DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 215. WOENSDAG 14 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLARDER". Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Het Arbeidscontract. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER ^a"#§tÉp^ Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Bureau: BREEDESTRAAT 18. AbounemantsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlyke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. 9p3» Prlja dar Adrertautlën: Yaa 1 tot 6 regelsf 0.40 Voor iedere» regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bg abonnement belangryke korting.) Ttt plaatsing tan advcrteptiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnoi- en Bnitenlandsch AdTortentinbureau l> T. ALTA W'armoesstraat 7tl— 78 te Amsterdam. ui. Deze wet heeft een einde gemaakt aan de misbruiken, die voorkwamen bij et regelen en het uitbetalen van het oon, misbruiken, die bekend zyn nder den naam van truckmisbruiken. eeds twintig jaar geleden is een etsontwerp tegen de verboden win- elnering bij de Staten-Generaal aan- angig geweest, doch dat ontwerp eeft het niet tot het „Staatsblad" ogen brengen. Dit ontwerp is ge- ukkiger geweest en nu is een heel eind afgelegd op dien weg, die tot uitroeiing van het truck-misbruik leidt. In de eerste plaats komt in aan merking de vaststelling van het loon, dat niet meer zal mogen worden be dongen in vormen, die het daglicht niet mogen zien, maar zal moeten bestaan uit de bestanddeelen, die de wet zelf uitdrukkelijk aanwijst. Was het regeeringsvoorstel op dit punt doorgegaan, dan zouden zekere vor men van loon bijvoorbeeld loon, dat bestaat in een bepaalde hoeveel- eid der voortbrengselen van het be- rijf of in vrije woning of weide zelts alleen geoorloofd zijn verklaard, als zjj bjj schriftelijk aangegane over- enkomst waren bedongen. Maar tegen dezen maatregel stak in den agranschen hoek groot verzet op, en men vroeg daar, in een amende ment dat niet minder dan twaalf onderteekeningen droeg, onthelfing voor den landbouw van de verplich- ing van in de door de wet aange- ezen gevallen om eene schriftelijke oonsbepaling vast te stellen. Het is bij de boeren geen gebruik de zaken schrif- elyk te behandelen, zei een der afge vaardigden, men mag dat goedvinden of iet, maar het is een feit. Alles gaat ij den boer mondelingeen kantoor oudt hy er niet op na, en in vele gevallen zal het hem onmogelijk zijn een behoorlijk arbeidscontract op te aken. En de arbeider soms nog inder. Zoodat, als de wet ook voor en landbouwer den eisch stelt, on er bepaalde omstandigheden over het loon schriftelijk met het werkvolk te contracteeren, van tweeën eenöf zal worden gedaan, alsof de wet niet bestond, öf de wet zal, als er ruzie komt, het middel worden om de straf voor den werkgever op haar veron achtzaming gesteld, op te eischen, schoon beide partijen de overtreding hebben gewild en begaan. Dat waren de motieven van den woordvoerder er oppositie. Een ander afgevaardigde vestigde er de aandacht op hoe in het land bouwbedrijf door den arbeider in ver schillende streken van het land, be halve daggeld, aardappelen, melk, enz. als loon wordt genoten, hoe, el ders weer de arbeider het gebruik heeft van grond voor weide of voor het verbouwen van aardappelen, of ook het recht om een paar (schapen te weiden. Zou nu voor al die mogelijke overeenkomsten een schriftelijk stuk worden geëischt, waaraan de onder wijzer, de gemeente-secretaris of een zaakwaarnemer zou moeten te pas komen om het op te maken De minister en ook de heer Druc- ker gevoelden al die bezwaren, maar toch was voor hen het amendement onaannemelijk, omdat daardoor in de algemeenheid van het ontwerp een eerste, diepe bres geschoten zou wor den, die dan misschien door meerdere, voor de grondslagen van het ont werp gevaarlijke, zou worden ge volgd. Zoo schoot er niets an ders over dan het kind met het bad water weg te werpen en den eisch der schriftelijke overeenkomst geheel te laten wegvallen. Dat vond de afge vaardigde voor Hoogezand nu wel dat weer veel te ver ging, en hij deed nog een poging om de mildheid van den minister tot engere afmetingen terug te brengen, maar de overgroots meer derheid wilde nu van de verplichting van schrifturen niets meer weten het kan in het vervolg niet alleen bij den boer, maar waar men wil, mondeling blijven gaan. Over de artikelen, die de loonrege ling omvatten, is heel wat te doen ge weest. De heer Schaper bad de vol doening het verbod op de verboden winkelnering nog onvoorwaardelijker en vollediger opgenomen te krijgen dan in het ontwerp was geschied. Zijn be toog, dat er geen enkele reden was wel een beding toe te staan waarbij de arbzider verplicht wordt de voor zijn arbeid vereischte grondstoffen, werktuigen of bijzondere kleeding bjj den werkgever aan te schaffen, en dat het verbod volstrekt algemeen en on voorwaardelijk moest zijn, sloeg in, en de Kamer vereenigde zich met het amendement van den heer Schaper in dezen geest. Maar zy was niet genegen de pen te halen door de bepaling, dat bedongen zal mogen worden, dat een deel van het loon van minderjarigen door den werkgever in de Rijkspost spaarbank of bi) een fonds kan worden belegd. Inderdaad kan in het algemeen en tegen hebzuchtige ouders, zooals de heer Drucker aantoonde, dergelijk beding heilzaam werken. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Er komt een weinig ontspanning in den toestand. De politieke meteorolo gen hebben verschijnselen opgemerkt, die behoud van den vrede aanduiden. Wel blijven de Serviërs rumoerig, dat ligt in hunnen aard en de kroonprins houdt in jeugdigen overmoed toespra ken, waardoor hij waarschijnlijk zijne door sommige voorvallen juist niet verhoogde populariteit hoopt te ver meerderen. Maar de quaestie van oorlog of vrede hangt niet van hem af; daarvoor richten we thans den vragenden blik naar Londen, waarde Russische minister Iswolsky confe reert met sir Eduard Grey over de te houden conferentie. En van daar komen geruststellende berichten. Tot nog toe leiden de onderhande lingen gestadig tot een regeling, die volkomen voldoening zal geven aan Oostenrijk, Bulgarije, Griekenland en Montenegro, met schadeloosstelling en waarborgen voor Turkije. Men begrijpt, dat gedane zaken geen keer nemen, en men beijvert zich een eervollen weg te vinden om den toestand in overeenstemming met regel en be- hooren te brengen. De terugkeer van Nowibazar tot Turkije zal als vol doende schadeloosstelling voor de in lijving van Bosnië en Herzegowina bjj Oostenryk-Hongarye worden be schouwd. Bulgarije zal Turkije geldelijk schadeloos stellen. Het verlangen der Kretenzon zal aan de betrokken mogendheden worden onderworpen. Montenegro zal voldoening krijgen in de Adriatische Zee. Aan Turkije zal financieele steun worden verleend. Er is reden te gelooven, dat Italië en Duitschland zich bij Engeland Frankrijk en Rusland zullen aansluiten in de overtuiging, dat een conferentie noodig is. Griekenland zal zich door die con ferentie vermoedelijk Kreta wel zien toebedeeld het kan wachten en daar om zal dan ook de Grieksche gezant, zooals uit Konstantinopel wordt be richt, aan den Grootvizier hebben ge zegd, dat Griekenland d6 beweging der Kretenzen niet goedkeurt. Dat klopt al zeer slecht met het feit dat de vertegenwoordiging op Kreta giste ren geopend is „in naam van den Koning der Hellenen." Er is echter een nieuw wolkje aan den horizon verschenen ook en dat is het internationale congres van Alba- neezen, dat te Monastir staat bijeen te komen. Men zegt dat daar overwogen zal worden of het niet wenschelijk is de onafhankelijkheid van Albanië te proclameeren. GROOT BRITANNIË. In den stand van het conflict in de katoennijverheid van Lancashire, is een gunstige wending gekomen. De wevers en kaarders hebben zich, dank zü de tusschenkomst van de Trade- Unionsfederatie verzoend en na een vergadering van de beide vertegen woordigende comité's der beide arbeids- groepen, is besloten met een loons verlaging van 5 pCt., althans de eerst volgende drie maanden genoegen te nemen. Indien noodig, behouden de arbeiders zich het recht voor over den toestand dan nogmaals te beraadslagen. Zeer waarschijnlijk zal de katoen markt in dien tijd weder verbeteren, zoodat dan volgens de geldende loon regeling, die gelijk vroeger is uiteen gezet, nauwkeurig rekening houdt met de katoenprijzen, vanzelf de loonen zullen stijgen. Het is zeer te betreuren, dat dit conflict gedurende de zeven weken, dat het heeft geduurd de aan leiding is geweest van zooveel honger en ellende, door de gezinnen der 100.000 uitgeslotenen dien tijd ge leden. Terwijl het Lagerhuis gisteren avond over de kinderwet beraad slaagde, was er buiten een betooging van kiesrechtvrouwen aan den gang. In de wachtkamer voerde inmiddels een liberaal lid van het Parlement een dame rond. Plotseling vloog zij de deur van de vergaderzaal binnen, en liep de zaal in, met de armen zwaaiende en roepende: Hou op met over kinderen te praten, geef het stem recht aan de vrouwen 1 Een bode greep aanstonds de indringster beet en droeg haar de zaal uit onder het spottend gelach van de leden. De be raadslaging ging daarna door alsof er niets was gebeurd. FRANKRIJK. De zitting van het Parlement is gisteren geopend. Op verzoek van Pichon, den Mi nister van Buiteniaudsche Zaken, ver daagde de afgevaardigde Delafosse in de Kamer een interpellatie betreffende Marokko. De Regeering legde aan de Kamer een wetsvoorstel over, waarin sup plementaire credieten voor de operaties in Marokko tot een bedrag van 20.000.000 fr. worden aangevraagd. Nederland en Venezuela. De N. Y. Herald verneemt uit Caracas, over Willemstad President Castro is veel beter. Men heeft hem vandaag voor het eerst sedert zijn terug komst uit Valencia op straat gezien. Hij heeft den heer Paul, den minister van buitenlandsche zaken, bij zich ontvangen om te spreken over het antwoord op de tweede Neder- landsche nota. Uit New-York wordt dd. gisteren tan de KOlnisehe Zeitung geseind ,Uit Caracas wordt gemeld, dat Castro, de broeder van den President, naar New-York vertrokken is. Naar verluidt, is hij van plan, daar artille risten voor de Venezolaansche* kust verdediging aan te werven." Tweede Kamerverkie zingen. De Chr.-Hist. Nederlander kreeg in zake de aanbeveling van de candidatuur-De Meester door het be stuur der Chr.-hist. kiesvereeniging te Nijverdal uit volkomen vertrouwbare bron het bericht, dat „dit gemodder verband houdt met een zwakke Brons- veldsche groep.". Het blad meldt nader „De Chr.-hist. kiesver. te Nijverdal, afd. van de Chr.-hist. Unie in het land, voorzitter de heer Van der Garde, heeft dr. Kuyper gecandideerd en handhaafd die candidatuur warm. De zoogenaamd Chr.-hist. kiesver. die den heer De Meester aanbeveelt, is een oude Bronsveldiaansche, in deze dagen, naar het schijnt, weer opge rakelde, uit de dagen van '97. De S.S. heeft de maximum bezoldiging van de opzichters-teeke naar en opzichters bü de stoom ver warming met f3000 'sjaars verhoogd. Door de commiezen van den stations dienst der H. S. M., die, om stationschef te worden, moeten beginnen als sta tionchef 4e kl., en daardoor in be zoldiging tijdelijk achteruitgaan, werd eenigen tijd geleden bij de directie hierop de aandacht gevestigd. Door het verhoogen van de bezoldiging der stationschefs en onderstationschefs met f 120 's jaars is aan het bezwaar nu tegemoet gekomen. GEWEIGERDE SAMENWERKING. Het R.-Kath. Centrum zal over het in de Zwolsche Ct. opgenomen stuk van de Chr.-hist. kiesvereeniging te Nijverdal niet veel zeggen. „Wy zullen de vraag laten rusten, hoe deze Nijverdalsche heeren zich kunDen inbeelden, dat de belangen der Herv. Kerk beter worden gediend door een man van Links, dan door een mac van Rechts. „Slechts één opmerking zouden wij willen maken: de samenwerking met de Christelijk-Historischen wordt op deze wjjze onmogelijk. „Samenwerking kan niet van één kant komen. „En wanneer de Christelijk-histo- rischen om persoonlijke of kerkelijke redenen, waarmede wij als staatkun dige party niets uitstaande hebben, weigeren te stemmen op antirevoln- tionnaire of Katholieke candidaten, dan houdt de samenwerking van zelf op. „Maar laat men dan ook niet het air aannemen, of men tot de Rech- terzijde bohoort en Rechtsche politiek wil". Uit het verslag der vergadering van de le afdeeling van den Gemeente raad moet nog worden meëgedeeld dat het voorstel van den heer Plomp in zake de nachtwakers, strekkende a. om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen b. om de jsarwedde der nachtwakers met f 25 te verhoogen Sub a. aangenomen met 4 tegen 1 stem en sub b. met algemeene stem men verworpen. Bq punt 97, kosten der Brandweer vroeg Jeen der leden of er nog een Vry willige brandweer bestaat, of niet. De Voorzitter zeide, dat de vereen, op het oogenblik niet bestaat. Het lid achtte het dan beter, den subsidiepost dier vereeniging niet voor f 200, doch voor memorie uit te trekken. De afdeeling was het hiermede eens. In de 2e afdeeling kwam doze vraag ook ter sprake en daar deelde de voorzitter mede dat B. en W. voor nemens zyn het subsidie bedrag pro memorie uit te trekken. In de 2e afdeeling kwam ook de kei-bestrating van de Weyerstraat, v. Persynstraat en van Asch v. Wijcki. straat ter sprake. Een der ledeo vroeg of het wel'" noodzakeiyk is, op deze wegen een kei-bestrating aan te leggen. Hjjyyond het een zeer grooto uitgaaf en acht een grintbestrating daar veel mooier. De Voorzitter merkte op, dal; de grintbestrating in verband met het drukke Iverkeer daar ter plaatse niét doeltreffend isde weg kost zeer veel aan onderhoud, en verkeert toch steeds in onvoldoenden toestand. Hij meende dus, dat verandering van be% strating noodzakeiyk is. Een ander lid was tegen een kei bestrating ten eerste vond by die in verband met den aard van dit.stads kwartier leeiyk, doch bovendien meent hy, dat, wanneer aldaar een kei- bestrating komt de voerlieden deze wegen zullen mijden, en het verkeer zich geheel Daar den Soesterweg zal verplaatsen. Wjj hebben dan een kost bare keibestrating, die niet gebruikt wordthij zou er daarom voor zyn, deze wegen met klinkers te bestraten. Bovendien is een kliukerbestratiDg goedkooper. Een ander lid merkte op, dat een klinkerbestrating goedkooper in aan leg, doch veel duurder in onder houd is. De groote meerderheid der afdeeling was voor een klinker-bestrating de afdeeling besloot, aan Burgemeester en Wethouders te vragen een opgaaf in te dienen van dejuiste verschillen in prys van aanleg en onderhoud van een klinker-en een kei-bestrating. In de 2e afdeeling vroeg een der leden hoe het met de concessie der Waterleiding staat; den laatsten tyd heeft de Raad daar niets meer van vernomen. Medegedeeld werd, dat een wyziging der concessie in bewerking is en dat thans reeds definitieve voorstellen a n de Waterleiding-Maatschappij gedaan zyn. Haar antwoord kan binnenkort tegemoet gezien worden. Wat de subsidie aan de Vereeniging tegen Drankmisbruik betreft, in beide afdeelingen werden hiertegen bezwaren ingebracht op grond dat door de leden geen bedrag byeen gebracht wordt, minstens gelykstaande aan het bedrag der subsidie. In het vervolg zal eeu dergelyke voorwaarden aan het sub sidie worden verbonden. De Burgemeester deelde in de le afd. mede, dat hy de som van f 200, uitgetrokken voor een nieuw kleed in zijn kamer, van de Begrooting afge voerd wenscht te zien de vrykomende f200 kunnen naar den toch reeds zeer lagen post voor Onvoorzien wor den overgebracht. Burg. en Weth. hebben met ingang van 15 December 1908 Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys benoemd tot secretaris penningmeester van het fonds tot bevordering van de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van onvrywillige werkloosheid en hem op zyn verzoek, met ingang van dien datum, eervol ontslag verleend als hoofd-commies ter secretarie, onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1