weerbericht. buitenland. allerlei. Thermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. UIT BE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 15 October 1908. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te Haparanda; laagste 750.8 m.M. te Sey disfjord. Verwachting tot den avond van 16 October 1908. WindZwakke wind. Gesteldheid van de luchtMeest nevelig, weinig of geen neerslag. TemperatuurIets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag 12 uur F. 62 DE CRISIS IN HET OOSTEN. Het buitenlandsche nieuws van de laatste dagen bestond voor een niet gering gedeelte uit lange alleenspraken van den Oostenrijksch-Hongaarschen minister baron von Aehrenthal. Hjj onthaalde daarop de Oostenrjjksche en Hongaarsche delegaties. Hij moest recht praten wat krom is hij moest aantoonen dat Oostenrijk eigenlijk in overeenstemming handelde met het tractaat van Berlijn, toen het dit ver scheurde. Hij is nog verder gegaan. Aan de commissie voor buitenlandsche zaken van de Hongaarsche delegatie heeft hjj verteld, dat eigenlijk Turkije voordeel had bij de annexatie van Bosnië en Herzegowina door Oosten rijk. Misschien moet het nog dankbaar zijn ook. Maar de Turken zjjn in het geheel niet dankbaar, integendeel, en daar zij voorloopig niets anders kunnen hebben zij zich toegelegd op het boycotten van Oostenrijksche waren. Dat is erg genoeg, zoo erg zelfs, dat de Oostenrijksche gezant te Konstan- tinopel uit naam van zijn Regeering bijjden Grootvizier een ernstigen stap heeft gedaan ter zake van ditboycotten. De Grootvizier beloofde de noodige lastgevingen te zullen verstrekken, voor Konstantinopel aan den prefekt van politie en voor de provincies aan den minister van binnenlandsche zaken. Of dat echter veel zal geven Gemeld wordt dat de bewoners van de stad Sjabats, aan de Bosnische gren9, weigeren levensmiddelen aan het Oostenrijksche consulaat te ver- koopen, zoodat het die nu uitOostenrijk ontboden heeft. En te Jaffa hebben bij de aankomst van een Oostenrijksche postboot, politieke drijvers de boot werkers opgestookt, om de boot te boycotten. De reizigers en de post kwamen met stoombarkassen aan den wal. Later viel de menigte het Oosten rijksche postkantoor aan en vernielde de postkarren en brievenbussen. Hoopvolle berichten komen er uit Londen. Reuter seint van daar, dat Engeland geheel mee gaat met het program voor een conferentie, dat door Iswolski is overgelegd en waarop de kwestie van de Dardanellen in het geheel niet voorkwam. Er is echter een schikking over de kwestie van de Dardanellen getroffen, waarop de ministerraad nog zijne goed keuring moet verleenen. Hetzelfde ongeveer wordt uit Parijs gemeld. Maar daar weet men te ver tellen, dat de voorgestelde regeling (van de Dardanellen-kwestie) het mid den zou houden tusschen het regle ment voor het Suez-kanaal en den Russischen eisch, om van de Zwarte Zee een gesloten zee te maken, waar toe de oeverbewoners alleen vrijen toegang zouden hebben. En te Konstantinopel zegt men te weten, dat alle mogendheden in be ginsel hebben toegestemd in eene conferentie. Alleen Oostenrijk-Hongarjje heeft nog niet geantwoord. Onrustbarender z(jn de berichten die er loopen omtrent de bedoelingen van Bulgarije. Er loopen vrjj stellige geruchten, dat Bulgarije zich gereed maakt, om benden in Macedonië te werpen. Een telegram van Reuter uit Saloniki van heden verklaart, dat het „bijna zeker" is, dat Bulgarije Macedonië wil „ver overen". Vertrouwende op zijne macht en in het besef van Turkije's zwakte, zou „Bulgarije Turkije verplichten den oorlog te verklaren." De Bulgaren in Macedonië gaan steeds door met zich te wapenen en te oefenen. Ook zou het Jong-Turksche comité gaandeweg erkennen, dat de oorlog met Bulgarije onvermijdelijk is. Vandaar dan zeker, dat Turkije zooals de correspondent te Konstanti nopel van het „Berliner Tageblatt" zegt alles mobiliseert wat het aan slagvaardige en zeewaardige oorlogs schepen beschikbaar heeft. Een deel van de vloot gaat naar Smyrna en Samos, om zich daar te voegen bij schepen, die er reeds zijn, andere zul len schietoefeningen in de zee van Marmora en den zeeboezem van Ismid houden. De Turksche schepen krijgen voor twee maanden leeftocht en volop schietvoorraad mee. Turkije is van plan, de schepen de Turksche havens van de Middellandsche Zee te laten aandoen. Maar in vreemde havens of in de Zwarte Zee zullen zij zich niet vertoonen. Ik geloof niet, besloot de minister, dat het nu tot een oorlog met Bulgarije zal komen. Mocht echter waar blijken, dat Bulgarije ons wil aanvallen, dan zullen wij ons weten te verdedigen. AMERIKA. Volgens een bericht uit Washington, is Roosevelt van plan, aan het con gres vier linieschepen van het grootste slag te vragen, in plaats van de twee waartoe de leiders in beide huizen van de volksvertegenwoordi ging zich bereid hebben verklaard. Tegelijkertijd heeft senator Lodge een rede gehouden ten betooge, dat men zich alleen tegen aanmatigingen van Japan kon vrijwaren, door een versterking van de vloot. GROOT-BRITANNIË. Uit Manchester wordt bericht, dat de vereenigde eigenaars van spinnerijen hebben besloten tot verwerping van het voorstel der stakende arbeiders, om de loonsverlaging eerst over drie maanden te doen ingaan en ze dan slechts voor korten tijd te doen gelden. Zij blijven vasthouden aan den eisch, dat de verlaging met 5 proc. voor één jaar op 1 Jan. zal beginnen Door deze weigering is de hoop op een spoedige bijlegging van het geschil weder ver vlogen. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werden door den heer Troelstra de volgende vragen aan de Regeering ge steld Denkt de regeering maatregelen te nemen ter bestrijding der beerschende werkloosheid, bijv. door aanstelling van werklieden bij de staatsbedrijven, het laten uitvoeren van werken of het verhaasten van de uitvoering van werken, waarmede reeds een aanvang is (gemaakt, door vermindering van werktijd van arbeiders in die bedrijven en bij die werken gebezigd, waar deze werktijd een zeker maximum over treft, en aanstelling van meerdere arbeiders en welke andere maatregelen te wachten Denkt de regeering maatregelen te nemen tot leniging van den nood door de thans heer- schende werkloosheid teweeg gebracht of is zij bereid de gemeentebesturen, die voor dat doel geld noodig hebben door uitkeering eener extrabjjdrage uit de rijksschatkist, daartoe in staat te stellen Interpellant, zich beroepende op verschillende berichten en omstandig heden, betoogde, dat 't zich laat aan zien, dat zoowel in de steden als op het platteland de werkloosheid in den komenden winter veel grooter nog zal zijn dan ooit to voren. Daarom had spreker 't zich tot plicht gerekend, hierop de aandacht der regeering te vestigen, om zoo doende te verkrijgen maatregelen tot leniging van den nood en om te komen tot een meer duurzame regeling tot beteugeling der werkloosheid. Ook in andere landen heerscht werk loosheid. 't Is dus een internationaal verschijnsel en daarom te meer zijn maatregelen en een regeling noodig. Ten bewijze van zijn betoog beriep spr. zich op hem door vakbonden ver strekte inlichtingen. De Minister Heemskerk beant woordde de eerste vraag met neen in al haar details. Aanstelling van meerdere werklieden bij Staatsbedrij ven ging natuurlijk niet, men heeft er precies zooveel als noodig zijn; reeds worden een geweldige hoeveel heid werken van Regeeringswege uitgevoerd, meer is thans onmogelijk, daar eerst bij de komende begroo- tingsdebatten nieuwe credieten moe ten worden verleendvermindering van arbeidstijd zou weinig of niets geven, de socialisten zelf beweren immers, dat zij eer een verhooging der productie medebrengt en over de „andere maatregelen" heeft mr. Heemskerk gezwegen. Op de tweede vraag klonk het eveneens „neen". Werkloosheidsver zekering daarvan kan in Neder land nauwelijks sprake zijn, en waar zij, op grootsche schaal georganiseerd werd, voldoet ze toch in geenen deele, meende de minister. Steun der gemeenten Maar dan doet het publiek niets. Steun van het Rijk, maar dan verzuimeu de ge meenten haar plicht. Zoo ging het steeds door. De middelen door den heer Troelstra aan de hand gedaan moge men als in 't geheel niet afdoende beschouwen, de minister gaf niet den indruk deze hoogst belangrijke zaak met dien ernst te behandelen, dien men van de Regeering had mogen verwachten. Het opzienbarend ont slag. In den gemeenteraad van Am sterdam is gisteren het ontslag der drie gemeente-ambtenaren behandeld, waarover in ons blad meermalen is geschreven. Wij deelen nu alleen nog mee, hetgeen de burgemeester die tot nu toe gezwegen had over deze zaak beslist. De burgemeester deelde de beide geïncrimineerde artike len uit „Het Prinsenhof" mede. Spr. baalde uit „Erger dan Russisch" de alinea's aan, waarin de hoofdambte naren scherp worden aangevallen, van roofdieren enz. wordt gesproken. Verder uit hot Bijschrift onder een „Slecht lokaal". B. en W. waren van meening dat deze stukken niet onopgemerkt kon den worden voorbijgegaan. Hoofd ambtenaren werden hier uitgemaakt voor laag en harteloos. B. en W. werden verdacht gemaakt. Over den toon van „HetPrinsenhof" is meermalen gesproken en in dit voorjaar zeer ernstig, naar aanleiding van de interpellatie in den Raad van den heer Harmsen, naar aanleiding van een artikel „Een Oekase". Spr. citeerde wat toentertijd in dit artikel is gezegd en naar aanleiding daarvan in den Raad is opgemerkt. De voor zitter zeide zich destijds in de dis cussie te hebben gemengd, omdat hij het noodig achtte ook van de tafel van B. en W. een waarschuwing te doen klinken tegen de heeren van Het Prinsenhof. De redacteuren konden zich toen gewaarschuwd achten en wat deden ze? In bun orgaan van 15 April 1908, na de interpellatie-Harmsen dus, werd met de waarschuwing de spot gedre ven, later heette het, dal de toon en vorm van „Het Prinsenhof" juist waren afgeluisterd uit de Raadszaal. (Gelach). Ook andere artikelen adem den een gelijken geest. Totdat de gëincrimineerde artikelen kwamen, die B. en W. niet zouden laten passeeren. Men blijkt in den Raad op samen werking tusschen ambtenaren gesteld. Welnu die samenwerking is onmoge lijk, wanneer de ambtenaren worden uitgescholden. Wat de personen der ontslagenen betreft. De heer Gulden is destijds reeds onderhouden door zijn directeur over den toon van „Het Prinsenhof" en over zijn vertoef op een vergadering te Utrecht, toen ieder hier dacht, dat de heer Gulden zijn werk uitoefende. De heeren noemen dat de uitoefening van grondwettige rechten. De direc teur heeft hem met de nadruk er op gewezen, dat hij zijn eigen graf groef. Gulden vroeg een paar maal verlof -voor familiebezoek. Kort daarop vroeg hij verlof tot bijwoning eener ver gadering. Toen werd hem gezegdZou je dat nu wel doen, zou je nu ook niet eens werken? (Gelach). En deze verlofweigering werd later op een ambtenaarsvergadering gequa- lificeerd als schending der grondwet tige rechten. Spreker wijst er op, dat men hier (het schrijven der artikelen) niet te doen had met een kwajongensstreek, maar met een voortgezette handeling. Men moest alle antecedenten daarbij doen gelden. B. en W. komen niet voor hun pleizier bijeen om ambtenaren te ont slaan. Maar in het onderhavige geval kon niet anders worden gehandeld. En de Raadsleden, die thans critiek op de handeling van B. en W. oefenen, heb ben ook niet kunnen vertellen wat B. en W. dau hadden moeten doen. De bewering omtrent het opvragen der dienststaten van de organisatie mannen in gemeente-dienst, is een pure onwaarheid. Aan zoo iets hebben B. en W. nooit gedacht en spreker wil geen vermoeden uitspreken om trent het doel waarmede zulke be richten worden verspreid. Men spreekt thans van reactie. Welnu B. en W. meenden te moeten reageeren tegen de pogingen om den gemeentedienst in de war te sturen, om de samenwerking te bederven. Z(j wenschen te reageeren tegen mis bruiken die sommige ambtenaren wil len maken ter bereiking van eigen doeleinden, ten koste van het algemeen belang, ten koste van de burgerij (Applaus b(j een groot deel van den Raad.) Op de vraaf of B. en W. weer be reid z(jn de ontslagenen in dienst te nemen, antwoord spreker ten slotte Bij B. W. berust in casu het recht van benoeming en ontslag en zij zullen doen wat hun plicht hun voorschrijft De heer Ketelaar bleef het ontslag scherp afkeuren en het in strijd achten met wat een goede rechtspositie van ambtenaren eischt. En hij hield vol, dat de beweging tegen de vakorgani satie van ambtenaren leidt totoogen- vleierij. Daarom stelde hij de volgende motie voor „Do Raad van oordeel, dat de op neming der (geïncrimineerde) artikelen in „Het Prinsenhof" niet rechtvaar digt het ontslag der redacteuren Bu- riks, Gulden en Smit. „noodigt B. en W. uit deze ambte naren in hun vroegere betrekkingen te herstellen". Deze motie werd verworpen met 28 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren: Wollring, Pothuis, Simons, Loopuit, Dop, Vliegen, Oudegeest, Nolting, Ketelaar en Wi- baut. Voor de stemming hadden de wet houders zich uit de zaal verwijderd. De rechtstoestand der Amb tenaren. Naar aanleiding van het ontslag der drie gemeente-ambtenaren te Amsterdam heeft het N. v. d. D. geinformeerd hoe het staat met de in 1903 door den minister Kuyper toegezegde regeling van dien rechts toestand. Het blad deelt mede, dat de minister van Justitie den 19en September j.l. aan het bestuur van den Bond ter verkrijging eener wette lijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren heeft ver klaard, dat de zaak aan de verschil lende departementen in onderzoek is, maar het ontwerp nog niet een voor publicatie gescbikten vorm bereikt heeft. Dr. KUYPER's COALITIE. De houding van de Christelijk- Historische groep te Nij verdal, die den liberalen candidaat boven dr. Kuyper de voorkeur gaf, heeft de kerkelijke pers natuurlijk in slecht humeur gebracht. Zoo laat De Tijd, het hoofdorgaan der R.-K., zich als volgt uit„Een zoo ergerlijk drijven stuit iederen Katholiek tegen de borst, w(jl het een voorbeeld is van demoralisatie en lage politiek." En De Maasbode, niet minder ontstemd, schrijft openhartig, dat het thans maar al te duidelijk blijkt, wat er aan is van de bewering, dat niet aan zekeie elementen in de coalitie de val van het kabinet-Kuyper, zou zjjn te wijten. Nu is deze conclusie wel niet nieuw. Kort na den uitslag in 1905 schreef zelfs De Standaard, dat de rechterzijde minderheid was geworden door de houding van een deel der coalitie. De Maasbode is deze uitspraak dus nog eens komen onderschrijven. Wat blijft nu over van de „laster campagne" der vrijzinnigen, welke, naar de rechtsche pers nog steeds volhield, dr. Kuyper ten val bracht? ("Vaderland.) Militaire wielerwed strijden. In het slot van ons be richt omtrent de wedstrijden tusschen militaire wielrijders van het 5e Regi ment infanterie is een fout geslopen doordat de corrector, in tegenstelling met den berichtgever, het liet voor komen alsof ook gisteren die wed strijden waren gehouden. Dit is niet zoo; ze zijn heden voort gezet en beëindigd. Van den hedenochtend gehouden rit zijn de uitslagen als volgt: No. 1. de milicien Roest, die de 30 K.M. in 1 uur, 8 minuten aflegde, no. 2. korporaal Mol, 1 uur 9 min., no. 3. korporaal v. d. Veer, die met een paar wiellengten op zijn voor ganger volgde. Met een toepasselijk woord werden de prijzen hedenmiddag duor den leu luitenant D. J. Gorter uitgereikt. Het eerste elftal van H. V. cïS moet Zondag a.s. spelen te Zeist tell, f gen Z. V. V. Mei Het tweede elftal zal op het terreir|||tt achter Rustoord alhier een ontmoeting!00 hebben met A. W. III uit Bussuiifl® We herinneren aan de vergaj-prov ring van Handel en Nijverheid, motiich genavond in het Valkje te houdenl H waarin Ds. G. W. C. Vunderink emneéi inleiding zal houden over het Arbeid; -wat contract. zijn Mej. J. E. Onnekes, alhier, tijdelij®,.' onderwijzeres aan de Oosterschool tflK Baarn, komt voor op twee voordrachteciurui ter benoeming van een onderwijzereBBa aan eene openbare lagere school in dip-Q gemeente Lonneker en wel als nummet|oos éen en als nummer twee. VER. TOT BESTR. DER TUBER. CULOSE. Gisterenavond hield de Amersfoort- sche Vereeniging tot bestrijding dei tuberculose een ledenvergadering in Ons Huis. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat er thans 307 leden en be- gunstigers zijn, die gezamenlijk een: - contributie opbrengen van f675 persc jaar. Verder wordt van het Rijk een er subsidie verkregen van f 600, terwijl me door de Gemeente f 250 in 't uitzicht bet is gesteld. 'zal Na de behandeling van het huis- on: houdelyk reglement, dat behoudens yri enkele kleine wijzigingen werd goed- voi gekeurd zooals het door het Bestuur wa was ontworpen, werd de commissie in gekozen, die in Januari 1909 de reke- lin ning en verantwoording over 190S van hel de psnningmeesteres zal nazien. kli Gekozen werden als leden de heerenyo J. v. d. Horst Bruyn, M. C. Kamerling he en A. M. des Tombe en als plaats- vervangersde heeren P. J. Frederiks, Di L. v. Dommelen en C. A. Heunks, die eei de benoeming aannamen. De dames jor Morren en Meursing, die b(j eerste (F: stemming gekozen waren, konden haar be benoeming niet aanvaarden. M< By de rondvraag vraagt de heer v, vl d. Horst Bruyn of er al een plan van lai werkzaamheden is. ml De voorzitter deelt mede, dat er al hi wel voorstellen zijn, maar nog geen definitieve plannen. 't Ligt in de bedoeling van het be stuur een consultatiebureau te openen en zoo spoedig mogelijk over te gaan tot, voorloopig, tijdelijke benoeming van een enquêtrice. Het consultatie bureau zal vermoedelijk gevestigd worden in het St. Elizabeth's gasthuïv. Verder deelt de voorzil ter nog mede, dat het ook in de bedoeling ligt een magazijn van verschillende benoodigd- heden in te richten. Mogelijk zal echter in het begin gebruik kunnen worden gemaakt van sommige middelen van het Groene Kruis. De heer Kamerling vraagt nog of er al iets is vastgesteld omtrent flnau- cieelen steun aan patiënten. De voor zitter wijst er op, dat eerst de en- quetrice moet worden bezoldigd er daarna moet gezorgd worden voor eei f e magazijn. Blijft er dan nog geld over, p dan kan dat besteed worden voor ver sterkende middelen. Overigens zal in dat opzicht getracht worden, zooveel mogelijk steun te verkrijgen van be staande vereenigingen. Er wordt hierbij nog gewezen op de vereeniging van dames, die melk en eieren verstrek ken. Opgemerkt wordt echter, dat deze vereeniging geen fondsen bezit en dat deze verzorging geheel afhangt van den goeden wil van enkele dames. De secretaris wijst er op, dab het hoofddoel in ieder geval ook moet blijven de enorme infectie te bestrijden. Op een vraag van den heer Heunks deelt de voorzitter nog mede, dat het in de bedoeling ligt zoo mogelijk in begin November het consultatiebureau te openen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. BAARN. Door 21 winkeliers is thans definitief besloten hunne winkels des avonds te 9 uur te sluiten. Yan af 15 November tot Sint-Nicolaas en in de Kerstweek zullen zij echter aan dit sluitingsuur niet gebonden zijn. Luchtvaart. De twee-en- twintig ballons, die om den Gordon- Bennettbeker kampten, hebben in het eerste etmaal een eigenaardigen weg genomen. Zondagavond dreef de wind hen naar het Zuid-oosten, in de richting van Bohemen en Silezië. Maar 's nachts werd de wind noordelijker en dreven de ballons in zuidelijke richting. Maan dagmorgen vroeg zweefden de meeste ballons boven Pruisisch Saksen. Door den zwakken wind hadden ze in 161)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2