AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. |No. 208. DINSDAG 6 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Fenoootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. I BUITENLAND. I FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Aboimementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën cn reclames van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „nitsinitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y- ALTA, Warmoesstraat JG—78 to Amsterdam. HET BULGAARSCH-TURKSCH CONFLICT. Zoo we gisteren reeds meedeelden is Bulgarije te Tirnova tot een onaf hankelijk koninkrijk geproclameerd. I De onafhankelijkverklaring van Bul garije, dat tot dusver een aan Turkije schatplichtig vorstendom was, was, een lang begeerd ideaal van Vorst Ferdinand. Blijkbaar heeft hij thans - nu Turkije minder dan ooit op een Drlog voorbereid is en bovendien een iansformatie-proces ondergaat op bin- Jenlandsch gebied waarbij bet vóór lies rust buitenslands noodig heeft Set oogenblik gunstig geoordeeld om lijn reeds zoo lang en zoo vurig ge- toesterden wensch in vervulling te pen gaan. Den 7en Juli 1887 koos de nationale Vergadering vorst Ferdinand van poburg tot Vorst, die den 14en Augustus zonder toestemming der bogendheden de regeering aanvaardde, tn 1896 volgde echter de erkenning [oor alle mogendheden. Hij was echter llechts „Vorst" en hoofd van een Rijk, lat schatplichtig was aan Turkije. Chans heeft hjj zich tot Koning ver- 'laard en hoofd van een onafhanke lijk Rijk. Het bericht van de afkondiging der onafhankelijkheid is in Sofia en elders in den lande met gioote geestdrift ontvangen. Overal heerscht levendige Opgewondenheid. De overheid maakt toebereidselen om het gebeurde op feestelijke wijze te vieren. B In de stad wordt gevlagd op de Openbare pleinen zullen concerten Iworden gegeven door militaire muziek korpsen. Er zullen kanon-salvo's wor den afgevuurd. Heden worden overal in het land plechtige missen gecele breerd, terwijl zoowel in de hoofdstad als in andere plaatsen parades zullen worden gehouden. De vraag is nu: Zal de onafhankelijkverklaring van Bulgarije het sein zijn tot een oorlogs verklaring van Turkije of zal dit rijk berusten De jong-Turken, wier in vloed op de huidige regeering zoo overwegend is, zijn beslist vredelie- ?ond. Dat is ook te begrijpen. Zelden (NAAR HET ENGE1SCH.) ■26) Miss Violet getrouwdriep zij uit. En met Mr. Egerton I Ocb, ik heb altijd gedacht, dat het er van moest komen, maar ik dacht niet, dat het zoo spoedig gebeuren zou. Zij was een lieve, mooie, jonge dame, en zjj heeft een goeden echtgenoot gekregen. Ik wensch haar alles goeds I Mr. Egerton mag een beste, brave man zijn, maar u en ik, Mrs. I Warner, weten allebei, dat mijn oom rijkdom en geen goedheid over zijn dochters wenscht. Hij had een ander op 't oog voor mijn nichtje. Hij sprak over den nieuwen eigenaar van Oak hurst. Wie kan dat zijn? Is hy een inboorling of een nieuwkoopje? Ja, wat zal ik u zeggen, dat weet ik niet, mijnheer, antwoordde S Warner, wier terughoudendheid dubbele mate terug kwam bij deze waag. Ik heb wel gehoord, dat er een jonge eigenaar voor Oakhurst kwam, maar als ik zjjn naam al geboord zou Turkije een oorlog meer ongelegen kunnen komen dan thans. Het ver keert nog in het eerste veelbeteeke- nend 'stadium van een verjongings proces, de wording van een absolutis- tischen tot een constitutioneel ge- regeerden staat. De regeering heeft de handen vol met allerhande, schier eindelooze hervormingen op binnen- landsch gebied. Het parlementaire leven moet zich nog ontwikkelen. En thans vóór de bijeenkomst van het parlement die op 1 November bepaald is zou het jong-Turkije in een oorlog worden gewikkeld, die uiteraard alles weer op losse schroe ven zou zetten Men begrijpt, dat de jong-Turken den krijg, zoo eenigszins mogelijk, zullen vermijden. Daar komt nog iets bij. Turkije is ook militair niet op een oorlog voor bereid. Het leger, de forten, de gansche dienst is in een staat van verwaar- loozing en al moge de moed van den Turkschen soldaat groot zijn en zijn persoonlijke gevechtswaarde enorm, een goede organisatie is toch een eerste vereischte en die ontbreekt op 't oogenblik ten eenen male. De slimme Bulgaar heeft het tijdstip voor zijn onafhankelijkverklaring goed gekozen. Hier volgen een paar telegrammen, die een beeld geven van de verwar ring, die er heerscht in Europa tenge volge van de daad van Bulgarije. Het Parijsche blad de Temps ver neemt uit Weenen: Het Bulgaarsche leger begeeft zich naar de grenzen, het Turksche leger trekt het Bulgaar sche tegemoet. Oostenrijk heeft twee legerkorpsen gemobiliseerd. Te Weenen gelooft men, dat de oorlog is uitge broken. De Temps verneemt uit Ber lijn, dat Turkije twee divisies van de Grieksche grenzen terugtrok, om ze naar de Bulgaarsche te zenden. De (officieuse) Wiener Allgemeine Zeitung zegt, dat Roemenië met Oostenrijk is overeengekomen om een strikte neutraliteit te bewaren. Men is van meening, dat de gebeurtenissen zullen leiden tot een bijeenkomst der Mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend. Men ge looft, dat Rusland gunstig gezind is ten opzichte eener herziening van ge noemd verdrag. Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering niet kan toestaan, dat een Mogendheid, welke dan ook, een inter nationaal verdrag verandert, zonder toestemming van de andere partijen. Daarom zal de Britsche regeering haar toestemming weigeren tot elk schen den van het verdrag van Berlijn en weigeren te erkennen wat is geschied, totdat het standpunt der andere Mogendheden bekend is. Voornamelijk betreft dit het standpunt van Turkije, dat meer dan iemand anders bij deze zaken betrokken is. (Zie verder onder Laatste Berichten.) FRANKRIJK. Op het slagveld van'Noisseville, het tooneel van een der bloedigste ge vechten in den omtrek van Metz, waar in 187ü 3500 Franschen en 6000 Duitsehers vielen, is gisteren een gedenkteeken onthuld, dat de Franschen van Lotharingen gewijd hebben aan de nagedachtenis der ge sneuvelde Fransche soldaten. Het kostte eerst moeite vergunning te krijgen voor dat gedenkteeken. Maar Keizer Wilhelm wilde niet, dat zulk een hulde aan de nagedachtenis van gevallen helden werd verboden. Het gedenkteeken stelt een vrouwen figuur (Frankrijk) voor, die een ge wonden Franschen soldaat ondersteunt. Onder de telegrammen vindt men een verslag van de onthullingsplech tigheid, waarbij de districtspresident, graaf Zeppelin, met de beste wenschen voor de vriendschappelijke verhouding tusschen Duitsehers en Franschen, een krans legde op het voetstuk van het monument. RUSLAND. Stolypin heeft de Heilige Synode gemassregelt. Hij heeft den opper- procureur bij zich laten komen en hem verteld, dat al dat reactionaire stoken en intrigeeren met bekwamen spoed uit moest zijn en dat de uitval tegen Tolstoi een grove tacteloosheid was. Twee bisschoppen zijn nu naar de provincie gestuurd. De Russische hoogescholen drei gen met een algemeene staking, als protest tegen de beperkende maat regelen die de regeering in den heb, dan ben ik hem nu toch ver geten. Het is haast kerktijd, geloof ik. Neen 'nog niet, antwoordde Ivan, zijn horloge voor den dag ha lende om te laten zien, dat het nog maar even over vijf was. Waar ligt Oakhurst Mrs. Warner Is het hier dichtbij Ik kan niet precies zeggen, hoe ver het van hier is, mijnheer, afstan den kennen is mjjn zaak niet. Och, het doet er ook niet toe Mijn nichtje Violet Mrs. Egerton moeten wij haar nu noemen heeft alle kans verbeurd om daar ooit meesteres te zijn. Hij bemerkte, dat het onbegonnen werk was te trachten Mrs. Warner uit te hooren, en onwillekeurig kwam hij tot de conclusie, dat iets haar be woog tegenover hem op haar hoede te zijn. Dit gaf hem voedsel tot nadenken maar toch volhardde hij bij zijn plan, om te trachten den naam van den nieuwen meester op Oakhurst te weten te komen. Toen hij den volgenden dag op weg naar de trein was, vroeg by aan den jongen die zyn handkoffer droeg dezelfde, die zyn brieven den vorigen avond op de post ge daan had hoe ver Oakhurst te was. Ik weet er niets van, zei de jon gen onnoozel. Ivan glimlachte. Was je gisteren nog op tyd met je brieven? vroeg hy. De jongen mompelde een toestem ming en liep op een draf verder, zoo dat er geen vragen meer tot hem gericht konden worden. Maar Ivan wankelde niet in zyn plannen. Hij hoorde van den stationschef, een zeer beschaafd man, met wien hy heel spoedig in gesprek was, dat Oakhurst de naam was van een landgoed, dat ongeveer op vijftien mijl afstand lag. Het was onlangs verkocht aan iemand, wiens naam den stationschef niet bekend was. Het lag ongeveer halverwege het dorp, waar Ivan toen was en Londen. Al deze informaties bewaarde Ivan zorgvuldig tot mogelijk later gebruik. Een uur later was Ivan terug in de City. Toen by halfweg de reis stil hield aan het station van het stadje Oakhurst, vroeg hy aan een van zyn medereizigers of hij den naam kende van den eigenaar van dat land goed. Maar de reiziger was een vreem deling en niemand in de coupé scheen het te weten. Toen de trein in Londen aankwam, was hy op dit punt nog niets ver der gekomen. Hy riep een rjjtuig aan en reed laatsten tijd ten opzichte van het booger onderwijs genomen heeftuit sluiting van hoogleeraren die constitu- tioneel-democratische gevoelens zyn toegedaan, van vrouwelijke studenten, Polen, Israëlieten, enz. De universiteit te St.-Petersburg is reeds gesloten. De studenten zonden den minister een schrijven, waarin zy herstel van de autonomie der hooge scholen vragen, onder bedreiging met het afkondigen van een algemeene staking. De meeste Russische hooge scholen zonden telegrammen aan de Petersburgsche universiteit, om haar te verzekeren van haar instemming en haar steun. AMERIKA. De twee candidaten voor het Pre sidentschap der Vereenigde Staten, Taft en Bryan, zetten hun verkie zingsveldtocht voort en beiden be tuigen zeker te zijn van deoverwinning. De republikeinsche candidaat Taft, die nu in Nebraska is, na Wisconsin, Iowa, Minnesota en Dacota te hebben bereisd, houdt zich verzekerd, dat hij in al die staten zal worden gekozen, ook in Nebraska, dat als „vijandelijk terrein" werd beschouwd. Overal werd hy zeer hartelijk ontvangen en in de druk bezochte vergaderingen waar hy het woord voerde, bleken de toehoorders hem zeer sympathiek gezind. Maar de democratische candidaat Bryan heeft van zyn kant ook de vaste overtuiging dat hy ditmaal zal worden gekozen. Alles wyst er op, volgens hem, dat er ditmaal een sterker strooming is ten gunste van de democraten en dat die party ook in het congres de meerderheid zal krijgen. Er is natuurlijk op zulke betuigin gen geen staat te maken. Maar het schijnt dat President Roosevelt niet zoo tevreden is over de kansen der republikeinsche party. Hy heeft althans een onderzoek laten instellen omtrent de wyze waarop de republikeinsche leiders den verkiezingsveldtocht voe ren en de redenen waarom ditmaal de bijdragen die de party ontvangt minder zyn dan gewoonlijk. De Matin-berichtgever te New-York meldt, dat de weddenschappen op den uitslag der verkiezing, die ondanks het verbod in Wall-street worden 1 aangegaan, bij het begin van den verkiezingsveldtocht voor Taft waren 5 tegen 1, maar dat zij nu 2^ tegen 1 en zelfs 2 tegen 1 zijn. Wie weet echter, hoe spoedig de kansen-van Taft weder vermeerderen. Roosevelt's schoonzoon, het congres lid Longworth de man van „Prins^ Alice" heeft in een redevoering bij een openbare feestelijkheid, te Rock Island (Illinois) gehouden groot opzien gewekt door te voorspellen, dat William Taft acht jaren lang President der Vereenigde Staten zal zyn, en dat daarna het voik Roosevelt weder tot President zal kiezen. Men gelooft algemeen, dut Long- worth zoo iets niet buiten weten van zyn schoonvader zal hebben gezegd, en daarom wordt de redevoering door beide partijen druk besproken. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Willemstad Een stoomschip, komende van Vene zuela, bericht, dat Castro in den Senaat aankondigde, dat hy weigerde de tweede Hollandsche nota in ontvangst te nemen. President Castro kreeg later, zoo vervolgt het telegram, twee bloed spuwingen en werd in hulpeloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Buitenlandsche correspondenten zijn er van overtuigd, dat Castro den strijd zal aanbinden. In La Guayra en Maracaibo [bereidt men zich voor om een Hollandsche blokkade, die tegen 3 November verwacht wordt. Het Vaderland teekent hierbij aan „Niettegenstaande het dementi van Reuter's correspondent in Den Haag, wiens mededeeling, dat nóch aan het Ministerie van Buitenl. Zaken, nóch aan dat van Koloniën bericht aan gaande de weigering onzer nota was ontvangen, in ons 2e Avondblad van 2 October is opgenomen, blijft alzoo het gerucht dat Castro zich zóó ver zou hebben vergrepen, zich hardnek kig handhaven. Mogelijk heeft onze Regeering dienaangaande nu nog geen bericht van den Duitschen gezant te naar zijn eigen huis. Het was van het grootste belang, dat er geen tijd verloren zou gaan voor hij Lambert opspoorde, maar er kon thuis iets zyn, dat zyn aandacht vroeg. Er lag een aantal brieven op hem te wach ten die hij ongeopend, onverschillig terzijde wierp. Toen drukte hij op de bel en zijn vertrouwling verscheen. Het was iemand, die eens een gentleman ge weest was, maar die nu aan lager wal was gekomen. Zijn kale jas was netjes dichtgeknoopt en zorgvuldig afgeborsteld zyn schoenen, ofschoon versleten en afgeloopen, glommen prachtig en zyn geheele uiterlijk ge tuigde van een pijnlijke zorg om het oude schip nog wat op te tuigen. Hij stond zwijgend bij de deur. Doe de deur dicht, beval Ivan, hem doordringend aankijkend. Is er iets gebeurd, sinds ik vertrokken ben De man uit het Zuiden kwam hier en zei, dat hy u moest spreken. Nu, en heb je hem gezegd, dat ik hem niet wensch te spreken Ja. Hij zei, dat zyn vrouw stervende was. Wat heb ik daar mee noodig? Zeg hem, dat als hy niet betaalt, hij naar de haaien gaat? Nog iets an ders Een jonge mijnheer, Malin- court genaamd, liet zijn kaartje hier achter. Hier is het. Ivan nam het aan en las den naam van Cesar. Hy legde het weer op tafel. Als hy hier weer een bezoek brengt, laat hem niet binneD. Stuur hem weg op de manier, die je het geschiktst voorkomt en die hem niet beleedigt. Hy heeft hulp noodig. Nog iets anders Vlug wat, ik heb iets voor je te doen. Niets, behalve of de twee leege enveloppen die ik vanmorgen ontving, iets beteekenden Wat kan dat jou schelen Houd je daar buiten. Ik heb je alleen noo dig om mijn opdrachten uit te voe ren. Terwijl ik uit ben, moet je te weten komen wie onlangs het land goed Oakhurst heeft gekocht langs de spoorlijn op een afstand van vijf tien mijl ongeveer van Londen ge legen. Begrepen Ja. Ga dan. De man gehoorzaamde, sloot de deur achter zich dicht en een paar minuten later ging Ivan even dood bedaard als altijd de deur uit. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1