AGBLAD voor AMERSFÏOORT en OMSTREKEN t T DONDERDAG 15 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Het Arbeidscontract. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis po. 216. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. BIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan adyertcntiën en reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algeracen Binnen- en Bnitcniandsch Adrertenticbnrean 1). ALTA, Warraoesstraat 76—78 te Amsterdam. IV. In het arbeidscontract zijn twee [punten, die van meetaf in de arbeiders kringen groote beweging hebben ver oorzaakt: het staangeld en het boete stelsel. Over het eerste hebben wij het ■eeds gehad. Wat het laatste betreft, men heeft et doen voorkomen, alsof de wet, oor van boetes te spreken, ze in- oerde, verplichtte tot hare oplegging, de zaak is geheel anders. Het staat vast, dat vroeger het heffen van boetes, zoo hoog hij maar wilde, aan iederen patroon vrij stond en dat de wet aan dezen misstand een einde heeft gemaakt door het boetestelsel te regelen en duidelijk te bepalen, hoever de werkgever mag gaan, als hij meent de boetes volstrekt noodig te hebben, om orde in zijn zaak te verzekeren en zich tegen schade te vrijwaren. De werkman-afgevaardigde De Klerk ontkende dat boetes noodig waren en wilde ze absoluut verboden zien. Het leven van den arbeider is in zijn oog toch reeds een boete-leven en hij is overtuigd dat zooals de heer v. d. Zwaag het uitdrukt het boetestel sel een hatelijkheid is en dat het on mogelijk is het rechtvaardig te doen werken. De heer Schaper dacht er eigenlijk evenzoo overook hij zou liefst de boetes voor goed onmogelijk willen maken. Men kan er best buiten, meen de hy en hij illustreede deze stelling met een beroep op de ervaring, die hij J in Groningen had opgedaan. Nadat daar in een tak van dienst enkele I onverbeterlijke dronkaards waren weg gestuurd en het boetestelsel was af geschaft, was de houding van het per soneel in dien tak verbeterd. Volgens den heer Drucker bewees dit niets en namens de commissie van rapporteurs kwam hij het geheel en al verbieden van boetes ontraden. Dat had nog geen enkele buitenlandsche wetgeving aangedurfd. Maar zooal de boetes behouden bleven, hoe hoog zouden zij mogen worden opgevoerd Zou men naar den rechter mogen gaan, om gedaan te (naar het engelsch.) 34) "Wij gingen nergens heen. Ik ben langer dan een maand op Ryeland geweest. Waarom vraag je niet hoe Christal het maakt? Omdat geen van ons beiden ver langt iets van haar te hooren, ramp zalig meisje dat zij is I zei Mrs. Eger- ton. Je bent dus een maand op Ryeland. geweest. Ik moet zeggen, dat het mij als een scheeve positie voor een jonge dame voorkwam zoo lang alleen met een heer in dat huis te zijn. Christal zal nooit op Elmwood terugkomen, dat staat vast, na haar hoogst ongepast gedrag. Natuurlijk was het een gelukje voor jou, dat Anthony op 't idéé kwam je te wil len trouwen. - Kom, Laura, daar Violet blijkbaar besloten is ons als vreemden te beschouwen en niet aan haar diner wil beginnen, doen wij beter heen te gaan 1 Violet deed haar best haar man niet aan te kijken, toen de deur achter zijn moeder en zuster dicht krijgen, dat deze het bedrag vermin dert, als naar zijn oordeel de boete voor het vergrijp bovenmatig iseen bevoegdheid, waarvan de heeren Loh- man en Van Karnebeek niets wilden weten, doch die een der Haagsche af gevaardigden bij amendement wilde zien toegekend en waarin de Minister en de heer Drucker alleen goed en geer. kwaad zagen. Over deze punten werd de strijd ten slotte bijzaak, nadat de Minister bij zijne toelichting van het boeteartikel van het karakter dezer boete eene voorstelling had gegeven, die de juristen in de Kamer recht tegenover elkaar plaatste en drie volle dagen aanleiding is geweest tot een levendig debat. Naast de boete in het ontwerp voorgesteld, zou, naar 's ministers meening, niet bestaanbaar zijn het gewone, in het dagelijksch leven veel vuldig voorkomende poenaliteitsbeding, dat de strekking heeft van te voren tusschen de contracteerende partijen vast te stellen, welk bedrag aan schadevergoeding verschuldigd zal zijn, als een der partijen iets doet of na laat, waardoor zij tot het betalen van schadevergoeding verplicht wordt. Aangezien volgens het ontwerp de boete niet mag strekken tot persoon lijk voordeel van den werkgever, zou dezedus zich niet meer behoorlijk kunnen beveiligen tegen groot nadeel hem door een of andere daad of nalatigheid van zijn personeel toegebracht. Doch hiertegen kwam de heer van Styrum in verzet. Dat had hij in het artikel niet gelezen. Hoe nu? Een fabrikant, wien het na lange voor bereiding was gelukt een nieuw pro cédé te vinden, zou in het vervolg niet meer tegen een scheikundige, dien hij aan zijn fabriek verbindt, mogen zeggen ik zal u goed betalen, maar gij moogt het procédé, dat hier gebruikt wordt, aan niemand mee- deelen, anders verbeurt ge aan mij een boete van duizend gulden Maar dat stond volgens hem ook niet in het artikel. Hij had gedacht, dat het alleen ging over zoogenaamde overtreding van een ander voorschrift van orde, van welke het rationeel is, dat de werkgever daarvan geen voor deel heeft, maar dat het schuldver- goedings beding da irnaast mogelijk ging. Zij ging druk aan den arbeid, om het nu bijna geheel koud geworden diner zoo keurig mogelijk klaar te zetten. Als hü door woord of blik haar eenige sympathie had betoond, dan zou zjj hem in de armen gevlogen zijn en haar verontwaardiging zou waarschijnlijk zijn opgelost in een stroom van tranen, die de beleedigin- gen van zooeven heel wat verzacht zou hebben. Maar in plaats daarvan stond hij peinzend naar haar te kij ken, terwijl zjj bezig was thee te zetten en hem inviteerde met een geheel andere stem dan haar gewone vroolpke, om plaats te nemen en een kopje thee te drinken. Wat het overige eten betreft, merkte zjj op, is het misschien beter, dat Susan het dadelijk weer mee neemt. Het was al dadelijk niet sma kelijk toebereid, zooals je moeder niet ten onrechte opmerkte, maar nu is het totaal ongenietbaar. Ik hoop, dat de thee je goed zal smaken. Het was jammer, dat zjj juist op dit ongelukkig oogenblik kwamen. Of op ieder ander. Hij ging zitten en er volgde eene drukkende stilte. Anthony meende dat het best was, maar niets meer over zjjn moeder en zuster te zeggen en Violet's hart was hevig in oproer. Voor 't eerst in haar leven bleef. Zoo dacht ook de heerLohman er over, en de oud-minister Loefï kwam verklaren, dat zijne bedoeling met het [artikel een gansch andere was, dan die de tegenwoordige mi nister er aan gaf. De Regeering wijzigde het artikel toen zoo, dat eene afzonderlijke re geling werd gemaakt, ten aanzien van dat groote deel van het terrein, waarop het arbeidscontract zich beweegt, dat betrekking heeft op een hoogere sa- larieering dan vier gulden 's daags, zoodat, zoodra een loon van meer dan vier gulden per dag wordt genoten, hoogere boeten kunnen worden be dongen, dan dit ontwerp toelaat, die wel in 's werkgevers zak mogen vloeien, behoudende 's rechters be voegdheid om, als dit beding is ge maakt, de boete, als deze hem boven matig voorkomt, op een lager bedrag te bepalen. De heer Van Styrum bleef er echter op staan, dat de boete-regeling in dit ontwerp een zuiver en volledig dis ciplinair karakter zou krijgen en het instituut van het strafbeding in con tracten, krachtens het Burgerlijk Wet boek, daarnaast zou worden behouden. Ten slotte vereenigde de Kamer zich echter met de opvatting van den minister en van den heer Drucker. Verder is bjj deze wet bepaald, dat, als door eene der partijen opzettelijk of door schuld is gehandeld in strijd met hare verplichtingen, de tegenpartij ook vergoeding zal kunnen vorderen, van wat de juristen noemen de moreels schade, die daardoor mocht geleden zijn. Onder die raoreele schade verstaat men die schade, die wel degelijk is geleden, maar niet kan worden uitgedrukt in geld. De heer Z. v. d. Berg gaf het voorbeeld van eene dienstbode, die door haar mevrouw is toegetakeld en van die poesige behan deling een litteeken overhoudt. De heer Drucker wees op de schade toegebracht aan eer en goeden naam bij beleediging en die nu reeds krach tens het Burgerlijk Wetboek kan verplichten tot betaling van een som gelds, die wel het verdriet en de ellende, door de beleediging geleden, niet ongedaan maakt, maar die al thans tempert en verzacht door het genot dat voor de schadevergoeding te koopen is. Heeft men het recht op schadever goeding niet alleen voor de geldelijke nadoelen, welke rechtstreeks voort vloeien uit bijv. die verminking, maar ook voor de pijn, die men heeft ge leden en voor het verdriet dat men heeft, doordat men er levenslang ontoonbaar of onooglijk uitziet? Dat is in ons burgerlijk recht zeer betwist en in den regel ontkend. En dat is nu voor de arbeidsovereenkomst uit drukkelijk bevestigend beantwoord. De rechter zal voor schade, die ge leden, maar niet in geld waardeerbaar is, naar billijkheid eene som gelds als schadevergoeding kunnen toekennen. Wel was de heer de Savornin Lohman afkeerig van eene andere schadevergoeding voor dienstboden en werklieden dan voor „gewone" men- schen en was hij bang, dat de rech ter een onmogelijke taak werd opge legd, als men van dezen eischte in billijkheid te beoordeelen, met hoeveel geld pijn en smart en leed behoorlijk betaald zijn, maar de minister en de heer Drucker wonnen het spel, nadat zij hadden aangetoond, dat het begin sel niet zoo nieuw en aan ons tegen woordig recht niet zoo vreemd is, als de tegenstanders wel wilden doen gelooven. Een andere beslissing betreft de veelvuldige bedingen, die tusschen werkgever en werknemer plegen te worden gemaakt, waarbij de laatste wordt beperkt in zjjne bevoegdheid om werkzaam te zijn op de wjjze, waar op hij verkiest, nadat hij van zijn pa troon is weggegaan. Bijv. de patroon eischt, dat zijn bediende, ook na de ont binding hunner overeenkomst, in geen 25 jaar in een bepaald rayon als pa troon, of zelfs als ondergeschikte zal optreden, op een boete van f 10000. Of hij laat den bediende zich ver binden nooit voor een koekfabriek te werken, of, na het verlaten tzjjner betrekking, gedurende een aantal jaren niet voor een andere firma in hetzelfde artikel te werken enz. enz. Moet de wetgever al deze bedin gen eenvoudig verbieden, zooals een socialistisch amendement wilde? Als men bedenkt dat die bedingen ook voorkomen in bedrijven, waar een voelde zij, dat Anthony niet vol maakt was. Zoo vlug als mogelijk was ontsnap te zjj naar een andere kamer en gaf daar uiting aan haar drift door met snelle schreden de kamer op en neer te loopen. Maar andere plichten wachtten haar en hoe vermoeid zij ook was, huishoudelijke plichten kon den niet worden uitgesteld. Anthony hielp haar bij alles, maar er was iets tusschen hen gekomen, en Violet legde zich in haar nieuw tehuis te slapen met een onvoldaan gevoel voor hetgeen komen zou. HOOFDSTUK XI. Na uit Amerika teruggekeerd te zijn, waar hij een paar jaar met zijn voogd had gewoond, ging Bertram Curzon regelrecht naar zijn landgoed Oakhurst, dat hij nu wegens zijne meerderjarigheid zelf in beheer nam. De eenzaamheid van zijn nieuw le ven deed een sterk verlangen in hem opkomen om eens een kijkje in Lon den te nemen waar hij nog wel oude kennissen zou ontmoeten. Hij was vol zorg om zijn plichten stipt na te komen, met betrekking tot zijn nieuwe verantwoordelijkheid, want hij was besloten dat zijn voogd die hem eenmaal altijd als van heel wenig waarde beschouwde zijn raadsman niot zou zijn. Daarom a middelmatig loon wordt uitbetaald', en dat zij, zooals de heer Drucker zeide, in alle vakken nu en dan op duiken als men verder er op let, dat zulk een beding dikwijls voor den werknemer gelijk staat met broodeloosheid, als hij zijn betrekking verliest, zoodat hij daardoor met handen en voeten wordt overgeleverd aan den patroon, dan moet in theorie de sympathie zeker voor het stand punt,'van socialistische zijde verdedigd, zijn weggelegd. Maar er zijn ook go- vallen, dat zulk een „concurrentie beding" inderdaad onvermijdelijk is. Stel u voor een industrieel, die in zijn fabriek een technicus aanstelt,-, hem inwijdt in alle geheimen en dat deze technicus na eenigen tijd naar een concurrent gaat Of de winkelier die zijn bediende of reiziger al-zjjn relaties of clientèle heeft meêgedeeld j en hem dan ziet overloopen naai een concurrent, die daar Bijv. jaar lijks f500 voor over heeft? Men had, zooals de heer de Savor nin Lohman wilde, Gods water ovef Gods akker kunnen laten loopen, en dej„ vol wassen Nederlanders" hun gang hebben laten gaan, maar het geheele ontwerp arbeidscontract was nu een maal ingegeven door de gedachte, dat bij deze volstrekte vrijheid, de zwakste der twee partijen het kind van de rekening wordt en dat daarom d^ wetgever een oog in het zeil moet houden. Bepaald is dan nu ook, dat derge lijk beding alleen met meerderjarige arbeiders mag en schriftelijk moet worden aangegaan, en dat de rechter, op de vordering of op het verweer van den arbeider, zulk een beding geheel of gedeeltelijk mag te niet doen, op grond dat de arbeider in verhouding tot het te beschermen belang des werkgevers, door het be ding onbillijk wordt benadeeld, gelijk de rechter de schadeloosstelling die de werkgever van den arbeider heeft bedongen naar het geval dat deze handelt in strijd met het beding, steeds mag bepalen op eene lagere som, indien het bedrag hem bovenmatig voorkomt. deed het hem bijzonder veel genoe gen eenigen tijd na zjjn kort onder houd met Ivan op Oakhurst, plotse ling Cesar Malincourt in Londen te ontmoeten. Hij en Cesar waren samen stu dent geweest, maar hadden elkaar in een paar jaar niet gezien. Hallo, Malincourt, het doet mij bijzonder veel genoegen je te ont moeten 1 riep Curzon. Ik dacht niet je te zullen zien, ofschoon dat toch niet zoo onbegrijpelijk is, omdat ik wist, dat je kamers hebt in de stad. Heb je een paar uurtjes over Zeker, antwoordde Cesar met norsche ironie. Mijn cliënten geven mij nog even veel vrijen tijd als ik wensch te hebben. Ik dacht, dat je aan den overkant van den Oceaan was Curzon. Dat was ik ook tot voor een paar maanden. Laten wij samen wat naar de club gaan, daar lunchen en wat praten. Je ziet er niet al te op gewekt uit, beste kerel. Wat scheelt er aan O, niets bijzonders 1 Maak je over mij niet bezorgd. Vertel maar van jezelf. Spoedig zaten zij samen te lunchen. Cesar vertelde niet aan zijn vriend, dat het eerste goede maal was, dat hij sinds vele dagen proefde, ook sprak hij niet van de groote armoede en het gebrek aan vooruitzichten, dat hem bijna wanhopig maakte. Toch spraken zijn linksch en armoedig voor komen en do zorgelijke uitdrukking op zijn gelaat hun eigen taal. Ik heb behoefte aan iemand, die mij wat gezelschap kan houdentot dat ik jou zag, kon ik niet precies zeg gen wie het wezen moet, zei de jonge Curzon. Kun je niet een paar dagen bij m(j op Oakhurst komen en over oude tijden met mij praten Ik heb je heel wat te vertellen en nog meer te vragen. Maar Cesar schudde zijn hoofd. Hij vond het niet noodig te verklaren, dat2 de kleeren, die hij nu aan bad, zijn eenige garderobe uitmaakte, en dat het om verschillende redenen ui terst ongeschikt zoo niet onmoge lijk voor hem zou zjjn bij een an- er te gaan logeeren. Hjj slaagde er in Curzon te over tuigen, dat zoo iets onmogelijk was, en toen bracht hij het gesprek weer terug op de zaken betreffende Oak hurst, waarin hij meer belangstelling toonde dan hij werkelijk had, om iedere discussie over eigen vooruit zichten te vermijden. Bertram liet zich goedsmoeds om den tuin leiden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1