UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.j De Bildt, 22 September 1908. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Rigalaagste 755.4 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 23 September 1908. Wind Z.O.-ijjke tot zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtToe nemende bewolking, mogelijk regen. TemperatuurIets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op j Dinsdag 22 Sept. des morgens 7 uur 58° F. tracht men met geweld de zieken uit handen der doktoren te verlossen. Te Petersburg heeft de stadsoverheid een oproeping tot het volk gedaan om aan al die dwaze geruchten geen ge loof te slaan. TURKIJE. Het officieele orgaan van hetJong- "(Turksche comité publiceert het ver- kiezingsprogramma der Jong-Turken. Zij willen alle punten van het partij programma nastreven, die niet in strijd zijn met de constitutie en vra gen dusVerantwoordelijkheid der Ministers, algemeen kiesrecht, alge- meenen dienstplicht, hervorming van het leger, Staatstoezicht op scholen en arbeidswetgeving. CONGRES VOOR WETTELIJKE OUDERDOMSVERZORGING. (Ingezonden.) Op Zaterdag 19 Sept. j.l. werd in Nederland het eerste Congres voor Wettelijke Ouderdomsverzorging op initiatief van den Bond voor Staats- pensionneering belegd. Onder de uitnemende leiding van den Heer Frans Netscher, bekend let terkundige, wethouder der gemeente Velsen, werd het Congres gehouden, bijgewoond door ongeveer 300 perso nen, vertegenwoordigende, behalve den Bond voor Staatspensionneering, 67 bij het Congres aangesloten Bonden en Vereenigingen met duizenden leden. Bovendien waren aanwezig het Engelsch Parlementslid de Heer Bar nes, voorzitter van den Engelschen Bond voor Staatspensionneering en Secretaris en oprichter van dien Bond de Heer Rogers; beide Heereu gaven aan het einde der bijeenkomst, den ernstigen raad, afgaande op hunne in Engeland opgedane ondervinding, vol te houden en voort te gaan op den ingeslagen weg. Zij voorspelden ons dan zeer zeker de overwinning, daar steeds het licht over de duisternis en het recht over het onrecht zal zege vieren, al moet dit ook door harden strijd verkregen worden. Eigenaardig was het deze Vergade ring te overzien, waar alle standen, politieke richtingen en godsdienstige gezindten vertegenwoordigd waren, doch allen een van zin, met den ern stigen wil om den ongelukkigen toe stand „Oud en Arm" uit de wereld te helpen en de vaste overtuiging, dat dit door vereende krachten zal kunnen geschieden. Met kracht en vuur werden de vijf, aangekondigde stellingen door de in leiders verdedigd en daarna nog door andere spiekers en spreeksteis aau- gevuld en in sommige onderdeelen aan eenige bedenkingen onderworpen. Het was echter te betreuren, dat zich geen tegenstanders van Wette lijke Ouderdomsverzorging deden hoo- ren, wat kan daarvan de reden zijn? Dat er in ons land geen tegenstan ders z(jn is niet aan te nemen en dat weten wy dan ook wel beter, doch wat is dan de oorzaak dat zjj niet met hunne bezwaren voor den dag kwamen Ik wil niet aannemen, dat hun zwijgen aan onverschilligheid, voor dit door alle politieke partyen erkende belangryk en op eene spoedige regeling wachtende onderwerp of aan koudheid en gevoelloosheid voor het lijden van zooveel arme ouden van dagen moet worden toegeschreven. Wie kent niet de woorden van Dr. Kuyper in 1893 gesproken: Mijn God, zy kunnen niet wachten geen dag en geen nacht! Hoeveel angstige dagen en nachten zijn sinds dien door talloos vele arme ouden van dagen gewacht en gesmacht, wordt het niet hoog tjjd dat aan dit wachten een einde komt? Zou het wellicht te gewaagd zijn te veronderstellen dat de tegenstan ders van Wettelijke Ouderdomsver zorging, geen deugdelijke, steekhou dende bezwaren en argumenten hebben om ons voor de voeten te werpen of naar het hoofd te slingeren? Zouden wjj het durven wagen dit aan te nemen! Is het werkelijk zoo dan heelt de zaak waarvoor wij Ijveren, waarvoor wij stryden, nooit steviger gestaan als thans en kunnen wjj de toekomst hoopvol te gemoet gaandan zal spoedig de dageraad gloren voor vele arme brave oudjes en zuilen zy zich eerlang kunnen verheugen in de zege ningen gebracht door een goede Wet op de Ouderdomsverzorging in den geest der Deensche of Engelsche Wet. Een voorstander van Staats pensionneering. Nederland en Venezuela. Aan eene correspondentie dd. 31 Aug. uit Curayao in De Tyd ontleenen wij het volgende Hier is op het oogenblik de terug roeping van den 1sten luitenant der infanterie J. C. Regenhardt het onder werp van alle gesprekken. Deze offi cier, die nog slechts weinige maanden hier gedetacheerd is, heeft zich ten aanzien eener talrijke en opgewonden menigte niet gedragen, gelijk het een Nederl. officier beaamt. Zie hier de oorzaak. Toen de „Maria Abigail", de schoener door een zwager van Castro bevracht, hier binnenkwam en het volk, zeer ontstemd over die schan delijke exploitatie, aan den havenkant dreigend samenstroomde rondom het schip, (waarvan het echter door de politie en militairen op eerbiedigen afstand werd gehouden), meende ge noemde luitenant lucht te moeten geven aan zyne vaderlandsche ge voelens door alles behalve vleiende woorden toe te voegen aan den lading- meester van het schip. Dit was in dat critieke oogenblik uiterst gevaarlijk. Deze handelwijze gaf dadelijk aan leiding tot afkeurende oordeelen. Ge lukkig, dat de altijd tactvolle en be zadigde Procureur-Generaal de zaken zoo wist te leiden, dat het al te geestdriftig woord van den luitenant geen kwade gevolgen heeft gehad. Kort na het voorgevallene werd door den Gouverneur van Curasao eene Commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit den Commandant der troepen en twee Marine-officieren van de „Gelderland". De conclusie van deze Commissie is natuurlijk geheim. Eenige dagen geleden werd echter aan luite nant Regenhardt van Bestuurswege bekend gemaakt, dat ziine terugroeping naar Nederland telegrafisch was aan gevraagd. Telegrafisch kwam ook die terugroeping van wege het ministerie. Jui,t is de Hollandsche boot binnen gekomen, met welke nu vandaag of morgen luit. Regenhardt de reis naar Nederland zal aanvaarden. Tot zyn nadeel ondervindt hy, dat men ook in de uiting der gevoelens van vader landsliefde te ver kan gaan en dat vooral in critieke oogenblikken ge- matigheid eene noodzakelijke eigen schap is. Candidatuu r-K u y p e r. De centrale antirev. kiesvereeniging in het district Ommen heeft nu ook dr. A. Kuyper candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacatureVan Alphen. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zyn tegen Maandag 2S dezer des avonds 8| uur ter vergadering bijeengeroepen. EEN BEDENKELIJK ANTECEDENT. De N. R. Ct. schrijft Dat, in dit jaar van weinig op wekkende vooruitzichten, de Regeering niet ervan teruggeschrikt is, kleine middeltjes te gebruiken, om van de begrooting te maken zooveel er nog van te maken viel, blijkt uit het. ontwerp Middelenwet. Onder nummer 93 komt daarop voor: „Gelden, welke vóór 1 Januari 1850 zijn geconsig neerd en voor welke het recht van uitkeering aan het einde van het jaar 1909 vervalt op grond van verloop van 60 jaren na den dag der consig natie." Ongetwijfeld zou in een nor maal jaar deze post van de Middelen wet thans nog zyn geweerd. Immers, volgens de wet tot instelling eener consignatiekas (art. 12) zal voor 1 Januari 1910 het vervallen van het recht op uitkeering geen plaats heb ben. Feitelijk wordt dus tot de mid delen ter dekking van de uitgaven van 1909 gebracht oen som (begroot op een ton), die eerst na 1910 vrij valt, en dus tot de middelen voor 1910 zou moeten behooren. De vraag kan rijzen of, als antecedent, dergelijk anticipeeren op toekomstige baten te verantwoorden is. Ons komt de han delwijs niet geheel onbedenkelijk voor. Om het bedrag van de bate (éen ton op ruim 184 millioen) [behoeft men toch waarlijk er geen toevlucht toe te nemen. Waarom dan wel Mejuffr. H. M. S. J. de Holl, directrice der Industrie- en Huishoud school alhier, is gekozen tot bestuurs lid van den Bond van leeraressen by het huishoudonderwys. De N. R. Ct. meldt dat de kapitein H. I. von Santen, van het 5e reg. infanterie alhier, eerstdaags bevorderd wordt tot majoor by het le reg. van dat wapen. De kapitein Leverland, van het 9e regiment infanterie te Groningen, wordt 1 November a. s. overgeplaatst bij het 5e regiment te Amersfoort. Woensdag a. s. zal tusschen 8 en 12 uur voormiddag nabij oud- Leusden bij gunstig weer een stuk hei worden afgebrand voor ontgin ningsdoeleinden. Men behoeft dus niet bezorgd te zyn, indien men om streeks dien tyd groote rookwolken in de buurt mocht ontware. By de gehouden verkiezing van vertegenwoordigers voor groep VIU (de beambten en werklieden van den dienst van weg en werken, niet in gedeeld in groep VI, met uitzondering der schrijvers), der Nederlandsche Centraal-spoorweg-maatschappij. werd o. a. als plaatsvervangend lid gekozen W. Th. Dufrenne, instrumentmaker van het station alhier. Gisterenmiddag reed in de Pot terstraat te Utrecht een klompenma ker uit Amersfoort met z'n hittenkar de man was door het gebruik van sterken drank niet ojj machte z'n paard te besturen en viel ten slotte van zjjn voeituig. Met een bloedende hoofdwonde werd de man naar het politiebureau gebracht, waar hy ver bond tn werd. Gisterenavond werd in de Socië teit „De Vereeniging" het stedelijk kegelconcours geopend met een har telyken welkomstgroet, door den voor zitter, den heer J. Sinnige, waarna aanstonds het concours een aanvang nam. De stand van gisteren is als volgt: A. Nefkens 39, A. P. Hout- zaager 39, C. C. de Jager 38, P. van Achterberg 37 en W. Ittmann 34. Heden maakten de leerlingen van de Hoogere Burgerschool een tochtje naar de Pyramide, een gedeelte ging per fiets terwijl de anderen een flinke wandeling er heen maakten. HET CIRCUS CORTY-ALTHOFF. Nu het circus Corty-Althoff hier aan de Regentesselaan zijn tenten heeft opgeslagen, is het niet onaardig er eens het een en ander over te vertellen uit een interview, dat de redacteur van Haarlem's Dagblad met den heer Althoff had. In 1853 begon de Franschman Pierre Corty de onderneming met éen paard, een van zyn dochters trouwde met den koorddanser en tafelspringer Do- minik Althoff en zoo vinden wij de firma, waaronder het tegenwoordige circus reist, al verklaard. In 1867 be zat de onderneming al achttien paar den en voortdurend nam het toe in bloei. Dominik Althoff was in de di rectie gekomen, maar voerde die niet lang uit. Hij stierf in zyn zes-en- veertigste jaar, weldra gevolgd door zyn schoonvader, zoodat de weduwe van Dominik de zaken moest drijven, daarbij geholpen door haar zoon Pierre. Maar laten wij hier het woord ge ven aan den heer Althoff, zelf die genoegelijk op de roode stoelen van den eersten rang zat te praten, zonder evenwel ook maar een oogenblik de voorstelling uit het oog te verliezen. „Op mijn zeventiende jaar was ik al directeur van het circus. Mijn va der had mjj allerlei dingen laten leerenik was jongleur te paard, muzikale clown, acrobaat en gym nast, ook moest ik op het kantoor de administratie leeren en advertentiën opstellen, zoodat ik alles kennen zou, wat in het vak voorkomt." „En hoe lang reist u al met een tent „Omstreeks tien jaar, ik was de eerste, die na Barnum en Bailey de voorstellingen in ebn linnen tent gaf. Dat bracht oen groote verandering in het vak. Soms duurde het opbouwen vhn de houten tenten meer dan een week, nu verliezen wij geen dag meer. 's Nachts pakken, 's morgens vroeg reizen, op den dag bouwen, en den zelfden avond spelen, zoo gaat het tegenwoordig." „Natuurlijk kan u in de winter maanden niet met een tent reizen. Hoe doet u dan?" „Wij reizen maar zeven maanden van het jaar, tot October of half Octo ber toe en dan gaat de troep uit elkaar en ik met mijn vrouw en dochtertje naar Miinster in Westfalen, waar ik woon. Daar heb ik stallen voor honderd paarden, een groote rijbaan en ook een kleermakerij met een zadelmakers werkplaats. Daar dresseer ik voor namelijk myn paarden, ga vaak op reis om nieuwe artisten te engageeren, of paarden te koopen. Elke twee jaar wordt het artisten-personeel ver anderd." Natuurlijk maakte ik van de ge legenheid gebruik om vragen te doen over de soort van paarden, die voor het circus geschikt zijn, en de manier van dresseeren. „Alle paarden zijn geschikt voor dressuur," vertelde de heer Althoff. „Natuurlijk is het eene dier vlugger dan het andere, evenals bij de men- schen. Voor vrybeidsdressuren koop ik dikwijls Hongaarsche en Russische paarden, voor toeren, waarbij paarden niet zoo hard behoeven te loopen, zijn Belgische of Fransche paarden weer meer geschikt. Dikwijls zijn goede paarden heel duur, vooral omdat wij zooveel mogelijk spannen zoeken en de duurste zijn de schimmels. Als de dieren een jaar of vijf oud zijn, kun- nea ze het best gedresseerd worden. Maar nu wilt u my wel een oogen blik excuseeren, „ich musz arbeiten." En twee minuten later reed de di recteur den circus binnen op een bruin paard, met een zwart paard rechts en links, die zonder eenigen toom of teugel ,de bewegingen van het bruine volgen. „Dat noemen wij de troïka," ver telde ke heer Althoff, toen hy na het welverdiend applaus weer op zijn plaats was teruggekomen, ,,'t Is een Russisch driespan." „Is het waar, dat een paard alleen op een bepaalde melodie van de mu ziek werken kan „O neen, volstrekt niet. Integendeel, de kapelmeester kan spelen wat hy wil, wanneer hy maar let op de maat van de bewegingen. Wanneer een paard gedresseerd moet worden, ne men wy het eerst aan de allonge daarna krijgt olk paard een ruiter, die het leert wat het te doen heeft. Eu nooit met geweld, maar alles met zachtheid en geduld, 't Komt voor, dat een paard een fout maakt en dan opeens alles weer vergeten is, wat het leerde. Natuurlyk niet, wanneer het volledig gedresseerd is, want dan zit het er muurvast in. Is eenmaal het dier goed onder richt, dan gaan wij het langzamer hand gewennen aan muziek en aan applaus, kortom aan alle geluiden, die het dier in het circus te hooren krijgt- En daarbij wordt ruim met klontjes suiker gewerkt, ik zou niet in het circus kunnen gaan als ik die niet in myn zak had. Al de paarden kennen my en draaien den kop om, als ik ze by den naam noem. Alleen merriën kunnen we niet voor dres suur gebruiken, de eenige in den heelen stal is een springpaard". Allengs was de voorstelling haar gang gegaan, met dié snelle en orde lijke opvolging van de verschillende nummers, die de toeschouwers doet vergeten, dat de tyd voortvliegt, zoo dat zjj, wanneer de voltigerjjder ver schijnt, die het slotnummer van het programma geeft, verbaasd op hun horloge kijken, en zeggen is ,'t. al half elf?" En onwillekeurig kwam het gesprek op de artisten. „Die zyn heel anders dan vroe ger", vertelde de directeur. „Toen was het drinken en spelen, spelen vooral. Tegenwoordig sparen de men- schen, houden van hun tractement alleen wat ze noodig hebben en stu ren het overige weg naar de spaar bank. Zoodra zij genoeg by elkaar hebben, gaan ze rustig leven, bij Berlijn of by Hamburg. Ze verdie nen veel geld, ik heb een zwager, die 42 jaar is en van zijn rente leeft. Hy werkte als clown met honden. En deze troep (die van de vier dames en heeren in den grooten wagen) ontvan gen by mij vierduizend mark 2400) per maand. „Reist u overal „Vroeger wel, ik ben ook in Frank rijk en in Zweden geweest, maar te genwoordig heb ik mijn vaste tour- née, zoodat ik overal terugkeer om de twee jaar. In Holland maak ik goede zaken. Ik ben nu geweest in Nijmegen, Breda, Utrecht, Alkmaar, Arnhem, Zaandam, Amersfoort en Groningen. BAARN. De begrooting dezer ge meente voor het jaar 1909 bedraagt in totaal f 163830,99'. Onder de uit- gaven komen voor bestuurskosten f 16887Politie 1 25759,66, waaronder verlichting f 10881; Wegen f 25680a Lager Onderwijs f 39 90Armwezen f6795; Rente en aflossing f33273,11 en onvoorziene uitgaven f 5299,15. Onder de inkomsten komen voor de posten belastingen heffingen f 79635, waaronder inkomstenbelasting f 35000 en opcenten f 32500buiten de ge meenteeigendommen f 28684.45Rijks- uitkeering f 20332.50 en bijdrage Lager Onderwijs f 18883.95. ZEIST. Op de van 16—20 Sept. 1.1. gehouden tentoonstelling van het Witte Kruis te Hoorn werd de maat schappij »de Specht", voorh. Kling- hardt Co. te Zeist, fabriek van verplaatsbare huizen, tuinkoepels, draaibare en verplaatsbare lighallen etc., in groep V. (verblyfmiddelen) voor ingezonden draaibare en ver plaatsbare lighal bekroond met den eersten prijs (groot zilveren medaille). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Amersfoort, September 1908. L. S. Zooals U waarschijnlijk bekend zal zijn, heeft men voor de behandeling der Tuberculose vele middelen aan gewend. Medicamenten zonder tal werden beproefd, maar later weer als weinig nuttig ter zijde gesteld. Een geneeskundig serum werd door Prof. Koch met veel nadruk aanbevolen, maar velen vonden het nut twijfel achtig. De behandeling welke Dr. Brehmer' in zyn Sanatorium te Görbersdorf ia Silezië voor het eerst toepaste en gegrond was op het trias van lucht, rust en voeding heeft den stoot gege ven tot de oprichting van vele der gelijke sanatoria. Welke gunstige resultaten men ook met een zoodanige behandeling kan verkrijgen, een sana torium blyft altyd een kostbare inrichting en de volkssanatoria hier te lande, hoewel zij ruime vrijwillige toelagen ontvangen, vragen nog een verpleeggeld van twee gulden daags ongeveer. Nu is het echter ook mogeljjk tuberculoselijders met succes in hm eigen woning te behan leien en op tó voorbeeld van Frankrijk zyn ook hiei te lande vereenigingen ontstaan, die een dergelijk doel beoogen. Een paar jaar geleden werd gevormd een Centraal Comité tot de bestrijding der tuberculose, met het doel eenheid te brengen in het werken van de plaat selijke vereenigingen. Ook hier ter stede is de noodzake lijkheid gevoeld den strijd tegen de tuberculose aan te binden. Deze ziekte is met recht de meest gevreesde volksgeesel, gedeelte van het geheele sterftecijfer kan op hare rekening ge steld worden. De vereeniging, die hier onlangs werd opgericht, 'denkt hare werkzaam heden reeds dit jaar aan te vangen. Hiervoor zal een consultatiebureau gevestigd worden. D© lyders, die zich daar aanmelden of door hun medicus gezonden worden, ondergaan een nauwkeurig onderzoek. Een ambtenaar der vereeniging, liefst eene dame en dan inspectrice genoemd, bezoekt ze daarna in hunne woning en bepaalt welke maatregelen genomen dienen te worden, om eene behande ling thuis met goed gevolg te kunnen volgen, en tevens hoe deze lijders, die voortdurende groote hoeveelheden smetstof om zich verspreiden, zoo goed mogelijk ongevaarlijk gemaakt kunnen worden voor hunne huisge- nooten. Een afzonderlijk vertrek, dik wijls de zoogenaamde mooie kamer, wordt als ziekenvertrek ingericht, kleeden, gordijnen en andere stofnesten verwijderd. Een ledikant wordt er geplaatst, een sputum flacon verstrekt, zoonoodig een ligstoel geleend om den geheelen dag voor het wijd open raam van de frissche lucht te kunnen ge nieten. Indien het noodig is wordt er gezorgd voor extra voedsel, de inspectrice wendt zich hiervoor byv.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2