DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 241. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootseliap „DB EEMLAMEr. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BU1TE1NLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsiug tan advertentiëu en reclames van liniten liet Unton Amersfoort in dit blad is „nitsinitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandscli Advertentiebureau D. Al,TA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. HET INTERVIEW VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Het zal zelden een monarch over komen zijn, dat hem op zoo geduchte wijze de les is gelezen als dit het ge val is geweest met Wilhelm ;II in den Rijksdag. De verslagen lezende, gelooft men zijn oogen bijna niet, dat dit alles ge zegd is kunnen worden en nog wel in Duitschland, zonder dat ook maar één hamertikje van den Voorzitter een der sprekers tot de orde riep. Lees by v. eens de volgende woorden, gesproken door den soc.-dem. afge vaardigde Heine: „De kritieklooze bewondering, die de Keizer reeds in zijn jeugd ondervond, is tot een koortsachtige hoogte opge dreven, en de Keizer is er aan gewend, over alles mee te spreken. Hy spreekt over wetenschap en heeft er geen be nul ,van dat wetenschappelijke mannen het hoofd over hem schudden. Hij spreekt over kunst en weet niet, dat de kunstenaars hem in stilte uitlachen. De Keizer beslist welke gedenkteeke- nen zullen worden opgericht, en wijst aan hoe hy ze hebben wil, ook al be taalt hy ze zelf niet. De Keizer wil over de hoofden der ministers heen aan politiek doen, ennu weet men wat daarvan terecht komt. (Groote vroolijkheid). De kanselier heeft eens gezegd dat de Keizer geen „Philister" is. Onder dat woord ver staan corps-studenten iemand die werkt en alleen spreekt over wat hij ver staat. Neen, van dat standpunt be zien is de Keizer geen „Philister". (Stormachtige vroolykheid). We zouden echter liever een weinig meer philisters verantwoordelijkheidsgevoel zien dan een zoogenaamde genialiteit, die ons in een toestand als dezen brengt. Wij zyn aan al dat mooie gepraat en ge- liefhebber gewoon geraakt, maar alle partyen zyn bezorgd over de toekomst van het Duitsche volk, over zijn geestelijk leven, zjjn beschaving." Aldus spotte Heine en uit de tal rijke bijvalsbetuigingen was het maar (naar het engelsch.) 54 Je ziet zeker een groote veran dering in Violet, zei Mrs. Egerton, ter wijl zy langzaam van haar thee dronk, die Nancy voor haar had ingeschonken. Ik kan er my werkelijk ongerust over maken, als ik aan de toekomst denk. Anthony heeft een droevig leven met haar. Het eenige, waarbij hü mÜn raad niet inwon, was zijn overhaast huwe lijk en ik vrees ik vrees ernstig— dat zelfs hy nu inziet, dat het een leelyke misstap is geweest. Dit is heel goede thee, Nancy. Heb je ze van huis meegenomen Nancy antwoordde ontkennend en Mrs. Egerton ging voort. Laura proef eens van die koek, die naast je staat. Ze is werkelijk heerlijk. Wie van je beiden heeft van dat vleesch gegeten lieve? Ik geloof, dat wy het samen deelden, antwoordde zy. O jaje hadt natuurlijk veel eetlust, zei Mrs. Egerton met mede gevoel. Wanneer ben je gekomen Om éen uur ongeveer. Dan moet Violet een heelepoos al te duidelijk, dat de audere leden voor het meerendeel het met hem eens waren, al zeiden de meesten het min der onomwonden dan deze socialist. Uit een artikel in de Kölnische Zeitung, die als spreektrompet voor prins Biïlow geldt, komt een bericht voor waaruit blijkt, dat de verhouding tusschen Keizer en Rijkskanselier te wenschen overlaat en juist daardoor kan misschien verbetering komen. In dat artikel leest men o.a. het volgende „Wie zich met moeitejdoor de lange verslagen heeft heengewerkt ziet wel, dat de sprekers, al naar de party waartoe zij behooren, een min of meer scherpe critiek op liet persoonlijk regime ten beste hebben gegeven, maar dat de Rijksdag niet tot een gezamen lijke actie is kunnen komen. In dit opzicht is de volksverttgenwoordiging niet op de hoogte van haar taak ge bitken, en heett niet tot stand ge bracht, wat het Duitsche volk met reden van haar verwachtte. En verder „Men koesterde den zeer begrype- lijken wensch, te willen weten, waar op de overtuiging van den Rijkskan selier gegrond was. Op de vraag of hy met den Keizer gesproken had en of hij gemachtigd was tot het afleggen van deze verklaring, is Von Billow het antwoord schuldig gebleven. Men kan het slechts betreuren, dat in deze aangelegenheid geen volledige ophel dering is gegeven. Een geruststelling in dit opzicht was het minste geweest, dat ook zy hadden mogen verwachten, die niet een ingrijpende, organisato rische verandering, maar het aangeven van een duurzame en practische wijzi ging van de tot nu toe gevolgde ge- wooDten, als een gevoeglijk te aan vaarden resultaat van de besprekingen hadden beschouwd. Misschien was de Rijkskanselier Diet in staat een dergelijke verklaring af te leggen, omdat hij van te voren, d. w. z. tusschen Dinsdag en Woens dag met den Keizer had moeten over leggen, wat door de afwezigheid van Z. M. onmogelijk was." En ten slotte „Wy moeten echter openlijk te ken nen geven, dat het volk niet begrijpt, dat de Keizer, wat nu te Berlijn ge- weg geweest zyn. En heb jy intusschen de kamers een behagelyk aanzien ge geven. Je vondt zeker alles in een wanhopige wanorde. O Susan en ik hebben gauw alles opgeruimd 1 Natuurlijk, natuurlyk. Dat zeg ik ook altyd tegen de menscheD, als zij iets van Violet zeggen. Als zij het wenschte, kon z(j alles zonder veel moeite in orde hebben. Wij kunnen alleen bopeD, dat jonw komst een goedeD invloed zal hebben. Zy is ver standig en bij de hand genoeg om haar kamers een gezellig aanzien te geven en om haar echtgenoot goed eten voor te zetten. Dat zeg ik on veranderlijk tegen de menschen. Ik kom altijd voor haar op. Maar tege lijkertijd ben ik niet blind voor haar gebreken en ik voel voor Anthony. Nancy's grijze oogen keken Mrs. Egerton, terwyl zij sprak, voortdurend aan en zij luisterde aandachtig en zonder eenigen tegenzin te laten blijken. Mrs. Egerton zou stellig nog lang zoo voortgegaan zijn als Laura aan haar beminnelijk gesprek geen einde had gemaakt. Ga mee, mama I zei ze onge duldig. Als u nog meer thee drinkt, heeft u straks geen eetiust. Zy stond op en Mrs. Egerton volgde haar voorbeeld. Ik hoop je dikwijls te ontmoe- schiedt, klaarblijkelijk als zoo onbe langrijk beschouwt, dat hij zyn reis- en jachtgenoogens en hoffeesten niet onderbreekt, om naar Berlijn te komen. Als wij ons niet vergissen is het volk dit reizende regeeren harte lijk moede en het was niet noodig, dat juist de tegenwoordige onderhande lingen weer eens het klaarblijkelijk bewijs moesten leveren, dat de noodige eenheid in de Regeering door het on onderbroken reizen van den Keizer moet lijden." TUKIJE. De Petite Republique beweert, dat de Jong-Turken een komplot hebben ontdekt en verijdeld, door den Sultan en deD vizier Tewfik Pasja op touw gezet om de grondwet te niet te doen. De Sultan zou weder eens een zeer vijandig gezind telegram aan Koning Ferdinand van Bulgarije hebben ge- zoDden, dat indien het werkelijk Sofia zou hebben bereikt, een oorlog onver mijdelijk zou hebben gemaakt. De Sultan zou dan de hoop hebben gehad, dat hy door een oorlog in staat zou worden gesteld het oude régime te herstellen. Het telegram viel echter in de handen der Jong-Turken, die onmiddellijk een zeer strenge censuur op des Sultans correspondentie hebben ingevoerd. GROOT BRITANNIË. Lee stelde gisteren in het Lager huis de vraag of de regeering de twee-mogeDd heden-standaard voor de sterkte der vloot opvat in den zin van een overwicht van 10 percent boven de gezamenlijke sterkte van de twee in macht ter zee op Engeland volgende mogendheden. Asquith gaf kort te kennen, dat het antwoord bevestigend moest lui den. BULGARIJE. Uit Sofia wordt aan de Politische Correspondenz geseind, dat Bulgarije aan Turkije een schadeloosstelling van f 60.000.000 in stede van de gevraagde f 258.000.000 aanbiedt voor den Oos- telyken spoorweg. In diplomatieke kringen wordt de noodzakelijkheid voorzien van kabinet te verwisselen ten, Nancy, zei ze vriendelijk tot haar nicht, terwyl zij de kamer uit ging. Ik hoop, dat je hier lang zult blyven en dat je bezoek en raadge vingen de beste gevolgen voor Violet zullen hebben, zoowel ter wille van haar als van Anthony. U 'deed heel wat verstandiger als u wat voorzichtiger met uw woorden tegenover Nancy was, mama, zei Laura scherp, toen zy en haar moeder weer in haar eigen kamers gekomen waren. Zy is veei verstan diger dan Violet. Zij zal zich over niets wat wy doen of zeggen, erge ren, maar zy zal doeu, wat zy deDkt, dat noodig is. Ik heb op haar gelet en zag, dat zij Dotitie nam van alles, wat u zei en dat in haar geheugen prentte. Zy kwam hier om te weten te komen hoe alles tusschen ons toegaat, wat u zoo goed was haar te vertellen. Cesar heeft aan haar ge schreven en haar tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte gebracht van onze houding tegenover haar, en nu is zijzelf gekomen om met eigen oogen te zien. Anthony houdt zich tot dusver heel bedaardmaar, als zijn oogen eens geopend zijn, dan mogen wij Elwood vaarwel zeggen. Je praat zeer ruw en oneerbie dig zei Mrs. Egerton hoos, terwyl zij als een pauwin de kamer verliet. Maar toch hadden de woorden van voor het geval van moeilijkheden of mislukking der onderhandelingen. Nederland en Venezuela. De Tijd deelt mede, dat het conflict met Venezuela zeer sterk gevoeld wordt door den Kon. West-Indischen Maildienst. Mochten tot nu toe zijn schepen met volle lading van Amsterdam ver trekken, treuriger is het met de bin nenkomende schepen. Steeds gaat de lading daarvan achteruit. Het stoom schip Prins Willem II had weinig, de Prins Willem V nog minder, terwijl het thans binnenkomende schip Prins Willem I byna geen lading aanvoert, wat toch nog nooit ,is gebeurd. Dit schip heeft thuiskomende ballast moe ten laden. Dit is zeker voor de thuiskomst een treurig resultaat.Waarby dan nog komt, dat op de tusschenvaart Paramaribo- New-York vice versa geen passagiers en ook geen lading vervoerd worden. Het blad acht het daarom van belang dat er een einde komt aan het geschil tusschen Venezuela en ons land, niet alleen voor Curayao, doch ook voor een onzer belangrijkste stoomvaart maatschappijen. Overval. Blijkens een |uit Nederlandsch-Indië bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram werd bij een verraderlijken overval te Hili- geho op Zuid-Nias een .officier levens gevaarlijk gewond. De aanvallers werden met een ver lies van vermoedelijk zestig man teruggeslagen. -- Art. 105 der Grondwet. De Haagsche Ct. schrijft: Bij het einde der rede van den heer IJzerman, gisteren in de Kamer, was 't kwart voor 6 en waren er nog slechts 12 leden aanwezig. Zou men niet eens denken aan hot bestaan van het artikel der Grond wet, dat luidt: „De Kamers mogen... niet beraad slagen of besluiten, zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoor dig is?" Handhaving daarvan zou, misscbieD, Laura doel Nancy werd niet weer door bezoe ken van haar of Laura lastig ge vallen. Zij was intusschen Violet gaan opzoeken en vond haar met een som ber gelaat voor het venster zitten, zonder iets aan haar kleeding of haar veranderd te hebben. Zy keerde 2iGh om, toen Nancy binnenkwam. Welnu? zei ze. Hoe vindt je nu mijn huiselijke omgeving Denk je niet, dat ik hier innig gelukkig ben Tante Harriet en Laura zijn juist, zooals zij altijd waren, zei Nancy zoo opgewekt als zy kon. Kom, Violet, het is tijd om je klaar te maken voor Anthony's komst. Su san zei, dat hy om zeven uur thuis kwam en het is nu al over zes. Ik trek nooit wat anders aan, zei Violet lusteloos. Eerst deed ik het natuurlijk wel, maar alles is zoo afgedragen en wij hebben geen geld om wat anders te koopen. Je behoeft niet in de kast te zoeken, want je zult toch niets vinden, dat ik kan dragen. Anthony zou even verbaasd zyn om mij netjes gekleed te zien als tante Harriet vanmiddag was, toen zy de keurig opgeruimde kamer zag. Ik moet morgen alles eens van je nakijken, zei Nancy nog steeds tusschen de japonnen zoekend. Ik zie hier dingen, die met een kleinig- voor een oogenblik stagnatie veroor zaken, maar op den duur wel goed werken tot matiging van heeren misbruikers van den nationalen tyd. En in elk geval: 't staat in de Grondwet. Doe naar myn woorden.... Dr. Kuyper schreef aan de kiesver- eenigingen te Ommen een brief, waar in hij meldde het lidmaatschap der Kamer te aanvaarden. „Het Volk" merkt op, dat deze brief gedateerd is 8 November, dat is op Zondag De Brusselsche ten toonstelling. De Minister van Koloniën heeft thans voorgesteld d§ on- derafdeeling Handel en Nijverheid van zijn begrooting voor 1909 in het al gemeen te verhoogen met f 25.000. Deze verhooging geschiedt in verband met het verzoek in de vergadering der Tweede Kamer van gisteren om de Kamer in de gelegenheid te stellen om van haar gevoelens te doen blijken omtrent de deelneming van Neder- landsch-Indie aan de tentoonstelling te Brussel. In het geheel zal dan voor die deel neming noodig zijn f 150.000 of zoo veel minder als zal bedragen de helft van het bedrag dat voor deelneming van Nederland aan die tentoonstelling zal wordeu beschikbaar gesteld. Uitgaven uit dezen hoofde zullen niet plaats hebben, indien mocht blij ken, dat ten gevolge van dit laatste voorbehoud een doeltreffende deelne ming niet mogelijk zou zijn. Door eenige jongens, die op den Berg aan het blad harken waren, werd een ree ontdekt, die tusschen het struikgewas verward was geraakt. De jongens achtervolgden het beest en sloegen het zoodanig met een klomp, dat het geheel versuft was, zoodat de knapen hun buit gemakkelijk kon den vervoeren naar de stad waar ze het aan den poelier D. verkochten. Deze heeft het weer aan een parti culier verkocht, die wil trachten het dier in het leven te houden. heid weer heelemaal opgeknapt kUD- nen worden. Toe nu, Violet, maak je haar nu op. De onaangename gasten zijn weg. Wat gebruikt An thony als hij thuis komt? Hij dineert in de stad even vóórdat hy weggaat. Meestal drinkt hjj om negen uur een kop koffie. Heel goed. Ik zal zorgen, dat er koffie voor hem klaar is. Het is niet altijd zoo geweest als jij het nu ziet, zei Violet droevig, terwyl zy heur haar stond los te maken. Ik deed mijn best om koken en huishouden te leeren, zoolang de moed my nog niet ontzonken was. Maar maanden geleden gaf ik het op. Anthony koos altijd de zijde van zyn moeder en Laura en drie tegen één dat gaat niet. O, Nancy, je mag my verwijten doen, maar je weet niet, wat ik heb moeten slikken 1 Zij heb ben zelis de winkeliers gewaarschuwd, dat zjj onze rekeningen niet te lang moesten laten oploopen, zoodat ik dikwijls niet eens voldoende heb voor mijn levensonderhoud. Je zoudt in mijn geval evenzoo gehandeld hebben. Weet Anthony dat alles Heb je daarover met hem gesproken Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1