WEERBERICHT. Thermometerstaiid STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Ingezonden. R MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 17 October 1908. Hoogste barometerstand 779.2 m.M. te Haparanda; laagste 752.4 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 18 October 1908. WindZwakke tot matige ooste lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest nevelig, weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 62 nood. Tot leniging daarvan zijn bitter weinig middelen te kiezen, wil de Staat iets doen, dan moet hij zich tot uitkeeringen aan de gemeenten be palen. Vandaar tweeërlei. In de eerste plaats ware de aanwezigheid van den Arbeids-minster overbodig, ten tweede had mr. Heemskerk zelf over werk loosheidsverzekering en dergelijke mid delen om in de toekomst het kwaad te beperken of zijn gevolgen te lenigen zich niet uit te laten,-hetgeen hij dan ook niet dan met slechts enkele op merkingen had gedaan. Had, zegt het Vad. de minister die bewering aan zijn eerste rede vooraf laten gaan, dan kon hem uiteraard geen verwijt treffen. Had h(j in zijn eerste rede onbesproken gelaten wat mr. Troelstra voor de toekomst aan roerde, dan had men hem de beschul diging van hardheid, althans voor de toekomst, kunnen besparen, maar de Minister is juist op die vraagstukken ingegaan en wat men hem nahoudt is niets dan dat h(j alle wenken en wenschen met luchthartigheid heeft bepraat en in een hoek geduwd. De ernst ontbrak b(j de bespreking, vol strekt niet de bespreking zelf. De minister heeft voorts erkend dat het in strijd is met de ondervinding, dat protectie de werkloosheid zou doen verdwijnen. Toezeggingen heeft mr. Heemskerk nog niet gedaan, middelen tot bestrij ding der werkloosheid nog niet aan gegeven, maar h(j moest z(jn rede afbreken. Die zal Dinsdag worden voortgezet. Wel hebben andere sprekers aan gegeven, wat zij meenden dat moest geschieden. De beer Van Kol vestigde de aandacht op een stelsel van werk verschaffing op kolossale schaal. De heeren Passtoorsen Van Wichen gaven middelen van geringer omvang aan, de heer Reyne ging dieper op het vraagstuk in trachtte de oorzaken de werkloosheid te benaderen en wilde daarin het kwaad zoo mogelijk be strijden. Maar ook is men reeds aangevangen elkanders middelen te bestrijden. Zoo kwam mr. Borgesius, die zich overigens in vele opzichten aansloot bij hetgeen de heer Treub betoogd had, meteen op tegen diens denkbeeld van de werkgevers een extra-werkloosheids belasting te heffen. De ontsla gquaestie te Amsterdam. In de gisterenavond te Amsterdam gehouden vergadering van gemeente-ambtenaren werd be sloten met 44 tegen 7 stemmen geen deel te nemen aan de nog te voeren actie in zake de ontslagquaestie. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in September een aanzienlijk bedrag meer opgele verd dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Was de opbrengst toen f 11,986,124,27, de afgeloopen maand September gaf f 12,825,158,92, zoodat f 839,034,65 meer werd ont vangen. Het zijn ditmaal voornamelijk de directe-belastingen geweest, die dit gunstig resultaat veroorzaakten, hoe wel ook de andere middelen zich niet onbetuigd hebben gelaten. Het geheele bedrag, dat over de eerste negen maanden van 1908 werd ontvangen, is f 114,346,083,13, terwijl in de eerste drie kwartalen van 1907 de opbrengst f 115,692,618,78| was. We zijn dus bjj verleden jaar nog f 1,346,535,65 J ten achter. Bij den tweedaagschen wedstrijd door de Militaire Sportvereeniging in de omstreken van Arnhem gehouden legdej luitenant J. J. van Santen den afstand van 50 K.M., gereden door het terrein en over hindernissen, af in 4 uur 8 min. Bij de dressuurproeven behaalde uit. Van Santen den 2den prijs. Den heer J. v. A. wonende Soesterweg alhier overkwam te Soest een ongeluk, dat wonder boven wonder goed afliep. De heer A. kwam per motorfiets over den Rijksstraatweg. Nabjj de woning van den heer J. M., te Soest maakt de weg een scherpe bocht, alwaar een vrachtwagen stond. Juist toen de motorfiets om den wagen heen wilde rijden, kwam van de tegen overgestelde zijde een automobiel aan rijden, dien de heer A. niet had zien aankomen, waartoe ook de dikke mist medewerkte. De motorfiets vloog tegen de auto aan, terwijl de heer A. door de ruit der auto weder op straat terechtkwam. Bewusteloos werd hij bij den caféhou der v. d. D. binnengedragen, terwijl hjj aan het hoofd ernstig gekwetst was. Na eenige tijd onder geneeskun dige behandeling geweest te zijn, kwam hij weder bij kennis en kon per rijtuig naar Amersfoort vervoerd worden. De auto was geheel onklaar geworden en de inzittenden moesten per rijtuig hun weg naar Bussum vervolgen. Als een bewijs, dat de schok hevig is ge weest, diene, dat de vooras van de auto geheel verbogen was. De auto reed in zeer matige vaart. Woensdagavond zullen Dirk Schafer en Gerard Hekking een buiten gewoon concert geven in Araicitia, De indruk vorig jaar bij hun optreden alhier gevestigd, was zoo overweldi gend, dat zeker velen van de kunst dezer hoogst begaafde kunstenaars weder zullen willen genieten. Dat het werkelijk artsten van den allereersten rang zijn, wordt bewezen door de eenstemmigheid der critiek, die geen woorden kan vinden, de kunst dezer beide mannen naar behooren te prijzen. Zoo schreef o.a. de N. R. Ct. het volgende ,Hoe hebben zij gemusiceerd, Dirk Schiifer en Gerard HekkingWij hebben geen woorden bij de hand om dit samenspel te kenschetsen. Phe- nomenaal noemt men zoo iets. Zoo vurig, zoo karakteristiek, met zooveel élan, hebben wij Grieg's briljante amoll Sonate nog nimmer gehoord. En dan de g moll Sonate opus 65 van Chopin. Een bezielend zich geven, kenmerkte het samenspel, een diep elkaar ver staan. De ontroerende sonoriteit van Hekking's toongeving, het diepe van zijn voordracht, zijn van hartstocht gloeiend zingen, neen he1 was eenig. En. Dirk Schiifer Kunt ge ons éen pianist wjjzen die het andante uit Schumann's g moll Sonate inniger, met meer poezië zou kunnen geven, of „herscheppen" mogen we wel zeggen? Prachtig was ook het eerste deel, met zijn hevige gemoedsbewegingen, trouw volgens 's componisten voor schrift ten beste gegeven „So rasch wie möglich". Van technische kunst, van het volmaakt geacheveerde wordt hier niet gesproken b(j een bespre king van kunstenaars als het tweetal van hedenavond, zwijgt men van techniek. Liever zij nog eens verklaard, dat Schafer ons in Schumann's Sonate gegeven heeft de meest zuivere ge voeligheid en volle uitingen van zeer sterk sentiment." In het Handelsblad lezen we: Vól was deze avond: vol in gees telijken zin, vol indrukken van schoon heid, vol, omdat onze fantasie be vleugeld, ons gemoed aangedaan, onze gedachten geboeid werden, vol doordat de kunst over alles triomfeerde I Gelijk de kunstenaar, die schrijft over wat men noemt de gewone werkelijk heid, den lezer door de wijze waarop hij 't doet, door zjjn zien der dingen en door het doen zien, de bevrediging schenkt, die kunst alleen geven kan zoo hebben zij beiden het schijn baar min belangwekkende in de voorgedragen composities dóór hun voordracht tot iets belangrijks, iets schoons verheven. In Sohafer, niet minder fel in Hekking, kan het popelen en bruisen maar zij beiden, sterk in hun senti menten, beheerschen zich. Zij verstaan elkanderstijgen gezamenlijk en houden elkander in toom, verliezen elkaar in de diepten hunner gevoels uitingen nimmer. Zij weten wat lijnen-beweeg is en wat de klank-kleur vraagt, van ieder hunnerwanneer en hoe elk instrument bovenuit den vollen zangtoon zingen moet, dan wel wijken en slechts harmonisch relief zijn En tenslotte halen we nog het volgende aan uit de Telegraaf. „Er is tussehen Schater en Hekking een voeling, 'n begrijpen, zoo hecht, dat de afwisselende uitingen in de verschillende sonates, nog bij den een, noch bij den ander, pretenties van solo-spel aannemenhet blijft een innig geheel, gevoeld door twee temperamenten, voor wie in geen van Beethoven's sentimentswisselingen meer iets raadselachtigs is gebleven. De stemmingsworstelingen, met de plotse wendingen, en „lenigende" overgangen, op de oogenblikken der sterkste aandoening, 't „Entsagen" op momenten van hoogen climax, het vón zich zetten van den druk eener zwaar-dreigende stemming, door het „Umgestalten" der melodie, met één lichte, rhytmische wending Schil fer en Hekking hebben het hl ge voeld, en ons doen begrijpen". Heden zijn door de politie twee gesignaleerden aangehouden. Ze kon den na het betalen van hunne boeten weer op vrije voeten gesteld worden. HET ARBEIDSCONTRACT. In een goed bezochte vergadering van de vereeniging „Handel en Nijverheid," gisterenavond in het Valkje gehouden, trad als spreker op Ds. G. W. C. Vunderink met het onderwerpHet Arbeidscontract. Nadat de Voorzitter, de heer S. J. van Duinen de aanwezigen, vooral de dames, hartelijk welkom had geheeten ving ds. Vunderink zijn rede aan, met er op te wijzen dat onze wetgever uitgaat van de vleiende veronderstel ling, dat elk Nederlander op de hoogte is van de wetgeving. Deze veronder stelling is echter meer vleiend dan waar, van veel wetten weten de meeste menschen maar heel weinig af. Dit nu is niet zoo heel erg bij vele wetten, maar anders wordt dit bij een wet, die ingrijpt in geheel het maatschap pelijk leven, een wet, waarmee ieder werknemer en werkgever te maken heeft. En zoo'n wet is die op het Arbeidscontract. Bij de voorbereiding werd veel goeds van deze wet gehoord, het zou zijn een economisch toevluchtsoord voor duizenden en ze werd dan ook met de beste verwachtingen te gemoet gezien. Nu is de wet er, en de eerste indruk is ze valt niet mee. Bjj werk gevers en werknemers zijn tonen beluisterd van teleurstelling. Dit nu is niets nieuws, dit lot treft elke nieuwe sociale wet. Het zou dwaas zjjn den indruk te vestigen, alsof het arbeidscontract iets heel nieuws zou zijn, een vrucht van onzen modernen tijd. Integendeel het heeft al een heele geschiedenis achter den rug. In de gildenreglementen komen al soortgelijke bepalingen voor. Het gildewezen is door de Fransche revolutie afgeschaft en toen is een tijd ingetreden van vrijheid, maar ook van onzekerheid van bestaan en van willekeur. Eigenlijk heerschte het recht van den sterkste, al trad dat niet altijd zoo bruut aan den dag, want al was er geen geschreven wet, er bestond toch een gevoelde wet. In de arbeidsverhouding stak echter een onrecht, waardoor de zwakkeren het onderspit moesten delven. Daarom is het arbeidscontract er gekomen, om de economisch zwakkeren te steunen. Bovendien treedt het op met de hooge pretentie om werkgever en werk nemer tegenover elkaar te stellen in rechten maar ook in plichten en beiden in den hoogeren levensregel, dat in den band waarin we leven recht is, ook voor de zwakken even zoo goed als voor de sterken. Bij de behandeling van het Arbeids contract stelt Spr. voorop deze vraag Wat worden, zoo de wet wordt inge voerd, de verplichtingen, de regelen, waaraan een werkgever zich heeft te onderwerpen b(j het aangaan van een werkovereenkomst Spr. zal bij de beantwoording daarvan niet in waar deering treden, hij zal alleen consta- teeren wat de wet eischt. Daarna ging Spr. verschillende artikelen van de wet na, die onze lezers, na de verschillende artikelen, die w(j er reeds over plaatsten, nu wel genoegzaam duidelijk zullen zijn geworden. Na het einde der rede werden door een paar aanwezigen enkele inlichtin gen gevraagd, die werden verstrekt. Daarna bedankte de heer v. Duinen spreker voor de moeite die deze zich 'V had gegeven en de aanwezigen voor huune tegenwoordigheid en werd de bijeenkomst gesloten. OP DE MARKT. „Wie op de hoogte zijn van de mo derne lectuur, die dragen er mee weg 1" Zouden de tallooze afnemers van den bespraakten boekverkooper, die op den markt van gisterenochtend een plaats had uitgezocht, deze laatste woorden van onzen „Demosthenes" waar maken „Het eerste prachtwerk, dat ik nou verkoopen ga, heet een verjaardag. Fantastisch beschreven, pikante en realistische tooneeltjes bij hoopen 't Is in 't kort van een vrouw, ja geen gewone fatsoenlijke, maar een gemeene vrouwze komt mooi aan gekleed bij een juwelier en vraagt juweelen te zien, ja die niet van 300 gulden, maar van eenige duizenden guldens aan waardejZe laat den ju weiier met de juweelen medegaan naar haar villa. Nou maar 't is geen villa 't is een gekkenhuis waar ze samen stilhouden. De dokter die ze van te voren verteld heeft, dat ze een gekken broer zal meebrengen, laat hen binnen. De juwelier wordt in een kamer ge bracht, zij neemt de juweelen weg en draait de deur op slot. De aime man merkt het eindelijk, schopt en trapt tegen de deur en, nu komen er 4 bewakers aan. De juwelier wordt in een dwang buis gestoken en zevenentwintig maan den blijft de ongelukkige in het gek kenhuis, eindelijk merkt men dan de vergissing, maar van de vrouw hoort men nooit meer iets. Dit pracht verhaal, vol pakkende tooneelen en spannende momenten, benevens een comedie stuk „Droef- leven", dat eiken avond in Amster- dan wordtopgevoerd en „de vriendschap van een dronkaard" en „een aanblik op de Noordzee, of de vroolijke dood graver" deze vier stuks niet voor 5, 4 of éen gulden, de heele collectie slechts voor tien centen." Ziehier een deel van 's mans oratie. Wilt u weten wat we in handen kregen by het offeren van ons dubbeltje Het eerste verhaal wordt u met een stalen gezicht mede gedeeld uit de Nieuwe Gids 5de aflevering 1903 en het 2de is afkomstig uit de Juni aflevering van voren genoemd tijd schrift 1907. Het eerste begint werkelijk met „een verjaardag." Legt het echter gerust ter zijde, o grage koopers, die op de hoogte zijt van moderne lectuur. Het is nóch fantastisch, nóch realistisch, vreeselijk, niet in 't minst gelijkend op het voor u verzonnen verhaal, gij zijt zooals u dra merken zult bekocht, ge begrijpt er niets van het is een studie van stemming van Herman Robbers. Wat zijn ze er ingevlogen! PREDIKBEURTEN. van Zondag 18 Octber 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 10 uur, Ds. S. de Waard uit Utrecht. BARNEVELD. Boven verwachting, is ook Donderdag alhier nog een schapenmarkt gehouden, welke toch ongetwijfeld wel de laatste in dit seizoen geweest zal zijn. Hoewel de handel ook nu niet bepaald vlug te noemen was, werden toch nog betere prjjzen besteed, dan den vorigen marktdag. Hamels golden f 13 ÈL f 16, lammeren f 10 a f 13 en ooien f 8 f 11. Aangevoerd waren 487 stuks. VAN HEI TOT KLEI. Men schrijft van de Zeeuwsch-Bel- gische grens aan het N. v. d. D. Verleden jaar heeft het bestuur der burgerlijke Godshuizen te Gent op zijne heidegronden aan de Nederland- sche grens nabij Zuiddorpe een merk waardige proef genomen. Een gedeelte heide werd gedurende de bietencam pagne steeds bevloeid met het spoel water uit de beetwortelsuikerfabriek van den heer Wittouck. Daardoor vormde zich een laagje klei op den zandigen bodem. Op dien bodem werden in het voorjaar voederbieten gezaaid, welke te midden van hei en sparren zóó welig groeiden, dat zij verkocht werden voor 1400 francs per hectare. Gedurende de tegenwoordige cam. in sc Fi a: te te m V( w pagne zal een tweede stuk besproeid worden, om ook daarvan vruchtbaren kleigrond te maken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, stéil Amersfoort, 16 Oct. 1908. n>8 Aan de redactie van „de Eemlan- T| der" alhier. Beleefd verzoek ik U het onder- I staande in uw geacht blad op te nemen. uLI Hoogachtend, M. DE POOL. nac In No. 203 van uw orgaan houdt U h&h een „Nabetrachting over den Ge-W' meenteraad." tut Hierin critiseert U het gesprokene den door den heer van Duinen als volgt. Ke' „het gaat toch niet aan zoomaar een gei college van burgemeester en wet- vie houders als het ware verdacht te De maken en te disqualificeeren als college de van beroep, omdat z(j, zooals de heer da; van Duinen het uitdrukte, dan rech- be) ters zijn in eigen zaak. En als men dan overtuigd wordt van het onedele ge' van zoo'n beschuldiging kan men niet coi volstaan met eenvoudig zyn schouders kn op te halen." de Ik heb nu het offlcieele verslag van on de bewuste raadsvergadering eens na uit gelezen. B De heer van Duinen sprekende over Dl de kwestie de Vries zegt volgens het Hf offlcieele verslag„Verder wordt ge- la' zegd, dat zij (flrma de Vries) by on- an billijke keuring zich wel tot B. en W. He zou hebben gewend. Ja, dat is een heel aardige vondst, maar zoolang de bepalingen voor de levering zyn zooals nu, zal dat weinig baten. [De leveran cier kan in beroep komen, maar B. en W. hebben het beroep in handen. B. en W. zjjn geen vakkenners; zij moeten op den directeur vertrouwen en zoo wordt de partij rechter in eigen zaak. Wanneer van te voren was be paald, dar bij een beroep van buiten experts konden worden benoemd, dan zou de zaak beter geregeld zyn dan nu. Want inderdaad, wanneer er een beroep wordt gedaan, dan kan niet uitgemaakt worden wie eigenlijk gelijk heeft. De directeur wordt in het gelijk gesteld. Niet omdat B. en W. de zaak pousseeren willen, ik neem goede trouw aan, maar omdat ze by gebrek aan kennis moeten afgaan op den directeur. Ik zou gaarne zien, dat daarin verandering kwam het wordt anders een lastige geschiedenisde leverancier kan in het ongelijk gestó& worden, ook zelfs als de rechtvaar digheid en de eerlijkheid aan zjjne zijde zyn." De heer van Duinen de goede trouw van B. en W. voor op stellende wyst hier m. i. terecht op een leemte in de bepalingen voor levering aan de ge- maente. De veronderstelling van den heer Plomp dat B. en W. mogelijk andere deskundigen zouden raadplegen dan den directeur der gasfabriek doetaae het betoog van den heer van Duinen geen afbrenk. Hier bestaat wel degelijk een leemte die voor elk leverancier verhangnisvoll kan worden. De heer van Duinen beeft m. i. zeer goed gedaan, door hierop te wijzen, Het door hem gesprokene kan m. wat inhoud en vorm betreft geen stof leveren voor de door U gevoerde scherpe critiek. [Het spijt ons, dat de geachte in zender zyn aanhalingen uit het offl cieele verslag nog niet wat uitgebreid! heeft, want vooral op de volgende woorden van den heer v. D. had onze critiek betrekking. „De heer v. Duinen. Mynheer de voorzitter, de heer Plomp voert als motief voor zijne opvatting aan, dat de firma de Vries vreesachtig is ge-j weest om bij B. en W. in beroep te komen. Ik heb straks genoeg gezegij om aan te toonen, dat een dergeljj' beroep van nul en geener waarde is- Ik zal my daarmee niet verder inlatea Wanneer men een beroep heeft, daij beslist wordt door den directeur, wa! doet men dan daarmee?" Een beroep op B. en W. wordt een- voud.g als zijnde van nul en geenet waarde betiteld, zonder dat de heer v. D. kon aantoonen, dat B. en kV. ook niet anderen dan den directeur zouden hebben geraadpleegd. Dat is, zooals de heer Plomp terecht op merkte, een praemisse, die niet be wezen is. Daarom had de heer v. P- die beschuldiging niet mogen uiten en hadden wy van iemand van zyn aard verwacht, dat hij hierop niet met een eenvoudig schouderophalen zou hebben geantwoord. En nog eens, wat was de heele be spreking in den Raad anders dan een hooger beroep van de firma Als men zyn afkeuring te kennen had willen geven over de handelingen van B. en W. had men de schoonste gelegenheid gehad. Maar niemand oordeelde di' noodig, ook de heer v. D. niet.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2