DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 212 ZATERDAG 10 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G-. RIJKENS. Aboiinementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing van advertcntiën en reclames van buiten het kauton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algeraoen Binnen- en Buitenlandsch Advertentieburean D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Er is toch nog zekere politieke moraal. Dat merken we aan de ver schillende bladen, die er hoogelijk over verontwaardigd zijn, dat tractaten, welke door mogendheden gesloten worden, eenvoudig voor scheurpapier worden verklaard, zoodra zij door de een of ander der onderteekenaren ge acht worden niet meer in zijn belang te zijn. Dat is wel de hoofdreden, waarom de pers van verschillende landen streng afkeurt de houding van Oos- tenrijk-Hongarije en van Bulgarij ten opzichte van het tractaat van Berlijn en ten opzichte van Turkije. En tegelijkertijd komt hierbij, dat het oordeel omtrent het Turksche Rijk en zijn bewoners in de laatste maan den gewijzigd is. Langen tijd sprak men van Turkije met een minachtend schouderophalen. De Porte was de altijd zieke man, die met moeite door deze niet geheel belangelooze artsen, de groote mogend heden, werd in leven gehouden, vooral omdat zij vreesden dat zijne erfenis aanleiding geven zou tot ernstige ge schillen. Men was het er vrijwel over eens, dat de Turken niet in Europa tehuis behoordeneen Oostersch volk, dat den Mohammedaanschen godsdienst beleed en een der schoonste streken van ons werelddeel bezet had dat kwam niet te pas en als men het slechts over de verdeeling van Turkije had kunnen eens worden, zou, naar men meende, met alle recht een einde gemaakt zijn, reeds voorlang aan het Turksche wanbeheer. De Ottomanen moesten weer naar Azië verdreven worden, vanwaar zij [te kwader ure gekomen waren, halve barbaren, die I in den loop der tijden slechts opper vlakkig waren beschaafd, maar in den grond barbaren bleven. Men vertelde (naar het engelsch.) 3i) Het dorp kwam Ivan zeer ruim en welvarend voor. Toen hij zijn nicht zag verdwijnen in den grootsten ga ren- en bandwinkel, ging hij zelf een boekwinkel daar dichtbij binnen en na een of andere kleinigheid gekocht te hebben, wachtte hij tot Christal den anderen winkel verlaten had, dien hij daarna binnen ging, met het plan om te weten te komen wat zij daar gekocht had. Een jonge man van een knap uiter lijk, blijkbaar de eigenaar of do zoon van den eigenaar, stond in de deur, naar het scheen om de jonge dame na te kijken. Ivan sprak hem aan. U verkoopt zeker wel heeren handschoenen? vroeg hij. Zoo ja, dan zou ik wel eens een paar willen zien. Wat ik zeggen wil, wie is die dame, die daar juist vertrokken is? - Uw nicht, mijnheer, miss Eger- wn. antwoordde de jonge man, be- leehr buigend. Met genoegen zal ik u de handschoenen laten kijken, mijn elkander vreeselijke dingen van het depostische bestuur van Abdul Hamid, dingen die trouwens niet te sterk overdreven waren. De Bulgaarsche gruwelen" deden een kreet van verontwaardiging opgaan in Europa en men herhaalde het oude ge zegde, dat waar het paard van den Turk heeft gedraafd geen gras meer grooien wil. Toen het tractaat van Berlijn werd behandeld tot erge- nis van Rusland, waar men zich een buit, waaropreedsgerekend was,zagont- gaan, zwierf de vertegenwoordiger van Turkije, rond te midden van de di plomaten als een verstooteling. Men handelde over Turkije, bijna zonder Turkije. En zoo de eischen van Rus land werden afgewezen, zoo het niet verkreeg wat het had geëischt te San Stefano, was het niet omdat men Turkije een dienst wilde bewijzen, maar omdat men Rusland niet gunde, waarop het aanspraak meende te hebben. Maar op het oogenbiik denkt men in het buitenland veel gunstiger over Turkije dan een dertig jaren geleden. De Jong-Turken hebben getoond, dat eene natie, die men oud en afgeleefd achtte, toch nog een kern bezit van energie en goeden wil, waarop men niet gerekend had. De Turksche re volutie was eene verrassing voor Europa en hare bewerkers hebben groote symphatie weten te wekken voor hun eerlijk streven. En nu ma ken Oostenrijk en Bulgarije misbruik van den toestand waarin Turkije zich bevindt op het oogenbiik van de groote moeilijkheden, waarmede de hervormingspartij heeft te kampen, terwjjl zjj gelijkertijd het verdrag van Berlijn verscheuren. Behalve de Oostenrijksche en Bul gaarsche bladen zijn er slechts enkele, die het gebeurde verdedigen. Een der Fransche bladen, die vorst Ferdinand prijst wegens zijne politieke eigen heer. Dezen kant uit, als 't u belieft. Ivan volgde niet in z'n schik dat zijn plannetje, om den jongen winke lier uit te hooren over het doen en laten van Christal, zoo verijdeld werd. Zakelijk en met vlugge beweging spreidde de knappe jonkman allerlei paren handschoenen voor Ivan op de toonbank uit, terwijl hij de deugde lijkheid aanprees en de prijzen noemde. Dank u. deze zal ik maar nemen, zei Ivan, terwijl hij veinsde het paar van alle kanten te bekijken. Weer keek bij den jongen man aan, die als onbewust van den doordrin genden blik, ijverig bezig was de an dere paren op te bouwen. Zal ik ze op Ryeland laten be zorgen, mijnheer? vroeg hij. Neen, dank u, ik zal ze zelf mee nemen. De naam van uw firma is Thompson, mijnheer Thomp son en Zoon. En is u de zoon? Juist, mijnheer. Zeer verplicht voor uw order, en ik beveel mij voor 't vervolg bij u aan. Ivan verliet den winkel met een gevoel van onvoldaanheid, er was iets, dat hij niet begreep. Hoe beleefd en voorkomend of die jonge mijnheer Thompson ook was, hij viel niet ge heel in den smaak van Mr. Malincourt en die gewaarwording was weder- keerig. schappen en hem zelfs tot de familie rekent, omdat zijne moeder immers eene prinses van Orleans was, kan toch den coup d'état niet goedkeuren, die enkel ten goede komt aan de re actie te Konstantinopel. Maar vooral de Engelsche pers beoordeelt zeer scherp wat Bul garije en wat Oostenrijk hebben gedaan. Nu is de Engelsche pers aldus ingericht, dat zij gaarne als het buiten- landsche mogendheden betreft, moraal en goede zeden predikt, eene moraal, die de Engelschen soms, waar hunne belangen op het spel staan, geheel uit het oog verliezen. Daarbij komt, dat men overrompeld is door de gebeur tenissen. De Engelsche politici schijnen geen voorgevoel gehad te hebben van wat Oostenrijk en Bulgarije in het schild voerden en zelfs koning Eduard, die bij zjjne onderdanen een groote reputatie heeft als een bekwaam diplomaat, stond geheel buiten de zaak. Men had zich te Londen de dingen anders voorgesteld. Na de bondgenoot schappen die men sloot, na de ver trouwelijke afspraken met Frankrijk en andere staten, had met zich ver trouwd gemaakt met eene voorstelling, die nu, zooals blijkt, niet met de wer kelijkheid overeenstemtEngeland had een kring van bondgenooten en vrien den op het vasteland gevormd naar men meende, die de leiding van het Britsche rijk gaarne aannamen. En nu gaan in het Oosten gewichtige dingen om en Engeland is niet eens gewaar schuwd. Dat is tene teleurstelling. Zy heeft waarschijnlijk invloed gehad op het oordeel der Engelsche pers. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Het voornaamste nieuws dat er heden te melden valt, is, dat Servië een smadelijke bejegening heeft moe ten ondergaan van Oostenrjjk-Hon- HOOFDSTUK X. Een week was voorbij gegaan sinds den trouwdag en Violet en Anthony maakte zich klaar om naar „Elm- woord" te gaan. De korte wittebroods- dagen, die zij zichzelf gegund had den, waren voorbijnu eischte het gewone dagelijksche leven weer zijn rechten. Maar toch was het goluk van die enkele dagen, die zy te zamen door brachten, zoo nu en dan al vergald, door kleinigheden, die hun herinner den aan de onaangename proza van het leven. In de eerste plaats had Mr. Malincourt een woedenden brief ge schreven, waarin hy op bitteren toon smaalde op zjjn schoonzoon en doch ter, en hun streng verbood op eeniger- lei wijze voeling te houden met hem of zijne familie. Het feit, dat Nancy heelemaal niet schreef, was een dui delijk bewijs te meer van de vader lijke woede, en Violet voelde, dat zij haar ouderlijk huis totaal verloren had. Ook Cesar had geweigerd het jong gehuwde paar te bezoeken. Violet had hem zelf geschreven, en haar brief was van het eene adres naar het andere gezonden, tot hij hem eidelijk bereikte aan zijn laatste adres, waar zyn bijna uitgeputte geldmiddelen hem heengedreven bad- garye. De Servische gezant kreeg namelijk bevel van zyn regeeringaan den Minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk-Hongarije een protestnota te overhandigen tegen de annexatie van Bosnië en Herzegowina by de monarchie. De protestnota werd niet aanvaard, want men kent de Servische regeering het recht niet toe in deze quaestie langs diploma- tischen weg een houding aan te nemen. Daarbij moet, als de Kölnische goed is ingelicht Oostenrijk van plan zijn opheldering te vragen aan Servië over de militaire voorbereiding als de oproepiDg der reservisten en het samenkomen van een Raad van Oorlog. Donderdagavond om 10 uur is de chef van den generalen staf, Von Hötzendorf, met twee hoogere staf officieren te Weenen aangekomen. Of Servië daarom reeds een toontje lager gaat ziDgen Ten minste, de Servische gezant te Parijs verklaarde, dat de opgeroepen reservisten onder de wapenen zullen blijven wegens de binnenlandsche onrust. Servië zal een correcte houding blijven aannemen en zal de regeling van den nieuwen staat van zaken overlaten aan de beslissing der Mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend. Het Engelsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bevel gegeven, dat vier slagschepen van de Middel- landsche vloot, vier kruisers, vier torpedovernielers onder bevel van prins Battenberg Malta zullen verlaten om Oostwaarts te stoomen, ten einde een oog te houden op de gebeurtenissen. Gisterenmiddag is het Oostenrijk sche Donau-smaldeel monitors slagvaardig van Boedapest stroomaf waarts gestoomd. Trots ambtelijke tegenspraak die 't een gewonen oefentocht noomt houdt men 't er voor, dat de vaart een betooging tegen Servië is. Verder is als vijandelijkheid nog te beschouwen het feit dat een Bulgaarsch schip, dat te Constantinopel met de Koningsvlag in top wilde binnenstoo- men, door twee kanonschoten van af de Bosporusforten gedwongen werd om te keeren. De Kansen op een conferentie schijnen toch nog niet geheel ver den. Zijn zuster had reeds eenige da gen haar nieuwen naam gedragen, toen zijn antwoord kwam. Het was kort en verre van gerustellend. „Ik heb het recht niet iets te .zeggen over den stap, dien je „gedaan hebt, omdat ik niet in „een toestand ben aan een ander „te denken of iemand anders te .helpen dan my zelf en zelfs het „laatste zal my spoedig onmo- gelijk zyn. Schrijf maarniet weer. „Als ik ooit weer in beter doen „ben dan op het oogenbiik, waar- „aan ik begin te twijfelen, dan „zal ik je melden, waar ik ben. „Zoo niet, dan ken je my genoeg „om te weten, dat ik liever ver beten wordt." CESAR MALINCOURT." Mrs., Egerton had uitdrukkelijk ge weigerd om iets in orde te maken voor de thuiskomst der jonge vrouw, en Anthony was genoodzaakt geweest eenige avonden van de week op te offeren om op Elmwood verschillende dingen in orde te maken. Hij had ondervonden, dat hoe zorg vuldig hij ook alle uitgaven berekende, alles toch meer kostte dan hy ver wachtte, en met zorg zag hij hoe weinig geld hem na verloop van deze week nog overbleef. Jij denkt, dat je blij zult zijn als je geen rekeningen van hospita's keken te zyn. Tenminste de Fransche minister Pichon heeft aan een jour nalist verklaard dat het idéé van een internationale conferentie in geenen deele opgegeven is, maar dat men integendeel op weg is om tot deze conferentie te geraken. Beslissingen kunnen niet genomen worden, voordat Iswolsky te Londen heeft overlegd. De Minister ziet alleen gevaar in anti-Oostenryksche demonstraties van Servië en in eerzuchtige bemoeiingen van Bulgarije. Wat zou Pichon van den laatsten stap van Oostenrijk tegen- over Servië denken Hij kan er möei- lyk pro-Oostenrijksche demonstraties van verwachten en ziet in anti- Oostenryksche betoogingen een gevaar voor den vrede. Eindelijk nog iets over Kreta*:» Volgens telegrammen uit Kan«a beginnen de douanekantoren op Kreta volgens Grieksche tarieven te rekenen;,, ook worden Grieksche wetten enz. toegepast. De kroonprins van Griekenland, Constantijn, die op het oogenbiik hei regentschap in handen heeft, en Koning George, die zich op het oogenbiik te Kopenhagen bevindt, werden van het gebeurde in kennis gesteld. De laatste werd verzocht de souvereiniteit over Kreta te aanvaarden. De Grieksche gezant verklaarde aan de Porte, dat de Helleensche en Kreten zer regeeringen vreemd zyn aan de proclamatie der vereeniging van Kreta en Griekenland, die voortkwam uit een spontane beweging van de Kreten zer bevolking. De grootvizier sprak zyn leedwezen uit over het gebeurde, juist, nu de verhoudingen der beide Mogendheden zooveel beter zijn. MAROKKO. Omtrent het nieuwe Fransch-Duit- sche incident, dezen keer te Rabat, waarvan we dezer dagen melding maakten, wordt uit officieuse Duit- sche bron vernomen, dat men hier aan te Berlijn geen groote waarde hecht. Noch de kabinetten, noch de gezantschappen te Tanger, houden er zich speciaal mede bezig: het is een voudig een quaestie tusschen den Franschen politie-officier te Rabat en den Duitschen vice-consul. meer te betalen heb, zeide Violet 's Zaterdagsmorgens toen Anthony hun huisjuffrouw meedeelde, dat hij en Mrs. Egerton van plan waren dien middag te vertrekken, en haar om de rekening vroeg. Ik wou, dat ik niet zooveel at, maar vreemd klinkt het, ik had meer zin in eten in Londen, dan ik ooit op Ryeland gehad heb. Lieveling, hoe kun je nu zoo iets zeggen zei Anthony, met iets zorgelijks op zijn gelaat. Maar ik moet weg 1 Om twee uur kom ik terug en wy kunnen dan om drie uur vertrek ken, als alles klaar is. Ik ben een domoorriep Violet vol berouw, terwijl zy hem hielp met zyn jas en hem tot afscheid een tikje op den rug gat. Toen hij weg was en zij naar boven ging om haar goed in te pakken, kwam er een gevoel over haar, dat Anthony en zij misschien dwaas ge daan hadden zoo haastig te trouwen. Na het betalen van hun rekeningen hield Anthony weinig meer over dan' voldoende was om hen naar Elmwood te brengen. Hy telde het noodige geld uit met een air, dat, naar hy zich vleide, Violet zou bedriegen en haar in den waan te brengen, dat er nog heel wat overbleefmaar zy was be ter van den toestand hunner finan ciën op de hoogte dan hy vermoedde. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1