WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLLEREI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 October 1908. Hoogste barometerstand 775.6 m.M. te Milnchenlaagste 759.5 m.M. te Horta. Verwachting tot den avond van 30 October 1908. WindZwakke tot matige meest Z.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtLicht- bewolkt, droog weer, mogel(jk nacht vorst. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 :n.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 60 een Deensche Eulenburg-historie te worden. De hofprediker van den Koning, die zijn sympathiSn met dit streven niet moet hebben verbeeld, zou de laatste weken niet meer genoodigd zjjn bjj de heffeesten in het Kopenhagen-paleis en graaf Molthe, opperkamerheer, die reeds twintig jaar dit ambt bekleedde, heeft plotseling z(jn ontslag genomen. Een ander incident heeft echter nog grooter opzien gebaard. Een aanzien lijke dame, Esche geheeten, die te v*[ ^Copenhagen aan het hoofd staat van tal van philanthropische instellingen had van den Koning een groote gou den medaille ontvangen. Mejuffrouw Esche zond echter de medaille aan den Koning terug en verklaarde dat zij daarbij dacht aan de schandelijke zeden van de eerewacht des Konings. Het behoeft geen betoog, dat het een en ander te Kopenhagen diepen indruk heeft gemaakt. DUITSCHLAND. Prins Heinrich van Pruisen heeft Dinsdag een proeftocht van Zeppelin's nieuw luchtschip medegemaakt. In $pn uur werd liet traject tusschen Constanz en Schaffhausen afgelegd, ondanks den hevigen wind. De landing in het drijvend ballon huis in het meer van Constanz, ver liep uitstekend. De inschrijvingen voor het Zeppe lin fonds z(jn nu gesloten. In het ge heel is er 5.513.336 mark ingekomen In den Rijksdag is vandaag een wetsontwerp rondgedeeld, dat de aan sprakelijkheid van eigpnaars of be stuurders van motorvoertuigen ver scherpt. Onder de nieuwe bepalingen komen de volgende voor: wie tegen de ver ordeningen van de politie handelt, beloopt een boete tot 150 mk. of hechtenis; de bestuurder van een motorvoertuig, die bij een botsing van zijn voertuig met personen of zaken, niet dadelijk stil houdt, wordt gestraft met een boete tot 300 mk. of gevan genisstraf tot 2 maandenzij die niet van ambtswege bevoegd zijn verklaard tot het besturen van zulke voertuigen krijgen ook een boete tot 300 mk. of gevangenisstraf tot 2 maandendezelf de straf treft iemand, die een motor voertuig bestuurt, dat niet tot het verkeer is toegelatenvervalscbing van ambtelijke kenteekens wordt be straft met 500 mk. boete of gevan genisstraf tot 3 maanden. GROOT BRITANNIË. - - Gisteravond zijn er binnen en buiten het Lagerhuis nieuwe betoogingen van stemrechtvrouwen gehouden. Terwijl de vergunningswet in behandeling was, riepen verscheidene vrouwen in de vrouwengalerij„Wij vragen stemrecht voor vrouwen". Zij werden onmiddel lijk door wachters de zaal uitgezet, maar dit ging raoeielijk, omdat twee van de betoogsters zichzelven met ketens aan de voorzijde van de galerij hadden vastgemaakt. Het duurde een tijdje, voor die ketens los waren ge maakt. Middelerwijl was een man op de openbare tribune aan den anderen kant van het huis opgestaan, roepende: „Ik vraag ook stemrecht voor vrou wen", terwijl hij een regen van vlie gende blaadjes beneden in de zaal wierp. H(j werd fluks verwijderd, maar kort daarna stond weer een man op en herhaalde dezelfde betooging. Hjj werd, daar hij tegensporrelde, met moeite buiten de deur gezet. Men moest hem, languit, wegdragen. Stem rechtvrouwen buiten trachtten ook in de wandelgangen door te dringen, maar de politie kon haar dit gemak kelijk beletten. Tengevolge van deze wanordelijke tooneelen, zullen de openbare tribune en de vrouwengalerij in het Lagerhuis voor eenigen tijd gesloten worden. De winterzitting van de Pro vinciale Staten van Utrecht zal op 1 December worden geopend. De regeering en de werk loosheid. Bij de behandeling van de interpellatie-Troelstra werd o.m. de wensch geuit, dat ook provinciale en gemeentebesturen zooveel mogelijk de uitvoering van werken in den winter zouden bespoedigen. In een aan de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën gerichte missive betoogt nu de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat ook naar zijn meening, mits althans, waar eenigszins mogelijk, aan Nederland- sche gegadigden de voorkeur wordt geschonken, een en ander een krach tig wapen kan zijn in den strijd tegen werkloosheid. De Minister doet daarom door tus- schenkomst van Geóep. Staten een dringend beroep op de gemeentebe sturen, opdat aan deze aangelegen heid aanstonds de volle aandacht worde geschonken. (Het Volk) Kamerverkiezing Sneek. In de gisteren te Sneek gehouden vergadering van antir. kiesvereeni- gingen werd met ruim 40 stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen (tusschentjjdsche verkiezing) de heer H. Pollema, lid van Ged. van Friesland,schoolopziener in hetarrondis- seraent Weidum. Van den gekozene eisch te men staande de vergadering, dat h(j zich in 1909 niet weer ver kiesbaar zou stellen. Een eenigszins vernederende eisch, naar het ons voor komt. Men heeft dus den man can didaat gesteld dien men in 1909 zeer stellig niet als Kamerlid wenscht. En als h(j nu eens meevalt in 't ge bruik NED. PROTESTANTENBOND. In de Dinsdag en Woensdag 27 en 28 Oct. 11. te Enschede gehouden jaar vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond, waar honderd elf afgevaardigden tegenwoordig waren, is in de vacature wegens periodieke aftreding, in het Hoofdbestuur gekozen: Ds. S. K. Bakker, Ned. Herv. Predi kant te Zwolle, in de vacature ont staan door het aftredend (niet herkies- esbaar) van Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Hoogleeraar te Leiden. Voor de vaca ture Dr. H. J. Lambert (niet herkies baar) ontvingen oud-minister A. L. W. Seyffardt en Mr. J. L. Nierstrazs R. Hz. elk 55 stemmen, zoodat een tweede vrije stemming moest plaats hebben. Uitslag nog onbekend. In de openbare godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk trad Dinsdag avond op: Dr. R. Vorenkamp, Predi kant te Leeuwarden, terwijl een zang koor onder leiding van den Heer Roetering Schünlau zich deed hooren. Door de dichte menigte die het groote kerkgebouw geheel vulde, werd de gloedvolle prediking van den be gaafden spreker met aandacht gevolgd. In de vriendschappelijke bijeenkomst in het nieuwe, in de haast voor de ont vangst gereed gemaakte, gebouw der Afdeeling, Noorderhagen 67 dat ruimte heeft voor circa 800 personen werd o.m. medegedeelddat daarom het comfortabel ingerichte gebouw een bijzondere waarde had, omdat door tal van fabrieksarbeiders ,tot die oprich ting was bijgedragen. Door een zelfs tot een bedrag van 60 gulden. Bij de herziening van de statuten in reglement van den Bond, had de voor gestelde veel besproken w(jziging van Artikel 1 door het aannemen der motie Tiel, niet plaats en bleef het fundementeele artikel ongewijzigd ge handhaafd met 80 tegen 30 stemmen en 1 blanco. Medegedeeld werd dat de afdeeling Schouwen met 340 leden was vooruit gegaan en dat het ledenaantal van den Bond tot 20,310 geklommen was. Op voorstel van het Hoofdbestuur I werden de ontvangen giften van f 862- f 1500 en een Obl. van 500 Dollar gestort in de algemeene kas. Prins Hendrik kwam heden morgen om half tien per auto door de stad, gaande naar Soestdijk. Het examen van hen die wen- schen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader b(j het le regiment hu zaren zal hier ter stede worden ge houden op 15 Dec. a.s. Zoo noodig zal dit examen de volgende dagen worden voortgezet. De brievenbesteller W. J. van Ingen Schenau wordt met ingang van 1 November a.s. op verzoek overge plaatst naar den Haag. De le luit. L. J. Baerends, van het 5e reg. infanterie, wordt 2 Novem ber ontheven van z(jne detacheering b(j de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembvug. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zullen Vrijdag en Zaterdag in Amicitia too- neelvoorstellingen worden gegeven door het Gezelschap van het Grand Theatre te Amsterdam, directie Gebr. A. van Lier. Vrjjdag wordt gegeven „Haar Thuis" van Sudermann, waarin de bekende actrice mevrouw Julia van Lier Cuypers zal optredenZaterdag op treden van den heer D. H. Brondgeest in „Mijnheer en Mevrouw Mongodin", een Fransch blijspel. Een actrice als mevr. van Lier— Cuypers te zien optreden zal, dunkt ons, zeker hoog op prijs worden ge steld, zoodat we morgen met eenig recht, in Amicitia een stampvolle zaal vei wachten. Het geheele gezelschap—van Lier heeft zich trouwens in den laatsten tijd een eerste plaats in de tooneel- wereld verworven, zoodat. het op groote belangstelling, naar we hopen ook van het Amersfoortsche publiek, aanspraak mogen maken. „M(jnheer en Mevrouw Mongodin" is een echt Fransch blijspel, tintelend van humor en geest. Wie eens gezond lachen wil, zorge ook Zaterdagavond in Amicitia te zijn. Omtrent het in ons nummer van Woensdag opgenomen bericht, aan gaande het aan vrouw P. overkomen ODgeluk, wordt ons door haar echt genoot verzocht mede te deelen, dat hij de oorzaak van dat ongeval niet is en daaraan zelfs part noch deel heeft; dat zijne echtgenoote zich be angstigde voor de houding die een ander tegenover haar aannam, ijlings het bedoelde café verliet, en daarbij het ongeluk had te struikelen en te vallen, met het noodlottig gevolg dat zij een been kneusde. Aan het verzoek van P. voldoende, geven wij hier het juist verhaal van hetgeen zich heeft voorgedaan, en ont heffen daarmede den man van de be schuldiging de oorzaak te zijn van het ongeluk aan zjjne echtgenoote over komen. DE KERMIS. Ofschoon er over het algemeen ge klaagd wordt dat het zoo stil is op de kermis, schijnt het bezoek aan de verschillende vermakelijkheden toch vrij groot te zijn. Gisterenavond was het tenminste bijna overal zeer druk. Banner's stoomcaroussel maakte goede zaken dat dit een groot attractie blijft voor jong en oud, maar vooral voor jong konden we heel goed merken. En de bioscope blijft ook aanhoudend publiek trekken. Nu dat is niet te verwonderen. Deze kunst staat bij de meeste menschen goed aangeschre ven en wanneer met zooveel zorg de voorstellingen worden gegeven als dit bij Horamerson Fils het geval is, dan spreekt het vanzelf dat menigeen er ook eens een kijkje gaat nemen. Ook tobbogan en, natuurlijk zouden we haast zeggen, Dekker's poffertjes kraam, blijken hier nog veel goede kennissen te bezitten. De schouwburg tent op de Beestenmarkt van de zoo gunstig bekende firma Bakker trekt eveneens veel bezoek, wat niet te verwonderen valt, daar het daar spe lend gezelschap uitstekend voor zjjn taak berekend is. Zij, die liever wat buiten het drukke kermisgewoel den avond gezellig door willen brengen, vinden daartoe in deze dagen ook volop gelegenheid. Zoo in „die Pforte von Cleve", waar weder uitmuntende concerten worden gegeven door een dameskapel. Het goede spel en de voor het meerendeel eenigszins bekende muziek verschaffen den be zoekers een aangeuamen middag of avond. Ook in café Centraal is voor amusement gezorgd. Naast de muziek van een pianist en violist, die heel wat lustige wijsjes afspelen, treden daar op een tweetal soubrettes met pittige, opgewekte liedjes en een humorist, die de kunst om de menschen aan 't lachen te maken uitstekend verstaat. Gisterenavond was er veel publiek, dat, getuige de opgewekte gezellige stemming en het herhaald gelach en applaus zich uitstekend vermaakte. BAARN. De heer C. Heijkamp is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare lagere school te Utrecht. Zeer ten gerieve der ingezetenen zullen binnenkort een drietal brieven bussen op verschillende punten in deze gemeente worden geplaatst, en welLaanstraat hoek Spoorstraat, Faas Eliaslaan tegenover de Canton- laan en Dallaan hoek Zandvoortschen- weg. SOEST. De agent v. d. Berg wordt 1 Jan. a.s. overgeplaatst naar den Veenhuizerweg. De agent Beuzel wordt met 1 Jan. aangesteld als gemeente bode en concierge van het Raadhuis. In z(jn plaats zal tegen dien tijd een nieuw agent benoemd worden, welke dan wellicht op de Buut zijn woon plaats zal krijgen. NIJKERK. Eenigen tijd geleden, vervoegde zich bij den heer C. van Esveld alhier, een hem onbekend per soon, voorgevende jachtopziener te zijn zjjn op Groot Spriel en genaamd te Hendrik van Dijk. Hij liet zich een pak bovenkleeren aanmeten ten koste van den bewoner van Groot Spriel, en nam naar huis mede een gemaakt jongenspak. Als hij het pak kleeren kwam halen zou hij het jongenspak betalen. Daar de heer van Esveld ver moedde dat hier bedrog in het spel was, te meer omdat het pak kleeren niet werd afgehaald, stelde hij de politie hiermede in kennis. Het gevolg er van was, dat door den Chef Veldwachter te Apeldoorn is opgespoord een zekere Hendrik Aalten, arbeider aldaar, die het feit bekende en ook door den hr. van Esveld en zijn bediende als dezelfde persoon is herkend. Het pak jongenskleeren is inmiddels in beslag genomen. Kantongerecht. Door het kantongerecht alhier z(jn de volgende vonnissen gewezen: Dronkenschap ie herh. 2 X gepl- J. C. H. te Baarn 2X3 d., ie herh. T. F. 3 d., 2c herh. L. M. 1 week, beiden te Amersfoort, ie herh. B. P. 3 d., ie herh. D. K. f 3 of 3 d., je herh. J. W. v. A. 3 weken, H. L., H. H., J. A. R., allen zwervend, C. B. H. H., W. P., G. v. K., A. E., T. N„ J. H., Z. A., J. T., R. E., allen wonende te Amersfoort f3 of 3 d., M. G. te Scher- penzeel f 5 of 3 d., B. K. te Wouden berg, R. R., W. W., beiden te Soest, G. H., G. H„ G. H., G. v. S., J. v. d. H., E. M., allen wonende te Baarn f 3 of 3 d., J. K. f3 of 3 d., D. H. f5 of 3 d., J. v. N. f3 of 3 d., allen te Nijkerk, F. v. d. G. te Barneveld t'3 of 3 d. Op verboden grond loopenT. L. f 5 of 3 d., A. P. W. f 3 of 3 d., J. H. O. f5 of 3 d., allen te Hilversum, T. W. de H. te A'dam, H. J. v. d. H. te Maarn, beiden f3 of 3 d. 't Vervoer door een trekdier doen plaats hebben op eene noodeloos pijn lijke wijzeC. de B. te Eemnes f 6 of 3 d., C. G. M. te Zeist f 10 of 3 d. Het verwekken van nachtelijk buren gerucht: A. S. te Amersfoort f 3 of 3 d. Zich met strikken in 't veld bevin dengepleegd bij herhaling: J. H. O. te Hilversum 7 dagen en vernieling der strikken. Jagen zonder acte en vergunning W. S. te Soest 2 X f 10 of 2 X d. en verbeurdverkl. geweer. JachtovcrtredingT. A. te Stouten- burg, vrijgesproken. Met automobiel te snel rijdenD. S. te Soest f 25 of 10 d. I. Wtelryden zonder licht 2 X £c~ plcegd. II. Niet op vordering van politie stilhouden. III. Valschcn naam op geven C. J. V. te Amersfoort 3 X f 3 of 3X3 d. en f 10 of 10 d. Wielrijden zonder licht: H. H. te Leusden, E. P., G. de M., J. H. allen wonende te Baarn f 2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder licht J. B., L. K., beiden te Baarn, D. B. te Scherpenzeel, J. K. te Ede, W. de G. te Amersfoort, allen f2 of 2 d., C. J. K te Amersfoort f 5 of 5 d., N. v. H. te Soest f 2 of 2 d. Zonder recht op den spoorweg loopen: H. v. d. B., E. de B., beiden te Soest, f2 of 2 d. Dronkenschap op een stationW. v. D. te Soest f3 of 3 d. Rooken in niet-rook coupé: R. V. Gzn. te Huizen f 10 of 10 d. Overtr. Leerpl. wet: J. J. te A'foort f 1 of 1 d. Op hondenkar zitten in de kom eener gemeente: A. de G., Z. de G., beiden te Bunschoten, T. S. te Zeist, A. v. K. te Nijkerk, W. v. P., G. D., H. K., C. H. v. O., allen te Amersfoort f 2 of 2 d. Tapperij te laat sluiten te Eemnes J. E. te Eemnes f 5 of 4 d. Vee op weiland laten loopen, zonder recht daar toe: N. K. te Eemnes, vrij gesproken, P. N. te Laren f2 of 2d. Dronkenschap: L. v. G. te Ede, vrijgesproken. HET STATION TE AMERSFOORT. Voor de rechtbank te 's-Gravonhage werd gisteren gepleit over het station te Amersfoort. De Ned. Centrale Spoorweg-Mij. had vroeger te Amers foort een eigen station. Ingevolgen art. 5 der spoorwegwet van 1879 had zij te voldoen aan het K. B. van 1898 waarbij werd bevolen dat de maat schappijen die de lijn Amersfoort Zutfen en Amersfoort—Nijmegen be dienden het medegebruik van het station Amersfoort der Centraalspoor zouden hebben. Het Rijk voerde de daarvoor noodige werken uit en bouwde het nieuwe station te Amers foort het oude station-emplacement van de Centraalspoor met den daarbij behoorenden spoorweg werd geheel vervormd, gedeeltelijk werd de oude spoor afgegraven en de op de berm aanwezige boomen en andere gewas sen afgekapt. De Centraalspoor kreeg een plaats in het mooie nieuwe station waarover het beheer evenwel bij de H. IJ. S. M. kwam. Door een en ander was, zoo stelde de Centraalspoor, zij grootelijks benadeeld, had zij schade geleden en wenschte zij ingevolge ge zegd art. 5 en gemeld K. B. het Rjjk veroordeeld te zien om haar die schade te vergoeden, nader op te maken bij staat. Die eisch werd voor de rechtbank toegelicht door mr. L. van Lier, adv. te Utrecht, bestreden door den lands-advocaat mr. W. Thor- becke, die van oordeel was dat reeds a priori vaststaat dat de Centraal spoor door de herschepping van den. ouden stationstoestand in den nieuwen geen schade had geleden en waar nu pl. voor de Centraalspoor beweerde dat het nieuwe station voor haar be drijf veel te groot was en het gebruik voor haar veel te kostbaar, kostbaar der dan vroeger, daar w is pl. voor den staat van meeniug dat bij dag vaarding alleen gevorderd was schade vergoeding voor de verandering van den ouden toestand in den nieuwen en niet vergoeding voor de voor de Centraalspoor duurdere exploitatie van het nieuwe station. Conclusie van het O. M. over 14 De bureaucratie. De N. Koer. schrijft Aan het leventje van vroolijken Frans, dat door een Oostenrijker te Maastricht werd geleid, is plotseling een einde, een tragisch einde, gekomen. Men herinnert zich, dat de bedoelde Oostenrijker te Maastricht in den kost was in een logement, op rekening der fNederlandscbe regeering, die per dag f0.70 voor den man betaalde. Hij was aangehouden in verband met het vestigingsverdrageerst had hij en- 1 kele weken gezucht in de gevangenis, in afwachting zijner overbrenging naar den greuscommissaris to Yenlo, die dan wel zou zorgen, dat de man gratis en franco in zijn heimath zou komen. Toen het lang duurde en de benoodigde paperassen klaar waren, werd hij uit de gevangenis ontslagen en in een kosthuis gedaan. Ruim drie maanden heeft de Oostenrijker per dag 70 Hollandsche centen verteerd in zalig niets doen. Deze week is hij krankzinnig ge worden en heeft men hem overgebracht naar Medemblik, waar hij opnieuw ten laste van den staat der Nederlanden komt. Sinds de aanhouding van den man en zijne overbrenging naar Medemblik, zijn circa 5 maanden verloopen. En in al dien tijd zjjn blijkbaar de be noodigde bescheiden voor den Oosten rijker niet klaar gekomen. T h u i s 1 i g g e r. Bij de lezing van Hugo Verriest, Vrijdag te Hil versum gehouden, vertelde die fijn geestige pastoor over de jeugd van Guido Gezelle. Als 15-jarige knaap kwam hij als portierke op het Groot Seminariehij was dus niet langer bij zijn ouders, doch leefde in het Seminarie. „Thuisligger noemen wij dat in Vlaanderen", verklaarde de verteller, die in zijn geheele voordracht voort durend zoo'n krachtig propagandist voor z(jn Vlaamsche taai was. „Hoe noemt gij dat in't Hollandsk, ons thuisligger vroeg hy de zaal in.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2