DAGBLAD voor AMERSFiOORT en OMSTREKEN. No. 218. £r- ZATERDAG 17 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vonnootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Het Arbeidscontract. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - l! Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0 05 Telefoon Interc. 62. Hal Prijs der Advertèntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing ran adverteptiën en reclames ran Iraiten liet, kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algeracen Binnen- en Buitenlandseh Advertentiebureau D. ALTA, ffarmoesstraat 76—78 te Amsterdam VI. We zijn met dit overzicht thans genaderd tot de quaestie der genees kundige behandeling en verpleging van inwonende dienstboden en werk lieden bij ziekte. Zou deze plicht den meester opge- egd worden als dwingend recht, zoo- iat hij niet met zijn dienstpersoneel ;ou mogen overeenkomen, dat het iaar voor zichzelf moet zorgen als et ziek wordt, of dat hy een deel en iet alles betalen zal? Dit oordeelden elen te kras en ten slotte nadeelig voor de arbeiders zelve, omdat, vooral op het platte land, dit er toe leiden zou, dat men inwonende dienst baren bij voorkeur niet zou gaan houden. Zoo was er dan een amende- ment-Zjjlma voor den dag gekomen, beoogende de vrijheid te laten om af te wijken van het verplegingsvoor- schrift.. Hij moest hierover heel wat hooren van den afgevaardigde voor Hoogezand, die de noodzakelijkheid betoogde dat het patroon en arbeider niet moet vrijstaan overeen te komen, dat de eerste de hand van zijn zieken inwonenden arbeider eenvoudig kan aftrekken. En dat vond de minister ook. Hij sprak over het amendement- Zijlma het „onaannemelijk" uit, of schoon de heer Lohman de [fiolen van zijn toorn had uitgestort over den plicht, die hier aan den meester stond te worden opgelegd en gevraagd had of dan kon worden geëischt, dat men bijvoorbeeld voor eene dienstbode, die bevallen moet, zijn huis beschikbaar moet stellen. Een vraag, die hierom alleen al niet veel indruk maakte, - omdat het in de eerste plaats quaes- ■tieus is, of eene bevalling onder de ■ziekten kan worden gerangschikt en ^bovendien die gebeurlijkheid zich van te voren pleegt aan te kondigen, zoo dat de dienstbetrekking tijdig kan worden opgeheven. Maar hoe zou men nu, na 's minis ters oordeel over het amendement- Zijlma het artikel zóo redigeeren, dat eenerzijds de plicht van den mees ter om voor de verpleging van inwonend dienstpersoneel te zorgen, iet wordt een wassen neus en3an- (NAAR HET ENSEISCH.) 35 P Ik heb alles van a tot z met den rentmeester nagegaan en ik denk «poedig in staat te zijn alles zelf te besturen. Het moeilijkst van alles is, dat Brown, de rentmeester, zoo dom >n stijfhoofdig is, dat hjj geen ver anderingen wil maken en ik weet er "elf niet genoeg van om het zonder iulp aan te durven. Ik ben van plan Irown zijn ontslag te geven, of ie- ïand boven hem aan te stellen, iemand diejvan de wetten op de hoogte is. Ik heb niet juist een agent noodig, laar meer een ontwikkeld man, die loen zou wat hem werd opgedragen, ionder groote fouten te maken en die liet zou trachten de baas te worden, ik zou hem niet meer geven dan een ruis en honderd vijftig pond per jaar. Ik wil niet allerlei aanbiedingen heb- ■,?n, van fÜ116 Heertjes, daarom vind fcf Ti ^eter het salaris wat laag te stellen. Alles wat ik noodig heb is een zakenman, geschikt om orders te gehoorzamen en mij te helpen als ik derzijds die plicht in zijne vervulling niet te zwaar wordt voor do „kleine luyden De afgevaardigde voor Harlingen gaf den weg aan en door zijne inmenging kwam ten slotte een regeeringsvoorstel voor den dag, zeg gende dat de werkgever verplicht is bjj ziekte of ongeval van een arbeider, die bij hem inwoont, zoolang de dienstbetrekking duurt en uiterlijk voor zes weken, voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behande ling zorg te dragen, voor zoover daarin niet uit anderen hoofde is voorziendat hij in den regel de kosten van behandeling en verpleging eerst op den arboider mag verhalen, nadat de eerste vier weken, waarin hij ze zelf heeft te dragen, voorbij zijn en eindelijk dat geen beding mag worden gemaakt, waardoor deze verplichting van den werkgever wordt uitgesloten of beperkt. Daar vroeg de heer Lohman weer „als nu eene dienstbode bij haar mevrouw komt en zegt„ik wil graag bij mevrouw in dienst gaan, maar ik ben ziekelijk en de mevrouw ant woordt ja, dan kan ik u niet in dienst nemen, want ik kan u niet verplegen, omdat ik daarvoor geen geld heb en het meisje geeft daarop tot bescheid, dat zij toch zoo graag bij mevrouw dienen wil, en dat haar moeder haar verplegen kan als zij ziek wordt, is dat dan een geoorloofde afwijking of niet De heer Drucker verwees hem naar het artikel zelf, waarin hij lezen kon, dat „wanneer door een contract ge waarborgd is, wat beschouwd kan worden als eene andere „voorziening" in den zin der wet, de verplichting van den werkgever ophoudt. Men ziet dat het verplegingsartikel in de practijk volstrekt niet zoo verschrikkelijk voor den werkgever zal blijken als de heer Lohman vreesde, die van oordeel was dat de Kamer „onder zekere suggestie" werkte. De heer Borgesius had daarenboven uitgerekend dat, door het sluiten van eene ziekteverzekering voor zijne dienstboden, de meesten tegen beta ling van eene jaarlijksche premie van f4 f5 per jaar en per dienstbode alle kosten van geneeskundigebehan- te kort schiet. De jonge man keek zijn metgezel aan, hij verbaasde zich over zijne groote stilzwijgendheid. Ik vroeg mij af, tot wien ik mjj wenden zou, zoo ging hij na een korte pauze verder, en toen ik jou zag, was ik overtuigd dat jij de rechte persoon was om mij te helpen. Jij bent juist iemand, die mij aan den rechten man kan helpen. Als je dat voor my doen wilt, zal ik je zeer verplicht zijn." Dank je voor dat vertrouwen in mjj, antwoordde Cesar. Ik zal alles onthouden, wat je gezegd hebt en over een paar dagen aan je schrijven. Curzon meende te hooren, dat zjjn stem bewogen klonk. Hij veranderde van onderwep en sprak over meer persoonlijke belangen van Cesar. Waar zjjn je zusters nu Zeker getrouwd Zulke bekoorljjke meisjes blijven niet lang zonder huwelijks banden. Ik herinner mij, dat ik dik wijls naar haar portretten op je ka mer gekeken heb. Mijn oudste zuster Violet is eenige weken geleden getrouwd, ant woordde Cesar kortaf. Ja, Curzon, ik moet je toch eens vertellen, dat wij allemaal in moeilijkheid zjjn geraakt ten gevolge van een testament van een zonderlingen oom van ons. Ik heb mijn ouderljjk tehuis vaarwel deling en verpleging van de dienstbode binnens- of buitenshuis vergoed zoude kunnen krijgen. (Slot volgt). DE CRISIS IN HET OOSTEN. Hoewel de uitzichten op eene con ferentie verbeteren, blijft Servië toch nog steeds gevaar opleveren voor het behoud van den vrede. De macht schijnt aan de Regeering daar te lande ontglipt te zijn. De straatbetoogingen, die zich Woens dag onder den indruk van de berich ten uit Londen en Parjjs, dat Servië van de Balkan-conferentie niets te verwachten had, met verdubbelde kracht herhaalden, hebben nu een be paald doel en een richting gekregen. Terwjjl zjj de vorige dagen niet naar een bepaald plan werden gehouden, worden zjj nu stelselmatig ingericht en geleid. Daarom zijn zij gevaarlijker en indrukwekkender geworden. Het volk, dat door de pers en door dweep zieke drjjvers wordt opgezweept, komt gaandeweg in een stemming van woedende vertwijfeling, die eik oogen- blik den vulkaan tot uitbarsting kan brengen. Wie vandaag de menigte door de straten heeft zien komen, moet alle hoop laten varen, dat de crisis nog tot een vreedzaam einde gebracht kan worden. De oorlogspartij, achter welke de Kroonprins en zijn aanhang staan, heeft nu de bovenhand en wanneer zich ook de officieren, die tegen de samenzweerders gekant waren, met deze laatsten verzoend zullen hebben, zal ook het leger eenparig voor den oorlog zijn. Verder zijn er onderhandelingen aangeknoopt tusschen het vendel vrij willigers te Belgrado en gewapende benden uit Montenegro, die zeggen Bosnië te willen bevrijden. En dit vuurtje wordt door den kroonprins aangeblazen door het hou den van opgewonden redevoeringen. De Jong-Turksche afgevaardigden, Djemal Bey en dr. Nazim, die zich op het oogenblik te Parijs bevinden, zjjn zeer slecht te spreken over het pro gezegd en leef alleen, en Violet hakte den knoop door en trouwde met een neef den jongen Egerton, die geen duit in de wereld bezit. Wat zeg je nu riep Curzon uit, en hij begon eenig vermoeden te krijgen van de oorzaak der verande ring, die in Cesar had plaatsgegrepen. Een testament Mij dunkt, ik hoorde daar onlangs over spreken door iemand, die iets in 't schild scheen te voeren en die mjj hoogst onsypa- thiek was, ik zou moeilijk kunnen zeggen waarom. Ik ontmoette hem eerst in den trein, toen ik kort ge leden naar de stad ging. Hij zat bjj mij in de coupé en scheen veel be lang te stellen in Oakhurst. Toen wij er langs gingen vroeg hjj, wie daar woonde en wilde hjj er alles over weten. Ik hield mjj stil in de hoop, dat ik mjjzelf zou hooren beschrijven, maar tot mjjn spijt was er niemand in de coupé, die ooit van mjj gehoord had. Ik voelde mij niet geroepen hem uit den droom te helpen, en zou de geheele zaak vergeten hebben, als er niet kort daarna een vreemd ding was gebeurd. Toen ik terugkeerde uit de stad, stapte diezelfde persoon met mjj uit, en na gevraagd te hebben, wanneer de volgende trein zou ver trekken, liep hij rechtstreeksch naar het hek van Oakhurst. Ik volgde en raakte met hem in gesprek met het gramma der conferentie. „Wjj voelen niet de geringste behoefte aan een bijeenkomst der Mogendheden, waar Turkije voor den zooveelsten keer verdeeld zal worden. Wij wenschen de integriteit van Turkije te hand haven, de vergoeding, die men ons aanbiedt is denkbeeldig. Geen enkel volk zou in onze plaats een dergelijke schending van grondgebied aanvaarden zooals van ons verwacht wordt. Het comité van „Eensgezindheid en Voor uitgang" en de geheele Jong-Turksche Partij, wier kracht op kalmte en ge- matigheid berust, verklaren zich voor uit niet in staat dit programma te aanvaarden, dat Turkije tot slacht offer maakt. Bij ons heeft het geduld als overal elders zijn grenzen. Het comité van Eensgezindheid en Voor uitgang kan zich dan niet meer, zoo als tot nu toe geschiedde, verantwoor delijk stellen voor orde en rust in het land". RUSLAND. Onder de Petersburgsche studenten is de rust nog niet teruggekeerd. Donderdag had er o.a. een bloedige vechtpartij plaats tusschen stakende studenten en academieburgers, die tot den bond van Russische lieden be- hooren. (Do jeugdige bondsleden nl. vestigden de aandacht der politie op een vergadering dier studenten door de buitenvensters van het vergader lokaal te verbrijzelen, en de stakers, woedend over de stoornis en het ver raad, gingen hunne reactionnaire me destudenten te Hjf. Van de voorlezingen komt nog niet veel terechtslechts drie professoren gaven Donderdag een college, de an deren hielden bjj gebrek aan hoorders geen voorlezing. SERVIË. De stemming voor Koning Peter te Belgrado is niet gunstig. De Za Otac- binu noodigt Z. M. in een hoofdartikel uit, afstand te doen ten gunste vaa den Kroonprins, die niet betrokken is in de Koningsmoordgeschiedenis en daarom wel aan de Europeesche hoven ontvangen kan worden, en die dan bovendien alle samenzweerders uit de Staatsbetrekkingen kan verwijderen, waardoor de verhoudingen met het buitenland beter zullen worden. plan om te weten te komen wat hij in 't schild voerde. Hjj deed allerlei pogingen om mjj over verschillende dingen uit te hooren en ik gaf hem geen voldoening. Eindelijk vroeg hij, zonder dat er, voor zoover ik na kon gaan, eenige reden voor was, of ik de familie kende, die op Ryeland woonde, en vertelde mjj dat er kort geleden iemand van uw naam was gestorven, die het zooeven genoemde testament had nagelaten, en dat iemand, Wick- ham genaamd, op liet oogenblik dat goed beheerde. Zooals je weet kende ik den naam Malincourt en ik had Mrs. en Miss Wickbam in Amerika ontmoet, maar ik was over dat on derwerp al even weinig spraakzaam als over al het andere en bjj vertrok even wijs als hij gekomen was. Ik had het bijna geheel vergeten, totdat je het mij weer in het geheugen bracht, door van het testament te spreken. Als jy er niets tegen hebt, zou ik er wel eens wat van willen weten. Het is geen geheim, zeide Cesar somber. Als je een paar maanden eerder thuis gekomen was, dan zou je het in alle couranten hebben kun nen lezen. Het Malincourt-testament is eenige dagen lang het onderwerp van ieders gesprek geweest. Ik heb er niets van gehoord. Toen Cesar opmerkte hoe nieuws- AMERIKA. Op een zijner verkiezingsreizen door den Staat Ohio, heeft Taft een spoor wegongeluk meegemaakt, zonder er echter andere nadeelige gevolgen van te ondervinden, dan het missen van een paar spreekbeurten. Dit spoorwegongeluk was reeds het tweede binnen twee dagen, zoodat de onderstelling voor de hand ligt, dat hiei kwaadwilligheid in het spel ge weest is. De Spoorwegmaatschappij heeft dan ook gelast, dat het geheele baanvak, waarop Taft in Ohioreist, eerst zorgvuldig door de betreffende baanwachters moet worden onderzocht BOHEMEN. In den Boheemschen Landdag houdt het obstructionisme aan. Onder heftig tumult slingeren de afgevaardigden elkaar beleedigingen naar het hoofd en vechten zy. Enkelen loopen met verscheurde kleeren, anderen hebben^ krabben in het gezicht. Er werd met een inktpot geworpen, die verscheidene Czechische afgevaardigden bespatte. Daar het tumult aanhield, hief de voorzitter de zitting op. TWEEDE KAMER. Van alle zijden is den minister Heemskerk aan het verstand gebracht, dat men in eene zoo ernstige quaestie als de werkloosheid, is, niet gediend is van een luchtige opvatting als hij er blijkens zyn eerste rede van had. Blijkens zijn eerste rede zeggen we, want de minister is heel wat bijge draaid en schreef al die critiek toe aan „misvattingen." Zonderling, dat iemand door zoovelen tegelijk en Van zoo verschillende richting kon worden „misverstaan." Niet minder dan negen „misverstanden" werden opgeruimd en zooals de afgevaardigde voor Enk huizen reeds had voorspeld, de mi nister heeft water in zyn wijn gedaan. De interpellatie betrof, zeide de heer Heemskerk, niet de werkloosheid in 't algemeen, maar alleen den actueelen gierig zijn vriend was, dwong hjj zichzelf om alles van het testament te vertellen en van hetgeen op het voor lezen daarvan gevolgd was. Hij ver telde hoe Anthony Egerton het be sluit had genomen voor zichzelf te gaan werken, toen de bepalingen van het testament hem niet de hoop lieten van die kant geld te krijgen, en van het misnoegen zyner ouders over "Violet's verloving met haar neef, over zijn eigen vertrek uit het ouderlijk huis met Violet, en over haar onver wacht huwelijk over dit alles was de jonge Curzon ten zeerste verbaasd. Het testament vooral verwekte zyn levendige belangstelling. Onwillekeurig lachte hij by de gedachte aan het eenzame zoeken van Christal naar het geld, en hij vroeg het een en ander omtrent haar. Hij was ook nieuws gierig te weten waarom de vreemde ling zooveel belangstelling in hem zelf had gehad en waarom hy inlichtingen had gevraagd over Ryeland en Wick- ham. Wie kan het geweest zijn vroeg hy. Iemand die met al deze merk waardige dingen iets heeft uit te staan, daar ben ik zeker van. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1