STADSNIEUWS. Uit de Omgeving, Laatste Berichten. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 10 October 1908. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Horta; laagste 730.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 11 October 1908. Wind: Meest matige Z.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt tot zwaarbewolkt, mogelijk regen buien. TemperatuurLager. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 76S m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 65 AMERIKA. Do Amerikaansche Presidentsehaps- candidaat Taft heeft in een redevoe ring te Cincinnati gepleit voor de spoedige uitvoering van een grootsch plan het maken van een water weg dwars door de Vereenigde Staten van de groote meren naar de Golf van Mexico. Werkloosheid. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gepeputeerde Staten der provinciën ver zocht te willen mededeelen, of er ge meenten zyn, waar het euvel der werkloosheid zoo groote afmetingen heeft aangenomen of staat aan te nemen, dat bijzondere maatregelen daar voor van overheidswege gewettigd zouden zyn, onder vermelding tevens, in welke vakken die werkloosheid hoofdzakelijk voorkomt. Het drievoudig ontslag. L. en V. meldt, dat door den heer Ketelaar tot B. en W. van Amster dam de volgende vragen zyn gericht: Zyn B. en W. bereid op de vol gende vragen antwoord te geven a. Waarom achtten B. en W. het ontslag van de ambtenaren A. Buriks, Z. Gulden en G. J. A. Smit Jr. na de bekende artikelen in „Het Prinsen hof" van 17 Sept. jl. noodzakelijk b. Hebben B. en W. vroeger zelf of door middel van hun hoofdambtenaren aan bovengenoemde ambtenaren een waarschuwing doen toekomen in zake hun schrijven in „Het Prinsenhof"? c. Waarom hebben B. en W. de bedoelde ambtenaren niet vooraf ge hoord over door hen geschreven stuk ken d. Hebben B. en W. de hoofdamb tenaren der takken van dienst, waar toe de bedoelde ambtenaren behoorden, vooraf over het te geven ontslag ge raadpleegd Zoo ja, welke waren hun adviezen e. Is de bewering juist, dat B. en W. de dienststaten hebben opgevraagd van ambtenaren en werklieden, die in hun respectieve organisaties op den voorgrond treden, en, zoo ja, met welk doel is dit geschied f. Zijn B. en W. bereid de ontslagen ambtenaren weder in gemeentedienst op te nemen Evenredige vertegen woordiging. In het heden ver schenen nummer van het driemaan- delijksch tijdschrift „Evenredige Ver tegenwoordiging" deelt het bestuur der Ned. Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging mede, dat de redacteur, de heer C. E. van Koetsveld, na negen jaren één en hetzelfde on derwerp te hebben behandeld, de redactie neerlegt, omdat de stof uit geput raakt. Het bestuur stelt nu voor: ie. de uitgave van het tijdschrift testaken; 2o. de contributie te gebruiken tot het beleggen van openbare vergade ringen met debat. Wordt dit voorstel aangenomen, dan ligt het in de bedoeling, reeds dezen winter drie of vier dergelijke vergaderingen te beleggen. Overtredingen Arbeids wet. De burgemeesters zyn overeen komstig het verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgenoo- digd telken drie maanden aan den inspecteur van den arbeid mededeeling te doen van de, door de gemeente politie, gedurende dien tijd geconsta teerde overtredingen der Arbeidswet en die mededeeling in te richten vol gens een vastgesteld formulier. De vergadering van het Kies college bij de Ned. Herv. gemeente alhier, gehouden op Vrijdag 9 dezer, had tot resultaat dat op het zestal voor predikant, ter vervulling der vacature Ter haar Romeny werden geplaatstDs. F. G. Hospers te Kethel met 35, ds. H. J. Olthuis te Harme ien met 35, ds. W. J. Aalders te Beesd met 34, ds. F. Warmolts te Ter Aa met 34, ds. G. Goossen te Hum- melo met 33 en ds. K. Den Hollander te Nijehaske met 32 stemmen DrietalDen Hollander, Warmolts en Hospers, respectievelijk met 34, 30 en 28 stemmen. Het aantal opgekomen leden van het Kiescollego bedroeg 49. Het beroep kan tegen het eind dezer maand worden tegemoet gezien. In de Prins van gisteren komt o.a. een portret voor van wijlen den heer C. Th. van Beek. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein op non activiteit jhr. J. A. A. Von Schmid, van het wapen der infanterie, met ingang van 16 October 1908 weder in actieven dienst geplaatst en wel by het 5e regiment van dat wapen. Uit de Memorie van Toelichting op de Gemeentebegrooting blijkt, dat voor gesteld wordt eene keibestrating van Ben-ahin of Greskeien aan te brengen van den Utrechtschen straatweg af door het eerste gedeelte de Weijer- straat, de Van Persijnstraat, de Van Asch van Wijkstraat en een gedeelte van het Smallepad. De bewoners van deze straten zyn echter tegen een bestrating met Gres keien en vragen nu aan den Raad over te gaan tot bestrating doormid del van klinkers. Hedennacht tegen 2 uur werd in de infanterie kazerne alarm geblazen en moesten de troepen zich aanstonds gereed maken om uit te rukken. On geveer half drie gingen de mannetjes op marsch, oprukkende in de richting Ede, waar de vijand verondersteld werd. Op den terugtocht werd onder Woudenberg halt gehouden en daar vond de beëediging plaats van de bij het 5e reg. inf. benoemde tweede luitenants G. Sisselaar en G. Bos. Een koe, die naar den vleesch- houwer v. d. Kamp werd geleid, kreeg in de Koestraat, doordat ze door een hond heftig werd aangeblaft, zulke wilde kuren, dat de geleider haar niet meer meester kon blijven. Het dier wist te ontsnappen en ging op een hol over de Varkensmarkt de Lange- straat in. Gelukkig werd het dier, zonder ongelukken te hebben veroor zaakt, spoedig gegrepen. De 18 jarige dienstbode van den landbouwer v. d. V., uit de Birkt, ging hedenmorgen op den gewonen tijd naar het weiland om te melken. Daar zy echter veel langer dan ge woonlijk weg bleef, ging men eens kijken, waar zy was. Na eenig zoeken vond men haar lyk met een wonde aan het hoofd, aan de spoorlijn liggen. De politie te Soest werd aanstonds met een en ander in kennis gesteld, waarop deze direct een onderzoek instelde of hier een misdrijf in 't spel is, of dat een ongeval dit noodlottig gevolg had. Zekere L. N. die verdacht wordt van rijwieldiefstal is hedenmorgen naar Utrecht overgebracht, daar door de justitie een bevel tot voorloopige hechtenis is gegeven. PREDIKBEURTEN. van Zondag 11 Octber 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Geen dienst, BARNEVELD. De schapenmarkten zyn dit jaar weer bijna geëindigd. Donderdag tenminste was de handel zóó lusteloos, dat verwacht mag worden, dat de landbouwers hun scha pen in dit seizoen wel niet meer ter markt zullen brengen. Hamels golden f 12 k f 15, lammeren f8 f 11, en ooien f6 a f9. Aangevoerd waren 513 stuks. STOUTENBURG. Op 15 Nov. a. s. zal de gemeenteveldwachter P. Kuijt den dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar als zoodanig in dienst der gemeente trad. SOEST. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd op voorstel van B. en W. een gratificatie ver leend voor politiediensten. Het voorstel-van Klooster om den post voor aanleg, onderhoud enz. van wegen op de begrooting voor 1909, uit te trekken op f2000, werd aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Het ontwerp-inkomstenbelasting werd daarna vastgesteld. Ontploffing. Gisteren had te Schiedam op een lichterschuit een ontploffing plaats. Een jongen had een cigaret aange stoken en wierp de gebruikte lucifer, nog vlammende wegdeze kwam juist terecht in het sponggat van een spiritusvat, waardoor de zich daarin bevindende gassen der melasse spiritus ontbrandden en de beide bodems met ontzettend geweld werden wegge slingerd. De eene bodem sloeg door een nieuw fust heen, doch de andere, die naar de jongens gekeerd lag, trof den 15-jarigen Wouter Huisman tegen het hoofd, dat vreeselyk verwond werd. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig en werd de knaap verbon den, waarna hij per brancard naar het ziekenhuis werd gevoerd. Toen hij daar aankwam, bleek hjj reeds overleden. Een andere knaap, die zich op de schuit bevond, kreeg door de uitslaan de gasvlam brandwonden aan den rechterarm en oogen, terwijl zyn ha ren verschroeiden. Deze jongen werd in een nabijgelegen branderij voorloo- pig verbonden en daarna is hem door een dokter hulp verleend. Een locomotief op hol. Gisterenmorgen te ongeveer vier uur werden de omwonenden van den overweg der Belgische spoor te Eind hoven opgeschrikt door een hevigen slag. JToeijlende personen bemerkten vlammen en een hevigen vonkenregen op den spoorweg. Bij onderzoek bleek, dat een tram locomotief op de rails lag. Deze was, door tot nu toe onopgehelderde oor zaak, van het emplacement der Meierijsche tram onbeheerd komen aanstoomen, volgde de tramrails door de Dommelstraat, langs het staats spoor-station en sprong vlak by den overweg der Belgische spoor uit de de rails, brak een lantaarnpaal mid den door, vernielde den hoek van een afsluitboom en sloeg ten slotte dwars over den spoorweg. De uitwerking van den val was zoo hevig, dat de spoorweg over eene lengte van eenige meters vernield werd. De gereedstaande goederentrein voor het grensstation Achel kon niet vertrekken en had aanzienlijke ver traging. Met spoed gingen ploegen arbeiders van het Staatsspoor en de tram tot herstel van den weg over. Na een paar uur was de tramlocomo tief van de spoorrails verwijderd. De personentram die om zes uur naar Valkenswaard moest vertrekken, had ruim een uur vertraging. Nadat deze over hulprails gepasseerd was, werden nieuwe rails ingebracht ten einde den zwaren goederentrein te doen volgen. De trammachine is zwaar bescha digd. De directeur der tram en een opzichter der Staatsspoor leiden het werk. Rijkspolitie is terj plaatse en stelt een onderzoek naar de werkelijke oorzaak in. Persoonlijke ongelukken kwamen, dank zy het vroege mor genuur, niet voor. Men denkt, dat, terwyl men nog bezig was stoom te maken, iemand met zyn kleedingstuk achter den han del is bly ven haken, dezen heeft open gerukt en dat de machine, zoodra er stoom op was, in beweging is geko men. De macht van hetkleine. De heer J. Kuiper, hoofd eener christe lijke school te Leeuwarden, vertelt in een boekje (een autobiographic) uit zyn herinneringen de volgende bijzonder heid nit het leven van dr. Abraham Kuyper: „De kerkvoogdij in het Friesche dorpje Oosthem is ryk, en dit is oor zaak, dat men te Oosthem predikanten durft beroepen, die minder bedeelde gemeenten moeten passeeren. Zoo werd in 1S77 te Oosthem dr. Kuyper be roepen, die toen, hersteld van een ernstige ziekte, pas uit Zwitserland in Nederland was teruggekeerd. Dr. Kuyper wilde dit beroep (naar men mij verzekerde) wel aannemen, doch dan moest er nog een vleugel aan de pastorie gebouwd worden, dan moest er een weg gelegd worden van Oost hem naar IJlst, dan moest er een telegraaflijn gelegd worden van Oost hem naar Sneek, dan moest dr. Kuy per 's Zondags één keer behoeven te prediken en dan moest een godsdienst- ouderwijzer hem in de bediening be hulpzaam zyn. Al die voorwaarden werden ingewilligd, behalve a. g. den godsdienstonderwijzer, en 's Zondags één keer prediken. De geheele quaestie echter was dat dr. Kuyper het be roep naar Oosthem moeilijk kon aan nemen, daar de groote plannen, die hij koesterde, niet best in een afge legen dorpje konden uitgevoerd worden. Hjj moest daarvoor wonen in een groote stad, wa r hij telegraaflijn, enz. te zijner beschikking had. Maar als Oosthem zijne voorwaarden had aan genomen, dan had de kerkelijke kaart van ons land er anders uitgezien dan nu. Dit is de macht van het kleine in het Godsrijk. Dr. Kuyper heeft toen voor het beroep naar Oosthem bedankt. In deze tijden was er het predikantstraktement ongeveer f 6000." Goed afgeloopen. Bij Slees- wyk heeft zich op den spoorweg een ongeval afgespeeld, dat boven verwach ting goed is afgeloopen. Een arbeiders- trein liep achter tegen een uitrydenden goederentrein op. Door een schok werden stoker en machinist uit de locomotief van den goederentrein ge slingerd. Het scheen of de losgeraakte machine uit de rails zou vliegen zoo sterk helde ze, maar plotseling geraakte ze in het spoor en vloog met een 70 K.M. vaart alleen met den tender achter zich over den weg. Zonder ge leider rende de machine voort. Het spoorwegpersoneel telegrafeerde naar het station Sleeswyk om de loco motief op te vangen. Een vreeselyk ongeluk kon anders gebeuren, omdat de D-trein uit het Noorden aankwam. Maar de hollende machine was al gepasseerd. Toen telegrafeerde men den D.-trein zeiven. De machinist van den D.-trein locomotief zou toen met zijn machine losgemaakt van den trein de andere opvangen. By Jülick zag de machinist de hol lende locomotief naderen. Hy gaf tegenstoom en stoomde mee achteruit om de botsing te verzwakken. De schok was niet ernstig. Eenmaal op gevangen remde hij langzamerhand. En door het gelukken van dit waag stuk heeft de machinist een ongeluk verhoed, dat waarschijnslijk aan vele menschen het leven zou kosten. Een unicum. Moet te Ge monde (N.-Br.) een openbaar onder wijzer benoemd worden, dan komen daarbij telkens zoowat een 50 heeren in beweging. De school is gemeen- schappelyk aan Boxtel, St. Michiels- Gestel, Schyndel, en St. Oedenrode en deze vier gemeenten, samen tellende zes-en-veertig raadsleden, hebben sa men te benoemen. In dit opzicht overtreffen we alle plaatsen in Neder land, zelfs Amsterdam, waar maar 45 raadsleden zijn I Thans is er weer eene vacature. Te Boxtel en te St. Oedenrode heeft men bereids benoemd de héér Th. Teulings, onderwijzer te Olland, en te Schyndel en St. Michiels- Gestel den heer J. W. A. L. van Oerle, thans te Middelbeers. Het lot heeft nu te beslissen, wien het voor recht te beurt zal vallen. Dan is er het geheele personeel by loting ge komen. Op andere plaatsen, in het Noorden is men practischerdaar laat men de benoeming over aan die gemeente, welke de administratie voert. Dat spaart veel moeite uit en bespoedigt den afloop. ('s-Hert. Ct.) De man mat de vyf vrou wen. Uit San Francisco wordt de grappige geschiedenis gemeld van het noodlot van een Chinees, aan wien, niettegenstaande zyne millioenen het verblyf >n Californië geweigerd werd. Robert H. Bosman is de rijkste land eigenaar van Hongkong en heeft nog een vermogen in gereed geld van f7,600,000. Hy werd in China geboren zijn vader was een Breton, zyne moeder een Chineesche. Hij giag later geheel tot de leer van Confucius over en kon zich door zyn grooten rijkdom de weelde van vijf vrouwen permit- teeren. Dezer dagen kwam hy op het stoomschip Korea in begeleiding van twee zijner vrouwen en met een groot aantal bedienden in de haven van San Francisco aan. De verschijning van den half-Chinees trok dadelijk de aandacht en de heer Bosman hield het feit niet verborgen, dat hy er meer dan een vrouw op na hield. Ofschoon het verblijf in de Ver eenigde Staten aan niemand verboden is, die over een zeker aantal dollars te beschikken heeft, werd uit een zedelijkheidsoogpunt aan den man met de vyf vrouwen geweigerd hier te wonen. De groot-grondbezitter uit Hongkong moest met het gezicht op Californië op zyn schip blijven. H et proces van de moord- hoeve. Heel Amerika ziet met span ning hef oordeel der jury in het proces van de moordhoeve tegemoet. De hoeve des doods is het huis van de knappe weduwe Guiness te Laporte. Wij deelden vroeger reeds mede, dat de vrouwelijke blauwbaard door huwelijksadvertenties mannen in haar huis lokte, deze verraderlijk vermoorde en van hun geld beroofde. Geen „vrjjer" verliet levend het huis van de vreese- ljjke Medea. De politie vond in den kelder der boedery 11 verminkte lijken. Kort na de ontdekking brandde het huis af en verdween de eigenares voor goed. Verbrandde zij met haar huis of is ze nog in leven Ziedaar de eerste vraag. De tweede gaat over de kwestie, of het wjjf helpers had. Een zekere Ray Lamphere, een vroegere minnaar, werd gearresteerd. Er wordt nu nog een medeplichtige gezocht. Men hoopt dat het proces tegen Ray Lamphere een oplossing van de vele raadsels omtrent de hoeve des doods zal brengen. RelletjesteBergambacht. Te Bergambacht wordt het, ook na de komst der soldaten, niet rustig. De bericht gever van het Hldb. schrijft o. a. In het dorp heerscht des daags vol komen rust. Tegen den avond wordt het woelig. Woensdagavond nam het publiek onder „Hallo"-geroep (aldaar bekend als een sein van verzet) een tergende houding tegen de ter hand having der orde gedetacheerde mili tairen aan. Met de kolf van het geweer werd de menigte uiteengedreven. By proclamatie is nu het houden van samenscholingen tusschen zons ondergang en zonsopgang verboden. Het politiekorps is met 8 rijksveld wachters versterkt. Het detachement infanterie, dat des avonds en des nachts patrouillediensten verricht, is ondergebracht in de leegstaande pre dikantswoning der Christ. Gerefor meerde gemeente. Door onbekende oorzaak brandde Woensdagnacht het woonhuis en de aangrenzende touwslagerjj van den heer J. W. Stalenberg nagenoeg ge heel af. Een en ander was laag ver zekerd. Of hier kwaadwilligheid in het spel is, zal het onderzoek moeten uitmaken. Een jongen, moordenaar op bevel. EenjongmenschuitSaint- Gilles-Waes een zekeren Ch. V., oud achtien jaar had vriendschapsbanden aangeknoopt met een buurmeisje Corinne K. in den aanvalligen ouder dom van vijftien jaar. De ouders van de laatste waren alles behalve ingenomen met deze idylle. Gebruik makende van de afwezig heid van Corinne's vader, stapte Charles V. den tuin in van zyn be minde om een praatje met haar te kunnen maken. Plotseling, weer klonk een losbarsting en eon lading lood trof den armen Charles in armen en lichaam. Het was de broer van het meisje die hen beiden ziende, vaders geweer had genomen en op een kleine 10 Meter afstand vuur had gegeven. Bij 't ondervragen van den moor denaar, bleek dat deze Florent heette, 13 jaren oud was en op bevel van zyn vader gehandeld had, dat luidde; by den eersten keer dat je Charles en i Corrinne bij elkaar ziet, schiet je op 1 hen. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Uit Boeda Pest komt het bericht dat in Bosnië in Plevlie Bilek een revolutie zou zyn uitgebroken. De menigte zou slaags zyn geweest met de troepen, terwijl bij Semlin aan de Servische grens, een brug in de lucht moet zyn gevlogen.i De opwinding in Belgrado schijnt toe te nemen. Volgens de „Pesther Lloyd" zou het volk den afstand eischen van Koning Peter, indien hij niet den oorlog verklaart. De Skoepsjtina kwam heden bijeen. Een groote meeting werd gehouden en de deelnemers trokken daarna in betooging naar het Skoepsjtina-ge- bouw, schreeuwend om oorlog. De leden der Vertegenwoordiging zijn eveneens bezield met oorlogzuchtige gevoelens. De eerste-minister deelde aan de

De Eemlander | 1908 | | pagina 2