Uit de Omgeving. Langs den ALLERLEI. Stoomvaartbericliten ADV EKTENT1ËN A. J. van Zal in :i en St.-^icolaas Beurs van Amsterdam. grachtfn en vaarten) wijst de heer Heyligers op het werpen van vuil in de grachten. Hij zou gaarne zien, dat daar wat toezicht op geoefend werd. De heei v. Esveld: Ik zou willen laten eurveilleeren door politie agenten, maar dan niet in uniform, want dan houden de menschen zich achteraf en worden ze niet betrapt. De heer Oosterveen: In de gracht nabij het Postkantoor is altijd zoo'n onaangename geur. Ik weet niet hoe dat komt, maar mogelijk kan daar eens op gelet worden. De Voorzitter: We zullen het laten onderzoeken. De heer Jorrissen: Ik geloof, dat men er al verbetering in gebracht heeft, door rioleering in de Mooier- straat. No. 115. Kosten w a n d elplaat- sen en plantsoenen. De heer Gerritsen: Ik wil wel zeggen, dat ik geen verstand e- van heb, waar een booin het best zal groeien, maar nu B. en W. voorstellen, den Wilhelminaboom te verplaatsen nabij de Meisjesschool, zou ik vreezen, dat hjj daar weer op den duur last zal veroorzaken aan de school. Ik ge loof dan ook, dat we veel wijzei zullen doen te besluiten den boom te ver plaatsen op het driepuntje by Beeken- stein. De heer v. Esveld: Daar heb je ook een school bij. De Voorzitter: We zullen den boom niet zoo dicht bij de school rlaatsen, dat deze er last van krijgt, aar we zullen gaarne onderzoeken, elke plaats het best is. De heer Gerritsen: Ik vrees och, dat de boom dan niet voldoende roeien zal, maar weg zal schuilen onder de andere boomen. De heer Hamers: Ik juich het voorstel van B. en W. to3, maar ge loof dat de plaats van den heer Ger ritsen beter is. Maar ik geloof wel, lat B. en W. hun voorstel niet ge- laan hebben, dan na goede informatie. De heer Visser: De plaats bij de Meisjesschool is gekozen omdat die voor het groeien van den boom het leste is. Op de Varkensmarkt groeide de boom niet, omdat daar riolen en jaspypen liggen en die zullen we ook op Beekesteiu krijgen. Dan hebben we dus weer hetzelfde bezwaar. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming goedgekeurd. INo. 124. Restauratie van den Onze Lieve Vrouwen toren. De heer v. Kalken: Ik heb ge lezen, dat er waarschynlijk subsidie zal worden gegeven door het ryk. Ook is gevraagd aan de Provincie, maar daarop is afwijzend beschikt. Dat verwondert me wel, daar toch vaak voor restauraties van oude bouw werken subsidie wordt verleend. Nu is het een werk, waarbij voorzichtig- heid past. Het geldt den grootsten mesjeu" van Amersfoort en algemeen hoort men, dat dergelyke werken tegenvallen. Daarom zou ik ernstig in overweging willen geven nog te trachten subsidie van de provincie te perk rjj gen. De Secretaris leest het schrij ven van Ged. Staten voor, waaruit blykt, dat van hen geen voorstel voor subsidie is te wachten, ze wenschen te dien opzichte geen praecedent te stellen en uit gevallen beslissingen is gebleken, dat Provinciale Staten met dat standpunt aecoord gaan. De heer Heyligers: Vorig jaar heeft de architect geadviseerd tot restauratie. Nog wel vielen er geen teenen af, maar er kon toch ook niet te lang gewacht worden. Daarom zou k willen vragen of er omtrent de rijkssubsidie al eenige zekerheid be staat. De voorzitter: Neen, op de Btaatabegrooting voor 1909 staat zoo'n post niet. maar mogelijk is die er nog op te brepgen. No. 217. Subsidie aan het Drankweercoinité. De heer Heyligers: Ik meen dat men wenscbte geen subsidie te verleenen, tenzij ook een gelijk bedrag werd bijeengebracht door de leden. Dat is een goed principe, maar dat gaat hier niet op, want het comité heeft geen leden. De Voorzitter: Daarom moet er ook voor dit jaar staanzonder de voorwaarde, dat het comité uit een andere bron over een zelfde be drag te beschikken heeft. De heer Plomp: Het comité beschikt over geen middelen en kan dus aan de voorwaarde niet voldoen. Maar de bezwaren tegen de organi satie zijn billijk en deze kan veran derd worden. De heer Jorissen: De drank bestrijders vereenigingen moeten maar bydragPn, particulier initiatief moet blijken. Ontbreekt dat, dan moet de zaak maar te niet gaan, anders is het gemeentezaak. De heer Veis Heyn: Volgend jaar kan de zaak toch anders zijn. De Voorzitter: Dat is ook de bedoeling. De Inkomsten geven geen aanlei ding tot discussie, waarna de begroo ting wordt goedgekeurd met alg. stemmen. Rondvraag. De heer Jorissen: Aan de leden van den Raad is d.d. 23 Oct. een schrijven gericht door de vereeni- ging „Vergunning", dat vorig jaar een adres is ingediend inzake een uniform sluitingsuur. Ik zou gaarne willen weten, hoe ver het met deze kwestie staat. De Voorzitter. De zaak is bij de commissie voi r|wetgevingaanhangig. De heer v. Kalken: Ik zou in overweging willen geven, het slui tingsuur in de kom der gemeente vast te stellen voor allen op 12 uur en buiten de kom op 11 uur. Eenige leden: Om elf uur. De Voorzitter: We zullen het aan de comm. voor wetgeving be richten. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BAARN. H. M. de Koningin Moeder is voornemens Dinsdag 3 Nov. e. k. het Paleis Soestdijk ie verlaten. H. M. zal alsdan enkele dagen len Paleize Het Luo vertoeven, om daarna naar de residentie te gaan. (Amerstoortsche Kroniek en Giitiek.) XIV. Het is Kermis 1 Men hoort dat kleine zinnetje uitspreken op verschil lende wyze, zoodat telkens de betee- keDis verandert. Het is Kermis, zegt met een zucht de familievaderhem bezorgt zij ette lijke buitengewone uitgavenzij brengt misschien zijn begrooting in de war en is een bron van verdrietelijkheden en teleurstellingen. Want hoe zal bij het aanleggen om vrouw en kroost juist zooveel van de kermisvermaken te doen genieten als hy nuttig en oorbaar acht in overeenstemming met den staat van zyn portemonnaie en allen tevreden stellen Nu moet hij, als hy tenminste het hart van een rechtschapen familievader heeft, zoo veel diplomatie, als ruim voldoende zou zijn om een kleinen Duitschen staat te regeeren, aanwenden om juist den goeden avond te treften in „Amicitia" of in de Bioscoop of in andere vermakelijkheden en de juiste plek waar echtgeüoote en dochters zich op de ïecbte plaats gevoelen. De huishoudelijke discipline ont vangt een geduchten knak; de oudste kinderen worden eenigszins onregel matig in hun gaan en komen en de jongste wel I heeft niet reeds het kleine ventje het verrukkelijke kermis- ideaal gevormd om op een lieusch paard te .willen rondrijden in het Hippodröme, bij welk denkbeeld alleen reeds de vader zyne haren, als hij die ten minste üagenoeg compleet heeft weten te houden in den strjjd des levens, voelt te berge ryzen En dan woont misschien deze veelgeplaagde aan een der pleinen, vol gerucht van draaiorgels en andere martelinstru menten. 't Is Kermis, zegt met een gevoel van wrok misschien de man, die adressen tot afschaffing heeft getee- kend. De Kermis is hem te grooter ergernis, omdat zijne pogingen, om haar een gewelddadig uiteinde te be zorgen, zijn mislukt. Zij is hem een afschuw geworden deze, gelyk hy zegt, verouderde instelling, die niettemin zulk een taai leven heeft. Maar „nu moet men de jongeren hooren zeggen 't Is Kermis I Voor hen is nog de „verouderde instelling", wat zij moet geweest zyn in haren bloeitijd voor onze levenslustige vade ren. Zy komen thuis met fantastische verbalen, waarin de heerlijkheden van de steeds grooter wordende draai molens den voorrang betwisten aan hippodromes. Zy worden soms zeer gezellig met de kermisnomaden, die zij bij het opbouwen reeds in den weg loepen, maar die, aan de drukte ge woon en omdat zy in den regel een grootmoedig hart verbergen achter een eenigszins ruw en ten minste ver weerd uiterlijk, het kleiue goed laten begaan. Een dezer nomaden, een vrouwe lijke, kwam dezer dagenlangs de deuren en vroeg daar zeer geheimzinnig of mevrouw of het dienstmeisje soms de waarheid wou hooren, die zij uit de lijnen der hand zou oplezen. Vroeger in de periode, die meer dicbterlyk dan wetenschappelijk inge richte menschen gewoon zyn den duisteren nacht der middeleeuwen te noemen, bestond er zoo iets als een wetenschap, die men chiromantie noemde. Zij is met de astrologie en 't zoeken naar den steen der wijzen door een later geslacht als louter bij geloof gebrandmerkt. Speciaal in 't laatst der 18e eeuw had men daar een handje van. Dingen, die men niet begreep, werden als in strijd met de rede door allen, die voor verstandig wilden doorgaan, veroordeeld. In som mige opzichten had men gelijker zijn zulke buitensporige dingen ge loofd, dat een stormvlaag van onge loof zooveel kwaad niet kon. Wat stevig in 't gemoed der menscbheid was geworteld, trotseerde den storm en is blijven leven. Volgens dejzoogenaamde wetenschap der chiromantie vermocht men uit de hand van den mensch zijn lot te le zen. Men vond in de hand een levens lijn, een gelukslyn, een geheel warnet van lijnen, die alle een beteekenis hadden. Een geleerd chiromant trachtte het geloovige menschdom te bewijzen, dat eeüe reeks van wyzen uit de grijze oudheid zyne kunst had beoefend, als Hermes en Pythagoras. Men beriep zich zelfs om de oudheid der chiro mantie te bewijzen, op den bijbel. De tekst die de chiromantische leer moest steunen is Job 37, vers 7, een lastige tekst over 't algemeen. .Allemaal gekheid", zeiden later de biave menschen, die zich in de zon der 18e eeuwsche beschaving koes terden. Zoo raakte de chiromantie in diep vervalzy werd een gezelschaps spelletje of daalde nog dieper, tot de juffrouwen, die uit koffiedik de toe komst lezen, met het ei werken of zooals bovengenoemde, langs de deuren aanbieden de waarheid te lezen. De juffrouw, waarvan ik spreek, had ook vergulde noten, waarin men het antwoord opgesloten zou vinden, op vragen die men in gedachten kon doen. Ik was niet thuis toen 't mensch aan de deur was, anders had ik mis schien eens een nootje gekocht en in gedachten misschien de vraag geop perd of de bewoners van het Kalfs- veld nu keien, of klinkers zullen krijgen en ol de tegenwoordige bestrating zullen houden. Vermoedelijk zal dat geheim voor hen en my hedenavond geen geheim meer zyn, want als deze regelen ver schijnen, is de Raad reeds vergaderd geweest. FLANOR. Millionairsgrillen. Tot welke verkwistende uitspattingen de overmaat van weelde by millionnairs soms kan leiden, bewyst wel het vol gende staaltje: Onlangs kwam om vier uur in den middag een heer het bureau van het Savoy-Hötel te Londen binnenwan delen met de mededeeling, dat hy den volgenden dag aan enkele van zijn vrienden een klein dinertje wilde aan bieden. Het moest echter wat buiten gewoner en oorspronkelijker zyn dan het eerste het beste alledaagsche maal, en hy stelde daarom voor of het niet mogelyk zou zijn het middagmaal in een luchtballon te gebruiken. De di recteur van het hotel dacht een oogen- blik na, maar kwam tot het besluit dat het luchtballon-plan vrijwel onuit voerbaar zou zyn intusschen was echter het denkbeeld bij hem op gekomen, of een gondel-diner soms aan de gestelde eischen zou kunnen voldoen op den achtergrond een pa- norame van Venetië, de verschillende gerechten opgediend in gondels hier en daar in het water onhoorbaar heen en weer glijdende zwanen... De mil- lionnair keurde dit plan goed en men kwam evereen dat den volgenden avond om acht uur alles gereed zou zijn. Het oude binnenhof van het Savoy Hötel werd daarop door werktuig kundigen zorgvuldig nagekeken en waterdicht gemaakt en vervolgens liet meu het tot een hoogte van ongeveer drie voet vol water loopen. Timmerlui worden aan het weik gezet om in groote haast een aantal gondels te bouwen, terwjjl een aanzienlijk aantal koks zich bezig bielden met de toe bereidselen voor het diner. De kelners werden in complete Venetiaansche costuums gestoken, en kregen op het by het hötel gelegen meer eenige practiscbe lessen in het besturen van i de gondels. Om twaalf uur s middags was het geheele binnenhof in een klein Venetië herschapen een diepblauwe Ita- liaansche hemel welfde zich over het water en aan de oevers verhieven zich de schilderachtige huizen en ge bouwen der oude Doge-stad. Alles het werk van eenige knappe decorateurs. De electriciens waren nog niet ge heel gereed met het aanbrengen van een tooverachtige verlichtiog, toen de bloemenkunstenaars verschenen. Het hoofdmotief voor de bloemversieringen was de anjelier; alle bloeiende anjelie ren uit Londen èn zyn omgeving waren voor dit doel opgekocht. Om acht uur kwam de gastheer met zijn vrienden aanzetten. Zy dineerden in een drij vende gondel, onder een dak van rozen en anjelieren. Het diner kostte zestig duizend gulden en was in drie uren tyds af- i geloopen. i Uit het donkere Lim burg. De zesde moord in enkele maanden tyds beeft Zaterdagavond in het zuidelijk deel van Limburg plaats gehad. Een onbeduidende twist was ooizaak dat zekere Quadaekers, mynwerker van beroep, Zaterdagavond te Geleen door den mynwerker H. Bovens zoo zwaar mishandeld werd dat Quadaekers Zondagmorgen reeds aan de gevolgen overleed. De briga dier der Rij ksvold wacht arresteerde Bovens nog denzelfden dag. De dader staat zeer ongunstig bekend. Flinke triooning. Namens de spoorwegdirectie te Elberfeld is door de justitie te Keulen eene be looning uitgeloofd van 2000 Mark voor deugene die aanwijzingen kan doen omtrent den dader, die op 16 (lezer op de rails tusscben Kupper- steg en Miilheim een dwarsligger heeft gelegd, waardoor gevaar voor den D trein van Holland ontstond. Sensatie-proces. Te Lon den wordt een zeer sensationeel proces behandeld. Lord Sackville, gewezen ambassadeur te Washington, die eenige weken geleden begraven werd, heeft Lot voor kort als een verstokt celi batair gegolden, en zijn neef, de overste Edouard Lionel Sackville West, be schouwde zich als gelukkig erfgenaam van zijns ooms belangrijke nalaten schap. De oudste zoon van de Spaansche danseres Josefina Duran de Ortega, schijut er anders over te denken. Hy beweert, dat zyn moeder in 1864 wettig gehuwd is met den nu overleden lord Sackville, zoodat hjj nu de erfenis komt opeischen. De neef is het daarmee niet eens, zoodat geheel fashionable Londen op het oogenblik in groote spanning verkeert. Burgerlijke Stand van 27 October 1908. =4 GEBOREN: Aiie Herman us, z. van Hermanus Brandsen en Catrina Bar bara van Rouondal. Johanna Leo nora, d. van Boudewijn Willem baron van Dedem en Charlotte Gerardina Servatius. Gerrit Johannes, z. van Leendert Jacobus van Manster en Jacoba Roor. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Ambon" van Java naar Amsterdam vertrok 27 Oct. van Marseille. „Banda" van Amsterdam naar Ba tavia is 27 Oct. Quessant gepuss. „Koning Willem III" arriv. 27 Oct. van Batavia te Amsterdam. „Java" vertrok 27 Oct. van Amster dam naar Hamburg. „Oranje," van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 26 Oct. te Suez. CONFISEUR Langestr. 1. Hoek Varkensmarkt. Telephoon No. 171. Wnrter beroemd dagelijks versch, mijn 50 o nt ]»t-r 5 ons. 27 OCTOBER. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. schuld iets lager. Buitenl. schuld prijsh. voor Russen. Behalve voor Barge Moorman welke .ets aangeboden waren, is de stemming voor cult. aand. vast gestemd. Tabak eveneens vast. Mijnen beter voor Redj. Lebong en Paleleh, in reactie opende Exploratie My. Petroleum vast maar stil. Amerika vast gestemd en handel iets levendiger. Staat8leeningen. Vorige 27 Oct. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Honbarui. Obi. 1892/1908 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.Juli MeiNov. Portugal. Obl. ie Serie 3e 3 3 2'/, f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100—10°/m. 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 91* 901 75 96* 90* 89* 75A 92* 96* 96A 57* Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Turkije. Obl. 1902 frs. 500/2500 Argentinië. Obl. 1896/99 4 100 Brazilië. Funding Loan 5 100 Obl. 1903 5 100 1901/2 Rees. Dou. republiek. 4°/0 douane leening Industrieels en Finantieele Mppijen. Ned. Handel Mij. aand. 11000 Kon. Petrol. Mij. aand. 1 1000 Sumatra PalembaDg aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Found.aand.dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. I0ü( Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 89A 89* 83 79* 79* 79* 79** 79A 290 292* 110 HOA 97* 9S 411 11** 47* 47* 122* 122* Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij. Nederl. aand. f 50ü/100( Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4'/j 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Div. Buitenland. Peruvian Corp. C. v. A. 50/100 pref. id. 50/100 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. t 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rocklsi. p.2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 143 144 7 19A 63* 6** is** 63* 112 436 272* 399* 697 110* 436* 273* 400* 10A 41* 10* 41* 91* 96A 70 28* 31* 27-** 61A 92* 97A 70* 28* 31* 27* 61* 71* 30« 84* Rock Island aand. dll. 1000 20 South rail dll. 1000 22* South Pac dll. 1000 107^ Union Pac '67** id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 99* Wabash gew. aaud. 12* pref. 27 A Prolongatie-rente 3 a 3* Koemcn vttu lïew-ïork. Van Heden. Kansas City Obl. aaud. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 72 30** 20A 22A 107A 168** 1UU* 12 27* 3* a 3* FONDSEN. Slot van gistoren OpenJngsk van hodsn Atchison Topeka 91* 92| Rock Island Common 19* 20 Erie Railway 31* 313 Miss. Kan. Texas 30* New-York-Ontario 40 Norfolk Wester 74* Southern Pacific 10 1083 Southern Railway 22 170* 1703 U. S. Steel Common. 47* 48., Kansas Cy South *7* do. do. Pref. 61* Stemming prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3