DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 211. VRIJDAG 9 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKERS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan advertentiën en reclames van liniten liet kanton Amersfoort in dit Mad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D. Y. ALTA, IVarmoesstraat 767S te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De kansen op een Congres, ten einde dat van, Berlijn te herzien, beginnen er niet gunstig op te worden. De moeilijkheden zijn ontstaan mede door dat Engeland bezwaar had ook de quaestie van de doorvaart door de Dardenellen daar aanhangig te maken. Italië is blijkbaar tegen een congres. De regeering keurt het af, dat Italiaan- sche bladen voor Italö uitbreiding van gebied eischen als schadevergoeding voor wat Oostenrijk heeft genomen. Z(j wil zich niet aan vreemd eigendom vergrijpen. Ook geven de bladen niet de meening der regeering weer, als zij zeggen, dat Italië een nieuw congres wenscht. Veeleer is zij bereid om haar goede diensten aan te bieden teneinde de toestemming van de mogendheden voor Oostenrijks besluiten te verkrijgen, welke bekrachtiging voor de geldigheid van den nieuwen toestand ontontbeer- lijk is. iMaar zij denkt er niet aan, zelt een nieuw congres voor te stellen of het voorstel daartoe te onder steunen, wanneer de overeenstemming der mogendheden op een andere wijze te bereiken is. Mag men den Berlijnschen corres pondent van de New-York Herald gelooven, dan is Duitschland ook al niet op een congres gesteld. Een con gres, heet 't, heeft alleen belang voor landen, die Turkije nog wat afhandig willen maken. „Nu Bulgarije er in toestemt de spoorwegkwestie aan een scheidsgerecht te onderwerpen, voelt Duitschland minder dan ooit voor een congres." Over de losmaking van Kreta van het Turksche Rijk leest men niet veel. Die schijnt zonder onlusten te hebben plaats gehad. Overigens is er heden niet veel nieuws; de stroom van telegrammen komt een weinig tot staan. Het voornaamste dat heden bericht wordt, is dat de gemoederen in Kon stan tinopel, die zich tot heden buiten gewoon kalm gehouden hebben, in (naar het engelsch.) 30) Hjj keerde zich om en keek hem aan, terwijl hij hem die rechtstreeksche vraag deed. Ik ken niemand, zeide de jonge Curzon onverschillig. Ik ben hier nog maar een week, langer niet. Er is een romantisch verhaal aan Ryeland verbonden, ging Ivan voort. Daarom vraag ik u dat. Onlangs stierf duar zekere Mr. Malincourt, en een Mr. Wickham werd zijn opvolger. Men zegt, dat Mr. Malincourt, enorm rijk was, en hij liet een vreemd tes tament na, dat veel aanleiding gaf tot gepraat. U heeft er zeker wel van gehoord Het spijt mjj, dat u geen tijd üëeft mij daar meer van te vertellen. Maar als u misschien over één of twee maanden weer hier langskomt, zal het mjj genoegen doen als u mij Komt bezoeken en er wat van vertelt. u moet nu gaan. Dus, goeden dag! jvan voelde, dat zjjn plannen voor net oogenblik verijdelt waren. Ook beroering komen. Er zijn heftige be toogingen op straat gehouden, die in de eerste plaats gericht waren tegen Bulgarije en Oostenrijk, maar daar schijnt ook een vijandige stemming tegenover Duitschland bij voor den dag te komen. Dit is niet te verwonderen. Men zou meer dan visschenbloed moeten hebben om zich kalm te houden, als men ziet dat men zich van alle kanten gereed maakt om een deel van den Turkschen buit te bemachtigen. BELGIË. Men houdt zich in Belgische politieke kringen in den laatsten tijd druk bezig met een aangekondigd wetsontwerp tot reorganisatie van het leger, bij de heropening van de Kamers door den Minister van Oorlog Hellebout, toege zegd. Sedert 1902, wordt het vereischt contingent aangevuld door vrijwilligers. Men verwachtte van dezen maatregel, dat vele jongelieden zich zouden aan melden, doch men is in deze verwach ting teleurgesteld. Het aantal vrij willigers is onvoldoende ondanks het handgeld. Verleden jaar verklaarde de Minister van Oorlog in de Kamer, dat hij nog een jaar zou wachten voor hij zich definitief kon uitspreken over de resultaten van de genomen maat regelen. Thans wordt bericht, dat de Minister een reorganisatieplan heeft ontworpen, gebaseerd op den persoon lijken dienstplicht. In de Kamer zal een dergelijk plan zeer verschillend beoordeeld worden. Indien de Minister van Oorlog bij de voorstelling zijner plannen geen voldoenden steun van zijn collega's in het Kabinet ondervindt, verwacht men, dat hij zijn ontslag zal indienen. DENEMARKEN. De nieuwste verdedigingsmethode van den ex-minister Alberti bestaat hierin, dat hij beproeft zich te doen beschouwen als een martelaar van de Deensche boterexport-vereeniging. Zijn doel was het geweest dan Deenschen boerenstand oeconomisch te verheffen. Daarom had lijj de boeren voor hun boter meer betaald dan hij er op de Engelsche markt voor gekregen had om de hierdoor steeds grooter wor- had hij zeer sterk den indruk, dat hij zich belachelijk gemaakt had en toch kon hij-niet zeggen waarom. Toch had hij nu persoonlijk met Mr. Curzon kennis gemaakt, maar dat was ook het eenige voordeel, dat hij had behaald. Mr. Wickham was thuis, toen hij op Ryeland aankwam, en hij ontving hem precies op dezelfde wijze als den dag van het voorlezen van het testa ment. Hij betrok zijn kamers en de gast heer was 's middags ook aan tafel. Spoedig werd door hem het gesprek gebracht op zjjn overleden oomeen onderwerp, dat Mr. Wickham gaarne scheen te behandelem, en dat hem iedere informatie be2:orgde, waarnaar hij vroeg. Hoe kwam myn oom er eigenlijk toe Ryeland te koopen vroeg Ivan. Wie gaf hem dien raad Hij schreef aan een agent, ter wijl hij zelf nog aan- den overkant van den Oceaan was, en gaf mij de opdracht het eens te gaan zien, toen de agent het genoemd had. Het scheen te zijn, wat hij wenscht,e, daarom kocht hij het. En zou hij dat zonderlinge idéé, om zijn geld te verbergen, al gehad hebben, vóór dat hij naar Engeland terug ging, denkt u? Voor zoover ik kan nagaan, ja. dende geschillen te dekken had hij valsche noteeringen gemaakt. Den rechter van instructie is het echter gelukt vast te stellen dat de knoeierijen dateeren van vóór Alberti's directeurschap der boterexport-ver eeniging. RUSLAND. De cholera te Petersburg neemt af, maar gisteren werden er toch nog 124 nieuwe gevallen aan gegeven en 41 sterfgevallen er waren toen 1547 gevallen in behandeling. Om de uitbarsting van studenten onlusten te vermijden, had het bestuur van de Petersburgsche universiteit Maandag het besluit genomen, de uni versiteit tijdelijk te sluiten, nadat de studenten Zaterdag in den loop van den dag een besluit over de algemeene staking hadden gepubliceerd, welke zou beginnen op den door de coalitie commissie vast te stellen datum. Het universiteitsbestuur wilde dit besluit voorkomen door zelf de universiteit te sluiten en aldu3 een hevig conflict met het ministerie vermijden. Dinsdag liet daarop minister von Schwarz aan het bestuur een mede- deeling toekomen, waarin by de sluiting der universiteit als overhaast veroor deelt en waarin hij beveelt haar weer te openen. Het college van professoren is hierdoor in een zeer moeilijke positie gekomen, welke verdere verwikkelin gen dreigt na zich te slepen. Het voorbeeld der universiteit is gisteren gevolgd door de Peterburgsche politechnische school. De studenten hebben met 1300 tegen 500 stemmen tot de staking besloten. Op de vergadering der studenten waren afgevaardigden verschenen van verschillende revolutionnaire partijen, welke opruiende redevoeringen hielden. Nederland en Venezuela. Een communiqué aan de bladen meldt „Sedert de jongste regeeringsbe- richten is hier te lande langs officieeJjjn weg geen bevestiging ontvangen van de geruchten, dat president Castro de tweede Nederlandsche nota zou heb ben teruggezonden aan de Duitsche Hü had op 't laatst nog allerlei dingen te doen. Was hij op een of andere wijze hulpbehoevend. Had hij hulp noodig Niet tot op 't allerlaatst. Ik kon hem helpen in alles wat hij noodig had. En had hij nog andere hulp? Ja zeker, zijn getrouwe Lambert. Die Lambert heeft nu zeker een andere betrekking gekregen Ik wist niet, dat hij een bediende voor zich persoonlijk bad. Lambert is vele jaren in zijn dienst geweest. Hij was een heel ge schikt man en er was geen reden om op 't laatst andere hulp te nemen. Hij ging heen even na den dood voor de begrafenis. Hoe vreemd, niet waar Waarom ging hij toen heen. Ivan keek zijn gezelschap recht in 't gelaat, maar er was geen verande ring op waar te nemen. Hy ging heen op verlangen van Mr. Malincourt. Lambert was een zeer babbelachtige man, en Mr. Malincourt wenschte dat er allemaal andere be dienden zouden komen, zoodat men niet allerlei over hem zou kunnen spreken. In deze omstandigheden was het beter, dat Lambert er niet was. Dan heeft u zeker pensioen legatie, door wier bemiddeling het stuk aan den Minister van Buiten- landsche Zaken te Caracas overhandigd is. Derhalve wordt dergelijke terug zending tot dusver niet waarschijnlijk geacht. Een tijdelijke waarneming van het presidentschap van Venezuela door den daartoe in geval van ziekte van het Staatshoofd aangewezen vice-pre sident van het bewind wordt als gunstig beschouwd voor den verderen loop van zaken, daar de vice-president bekend staat als een staatsman, wiens opvattingen en optreden in vele op zichten met die van den President verschillen." Een r ij k s p r o e f s t a t i o n van bouwmaterialen. Ver schillende vereenigingen van industrie en handel in bouwmaterialen hebben naar De Tel. verneemt een beweging voorbereid om een krachtig protest uit te brengen tegen 't rapport door de desbetreffende staatscommissie uit gebracht in zake de oprichting van een rijksproefstation van bouwmate rialen en tevens om aan te dringen op de instelling van een dergelijk proefstation. Zooals bekend achtte de staatscom missie de oprichting van een rijks proefstation niet urgent; wel achtte zij wenschelijk een station ter keuring van meet- en weegwerktuigen, niet onder de ijkwet vallend, en bovendien als college van beroep kunnende die nen bij zaken van geschillenbouw materialen zouden alleen in zeer bijzondere gevallen onderzocht wor den. Het opzienbarend ontslag. Het Wkbl. v. d. Ned. bond van ge meente-ambtenaren schrijft over deze zaak„Hoewel ons de wijze van werken van den Amsterdamschen bond van gemeenteambtenaren reeds lang niet de ware leek en zeker niet bevorderlijk was aan het verheffen van den ambtenaarsstand in het alge meen en vooral sommige artikels, welke in den laatsten tjjd in „het Prinsenhof' verschenen zijn, onsdoor den toon, welke er in aangeslagen werd, bepaald tegenstonden en wij zelfs toegeven dat een gemeentebe stuur op den duur dergelijk geschrijf gekregen Iets van dien aard. Weet u, waar hij is. Neen, op 't oogenblik niet. Ik zou hem bericht kunnen zenden, als het noodig was, durf ik zeggen, maar toch zou dat eenige moeite veroorza ken. O, ik begeer hem niet hier te zienHet verbaasde mij alleen, dat mijn nicht Christal hem op dit oogen blik had weggezonden. Wat mij be treft, ik zoek niet naar het geld, noch heb ik het plan er ooit naar te zoe ken. Als ik mijn zaken in den steek liet om een jaar lang mijn aandacht aan iets anders te wijden, dan zou ik waarschijnlijk na verloop van dat jaar tot de ontdekking komen, dat ik zaken noch geld meer had en dat zou mij slecht passen. Natuurlijk niet. Ik zeg niet, dat ik niet op weelde gesteld ben, ging Ivan peinzend voort, want ik zou er zeker nooit aan den ken op zoo'n krankzinnige wijze in 't huwelijk te treden als Anthony Eger- ton gedaan heeft, en ik zou mij nog twee maal bedenken, eer ik als Cesar Malincourt mijn vooruitzichten ver gooide maar wat ik bedoel is, dat nu ik kans heb alles te krijgen, waar aan ik behoefte heb, ik niet geneigd ben dat in de waagschaal te stellen j voor de twijfelachtige kans om meer van zijn ambtenaren niet kan dulden, komt ons de straf, welke de redac teuren van het Prinsenhof getroffen heeft, toch zeer zwaar voor, vooral als het waar is, dat het ontslag zon der voorafgaande waarschuwing ver leend is." Mode 1-A rbeidsoveree n- komst. Het bestuur van den Natio- nalen Bond van handels- en kantoor bedienden Mercurius heeft uitgegeven een rapport in zake een modelarbeids overeenkomst voor handels- en kan toorbedienden met daarbij behooren den gids. Uit het voorbericht blijkt, dat oor spronkelijk een rapport door een com missie uit den voormaligen Neder- Iandschen Bond van handels- ep kan toorbedienden Mercurius is uitgebracht. Dit rapport werd ter beroordeeling gezonden aan het Centraai Bureau voor sociale adviezen te Amsterdam. Aan verschillende wenken en aan- wyzigingen van dit bureau werd ge volg gegeven door wijziging van het rapport. Alcohol-vrije opvoeding. De maatregel van den Yolksbond in samenwerking met al de over 't gansche land werkende Onderwijzers-., genootschappen aan 't Centraal- Bureau van den Yolksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar te stellen, waarop aan alle ouders de raad wordt ver strekt, hun kinderen geen sterken drank, likeur, wijn of bier te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam het bericht in, dat zij den maatregel met sympathie begroeteu. Reeds werden de ouders-kaarten in kleinere of grootere hoeveelheden ge leverd aan de volgende gemeente- sturen Ambt-Almelo, Amersfoort, Avenhorn, Baarn, Barendrecht, Breda, Bussum, Delft, Diepenheim, Dordrecht, Dreumel, Enschedé, Franeker, Gronin gen, Hardinxveld, Harlingen, Heerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Horssen, Leek, Leeuwarderadeel, Liraraen, Maasdam, Markelo, Muiden, N. Lekkerland, Nieuwenhorn, Nijmegen, St. Oeden- rode, Oegstgeest, Oirschot., Oosten- hosselen, Ouder-Amstei, Peize, Poor- tugael, Ravenstein, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Slie- te krjjgen. Denkt u, dat ik Christal nog te zien zal kunnen krijgen, ter wijl ik hier ben Ik denk het niet, Zij is nu al vier of vijf weken op Ryeland, en ik heb haar nog maar eens of tweemaal bjj toeval ontmoet. Haar nichtje Vio let heeft haar in 't geheel niet gezien, geloof ik. Ivan lachte opgewekt, en liet ge sprek verflauwde. Den volgenden dag echter nam hy zich voor zijn best te doen iets over Miss Egert.on te weten te komen, en dat gelukte in zooverre, dat hy haar Da het ontbijt onbemerkt kon volgen in het dorp, waar zij eenige inkoopen ging doen. Zij was veranderd sinds den tijd, dat zij na het voorlezen van het tes tament haar moeder gedwarsboomd had. Haar japon was vuil en verlept en haar voorkomen had iets geheim zinnigs. Op een afstand zelfs scheen zij hem bleeker en onaantrekkelijker dan ooit. De eenzaamheid en het voortdurend tobben over een zaak knakte haar. Er was groot gevaar, dat Christal Eger- ton menschenschuw zou worden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1