DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 247. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMUNDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. AboiinementsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing ran advertentiën en reclames Tan bnilcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!! Advertentiebureau D T. ALTA, Warmoesstraat 74—78 te Amsterdam. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Dat men met het onderhoud tus- schen den Keizer en den Rijkskanselier nog niet veel verder is gekomen is vele bladen duidelijk. In het Berliner Tageblatt wordt op even heldere als scherpe wijze uit eengezet, waar de schuen wringt. Dit blad schrijft o.a. „De personen komen en gaan; het Rijk en het volk blijven. Het is niet uitgesloten, dat de thans plaats gehad hebbende besprekingen eens zullen worden vergeten of geignoreerd. Maar zelfs wanneer zulke mogelijkheden niet te vreezen waren, mag toch een grondwettige regeling niet uitsluitend worden pasklaar gemaakt voor be paalde personen. Het was de fout van Bismarck, dat hij bij de Rijksgrond wet alleenlijk rekening hield met zijn verhouding tot den ouden Keizer. Deze fout heelt zich zoo snel gewroken, dat Bismarck zelf nog de gevolgen er van moest ondervinden. Thans is onder het volk algemeen de noodzakelijkheid erkend, dat de grondwet wordt voor zien van de waarborgen, noodig tot het uitschakelen van de persoonlijke politiek. Dit oogenblik mag niet worden ver zuimd. De verklaring van de „Reichs- anzeiger", verandert aan deze politieke noodzakelijkheid niet het geringste. Het doel dezer waarborgen moet - om het kort te zeggen zyn, om aan den Rijksdag de mogelijkheid te schënken, mede te werken tot de benoeming en het ontslag van den verantwoordelijken Rijkskanselier, of nog beter, van een verantwoordelijk Rijksministerie, en om schuldige Ministers ter verantwoording te roe pen. Zonder twijfel zal de ambtelijke ver klaring voor het Forum van den Rijks dag worden gebracht. Billow heeft zich reeds met den president van den Rijksdag in verbinding gesteld. Zoo is aan den Rijksdag de mogelyheid ge geven, om ook zijnerzijds zijn voor waarden te formuleeren voor de stand vastigheid van Jden Rijkspolitiek. De Rijksdag heeft in de thans geldende grondwet en in zijn reglement van orde slechts een zwakken ruggesteun. Maar hij heeft iets beters, namelijk de hervorming der .Rijksfinanciën. De verbonden Regeeringen eischen een half milliard nieuwe belastingen. Het ligt aan den Rijksdag, om zyn toestemming afhankelijk te stellen van het verkenen van grondwettelijke waarborgen. E0rst wanneer hjj dit wapen op de Juiste wfjze gebruikt, wanneer hij het niet uit handen geeft, totdat ook zijn recht is erkend, en totdat ook in Pruisen de volksvertegenwoordiging op den grondslag van een rechtvaardig kiesrecht is gesteld, eerst dan zal ook het Duitsche volk, in hetgeen in deze dagen geschiedde, het begin van een nieuwe aera kunnen zien. Thans echter is, wij herhalen het, de verklaring van den Ryksregeering, ondanks haar aangenaam klinkende beloften, zoowel wat den vorm als wat den inhoud betreft, in geenen- deele bevredigend." De raad die het Berliner Tageblatt hier aan den Rijksdag geeft, is ken schetsend voor de trap van politieke ontwikkeling, waarin het groote en naar buiten zoo machtige Duitsche R(jk verkeer. Intusschen zijn de debatten over de hervorming der belastingen in den Rijksdag reeds begonnen. De Rijks kanselier hield daarbij eene redevoe ring, die op bet volgende neerkwam Onze opbloei dwong ons een wereld politiek te voeren. Daarom had het Rijk een vloot noodig. Wy moeten koelbloedigheid en standvastigheid toonen zoowel naar binnen als naar buiten. Wij hebben in 1908 4 milliard schuld en voor de volgende 5 jaar kunnen we meer dan 2 milliard ver wachten. In den wedstrijd van den vooruitgang hebben we boven onze krachten geleefd. Niet alleen nieuwe belastingen, maar ook zuinigheid voor de bondsstaten zoowel als voor het algemeen is noodig. Wfj moeten daarom terug komen van de weelde. Ik richt mijn vermaning voor alles tot den middelstand en tot de hoogere stan den. Wij brengen onze veiligheid, ja zelfs onze vrede in gevaar, wanneer wy het over de nieuwe belastingen niet eens worden. Ik ben overtuigd, dat de vertegen woordigers vuq het volk deze taak ten einde zullen brengen, zooals dat het Duitsche volk waardig is. (Aan houdend applaus ter rechterzijde, gesis aan de linkerzijde.) TURKIJE. Naar de Daily News uit Konstanti- nopel verneemt, bevat Turkye's pro gram voor de coniferen tie, gisterenavond aan de mogendheden meegedeeld, de volgende punten Omschrijving van de juridische po sitie van Roemelië en van Bulgarije, met vaststelling van het bedrag dor schatting door beide landen aan Tui- kije verschuldigd; de positie van Bos nië en Herzegowina, met de bepaling dat er geen schadeloosstelling wordt gevraagdde schadeloosstelling, aan Servië eii Montenegro te geven, maar niet ten koste van Turkijeopheffing van de artikelen 23 (Kreta) en 61 (Armenië) van het Bulgaarsche ver drag wijziging van de Turksche capitulatiën, verhooging van invoer rechten en afschaffing van de buiten- landsche postkantoren Montenegro's verzoek tot wijziging van art. 27 van het Berljjnsche verdrag, en Servië's verlangen om in de Donau-commissie vertegenwoordigd te zijn. Turkije stemt met beide verzoeken in. TWEEDE KAMER. Gisteren werden de algemeens be schouwingen over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer Patfjn trad in financieels beschouwingen. Hij deelde vrijwel 's ministers becijferingen. In tijden toen de middelen ruimer* vloeiden hebben we ons niet kunnen weerhouden op ruime schaal uitgaven te doen en dit zonder bedacht te zijn om de middelen te nemen tot blijvende versterking der inkomsten, ondanks spr. waar schuwing. Nu echter daardoor een min gunstige finantieele toestand is ingetreden mout de regeering oen grooter zuinigheid betrachten, wat uitgesteld kan worden moet niet ter hand genomen worden dus geen nieuwe organisaties, geen traktemeDtsverhoogingen, geen nieuwe zaken, tenzij dringend noodig. De leuze moet zjjn door verdaging tot verlaging. Echter al is op dit oogenblik de ft- nancieele toestand donker, een licht punt is de gebleken toegenomen draag kracht der natie. De staatsschuld bleef ondanks groote uitgaven gedurende de laatste 20 jaren vrijwel stabiel. Intusschen mag deze lichtzijde er niet toe leiden violen te laten zorgen. Echter voor leening en tot dekking van het bestaande tekort, is geen noodzaak. Dat tekort hangt samen met de economische crisis, welke echter vermoedelijk niet lang meer zal duren. Ons gunstig financieels verleden geeft hoop, dat wij den moeilijken tijd van het oogenblik spoedig zullen te boven zijn. Daarom moet de regeering zicb voorhands bepalen tot zuinigheid en tot het nemen van maatregelen van tijdelijken aard. Dus geeD maatregelen van blij venden aard als verhooging der succesiebelasting. Pertinent ver klaarde zich spreker zich ook reeds bfj voorbaat tegen protectionistische tariefherzieningmet kracht kwam spreker op tegen de bewering als zou protectie in 's lands belang zijn spreker en zijn politieke vrienden zullen dus wel met de opcenten hef fing op bedrijis- en vermogenbelasting mede gaan als zijnde een tijdelijke maatregel. Dit geldt echter niet voor de voor gestelde verhoogingen van den accyns op gedistilleerd. Eenige van sprekers politieke vrienden zijn voor een ver hooging tot f90 te vinden, mits met gelijktijdige verlaging van den suiker- accyns. De heer Lobman oordeelde dat het kabinet zich by zyn optreden zeer duidelyk omtrent zijn beginselen heeft uitgedrukt. De bedoeling was ondub belzinnig. De heer Roodhuyzen interrompeerde Voor de Standaard niet. De heer Lohman vervolgtDe ver klaring waarmede het kabinet optrad was duidelyk. De regeering trad niet op als een kabinet van links maar rechts. Hare belijdenis was voldoende. Men moet niet aandringen op luid- klinkende verklaringen, maar de regee- ringsdaden toetsen aan bare beginse len. Aandringen in het voorloopig verslag1 op duidelijker verklaringen was volkomen overbodig. Voor spr. staat vast dat tusschen dit kabinet en de kabinetten Mackay en Kuyper geen verschil in beginselen bestaat. Spr. meende dat het kabinet zeer verstandig zal doen geen verdere ver klaringen af te leggen en hy oordeelde dat bij de geheele rechterzijde geen verschil van gevoelen bestaat over de beginselen van het huidige kabinet. De verzoening met dr. Kuyper is verkregen door de opheffing van een misverstand en niet door frontver andering. Uitvoerig verdedigde spreker de politiek der rechterzijde, betoogende dat het christendom het beste wapen is tegen de sociaal democratie. Uit &'s heeren Tydeman's bewering, dat het eenige middel om de regeering in 't goede spoor te houden zou ge legen zyn in er voor te zorgen dat de meerderheid der linkerzijde behou den blijft, zou men kunnen afleiden, dat de linkerzijde zich wel tot criti- seeren maar niet totjregeeren in staat gevoelt. Wat het werkplan der regee ring betreft, oordeelde spreker dat plan groot genoeg. De regeering heeft zijn inziens gelyk zich uit te laten over hetgeen de volgende grondwets herziening zal bevatten. De heer Drucker keurde het af dat de regeering een tegenstander van staatsexploitatie als de heer de Marez Oyens heeft benoemd tot voorzitter der oommissie voor onderzoek van het te volgen spoorwegbeleid. Spreker vertrouwde dat het gebeurde als by de achterstandswetten in de Eerste Kamer voor goed tot het verleden zal behooren. Tegenover den heer Troelstra be toogde spreker dat de toestand mate rieel, moreel, economisch, zedelijk en geestelijk in ons land ontzaggelijk is vooruitgegaan. Met name ook is de toestand der arbeiders veel) verbeterd. Wel is het langzaam g igaan en mag men er niet op bluffen. Ook ontbreekt er nog veel, maar onze economische toestand is gezond, ook op het oogenblik. Dit is mede toe te schrijven aan de krach tige staatszorg, 't Gaat dus niet aan zooals de heer Troelstra deed, te spreken van een fiasco der burgerlijke partijen en te beweren dat de burger lijke maatschappij onmachtig is zich te hervormen en te verbeteren. Daarmede wil spreker niet zeggen, dat er reeds genoeg is gedaan. Het program van sprekers party noemt tal van maatregelen. De achterstand in wetgeving hoopt zich op, vooral sedert 1901 valt er stagnatie waar te nemen ten gevolge van toevallige technische en politieke oorzaken. Dit zette spreker nader uiteen. Wanoeer we bfj uitbreiding der staats bemoeiingen blijven volgen de tegen woordige kamer-spreekwyze,dan wordt Nederland een paradijs voor verstokte conservatieven, maar dit is geen teeken van onmacht der burgerlijke partijen. Spreker beweerde voorts dat stag- oatie in onze wetgeving is te wijten aan de partijverhoudingen, 't Zal moeten komen tot een tegenstelling tusschen democraten en conservatie ven. Tot zijn leedwezen heeft spreker bfj het kabinet gemist een zucht tot krachtig in hervormde richting te gaan. In de memorie van antwoord wordt de sociale hervorming verwaterd. Ook het politiek-program getuigt evenmin van hervormingszin. Spreker oordeelde, dat het regee- ring's standpunt isChristelijk maar voor alles consei vatief. Tegen dit conservatisme dienen alle democraten zich aaneen te sluiten. Voor spr. en zijn vrienden blijft een allereerste eisch waaraan voldaan moet worden, afdoende oplossing van het kiesrechtvraagstuk, ook voor de vrouw en een grondwetsherziening om hiertoe te kunnen komen. Spreker verheugde er zich over. dat de heer Borgesius zich gisteren onom wonden voor algemeen kierecht heeft uitgesproken. .Volkshuisvesting. Van wege de afdeeling Hilversum van den „Volksbond, tegen drankmisbruik" is een Volksbond-bouwvereeniging „Hil versum" in het leven geroepen, welke uitsluitend in het belang van verbe tering der volkshuisvesting werkzaam zal zyn. Deze vereeniging wenscht aan den Ouden Amersfoortschen weg een Vondelpark te stichten met cica 140 arbeiderswoningen incl. winkelhuizen, een en ander ODtworpen door de architecten E. Verschuyl en J. de Groot Jr. Het voornemen is goede, gezonde, doelmatig ingerichte wo ningen te bouwen, welke voor onge veer f 2.25 kunnen worden verhuurd. Met den bouw van een 40-tal wo ningen wenscht men te beginnen. Nederland en Vene zuela. Dë Amigoe van 31 Oct. meldt Op de algemeene vergadering der Cura<;,aoscbe Maatschappij vernamen wij weder een nieuw staaltje van Castro's plagerijen. Een koopman had te Maracaibo 100 balen hoedenstroo besteld, met verzoek ze naar New-York te zenden. Het plan bestond natuurlijk om ze van daar uit weder door middel van een bevriend tusschenpersoon toch naar Curasao te krijgen. Maar Castro is slim. 100 balen hoedenstroo voor New-York? En ze vlechten daar geen hoedenlNe6n.dat is voor Curagao Ze mogen niet ver zonden worden. En zoo zitten we weer geduldig te wachten op de dingeo die komen zullen. HET FLONZALEY-KWARTET. Het eerste abonnementsconcert, gisterenavond in Amicitia door het Flonzaley kwartet gegeven, heeft al weer bewezen, dat op deze kunst avonden werkelijk het beste uit het beste wordt geboden. Gelukkig hebben dat de Amersfoortsche kunstvrienden ook begrepen, zoodat betrekkelijk velen zich naar Amicitia hadden begeven om van de groote gaven dezer vier snaarspelers te genieten. Voor de pauze werden ten gehoore gebracht: Haydn's kwartet in D-dui opus 76 en eene sonate voor 2 violen en cello, van een Franscben compo nist, Jean Marie Leclair. Daarna kregen we Schumann's kwartet in A-dur, opus 41. En van het begin tot het eind heb ben de vier kunstenaars ons geboeid met die ongemeene bekoring van grootsch talent. Wat het meest te roemen valt, de kristalle zuiverte der instrumenten, de fraaie, gevoelige streek, de zeker bij geen ander kwartet zoo tot in alle fynbeden overeenstem mende eenheid, het zal moeilijk te zeggen zijn, daar in alle opzichten dit viertal een buitengewone hoogte heeft bereikt. Zonder tekort te doen aan eigen individualiteit geven zy' een sa menspel van ongekende fynheiden haast onbereikbaar aan elkaar sluitend. Van nature warmbloedige kunstenaars, geven zij zicb met veel passie aan hun instrument eD toch laten zy zicb niet meeslepen, maar brengen door een enorme ingehoudecheid geheel de fraai heden uit het werk der groote com ponisten op den voorgrond. Voorzeker staan dari ook de praestaties van dil kwartet in het teeken van hooge voornaamheid en meermalen maakten ze, vooral in de breede gedeelten, diepen indruk. Het publiek toonde zich zeer enthu siast. Bfj de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van bouw terreinen aan de Blankenheijrastraat, Bloklandstraat en Beekesteinsche laan werden dé pérceelen 1 ^4 opgehou den en perceel 25 toegewezen aan den heer T. Hoogevest voor f 830. Zondag zijn .beide elftallen van H.V.C. uitstedig. 't Eeiste gaat naar Utrecht en speelt otn twaalf uur tegen U.V.V. II, no. 1 van de eerste klas Het tweede moet te Hilvèrsum spelen tegen Victoria II. - Hedenochtend omstreeks half elf werd door den ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll op een terrein aan de Koninginnelaan, de zilveren me- dalje voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den opperwachtmeester Q. J. Dankbaar ■Nadat de escadronscommandant dezen kranigen onderofficier de medalje op de borst had gehecht, werd door het escadron, onder commando van den lsten luitenant C. J. Nierstrasz, voor den ritmeester en den jubilaris gedefileerd. Gisteren werd door de politie aan 7 personen nachtverblijf verleend,' terwfjl hederaiddag 1 uur twee beschonkenen opgeborgen werden.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1