AMERSFOORT EN OMSTREKEN DAGBLAD VOOR No. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Halfverweesde en verwaar loosde kindereü. feuilletonT Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. f^ATV Hoofdredacteur R. G. RIJEENS. Aboimementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntièn Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bü abonnement belangrijke korting.) jKsggH*». Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nom- mers gratis. Dat de opvoeding van weezen of verlaten, of verwaarloosde kinderen in het huisgezin vorre te verkiezen is boven de opvoeding in een gesticht, is een feit, dat wel door niemand meer zal worden tegengesproken. Hoe toch zal een weesvader of weesmoeder, al zijn zij ook nog zulke voortreffelijke menschen, tyd vinden om zich bezig te houden met al de kleine belangen, met alles wat die kleine leventjes beweegt, van zooveel kinderen als er in een gesticht plaats kunnen vinden? Hetindividueele komt in een gesticht weinig tot zijn recht. De wees in het gezin opgenomen Dr. Kalff heeft het in het Tijd schrift voor Armenzorg zoo juist ge zegd, dat we hier zijn woorden over nemen maakt mede den strijd om het bestaangeen regenten zorgen er voor, dat daar de tafel altijd behoor lijk voorzien is; het kazerneachtige van het gesticht leert hij niet kennen, wel het geven en nemen in een kleine wereld, die toch de afspiegeling is van onze groote maatschappij en waarin hij zich later een plaats zal moeten veroveren. Het systeem van uitbesteding in het gezin is werkelijk gebleken het beste te zijn. Dit systeem wordt dan ook gevolgd door de „Maatschappij tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin", waarvan we hier te Amersfoort ook eene afdeeling hebben. En deze werkt met groot succes een dertigtal kin- (NAAR HET ENQELSCH.) 19) Anthony voelde, dat Violet te aar zelend op zjju voorstel was ingegaan, om zich nog aan verdere verdediging van zijn familie te wagen, en hij ver anderde van onderwerp. In weerwil van het besluit, waartoe zij gekomen waren, had geen van beiden een ge voel van voldoening, on het verdere van den dag geraakten zjj als bij af spraak het onderwerp niet weer aan, waarvan zjj toch zoo vervuld waren.' Zij zsuden de volgende maand trou wen - de belangrijkste stap in hun geheele leven was dicht bij en toch voelden zjj het als een gevaarlijk on derwerp. Hun gesprek was zelfs ge dwongen en ofschoon geen hunner het zou willen bekennen, was werkelijk de tegenwoordigheid van Mr. Wick- ham aan tafel een verlichting. Hij knikte vriendelijk tegen Violet, terwijl hij ging zitten en sprak met Anthony alsof hy een oude kennis was, ofschoon hij hem geen lastige vragen deed en volstrekt geen nieuws gierigheid naar hun zaken toonde. deren zijn aan hare leiding toever trouwd. Sedert de in voeriDg der Kinderwetten is ook de kans weggenomen, dat men half werk doet. Geen drouken vader kan nu meer zijn kind, dat hij eerst heeft afgestaan, komen opeischen, omdat hij daarin zijn eigen voordeel ziet. De kinderen blijven tot hun meerderjarigheid onder voortdurend toezicht van het bestuur dier afdee ling onder de hoede van hun pleeg ouders, waaraan de meeste pupillen ten zeerste gehecht zijn. Want aan goede pleegouders ont breekt het ons hier gelukkig niet. Maar aan éen ding ontbreekt het de afdeeling welen dat is aan voldoenden geldelijken steun. Er loopen hier in Amersfoort nog zooveel kinderen rond voor wie het een zegen zou zijn als de afdeeling zich hunner aantrok en het bestuur der aldeeling zou niets liever doen dan dat, maar als het in de schatkist kijkt, dan moet het helaas het ver stand over het hart laten zegevieren en de stumperds, die het zoo gaarne in een beter» omgeving zou willen plaatsen, blijven in den poel, waarin ze maar al te vaak steeds dieper wegzinken, totdat ze moeilijk meer op zedelijk gebied te redden zijn. Wat we met dat alles willen zeggen Dat het ledental van de afdeeling Amersfoort der „Maatschappij tot op voeding van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen in het Huisgezin", veel te klein is. Er kunnen veel meer leden zijn; dat men dit eens bedenke. Het is slechts een klein offer, dat het lidmaatschap eischt en het werpt zjjn sociale winsten afdaarom, om dat de jeugd, die thans gered kan worden, geen generatie van slechtheid en verdorvenheid wordt. De secretaris der afdeeling, mr. P. L. Baudet in de Hendrik van Vian- De volgenden dag, toen Anthony was heengegaan, en Violet voor het venster stond, om het rytuig na te kijken, kwam Mr. Wickham binnen. Het meisje zag er zwaarmoedig en onvoldaan uit. Anthony heeft een betrekking in Londen gekregen. Dat begreep ik uit hetgeen hy vertelde. En wy gaan spoedig trouwen. Zij keek hem plotseling aan om te zien welken indruk het op hem maak te, maar hij stond met een onveran derd gezicht ernstig uit te kijken. Ik ga op Elmwood wonen, ging zy voort, met tante Harriet en Laura, en Anthony komt iederen avond thuis. U heeft Mr. Egerton en haar dochter ook gezien, en u kan zich dus voor stellen, wat een vooruitzicht dat is. Waarom doet u het dan Anthony zegt, ik behoef niets met haar te maken te hebben, en dat dunkt mij ook, antwoordde zij la chend. En bovendien, wat kan ik an ders doen Papa is zoo verbolgen op mij, dat ik niet naar huis terug kan gaan en ik kan hier in zoo'n schee ve positie niet blyven. Ik zoek totaal niet naar het geld van Oom Peter, ik ben hier, alleen omdat ik nergens an ders heen kon. En trouwt u om dezelfde re den? denstraat zal u zeker zeer gaarne nadere inlichtingen verschaffen en nog liever u inschrijven als lid der af deeling. DE TURKSCH-BULGAARSCHE QUAEST1E. De Weensche correspondent van de Daily Telegraph seintIn de best ingelichte kringen hoor ik, dat de diplomatie er op voorbereid is, eerlang misschien binnen enkele weken, te hooren, dat de onafhankelijkheid van Bulgarije en Oost-Roemenië is uitge roepen. Tenzjj er onverwachte ver hindering komt, zoo gelooft men hier, zal het gebeuren voor de Turksche volksvertegenwoordiging bijeeQ komt. De correspondent van de Daily Chronicle te Boekarest seintIk weet, dat alle Bulgaarsche officieren in Roemenië bij hun regimenten zijn teruggeroepen en alle reservisten aan zegging hebben gekregen, zich klaar te houden. Ook is er hier en daar al navraag gedaan naar voorraad graan en andere levensmiddelen in geval van een oorlog tusschen Bulgarije en Turkije. Een Havas-telegram uit Konstanti- nopel, d.d. gisteren, begint daaren tegen aldusIn officieele kringen ge looft men, dat de kwestie van Gresjof en van de Oostersche spoor best zal af loopen. De Konstantinopolitaansche corres pondent van de Times seinde gisteren ook, dat men hoop had op een min nelijke schikking, maar hij voegde er bij, dat de Turksche regeering haar ferme houding niet aflegt. Zjj is ook van meening, dat het in beslag nemen van den spoorweg in allen deele ongeoorloofd is. De bevolking blijft kalm. De Bulgaarsche politieke agent te Londen, Mintsjavits, heeft aan iemand van Reuters agentschap o.a. gezegd: „Naar mijne meening die echter niet bindend is voor mijn regeering, is de tijd voor de onafhankelijkheid van Bulgarije gekomenwe zijn reeds onafhankelijk behalve in naam. Een onafhankelijkheidsverklaring zou der halve van geen wezenlijken invloed Neen, o, neen! Ik ben ge noodzaakt naar Elmwood te gaan, maar ik trouw omdat Anthony en ik elkaar al lang liefhebben. Dat is zoo goed als 't maar kao, het is alleen, dat Elmwood. Is u er toe besloten zonder uw vrienden te raadplegen Ja, zei ze trotsch, niemand be hoeft het te weten, totdat alles voor bij is. Daar gaf hij geen antwoord op en een boek opnemende, verliet hij de kamer. Langzaam gingen de dagen voorbij. Anthony kwam niet terug en met het oog op het geheim waren Violet's brieven aan Nancy niet zoo vrij en spontaan als vroeger. De antwoor den van Nancy waren zeldzaam en blijkbaar haastig geschreven. Cesar gaf zich in het geheel de moeite niet te schrijven. Nu hij gerust kon zijn over zijn zuster, beschouwde bij stil zwijgen als beter dan slecht nieuws en handelde daarnaar. Violet had geen geld voor de noo- dige toebereidselenCbristal kwam nog steeds niet voor den dag en zjj zag Mr. Wickman slechts zelden. Haar eenige troost was een dage- ïyksch schrijven van Anthony. Hoe onaangenaam Elmwood haar ook eerst had toegeschenen, begon zjj het nu langzamerhand te beschouwen als zijn invloed zijn op het politieke even wicht in het Oosten. Het is van groote politieke beteekonis dat prins Ferdi nand met zulk eeu opvallende harte lijkheid te Boedapest door keizer Frans Jozef is ontvangen. FRANKRIJK. De Petit Parisien, die betrekkingen onderhoudt met het Fransche depar tement van buitenlandsche zaken, verzekert, dat de Fransche regeering bereid is aan verschillende bezwaren van Duitschland tegen de Fransch- Spaansche Marokko-nota tegemoet te komen, door eeherzijds haar bedoe lingen nader te omschrijven en aan den anderen kant wat toe te geven, bijvoorbeeld in het punt van de verkondiging van den heiligen oorlog. Ten opzichte daarvan zou Frankrijk zich met een auderen waarborg te- vrelen stellen. Dit stemt volkomen overeen met wat de Matin eergisteren mededeelde. Zoodra ook de antwoorden van de andere mogendheden zijn ontvangen, zal Frankrijk met Spanje een aan vullende nota vaststellen. Op de aan staande ontmoeting van minister Pichon met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken zal de inhoud van deze nota het voornaamste punt van bespreking uitmaken. AMERIKA. Op den Amerikaanschen zaakge lastigde te Havana is een aanslag ge pleegd. Een bende Cubanen viel hem aan toen hij in een restaurant zat in gezelschap van een luitenant. Tarler, zoo heet de zaakgelastigde ontving eenige slagen in het gezicht en een messteek boven het rechteroog. Voor dat de omstanders handelend konden optreden was de bende van wier leden men slechts zeer vage signalementen kon geven, reeds weder verdwenen. IERLAND. De Iersche liga, die ten doel heeft deonaf hankelijkheid van Ierland te be werken, heeft een motie aangenomen, waarin goedkeuring wordt gehecht aan deu arbeid der Iersche afgevaar digden in het Engelsche Parlement. Er werden 50.000 dollar beschikbaar gesteld ter wille van de vrijheidszaak. haar tehuis met meer sympathie, dan zij ooit voor mogelijk had gehouden. Eindelijk kwam het bericht van An thony voor haar om naar Londen te gaan. Op Zaterdagmorgen zou Violet er heen gaanhjj zou haar ontmoe ten en het huwelijk zou dadelijk plaats hebben. Hy had voor een week kamers in Londen voor haar gehuurd en daarna zouden zij naar Elmwood gaan. Het was een eenvoudig program ma, geen toiletten, geen bruidsfeest, geen verzameling van vrienden, zelfs geen huis Het was bijna December en de da gen waren op zijn sombersten toch, toen Violet van tafel opstond, na bij na niets gegeten te hebben, wikkelde zij zich in een langen mantel en ging uit. Het huis scheen op haar te druk ken en zij voelde zich uitermate rus teloos. Het was nu te laat om nog te wenschen, dat zij aan 't Nancy of Cesar verteld had en als zij alles nog eens over zou moeten doen, zou zij precies zoo handelen, zei ze tot zichzelf, en dat vreemde pijnlijke ge voel in 't hart zou haar niet meer plagen, als zij hij Anthony was. In gedachten verdiept wandelde zij een heel eind door. Het huis van Reyeland stond op een groot, eigen terrein en om dat het goed afgesloten was, was er geeu gevaar te duchten; Voor dit doel zijn nu in het geheel 80.000 dollars bijeengebracht. RUSLAND. De laatste choleraberichten uit Petersburg spreken van 392 nieuwe ziektegevallen en 155 dooden, waaruit dus blijkt, dat de epidemie weer in hevigheid toeneemt. Demedicischryven dit toe aan de warmte van de laatste dagen, gewoonlijk wordt na 14.dagen een sterke afname waargenomeii.» In de z.g. Pawloffschool, waar uit sluitend zoons uit adellijke geslachten hun militaire opleiding genieten, zijp 40 gevallen van cholera voorgekomen, waarschijnlijk door consumptie van niet gedesinfecteerde vruchtep. De school werd onmiddellijk ontsipet èn de jongens werden naar huis gestuurd. Gedurende de 16 dagen, dat de ziekte heerschte, zijn 3636 personen ziek geworden en 1245 overleden. Ook te Warschau heeft ?ich. een geval van cholera voorgedaan, met doodelijken afloop evenals te Riga. Te Petersburg zijn twintig verpleegsters en assistenten in de gasthuizen do'or de ziekte aangetast, en tien zijn er aan gestorven. Kamerverkiezing Sneek. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft bepaald dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sneek, zal plaats hebben op Dinsdag 13 October, de stemming, zoo noodig, op Donderdag 22 October en de her stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 November. Cristelyke vakorganisa tie. In een, op initiatief van ds. H. C. Hogerzeil belegde vergadering van afgevaardigden van den Chr. Nat. Werkm. Bond en Patrimonium, om te spreken over de Chr. vakorganisa tie, zijn na ernstige besprekingen de volgende conclusies met algemeene stemmen aangenomen: 1. Op grond der ervaring zijn wij eenparig overtuigd van de nood zakelijkheid van Prot. Chr. vak organisatie; 2. Werkmansbond en Patrimonium toch noopte een of anderere opwelling haar even te blijveD stilstaan, alvo rens terug te keeren. Alles was vol komen stil om haar heen, en juist was zij van plan den terugtocht aan te nemen, toen zij het geluid van een zachten voetstap waarnam. Zy bleef staan en hoorde uu het afstrijken van een lucifer. Dadelijk ging zy zonder gerucht te maken achter een grooten boom staan, het gelaat gekeerd naar den kant, vanwaar zij het geluid had vernomen. Een zwak lichtje en zij zag het ge laat van Christal Ergerton, die met een kleine lantaren in de hand tus schen de boomen doorsloop. Yiolet snelde naar huis terug, haar gedachten vervuld van een heel ander onderwerp, dan toen zy heenging. Het gaf haar een buitengewoon on aangename gewaarwording zich het gelaat, waarop het licht juist gesche nen had, in het geheugen terug te roepen, die opeengeklemde lippen, die bleeke wangen en dien hongerigen blik in de oogen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1