DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. 'No. 228. DONDERDAG 29 OCTOBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Kaaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Middenstandskamers. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G, BIJEENS. Aboiinementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BBEEDESTBAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Adverténtiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentie!) en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitonlandsch Advertentiebureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—7S te Amsterdam. De Staatscommissie voor den Mid denstand heeft thans aan de Koningin aangeboden een ontwerp-wet ter op richting van Middenstandskamers. Het aangeboden ontwerp gaat ver gezeld van een memorie van toelichting, waarin wordt betoogd dat de Midden stand een eigen vertegenwoordiging behoeft en de Kamers van Koophandel geen goede vertegenwoordiging kun nen zijn. De inrichting en de werk wijze der Kamers van Koophandel kan niet voldoen aan de eischen die een vertegenwoordiging door zelfbe stuur stelt. Ook aan de eischen van vertegenwoordigers door een advi- seerend lichaam kunnen die kamers niet voldoen, omdat zij [niet geacht kunnen worden de belangen van den kleinhandel en de kleinnij verheid be hoorlijk voor te staan. De belangen in die kamers vertegenwoordigd zijn daarvoor te zeer uiteenloopeDd. Doch niet alleen door de samenvoeging van grootbedrijf met kleinbedrijf kunnen de bestaande kamers niet aan de te stellen eischen voldoen, het gemeente lijk karakter der kamers belet boven dien, dat zij ooit zouden kunnen voeren tot bet doel dat beoogd wordt. Het platte land is er niet of slechts ten deele in vertegenwoordigd en dit plaatselijk karakter heeft ook dit be zwaar, dat waar staat of provincie hare adviezen noodig hebben, daardoor een schakeering van adviezen wordt gegeven, waaruit het hoogst moeilijk zoo niet ondoenlijk is eene scherp be grensde conclusie te trekken. Boven dien ontbreken haar voldoende gelde lijke middelen en hebben slechts zeer weinige kamers eminente werkkrach ten. Daardoor leggen de kamers, die wèl goed doorwrochte adviezen kun nen geven een groot gewicht in de schaal, waarvan een zeer eenvoudig beeld van den toestand het noodwen dig gevolg is. Waar dus het stelsel zelf niet deugt, kan in deze richting geen oplossing worden gevonden. Alleen door aan den Middenstand eene vertegenwoordiging met zelfbestuur te geven, kan het vraagstuk werkelijk worden opgelost. De vraag of kleinhandel en klein (NAAR HET ENGEJ.SCH.) 44 Overtuigd, dat Payne te een of anderen tijd den man zou opsporen, naar wien hij zocht, liet hij dat werk geheel aan hem over. Als Lambert gevonden werd, dan vertrouwde hij hem het geheim wel te kunnen ont futselen. Als eerst Hubert Wickham maar in zyn macht was, dan kon by zelf zijn eischen tegenover hem stel len en de eerste daarvan zou zyn z(jn huwelijk met de dochter van Wickham. Toen hjj weer het logement van Mrs. Warner ging opzoeken, besloot Ivan, Gillian nog onbekend te laten met het feit, dat hij haar waren naam kende. Hij zou haar zoo mogelijk trachten te winnen, vóór dat hij ver telde, dat haar plannen hem niet on bekend waren. Hij was zeker, dat na zijn huwelijk met haar het geld voor hem zou zijn. Voor wien anders zette Wickham zoo'n intrigue op touw dan voor zichzelf en zijn dochter? De echtgenoot van die dochter moest eens de eigenaar worden van het onmete- 'jk groote kapitaal, dat Peter Malin- nij verheid ieder een afzonderlijke of wel een gezamenlijke vertegenwoor diging behoeven, wordt in eerstge- noemden zin beantwoord. Een zeer groot aantal belangen zijn voor beide groepen dezelfde. En ook het flnan- cieeJe argument weegt niet minder zwaar. Een dergelijke vertegenwoordiging eiseht groote uitgaven, zonder dat daartegenover bepaalde voordeelen staan. Slechts is er voor te zorgen de vertegenwoordiging zoodanig in te richten dat geen der belanghebbende groepen in gedrang komt. Waar het kan, zal splitsing kunnen plaats vin den op zoodanige wijze dat gezamen lijk wordt behandeld wat aan beide gemeen is en dat daarentegen datgene, wat voor beide groepen verschilt af zonderlijk wordt in behandeling ge nomen. Aan het ontwerp ontleenen wij de volgende bepalingen: Artikel 1. Ter bevordering van de belangen van de kleinnijverheid en den kleinhandel worden Midden standskamers opgericht. Te zamen omvatten deze het geheele Rijk. Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt het aantal der Kamers bepaald, en wordt voor elk barer aan gewezen het gebied, de plaats waar haar zetel is gevestigd en het tijdstip waarop zij met hare werkzaamheden zal aanvangen. Art. 2. Onder patroons verstaat deze wet alle meerderjarige mannelijke en vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf, vau nijverheid of han del, waarin behalve het hoofd of de bestuurder, niet meer dan 20 personen boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam zijn. Met bestuurders van een bedrijf worden gelijk gesteld bestuurders van afzonderlijk beheerde onderdeelen van een bedrijf. Deze wet is niet van toepassing lo. op de hoofden en bestuurders van bedrijven, wier belastbaar inko men uit het bedrijf minder bedraagt dan 600 gulden 'sjaars; 2o. op de hoofden en bestuurders van bedrijven, uitgeoefend door of staande onder beheer van den staat, van eene provincie, eene gemeente, een waterschap of een veenschap; 3o. op do hoofden of bestuurders van bedrijven, welke grootendeels fabriekmatig worden gedreven. Art. 18. Aan de Middenstands kamers is meer in het bijzonder op dragen a. het verzamelen van inlichtingen en gegevens omtrent den toestand van de kleinnijverheid en den klein handel b. het indienen van advies aan de hoofden der departementen van al gemeen bestuur en de besturen van provinciën en gemeenten, hetzij op aanvrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging, ten aanzien van onderwerpen welke de belangen van alle onderwerpen welke de belangen van de kleinnijverheid en den klein handel raken c. het doen van mededeelingen aan hen, die bij de kleinnij verheid of den kleinhandel betrokken zijn, hetzij in op dracht van hoofden der departomenten van algemeen bestuur, hetzij uit eigen beweging d. het nader regelen van het leer lingwezen in de kleinnijverheid en den kleinhandel e. het houden van toezicht op de uitvoering der voorschriften betreffende het onder d bedoelde leerlingwezen f. het uitstrekken van de haar onder d en c verleende bevoegdheden over het leerlingwezen in bedrijven, in welke meer dan 20 personen boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam zijn of welker hoofden of bestuurders vallen onder de uitzon deringen genoemd in art. 2, voor zoo ver de wet hieromtrent geen andere voorschriften geeft g. bet aanstellen van inspecteurs en verdere ambtenaren ter uitoefening van het onder e en f bedoelde toe zicht h. het benoemen van de commissies voor het afnemen der gezellen-exa mens i. het benoemen van commissies van beroep betreffende beslissingen der onder h genoemde commissies: k. het doen van aanbevelingen voor het lidmaatschap van de commissie voor het afnemen der meesters exa mens 1. het jaarlijks opmaken van een court had nagelaten. Ivan's hart klopte van vreugde, als hij aan de toekomst dacht. Mrs. Warner ontving hem koeltjes, en antwoordde op zijn mededeeling, dat hij gekomen was om een paar weken rust te genieten, dat zij niet zeker was, of zij 't zou kunnen schik ken, dat hij langer dan een paar da gen een kamer kon huren. Later op den dag vertelde zij hem echter, dat zij schikkingen voor hem zou maken, zoodat hjj zoo lang kon blijven, als hij wenschte een gastvrijheid, die hem groote vreugde verschafte, want hij was overtuigd, dat Mrs. Warner intusschen haar andere gast geraad pleegd had, en van haar toestemming gekregen om dit bezoek langer te doen duren, 's Avonds ging hij een wande lingetje doen in de hoop Miss Ferris te ontmoeten in welke hoop hij niet werd teleurgesteld. Hij had nog niet ver gewandeld, toen hjj haar zag. Zij had bloemen geplukt. Ze glimlachte en boog toen ze hem zag. Is u weer teruggekomen?;vroeg ze, toen hij omkeerde en naar haar toekwam. Heeft uw laatste bezoek u goed gedaan Ja, zoozeer, dat ik nu van plan ben hier eenigen tijd te blijven. Laat mij die bloemen voor u dragen Dank u ik draag ze liever zelf. Kent u de omstreken hier goed? Neen, volstrekt niet. De eenige twee wandelingen, die ik hier ken, zjjn deze en die, waarop ik u vroeger ontmoette. U ging zeker een visite maken bij Mi. en Mrs. Malincourt, nietwaar? Hij keek haar scherp aan, maar kon niets op haar gelaat lezen. Glim lachend ging zij voort Het moet u niet verbazen, dat iedereen hier weet, wat u doet. In een plaats als deze is iedere nieuw aan gekomene een voorwerp van groote belangstelling, en Mrs. Warner maakte mij plichtmatig deelgenoot van het feit, dat u bij uw laatste bezoek een visite had gemaakt bij uw bloedver wanten. Ik geloof, dat ik uw geheele familiegeschiedenis minstens even goed zoo niet beter ken dan u zelf. Dan heeft u dus gehoord van het merkwaardige testament, dat mijn oom Peter Malincourt naliet O, jaEn de onverschilligheid, die door zijn bloedverwanten aan den dag wordt gelegd, heeft mij dikwijls verwonderd. Uitgezonderd Miss Chris- tal Egerton, meen ik, dat geen van allen een poging heeft gedaan, om het geld te vinden. Wat zouden wy dan moeten doen Mijn neef Cesar zou den tyd wel kunnen vinden om een onderzoek verslag omtrent hetgeen door de Ka mer is verricht en van den toestand van de kleinnijverheid en den klein handel binnen haar gebied, welk ver slag vanwege de Kamer wordt ge drukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Men kan thans eenigszins nagaan, hoe de zaken van het begin van den crisis af zijn geloopen. De groote moeilijkheid bestond in don aanvang uitsluitend in de vraag, of Oostenrijk en Bulgarije genegen zouden zjjn, om hun optreden te on derwerpen aan het oordeel der Mogend heden, die het Verdrag van Berlijn onderteekenden. Dit beteekende, dat Oostenrijk de annexatie van Bosniö en Herzegowina ongedaan zou moeten maken, en dat Bulgarije weer een afhankelijk vorstendom zou worden, wanneer de conferentie aldus besloot. Het schijnt, dat Engeland in den beginne inderdaad dit standpunt heeft ingenomen en dit ook aan Tukije opgedrongen had. De pertinente weigering en van Oostenrijk en van Bulgarije om onder die voorwaarden ten conferentie te komen, heeft ten slotte het standpunt van Turkije gewijzigdde Porte trad met genoemde Mogendheden op directe wijze in ooderhandoling. Een oogen- blik dreigden deze onderhandelingen door welke oorzaak, kan nog altijd niet met zekerheid worden uit gemaakt schipbreuk te lijden. Maar thans schijnt toch alles weer in het goede spoor te zijn. De houding, welke door Oostenrijk ten opzichte der conferentie wordt aangenomen, blijkt uit de redevoering welke Aehrenthal in de Oostenryksche delegaties heeft gehouden. Oostenrijk, zegt Aehrenthal onge veer, zal ter conferentie gaan op voorwaarde dat de conferentie de annexatie van Bosniö en Herzegowina sanctionneert. Het laat zich aanzien, dat de Porte hieromtrent vooraf tot overeenstem ming komt met de Donau-Monarchie. Indien dan ook de onderhandelingen in te stellen, maar een man zooals ik met veel werk en een vast inkomen, zou wel dwaas zyn als hij oude schoenen wegwierp, vóór dat hy nieuwe had. Weet u, waar uw neef Cesar is? In Londen, geloof ik. Hij schrijft niet naar huis ten minste dat be greep ik uit een verhaal van zijn zuster, toen ik daar onlangs was. Hij zal nooit slagen, vrees ik. Arme ventl Gillian keek hem peinzend aan. Bezoekt hy u nooit? vroeg zy. Nooit en hij vermijdt mij, als wij elkaar ontmoeten. Ik zou hem gaarne willen helpen, als dat mogelijk was. Hij is arm, maar trotsch. Boven dien is hy nooit gewoon geweest aan werken en voelt zich er eigenlijk boven verheven. Het is zeer moeilijk, zoo iemand te helpen. Intusschen hadden zij het hotel be reikt en Miss Wickham bleef bij het hek even staan, om de laatste woor den te uiten. Zij had Ivan recht in 't gelaat ge keken, toen zij ze uitsprak, en hy was opnieuw buitengewoon getroffen door de onvergetelijke schoonheid van haar oogen. Zy blonken en schitter den en hadden iets raadselachtigs, dat hem tot haar slaaf maakte en in een opwelling zei hy Ga nog niet naar binnen, Miss Ferris, De avond is te schoon om bin- tusschen Turkye en Bulgarije tot een - goed einde werden gebracht, zou de conferentie zich eigenlijk nog maar alleen hebben bezig te houden met de schadevergoeding, welke aan Turkye zal worden toegekend. Dat deze schadevergoeding be halve in de teruggave door Oostenrijk van het Sandsjak Novibazar ook in een door Bulgarije uit te keeren som, voor Oost-Roemelië zal bestaan, staat thans nagenoeg vast. Eenige berichten welke thans in de pers de ronde doen, schijnen er echter op te wijzen, dat Turkije ook nog het oog op andere compensaties heeft. Zoo werd gisteren in de Tiines melding gemaakt van een gerucht, dat men Turkije schadeloos zou stel len inPerzië. Gisteren is de Troonrede door den Koning van Bulgarije uitgesproken. I-Ieel veel nieuws is uit dit staatsstuk, dat met spanning tegemoet werd ge zien, niet te leeren. "Van belang is, dat officieel bekend wordt gemaakt, dat voor den Orientspoorweg aan be langhebbenden, in casu den Turkschen Staat en de Maatschappij tot exploi tatie der Orientspoorwegen schade loosstelling zal worden uitgekeerd, wat vry'wel bekend mocht heeten. Over Oost-Roemelië geen woord, zoodat men geneigd is te besluiten, dat Bulgarije aan Turksche eischen hieromtrent niet zal voldoen. Het bericht, dat 75.000 reservisten van het Bulgaarsche leger, zy het dan onder pressie der Mogendheden, naar huis worden gestuurd, zal algemeen met vreugde worden begroet, en men mag aannemen, dat Turkije dit voor beeld zal volgen. Immers de Mogend heden hadden zonder die zekerheid verkregen te hebben, niet op een der- gelijken maatregel kunnen aandringen. DENEMARKEN. Er gaan geruchten dat er in Dene marken door eenige aanzienlijke Lu- thersche families ten veldtocht is geopend tegen de personen uit do1 directe omgeving van Koning Frederik. Zij verwijten dezen hofdignitarissen een levenswijze te Liden, die weinig in overeenstemming is met de waar digheid van hun ambten. Het schijnt nenshuis doorgebracht te worden. Wil u uw wandeling niet wat verder uit strekken Ik moet naar binnen, antwoordde zij. Ik pluk deze bloemen niet om ze te zien verdorren. Ik ga op het gras veld naast het huis zitten, om ze daar in een vaas te schikken. En vergunt u- mij daar ook te blyven Als u er lust in heeft, ant woordde zij, terwijl zy het poortje opende en doorliep. Miss Ferris giDg niet denzelfden kant in uit als de andere menschen. Zij ging door een rustiek poortje, dat haar bracht langs een smal pad tus- schen laag hout naar het grasveld, waarvan zy gesproken had, daar dichtbij was een glazen deur, die toe gang gaf tot het huis, Ivan volgde haar, zij zette haar bloemen op een tafel in een klein priëel en ging zit ten op een gemakkelijke bank. die er voor stond, om haar bloemen te ar- rangeeren. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1