DAGBLAD OMSTREKEN. voor AMERSFOORT en No. 224. ZATERDAG 24 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. UIT BE PERS. Tot plaatsing van ailverlcntiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit hlad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnilenlandsch Advertentiebureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678 te Amsterdam. Hoofdredacteur K. Cr. RIJKENS. Abounementspr lj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèutiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bü abonnement belangrijke korting.) BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. DE OOSTERSCHE QUAESTIE. Het kost eenige moeite de elkander tegensprekende berichten uit hetOosten te lezen, ten slotte komt men daar mede niet veel verder, juist om dat zij elkander tegenspreken. Gisteren hadden wij een klassiek voorbeeld. Het heette, dat de conferentie, waar van men zooveel spreekt, terwijl men intusscben blijft twijfelen aan het ge lukken van het conferentieplan, eigen lijk niet meer noodig was, omdat Turkije en Oostenrijk het eens waren geworden. Maar nauwelijks hadden wij dat geruststellende bericht gelezen met de betrekkelijke belangstelling die men behoort te koesteren voor de dingen op en om het Balkanschier eiland, of een telegram kwam ons mededeelen, dat Turkije en Oostenrijk bet volstrekt niet eens waren, want dat de Porte de Oostenryksche voor waarden had afgewezen. Welk bericht nu gelijk had zal later wel bly en misschien, op een gegeven oogenblik kan men dat nooit met zekerheid zeggtn. We moeten dan thans ook vol staan met eenvoudig een paar be richten weer te geven, zooals ze uit Parys worden meegedeeld. Zoo ont vangt de Temps de volgende uit Konstantinopel. De Turksche ambassadeurs te Londen en Petersburg kregen bericht dat Turkye het programma der confe rentie in principe aanneemt, onder voorbehoud, dat de Mogendheden de Turksche belangen zullen beschermen. De Bulgaarsche delegatie is heden uit Constantmopel vertrokken. Zij zal aan haar regeering verklaren, dat een o.vereenkomst met Turkye voor de bijeenkomst der conferentie mogelijk is als het principe van schadeloos stelling voor Oost-Roeraeoië, dat !Bul- garjje tot nu toe weigerde te aan vaarden aangenomen wordt. Volgens de Liberté ligt de oorzaak van dit échec geheel in de aangelegen heid van de jaarlijksche uitkeering voor Roemelië, aangezien Turkye (naar het engelsch.) 40 Met die gedachte sloop zij verder, zonder oog voor de schoonheid om haar heen, totdat zij de kerk bereik te, die niet ver van het huis af was maar achter eeu boscbje van laurier en iepeboom'en verborgen stond. De deur was gesloten en ze wist geen middel, om er op andere wijze binnen te komen. Toen zy zich omkeerde, om den koster te gaan opzoeken ontstelde zy op het gezicht van den jongen Thom son, die vlak achter haar stond. Hij had een vuurrooden kleur en hij scheen hoogst verlegen. Vergeef my, stamelde hij, in antwoord op Christal's verbaasden, hooghartigen blik. Maar ik dacht dat wil zeggen, ik had een idee dat u dat ik liever zelf de oude kerk moest doorzoeken, en ik haalde de eutels van den koster hij woont er een heel eind af, moet u weten Ik weet niets I zei Christal, de utels van hem aannemende. Als op die wijze gevolgd word dan niets van zijn rechten op Roemelië wil laten vallen. Pallavicini, den Oostenryksch-Hon- gaarschen gezant, werd officieus me degedeeld, dat de Porte niet kan in gaan op het Oostenrijksche voorstel betreffende het afstaan van den Sand- jak Novibazar in ruil voor de suze- reiniteit over Bosnië en Herzegowina. (Later.) Het bericht, dat in het buitenland werd verspreid, als zouden de onderhandelingen tusschen Oosten- rijk-Hongarye en Turkije afgebroken zijn, wordt te Weenen tegengesproken. PR UISSEN. Men zal zich herinneren, dat in de, by de opening van den Pruisi- schen Landdag door Keizer Wilhelm uitgesproken troonrede ook, hoewel in vry vage bewoordingen, een reor ganisatie van het Pruisische kies recht in het vooruitzicht werd gesteld. Zooals wel van te voren was te berekenen, maakt de jonkerpartij zich zeer ongerust. Haar orgaan, de Deutsche Tageszeitung begint alvast met het uiten van een bedreiging. Waar volgens het blad is gebleken, dat het tegenwoordige kiessysteem aan de daaraan gestelde eiscben, practisch blijkt te voldoen, verklaart het, dat men zich schrap zal zetten tegen elke principieele wijziging er van. De Kreuzzeitung is woedend op den afgevaardigde Naumann, die de stelling heeft verkondigd, dat ieder die n& de troonrede nog stelling neemt vóór het behoud van het tegenwoordige stelsel, handelt in strijd met de door Pruisen's Koning en Ministerie te volgen politiek. GROOT BRITANNIË. De Gemeenteraad der Engelsche gemeente Hygh Wycombe, heeft tot burgemeester gekozen zyn vrouwelijk medelid Miss Dove. Miss Dove, die zeer populair is wegens haar groote belangstelling voor het armwezen, is de eerste vrouw in Engeland, die het burgemeestersambt bekleedt. De Regeering en de Vereen v. Spelling. Naar de zal ik noodzakelijk mijn maatregelen moeten nemen om daaraan een einde te maken. Wat kan het u sche len, waar Mr. Malincourt gewoon was te wandelen, of wie zijn geld vindt? Nietsvolstrekt nietszei de jonge man droevig. Laat mij de deur voor u openen, Miss Egerton het slot gaat niet gemakkelijk. Hij greep naar den sleutel dien Christal in het slot gestoken had, maar met een woedenden blik, draai de zij hem zonder zijn hulp om en ging de kerk binnen. U behoeft niet te wachten I zei ze tot hem, terwijl zij de deur voor zijn neus dicht deed eu den sleutel buiten in liet zitten. Toen zij alleen was, wachtte zy even en keek rond. De kerk was hoogst eenvoudig, klein en ongezel lig. Het avondlicht scheen naar bin nen door gewone glazen vensters op de versleten en verlepte kussens der zitplaatsen, en op de vuile stof, waarmee de preekstoel was bekleed. Er scheen geen plekje te zyn, waar in met mogelijkheid iets verborgen kon worden. Zij ging naar de kerkekamer, het geen een klein vertrekje was, waar het ambtsgewaad van den geestelijke hing. Een kleiD kastje bevatte de benoo- „Zw. Ct." verneemt, heeft de Minister van Binneniandsche Zaken aan het schooltoezicht zijn zienswijze omtrent de vereenvoudigde spelling kenbaar gemaakt. De Minister kan niet anders dan, voor zooveel van hem afhangt, aan de spelling van De Vries en Te Win kel de band houden en datzelfde geldt ook voor de ambtenaren, die onder zijn bevelen werkzaam zijn. De overtuiging van den Minister is ge grond op de overweging, dat bij art. 8 van de wet vaD 3 Juni 1805. (Stbl. no. 151) is bepaald, dat de wet op het lager onderwijs zal worden uit gegeven in de van regeeringswege gevolgde spelling. Bij de wet is dus geconstateerd, dat er een van regee ringswege gevolgde spelling is en die spelling is feitelijk die van De Vries en Te Winkel. Daardoor is volgens den Minister, uitgesloten, dat door de inspecteurs, de district-schoolopzieners en de arron dissement-schoolopzieners in hun kwa liteit of met vermelding van hun kwaliteit propaganda voor de nieuwe spelling wordt gemaakthet komt hem bovendien aanbevelenswaardig voor, dat zy hun goedkeuring ont houden aan het leerplan en de boeken van een openbare school, waarbij voor bet Nederlandsch als leervak de nieuwe spelling gevolgd wordt. Een geschil daarover kan eventueel aan de beslissing van den Minister worden onderworpen. Formeel bestaat er dus geen absolute vrijheid voor de hoofden der scholen in deze. En dan komt het den Minister voor, dat de bevordering van unifor miteit in deze in het belang der leerlingen, en dus reeds uit dien hoofde in het algemeen belang is. Wel moet in zake een wetenschap pelijke opvatting zooveel mogelijk het oordeel van de mannen van het vak worden geëerbiedigd, maar in deze aangelegenheid mag niet uit het oog worden verloren, dat eenheid van spelling en eenheid in het onderwijs der taalregels een algemeen nationaal belang is. Die eenheid dreigt, zoo op dit oogenblik volledige vryheid ge laten wordt, verloren te gaan. En de Kollewijnsche opvatting, digdheden voor den dienst, maar ook niets meer, en er was niets in dat aan geheime bergplaatsen deed denken. Van uit het portaal leidde een wenteltrap van steen naar den klok- ketoren. Toen zy boven aan de trap stond, keek zy naar de stoffige ruim te vol spinuewebben, waar de klok hing, die nu slechts onduidelijk zicht baar was in de steeds donkerder wordende schemering. Zoo ergens, dan moest zij hier zoeken. Mr. Malincourt had zyn geld gewisseld in banknoten, waarvan de nummers waren opgeschreven in het gezegelde pakje, dat Mr. Wickham bewaarde. Papieren geld nam niet veel plaats in en als zij in een of ander trommeltje gelegd waren, dan waren zij ook veilig tegen vocht. Christal was bijna zeker, dat er niets verstopt was in de tuinen en bosschen van Ryelands. Uitgezonderd de vertrekken van Mr. Wickham, die gelijkvloers achter aan het huis waren, en die zij van plan was bij de eerste, de beste ge legenheid te doorzoeken, had zy systematisch iedere kamer in huis doorzocht. Toen zij opkeek in den somberen klokke toren rees er een vage, wilde hoop in haar hart, dat zij eindelijk misschien het geluk zou hebben haar zooals zy thans wordt verkondigd en toegepast, gesteld tegenover de regels van De Vries en Te Winkel, doet het gevaar ontstaan, dat in de toekomst het Nederlandsche volk aangaande de taalregels en de spelling in twee groe pen verdeeld zal blijven, welke niet gemakkelijk tot elkaar te brengen zullen zyn. De minister acht zich niet bevoegd te beslissen, dat de regels van De Vries en Te Winkel de eenige juiste zijn, noch ook, dat daarin nimmer wijziging zal moeten worden gebracht. Maar er is, naar hij meent, grond voor het vermoeden, dat indien de voorstanders van hetgeen genoemd wordt vereenvoudiging en de aanhan gers der thans nog officieel erkende spelling met elkander rustig en gron dig overleg pleegden er iets anders uit zou kunnen ontstaan, dan hetgeen men thans de Kollewijnsche spelling pleegt te noemen. Iets anders, dat meer algemeen bevrediging zou schen- ben en niet by zoovelen aanstoot zou geven. De minister overweegt, of er iets van Regeeringswege gedaan zou kun nen worden, om zoodanig overleg te bevorderen. Inmiddels schijnt het aan- bevelendswaardig, dat de leerplannen en ook de leerboeken bly ven ingericht naar do regels van De Vries en Te Winkel. Tweede Kamerverkie zingen. De Vaderlander heeft de zekerheid gekregen, dat de heeren Zijl ma en S. Van den Bergh Jr. in 1909 geen nieuwe candidatuur voor de Tweede Kamer zullen aanvaarden. De Tel. meldt hetzelfde zoo goed als zeker van den heer P. R. Mees en zegt verder, dat in diens district Rotterdam V een sterke strooming is om dan weder eandidaat te stellen den heer mr. E. E. Van Raalte, oud Minister van Justitie, die ook vroeger voor dit district zitting had. De achtuurswerkdag. Aan de werklieden van de artillerie inrichtingen aan de Hembrug is gisteren de mededeeliDg gedaan dat met ingang van 1 November als proef (voor vyf maanden) de achturige werk dag zal worden ingevoerd. doel te bereiken. Een wankelende houten ladder 1 liep van het platform, waarop zy toen stond naar een opening in den muur daartegenover en een tweede laddertje even oud, liep van dat plekje naar een ander gat hooger op. Het zag er hoogst gevaarlijk uit om dat trapje op te gaan, maar Christal was al te ver heen om daarover nog te denken. Zij zette haar voet op de eerste sport en ging naar boven. Toen zij dat deed zwaaide en kraakte alles om haar heen en zij had een gevoel alsof zij ieder oogenblik naar bene den zou kunnen storten toch hield zy vol totdat zy de eerste opening bereikte, waarin het eind van de ladder stond. Zij had spijt, dat ze haar lantaren niet had meegebracht, maar het was nu te laat. Zij leunde voorover en stak vlug haar hand in de donkere opening. Op dat oogenblik kraakte de lad der, boog door en gleed uit en vóór zy iets kon grypen om haar val te breken, viel zjj op den vloer met al haar gewicht op den linkervoet, die dubbel gevouwen onder haar lag. Zy schreeuwde van pyn, maar het was niet alleen lichaamspijn die haar kwelde. Zy wist, dat haar enkel gebroken of hevig gekneusd was, en dat haar Uitbreiding der onge vallenwet. Men weet dat minister Talma bij zyn optreden Veegens' peu- sioenverzekering heeft ingetrokken, maar de uitbreiding der Ongevallenwet over.de zeebeden, de zeevisschery enden landbouw aanhangig heeft gelaten. Men weet ook, dat de ontwerpen voor sociale verzekering in handen waren gesteld van een groote com missie van voorbereiding waarin alle partyen zyn vertegenwoordigd. By een poging om te vernemen of er kans bestaat dat deze ontwerpen nog vóór de verkiezingen van 1909 zouden worden behandeld, vernam Het Volk, dat over het zeelieden- en zeevisschersontwerp het aldeelings- verslag aan den minister is verzon den, maar dat de agitatie der werk gevers tegen de Ongevallenwet dient tot voorwendsel, ook voor de meest vooruitstrevende burgerlijke leden der commissie, om te weigeren met de behandeling der landbouwongevallen- verzekering te begiunen. Zelfs de uitdrukkelijke verklaring van minister Talma, dat zyn voor genomen herziening der Ongevallenwet de behandeling van het ontwerp voor den landbouw niet behoeft te ver tragen, heeft de commissie niet kun nen bewegen, hem het afdeelingsver- slag uit te brengen. DE TOON VAN „DE STANDAARD" „Het Vaderland" teekent protest aan tegen den tooD van de nabetrach ting in „De Standaard" over de ver kiezingen in Ommen en Sneek. Het Haagsche blad schrijft In dat district, waar de strijd in den regel een kalm verloop had, en de plaatselijke leiders dientengevolge weinig gelegenheid hadden om ervaring op te doen, heeft men naar het schijnt meer dan goed en wenschelijk was den afkeer van sommige Ned. Her vormden van dr. Kuyper, den vader der doleaDtie, uitgespeeld tegen dr. Kuyper, den eandidaat der kerkelijke coalitie. Wy drukken ons opzettelijk zoo uit, om dat wij in eenen adem wen- schen te zeggen, dat men in een onderzoekingen eenige weken gestaakt zouden moeten worden. Bij die gedachte alleen kon zij 't wel uitschreeuwen. Er was nog een andere bittere druppel in haar lijdensbeker. Zij had haar onderzoekingen gedaan op tijden, dat zjj zichzelf onbespied waande en de gedachte dat zij nu gezocht en gevonden zou worden, hinderde haar onuitsprekelijk. Nu zou zij hier den heelen nacht hulpeloos en vol pijn blijven liggen of misschien nog langer, en als men haar eindelijk vond, dan zou er vermoed worden waarom zij r.aar de kerk was gegaan en iedereen zou er over babbelen. Kon zij maar iu de duisternis naar huis kruipen, dan zou het nog zoo erg niet zijn. Zij zou dan wel een of andere verontschuldiging voor haar toestand bedenken iets om te verbergen wat haar overkomen was. Zy trachtte de trap af te gaan, maar de pijn was te groot I Zij klaagde en zuchtte iuid van angst over haar hulpeloosheid. Het was af schuwelijk te moeten denken, dat zij daar moest blijven liggen met zoo veel pijn, de geheele wereld zou nu haar geheim te weten komen. Dat stond haar te wachten. Wordt vervoljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1