vertellen, dat zij veilig op Ryeland was aangekomen, en dat Mr. Wock- hara hun terugkomst blijkbaar ver wachtte. Zy vertelde haar, dat Cesar naar Londen vertrokken was en dat zy aan Anthony geschreven had. ,Hij zal den brief morgen ontvan gen", besloot zy, „want ik denk niet, dat hij al naar Londen vertrokken is. Ik heb den brief geadresseerd naar zijn eigen huis, en ik ben overtuigd, dat by zich des te meer haasten zal om voor hem en mij aan het werk te komen. Ik zal dikwijls aan Cesar schrijven, en jij moet hetzelfde doen, lieve Nancy. De gedachte aan hem maakt my doodelyk ongerust." Toen deze brieven verzonden waren, voelde Violet zich bijzonder verlicht. Zij had geschreven aan de twee men- schen op de wereld, iu wie zy ver trouwen stelde, en zij was vol moed, dat alles nu goed zou gaan. Misschien zou Anthony ook wel iets weten te bedenken, om Cesar voort te helpen. Zij trok aan de bel en vroeg aan de dienstbode, of zy aan Miss Egerton wilde zeggen, dat zy in huis was en haar gaarne zou spreken, Zy zou zich cessie gestoord en een kloppartij was er het gevolg van geweest. Na afloop der vergadering trok een uit 600 personen bestaande menigte naar het Duitsche Casino, waar men alle ruiten inwierp, spotliedjes zong en tegen de Duitschers allerlei kreten uitte. Daarna trok men verder en moesten iD verscheidene aan Duitschers toe- behooreude magazijnen en woonhuizen de ruiten het eveneens ontgelden. Hoewel de politie door 200 gen darmen was versterkt, bleek zy toch volkomen machteloos te staan, zoodat te elf uur de soldaten er aau te pas moesten komen. Het ging er vreese' lyk ruw toe. Eerst nadat drie com- pagnieëeD soldaten waren aange rukt, die deels met geladen geweer, deels met gevelde bajonet de menigte ontzag moesten inboezemen, werd de orde hersteld. RUSLAND. Gisteren nam de cholera te Peters burg toe met 399 gevallen, verneemt de N. Y. Herald van daaren er stierven dien dag 131 menschen aan. Beide getallen waren hooger dan ze op een dag waren geweest. Gisteren en vandaag waren feestdagen in Rusland, en de doodgravers weigerden te werken. Zoo zullen er Dinsdag, naar matige schatting, tusschen de vier- en vijfhonderd ljjken zyn te begraven. Naar het Berliner Tageblatt ver neemt waren er gisteren in Peters- burg en den omtrek, sedert de ziekte er zich den 6en dezer vertoonde, 1653 ziektegevallen geweest en 492 sterf gevallen. In het overige Rusland waren er in de vorige week 3392 ge vallen met 1377 dooden geweest, tegen 2465 en 1120 in de vooraf gaande week. Sedert het begin der epidemie zyn er in Rusland 10,359 menschen aan de cholera ziek gewor den en 4633 aan gestorven. Hetzelfde blad verneemt, dat de bevolking in verschillende deelen van Rusland tegen deD geneeskundigen dienst in opstand komt. Er gaan ge ruchten, dat in de barakken zieken en gezonden bijeen worden gebracht, dat de dokters de menschen vergif tigen, en zoo meer. Hier en daar vriendschappelijk toonen tegenover de familie van Anthony, dacht zij by zichzelf. Tot antwoord ontving zij een briefje op de eigenaardige manier van Miss Egerton geschreven. Het briefje luidde „Toen ik mijn tehuis den rug „toedraaide en aan ray zelf beloofde, „dat ik zou zoeken naar het geld „van Oom Peter Malincourt, deed „ik dat met het vaste voornemen, „het oude leven volkomen vaarwel „te zeggen. Het toeval heeft ons „onder hetzelfde dak te zamen „gebrachtdat zal voor mij geen „verschil makeu. Ik wensch je niet „te ontmoeten terwyl wy hier zijn „noch op eenige andere wijze met „je in betrekking komen. CHRISTAL EGERTON." Violet lachte en stak het briefje in haar zak, om het aan Nancy te zen den. Zy vroeg, of men haar den weg wilde wyzen naar boven en bevond, dat haar een mooie slaapkamer en zitkamer waren toebedeeld daar kon zij het zich heel gemakkelijk maken. De bediende vroeg haar, waar zy ge dekt wilde hebben voor de lunch. Waar gebruikt Miss Egerton haar lunch? Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1