DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. MAANDAC 2 NOVEMBER 1908. buitenland. feuilleton. binnenland. No. 231. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Een Verborgen Erfenis. STADSNIEUWS. EEMLANDER Hoofdredacteur R. 6. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tet plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentiebnreau II. Y. ALTA, AYarmoesstraat 76—7$ to Amsterdam. MAJESTEIT. De negentiende eeuw is ondergegaan itn een der meest aangrijpende drama's Sie de wereld ooit heeft aanschouwd, '^en strijd van onrecht tegen recht, aarin het eerste de overwinning be- aalde. meuschen, die wegstierven afgrijselijke ellende, d&dr de vrou- ven en kinderen, opeengehoopt in ampen, stervende van ziekte en ge- rek, de nachthemel rood van den rand der hoeven, de akkers verwoest, erwijl in de bergen de mannen, voor le vrijheid van hun land strijdende, erden uitgemoord, langzaam maar itaag, door een twintigvoud-sterkere ppermacht"en hier iemand an wien de glans van majesteit fstraalt, die raeêhelpt het ongelukkige olk eerst door hem aangemoedigd een trap te geven, zich scharende lan de zijde van den sterkere en zoo- oende meewerkende den ondergang bewerkeD van een stamverwant olk. We weten het, de titel, dien Maurits agenvoort heeft gegeven aan zijn oman, waarin enkele der bovenstaande woorden voorkomen, is hard, maar hoe groot moet niet de désillusie zijn van hen, die in Wilhelm II tot nu toe een dderljjke figuur zagen I De majesteit vernederd tot een lOlitiek makelaar, smeekend om gunst an vreemden. IET GESPREK VAN DEN DUIT- SCHEN KEIZER. De Officieuse Nordd. Alg. Zeitung, deelt thans het volgende mede om- ent het geruchtmakende gesprek van |en Duitschen Keizer De meening, dat voor de openbaar- akingen der Daily Telegraph door [en Keizer aanleiding zou gegeven zijn, ader medeweten van de verant- oordelijke personen, is ongegrond. particuliere Engelsche bericht- ver heeft om toestemming verzocht >or de publicatie van een reeks van (naar het enoelsch.) i 46 Hij ging naar binnen. Er was nie mand te zien, en daar hij zich her innerde, dat de deur links van de ont vangkamer was, draaide hij den knop om en trad binnen. Hjj had er niet over gedacht, dat de vrouw van den igenaar der plaats zich met kamers n den tweeden rang zou moeten helpen en hij verwachtte, dat Violet ar aanwezig zou zijn. Tot zijn ver- zing echter vond hij er Miss Eger- n en Laura. Cesar kon haar buitengewoon slecht tten en zijn begroeting was dan ook poeltjes. Ik zoek Violet, zei hij. Ik dacht, ,t ik haar hier zou vinden. Neen 1 O, neen I antwoordde Mrs. gerton. Zeker niet, beste Cesar. Dit de kamer van mij en van je nichtje aura. Natuurlijk heeft Anthony er oit over gedacht ons zoo te déran- oren. Maar ik behoef niet te zeg- n, dat wij beiden heel blij zijn je te en. Hoe gaat het, veel processen heb zoo nu en dan in de couranten jekeken, om te zien, of je naam ook Keizer-gesprekken, die op verschillen de tijdstippen en met onderscheidene Engelschen hebben plaats gehad, ten einde de goede verstandhouding en de betrekking tusschen Engeland en Duitschland van dienst te zijn. De Keizer liet het ontwerp der artikelen aan den Rijkskanselier over, deze aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waarbij eenige aanwijzingen verstrekt werden, en een zorgvuldige voorbereiding werd bevolen. Nadat het ministerie van buitenlandsche zaken daartegen geen bedenkingen te berde gebracht had, is de publicatie gevolgd. Toen de Rijkskanselier door de publicatie van den inhoud der artikelen kennis genomen had, deelde hij den Keizer mede, dat hij de schets van het ontwerp zelfs niet gelezen had, daar hy anders de publicatie zou hebben ontraden. De Rijkskanselier houdt zich nochtans voor de eenig verantwoordelijke persoon en dekt zijn ondergeschikte ambtenaren. Terzelfder tijd heeft de Rijkskanselier aan den Keizer zijn ontslag gevraagd, doch de Keizer heeft aan dit verzoek geen ge volg geseven. Echter heeft hij liet verzoek van den Rijkskanselier inge willigd, om door openbaarmaking van het ter zake dienende, aan de onrecht vaardige aanvallen op den Kei/.eralle reden van bestaan te ontnemen. TURKIJE. Uit Konstantinopel kwamen Zater dag berichten van eene ernstige paleis revolutie. Er brak muiterij uit in een com pagnie, behooreude tot de bataljons, die bevel hadden gekregen zich naar de provincies te begeven. Deze soldaten weigerden aan het, bevel te gehoor zamen en riepen om afgedankt te worden. De troepen, welke te hunner ver vanging waren aangekomen, kregen last, tegen de muiters op te treden. Een salvo weerklonk, en drie muiters werden gedood, en vyftien gewond. De overigen werden gevangen genomen. Volgens een andere lezing, werden er acht gedood. De Daily Chronicle verneemt uit Konstantinopel, dat Bulgarije aan Turkfje een vergoeding van 3 millioen genoemd werd bij verschillende zaken, maar ik heb ze zeker overgeslagen of misschien werd er geen verslag van gegeven. Natuurlijk zul je mij daar nu alles van vertellen. O, het gaat er even goed mee als altijd, antwoordde Cesarongeduldig. Waar is Violet? Zjj heeft toch zeker wel een eigen kamer Het verbaast mij, dat zij je daar over niet geschreven heeft, zei Laura, terwijl zij haar koude oogen op het gelaat van den jongen man vestigde. Wij vonden het al zoo vreemd, dat niemand van haar familie haar be zocht, sinds zjj hier met mama en mij woont. Waar is zij herhaalde Cesar, zonder zich te verwaardigen om ant woord te geven. Om haar te zien en te spreken kwam ik hier, en ik kan mijn kostbaren tyd niet verspillen. Het was volstrekt myn bedoeling niet tante en jou lastig te vallen. Van lastig vallen is geen sprake, zoodra het een onzer familieleden be treft... zei Mrs. EgertoD, met over dreven vriendelijkheid. Wij zyn heel blij je te ontmoeten, beste Cesar. Wat Violet aangaat, ik zal je zelf naar haar kamers brengen. Ik ga liever alleen begon Cesar. Maar Mrs. Egertoii voorkwam hem door vlug op te staan en hem voor Turksche ponden in ruil voor de Oost- Roemeeusche schatting heeft aange boden, en dat Turkije vermoedelijk zal toeslaan. Men seint uit Konstantinopel aan de „Temps". In de nota van antwooid op het ontwerp voor het conferentie-programma verlangt Tur kije, dat Oostenrijk ter conferentie zal gaan en toestemming geven zal, dat de annexatie van Bosnië op het tapijt zal komen. PORTUGAL. Met uitzondering van Lissabon, waar bij de verkiezing van gemeenteraads leden niet door de monarchisten werd deelgenomen, hebben de verschillende fracties der monarchistische partij voor bijna alle der 324 gemeenteraden in het koninkrijk Portugal een volledige overwinning behaald. Tot dusver hebben zich geen inci denten voorgedaan. KRETA. De Kretensche commissie over handigde den ministers van de be schermende mogendheden Zaterdag het antwoord op de laatste verklaring met betrekking tot de vereeniging van Kreta met Griekenland. Het ant woord neemt kennis van de nota der mogendheden en verklaart, dat de commissie haar plicht zal doen om de orde te handhaven en de veiligheid der Moslim-bevolking te verzekeren. De commissie voegt er aan toe, dat de Kretensche bevolking bewijzen heeft gegeven te erkennen, dat de bescher mende mogendheden de goedheid had den zich hun lot aan te trekken en verzocht de mogendheden het werk der vrijheid te bekronen. Kreta, zegt het antwoord verder, heeft reeds de volkomen zekerheid, dat tot zyn ver eeniging met Griekenland reeds defi nitief besloten is. Nederland en Venezuela. De Parijsche Temps schrijft o.a. het volgende over de?e quaestie De Nederlandsche regeering, die veel hecht aan den steun van Duitschland te gaan de kamer uit. Ily kou niets anders doen dan haar volgen, en Laura ging met een onaangenamen trek van voldoening op het gelaat, ook mee. Ditmaal wachtte Mrs. Egerton niet op den knecht, om haar aan te die nen. Haastig liep zy de hal door en de deur van Violet's zitkamer open trekkend, stapte zy zonder aarzelen binnen. Violet, beste, goed nieuws I riep zy uit. Ik breng je een verloren schaap terug. Hier is je broer 1 Violet had aan een tafel zitten schrijven, met haar rug naar de deur. Zij keek verschrikt op, toen zy de de stem van Mrs. Egerton hoorde en de lichte kleur op haar gelaat werd donkerrood. Cesar ging naar baar toe en kuste haar, maar zy voelden beiden, dat verdere vertrouwelijkheid onmogelijk was in het bijzijn van Mrs. Egerton en haar dochter. Laura trok den stoel, waarop Vio let gezeten had, naar voren en zette er oen voetkussen naast voor haar moeder. Ga zitten ga zitten, mama zei ze lachend. Violet moet mij niet kwalijk nemen, dat ik de honneurs waarneem, maar zij en Cesar zijn zóo geheel door elkaar in beslag ge nomen, dat en die weet, dat deze mogendheid meer dan een ander zou lijden onder de blokkade der Venezolaansche havens, wil geen definitief besluit nemen, al vorens de regeering te Berlijn te hebben geraadpleegd. Het is mogelijk, dat zjj ook Frankrijk consulteert over de mogelijkheid eener gemeenschappe lijke actie van de mogendheden. Militiezaak-S chiedam. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben uitspraak gedaan in zake de loting voor de nationale militie te Schiedam, bjj welke, toen de naam van den loteling J. H. Meijer werd afgeroepen, een andere loteling (H. T. Mejjer) naar voren trad, die no. 18 trok, welk nummer daarop werd toe gekend aan J. H. Meier, die echter bezwaar maakte het in ontvangst te nemen. Gedep. Staten hebben nu de loting voor zoover betreft de lotelingen J. H. Meier (no. 174 der alphabetische naamlijst) en volgende. Zjj hebben daarbij 0-a- overwogen, dat voor den loteling J. H. Meier is geloot door een daartoe onbevoegde en dat deze om standigheid van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting, daar, wanneer door den betrokken loteling zeiven of door een der bij art. 31 Militiewet aangewezen personen ware getrokken, een ander nummer had getrokken kannen worden. Ware over eenkomstig art. 31 getrokken dan zouden dus de op J. H. Meier vol gende loteÜDgen de keus kunnen ge had hebben uit een andere verzameling nummers dan zjj nu de keus hadden. Postzegelsin twee kleu- r e n. De N. H. Ct. verneemt, dat binnenkort, waarschijnlijk in den loop der volgende maand, de postzegels vao 15 en van 20 cent in nieuwe kleuren zullen verschijnen, en wel allebei in twee kleuren gedrukt. Die van 15 cent zijn blauw-paars met rood medaillon, die van 20 cent hebben een blauw grijs kopje in een lichtgroenen rand. Verklappen van Staats" geheim. Naar men aan de Tel. uit Den Haag meldt, zal door den Minister van Buitenlandsche Zaken eeD straf vervolging tegen dit blad worden in gesteld, naar aanleiding van de publi- Cesar zette dadelijk een anderen stoel voor Violet k.aar en zjj ging zitten. Haar wangen waren nog hoog gekleurd en haar oogen schitterden. Zij had nog geen woord tot haar broeder gezegd. Tante Harriet's visites zyn geen nieuwtjes meer voor my, zei ze. Ja ik vertelde zoo juist aan Ce- sar, dat wij er ons vast aan houden je iederen dag te bezoeken, zei Mrs. Egerton. Vao het oogenblik af, dat Anthony my verbaasde met de mede- deeling, dat hij en Violet van plan waren op Elmwood te gaan wonen, besloot ik, dat er van myn kant geen verzuim zou worden begaan. Niets heeft mij weerhouden haar dagelijks te bezoeken, daarmee toonde ik, dat van mijn kaDt geen onaangename verhouding gewenscht werd. Ik heb mjjn plicht gedaan I Onverbeterlijk, zei Violet. Juist. Het verheugt mij te be merken. dat je eindelijk begint my recht te laten wedervaren. En nu Ce- sar hier is, zullen wij hooien hoe het bij mijn broeder gaat. Dikwijls heb ik er over gedacht te schrijven, maar mijn fijn gevoel weerhield my. Het zou zoo vreemd geschenen hebben niet over zijn dochter te spreken, terwijl zij toch by mij in huis woont, eu toch weet ik, dat haar naam tegen over haar ouders niet genoemd mag catie der bescheiden, aangaande Vene zuela. Naar aanleiding van de publicatie van bovengedoelde beseheiden, schrijft „De Telegraaf" o.m. Het is een viertal weken geleden, dat wy op onze schrijftafel het zorg vuldig geheim gehouden „Oranjeboek" vonden, waarin was opgenomen de briefwisseling, gevoerd tusschen onze regeering en die van Venezuela, en tevens als aanhangsel de correspon dentie tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken en de vereeni ging .Hou' eu Trouw", uaar aanleiding van het incident-De Reus. Men kan zich voorstellen op welk een zware proef onze journalistieke zelfbeheerschiDg werd gesteld. Daar4 lag voor ons een geheim regeerings- stuk, op welks openbaarmaking van verschillende zijden met klem was aangedrongen. Wij zyn toen voor de verleiding niet gezwicht, ook al ont ging het ons, na nauwkeurige lezing, -. teu eenenmale, waarom de regeering met de Tweede Nota zoo geheimzin nig deed eu niettegenstaande de in houd, verkort, reeds te vinden was in een der buitenlandsche bladeD, de „Frankf. Zeitung" 1 De overweging, dat de wegen onzer diplomatie onnaspeuriijk zyn en zy wel redelyke motieven zou hebben, waarom zy zoo op geheimhouding ge steld was, deed ons besluiten, niet tot openbaarmaking over te gaan. Wij hadden met ontijdige publiceering 't landsbelang kunnen schaden I Toen kwam het Reuter-telegram, behelzende het antwoord van president Castro. Iedereen kon dit lezen, kende uit de antwoorden de vragen en ge heimhouding van het oorspronkelijke stuk had dus geen zin meer. Het lands belang, al of niet vermeend, kon niet meer geschaad worden. Toen zyn we journalist genoeg geweest om tot de publicatie over te gaan. Bij enkele candidaatstelling is heden tot lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Amersfoort (vac. C. Th. van Beek) verkozen verklaard de heer H. C. A. de Jong. (r.k.) worden. Ik dacht, dat dit het huis van Anthony was merkte Cesar op. O, neen volstrekt niet I liep mrs. Egerton. Het is mij aangenaam te kunnen zeggen, dat Anthony op gegroeid is met een gepasten eerbied voor zyn moeder en er nooit over zou denken haar te verjagen. Violet, zei de jonge man kortof, wanneer komt Anthony thuis? Ga je met mij mee hem tegemoet Hy wist 't Dog niet zeker, ant woordde zyn zuster, 's Zaterdags is gewoonlijk om vier uur hier, maar vandaag kon het wel later worden, zei hy. Maar, wy kunnen toch wel wat wandelen gaan. Ik denk, dat hij in de stad zal eten, zei Laura veelbeteekenend naar de tafel kykend, waar de schrijfbenoo- digheden van Violet op verspreid lagen. Hij zal doen, zooals hom het beste uitkomt. Als ik jou was, beste Violet, zei Mrs. Egerton, dan zou ik er maar bij hem op aandringen, dat hy 's Za terdags in de stad eet. Dat zou niet alleen een besparing zyn ik ben overtuigd, dat zijn patroon hem ten eten zou vragen maar ik vrees, dat Susan nooit zal leeren koken en een man verwacht toch aitijd iets eet baars, als hij thuis komt. Wordt verwijd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1