AGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. 251. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. Sen Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. 10. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboiinementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per- post id. 1.40 Afzonderlijke nummers0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot, plaatsing ran advertontiiin en reclames tan buiten liet kanton Amersfoort in dit Itlad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D. 1'. AIJl. Warmocsstraat 7678 te Amsterdam. Blijdschap zal er zijn over de mede- feeling, gisteren door den Burge rmester in den Raad gedaan, dat de foorstellen van B. en \V. inzake de Waterleiding gereed zijn gekomen en haar de afdeelingen worden verzonden. Er bestaat nu alle kans, als de laadsleden maar mee willen werken, lat we ontslagen raken van het te nzaliger uur en op lichtvaardige wijze esloten contract, waaraan we anders ot 1932 en wie weet, misschien tot 942 gebonden zouden zitten. Dus vermoedelijk goedkooper water n 't vooruitzicht en vermindering 'an gevaar bij brand. Dat dit laatste haos, bij het tegenwoordige, drukver- logen zeer groot is, hebben we nog gunnen zien bij den jongsten brand. \ls er toen ongelukkigerwijze wind vas geweest, had het geheele blok huizen aan de Stationstraat er aan gegaan. Enfin, we willen hopen dat die klachten, die zoo oud zijn als de waterleiding, nu spoedig tot het ver leden zullen behooren. Het voornaamste punt van de agenda was de voorloopige vaststelling der nieuwe bouwverordening. Er is niet over gediscussieerd en dat is bet beste bewijs, dat zij goed in elkaar zat. Dat daarvoor heel wat studie en heel wat geschipper noodig is geweest, is aan geen twijfel onderhevig en de voorzitter kon dan ook te voren reeds op het applaus van den Raad rekenen, toen hij den gemeente-secretaris een pluimpje gaf over diens werk. Niettegenstaande de wet nu zelve een leiddraad geeft voor het maken van die verordeningen, is het in elkaar zetten daarvan niet minder moeilijk (NAAK HET ENGEL3CH.) 63 Uw broeder schijnt in zjjn nieuwe positie gelukkig te zijn, merkte bij op. Hij is veranderd sinds den dag, waarop het testament van uw oom werd voorgelezen. Heeft u hem sinds dien tjjd niet gezien vroeg Nancy verbaasd. Peinzend liep zij den kant uit van Ie schilderijengalerij, in de veronder stelling, dat zij Christal daar mis- hien zou vinden en Mr. Wickham 'leef in haar gezelschap. O, ja, Cesar is veranderd I 'joegde zij er bij. Zijn werk bevalt em goed en hij wordt goed behan- eld. Ik vind Mrs. Neville zeer aan- ekkelijk. En toch is u niet met haar mee- I gegaan Zij waren in de galerij ge komen, waar niemand scheen te zijn en beiden zwegen een oogenblik. Mr. Wickham keek het jonge pieisje onderzoekend aan, en zjj voelde L zich onuitsprekelijk verlegen. I.ï Was het mogelijk, dat Violet's on- I jgelukkige huiselijke omstandigheden I ialgemeen bekend worden Zij deinsde geworden, omdat de wet als een keurslijf werkt. Dat komt, omdat de wetgever met de WoDingwet begon nen is, waar hjj eigenlijk had moeten eindigen. Eerst had hij moeteD zorgen, dat de plaatselijke wetgevers behoor lijke bouwverordeningen maakten en met behulp van het aldus verkregen materiaal bad hij een algeraeene wet moeten makeD. Het is een bijna hopeloos spartelen om plaatselijke behoeften zonder schennis van de Rijkswet te bevredi gen. Laten we hopen dat ia de prac- tjjk zal blijken, dat zulks in deze verordening toch is geschied. Dan zal de beer Stenfert Kroese steeds met genoegen en voldoening op dit stuk arbeid kunnen terugzien. Als een raadslid er prijs op stelt nog in dezelfde vergadering, waarin hij eene vraag stelt, het antwoord daarop te venieraeu, dan volge hij slechts de goede gewoonte van eenige dagen te voren kennis te geven aan B. en W. dat hij die vraag zal doen. In het andere geval loopt hij steeds kans van op het antwoord te moeten wachten tot een volgende vergadering. Zoo verging het den heer Jorissen, die tegenstrijdigheid heeit meenen te ont dekken in de adviezen ter secretarie aan verschillende bouwers gegeven. We zullen later wel zien wat er van aan is. Een tweede vraag van den heer Jorissen betrof eene begeerde wijziging fn de reglementen op het Middelbaar Onderwijs. Wat men eigenlijk wenscht, kan men gedeeltelijk zien uit bet adres door alle leeraren op vier Da aan B. en W. gezonden en dat giste ren in dit blad is vermeld. Gaat men de thans hier bestaande reglementen voor het Middelbaar Onderwijs vervangen door een nieuw reglement, dat een zoo getiouw moge lijke navolging bevat van voorschrif- er voor terug, haar vrees onder woorden te brengen, zeifs tegenover zichzelf. Ik kon niet gaan. Ik kan u niet alles zeggen O, denk toch niet, dat ik on bescheiden wil zjjn I zij hij vlug. Ik volgde u enkel om te zeggen, dar ik noodzakelijk eenige dagen van huis moet. Ik ga straks heen. Geneer u in dien tijd vooral niet om alles te vragen, wat u wenscht, en alles te doen, waar u lust in hebt. Beschouw mjjn kamer als de uwe, wanneer ge een ander boek wilt hebben. Alles wat ik u verzoek, is dat u bet eene boek wegzet voordat ge een ander neemt, en dat ge de boeken aan nie mand uitleent. Goeden dag. U zal mij in eenige dagen niet zien. Goeden dag. Het spijt mij, dat u weggaat, zei Nancy met gemeende droefheid in haar stem. U is zoo goed geweest voor Violet en voor mij. Ik voer alleen uit, wat uw oom mij heeft opgedragen. Hij keerde zich om en verliet de galerij langs de trap, die naar zijn studeerkamer leidde. Nancy ging naar haar eigen kamer in de overtuiging, dat Christal niet in de galerij was. Mr. Wickham's scherper en meer geoefende blik haü echter ontdekt, dat Christal verborgen was achter teD van het „Reglemont voor de Rijks hoogere burgerscholen", dan zal de Commissie van Toezicht in een heel andere verhouding dan thans, tot school en personeel komen te staan. DUITSCHLAND. In de verklaring van de Reichs- Anzeiger over het onderhoud tusschen den Keizer en Bülow heeft gestaan, dat de Keizer de uiteenzetting, welke, de rijkskanselier in den Rijksdag had gedaan, goedkeurde en hem van zijn voortdurend vertrouwen verzekerde. De Kreuzzeitung meldt nu, dat de Keizer aan Bülow ook een geschreven stuk gegeven heeft, dat zijne eigen handige onderteekening draagt. Het Berl. Tageblatt heeft van dit bericht bevestiging gekregen. Bülow heeft dit stuk zoo wel aan v. Beth- mann-Hollweg als aan graaf Stolberg, den voorzitter van den Rijksdag, ge toond ook verschillende conservatieve algevaardigden hebben liet gezien. Men zegt, dat erin staat, dat de Keizer zich in gesprekken met vreemdelingen, vooral met dagbladschrijvers, grootere terughouding zal opleggen. Het Tage blatt hoopt, dat Bülow gemachtigd is, om dat stuk in bet openbaar voor te lezen. OOSTENRIJK. Omtrent de vechtpartij in de Weensche hoogeschool, wordt nog na Ier gemeld, dat 200 Italiaanscbe studenten een gedeelte van de Aula bezet hielden en riepen om een Italiaansche Universi teit te Triest. De Duitscb-nationalen kwamen met een viifmaal grootere overmacht en trachtten de Italianen uit Aula te dringen. Toen daarop eensklaps een twaalftal revolverschoten weerklonk, door de Italianen afgevuurd, werden deDuitsch- nationalen woedend, vielen op hun tegenstanders aan en er ontstond een verwoed handgemeen. Politie kwam er aan te pas en de Italianen moesten wijken. De Duitsch-natio- nalen zongen natuurlijk weer „die Wacht am Rhein". Achttien Italianen werden in hechtenis genomen. het tochtscherm, dat Ivan Malincourt eens voor betzelfde doel had ge bruikt. Toen de deur achter Nancy dicht ging, keek zij haar na met een blik waarin vastbeslotenheid en wanhoop om den voorrang streden. Nancy besteedde eenigen tjjd aan het schrijven van baar dagelijkschen brief aan Violet. Zij had veel te ver tellen, en zij maakte het zoo uitvoe rig mogelijk. De tijd naderde, waarop zij naar huis moest terugkeeren, dan zouden brieven van Violet en bezoeken van Cesar een groot genoegen voor haar geweest haar broeder te ontmoeten en op te merken, hoe hg veranderd was, waarop zijn brieven haar al hadden voorbereid. De sombere uit drukking was van zijn gelaat en de harde klank uit zjjn stem verdwenen. Dit alles werd aan Violet verteld en terwijl zjj zoo druk bezig, vergat zjj haar zorgen. Zoodra de brief echter op de post was gebracht, keerden zij terug en om zich afleiding te geven, besloot zij aan de toestemming van Mr. Wick ham om in zjjn studeerkamer een ander boek te balen, gevolg te geven. Zjj had Cesar dien morgen verteld hoe vriendelijk Mr. Wickham tegen haar was, en had hem het boek laten kij ken, waarin op het titelblad den naam Een telegram uit Rome aan de Neue Freie Presse meldt, dat de bij eenkomst van de conferentie thans zeker is; zij zal in Italië gehouden worden en waarschijnlijk van korten duur zijn. Engeland, Frankrijk en Rusland zullen door bun gezanten vertegenwoordigd worden; Oostenrijk en Duitscbland, eveneens volgens be richten, waarschijnlijk door een ge zant.- De conferentie zal midden Januari een aanvang nemen. EGYPTE. Het Egyptische nationalistische blad Lewa, zegt, dat aan den Khedive een verzoekschrift is verzonden, waarin invoering eener grondwet wordt ge vraagd. De petitie draagt 13.000 handtee- keningen. In Arabische kringen ver luidt, dat zich in de nationalistenpartij een geheim comité heeft gevormd, dat bij een eventueele weigering met ge weld de invoering van een constitutie zal doordrijven. Actie tegen de Accgns- verhooging. JDoor den Nederl. Bond van Slijters in gedistilleerd, ver gunning „B." is een adres gericht aan de Tweede Kamer in zake de voor gestelde accijnsverhooging op het ge distilleerd. Adressant wijst er op, dat naar zijn meening door deze indirecte belasting vooral de kleine luyden zui len worden getroffen, omdat dezen in verhouding tot hun inkomen meer bgdragen dan de meergegoeden, terwgl ook de smokkelarij in de hand zal worden gewerkt, daar deze bij accijns verhooging meer voordeel zal afwerpen en tevens de vervalsching van sterken dranken door toevoeging van voor de gezondheid schadelijke surrogaten zal toenemen. In dit adres wordt nog gewezen op de teleurstellende resul taten, die de jongste verhooging van den accgns op gedistilleerd in België had, waar ondanks de verhooging de opbrengst van dezen accijns vermin derde. Nog tal van andere bezwaren worden in dit adres opgesomd o.a. tegen art. 1. Om al deze redenen ver van zjjn dochter geschreven stond. Zij hadden beiden een opmerking gemaakt over den zelden voorkomen den naam van Miss Wickham en Cesar had het boek opgenomen en de bandteekening bekeken. Nancy ging het nu halen en liep er tnee Daar de studeerkamer van Mr. Wick- bam. Het was niet noodig om eerst te vragen of hij alwezig was en zonder tikken ging zij naar binnen. Terwijl zij binnen kwam scheen er wel een boek te vallen of iets anders, dat eenig leven maakte. Zg bleef even staan luisteren, maar toen er niets op volgde, besloot zij, dat zij zich vergist moest hebben en sloot de deur achter zich. De groote, ruime kamer kreeg haar licht uit drie vensters die, bijna tot den vloer reikten. In de ruimte tus schen twee van deze vensters waren de smalle planken bevestigd, waarop de boeken van Miss Wickham ston den. Hier stond ook haar schrijftafel tje en stoeltje. Er waren nog andere planken met boeken, maar de wei- ken, die daarop stonden zagen er niet uitnoodigend uit. Aan het andere einde hingen twee zware gordijnen, die deuren of kasten verborgen, dat wist zij niet. Nancy bleef even om zich heen staan kjjken en liep toen naar de zoekt de adressant de Tweede Kamer haar medewerking te willen ont houden aan de verheffing tot wet van dit ontwerp. Wedden bij wedrennen. Door den minister van binnenlandache zaken is aan de commissarissen der Koningin inlichting gevraagd, of in hun provincie gemeenten zijn, waar geregeld wedrennen worden gehouden, en zoo ja, of daar een plaatselijke verordening bestaat op die wedrennen of het wedden, of het beffen van een bijzondere belasting en op het tegen gaan van bedriegelijke handelingen bij het wedden. Posterijen en Telegrafie. De Tel. teekent bij het aan L. en V. ont leende aan ,De Minister van Waterstaat zou een goed werk doen, als hij eens uit legde, op welke gronden hij zich ge rechtigd acht, ambtenaren op hun ambtseed te doen verklaren, of zij al of niet aan een dagblad inlichtingen hebben verschaft. Waar gaat het met de vrijheid van gedachte-uiting naar toe, als op deze wijze verder wordt gegaan Zelfs in het leger, waar men anders over pers-vrijheid eigenaardige mee ningen er op na houdt, is men zoover als deze Minister gaat nog niet ge komen. Wij begrijpen, dat onze artikelen voor den betrokken secretaris-gene raal, die zich met alle geweld als post en telegraphie-specialiteit wil doen gelden, niet aangenaam waren. Maar is dat onze schuld Een staaltje van de wijze, waarop deze hoofdambtenaar ingrijpt, kwam ons dezer dagen ter oore. In de officieele stukken, uitgaande van het hoofdbestuur, kwam meer malen het woord .Jap" voor, zooals men weet de naam van een der Caro- linen-eilandeu, waarlangs de Duitsch Nederlandsche telegraafkabel loopt. De secretaris-genei aal, meenende, dat dit een afkorting was, veranderde „Jap" in Japan, en zoo is het stuk naar het buitenland gegaan I" Bü schrijven van den directeur- generaal der Mij. tot Expl. van SS. is bepaald, dat door 't personeel of boekenplanken. Het vervolg van het boek, dat zij juist gelezen had stak even voor de andere boeken uit, zij nam het er uit en zette er liet andere boek voor in de plaats. Terwgl zij dat deed, viel haar oog op een stuk papier of een brief die daarin gegooid scheen te zijn. Het gekreukte papier maakte dat zg het boek niet goed op zijn plaats kon zetten, daarom stak Nancy haar band in de ruimte en haalde met moeite het papier te voorschijn. Het was een brief op zwaar papier, zoo iets als parkament geschreven, die zonder zorg en naar 't scheen in haast in een soortgelijk couvert was gestoken. Voordat zij er zichzelf re kenschap van gaf, had Nancy's in stinctmatige behoefte aan netheid haar bewogen den brief netjes in de enveloppe te steken en dan weerweg te leggen. Terwijl zij dat deed, viel haar aan dacht dadelijk op het handschrift. Zij herkende die hand van het schrijven met één oogopslag. En wel om dezen reden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1