DAGBLAD voor AM.ERSFOORT en OMSTREKEN. No. 249. MAANDAG 23 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een. Verborgen Erfenis BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Bureau: BREEDESTRAA.T 18. AbounementsprlJ a Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Kal Telefoon lotero. 62. Prijs der Adverténtlën Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - O.IO (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing tan advertepfiep en reclames ran bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnilend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D. 1'. ALTA, ïïarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. DE BOYCOT VAN OOSTEN- RIJ,KSCHE WAREN. De boycot van Oostenrijksche goede ren in Turkije wordt erger in plaats van minder. Aehfentbal, de Minister van Buiten- landsche Zaken te Weenen, heefteen deputatie van den bond van Oosten rijksche industrieelen ontvangen, die een memorandum over de boycot beweging kwam brengen. De woord voerder der deputatie legde er den nadruk op, dat deze beweging, be halve door de Jong-Turken, vermoede lijk gesteund wordt door concurrenten, die nu een goed afzetgebied vinden. De bond verzocht voor alles om helderheid over de mogelijkheid van Turkije als toekomstig afzetgebied. De Minister antwoordde, dat de be weging onlangs weer krachtiger was geworden, en dat hij onmiddellijk krachtig bij de Porte in de bres sprong voor de Oostenrijksche belangen. Oostenrijk-Hongarije is bereid Turkije op industrieel en financieel gebied be langrijke concessies te doen, maar daar moet tegenover staan, dat de Porte al het mogelijke doet om aan dezen toestand een einde te maken. lp een voltallige vergadering van de Oostenrijksch Hongaarsche export- vereeniging werd medegedeeld, dat de boycot geheel systematisch gedreven werd en groote Turksche kooplieden hadden zich onder eede verplicht de boycot door te voeren en weeispan- nigen in de pers bekend te maken. De kooplieden te Constantinopel treden eensgezind op en maken ijverige pro- poganda in de provincie. Het Jong-Turksche comité te Sa- loniki heeft de beambten van het Turksche postkantoor gelast Oosten rijksche goederen niet meer aan adres santen af te leveren. Adressanten moesten verklaren, dat zij weigerden de goederen in ontvangst te nemen. De douane, de politie en de post te Saloniki gehoorzamen aan de bevelen van het comité. Turksche kooplieden hebben schriftelijk aan de export- vereeniging gevraagd, waarop de Oos tenrijksche diplomatie wacht en of dat wachten zoo lang moet duren tot de laatste in Turkije wonende Oosten rijkers verdreven waren Ook schijnen belangrijke afnemers fabrieken te wil len oprichten, waar speciaal Oosten rijksche artikelen vervaardigd zullen worden. En gelukt dit, dan is dit af zetgebied waarschijnlijk voor goed voor de Oostenrijksche industrie verloren. DUITSCHLAND. De jongste voorvallen in Duitsch- land hebben vooral in Hamburg kwaad bloed gezet en ook na de verklaringen van prins Bülow in den Rijksdag, blijft er misnoegdheid heerschen over het gebeurde. Vrijdag werd er een zeer druk bezochte vergadering ge houden van de vereenigde liberalen, waar door dr. Braband en dr. Peter sen de persoonlijke regeering van keizer Wilhelm onomwonden werd gehekeld en ten slotte een motie werd aangenomen, waarin de eisch werd gesteld, dat de rechten en de macht van het volk zouden worden uitgebreid en de hoop werd uitge sproken dat alle vrijzinnige partijen zulleu blijven strijden voor democra tiseering van den Staat. Bijzonder levendige toejuiching oogstte een spreker, die voorstelde dat de burgerij van Hamburg by het eerstvolgend bezoek des keizers bij wjjze van betooging zich niet op straat zou laten zien. Eén persoon is er, die bij al de ellende door 's Keizers loslippigheid veroorzaakt, heeft geprofiteerd. Dat is von Tschudi, de directeur van het prentenkabinet te Berlijn. Deze was verleden jaar wegens verschil van meening met den keizer, in zekere kunst-op attingen, met „een jaar ver lof" weggestuurd. Than6 is von Tschudi teruggekeerd, nu veronder stelt men dat, daar in de Rijksdag debatten den keizer o.a. een verwijt is gemaakt over zijn eigendunkelijkheid in de kunstzaken, de keizer ook in dit opzicht beterschap heeft beloofd. Ook uit een ander geval blijkt beter schap. Bij gelegenheid van het ten Raad- huize van Berlijn plaatsgehad hebbende gedenkfeest van het honderd-jarig (naar het enqelsch.) 61 Er is een 'ding, dat u voor hem doen kan, terwijl ik weg ben. Zijn zuster is op het oogenblik op Ryelands, en de eenige manier voor haar, om hem te ontmoeten, is dat u haar overhaalt hier een poosje by u te komen. Wilt u naar Ryelands gaan en zien wat u gedaan kan krijgon? Malincourt zal het natuurlijk te druk hebben om u te vergezellen, voegde hjj er ondeugend bij, hij heeft natuurlijk zijn zaken en kan moeilijk van huis. Mrs. Neville liep in den val.dien hij voor haar had uitgezet. Zijn..zaken 1 riep hjj verontwaar digd. Welke zaken kunnen dringender z(jn dan dat hij z|jn zuster gaat be zoeken, dat zou ik wel eens willen weten Ry en ik rijden naar Ryelands zoodra jij vertrokken bent, en wij brengen Miss Malincourt mee terug. Bertram lachte in zichzelf, terwijl hij weg ging om met Cesar 'n woordje te wisselen, en Mrs. Neville keek hem glimlachend na. Het is öf Miss Ferris, óf Miss Malincourt, zei ze, en ik moet daar van op de hoogte zijn, vóór dat hy terug is. Curzon ging den volgenden dag,op reis, en even daarna kwam Gillian. Curzon had Cesar de opdracht gege ven zich geheel ter dispositie van Mrs. Neville te stellen en haar wenschen tot in de kleinste kleinigheden op te volgen. Daar desar al op heel goeden voet met de oude dame ptond, zag hy daar niet tegen op, en schikte zich met buitengewone kalmte in haar wensch, dat hij tijdens Curzon's af wezigheid de plaats van den meester des huizes zou vervullen en de hon neurs van gastheer zou waarnemen. Ik ben altijd gewoon geweest een man om my heen te hebben, Mr. Malincourt, zei ze, en nu mijn neef is heengegaan zou ik mannelijke hulp te zeer missen. Het eerste wat ik u verzoek te doen is na te gaan, wan neer Miss Ferris komen kan, en haar van den trein te halen. Dat deed Cesar, en terwijl hij op het perron stond te wachten, vroeg hij zich af hoe de nieuwe gast er uit zou zien. Het was wel aangenaam weer eens in gezelschap van dames te zijn. Toen de trein binnenkwam, keek hij vol belangstelling langs alle portier raampjes. Tusschen de passagiers, die uitstap ten, was een dame, die dadelijk zijn aandacht trok. ZÜ was lang en slank bestaan der Pruisische gemeentewet, heeft de Keizer hem door den Rijks kanselier overhandigde rede voorge lezen en niet weer op eigen houtje een speech gehouden. FRANKRIJK. De Fransche marine is wederom door een ernstig ongeluk getroffen. De gepantserde kruiser Conaó zit vast in de baal van Ajaccio en tot nn toe zyn alle pogingen mislukt om het schip vlot te krijgen. De Condé was in Marokko in functie geweest en schy'nt daar geleden te hebben, maar nam niettemin deel aan ma noeuvres, die op het oogenblik voor Corsica gehouden worden. Er stond een zware zee, toen het schip eer gisteren morgen om 5 uur de baai binnenstoomde, maar hoe het zoo plot seling in gevaarlijk vaarwater kon komen, is tot nu toe onbekend. Zeker is het, dat het aanmerkelijk bescha digd is onder de waterlijn. De Condé werd in 1904 in dienst gesteld, meet 10.014 ton en heeft 22.082.000 francs gekost. De gezagvoerder, de kapitein ter zee Aubry, heeft een zeer goeden naam in marinekringen. OOSTENRIJK. Aan het „Petit Journal" wordt uit Weenen bericht, dat een bende Ser viërs, die in Bosnië waren binnen gedrongen, door de Oostenrijkers wer den teruggeslagen. Er vielen twintig dooden, waarvan zeventien Serviërs en drie Oostenrijkers. PERZIË. De sjah heeft een proclamatie uit gevaardigd, .lat hij, na beloofd te hebben, bet parlement den veertienden November te zullen bijeenroepen, van plan was geweest woord te houden, maar dat bij, nu vernomen hebbende, dat het volk noch een parlement, noch een constitutie verlaDgt, besloten heeft aan hun wenschen toe te geven en daar bovendien de geestelijkheid uitgemaakt heeft, dat de instelling van een parlement in stryd is met de wetten van den Islam, zal nooit in de toekomst, onder wat voorwend sel ook, zulk een parlement weer in gesteld worden. met mooi, bronskleurig haar onder haar grooteD, zwarten hoed en don- kerblauwen oogen, die hij al eens te voren gezien had en die hij nooit ge heel had kunnen vergeten. Onwillekeurig naderde hy haar. Is u Miss Férris? vroeg hij. Mrs. Neville heeft my de opdracht gegeven voor uw koffers te zorgen. Mr. Curzon ging gisteren weg, daarom verzoek ik u, my uw zaken te laten waarnemen. Myn naam is Malincourt. U is zeker de rentmeester van Mr. Curzon zei Gillian, hem de hand toestekend. Hy heeft my over u ge sproken, Mr. Malincourt. Myn koffers zyn in den goederenwagen ik zal ze u aanwijzen. Heel spoedig waren zy daarmee klaar en Gillian en Cesar wandelden samen naar Oakburst. Beiden hadden eene gewaarwording, alsof zy oude vrienden waren. Hij waagde het over hun eerste ont moeting te spreken. Een heele poos geleden zag ik u ik het hotel van Mrs. Warner, niet waar Ik herinner my u nog heel goed en later ontmoetten wy elkaar weer in Londen. Ik ben een poos genoodzaakt ge weest by Mrs. Warner te logeeren. Lang geleden was zij mijn kinder meid, maar nu is zy naar Amerika gegaan en ik ben op 't oogenblik Nederland en Venezuela. Uit Londen wordt bericht, dat Presi dent Castro Curasao heeft verlaten, met het doel zich naar Europa te begeven, ten einde daar binnenkort een operatie te ondergaan. PensionneeringGemeen- t e-a mbtenaren. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren heeft een particuliere audiëntie by de Ministers van Finan ciën en Binnenlandsche Zaken gebad over de pensionneering van gemeente ambtenaren uit de besprekingen bleek, dat beide Ministers pension- neering noodzakelijk achten en tot spoedige bebaDdeling, na het inkomen der gevraagde opgaven, zullen mede werken. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 1 Dec. a.s., des avonds te 8 j uur. Raad van Administratie v a n d e H. IJ. S. M ij. Op de Zater dag gehouden vergadering van com missarissen der H. IJ. S. M. werd in de plaats van wijlen den heer A. R. P. F. R. van Hasselt, als voorzitter van den raad van administratie gekozen de heer jbr. mr. W. F. van der Wyck, sedert 13 Juni 1904 lid van den raad van administratie dier maatschappij. De heer Van der Wyck was van den len Aug. 1886 tot op den datum, dat hjj tot lid van den raad van ad ministratie werd benoemd, als chef van den algemeenen dienst bij de H. IJ. S. M werkzaam. Was de heer Van Hasselt technicus, de heer Van der Wyck is meer financier. Tentoonstelling van huisindustrie. Men meldt uit Amsterdam De werkzaamheden van de tentoon stelling van huisindustrie zyn belang rijk gevorderd. De uitvoering van sommige plannen wacht nog op de tusscbenkomst van den regeerings- commissaris. Op hit waarborgfonds is reeds f21000 geteekeod. Men tracht f 40,000 te krijgen. Er wordt een onderzoek zonder tehuis. Mrs. Neville keek Gillian met wel gevallen aan en kon zich volkomen met den smaak van haat neef ver eenigen als zy de uitverkorene was. De openhartige vrijmoedigheid waarmee Gillian over hem sprak, deed haar echter twijfelen, en zij be sloot geen tijd verloren te laten gaan om aan Ryelands een bezoek te bren gen en met Miss Malincourt kennis te maken, om voor goed te weten, hoe de vork in de steel zat. Zy sprak over dat onderwerp toen zij en de beide jongelui dien avond te zamen dineerden, en er werd be sloten, dat zij den volgenden dag naar Ryelands zouden rijden. Na het eten gingen Cesar en Gillian op aan raden van Mrs. Neville een wande ling maken. Als myn zuster komt dan zal zij vol medelijden en verontwaardiging zijn over dezen tuin, merkte de jon ge man op, terwijl zij de plek gronds in kwestie naderden. Curzon heeft er niets aan gedaan en tuinieren is een groote liefhebberij van Nancy. Het is hier een verwaarloosden toestand. Hy keek naar den zoogenaamden tuin, die er werkelijk allesbehalve bekoorlijk uitzag. Waarom zouden wy het niet in orde maken voordat Mr. Curzon terug keer, als uw zuster ons wil helpen, ingesteld naar den toestand in de huisindustrie. Naar schatting wérken 50000 personen in de huisindustrie. Men denkt daarvan 15000 te bezoeken 'en de omstandighedon, waaronder zjj leven, na te gaan. Tot dusver zyn 2000 gezinnen bezocht. De gegevens van het onderzoek worden bewerkt door dr. mr. N. W. Posthumus. Naar aanleiding van de faillis sementen van de firma Jac. Bos en de bijkantoren der Londen Bank schrijft de part. corr. te Amsterdam van de P. Gr. Ct. o. a. „Er warmjes inzitten" is het mate rialistische ideaal van velen in onze dagen en liefst wil men dat ideaal zoo gauw mogelijk verwezenlijkt zien door een goeden slag te slaan, waar voor speculatie den mooisten kans biedt. De speelzucht zit ons trouwens van ouds in het bloed. Wij Neder landers, wagen bijster graag een kansje. Dat dagteekent al uit de dagen van Brinio men sla er Van Lennep maar eens op Da dat leert ons de geschiedenis vaD den tulpenhandel en dat zien we dagelijks bij de Beurs met haar ap- en dependenties. Die ap- en dependenties zyn nog al lealijke uitwassen van de speculatie, omdat zy het doorgaans op de beurzen der kleinen gemunt hebben. Op de Beurs gaat het zeer vaak om groote bedra gen, ik beb me laten vertellen, dat een der meeste bekende bankierskan toren in den laatsten tijd zelfs een paar millioen op de Beurs heeft laten zitten, maar buiten de Beurs kan men al een kansje wagen voor een handvol guldens b|i oen der speculatiekantoren met beperkt risico, die verrezeD zijn, sinds de wetgevende macht ons met die malle loterijwet heeft bedacht. Dat risico is beperkt tot den inzet, die men er voor over beeft om een kansje te wagen, maar 't is we| op merkelijk, dat zy die daarby aan de winnende zijie komen, tot de kleine minderheid behooren, de overgroote meerderheid ziet door gaans niets van zijn geld terug. Oppervlakkig zou men zeggen, dat de houdor van zoo'n kantoor, als hij wat klandisie beeft een aardig standje moet hebben, daar het verlies in z(jn zak terecht komt, doch dat blijkt thans vroeg Gillian, terwijl zjj het poortje open deed en binnenwandelde Mrs. Neville zal ods stellig gaarne baar toestemming geven om daarvoor te zorgen en wij gooien alle schuld op u, als Mr. Curzon er niet tevreden over is. O, wat hem betrefthij zou hét uitstekend vinden, dikwijls heb ik hem hooren zeggen, dat de tuin eens in orde gemaakt moest worden. Maar ik ben bang, daf. Nancy niet zal komen. Zij maakte zich ongerust over mijn zuster Violet en om haar te bezoeken is zij van huis gegaan. Hij keek aarzelend het mooie ge zichtje naast zich aan, en een innig verlangen greep hem aan met haar over zijn zorgen te spreken. Zy had den elkaar vóór dezen keer nog maar tweemaal ontmoet, en telkens by een crisis in zyn leven een gevoel dat hun samenzijn niet zonder opzet was, maakte zich van hem meester. Zou u mij een heel vervelenden kerel vinden als ik u eeDS wat van Violet vertelde Ik zou heel graag eens wat over haar hooren, antwoordde zy. Wordt vtrvoljd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1