DAGBLAD vooi: AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 240 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG Uitgave van dn Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Handelsonderwijs. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. DE EEMLANDER Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertêntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tet plaatsing tan advertentiën en reclames ran Ijqifen het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bniteniandseh Advertentiebureau D. Y. ALTA, AVarmoesstraat 7G—78 te Amsterdam. Er is een tijd geweest, dat de jon gens, die op school niet goed oppas ten, naar Indië werden „gestuurd" of in den handel werden „gedaan". En niet zelden kwamen die aldus ge stuurde of gedane jongens beter terecht dan zij, die op de school ge regeld overgingen en geen streken uithaalden. Die tijd is voorbij. Waar de lastige jongens voortaan moeten blijven, is zeker een lastige vraag. Want in Indië gaat het niet zoo meer vanzelf en als het in den handel vroeger ooit „van zelf" is gegaan, nu gebeurt dat niet meer. Toch heerscht er op dit laatste punt nog vrij wat misverstand in ons landtoch heeft de gedachte, dat men in den handel zonder veel verstand en met wat ruim geweten er goed komen kan, ook zonder schoolsche voorbereiding, nog lang niet afge daan. Het is wel heel merkwaardig bij een volk, dat altijd in en door den handel geleefd heeft. En toch kan alleen iemand, die zijn beide oogen voor de werkelijkheid sluit, gelooven, dat de opvatting, als zou hetonnoodig zijn zich voor den handel wetenschap pelijk voor te bereiden, een overwon nen standpunt is. Nu is bet wei verklaarbaar, dat die opvatting bij de ouderen nog bestaat. Zy zjjn gewoon aan de oude toestan den: een beperkt handelsgebied, te vredenheid met niet al te groote win sten, een lastig verkeer, waardoor vreemde eenden niet gemakkelijk in de bijt kwamen en de mogelijkheid geschapen was om door tegenover vaste relaties de verplichtingen goed te vervullen, in het zadel te blijven. Doch het verkeer, dat nog steeds maar in zijn opkomst is, heeft aan die toestanden een einde gemaakt en (NAAE HET ENQELSCH.) 53 Liet mevrouw bevelen achter, voordat zjj uitging vroeg zij. Susan antwoordde ontkennend. Heel goed. Dan zal ik je orders geven. Er moet iets voor mij gehaald worden van het station. Wil je daar voor zorgen Susan verklaarde zich bereid en vertrok. Nancy keek op haar horloge, Zij had nog drie uur, voordat Violet te rugkwam, en zij besloot daarmee haar voordeel te doen. Susan bleek een gewillig werktuig te zijn en de zitkamer zag er spoedig heel anders uit, dan toen Nancy binnen kwam. Alles was goed schoongemaakt, en in een hoekje stond de theetafel gezellig klaar. Frissche bloemen door Susan geplukt, en door Nancy geschikt, gaven een vroolijk aanzien aan 't ge heel. Susan keek opgewekt om zich heen. Ik zou hier iederen dag wel bloe men willen zetten juffrouw, zeide ze maar Mrs. Egerton en Miss Laura plukken ze iederen morgen en laten zal dat doen overal, waar men de bakens niet bijtijds verzet heeft. De handel wordt; steeds meer wereld handel, men dient steeds verder te kijken, steeds beter van wat er buiten omgaat op de hoogte te blijven, om den toestand, te kunnen overzien. Is men zelf tevreden met kleine winsten, anderen zijn dat niet, breiden hun zaken uit, kunnen door hun meerdere kennis van de markt goedkooper, vlugger en beter leveren. Anderen kennen beter de beteekenis van een handige en zich goed aan de omstan digheden aanpassende reclame. Zij kunnen overal gemakkelijk komen en zij weten, dat oude relaties niet het eeuwige leven hebben. Nog gelukt het enkelen om, wer kend volgens de methode der vaderen, het hoofd boven water te houden. Doch op den duur zullen die enkelen te kiezen hebben tusschen liquideeren of de nieuwe methodes toepassen. En die nieuwe methodes eischen meer kennis, meer voorbereiding, meer or ganisatie, zy'n gecompliceerder dan de oude. Was volgens de oude methode een handelsopleiding dus ontbeerlijk, vol gens de nieuwere opvatting kan men niet zonder die opleiding, tenzij men een reeks gaven van de natuur heeft meêgekregen, die het gemis aan die opleiding althans gedeeltelijk kunnen vergoeden. Men doet dus zeer verkeerd met de beweging voor verbetering van het handelsonderwijs alleen toe te schrij ven aan de mode, die op elk gebied vak onderwijs voorschrijft. Neen het moderne verkeer heeft van den handel in de meeste gevallen een weten schap gemaakt, die men moet bestu deerd bebben om haar te kennen. Men weet, dat aan het feit, dat men in Duitschland dit zoo snel en zoo goed begrepen heeft, de groote ontwikkeling van den Duitschen han- niets voor mevrouw over. Het staat zoo vroolijk. Hoe laat eet mijn zuster? vroeg Nancy. Eten juffrouw, zjj gebruikt tegen woordig geen middageten meer ten minste behalve op Zaterdag en Zondag als mijnheer thuis komtl Dat is heel slecht voor haar. Je moet nu, terwijl ik hier ben goed voor 't eten zorgen. Ik heb veel eet lust en kan er niet buiten. Toen trok Nancy snel een andere japon aan, liet Susan met veel prijs jes en dankbetuigingen heengaan en beval haar een stuk vleesch te braden en de thee binnen te brengen op het oogenblik, dat haar meesteres thuis kwam. Toen alles klaar was ging Nancy niet zonder bezorgdheid zitten wachten. HOOFDSTUK XVIII. Nancy hoorde hoe Violet langzaam en zonder eenige opgewektheid binnen kwam. De deur ging open en haar zuster was dadelijk getroffen door de ver andering, die er in haar had plaats gegrepen. Haar japon was verschoten en begon ouderwetsch te worden en ofschoon zij door de wandeling een kleur had, leek zij niets meer op het schitterende, bloeiende meisje, dat Nancy als haar zuster gekend had. del en industrie voor een groot deel wordt toegeschreven. Men heeft daar wel wat veel geschermd met uitdruk kingen als wereldeconomie, wereld politiek, wereldhandel, doch men heeft vooral in concurrentie met Enge land en Amerika ook bewezen, dat er achter die woorden ernstige be grippen staken, waarvan men zichzelf de beteekenis goed duidelijk had ge maakt. Maar ook andere naties hebben evenzeer bijtijds de groote beteekenis van goed handelsonderwijs ingezien en de vruchten van dit juiste inzicht geplukt. Om nu twee volkeren te noemen, die met het onze vergeleken kunnen worden, vera ijzen we naar Zwitserland en België, waar de groote beteekenis van het handelsonderwijs blijkbaar beter en vooral vroeger be grepen is dan te onzent. Zwitserland heeft op dit gebied de alleroudste brieven. Reeds in 1776 werd een particuliere handelsschool te Genêve geopend. En de kantonale handelsschool te Zürich geldt als de oudste openbare handelsschool. In Zwitserland wordt tegenwoordig veel gedaan om het voortzettings- onderwijs dienstbaar te maken aan de handelsontwikkeling. En de Bond steunt krachtig de lagere handels scholen, waarvoor zij 138000 francs uitgeeft, dat ongeveer een derde is van het bedrag, voor zulke scholen in Zwitserland uitgegeven. Voor de tal rijke middelbare handelsscholen draagt de Bond 236000 francs bij, terwijl er twee inrichtingen voor hooger handels onderwijs zijnte St. Gallen en aan de Zurïcher universiteit. In België, in het land, dat in veel opzichten in de laatste 50 jaar het re cord houdt van handelsontwikkeling, is het handelsschoolwezen eveneens zeer ontwikkeld. Bij de lagere school vindt men daar niet minder dan ruim 1100 cursussen voor handel en aan verwante vakken. Daarnaast staan een 1800 tal cursussen, die niet geregeld gegeven worden. Ook bij het voort- zettingaonderwijs wordt veel aan de vakken van den handel gedaan. Nog meer wordt intusschen voor het middelbaar handelsonderwijs ge daan. De middelbare scholen hebben afdeelingen voor den handel, die in 1889 [al 341, in 1899 zelfs 473 leer- leerüngen telden. En wat het hooger handelsonderwijs aangaat, spant België de kroon, waar op niet minder dan 3 drie-jarige en 7 twee-jarige cur sussen dit onderwijs gegeven wordt. Inderdaad opmerkelijke cijfers, zegt de P. G. Ct. die ze ontleent aan een opstel van Mil Richter over het het handelsonderwijs in deze beide landen. Ze moeten wel den Hollander tot nadenken stemmen. Want al valt het niet te ontkennen, dat er in den laatsten tijd in Nederland heel wat gedaan wordt voor dit onderwijs, het is toch niet zóóveel, dat het ons in staat stelt in den pas blijven met deze twee landen, laat staan het verzuimde in te halen en die landen voorbij streven. HET INTERVIEW VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Dat de leden van den Rjjksdag niet tevreden zouden zijn met de magere toezegging van den Rijkskanselier, was te denken. In hunne replieken hebben de heeren dan ook nog eens ongezouten gezegd waar het op stond. Zoo zeide de heer Gamp, van de Duitsche Rijkspartij o. a. „De hoofdoorzaak van deze gebeurte nissen ligt in het feit, dat de Keizer na het aftreden van Bismarck niet meer mannen aan zijn zijde had, die den moed hadden hun positie tegen over boogerhand te verdedigen. Het ware wenschelijk, dat de Rijkskanse lier de feiten mededeelde, waarop zijn overtuiging berust, dat de Keizer Het volgend oogenblik lagen de zusters in eikaars armen. Hoe kom jij hier riep Violet wel voor den twaalfden keer en O, Nancy, wat heb je het hier gezellig en vroolijk gemaakt. Nu zwijg daar nu maar over, zei Nancy lachend. Je bent zeker ver moeid en hongerig. Neen, ga nu niet bellen of zoo iets. Ik ben hier vandaag meesteres. Het zou voor iedereen veel beter zijn, als jij hier altijd meesteres was zei Violet op bitteren toon, terwijl zij de kamer rondkeek. Anthony zal niet weten, wat hij ziet, als hij thuis komt. Kom, denk nu eens aan je zelf en maak het je gemakkelijk 1 Susan, is alles klaar Neem dan het goed van je meesteres mee naar haar ka mer dan gaan wij een kopje thee drinken. Zij zette een stoel voor Violet neer en duwde er haar zachtjes in. Zij bracht baar alles wat zij hebben wilde en babbelde maar voort, om het maal zoo aangenaam en huiselijk mogelijk te maken. Plotseling ging de deur open en Mrs. Egerton verscheen, gevolgd, zooals gewoonlijk, door Laura. Nancy 1 riep de eerste vol verba zing. Zy kwam naderbij en be keek aandachtig de tafel. Heel aardig, dat moet ik zoggen. Uw ma ma zond zeker al deze goede din gen, lieve Violet. Werkelijk het toont meer nadenken, dan ik van haar ver wachtte, nadat zij u eerst zoozeer verwaarloosd had. Is er nog wat thee over, Nancy Ik ben bang dat zij koud is, zei Nancy met een blik in de theepot, maar Susan zal spoedig wat andere maken. Het duurt niet lang. Dank je, je bent heel vriende lijk, zei Mrs. Egerdon, zich in een stoel neerlatende. Waar kyk je naar Laura Ik kijk naar de bloemen zei Laura droog. Alle bloemen, die ik vanmorgen had laten staan, zijn af geplukt. Als Susan binnenkomt, zal ik haar verbieden dat weer te doen. Ik verzoek je je niet met Susan te bemoeien, zei Violet op ijskouden toon. Je moet er mij de schuld van geven zei Nancy. Ik wist niet, dat de bloemen noodig waren en ik heb Susan gevraagd ze te plukken. Het moet niet weer voorkomen, zei Laura bleek van woede. Jij mag dan niet geweten hebben dat wij van plan zijn morgen een diner te geven, maar Susan wist het en zij heeft zeker uit louter jaloezie de bloemen geplukt. Susan zei ze, toen het meisje zich in de toekomst beperken zal. De Keizer behoorde zich in verbinding te stellen met de beste mannen van het volk." De beer Schrader van de Vrijzinnige Vereeniging zeide het zeer te betreu ren, dat de Keizer zich, niettegen staande den ernst van den toestand, niet te Berlijn bevindt. Zeppelin te zien opstijgen en hem te beloonen had geen haast. (Zeer juist I aan de linkerzijde.) Zimmermann van de Deutsche Her vormingspartij constateerde het een feit, dat de Keizer de voeling met de breede lagen van het volk verloren heeft en dat ook in officierskringen oppositie tegen de hofgeneraals bestaat. Het jongste bezoek van den Keizer aan het Hof van den Oostenrijkschen Keizer was volgens hem, ongerechtigd. Hausemann van de Duitsche Volks partij oordeelde als volgt De bondsraad behoorende regelmatig bijeen te komen, om dergelijke ge beurtenissen te voorkomen. Een wet op de ministerieele verantwoordelijk heid moet geëischt worden. De regeling van werkzaamheden van den Rijksdag behoorde het moge lijk te maken, dat evenals in Engeland gemakkelijker vragen over buiten- landsche politiek gesteld konden wor den, die onmiddellijk beantwoord dienden te worden. (Aanhoudend applaus van de vrijzinnigen.) Het soc. dem. oordeel werd uitge sproken door den heer Heine en luidde: „Geen woord heeft de Rijkskanselier gezegd over Casa Blanca, over dat bagatel, waarom men met Frankrijk ruzie heeft gemaakt. Den Keizer moet aan het verstand gebracht worden, dat geen kanselier kan aanblijven, die zich niet met alle kracht verzet tegen een ingrijpen van den Keizer in de politiek. Als drie, vier kanseliers op deze wjjze ver dwenen waien, zou de Keizer wel anders worden." Alleen de conservatieve heer Norr- man was eenigszins bevredigd. Hij zeide „Het antwoord van den Rijkskanse lier schijnt aan de eischen van den toestand te voldoen, daarom gaan we niet nader in op de toedracht van de zaak en wachten totdat de Rijkskanse- binnenkwam met de theepot in de hand, verbeeld je maar niet, dat wij niet op je brutaliteit zullen letten, omdat Miss Malincourt hier is I Jij wist heel goed, dat ik niet wil, dat de bloemen afgeplukt worden, en je nam je kans waar, toen ik uit was. Ik waarschuw je, het niet weer te doen. Och juffrouw, ik deed het alleen, omdat Miss Malincourt zoo graag de kamer vroolijk wou maken, voordat mevrouw thuis kwam, stotterde Susan. Thuis kwam? riep Mrs. Egerton dadelijk snibbig. Ik wist niet, dat mevrouw van plan was uit te gaan, Susan 1 Waar ben je geweest, lieve Het is genoeg, Susan, zei ze de dienst bode een wenk gevende, dat zij kon heengaan. Miss Egerton zal het je ditmaal vergeven, onder conditie dat je zooiets niet weer doet. Je hebt mij niet gezegd, waar je heenging, beste Violet. Ik had ook het plan niet u dat te vertellen zei Violet, terwijl zij opstond. Nancy ik vertrouw jou de zorg voor onze gasten toe, en het be antwoorden van de vragen, waarvan je notitie wilt nemen. Met die woorden ging zij de kamer uit. Wordl vervolyd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1