i DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 245. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLftP. BUITENLAND. FEUiLLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. UIT DE PERS. EEMLANDER Hoofdredacteur It. G. RIJKENS. Abounementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtièn: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverfentiën en reclames van liniten liet kanton Amersfoort iD dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- cn Buitcnlaudsch Adtertcnticbnrean II. Y. ALTA, ïïarmoesstraat "6—78 te Amsterdam. KEIZER EN RIJKSKANSELIER. In de gisteren plaats gebad hebbende audiëntie bij den Keizer heeft Von Bülow de stemming geschilderd van het volk, in zake het door de Daily Telegraph openbaar gemaakte. De Rijkskanselier gaf vervolgens een relaas over zijn houding bij de Rijksdag-* debatten. Keizer Wilhelm hoorde deze verklaringen van Von Bülow met grooten ernst aan, en gaf als zijn wil te kennen, dat, afgescheiden daarvan, dat wat hij voor overdrijvingen be schouwde, het voornaamste doel moest zijn de verzekering te erlangen van de politiek des Rjjks, met inacht neming der grondwettige verantwoor delijkheid. De Keizer keurde vervolgens de uitingen van den Rijkskanselier in den Rijksdag goed, en gaf Von Bülow de verzekering van zijn voortdurend ver trouwen. De officieel Nordd. Allg. Ztg. deelt dan ook in de gister verschenen editie het volgende mede: „Dadelijk na zijn terugkeer van Potsdam, heeft de Rijks kanselier, prins Von Bülow, het Pruisisch ministerie bij elkaar geroepen tot een vertrouwelijke beraadslaging, waarin hjj over de uitkomst van zijn onderhoud met den Keizer verslag aflegde. Onmiddellijk daarop zal de Rijkskanselier den voorzitter van den Rijksdag, Stolberg, tot een langdurig onderhoud ontvangeD. Terzelfder tijd doet de vertegenwoordiger van den Rijkskanselier, minister Bethmann Hollweg, aan de stemgerechtigde medeleden van den Bondsraad, in op dracht van den Rijkskanselier, een overeenkomstige medeaeeling." Een extra-nummer van de Lokal- Anzeiger, meldt, dat Keizer Wilhelm zich volkomen vereenigd heeft met de opvattingen van den Rijkskanselieren dat deze zijn ambt blijft waarnemen. Zal men de uitingen van den Keizer nu als waarborg voor de toekomst aannemen Het N. v. h. N. antwoord hierop „Een waarborgHet is, het klinkt (naar het bngelsch.) 58 Nancy gaf hem een verslag van het bezoek van Curzon aan baar vader en bob hij haar dien dag overvallen had, waarnaar hij zwijgend luis terde. Het zelfde onverklaarbare gevoel, dat Violet gedwongen had hem over haar eigen zaken te spreken, noopte Naney nu hem het een en ander van Elmwood en van Violet's ongelukkige positie te vertellen. Nancy in haar witte zomerkleedje, waarvan de fijne kant langs hals en armen hing, Nancy met haar groote, grijze oogen, waarin een ernstige, be zorgde uitdrukking, vormde een scher pe tegenstelling met den zwijgenden man, die haar ernstig en zonder te antwoorden zat aan te kijken. Alles is de schuld van tante Har riet, zei ze. Zij wenschte, dat Anthony een rijk huwelijk deed, en nu wreekt ZÜ zich op Violet. Uw zuster wist dat alles vóór dat zij trouwde, is 't niet? Ja, ik weet, dat het verkeerd was, Het was groote dwaasheid van althans als een belachelijkheid, een woord van dezen Keizer als een waar borg te beschouwen. Een man, die lacht en schreit te gelijk, die vriend zich toont en vijand is, die herverze keringen tracht te sluiten tegen be vriende naties met zijn vijand en on- dertusschen dien vijand een krijgsplan aanbiedt, dat hem uit den nood helpt, en die ten slotte nog schaamteloos ge noeg is om dit alles, dit warnet van bedriegerij en misleiding, aan de we reld te vertellen met een glimlach op het gelaat en als het ware vragend om applaus I" BELGIË. De afgevaardigde Paul Janson hield in de Kamer een redevoering, die op het volgende neerkwam. Eenige dagen geloden stonden wij aan den vooravond van een strijd tus- schen twee groote volken, en de storm is bijna boven onze hoofden losge barsten, maar beide volken besloten het geschilpunt aan het Hof van Arbitrage voor te leggen. Ik stel de Kamer voor beiden volken geluk te wenschen, die een zoo groot voor beeld hebben gegeveD. Dat alle Parle menten op dezelfde wijze mogen han delen en dat Koningen en volkeren ten slotte mogen begrijpen, dat de oorlog een vreeselijke zaak is I (Lang durige toejuichingen.) Bij afwezigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken neemt de Minister van Financiën akte van deze motie, geeft zijn sympathie erjvoor te kennen en belooft, dat zij aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zal worden overgelegd. FRANKRIJK. Daar in den laatsten tijd het aantal Duitsche ballon», dat in Frankrijk komt schipbreuk lijden, aanmerkelijk is vermeerderd, heeft de regeering zich bezig gehouden met het beramen van middelen om zooveel mogelijk een herhaling van dergelijke voorvallen te voorkomen. De minister van buiten landsche zaken stelt zich voor over deze aangelegenheid bevelen aan den Franschen gezant te Berlijn te zenden. CHINA. De geruchten als zouden de pas haar, te denken, dat zij op Elmwood kon wonen. Zij deed het zonder iemand te raadplegen. Maar daardoor heb ik toch niet minder medelijden met haar. En wat zegt Mr. Egerton er van O, het spijt mij haast even veel voor hem als voor Violet I Hij is zoo veranderd. Tante Harriet was op haar manier altijd vriendelijk voor hem, daarom wist hij werkelijk niet, hoe verschrikkelijk het voor Violet zou zijn. Bovendien zijn zij zoo arm Ik geloof werkelijk, dat Violet dikwijls aan het allernoodigste gebrek heeft. Het is een vreemde manier voor een man, om zoo zijn vrouw te behande len zijn moeder alles te geven en zijn vrouw bijna te laten omkomen van gebrek. Arme Anthony I Als u hem zagl Ik heb er nog geen gesprek met hem over gehad en hij zei, dat hjj wist een fout begaan te hebben, maar hij kon er nu geen verandering meer inj brengen. Ik zou er nog wel eens met hem over gesproken hebben, als tante Harriët niet aan papa ge schreven had om hem jte vertellen, dat ik op Elmwood was en mij niet aldus gedwongen had dadelijk heen te gaan. En toch bljjft u volharden bij uw wensch om het geld vau Oom Peter tusschen de kinderen van zoo'n overleden Keizer en Keizerin-weduwe van China een anderen dan den na tuurlijken dood gestorven zijn, worden bij voortduring tegengesproken, en het manifest, dat de laatste bij den dood van haar zoon de wereld inzond, doet vermoeden, dat dit, voor zoo ver het haar zalf betreft, werkelijk niet het geval is geweest. In dit merkwaardige Staatsstuk wijst zij er op, hoe zjj in moeilijke tijden rust en orde in het Hemelsche Rijk zoo noodig met kracht wist te handhaven en hoe zjj in 1906 de invoering van een grondwet aankon digde en hoe zij nog dit jaar bepaalde, wanneer dit belangrijk feit zou ge beuren. Zij spreekt verder over haar krachtige gezondheid, die haar in staat stelde nacht en dag voor haar volk te arbeiden, zonder zich rust te gun nen. Maar in den afgeloopen zomer voelde zij zich onwel, kon niet meer voldoende slapen en eten en toen Zaterdag jl. de Keizer overleed, was haar kracht gebroken. Mijn toestand is ernstig en alle hoop op genezing is verdwenen. Op dit oogenblik is het werk der hervorming reeds eenigszins gevorderd. Ook in het afscheid, dat de Keizer tot zijn volk richtte, wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de grond wet in te voeren na een verloop van negen jaar en om ieder jaar de vast stelling hervormingen in te stellen, ten einde mjjn onvoltooide plannen te voleindigen. Op die voorwaarde zal mijn ziel in den hemel eenige ver troosting hebben, aldus de jongge storven Keizer, die op aarde zeker niet al te veel troost en opbeuring genoten heeft. Wette lij ke t(jd. Staatsblad no. 336 bevat de wet van 23 Juli tot invoering van een wettelijken tijd, welke in werkiDg treedt den len Mei 1909, met den aanvang van het et maal, dat na middernacht van den 30en April 1909 zijn begin neemt. D r. A. K u y p e r. Nader meldt men nog aan bet Nws., dat het ver blijf van dr. Kuyper te Berlijn vier vrouw te verdeelen? Cbristal en Anthony zijn slacht offers van haar, ieder op een andere wijze. Haar broeder was ook een slachtoffer van haar, zooals u zei. Maar het gelukte hem te ontsnappen, en, in weerwil van haar, te slagen. Het zou toch wel wat hard zijn, dat het geld, dat hij verdiende, aan haar kinderen alleen ten goede zou komen. Ik dacht alleen aan Christal en Violet. Nancy streek vermoeid met haar hand over het hoofd, toen zij van tafel opstond. De bezorgdheid over haar zuster, de lange wandeling, ge volgd door een ernstig gesprek over pijnlijke onderwerpen, hadden haar vermoeid. Mr. Wickham merkte op hoe lang zaam zij de kamer verliet. Houdt u van lezen? vroeg hij. O ja, heel veel. Ik was juist van plan naar de bibliotheek te gaan om een boek te halen. Er zijn er enkele in mijn kamer, die u misschien liever heeft. Zij zijn van mijn dochter. Gaat u met mjj mee om er een paar uit te zoeken? Heel graag. U is zeer vriende lijk. Met veel lichter stap ging Nancy met hem mee. Hy bracht haar niet weken zal duren en dat hy hoopt al daar zoodanige verlichting van zijn hartlijden te vinden, dat hy na zyn terugkeer zal kunnen deelnemen aan den arbeid der Tweede Kamer, en zoo mogelijk in 1909 in de provinciale hoofdplaatsen van ons land spreek beurten zal kunnen vervullen. Mr. N. G. P i e r s o n. Met groot genoegen vernemen wy, dat de ge- zondsheidstoestand van den heer inr. N. G. Pierson vooruitgaande is. Deze week verlaat hjj Val-Mont, boven Montreux, waar hy sinds half Sep tember verblijf hield, om zi«h voor eenigen tyd naar Wiesbaden te be geven. (N. R. Ct.) Rijksverzekeringsbank. Met ingang van 15 dezer zijn de dienst- kringen den controleerende genees kundigen van de Rijksverzekerings bank samengesteld. Dienstkring IV, standplaats Utrecht, omvat de provincie Utrecht en van de provincie Noordholland de ge meenten Ankeveen, Blaricum, Bussum, 's-Graveland, Hilversum, Huizen, Kor- tenhoef, Laren, Naarden, Nederhorst den Berg, Uithoorn, Weespercarspel van de provincie Gelderland de ge meente Culenborg; van de provincie Zuidholland de gemeenten Ameide, E verdingen, Hagestein, Hei- en Boei- cop, Langerak, Lexmond, Meerkerk, Tienhoven Vianen. Bestrijding van het wedden in de sport. Na toe spraak van de heeren Thomson, lid van de Tweede .Kamer, en Muiier, eerevoorzitter van den Ned. Voetbal bond, werd in een te 's Gravenhage gehouden bijeenkomst de volgende motie aangenomen: „De vergadering enz. overwegende dat er een toenemende neiging in ons volk is te bespeuren om zich over te geven aan het wed den op sportgebeurtenissen, als gevolg daarvan steeds meer in het openbaar gelegenheid tot het afsluiten van zulke weddenschappen wordt gegeven, vooral ook door personen die daarvan een bedrijf maken van oordeel dat dit wedden moet beschouwd worden als een ernstig sociaal euvel, dat noodlottig kan zijn door de scilderijen-galery, maar door een andere deur, die dadelijk toegaug gaf tot de vierkante hal, waar Jhon Thompson Christal Egerton had bin nengedragen. Daar opende hij een der deuren en verzocht Nancy binnen te gaan. Dit is myn studeerkamer, zeide hij en hier zal u eenige boek.-n van Gillian vinden. De kamer was groot met een diep boogvenster, dat aan den achterkant van het huis uitkwam, gezellig ge meubileerd, zonder poging om haar deftig te maken. Met leer bekleede stoelen en een canapé, een schrijf tafel en een groot bureau voor aller lei papieren, plankeD met boeken en andere boeken, hier en daar opge stapeld, maakten de stoffeering van dit vertrek uit. Bij het venster stond een sierlijker schrijftafel en een kleinere boekenkast; dat moest, vol gens Nancy, aan Miss Wickham be boeren. De uitnoodiging van haar gastheer, om zijn studeerkamer te bezoeken, had haar verbaasd en zjj besloot iets te vragen of iets anders te doen, dat hem reden zou kunnen geven, spjjt te hebben van zjjne uitnoodi ging. Dit zijn de boeken van Gillian, zei hy, terwijl hij naar de boekenkast bij het venster wees. Kies er als 't u Toor vele personen en dat bederf kan brengen in de sport, die van zoo groote beteekenis is voor de physieke - ontwikkeling van het volk spreekt de hoop uit dat de vereeni- gingen en bonden in eigen kring dit', kwaad zullen tegenwerken, maar ook dat de Regeering en de Staten-Gene- raal zoo noodig zullen willen bevor deren het tot stand komen van wet telijke maatregelen, waarbij het geven van gelegenheid tot wedden wordt verboden en strafbaar gesteld." HET KABINET EN Dr. KUITER. Het Handelsblad «chrijft Dr. Kuyper heeft dus niet zijn in trede in de Kamer willen doen, zon der van het ministerie een verklaring te krijgen, dat het hem in alles getrouw is gebleven, dat de politiek van dit ministerie, de politiek van hem, den leider der anti-revolutionaire party, het nieuwe Kamerlid is. Het spreekt vanzelf, dat het hier niet om de voorstellen gaat die dit Kabinet heeft ingediend of gezegd heeit te zullen indienen. Het is by het meerendeel der wetten volstrekt on mogelijk te Jzeggen of zij al of dan niet een cachet van Christelijk heid dragen dit moge met wetten ter subsidieering van Christelijke scholen, op de Zondagsrust en bij nog enkele het geval zjjn, het meerendeel der wetten is nog specifiek paganistisch. Tegen de wetsvoorstellen door dit Kabinet ingediend of niet ingediend is van de zjjde van het Kamerlid voor Ommen geen verzet gekomen. Het ging niet om de practische po litiek, niet om het feitelijke werk programma van een ministerie. Het ging om de oude strijdleusde oude antithese-leus moest ook door het tegenwoordige Kabinet worden aan geheven. Dr. Kuyper meent dat dit thans geschied iseerst heeft het Kabinet „zijn politieken geloofsbrief" in han den van de Kamer gesteld, de „breuke", die er was, is thans geheeld. Is die meening de juiste? vraagt het blad. belieft een paar uit, dij u denkt, dat u zullen bevallen, en breng ze terug wanneer het u behaagt, maar vraag vooral eerst, of ik ben uitgegaan. Dat is de eenige bepaling, die ik er bij maak. Hy ging voor zjjn schrijftafel zitten en opende eenige papieren, als wilde hij zich daarmee van de dankbetui gingen van Nancy afmaken. Nancy nam dit terecht op als een aanwijzing, dat hy het gesprek als gesloten beschouwde, koos een boek uit en verliet zachtjes de kamer. Toen zij de hal doorging, viel haar oog op de trap, die naar de schilde rijengalerij leidde, zy ging die trap op, met het plan, zoo naar haar eigen kamer te gaan. Eenig geruisch trok haar aandacht en vertelde haar, dat Christal er weer was. Zij zat daar lusteloos met de armen langs zich heen hangend, en een hopeloozer uitdrukking dan ooit op haar gelaat. Zy had juist alles in de galerij doorzocht, alles met hetzelfde resultaat. Zij hief het hoofd op en keek Nancy woedend aan, terwijl zij naderde. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1