WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STA uSN I EU VVS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 5 December 1908. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Hernosand laagste 744.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 December 1908. Wind: Zwakke tot matige Z.-W.- lijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 772 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennacht F. 31 Hedenmiddag 12 uur F. 40 eveneens op de meest besliste wijze officieel tegengesproken. Officieel wordt tegengesproken, dat aan de Montenegrijnsche grens gevochten zou zyn. Van regeerings- z(jde werd beweerd, dat een eerste luitenant zelfmoord zou hebben ge pleegd. Toen het stoffelijk overschot op verzoek der ouders naar Hongarije werd gestuurd, werden schietwonden gevonden, die niet door zelfmoord veroorzaakt konden zijn. Er is dus blijkbaar we! gevochten. TURKIJE. Het bleek een oogenblik alsof aan den boycot van Oosten rIjksche goede ren te Konstan tinoptl een einde was gekomen, de vreugde daarvan was echter slechts van korten duur. De schuitenvoerders en bootwerkers n.l., die zich tot lossen der schepeu be reid hadden verklaard, werden door hunne makkers, die zich bij den boy cot hadden aangesloten, danig mis handeld en daarna met geweld naar het boycot comité gebracht, waar zij gedwongen werden te zweren geen arbeid voor Oostenrijkers te verrich ten. De boycot wordt thans zelfs toe gepast op alle goederen, ook al komen ze niet uit Oostenrijk, die door Oos- tenryksche schepen aangevoerd wor den. Ten einde den lastdragers van het douane-kantoor, die aan den boycot deelnemen, schadeloos te stellen voor het verlies, dat zij lijden (zjj worden nl. betaald naar het aantal pakken, dat zij versjouwen) zijn er door het boycot-comité lijsten verzonden aan Nadruk niet verboden. 5) De grondlegger van de kunstmatige en onnatuurlike toekenning van een M. of V. geslacht aan zelfst. nw. die geen M. of V. persoon of dier aan duiden, is David van Hoogstraten. In 1700 verscheen van zyn hand Aenmerkingen over de Geslachten der Zelfstandige Naamwoorden. Hij heeft onze spelling en verbuiging van de goede weg gebracht door geen acht te slaan op de spreektaal, maar zich te verlaten op „het gebruik der beste schrijvers." Deze gingen meest met hun smaak, hun gevoel te rade, en kwamen vaak in strijd met elkander en met zichzelf. Het werk van Hoog straten maakte veel opgang en be leefde in 1723 een derde druk met de titel Lijst der Gebruikelijkste Zelf standige Naamwoorden, betekent door hunne Geslacltten." Van Hoogstraten gebruikte voor zijn doel in hoofdzaak ij Mut gobruikmakiug van de tweede druk van Opstelten over de Spelling- en Vorbui- giug door dr. K. A. Kobewijn. verschillende Turksche kooplieden, waarop deze kunnen inteekenen voor bijdragen aan de door den boycot schade lijdende arbeiders. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is het algemeen debat gehouden over de Lager-Onderwijs afdeeling. De heer Bos, oordeelende dat de minister zich zeer vaag omtrent zijn denkbeelden uitlaat, vroeg, in welke richting en met welke snelheid de minister in zake het lager onderwijs uit wil. 't Is dat de minister met het oog op den linancieelen toestand thans de hand op den zak houdt, maar dit mag niet praejudicieeren voor de toe komst. Spieker betoogde echter, dat ook reeds thans zonder veel kosten en in afwachting van het rapport der in- eenschakelingscommissie veel ter ver betering van het lager onderwijs kan worden gedaan. Vervolgens vroeg spreker of het de bedoeling van de regeering is aan te sturen op een nieuwen politieken schoolstrijd door doorvoering van de school van het Unierapport dat tot grondslag heeftDe bijzondere school als regel en de openbare school als uitzondering. Spreker zou het ontbranden van den schoolstrijd ten zeerste betreuren. Hij zou wenschen om het tegenwoor dig systeem op onderwijsgebied, dat nu eenmaal historisch is geworden, intact te later evenals ook minister Rink heeft gedaan. Daarom kwam spreker met nadruk op voor de hand having, ook voor de toekomst van art. 192 der grondwet, dat volkomen gewetensvrijheid waarborgt. Spreker betoogde dat voor verbetering van het volksonderwijs in 't algemeen noodig is de werking der wet en daarnaast eene krachtige maatschappelijke actie. Welnu, die actie wordt vooral van de rechterzijde sterk gevoerd. Aan de linkerzijde is die actie niet sterk ge noeg. Tot bevordering, tot steun en tot behoud van de openbare school, ter propagandeering van den geest en het karakter van het openbaar onder wijs moet meer gedaan worden, ook door het initiatief nemen tot scholen, die dien geest ademen. Spr. stelde tegenover den heer Troelstra in 't licht, dat hiervan dan geenszins de bedoeling is bepaalde leerkrachten te weren. Met nadruk betoogde spr. te zijn voor absoluut neutraal openbaar onderwijs. Spr. betoogde voorts dat de regeering niet eenzijdig een of ander onderwijs mag bevorderen, maar te zorgen heeft voor een goede verhouding, bepleitte verder verbetering van het voorbe reidend- en herhalingsonderwfjs en oordeelde noodig wetsherziening ten aanzien van de leerkrachten aan ge subsidieerde scholen met minder dan honderd leerlingen. Spr. stelde eene motie voor om later afzonderlijk te kunnen behandelen de vraag, welke de houding der regeering moet zijn betreffende de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Deze motie werd zonder stemming aangenomen. De heer Roodhuysen sloot zich bij den vorigen spreker aan. Hij waar schuwde tegen een opnieuw ontbran den v. d. schoolstrijd en tegen de loyale concurrentie tusschen de bijzon dere en de openbare school, stelde in het licht de positie van de openbare school en drong aan op onverkorte handhaving van art. 192 der Grond wet, want men moet afblijven van Hooft en Vondel, maar heeft geen van beide geheel gexëcerpeerd, ten gevolge waarvan hij niet zelden bij een woord zegt M. bij Hooft, terwijl deze het in zijn niet onderzochte werken ook V. gebruikt. Evenzo is het met Vondel. Hier volgen enkele van de honder den woorden uit de Lijst. In de vierde kolom staat het geslacht, dat van Hoogstraten aan 't woord toekent maar, merkte hjj op, toch „kan yder by zyn meening blyven, die van ge dachten is, dat wy knorven in biezen zoeken, en eene angstvallige naeuge- zetheid willen invoeren, die van geen waarde ie houden is. zelfst. uw. bij Hooit, bij Vondel v. Hoogstraten afbreuk m. v. m. antwoord o. en v. v. bcemt m. en v. m. m. boschaedje o. v. o. en v. doot m. en v. m. en v. m. en v fluit m. v. m. gestalte v. v. en o. v. geur v. m. tn. hel m. en v. v. v. kam m. en v. m. m. en v. kreet v. m. m. nacht m. en v. m. m. oorlog tn. v. o. m. en o. m. v. o. raaf m. v. v. sneeuw v. m en o. m. v. o. strand m. eu v, O, m. v. o. de openbare school, die toegankelijk moet blijven voor ieder. Spr. betoogde voorts dat men de ineenschakeliugscommissie Diet mag maken tot kapstok voor tal van ver beteringen, welke reeds aangebracht kunnen worden. Spr. drong in dit verband aan op verbetering der nor maallessen om te komen tot een vas ten kern van behoorlijk gesalarieerde onderwijzers. Dit is voorloopig het beste middel voor eene goede oplei ding. De heer Kooien verklaarde te zijn voor handhaving der leerplichtwet, maar betoogde dat de wet verbeterd moet worden en beweerde dat men sedert de invoering der leerplichtwet niet kan zeggen dat de gemeentebe sturen gerechtigd zyn kinderen het bezoeken der school te weigeren, als zy geen schoolgeld betalen. Spreker wees op eenige leemten in de leerplichtwet. Spreker wenschte onder meer op te nemen een bepaling volgens welke het onderwijs gegeven aan kinderen beneden 6 jaar niet zal beschouwd worden als onderwijs in den zin van de l.o. wet. De heer Roessingh zou de bijbelsche geschiedenis op de openb. lagere school wél willen toelaten. Spr. behandelde de bekende quaestie bi-treffende het onderricht in bewe- gingspelen door militairen. De heer Van der Molen ontkende, dat het Unie rapport leidt tot her opening van den schoolstrijd. De heer Lobman verklaarde zich tevreden over de mededeeling van den minister in de Memorie van Ant woord, dat hij niet voornemens is, te reageeren tegen de practijk, zooals die sinds jaren gevestigd is. Die practijk toch is aldus de heer Lohman in het katholieke Zuiden reeds zoo als ik ze ook hier en daar in Protes- tantsche streken bestaanbaar acht. Ze komt hierop neer, dat de regeering tlleen op klachte van ouders ingrijpt. Trouwens, zoo men over de strek king der wet van 1857 kan twisten, de Grondwet van 1848 wilde zeer zeker een gemengd-christelijke school, niet eene neutrale school. En indien een openbare school, gelyk de heer Lohman zich die voorstelt, niet in den smaak valt van „hen, die aan scherpe tegenstellingen op politiek gebied behoefte hebben," en van „hen, die zich afgeven met de oprichting van bijzondere scholen", des heeren Lobman's denkbeeld schijnt dezen daardoor niet veroordeeld. Gebed, bij bel-lezing stempelen z. i. de school niet tot eene christelijke, maar zij „ontnemen den paganistischen stem pel." En wanneer Keuchenius nog leefde zou hij verzekerde de heer Lohman er niet anders over den ken. Zeker, deze Christen-staatsman had de absolute neutraliteit verde digd. Maar alleen omdat in zyin tijd gebed en Bijbel op de openbare school de strekking hadden, de oprichting van bijzondere scholen tegen te gaan. Thans waren de toestanden geheel veranderd. Tarieven S.S. H. IJ. S. M. Door de Nederlandsche Spoorweg- Maatschappyen is onderling overeen gekomen om een uniforme regeling in te voeren voor het vervoer van reizi gers. Het voornemen is om alle speciale en goedkoope reisgelegenheden af te schaffen, tienrittenboekjes, vacan- tiekaarten, goedkoope uitstapbiljetten, geen reductie meer te geven op de gewone plaatsbiljetten, terwyl ook retourbiljetten zullen ophouden te be staan. Alleen zullen worden verkrijg baar gesteld enkele reisbiljetten kilo meterboekjes en abonnementskaarten; alleen voor alle lijoen en, bepaalde trajecten, buurtsverkeerskaartjes. De By de vierde druk van v. H'sLjjsl vindt men Bijvoegsels van de predi kant en rector Oudhof, waarin men leest „dat de zelfstandige woorden die men in verscheide van onze beste schrijvers, of wel in een zelfde schrij ver, dan M. dan V. -of ook wel O, gestelt vindt, in der daadt van deeze drie geslachten zyn, en dat zulks der halven voor geen feil gereekent moeten worden Outhof zag zeer juist in, dat wanneer men zich wil houden aan Hooft en Vondel, men zich ook aan die autoriteit behoort te onderwerpen. Gebruikt Hooft dus een woord V. en Vondel M. of vindt men door een van beiden zoowel M. als V. ge bezigd, welnu dan heeft het woord twee geslachten. De beoefening van de oude talen heeft verhinderd dat men tijdig de schrijftaal in overeenstemming heeft gebracht met de spreektaal. In 1723 gaf de beroemde Lambert ten Kate bet eerste deel uit van de Aanleidi?ig tot de Eennisse van het Verheven Deel der Nederduilsche Sprake. In een der samenspraken van genoemd werk zegt N. „Ik was wel eer in twyffel of het Onderscheid van 't M. en V. Geslagt, omtrent Leveulooze Zaken, kilometerboekjes en abonnementen zullen geldig zijn over de lynen van H. S. M., S.S. en N. C. S. Men had gehoopt hiermede 1 Januari 1909 te kunnen gereed zijn, doch de bewer king der nieuwe tarieven neemt zoo veel tyd in beslag, dat zeer waarschijn lijk niet vóór den nieuwen zomerdienst deze regeling zal kunnen ingevoerd worden. Nederlanden Venezuela. Reuter seint uit Willtmstad, dd. 4 dezer Het Nederlandsche slagschip Jacob van Heemskerk en de kruisers Friesland en Gelderland hebben giste ren een betooging tegen Venezuela gehouden. Zij stoomden langs de kust van Puerto Cabello tot Laguayra. De Heemskerck is hier vanochtend terug gekeerd, de kruisers zijn naar Mara- caibo gegaan om eenzelfde betooging te houden. Nader seint Reuter uit Willemstad, dd. 4 dezer Men ziet in de betooging et-n teeken, dat de toebereidselen voor een deugde lijke blokkade voltooid zijn. Wjj meldden reeds, dat een ver volging is gelast tegen den burge meester van de N.-Brabantsche ge meente Best. Door den Raad is thans de schorsing aangevraagd van den burgemeester voor den tyd van drie maant en. Heden is van wege het Comité uit de Amersfoortsche[burgerij tot steun bij gedwongen werkloosheid een aan vang gemaakt met de uitkeering aan werkloozen. Aan een veertigtal per sonen, die zonder werk zijn, is reeds steun verleend. Naar wy vernemen gaat het met het meisje, dat gisteren zoo nood lottig te pas kwam by het warmen aan een potkachel, vry goed. In verband met dit ongeluk is het zeker niet ondienstig eens de aan dacht er op te vestigen wat men moet doen, wanneer menschen injbrand staan. Het „Hbl." heeft den heer J. Meier, brandweercommandant te Amsterdam, eens gevraagd naar de beste maat regelen, die bij het in brand geraken van menschen zijn te nemen. Een al- gemeene regel viel natuurlijk niet te stellende gevallen verschillen niet alleen van elkaar, maar de omstan digheden hebben er ook grooten in vloed op. Geraakt een vrouw in brand, dan acht de heer Meier het zaak, dat andere vrouwen uit haar nabijheid blijven en geen hulp verleenen, maar dit aan een man overlaten of zoo snel mogelijk hulp ingeroepen. Een man loopt lang niet dat gevaar, waardoor een vrouw door haar loshangende en gemakkelijk vlammende kleeding wordt bedreigd. Ziet een vrouw zich beslist, door gebrek aan mannelijke hulp, tot optreden verplicht, dan moet zij de rokken vlug uitdoen of deze strak om haar beenen binden. De loshangende rokken toch vormen het grootste ge vaar. Zy hullen, eenmaal in brand geraakt, het geheele lichaam dadelijk in vlammen. Kan men iemand water over zyn of haar brandende kleederen werpen, dan is dit het probaatste middel. Anders in bed springen en onder de dekens de vlam verstikken of iemand in dekens of kleeden wikkelen. Het naar buiten, de straat op te loopen, is natuurlijk slecht, doordat de vlam men worden aangewakkerd, maar be grijpelijk. Wie alleen is vooral, zoekt in zyn angst hulp en vliegt daartoe de straat op. Hierbij is dan tevens een probaat middel toe te passen, al moet 't als 'n soort paardemiddel mid- die geen Kun-verdeeling onderworpen zijn, Diet slegts een eigen goeddunken waeren van elk of eenig voornaem Schrijver te meer om dat onze aae- geljjksche Spreektael nu gantsch on- agtzaem is in dit stuk" Dat onacht zaam zyn was geen slordigheid, maar de natuurlike ontwikkelingsgang van onze talen waarbij evenals in andere levende taal, de verbuigingen afslijten. Ten Kate tracht N. te overtuigen, dat het verschil tussen M. en V. zyn oorsprong vindt in de oudere talen. Hy wil aan de woorden het M. of V. geslacht toekennen „op een bewijs dat het dusdanig onder onze oudste Tael- verwanten al gegrondvest is geweest." Evenmin als d. V. en t. W. kwam hy op het denkbeeld om de schrijftaal zoveel mogelik in overeenstemming te brengen met de toenmalige spreek taal, gelijk de hedendaagse taalweten schap dat nu vereist. Hy zoekt spel lingregels voor enkele geleerdeD, niet voor het ganse volk, dat toen evenmin iets van de oudgermaanse talen af wist als tegenwoordig. Ofschoon dus volgens ten Kate het verschil tussen M. en V. zaaknamen verloren was gegaaD bij het spreken, wilde men het by het schrijven be del worden beschouwd. Men springe, in brand staande, dè gracht in en roepe om hulp. 't Is in ieder geval een methode om zoo snel mogelijk het vuur ;te dooven en tot redding staan wel spoedige rappe handen gereed. Natuurlijk moet ook dit weer niet worden overdreven, en overal is ook geen water by de hand. Het snel dooven der vlammen door inwikkeling of rollen blyft de beste methode, 't Be hoeft geen betoog, dat veel afhankelijk is van de tegenwoordigheid van geest van het slachtoffer en zyn hüisge- nooten. Vandaar, dat zoo moeilijk een zekere aanwijzing is te doen. De hr. Meier wees er nog op, dat men met nat gemaakte handen veel kan doen voordat men brandwonden oploopt endat vrouwen in het algemeen voorzichtiger met vuur en by brandende toestellen, kachels, haar den, enz. moeten zyn. Na de opgave van gisteren ontviDg de heer Spelberg nog, met hartelijken dank aan de geefsters en gevers Beter laat dan nooit f 2.50 Voor St. Nicolaas aan de school kinderen f 2.60 Voor de St. Nicolaasuitdeeling op school fl. Vorige lijst f 101.10 Totaal f 107.10 Blijkens het afdeelingsverslag omtrent de Waterstaatsbegrooting 1909 werd o. m. de vraag gedaaD, welke de plannen der regeering zyn met de lijn Gouda-Schoonhoven en moet, naar men van bevoegde zijde verneemt, deze nog slechts ten deele aangelegde stoomtramlijn een punt van bespreking bij de- a. s. "Water staatsbegrooting uitmaken niet alleen, maar er ook groote kans bestaan, dat binnen korten tjjd de verbinding van Schoonhoven met Gouda in exploi tatie zal komen. Zoo althans ver melden de bladen. Eon en ander, ook de vroegere po gingen om eene betere gemeenschap tusschen Gouda, Schoonhoven en Utrecht in het leven te roepeD, in welke door den heer A. J. Krieger alhier, een werkzaam aandeel werd genomen, is oorzaak, dat genoemde heer van plan is by eventueel slagen met eene eerste lyn van Utrecht naar Harmeien, in het zuidwesten der pro vincie Utrecht door te werken in de richtingen van de Meern naar Mont- foort en van de Hommel naar IJsel- stein. Naar men ons meedeelt heeft ook de heer S. J. van Duinen zijn herbenoeming tot lid van de Kamer van Koophandel niet aangenomen. Gisterenavond meldden zich op het politiebureau aan een man en vrouw met 3 kinderen, die zich hier wilden vestigen. Bij nader onderzoek bleek dat de man nog 3 dagen ge vangenisstraf moest ondergaan waarom vrouw en kinderen als zonder middel van bestaan naar)Harderwjjk,hun plaats van afkomst, teruggezonden werden, terwyl de man in verzekerde bewa ring werd gehouden. Een tweetal minderjarigen uit Haarlem afkomstig, die in Duitsch- land hadden getracht werk te zoeken, werden heden door tusschenkomst der politie naar Haarlem teruggezonden. A.s. Dinsdag treedt het besluit van den gemeenteraad in werking, betreffende het uniform sluitingsuur van twaalf uur voor de cafe's, terwijl van avond van wege het St. Nicolaas- feest het sluitingsuur op twaalf uur bepaald is. De politieagenten worden heden door een milden gever getracteerd op speculaas. houden, omdat die verschillende vor men in vroegere eeuwen ook hadden bestaan, niet omdat zij voor de dui- delikheid nodig waren, want bij het spreken waren zy als nodeloos allengs vervallen. Onze schooljeugd is nog heden het slachtoffer van het verkeerd inzicht van onze voorvaderen en latere spraak kunstenaren. In plaats van bij het schrijven, evenals by het spreken, alleen de en het te gebruiken, worden de kinderen op school gemarteld met den, dat behalve in archaïsmen, dood is. Willen predikers, redenaars en schrijvers over deftige onderwerpen er gebruik van maken, dat staat aan hun. De scholieren moeten die vormen wel leren verstaan als zy ze ontmoe ten, maar behoeven geen menigte toch onvoldoende regels met uitzonderingen voor M. en V. van buiten te leren om ze zelf te gebruiken. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2