DAGBLAD voor AMIERSFOORT en OMSTREKEN. zaterdag 5 december iyub. feuilleton. JNo. 260 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaral. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijhandel of Bescherming? n. Een Verborgen Erfenis. BUITENLAND. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounementsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Adverténtlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing ran advertentiën cn reclames ran bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Bnitenlandscb Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op i dit blad abonneeren, ontvangen de tot [dien datum verschijnende nummers gratis. Kan vrij handel goed zijn voor een lland, wanneer andere landen het be- 1 schermend stelsel hebben aangenomen? ïKan een land, wanneer dit het stelsel ■van den eenzijdigen vrijen invoer want dit wordt bedoeld, als wij van vrijhandel spreken, al is dit strikt genomen dan ook niet hetzelfde huldigt, hetzelfde ideaal nabij komen, I als waartoe de streek zou zijn ge komen by algeheelen internationalen vrijhandel Dat was de vraag, die wij aan het [slot van ons vorig artikeljopwierpen en die we thans zullen bespreken. Wanneer men in anderelanden van in ons land geproduceerde artikelen - niet meer wil weten, er de grenzen voor sluit door hooge inkomende rechten van die artikelen te heften, moeten wij dan toch voortgaan met onze grenzen open te stellen voor die artiken uit het buitenland? Neen, zeggen de voorstanders van bescherming men moet dan de fabri kanten in ons land ter hulp komen, door op kunstmatige wijze het ver bruik hunner artikelen hier te lande te bevorderen, maken dat Neder landers alleen hun fabrikaat koopen. Dat kunnen wij, zeggen zij, door den invoer dier artikelen uit het buiten land moeilijker te maken, door er hooge inkomende rechten van te heffen. Dit schijnt alles heel eenvoudig, maar zoo eenvoudig is het niet. Wanneer men den invoer van hier te lande gemaakte en naar het bui tenland uitgevoerde artikelen, in het buitenland belet, door er hooge inko mende rechten van te heffen, dan is zulks natuurlijk eene schade voor onze nijverheid. Deze zal dan ander werk moeten zoeken en het spreekt van zelf dat daarbij den beginne minder zal worden verdiend. Dan zijn er twee dingen mogelijk; in de eerste plaats kan het gebeuren, dat onze industrie dan andere artikelen voor den uitvoer gaat fabriceerendoch ook kan het gebeuren, dat zij dan voor binnenlandsch gebruik gaat ver vaardigen, wat vroeger uit het bui tenland kwam. Welke soort industrie dan het meest winstgevend zal zijn, het is bijna on mogelijk zulks vooruit te bepalen, maar wat men wel kan aannemen, is dit, dat er de meeste kans bestaat, dat het meest winstgevende werk zal worden gevonden, wanneer onze in" dustriëelen die industrie op eigen risico zullen moeten zoeken, en niet wan neer de staat, door inkomende rech ten te heffen, misschien enkele indu- striëelen wat werk zal kunnen bezor gen, maar tegelijkertijd mogelijk, of liever zeer waarschijnlijk, de industrie in eene verkeerde richting leidt. Er is nog iets. Het spreekt van zelf, dat men die inkomende rechten, die de protectionisten wenschen, zou moeten toepassen op zaken, waarvan hier te lande veel verbruikt wordt; immers of men die al toepaste op enkele artikelen van weelde, zou niet veel baten, daar de afzet daarvan in ons kleine land betrekkelijk gering is. En dan is het, in dezen tijd, waarin de anti-revolutionairen die de grootste voorstanders van protectie zijn om het hardst met de sociaal democraten coquetteeren met den werkman, niet onaardig eens na te gaan, wie juist in de eerste plaats het meeste nadeel van een dergelijke bescherming zou ondervindeu. Maakt men de artikelen, waarvan het gebruik groot is, duurder door (naar het enoelsch.) inkomende rechten, dan zal men wel licht eenig voordeel, lusten dus, be zorgen aan hen, welke de artikelen zelf fabriceeren, maar hun getal is zeer gering vergeleken bij de massa werklieden, die de lasten ervan zul len hebben te dragen, want zij vor men het grootste deel der verbruikers- Men vermindert de welvaart bij na genoeg alle werklieden, door de levens, behoeften duurder te maken. Nu zou men hierin kuDnen voor zien door de werkloonen hooger te maken, maar dan zou door het duur der werkloon het fabriceeren tegen concurreerende prjjzen met het buiten land ook moeilijker worden. En inist het doel van die inkomende rechten zou moeten zijn het den fa brikanten hier te lande mogelijk te maken iets te fabriceeren, dat zij vroeger niet konden, omdat het buiten land goedkooper voortbracht. Noch voor fabrikanten, noch voor arbeiders is dergelijke protectie dus gewenscht. Daarenboven komt het rechtsgevoel er tegen op, dat men aan verbruikers eene belasting oplegt enkel en alleen om aan enkele personen hier de fabrikanten eene winst te bezorgen. Overeen paar andere bezwaren tegen protectie een volgenden keer. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den Duitschen Rijksdag is een zwaar dobat gevoerd. Het betrof niet minder dan de constitutioneele waar borgen, de bevoegdheid van den Rijks kanselier en van het Parlement. Het debat staat in het nauwste verband met en is eigenlijk een ver volg op de eenigszins pijnlijke discus sie over de bekende uitlatingen van den keizer. De discussie was in het zand verloopen. Het onderwerp waarmede men zich heeft bezig gehouden was van zeer teeren aard en zeer lastig. Ook omdat 72 Als zij weg was, zou er nog tijd genoeg zijn om te denken over de mogelijkheden die hem in den weg stonden. Nu op het oogenblik was haar tegenwoordigheid voldoende. Iederen morgen reed er een bood schapper van Ryelands naar Oakhurst met nieuws over Christai, en met eenige brieven, die voor Nancy ge komen waren. De zieke nam heel lang zaam in beterschap toe om terug te keeren in een wereld, die niets voor haar waard was. De koorts was be dwongen, en zorgvuldige verpleging deed al het mogelijke, maar nu be stond er het grootste gevaar voor een inzinking, als zjj zich bewust werd van het in duigen vallen van al haar hoop en verlangen. Gillian en Nancy hadden samen menigmaal een gesprek over haar droeyige geschiedenis en haar nog treuriger vooruitzichten. Over Mr. Wickham zweeg Nancy zjj had hem beloofd niet te zullen spréken over de ontdekking, dio zij gedaan had, en tot op het oogenhlii- dat hij zelf haar de vrijheid zou ge ven te spreken, waren haar lippen vergezeld. Ik zal zoo bljj zijn ais October voorbij is I zei ze eens op een mor gen tot Gillian. Ik geloof dat, of schoon wjj het elkaar niet bekennen, ieder onzer eenige hoop of verwach ting heeft van het voorlezen van het tweede testament. Heeft u eenige hoop Ja niet voor mij, maar voor anderen. In ieder geval wordt dan de onzekerheid weggenomen en moet er iets gedaan worden voor Christai. Zij kan onmogelijk naar Elmwood terug. Hoe is Mr. Egerton toch zoo onnatuurlijk geworden Alleen tegenover Christai is zjj zoo. Tot op den dag van zijn huwe lijk was zjj altijd voor Anthony de vriendelijkheid zelve, en tot dien tijd kende hij haar niet zooals zjj was. De arme Christai was leelijk en niet aantrekkelijk, en daarom haatte zij haar. Sommige menschen hebben er genoegen in om hulpelooze wezens te kwellen. Zooveel is zeker, er moet iets gedaan worden voor Christai. Wat kan er gedaan worden? Het geld kan wel aan niemand der familieleden vermaakt worden. Dat weet ik. Toch mag zij niet weer naar haar moeder terug. Ik heb er over gedacht dat zjj een betrek- men niet wist hoe de Bondsraad er over dacht. De Bondsraad heeft, als het er op aankomt, meer te zeggen in Duitschland dan zelfs de Rijksdag en is naijverig op zijne rechten. Men zeide, dat de Bondsraad van de vele voorstellen, die door de verschillende partijen waren ingediend, niet wilde weten, en dat zijne vertegenwoordi gers zich niet zouden verwaardigen aan de discussie deel te nemen. En dan vreesde men het volstrekt niet denkbeeldige gevaar, dat de rechter zijde en de linkerzijde uiteen zouden gaan, dat het verwaarde Blok, met zooveel moeite bijeengehouden, bjj deze gelegenheid zou splijten. Zoodat men met zekere zorg dit debat tegemoet ging. Het is beter afgeloopen dan men dacht. Het Huis wachtte eene verrassing. Voor het debat begon verhief zich de staats-secretaris van binnenlandsche zaken en vertegenwoordiger van den Rijkskanselier von Bethmann Hollweg. Deze had eene boodschap over te brengen. Hij zeide, dat de Bondsraad als zoodanig zich niet bemoeid had tot nu toe met de zaak, die den Rijksdag bezighield al hadden zijne leden daarover hun eigen meening. Maar de Rondsraad kon zich niet bezig houden met de wenschen van den Rijksdag en kon in het debat niet meespreken zoolang die wenschen niet juist geformuleerd waren. Indien het Parlement het eens werd over som mige voorstellen zouden die met den ernst dien de zaak verdient, worden overwogen. Dat viel mee. Dat was niet de barsch afwijzende houding, die het gerucht aan den Bondsraad had toegeschreven. Men zou dus niet vergeefs zijne stem verheffen. Ook nam de heer Muller uit Mei- ningen vol moed het woord om de meening der vrijzinnige partijen uit een te zetten. Hij deed het volgens het algemeen gevoelen van de bladen voortreffelijk. Hij gaf zich de moeite om niet, wat later een sociaal-democra tisch afgevaardigde met ontzet deed, terug te komen op het keizerdebat. Maar dat koste hem blijkbaar inder daad moeite en hjj slaagde daarin slechts gedeeltelijk. Maar wel slaagde hjj er in duidelijk te zeggen wat de vrijzinnige partijen wenschen en de heer Bethmann-Hoilweg heeft dat kunnen vernemen. Na zijn rede vielen de andere sprekers af. Zjj vielen ge deeltelijk in herhalingen. Dat gebeurt dikwijls als een goed spreker die het onderwerp meester is, het debat heeft ingeleid. Twee zittingen heeft de Rijksdag aan deze discussie besteed. De min dere goden moesten toch ook aan het woord komen. En ten slotte heeft men de verschillende voorstellen aan een commissie van 28 leden verzonden. Zij zal die hebben te onderzoeken en de Duitsche bladen hopen, dat zij er iets van zal terecht brengen. Het geldt hier eene voor het Rijk zeer belang rijke zaak. DUITSCHLAND. De Wirtschaftliche Vereiniging heeft in den Duitschen Rijksdag een voorstel ter .tafel gebracht, om den Rijkskan selier te verzoeken zoo spoedig moge lijk een conferentie bijeen te roepen, waar besproken zal worden a. Welke maatregelen, te nemen door wetgever en directies, noodig zijn om grootere zekerheid te verkrij gen voor leven en gezondheid van ambtenaren en arbeiders in het mijn bedrijf. b. Welke middelen geschikt zjjn den socialen vrede tusschen werk gevers en werknemers in het mijnbe drijf te bevorderen. De leden dezer conferentie zouden benoemd worden door den Bondsraad en gekozen worden door den Rijksdag, uit de organisaties van ondernemers, beambten en arbeiders van het mijn bedrijf. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De particuliere correspondent van de Frankfurter Zeitung te Boedapest seint aan zijn blad, dat van uit de Hongaarsche hoofstad op groote schaal troepen gedirigeerd worden naar Bos nië en Herzegowina, waar dan ook ongeveer 100.000 man zijn samenge bracht. De regeering spreekt berichten over mobilisatie echter beslist tegen, er gebeurt niets anders dan versterking van de garnizoenen. Geruchten over een verdaging van het Hongaarsche Parlement worden king ergens zou kuunen krijgen als huishoudster, of iets dergelijks. Is er geen kans, dat zij trouwt? Trouwt? Neen, in 't minst niet! Ze is altijd weinig aantrekkelijk ge weest, en haar moeder heeft haar links en dom gemaakt door haar voort durend geplaag en gevit. Ik kan my niet voorstellen, dat er iemand op Christai verlieven zou I Er zijn wel vreemde dingen ge beurd. Veronderstelt eens, dat zij de betrekking zou krijgen, waarvan u spreekt. Daardoor zou zij in een lager maatschappelijke positie komen. Als zij nu eens iemand daar ontmoette, die haar om een af andere reden be minde, en haar wenschte te trouwen, tot welk besluit zou zy dan komen, denkt u ik bedoel iemand, die be neden haar stond in stand Zulke menschen hebben precies denzefden smaak als wij, zei Nancy lachend. Ik denk niet, dat er eenige kans zal zijn. dat Christai een bewon deraar zou vinden in een lagere klas se der maatschappij, maar natuurlijk is zooiets toch mogelijk en dan zou ik haar zeker raden hem aan te no men. Natuurlijk zou hij in de eerste plaats achtenswaardig moeten zijn, iemand met goede principes, en die haar zeer lief had. Och, er gebeuren wel vreemder dingen op de wereld, maar toch denk ik niet, dat het daartoe komen zal. Waartoe komen vroeg Cesar, die onbemerkt naderbij gekomen was. Wij zijn bezig een roman om Christai Egerton heen te weven, zei zijn zuster lachend. Ik heb haar in gedachten een betrekking als huis houdster of iets dergelijks bezorgd, en Miss Ferris heeft een minnaar voor haar op 't tapijt gebracht. Hy staat in veel lager maatschappelijke positie dan zij, hij heeft uitstekende prin cipes en is zeer op haar gestold. Ik had juist mijn toestemming voor hun huwelijk gegeven, toen jij ons kwam storen. Wat zeg jij er van Dat is groote nonsens I Niemand zal ooit op Christai verliefd worden. Miss Ferris heeft, haar nooit gezien, anders zou zjj zich zoo iets onmoge lijks niet hebben kunnen voorstellen. Toch heb ik mij dat verbeeld, zei Gillian, hem aankijkend, alsof zij een antwoord verwachtte. Hij was van plan te herhalen, hoe onmogelijk hem dat toescheen, maar zweeg. De liefde, die zijn geheele zijn veranderd en veredeld had, had hem veel nieuws geleerd, daardoor had zich de zachtere kant van zijn natuur ontplooid. Ik zou haar zelf laten kiezen, antwoordde hij kalm. Als het haar gelukkig maakte, zou ik niet het recht hebben daar iets tegen in te brengen. Dan blijft ons niets anders over dan de betrekking en den man te zoeken I riep Nancy uit. Kun je hier blijven, Cesar? Er is altijd zoo veel, dat je veor ons doen kunt, als je tijd hebt. Ongelukkig heb ik op 't oogen blik geen tijd, zei hij vol spijt. Ik kwam je alleen zeggen, dat er een boodschapper naar de stad gaat. Heb je iets noodig Ja, wij hebben behoefte aan verschillende dingen, zei Nancy, maar mijn handen zitten vol klei. Och Miss Ferris wees zoo goed de bood schappen even op te schrijven U kent ze. Dan kan ik ze wel aan Mr. Ma- lincourt zeggen, dan kan hij ze op schrijven. Neen, neenzei Cesar haar een stukje papier en potlood in de hand gevend. Het is veel beter, als u het zelf doet. Een verlangen om een briefje van haar eigen hand te bezitten, greep de jonge man aan. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1