STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Omgeving. ALLE KLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 October 1908. Hoogste barometerstand 782.5 m.H. te Riga; laagste 753.8 m.M. te Malinhead. Verwachting tot den avond van'21 October 1908. WindMatige tot krachtige Z.-O.- lijke wind. Gesteldheid van de luchtLicht bewolkt, tot helder, droog weer. Temperatuur 's Nachts matige vorst, overdag dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 28 Hedenmiddag 12 uur F. 40 waarin z(j tegen de inlijviDg van Bosnië by het.^onauiijk verzet aanteekent err* -Srt&i in den strijd met het Ser- I vische volk één verklaart. In dien ;:eest werd aan den koning van Italië oen telegram gezonden. Na de vergade ring togen de Italianen, met hun vaandel, naar den konak en betuigden den koning met geestdrift huide. De 'koning kwam op het balcon en dankte. Hy eindigde zyn toespraak met de woorden. Leven het Servische en het Italiaansche volk I FRANKRIJK. Prins Radolin, de Duitsche gezant te Parijs, moet uit naam zyner Re dering aan den Minister van Buiten- landsche Zaken. Pichon hebben voor gesteld de incidenten te Casa-Blanca, destijds door de Duitsche deserteurs uit het Vreemdelingenlegioen verwekt, aan het oordeel van het Haagsche Hof van Arbritage te onderwerpen. Binnen drie dagen zal Pichon op dit voorstel antwoorden. De Fransche arbeidsbeurzen, die het middelpunt van het vakvereni gingsleven der Fransche arbeiders, worden, gelijk bekend is, door de Regeering gesubsidieerd. Om nu te voorkomen, dat het door de Regeering gegeven geld mede wordt aangewend voor antirailitairistische propaganda, heeft Viviani een presi dentieel besluit uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de subsidies moe ten worden besteed volgens de regelen daartoe door den Gemeenteraad te stellen. Voor de richtige wyze van het besteden der gelden, zal het bestuur der arbeidsbeurzen tegenover de Re geering worden verantwoordelijk ge steld. De kosten voor het dagelijksch bestuur der arbeidsbeurzen mogen o.a. uit het Regeeringssubsidie niet worden bestreden. In de Kamer kwamen gisteren in behandeling de interpellaties, welke waren ingediend naar aanleiding van ie tampen by de marine in den laat- >ten tijd. Delcassé, die voorzitter is van de lommissie van onderzoek naar de >orzaak van de ontploffing op de Jéna, egde de verklaring af, dat die ramp ïad kunnen worden voorkomen, indien le minister van marine de maatrege- en bad genomen, waarop door den ommandant van de Jéna was aan- edrongen. De rede van Delcassé was en waar requisitoir tegen de ver bijsterende onachtzaamheid welke had eheerscht. De minister van marine, Thomson, onstateerde, dat bepaalde feiten waren e wijten aan zyn voorgangershij erklaarde dat gedurende zyn bewind 1 het mogelijke was gedaan om erbetering te brengen in den toe- And. Het voorstel om zonder meer over gaan tot de orde van den dag, werd 1 irworpen met 372 tegen 176 stemmen Daarop werd de eerste helft van een motie van Delcassé, waarin het be treurd werd dat de vermelde nalatig heden hadden plaats gehad, aange nomen met 568 stemmen tegen 1. De tweede helft van de motie-Delcassé, waarin verdere amendeering der motie wordt afgewezen, werd toen verwor pen met 324 tegen 231 stemmen. De minister van marine legde de verkla ring af dat er aan het hoofd der marine iemand moet staan, die een autoriteit bezit, waarover hij (Thom son) niet beschikt. Maar toch ver klaarde hij, de geheels verantwoorde lijkheid teaanvaarden.Eenaraendement op de motie-Delcassé waarin vertrou wen in de regeering wordt betuigd, wordt hierop aangenomen met 345 tegen 112 stemmen. Nu wordt de motie in haar geheel aangenomen. Dit geschiedde zonder hoofdelijke stemming; bijna alle leden waren vóör de motie. De minister Thomson is afgetreden. RUSLAND. Het conflict aan de Russische uni versiteiten ontstaan ten gevolge van de ontevredenheid der studenten over de jongste reactionnaire maatregelen van den Minister van Onderwijs, is nog steeds niet beëindigd. Te Kieff werden Zaterdag de colleges gehouden onder toezicht van de politie. De rector dier hoogeschool hield een redevoering, waarin hy zeide, dat de aanstokers van eventueels verdere onlusten langs administratieven weg zouden worden gestraft. Het curatorium der Petersburgsche universiteit hield, Zaterdag een buiten gewone vergadering. Men besloot aan de studenten een oproeping te rich ten, waarin men bun verzocht een einde te maken aan de onverkwik kelijke tooneelen, die zich den laatsten tyd in het universiteitsgebouw hebben afgespeeld. Alle mogelijke maatregelen zullen voorts worden getroffen om het geven van colleges aan de professoren mo gelijk te maken. De directeuren van de wolfa- brieken en van verschillende bank instellingen te Rustof, die in handels relaties staan met de bewoners van Zuid-Kaukasie, hebben telegrafisch aan de Russische Regeering verzocht maatregelen te nemen tegen het steeds toenemende roofwezen, vooral in de streek rondom Tereh. Zij wezen er voorts op, dat de roovers herhaalde lijk ryke kooplieden ontvoeren en dan zeer belangrijke bedragen eischen onder de bedreiging anders hun ge vangenen te zullen dooden. Het bestuur van de Beurs te Petersburg, heeft tot den Minister van Handel eveneens het verzoek gericht maatregelen te beramen tot onderdrukking van de rooveryen, waar door het handelsverkeer ten zeerste wordt bedreigd. OOSTENRIJK. Zondagmorgen had een botsing plaats tusschen Tsjechische socialis ten en Duitsche studenten. De politie moest al spoedig tusschenbeide ko men. De tegeustanders sloegen er met wandelstokken op en deelden schoppen uit. Tal van arrestaties hadden plaats. De Tsjechische socialisten gooiden ten slotte de ruiten in van verscheidene Duitsche huizen. Des namiddags werden do betoo gingen hervatde politie moest van de blanke sabel gebruik maken. Het hoofd der politie was genoodzaakt de hulp der militairen in te roepen. Dezen bezetten verscheidene straten. Te tien uur 's avonds was de rust hersteld. Zes en zeventig personen werden gearresteerd. AMERIKA. President Roosevelt heeft geweigerd de invoering van het vrouwenkies recht in de Vereenigde Staten aan te bevelen. Een verzoekschrift met meer dan een millioen handteekeningen was hem overgereikt, maar de presi dent heeft afwijzend beschikt. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan aan verlofgan gers van de Landweer, hoewel woon achtig in de plaats voor de opkomst onder de wapenen aangewezen, niet temin daggeld dient te worden ver strekt, indien zij nog op den dag voor de opkomst van de plaats hunner aanmelding verder moeten reizen. Te dien einde zijn de burgemeesters der onderscheidene gemeenten uitge- noodigd om, voor zoover zulks nog niet mocht zij n geschied, zorg te dragen, dat het daggeld ook worde uitbetaald aan rechthebbenden, die bereids in dit jaar voor oefeningen, ingevolge artikel 11 der Landweerwet, onder de wapenen zyn gekomen of zyn geweest en op het daggeld alsnog aanspraak wenschen te doen gelden. Naar de Stichtsche Ct. verneemt, zal dr. A. Kuyper niet aan de be- grootings-debatten deelnemen, daarhy zich reeds eenigen tyd geleden ver bonden heeft, voor een viertal weken naar Berlijn te gaan. Dat moet een heele geruststelling zyn voor den heer Heemskerk. Een nieuw o o g 1 ij d ersge- sticht. Aan den Noordelijken Paral lelweg te Arnhem, in de onmiddellijke nabijheid van het station, in een van de hoogstgelegen gedeelten der stad werd gisteren een gesticht voor oog- lijders geopend, dat ongetwijfeld een der mooiste in ons land is. Gevestigd in een gebouw, dat inder tijd gebouwd is met de bedoeling, dat het als paleis zou dienen voor Koningin Anna Paulowna, is het gesticht pal op het Zuiden gelegen en geniet men, van uit de tweede verdieping, een onvergetelijk vergezicht over de Betuwe. Door deskundige verbouwing is het gebouw geschikt gemaakt voor het beoogde doel, zonder dat iets van het grootsche karakter verloren ging, terwijl ten slott6 de reusachtige tuin met zijn lommerrijk geboomte een heerlijk zitje biedt en in de toekomst desnoods voor uitbreiding van hel ge sticht kan dienen. Geneesheer-directeur is Dr. Piekema. De inrichting staat open voor patiënten van alle gezindten. -Scheidsrechter Loeff. De regeeringen van Zweden en van Noor wegen hebben in een gisteren te Stockholm onderteekende verklaring besloten, den Nederlandschen oud-Mi nister van Justitie, den heer Loeft', te noemen tot voorzitter van het scheidsgerecht, dat, ingevolge de con ventie tusschen beide landen van 14 Maart 1908, de quaestie moet beslissen omtrent het deel van de zeegrens tusschen Zweden en Noorwegen. Ambtenaren ter Secre tarie. Aan de ambtenaren ter secre tarie der gemeente Haarlem is een stuk ter teekening voorgelegd, waarin hun namens B. en W. wordt aan gezegd, datjzij, die zich over ambts zaken tegenover derden uitlaten, des- deswege, niet eervol, zullen worden ontslagen. (N. R. Ct.) Uit de praktykDe nacht arbeid voor de bakkers aan de coöpe ratieve broodbakkerij en verbruiks- vereeniging „Ons Voordeel" te Gouda zal heden wederom worden ingevoerd. Gedurende drie maanden is een proef genomen met alléén dagarbeid, doch waar het brood, evenals bij den nachtarbeid, 's morgens by de leden werd bezorgd, was dit uit den aard der zaak steeds een dag oud, waar tegen vele leden bezwaar hadden die dan ook hunne afnamen van de coöperatie verminderden en gedeeltelijk hun brood betrokken van particuliere bakkers. Voor het personeel wordt het nu weer afwisselend dag- en nachtdienst, daar in twee ploegen wordt gewerkt. Deze proef heeft geleerd, dat ook de arbeiders noode van hun versch broodje kunnen scheiden, doch tevens dat alleen wettelijke bepalingen hier kunnen helpen. Verder is nog geble ken, dat bij afschaffing van den nachtarbeid en invoering van b.v. een 10 urigen arbeidsdag de exploita tiekosten aanmerkelijk hooger zyn. Waarschijnlijk zal te gelegener tyd nog een proef worden genomen, waarbij den leden 's middags, in plaats van zooals thans 's morgens het brood versch zal worden thuis bezorgd. Deze maatregel zal echter meebrengen uitbreiding van materieel en personeel en een geheel andere regeling van werkzaamheden. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Amersfoort" houdt een Algemeens ledenvergadering op Donderdag 22 October 1908, ten Sj uur in het hötel de Zwaan. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling 1. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 2. Verkiezing van een nieuw bestuur. 3. Bespreking verkiezing van een lid van de Prov. Staten. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zullen Schafer en Hekking niet morgen, zooals eerst was aangekondigd, maar Vrijdag 23 October in Amicitia con certeeren. Zondag jl. is voor H. V. C. een dag geweest van éen en al ongeluk. Het eerste elftal werd met 51 te Zeist geklopt. Het tweede elftal kon zich - op eigen terrein tegen A. W. III niet staande houden en moest met 3—1 het onderspit delven. Na afloop van den wedstrijd te Zeist werden de H. V. C.'ers met schoenen, steenen en slagen door het Zeister straatpubliek begroet en wer den zy onder geleide van '2 dienaren van den „Heiligen Hermandad" naar 't station gebracht. In een vergadering van voor zitters en secietarissen van R. K. kiesvereenigingen in het district Amersfoort, is het volgend drietal opgemaakt (vac.-C. Th. van Beek) voor c mdidaten vooi de Prov. Staten van Utrecht: Th. J. Bianchi en H. C. A. de Jong, beiden te Amersfoort, en R. J. Visser, te Achterveld. Zondag vergadert de Centrale. Men verwacht dat ook de andere rechtsche partijen den te stellen candidaat zul len overnemen. Gisterenavond werd voor de Garanten van het waarborgfonds van het op '29 September van het vorig jaar alhier gehouden gymnastiekfeest, een vergadering gehouden in de Zwaan. Behalve 5 bestuursleden waren 2 ga ranten aanwezig. Te ongeveer kwart voor negen opende de voorzitter, de heer M. L. Ceiosse, de vergadering. In de vorige bijeenkomst was het bestuur opge dragen eens te onderzoeken in andere plaatsen waar gymnastiekfeesten zijn gehouden, welke rekening daar was gemaakt. Men was verwonderd, dat hier, waar het feest toch zoo goed geslaagd is, nog een tekort was. Het schijnt dat de uitgaven veel te laag geschat zijn (de begrooting was f 600, terwijl bot feest f1300 kostte)daar door was het noodig het gebeele ga rantiefonds aan te spreken. Nu waren de aandeelen geen aanzienlijke be dragen, die best betaald konden worden. Enkele personen schijnen echter bij de teekening condities te hebben ge steld. Dat nu is niet in den haak, men wordt garant zonder meer, en is verplicht te betalen als het fonds noodig is. De penningmeester heeft echter alle pogingen in het werk ge steld om het geld te krijgen, maar is daarin niet geslaagd. Hoe het in andere plaatsen is gegaan is het bestuur niet te weten gekomen. De rekeningen waren na afloop opgeruimd, zoodat dat niet meer uit te zoeken was. De zaken staan nu zoo, dat er nog betaald moet worden een bedrag van ongeveer f84. Als de garanten niet bereid zyn, hun verplichtingen te ver vullen, zijn eenige personen genegen hun vorderingen te verminderen. De firma van Cleeff wil f 45.75 laten vallen terwijl de heer Mieremet voor zijn reizen f38.90 voor eigen rekening wil nemen. Een der leden van de firma van Cleeff, de heer Frederiks, heeft zeer veel werk voor het feest gedaan, hem komt dus wel een woord van dank toe, maar ook niet minder aan den heer Mieremet, voor het vele door hem verricht. Een andere weg is er niet, nu kan de zaak gesloten worden. De heer van Kalken gelooft, dat de maatregelen om het geld te krygen, wel wat zacht genomen zyn. Er zijn garanten die het best kunnen betalen. Hij geeft in overweging tot die heeren een beleefd schrijven te richten met het verzoek om te be talen en de mededeeling, dat anders in een plaatselijk blad de namen zullen bekend gemaakt worden. De Voorzitter vindt dien maat regel niet aanbevelenswaard. Een be leefd schrijven geeft niets en in rechten kun je de garanten niet betrekken. En om de namen openbaar te maken daarvoor is hy niet. Hy vindt het beter de zaak af te maken en te sluiten. De heer van Kalken vraagt nog of er geen garanten zyn geweest die 50 wilden betalen. De Penningmeester deelt mede, dat twee daartoe bereid waren. In den geest als door den voorzitter aangegeven wordt besloten, waarna de vergadering te 8.55iwordt gesloten. Een minderjarig jongmensch uit Zutfen wilde blijkbaar de wijde wereld in en verliet daartoe heimelijk de ouderlijke woning. Ver heeft hij het echter niet gebracht. De Amersfoort- sche politie pikte onzen reiziger alhier op en bracht hem weer naar zyn ouders terug. Bij den he6r S. van Vollenhoven, Koppel 14, zyn 3 postduiven komen aanvliegen. Op het politie-bureau zijn ge deponeerd een zilveren armband en een dito vork en lepel, die op den openbaren weg gevonden zijn. De griffier van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Utrecht maakt bekend, dat door de Gedeputeerde Staten van Utrecht, by beschikking van 13 dezer, tot lid werkgever van genoemden raad is benoemd J. D. F. van der Veen, tim merman-aannemer te Baarn en tot plaatsvervangend lid-werkgever H. J. van Nie, metselaar te Zeist. (Stc.) BAARN. Tot lid van het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren is benoemd de heer D. Kooiman, secretaris van Maarssen en Maarsseveeuen tot lid van het bestuur der Afd. Utrecht van dien Bond, de heer A. J. Krudop, afd.-chef ter gemeentesecretarie van Baarn. Beide vacatures waren ont staan door het bedenken van den heer H. H. Jerikergouw, benoemd secretaris te Breda. Bij hetspelen gedood. Op den zolder van pand No. 224 aan den Goudschenrijweg te Rotterdam, waren Zondag namiddag eenige kin deren van 7 tot 15 jaar oud, aan het spelen. Op dien zolder heeft de schoen makersjongen L. T. zyn gereedschap liggen en uit dit gereedschap nam de 12-jarige M. K., die in hetzelfde huis woont, een schoenmakersmes. Van de andere kinderen werd de 7-jarige E. van W., een meisje, door een ouder zusje nageloopen. En nu ge beurde het dat de 7-jarige E. v. W. juist liep in het mes dat de 1'2-jarige M. K., dien z. niet zag, in zijn hand had. Het vlijmscherpe mes drong diep in de borst van de 7-jarige en raakte den recbterlong. Zwaar gewond en veel bloed verliezende werd het kind naar het ziekenhuis gedragen, maar bij aankomst aldaar was het reeds overleden. Diefstal op groote schaal. Aan het ryks militair kle dingmagazijn te Delft bemerkte men reeds sedert geruimen tyd dat ei laken werd vermist. Door de recherche der Delftsche politie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en thans is gebleken, dat het gestolene een vry aanzienlyko waarde vertegenwoordigt. Men is zoo slim te werk gegaan dat een partij laken geverfd is, om de herkomst niet te verraden. Hoewel er nog geen arrestaties hebben plaats gevonden, zyn deze toch echter binnenkort te verwachten. —Een merkwaardige redding. De New York Times geeft een relaas van de redding van de beman ning van het Noorweegsche schip Yumuri, dat op de kust van Gastle- eiland, een der Bahama eilanden was gestrand. De Yumuri, een schip van 473 ton, was den lOen September 1.1. met een lading vruchten van Port Antonio naar Baltimor vertrokken. Een storm wierp het schip twee dagen later op de rotsen aan de kust van Gastle- eiland. Den ganschen nacht bleef de equipage het aan boord van het schip uithouden, maar in den morgen van den 13en September bleek de toestand onhoudbaar en gaf de gezagvoerder Engebretsen zijn mannen den raad over boord te springen en te trachten het strand te bereiken. Gastle-eiland is behalve door den lichtwachter en zijn familie onbewoond. De lichtwachter bracht de schipbreu kelingen zoo goed mogelijk onder dak in den vuurtoren, die echter van boven hun geen bescherming tegen den regen verleende. Den 15 September kwam het stoom schip Prins Willem I van den West- Indischen mail in zicht en werd het sein gegeven„Schip in nood, zend boot om bemanning af te halen." Het weder was toen mooi, maar er stond een zware branding op de kust. De eerste officier van den Prins Willem I, Wagemaker, bood zich aan om met een boot naar land te gaan en een uitgezochte ploeg werd te zijner beschikking gesteld. De eerste maal trachtte hy zijn boot door de branding naar land te brengen. De golfslag nam het ranke vaartuig op en wierp het op het strand, waarbij het een gat in den bodem bekwam. Het gat werd met zeildoek gedicht en de boot keerde met zes man van de Yumuri naar de Prins Willem I terug. De tweede maal liet Wagemaker op 30 voet afstands het anker vallen en werden de schipbreukelingen, door middel van een touw door de branding naar de sloep getrokken. Toen bleven nog de gezagvoerder Engebretsen en een man over. Voordat de derde po ging tot redding kon worden onder nomen werd de boet door een golf opgenomen en tegen de rotsen ge slingerd er kwam een nieuw gat in den bod9m, zoodat het reddingswerk slechts kon worden voortgezet als een man het gat met zyn hand dicht hield terwijl zijn makkers roeiden. Wage maker was niet in staat dicht genoeg by de kust te komen, zoodat de lijn moest worden vastgemaakt aan een reddingsboei. De overgebleven man weigerde echter het eiland te verlaten. Kapitein Engebretsen bond een lyn om zijn middel en bevestigde de kist

De Eemlander | 1908 | | pagina 2