WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Langs den Weg. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 October 1908. Hoogste barometerstand 774.5 m.M. te Hamburg; laagste 757.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 October 1908. Wind Zwakke tot matige O.-ljjke tot Z.O.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtLicht- bewolkt, droog weer overdag zelfde temperatuur. Temperatuur: Waarschijnlijk nacht vorst. Barometerstand te AMERSFOORT. liur 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 6 Oct. des morgens 7 uur 57° F. Caracas ontvangen. In een mededee- ling van De Telegraaf (zie ons Och tendblad van jl. Zaterdag) werd ge zegd, dat Castro de te Caracas reci- deerende leden van het corps diploma tique bemoeielijkt in het verkeer met hunne Gouvernementenhoeveel te meer dan wel met onze Regeering. Intusschen zal er door ons Depar tement van Buitenl. Zaken toch wel een middel te vinden z(jn, om zich dienaangaande zekerheid te verschaf fen. Wij hopen dat dit spoedig gebeuren zal, en dat, zoodra bericht is ont vangen, daaraan onverwijld publici teit zal worden gegeven." Nachtarbeid voor bak kers. Te Amsterdam is een verga dering gehouden door het Nationaal Comité ter behandeling der ontworpen wettelijke regeling betreffende den Zondagsarbeid en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf. Alle aanwezigen waren het over de noodzakelijkheid der afschaffing van den nachtarbeid eens. Artikel 1, waarin de bepaling voor kwam des nachts geen bakkersarbeid te doen verrichten, werd aan een zeer breede discussie onderworpen. Om verschillende redenen, zoo ook om de schromelijkste ontduikingen te voorkomen, meende men, dat niet van bakkersarbeid moest worden ge sproken, doch dat men in de wet moest doen opnemen „in brood-, koek- en beschuitbakkerijen". Over 't aanvangs- en sluitingsuur was men het algemeen eens. Bjj artikel 3 bleeken de meeningen vrijwel uiteen te loopen. In dat arti kel, handelende over de Israëlietiscbe bakkerijen, wordt ni. bepaald, dat be doelde bakkerijen gelegenheid ver krijgen om van Donderdag- op Vrij dag 's nachts te mogen arbeiden. Be toogd werd, dat die vrijgevigheid niet noodig was. Men besloot aan te ge ven, dat artikel te wijzigen, om ook de Israëlietiscbe bakkerijen niet eer der te doen aanvangen dan des Vrij dagsmorgens te 3 uur, evenals dat voor de Christenbakkerijen op Zater dagmorgen was bepaald. H o 11 an d - B e 1 g i sche com missi e. De voorloopige bijeenkom sten van de HollandscbBelgische commissie zullen, zooals bekend, op het Binnenhof plaats hebben den 13e en den 20e dezer. Op den eerstge- noemden datum, vernemen wij nader, zullen de secties 2, 3 en 4 behande len de studie der juridische en mari tieme quaesties en die betrekking hebbend op de intellectueele rechten, op den 26e de secties 1 en 6 betref fende de voorstellen betrekking heb bende op den landbouw en de poste rijen. De conferentie zelf zal in No vember worden gehouden. In Brussel zal op den 10e slechts een intieme bijeenkomst plaats vinden van de Belgische secties in het Huis van Afgevaardigden aldaar en, wellicht, den 20e de jaarlijksche bijeenkomst van het Algemeen Bureau. Bezuiniging. Hoezeer men bij de S. S. bezuinigen wil, zegt de de H. Ct., kan weer blijken uit een circulaire van den Centralen Dienst lie afdeeling, die luidt, dat personeel dat een dienstwoning bewoond, zon der dat zulks in verband met de be trekking noodzakelijk is, voortaan daarvoor niet meer 10 pCt. der be zoldiging zal hebben te betalen, maai den geldenden huurprijs. De maatre gel zal geen terugwerkende kracht hebben. Standbeeld voor W i 1- 1 e m III. Dezer dagen deed een be richt van de Bred. Ct. de ronde, meiden- de, dat thans definitief Breda als de plaats voor het standbeeld was aange wezen. Dit bericht is niet juist, schrijft de N. Ct., dan voor zoover het bevestigt, dat het besluit der zoogenaamde Nationale Vergadering van 3 Novem ber 1905, waarin Breda weid aange wezen, nog niet is herroepen. Er zijn echter ernstige stappen gedaan om hiertoe te geraken en alsnog op 's Gravenhage de keus voor de oprich ting van het standbeeld te doen vestigen. In een vergadering toch, door de Gewestelijke Commissie van Zuid- Holland (voorzitter mr. J. G. Pat(jn, secretaris-penningmeester kolonel F. De Bas) op 16 September hier ter stede gehouden, vereenigden zich de in ruimen getale opgekomen leden eenstemmig met het voorstel om „aan het hoofdcomité beleefdelijk maar dringend te verzoeken, alsnog bij een daartoe te beleggen vergadering met de gewestelijke commissiën aan gaande plaats van oprichting van het standbeeld in overleg te treden; tevens „dat dezerzijds aan alle gewestelijke commissiën mededeeling van dit ver zoek zou geschieden, ook omtrent de briefwisseling betreffende de plaatsing van het standbeeld, met het hoofd comité gevoerd." Te meer aanleiding vond de ge westelijke commissie van Zuid-Hol land tot dit optreden in een schrijven van de gew. comm. van Gelderland, waarin deze zich aansloot bij het protest, door eerstgenoemde commissie bij schrijven van December 1907 tot het hoofdcomité gericht, tegen de ge kozen plaats en het verzuim van dit comité om rekening te houden met den door eenige gew. commissies te kennen gegeven wensch om aangaande de plaats van het monument te wor den gehoord. Nu het schijnt, dat dus ook andere gew. comm. tegen Breda ernstig bezwaar hebben en gezagheb bende Nederlandsche geschiedkundigen dat bezwaar blijken te deelen, meende men alsnog een ernstige poging (als boven vermeld) te moeten doen om het hoofdcomité te doen terugkomen op zijn besluit. Mevrouw Van den BergVan Ittersum heeft mevrouw Van Arkel Van Klaveren vervangen als bestuur- deres van het kleedingfonds van „Lief dadigheid". Zij is gaarne bereid, kledingstuk ken in ontvangit te nemen of die te doen afhalen. Verzoeken om kleedingstukken te ontvangen, richte men echter tot mevr. Prins—Waller, Utrechtscheweg 8, of in spoedeischende gevallen tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de Stad, Kleine Haag 7. De militaire sportvereeniging houdt 14 en 15 October a.s. wed strijden voor het beste officiers dienstpaard. Den eersten dag wordt een raillyc- paper gereden van 50 KM. af te leggen binnen 4 uur en 15 min., terwijl den tweeden dagdressuurproeven wor den gehouden. De jury voor dezen wedstrijd be staat uit luitenant-kolonel W. H. Piepers, ritmeester M. Grondhout der cavalerie en de kapitein der artillerie Jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg. Op het terrein achter Rustoord werd Zondag een voetbalmatch ge speeld tusschen H. V. C. I en A. W. II. Precies 2 uur ving de wedstrijd aan in de brandende zon, waardoor het spel bijzonder moeilijk werd ge maakt. Dadelijk na den aftrap is H. V. C. het leder meester en bezorgt den A. W.-keeper handen vol werk. Door de onzekerheid van de achterhoede en het zuiver schieten van haar aanval lende voorhoede, kan de keeper voor rust 4 maal visschen. Enkele zeer gevaarlijke doorbraken der Weerbaar heidsmannen leveren voor half-time 1 punt op. Rust 41. Na half-time gaat het spel dito. Ook nu weet H. V. C. dit weer uit te drukken in een drietal punten, terwijl A. W. door een tweede fout van een der back's haar tweede goal krijgt te maken. B(j A. W. blonken uit Van Laar hoven, Dikkie en de uiterst rechts overigens alles nihil. H. V. C. in zeer goeden vorm, maar slecht samenspel. Naar wij vernemen, worden pogingen in het werk gesteld, te dezer stede een tweede symphonie-orkest op te richten. De plannen gaan uit van eenige stafmuzikanten, maar ook dilet- letanten zullen als lid kunnen toe treden. Het oude tolhuis aan den Arn- hemschen weg is ook bijna verdwe nen. Het plein, ontstaan op het voor malige driepuntje is daardoor weer aanmerkelijk) vergroot, terwijl vooral de Jpassage van uit de Bergstraat naar den Arnhemschen weg er zeer bij zal winnen. In verband met de Zaterdag a.s. te Utrecht te houden vergadering vau onderwijzers uit de provincie Utrecht zal dien dag aan de openbare lagere scholen te dezer stede vacantie wor den gegeven. De Vereeniging „Liefdadigheid" heeft tot Hoofd in haar 2de wijk depar tement benoemd den heer L. van Wijngaarden Arnhemscheweg 41. Op Donderdag 15 October zal de Amersfoortsche Afdeeling van den Bond van Nederlandsche schilders patroons, in het gebouw ,,De Zaaier" in de Muurhuizen een vergadering houden, waarin een spreker zal op treden, die het Arbeidscontract, met of zonder individueel contract, zal behandelen. Het is bij vieren. Voor 't gebouw van de Neder landsche Centrale Botermijn ligt eeD koe, een erg magere koe. In 't begin vraagt dit niets bijzon dere tooneeltje op de Varkensmarkt niet veel aandacht, maar de eigenaars van'het doodmoede, uitgeteerde beest, vinden de rust van hun eigendom te lang. Pogingen in 't werk gesteld het dier op te helpen, laat staan vooruit te krjjgen, falen. Eerst drinken - het dier verzwelgt met groote teugen een emmer water. „Nou is ie gesmeerd," zegt een joggie, welks behulpzaam aanbod het beest op een kruiwagen te laden niet aanvaard wordt. Al meer en meer volk komt op het interessante tooneeltje af. Het is druk geworden op ons Var- kensmarktje winkeljuffrouwen zijn komen aanloopen, soldaten, knechts, loopmeisjes en uit school komen kin dertjes omringen het voorwerp van aller belangstelling. Eindelijk wordt het dier met ver eende krachten op zjjn pooten ge holpen en vervolgt het heel langzaam, geduwd en getrokken, zijn moeiel(jken tocht. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XIV. 't Zijn me toch vreemde lieden, die krantenmenschen. Eerst hebben ze te keer gegaan tegen de automobilisten, hunne dictionnairen geplunderd om scheldwoorden te vinden voor het nieuwe middel van vervoer, schrik der wegen, stinkende gouwe en wat niet al. Hun kolommen hebben ze gevuld met al die onheilen die door onbesuisde chauffeurs werden aangericht en ze kwamen schier inkt tekort om aan te dringen op maatregelen ter bescher ming van het publiek. En ziet, nauwelijks heeft de Eerste Kamer het 10 kilometer wetje aan genomen, of daar keert de wind. We zullen voor achterlijk worden geschol den zeggen diezelfde journalistenwe zullen tot spot van Europa daar staan, enz. enz. Ik voor mij ben heel bljj dat het wetje is aangenomen. De heeren auto mobilisten hebben het er zelf naar ge maakt. Zelf hebben ze nooit onder scheid gemaakt tusschen kom der ge meente en den weg daarbuiten. Met onbesuisde vaart komen ze den Berg af de stad in rollen en de menschen die hunne ramen hebben opgeschoven ten einde frissche lucht naar binnen te krijgen, zien wolken stof op hunne meubels neerdalen en wat nog erger is, ze ademen die stof in. Nu zegt men wel, men moet zich aanpassen aan het verkeerja wel, heel mooi gezegd, maar gaat dan de hygiënische zyde van het vraagstuk voor dezulken geheel verloren We doen al het mogelijke en dit is een nauwel(jks genoeg te waardeeren streven om die vreeselijke volks ziekte, de tuberculose, te bestrijden. Ik vind dit een veel belangrijker quaestie, dan het een weinig want het is slechts een weinig belem meren van het vreemdelingenverkeer. Gaat nu iemand die vatbaar is voor tuberculose, of er reeds aan lijdend is, naar buiten om genezing te zoeken in de frissche lucht, en hij komt zoo'n automobiel tegen, dan loopt hij kans duizenden tuberkelbaccillen in zijn neus en keelholte te krijgen en zijn leven loopt opnieuw gevaar. En men kan die razende wagens niet altijd ontwijken. Gisteren bijv. op de fiets zittend en genietend van het heerlijke herfstweer, komt mij b(j een bocht van den weg G 1793 tegen, dat kon ik nog zien, doordat het nommer voorop zichtbaar was. Nauw was de auto voorhij, of ik was genoodzaakt af te stappen ik kon geen hand voor oogen zien van de stof en het duurde minstens vijf minuten voor die was verdwenen. Zie, ik ben geen Anna Lohman, die zich verheugt bij ieder nieuw auto ongeluk dat dooden kost aan eigenaars of chauffeurs, maar mijn gemoed komt toch telkens in opstand als ik zoo iets ondervind. Bovendien, men overdrijft als men denkt, dat men door deze wet het den automobilisten onmogelijk maakt. Het moge waar zijn, dat er eenige dorpen of steden zijn, waarvan de kommen vlak aan elkaar grenzen, er blijft ruimte genoeg over in ons land om met een behoorlijke vaart te rij den. Hier om Amersfoort heen kan men tenminste zijn hart genoeg op halen en ik hoop daarom ook, ctat ons Gemeentebestuur niet lang zal wachten om met het oog op de auto- mobielwet aan te geven, wat het als Kom der gemeente wil hebben be schouwd. Daar zijn natuurlijk bij zondere waarschuwingsborden voor noodig. Niet alleen sommige krantenmen schen zijn voor mij in den laatsten tijd onbegrijpelijk, ook het Amers foortsche publiek. Daar komt een gezelschap van goeden naam een comediestuk ver- toonen van een goed bekend staand schrijver op een dag, dat het van wege de temperatuur niet al te veel van iemand gevergd is om een schouw burgzaal te bezoeken en ziet de zaal blijft zoo goed als leeg. En daar komt, een week later op een avond, dat men met genoegen in de buitenlucht zou zitten, een ander troepje met den titel „het vrije too- neel." Het théatre libre te Parijs is het tooneel waar men effect zoekt te maken door zonder eenige terug houding alles op de planken te doen zeggen en voorstellen wat de schrijver goed vindt; het tegenovergestelde van een théatre blanc, waar jonge dames alles mogen zien, wat daar ge speeld wordt. Dat trekt en dat trekt, ik zeg het met eenige beschaamdheid, zoowaar ook in Amersfoort. Maar men vergeet, dat in een wereldstad altijd menschen genoeg zijn, die in eene stemming verkeeren om zulke dingen te gaan zien. Zulke dingen behooren gezien te worden in een wereldstad, in de stemming van een blij en onbezorgd toerist, die juist een goed diner achter den rug en in zijn maag heeft en niets meer ver langt, dan zich te amuseeren, zich te laven aan het prikkelend champagne- pleizier van een wereldstad. En dan door Fransche artisten moet zooiets gespeeld wordende geestigheid treedt dan naar buiten, het al te rauwe wordt binnenwaarts gekeerd en het glijdt alles met vlugge bevalligheid oog en oor voorbij. Op dit moment in dat milieu mag men deze geestesproducten eens ge nieten, daar en ddn en eigenlijk anders nimmer. Maar nu ging een groot dames- publiek zelfs in Amersfoort in kalm- nuchtere stemming genieten van din gen op het kantje af en er over, en ze konden het vooruit weten. En een bekwaam komedie-gezelschap liet men voor wat het was. Ik ben eenigszins gedesillusion- neerd. FLANOR. NIJKERK. In verband met de burgemeesterloosheid dezer gemeente heeft de Kamer van Koophandel al hier het volgende adres gezonden aan den minister: „Geeft met den verschuldigden eer bied te kennen de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Nijkerk, „dat zij met groote belangstelling de benoeming van een Burgemeester dezer gemeente te gemoet ziet „dat zij zich van elke aanbeveling wil onthouden „dat zij echter meent, de aandacht van Uwe Excellentie te moeten ves tigen op het feit, dat onze gemeente behoefte heeft aan een man, die boven de partijen staande, een open oog heeft voor hetgeen op gebied van handel en n(jverheid op verbetering I wacht, „dat slechts een man van ervaring en energie de sluimerende krachten!) kan wekken, die noodig z(jn om Nij-lj kerk vooruit te brengen „redenen waarom z(j hoopt dat het] Uwe Excellentie bjj het doen van eene I keuze moge behagen met onze wen-1 schen en gevoelens rekening te I houden". SCIIERPENZEEL. Wegens veran-:, dering van woonplaats is door dejR heer W. Z. Ort alhier, eervol ontslag I verzocht als lid der gezondheidscom-ï missie, zetelende te Nijkerk. AANGENOMEN WERK. III. Grooter prestatie bij aangenomen werk. Gebleken is, dat bij aangenomen werk eenzelfde hoeveelheid arbeid wordt ge leverd door een kleiner getal arbei ders dan bij dagloonbetaling. Hoe groot die meerdere prestatie is, echter zeer moeilijk vast te stellen De litteratuur geeft hieromtrent ze uiteenloopende cijfers. Voor ee juiste berekening dienen gemiddeld getallen ten dienste te staan zoow wat betreft prestatie bij stukloon al bij dagloonbetaling, welke cjjfers zou den moeten zjjn verzameld onder de zelfde omstandigheden d.w.z. in het zelfde bedrijf en met hetzelfdi personeel gedurende een zoo groo: mogelijk aantal arbeidsdagen. Afgeziet van andere omstandigheden, ontbreek: de meeste bedrijven een gedurende jaren nauwkeurig gevoerde boekhou ding waaruit de gezochte cijfers on te sporen zouden z(jn. Bij de berekening der cijfers dif slechts voor een deel op aan de prak tijk ontleende gegevens kunnen be rusten en overigens uit andere zijn afgeleid dient in elk geval de arbeil van mannen van die van vrouwen te worden afgescheiden en de eerste noj te worden gesplitst in werk me: trekdieren aangezien hierbij de pres tatie van den man min of meer i hangt van de dieren waarmee h'i werktin oogstwerk en arbeid van algemeenen aard. Volgens proeven, genomen door bekende landhuishoud kundigen zou het gepresteerde werk van tien dagen dagloon gelijk staan met hetgeen in aangenomen werk in zes dagen wordt afgeleverd niette min zal toch de vermindering van arbeiders zelfs bij de uitgebreidste toepassing van accoord betaling kun nen plaats hebben in eene verhou ding van 10 op 6. Een bepaalde groef werk zal zich nooit leenen, anden dan in dagloon te worden verricht. Waar de voordeelen van aangenomen werk in het oog vallend zijn, is de vraag hoever deze wijze van werken kan worden doorgevoerd om de grootst mogelijke winsten in het bedrijf te maken. De reeds genoemde voorwaar den voor toepassing zijn reeds beken! als 1. Het loon moet worden vastge steld voor de arbeidseenheid. 2. De arbeider moet zijn volle Ijver en geschiktheid kunnen on plooien. 3. De arbeid moet gemeten kunfl nen worden enz. 4. De hoedanigheid van het gedaut u werk moet gecontroleerd kunne! Jl worden. Het eerste punt, is zaak van der r werkgever. Wordt de maatstaf eers 4 na afloop van het werk vastgesteld! dan heeft de arbeider geen belang ii'B sneller afloop van het werk, hij spsö zich weinig in omdat hij bij hart werk dient te rekenen op een lageu eenheidsprijs. Het voordeel van ar beidsbesparing loopt de werkgever op deze wijze dus zelf mis. Ontplooiing van volle geschiktheii en kracht kan de werkgever eveneen bevorderen. Het bedrijf is een org3 nisch geheelniemand werkt op zie zelf doch alle takken van het bedrtf grjjpen in elkaar. Hangt de voortgaus van het eene werk af van die vat een ander, dan zal eenzelfde arbeidt' dikwyls in zijn prestatie lijden. Word! b.v. graanladen in aangenomen werk verricht, dan moet, zoodra een voer geladen is, een ledige wagen gereed staan. Treden daarbij wegens een ol andere reden pauzen op, dan moeten de laders daaronder lijden buiten hunne schuld. Dit in elkaar passen van het werk is een der groote moeilijkheden bil accoord werk, evenals het feit dat veel werk met trekdieren wordt ge daan waardoor naast de reeds ge noemde afhankelijkheid de arbeider

De Eemlander | 1908 | | pagina 2