WEERBERICHT. Thermometorstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEËLINGEN VAN HET KONINKL. NED. MEI'. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 November 190S. Hoogste barometerstand 7G9.9 m.M. te Neufabrwasser laagste 753.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 4 November 1908. Wind Zwakke Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot lichtbewolkt, droog weer, nacht vorst. Temperatuur D zelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennacht F. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 49 den veldtocht tegen de Boeren. Deze persoonlijke daden des Keizers, b(j welke naar het schijnt niet, zooals bij de publicatie, van 't interview, den Rijkskanselier om advies gevraagd is, hebben de openbare meening in staat van opwinding gebracht. Deze hebben den storm veroorzaakt. En tegen een herhaling van zulk persoonlijk in grijpen wenscht zich nu het mondige Duitsche volk te verzekeren en te beschermen." De Fransche pers geeft eveneens allesbehalve welwillende beoordee lingen ten beste. De Temps is schamper en zegtzulke dingen komen dus voor in den best geordenden, meest ernsti- gen en meest conscientieuzen Staat van Europa, zooals de Duitschers met een zekere voorliefde hun eigen land plegen te betitelen. We herinneren ons, dat we meermalen gedurende onze uiteenzettingen met Duitschland ge wezen hebben op de teekenen van anarchie, die we achter de machtige voorzijde van de Keizerlijke politiek bemerkten. Welk beter bewijs kan men hiervoor leveren dan de bekentenis van het officieele blad. Op zijn manier heeft de bekende kapitein van Ilüpe- nick niets fraaiers gepraesteerd. Is dit alles gebeurd in het Duitsche Rijk of in bet Groothertogdom Gerolstein Overigens rechtvaardigt de officieele verklaring de critiek, die op het ai tittel van de Daily Telegraph werd uitge oefend. Wat, vraagt het Journal des Débats, to denken van een verant- woordelyk leider van de Duitsche Rijkspolitiek, als hij niet eens de stukken leest, waarop de Keizer zelf hem opmerkzaam heeft gemaakt? GROOT BRITANNIË. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis vroeg het parlementslid William Redmond aan minister Hal- dane of het plan van den veldtocht ter beëindiging van den Boeren-oorlog, waarnaar generaal Roberts praktisch zijn maatregelen zou hebben ingericht, was ontvangen van den Duitschen Keizer, en indien dit zoo was, of dan Haldane het document wilde publi- ceeren. Minister Haldane antwoordde, dat in de archieven van het ministerie van Oorlog zoodanig document niet aanwezig isbovendien is er geen enkel stuk van dien aard ooit in han den gekomen van iemand, in betrek king staande tot het ministerie van Oorlog. „Ik ben," aldus Haldane, „dan ook niet in staat aan den wensch tot publiceering van zulk een document te voldoen." (Gelach). RUSLAND. Men zegt te Petersburg, dat Rus land niet aan de conferentie zal deel nemen, tenz(j de inlijving van Bosnië en. Herzegowina op het tapijt zal worden gebracht. In elk geval blijkt meer en meer, dat men zich bet lot van de Servische broeders op den Balkan heelt aangetrokken zoo is bv. j Cbomjakoff, de voorzitter van de I Doema, en die zich zeer positief tegen de inlijving heeft uitgelaten, door den Tsaar in audiëntie ontvangen, en heeft de Servische Kroonprins met zjju broeder, die te Petersburg in het cadettenkorps wordt opgevoed, in het Keizerlijk paleis geluncht. Verder heb ben Bobrinski en zes andere Doema- leden om audiëntie verzocht, om tegen de inlijving te protesteeren en te ver zoeken tusschenbeide te komen. TURKIJE. De leider van de Jong-Turksche groep te Genève, moet uit Coustanti- nopel bericht ontvangen hebben, dat de Sultan zich sedert Vrijdag feitelijk in gevangenschap bevindt. Hij heeft een andere lijfwacht gekregen en zijn geheele correspondentie staat onder controle. Het een en ander zou het gevolg zijn van de ontdekking van cijfertele grammen door den Sultan verzonden en waaruit zijn bedoelingen om een Tuksch Bulgaarscheu oorlog uit te lokken zouden gebleken zijn. EGYPTE. De Wetgevende Raad van Egypte heeft na een stormachtige zitting zoo meldt de Duitsche Kabelmaat schappij uit Kairo een adres aan den chedive gericht, waarin voor het land een grondwet wordt verlangd. De Lewa, een nationalistisch Egyp tisch blad, pleit er voor, over den Engelsche handel den boycott af te kondigen. BRITSCH INDIË. Te Hongkong, gaf Zondag de anti- Japansche boycott aanleiding tot ern stige troebelen. Het Chineesche ge peupel plunderde "26 Chineesche maga zijnen, waar Japaansche waren werden verkocht. De politie kwam tusschenbeide. Een Engelsch politieambtenaar werd aangevallen, een andere beleedigd. Eenige sepoys werden gewond. "250 personen werden gearresteerd. Het gepeupel maakte zich meester van drie Chineesche handelaars en sneed aan twee hunner de ooren en de anderen den neus af. Nederland en Venezuela. Een communiqué aan de bladen meldt Van bevoegde zijde wordt een bui- tenlandsch bericht, als zou Nederland reeds de blokkade bevolen en gelegd hebben voor de havens van Venezuela, beslist tegengesproken. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. seint De Parijsche uitgaaf van de New York Herald verneemt uit Willem stad -Particuliere brieven, die hier ontvangen zijn, melden, dathetVene- zolaansche antwoord op de tweede Nederlandsche nota, vragende om de zending van een buitengewoon gezant tot vriendschappelijke regeling van de hangende vraagstukken, in zeer beleefde bewoordingen gesteld is. Het antwoord is den I9den October van La Guaira afgezonden en zal Neder land op 6 November bereiken. Voor het oogenblik valt op te merken, dat volgens dezelfde berichten uit Willemstad het bestuur van de kolonie zich met groote bedrijvigheid op mogelijke gebeurlijkheden voorbe reidt. De zee-officieren en regeerings- ambtenaren nemen echter volkomen geheimhouding in acht. Nieuwe reizigerstarie ven. In verband met haar bericht over de ophanden z(jnde wijziging der reizigerstarieven by de Staatsspoor wegen, waarbij o.a. de retourkaarten zullen worden afgeschaft, kan de Pr. Gron Ct. nog meedeelen, dat met de daarmee in verband staande enorme uitbreiding der werkzaamheden op de afdeeling voor tarieven op het hoofd bureau der maatschappij te Utrecht 24 ambtenaren van verschillende stations in ons land naar die afdeeling zyn overgeplaatst. Het verklapte staats geheim. Bij de directie van de Tel. vervoegde zich gisteren een inpecteur van de recherche, om, in opdracht van den Minister van Buitenlandsche Zaken, te vragen van welke zijde het blad het geheime stuk had ont vangen. De directie heeft geweigerd de bron te noemen. W e r k t ij d-h a v e n b e d r ij f. Naar men aan het Volk meldt, is Mi nister Talma thans een onderzoek begonnen naar de mogelijkheid eener wettelijke verkorting en regeling van den werktijd in het havenbedrijf. Daartoe zijn zoowel te Amsterdam als te Rotterdam inlichtingen van de vakvereenif ingen ingewonnen. De Maart en September- ploeg. In verband met de door den Minister van Oorlog gedane toezegging tot overweging van den wensch om ruiling toe te laten tusschen de lote- lingen van hot in Maart in te lijven gedeelte, bij de mondelinge behande ling in de Tweede Kamer van het thans aangenomen ontwerp van wet tot nadere aanvulling en wijziging der Militiewet 1901, heeft de Minister thans naar wij vernemen de Commis sarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën uitgenoodigd hun meening te willen te kennen geven omtrent: lo. of de ruiling tusschen de lote- lingen der Maart-of der September- ploeg ook met het oog op mogelijk daarvan te duchten ongewenschte practijken aanbevelenswaardig voor komt, en 2o. of die ruiling practised uitvoer baar schijnt en welke regelen c. q. voor de uitvoering waren te stellen. (Hbl.) DE VERVOLGING TEGEN DE TELEGRAAF. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal de Telegraaf vervolgen wegens het publiceeren van onze twee de nota aan Venezuela. Wat de Minister met deze vervol ging denkt te zullen bereiken, is niet duidelijk, tenzij er de nevenbedoeling aan verbonden is, den man te ont dekken, die De Telegraaf het Oranje- boek in haDden speelde. Wij weten niet of de Minister gelooft, dat dit hem langs dien weg gelukken zal, maar wij voor ons verwachten er niet veel van. Een Nederlandsch blad, dat in zulk een geval zijn zegsman noem de, zou zich voor goed onmogelijk maken. Hoe dit zij, in elk geval zal de ver volging moeten gegrond zijn op art. 98 W. B. v. Strafrecht „Hy, die opzettelijk bescheiden, be richten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat geheim houding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenlandsche Mogend heid mededeelt of in handen speelt, wordt gestraft met gevangennisstraf van ten hoogste zes jaren." Maar het zal toch inderdaad wel wat moeilijk zijn aan te nemen, dat de publicatie van een stuk, hetwelk sinds eenige weken in Venezuela is, en daar stellig niet geheim wordt ge houden, (want men heeft er te Caracas geen reden voor), terwijl zelfs Castro's antwoord reeds werd overgeseind, nu nog door het belang van onzen Staat zou worden gevorderd. Wij althans zouden niet kunnen bedenken, welk staatsbelang geheim houding van dat stuk nu nog vorderde. De Minister zal naar het ons voorkomt -verstandig doen, van vervolging af te zien, en in het ver volg niet noodeloos lang een stuk als dit geheim te houden. Het verlangen van ons volk om te weten, wat i'e tweede nota, die over oorlog of vrede beslissen kon, inhield, was alleszins begrijpelijk en rechtmatig. Dat de Minister den eersten tijd den inhoud geheim hield, is tot daar aan toe. Maar zoodra het stuk zich in handen van Castro bevond, was er geen reden de geheimhouding nog langer te rekken. De Minister heeft alzoo de schuld te zoeken bij zichzelf. Indien Z.Exc. bijtijds den raad ge volgd had van ons en andere bladen, die op tijdige openbaarmaking aan drongen, zou hem het Telegraaf-for- tuintje niet overkomen zijn. [Het Vaderland.] EMIGRATIE EN WERKLOOSHEID. In den laatsten tijd wordt van pro tectionistische zijde opnieuw de aan dacht gevestigd op de omstandigheid, dat tal van Nederlandsche arbeiders de oostelijke grenzen overtrekken om in Duitschland werk te zoeken. Zoo schreef „De Standaard" in haar nummer van "26 Augustus het vol gende „Terwijl vroeger de Duitschers over onze grenzen kwamen, om in onze oostelijke provinciën werk te vinden, zien wij het thans voor onze oogen, dat door de autoriteiten, door de be sturen van groote gemeenten ons land, arbeiders van hier naar Duitschland, het land van de protectie, gezonden worden, omdat hier niet, maar ginds wel werk en brood voor hen is. Dit is een feit waarop niet genoeg de aandacht gevestigd kan worden, omdat het zoo nadrukkelijk bewijst, hoe de vrijhandelspolitiek geen natio nale politiek is De vereeniging „Het vrije Ruilver keer" heeft in e9n vliegend blaadje dit onderwerp behandeld en op de verkeerde voorlichting gewezen. Het gaat niet aan de emigranten zonder meer voor te stellen als „arbei ders, die door de autoriteiten het land uit worden gewezen, omdat hier geen werk en geen brood voor hen is." Wij voor ons zijn van meening, dat wie zijn taak met zulke argumenten meent te moeten verdedigen, te veel wil bewijzen en zich schuldig maakt aan onjuiste voorlichting van de publieke opinie. De waarheid is, dat, behalve werk loosheid, tal van andere oorzaken kunnen bestaan voor emigratie, dat ook arbeiders niet uitsluitend uit honger naar andere landen vertrekken dat het argument der protectionisten, gelijk onze cijfers doen zien, veeleer pleit tegen dan vóór de bescherming. Wij meenen ten slotte dat ook zy die de „bevordering van den nationalen arbeid" tot een leus trachten te maken, goed zullen doen zich steeds te her inneren de woorden van den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter ge legenheid van genoemde interpellatie gesproken: „Ik zal nooit beweren dat protectie in staat is het gevaar voor werkloosheid weg te nemen. Dat is werkelijk in strijd met de ondervin ding." Zoo is het ook inderdaad. Van af Donderdag 5 November a.s. zal de keuring van visch in plaats van om 9 uur des morgens 8 uur geschieden. Donderdag 5 Nov. a.s. des na middags 4 uur zal de eerste zitting worden gehouden door het consulatie- bureau van de Amersfoortsche ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose in het St. Elizabeth's gasthuis. Daar het consult aan dit bureau geheel gratis is kan ieder die door de ge vreesde ziekte is aangetast of meent er door te zijn aangetast, zich daar ver voegen, teneinde zich te laten onder zoeken. De vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" houdt, naar we reeds meedeelden, een alge- meene vergadering op Woensdag 4 November a.s., des avonds te half negen, in het schoolgebouw, Beeke- steinsche laan no. 23. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Begrooting 1909. 2. Benoeming Commissie rekening en verantwoording 1908. 3. Verkiezing van vier bestuurs leden wegens periodieke aftreding van mevr. M. J. Heyligers—Reinhardt, mevr. J. F. O. II. Tromp van Holst Hartogh Heys, mevr. |M. Scbimmel- penninck van der OyeDumonceau en den heer F. Kenninck. 4. Mededeelingen van het bestuur. W(j vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nommer voor komende annonce der opvoering van Brandts Buys' aardige kinderoperette „Goudmuiltje". De opbrengst is ten bate van de afdeeling Amersfoort van de „Vereeniging tot verpleging van half verweesde of verwaarloosde kinderen in het Huisgezin". Een goed doel dus. De meeste kaar ten zijn reeds genomen toch zal men in Valkhoff's Boekhandel zich nog van de overige kunnen voorzien. Het is te verwachter dat de zaal geheel uit verkocht zal zijn. De heer D. Demmer te Leerdam, die in de Raadsvergadering van Dins dag 26 Oct. benoemd is tot onder wijzer aan de openbare school 3de soort in de Beekstraat is eveneens benoemd tot onderwijzer te Enschedé, welke benoeming hy waarschijnlijk wel zal aannemen. Hedenmorgen vertrok H. M. de Koningin-Moeder van het station al hier met den H. S. M. trein D 212 om 10.50 naar het Loo om daar een dag of acht te verblijven. De le luit. H. A. C. Fabius van het le reg. huzaren te Amers foort, is gedetacheerd by het le reg. veld-art. te Utrecht. Te Deventer slaagde gisteren voor het examen vrije- en ordooefeningen der gymnastiek Mej. E. Mejjer, leer linge van de Rijks-Normaallessen alhier. Naar de N. R. Ct. meldt wordt de ritmeester E. W. baron van der Ca- pellen, instructeur bij de rij- en hoef- smidschool alhier, eerstdaags bevorderd tot majoor. Zondag jl. speelde op het Quick- terrein aan den Leusderweg H. V. C. I tegen het 2de elftal van Quick. Laatstgenoemde won dezen wedstrijd met 42, echter zeer geflatteerd, want H. V. C. was de geheele match door veel sterker. A.s. Zondag trekt H. V. C. I naar 't sticht en denkt voor de zooveelste maal op den kleigrond tegen Hercu les III te verliezen. BARNEVELD. Men schrijft van hier aan de N. A. Courant Jan Aart, landbouwer uit deze ge meente, had, in opdracht van zyn huisgenooten, op de markt alhier eenige drachtige zeugen gekocht. Tevens was hem door zijn zuster besteld de goede man is, niettegenstaande zijn hijna 70 jarigen leeftyd, helaas nog vrijgezel wat [beschuit mede te brengen voor de gasten, die den vol genden dag verwacht werden. Na zich van zijn opdracht gekweten te hebben, kocht de man ook nog, hoewel hem dit niet bepaald besteld was, denoodige borrels. Toen hij zich dan ook met zyn varkens en zyn beschuit, welke laatste lekkernij hy in zijn nog slechts een week gebruikte zakdoek had laten knoopen, huiswaarts begaf, gevoelde hy zich, vreemd genoeg, zóó licht in zijn hoofd, dat hy telkens neiging gevoelde een buiteling te maken, wan neer de krulstaarten wat dicht voor zyn voeten liepen. Toch ging het eerste gedeelte van zijn reis niet al te on voorspoedig. Toen zijn weg hem echter langs de grachten van het voormalige landgoed „De Briellaerd" voerde ge voelden de viervoeters zich blijkbaar tot het water aangetrokken. De beesten althans wandelden zoo dicht mogelijk langs den waterkant. En bij een poging nu om de dieren hier wat van te ver wijderen, overviel den landman weer zoo'n duizeling, waardoor hij, met be schuit en al, voorover in het diepe water terecht kwam. Gelukkig werd het ongeval door een in die buurt wonenden landbouwer opgemerkt, die al het mogelijke in het werk stelde om Jantje uit den moddergracht te helpen. Hoe hij zich echter inspande, steeds nader kwam het water aan Jan's lippen, en ten einde raad, kwam buurman op den gelukkigen inval, om een lis van een touw om den zinken den landbouwer te werpen, terwijl hy het andere einde van het touw stevig aan een der varkens bevestigde. En wat nu den buurman onmogelijk was, viel het varken blijkbaar niet eens moeilijk. Een flinke schreeuw en een slag op het dier, waren althans vol doende om den reeds bijna ver dronkene weer op het droge te helpen. Eenmaal weer op den vasten |wal tobde hij bjjna nog meer over de van grachtwater doortrokken beschuit, dan over zyn eigen onvrijwillig bad. Immers, wat zou zusje wel zeggen, als hy haar in dezen toestand de be schuit aanbood. Na veel wikken en wegen, had hy eindelijk een oplossing gevonden. Hij zou den zakdoek met inhoud namelijk aan den staart van een der viervoeters binden, waardoor de beschuiten bij zijn thuiskomst on getwijfeld mooi zou zijn opgedroogd. En zóo gezegd, zoo gedaan, vervolgde Jantje eindelijk zijn zoo wreedelijk afgebroken reis. Hoe echter de be schuit, nog steeds bengelende aan 't achter eind van 't varken, er bij Jan's thuiskomst uitzag, vertellen we maar liever niet. Met den wildstand in deze streken valt het dit jaar niet bijzon der mede. Wel worden op sommige plaatsen tamelijk veel hazen en fazanten aangetroffen, doch over het algemeen blijkt de toestand van het jachtveld wel wat te wenschen over te laten. Thans zijn de prijzen van het wild als volgt: hazen f 1.50, fazanten (hanen) f 1.40 id. (hennen) f 1, jonge patrijzen fl, oude id. 10.40, hout snippen f 1, korhoenders (hanen) f 1. 0, id. (hennen) f 1.10, wilde eenden f 0.85 wilde konijnen f0.50 en watersnippen f 0.30. NIJKERK. Door den Raad werd het aanvangstraktement der onder wijzers van f 535 gebracht op f 560, en besloten in geval van ziekte het traktement over het eerste half jaar vol, over het tweede voor de helft uit te keeren. Tot leeraar in het vakteekenen werd benoemd de heer Tiemens, gemeente-architect te Harderwijk, in de plaats van den heer P. Blom, aan wien, wegens zijn benoeming tot directeur van de Ambachtsschool te Heerenveen, met ingang van 1 Nov. a. s. op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend. Men meldt ons uit Heerenveen De deurwaarder v. d. W. te Beet- sterzwaag is op vermoeden van on regelmatigheden in zijn zaken voor den rechter-commissaris te Heerenveen in verhoor genomen en daarna aan gehouden. Verdwenen illusies! Hij een dikke 40er. Zij iets jonger. Een huwelijksannonce had hen samen ge bracht. Trouwplannen waren reeds

De Eemlander | 1908 | | pagina 2