WEERBERICHT. Therniometerstaiid STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De officiële spelling. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 15 December 1908. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Hortalaagste 738.6 m.M. te Valentia. Verwachting tot den avond van 16 December 1908. WindKrachtige Z.W.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt, buiig. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennacht F. 41 Hedenmiddag 12 uur F. 48 1] Met gebruikmaking van do tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. K. A. Kollewijn. de Gelderland, die aan boord van de Alexis was gekomen, werd ter hand gesteld: H. M. de Koningin der Neder landen heeft Haar oorlogsschepen op gedragen alle Venezolaansche regee- ringsvaartuigen aan te houden en tij delijk in beslag te nemen. Dit is een représaille-maatregel. Wij verzoeken u de vlag te str(jken en uw schip met alle opvarenden aan den comman dant van de Gelderland over te geven. Alle weerstand is nutteloos. Indien gij u verzet, zal het gevolg zyn, dat uw schip verloren gaat en velen uwer den dood vinden. Dit bericht was ge- teekond door den adelborst le klasse (second lieutenant) Boinar Red.) Generaal Gomez vaardigde een de creet uit, waarin de inbeslagneming van de Alexis wordt medegedeeld, warrna het stuk vervolgtIk beschouw deze daden als een wezenlijke schen ding van het grondgebied van Vene zuela, een aanval tegen de Venezo laansche regeering als een ernstigen aanslag op de nationale souvereiniteit, als een bedreiging van de territoriale onschendbaarheid, de eer en de waar digheid van Venezuela. Het vaderland in gevaar zijnde, verklaar ik de natie te zijn iu staat van verdediging. Dien tengevolge neemt het hootd van het uitvoerend bewind op zich en zal h(j uitvoeren de buitengewone bevoegd heden hem bij afdeeling 8 art. 80 der Venezolaansche grondwet toegekend. Een regeeringsgezinde betooging had plaats buiten het gele huis, het offi cieels verblijf van den president. Gomez, het plein naar het presi dentshuis overstekende, werd door de menigte geesdriftig begroet. Het pre sidentshuis zelfs was vol met op den voorgrond tredende personen toespra ken werden gehouden op het plein, waarbij de loslating van de politieke gevangenen werd gevraagd, als mede afschaffing van de regeeriugsmonopo- lies. Paul, de minister van buiten- landsche zaken, 'antwoordde en maande het volk aan vertrouwen te stellen in Gomez om de moeilijke vraagstukken, die Venezuela in verwarring brengen, tot oplossing te brengen. Hij smeekte hen Gomez te helpen in het dragen van den last der verantwoordelijkheid. De Liberale Unie. Naar wjj vernemen is in een vergadering van het hoofdbestuur der Liberale Unie, in de afgeloopen week in den Haag gehouden, onder meer besloten in Februari a.s. de aangesloten kies- vereenigingen tot een buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam samen te roepen, in verband met de algemeene verkiezingen van 1909. —Met algemeene stemmen is gisteren benoemd tot gemeentesecretaris van Arnhem mr. J. L. C. Van Essen, hoofdcommies ter secretarie. De be noemde werd terstond geïnstalleerd. Achterstands-ontwer pen. De minister van justitie heeft aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal bericht, dat door hem, in gevolge Koninklijke machtiging, wor den ingetrokken het eerste en het derde by die Kamer aanhangige wet sontwerp tot onverwijlde bestrijding van den achterstand by sommige ge rechten, strekkende resp. tot wijziging van de wet van 9 April 1877 (Stbf. no. 79) en tot verhooging van de Justitiebegrooting voor 1908. Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 15 December 1908, des namiddags te half twee ure. Om broodswil zal menig onderwijzer tegen zijn overtuiging slaafs moeten bukken maar zyn waarhedszucht zal hem b(j zijn studie, naast het opge drongen verouderde en afgeleefde, naar de nieuwe richting trekken, en bem de „beknopte Nederlandsche Spraakkunst van dr. Holtvast" en „Nederlandse Taal, Proeve van een Nederlandse Spraakleer door J. G. Talen, R. A. Kollewijn en F. Buiten rust Heltema" met voorliefde doen bestuderen. Maar hoe kan hij dan met opgewektheid de spelling van de Re gering onderwijzen? Reeds Bilderdijk zegt in zijn Spraak leer „Niets (kan) taalverwoestender, niets verderfelijker voor den mensch zijn, dan de taai-zelve, die in de uit spraak bestaat en in geene lettertee- kenen, naar eenige ingevoerde of aan genomen spelling te willen richten. De regel der spelling is éénspel ge.- lyk gij spreekt, en het was voor eene beneden het beesteljjke afgezonken domheid bewaard, dit om te keeren en de spelling tot regel der uitspraak te nemen." 'tls echter meer gebeurd dat de uitspraak van een geleerde meer dan 70 jaar na zyn dood als juist werd Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig: 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren van Kalken en Ruys en de heeren Rolandus Hagendoorn en v. Duijnen. Medegedeeld wordt dat zijn inge komen de volgende stukken Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 October, strekkende tot onderhan- handsche verhuring van den tuin aan de Bloemendalsche Poort. Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 October betreffende de onderhand- sche verhuring van eene weide op Birkhoven. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van de Geraeentebegrooting voor 1909, vastgesteld bij raadsbe sluit van 27 October 1908. Schrijven van de Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van het afschrift van de door den Gemeen teraad in zijne openbare vergadering van 24 November vastgestelde ver ordening tot wijziging der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en loge menten. Besluit van de Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 24 November tot aankoop van grond voor vergrooting van de gasfabriek. Eene nota, dato 3 December 1908, afdeeling I no. 1022 van B. en W. naar aanleiding van een door den heer S. J. van Duinen onderteekend schrij ven. Dit schrijven luidt als volgt Aan de Edelachtbare Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort. Edelachtbare Heeren 1 Uit de door U tot den Raad ge richte Nota is| mij gebleken, dat de woorden door mij in een ingezonden stuk in „de Eemlander" van 23 October j.l. gebezigd, luidende: „en wat ik als raadslid ter wille van het prestige van B. en W. niet aan de groote klok hang", U aanleiding heb ben gegeven, deze zaak ter kennis van de Raadsleden te brengen. Met mijn schrijven van 4 November j.l. heb ik U reeds bericht, dat die woorden aan mijne pen zijn ontsnapt. Na de geheele zaak nog eens rustig te hebben overwogen, deel ik U mede: dat ik bet betreur die woor den te hebben gebezigd en die dan ook terugneem, onder aanbieding van mijne verontschuldigingen. Ik stel er echter prys op hierbij te verklaren, dat het mij niet te doen is geweest om personen te treffen, maar alleen het belang der gemeente mij tot deze strijdwijze heeft geleid. Met betuiging van hoogachting heb ik de eer te zijn, Uw dienstw. Dr. (get.) S. J. VAN DUINEN. N.B. U zult m(j verplichten, indien U den Raad met dit schrijven in kennis wilt stellen. De voorzitter: Namens B. en W. verklaar ik het incident hiermede afgeloopen. (Applaus.) Verslag dd. 7 December 1908 van de le Afdeeling van den Gemeente raad betreffende het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 November in zake de waterleiding. Een schrijven van het bestuur van het Groene Kruis, waarbij bedankt wordt voor de in gebruikgave .van een lokaal van de Horgere Burger school. Eene dankbetuiging van ,H. C. C. de Blécourt voor zijne benoeming tot ouderwijzer. Een adres van J. Scheer, daarbij erkend. In de Opstellen leest, men „Het onderwijs van elke leveude taal, en bovenal dat van de moedertaal, dient te worden gebaseerd op het gehoor. Leer de kinderen opmerken hoe ze gewoon zijn te verbuigen en te ver voegen de woorden tot zinnen te verbindenwoorden en klanken uit te spreken. Zij komen op school met eon gehele grammatika onbewust in zich. Er valt niet een nieuw gebouw op te trekken. Er valt alleen af te maken en hier en daar te herstellen. Maar en dat is de hoofdzaak de kinderen moeten hun gebouw met bewustheid leren zien. Geen abstrakte voorschriften, 'geen definities, geen geestdodende oefeningen om vervoe gingen en verbuigingen te leren die ze öf al kennen, öf die feitelik niet bestaan. „Het gehoor moet worden ontwik keld en er behoort zorgvuldig voor te worden gewaakt, dat halfbegrepen of halfware wijsheid van handboeken de leerlingen het vertrouwen op hun ge hoor niet doen verliezen." Het onjuiste begrip dat men moet schrijven volgens spraakkunstregels en niet volgens z(jn gehoor, heeft de verzoekende hem in 't ziekenhuis te willen opnemen. In handen van B. en W. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond gelegen aan het kruispunt aan den Arnhemschen weg, Leusdenschen weg en Bergstaat. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van de Maatschappij Amersfoort, tot exploitatie van onroerende goederen, betreffende overname van een ge deelte van een weg. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. Hierop volgt het voorstel van B. en W. tot machtiging van hun College tot het aangaan eener tijdelijke geldleening (dienst 1909). Goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot be handeling van het voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den Gemeente-Architect. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. Thans volgt een voorstel van B. en W. betreffende het herhalings-onder- w(js voor meisjes. Het voorstel strekt dat de Raad aan de Koningin zal verzoeken vrij stelling te verleenen van de verplich ting, voor meisjes gelegenheid te ver schaffen om, buiten avonduren, 96 uren in het jaar herhalings-onderwijs te genieten. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. In behandeling komt het voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur tot verhooging der subsidie voor 190S. Dit voorstel strekt tot verhooging van het subsidie met f 800 en het subsidie dus te brengen op f 12607.68. Aldus besloten. In verband hiermede wordt behan deld het voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienstjaar 1908, in verband met de subsidie voor het Burgelijk Armbe stuur. Goedgekeurd. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. betreffende het ver leenen van subsidie in 1909 aan de vereeniging „Kindervoeding," ter groot te van f 350 voor 1909. Goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden van het Burgelijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren H. W. van Esveld en B. A. Siddré. Benoemd worden de heeren H. W. v. Esveld en B. A. Siddré. Benoeming van twee leden van de Commissie tot bijstand in het be heer van de gemeentereiniging, wegens periodieke aftreding van de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. Benoemd worden de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. Benoeming van 3 leden van de Com missie voor de Fabricage, wegens af treding van de heeren A. M. Tromp van Holst, H. Kroes en S. J. van Duinen. Benoemd worden de heeren A. M. Tromp v. Holst, H. Kroes en S. J. v. Duinen. Benoeming van 4 leden van de Com missie tot bijstand in 't beheer van de gasfabriek, weger,s aftreding van de heeren A. A. Hamers, N. Veis Heyn, C. J. Plomp en W. Salomons. Benoemd worden de heeren A. A. Hamers, N. Veis Heijn, C. J. Plomp en W. Salomons. aandacht zozeer van de spreektaal afgetrokken, dat er veel slordigheden zijn ingeslopen. Daar heeft men bijv. de klemtoon. Men hoort katalógus naast katdloguspetroleum naast petróleumaltaar naast Jltaar roók- vlees naast rookvléésreus&chtig naast réüsachtig enz. De klemtoon brengt ons van zelf tot de vraag, of de interpunktie moet bestaan in zin- of in /ftwtekens. De spraakkunsten houden zich ouderwets aan zintekens, en hebben deze, vol gens de Opstellen „in een net van regels en uitzondering weten te ver strikken. Men kan nu, lettende op voegwoorden, betrekkelike voor naamwoorden, nevengeschikte be palingen enz., zonder ook maar te vermoeden wat een schrijver zeggen wil, de plaatsen aanwijzen, waar hij komma's moet zettenwaar hij dus, als hij sprak, even zou moeten rusten of wachten 1 Zou het niet verwon derlik wezen als die regels niet leid den tot onnatuur? Het schijnt wel of men de interpunktie heeft willen ver lagen tot een (onbruikbaar) hulpmid del bij de zinsontleding I „Zinnen worden door komma's ge scheiden. Gelijksoortige bepalingen ook. Benoeming van twee leden van de Commissie van Wetgeving wegens af treding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. Benoemd worden de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. Benoeming van 5 leden van dt Reclame-Commissie in zake plaatse lijke directe belasting naar het in komen, dienst 1918. Benoemd worden de heeren H. W. van Esveld, A. M. Tromp v. Holst, A. A. Hamers, S. J. v. Duinen en M. R. N. Oosterveen. Benoeming van een curator van het Gymnasium, wegens periodieke af treding van Dr. H. W. Schreuder. Benoemd wordt de beer Dr. H. W. Schreuder. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middel baar onderwijs, wegens periodieke aftreding van dr. A. H. C. van Driel. Benoemd |wordt de heer Dr. A. H. C. van Driel. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toi zicht op het Lager onderwjjs, wegens aftreding van de heeren E. G. Drenth, Dr. H. J. Rejjn- ders en J. L. F. de Mejjere. De voordracht voor deze benoeming is als volgt A. Vacature E. G. Drenth. 1. E. G. Drenth. 2. A. Bommel. B. Vacature Dr. H. J. Reynders. 1. Dr. H. J. Reijnders. 2. P. S. R. Wolterbeek. C. Vacature J. L. F. de Meyere. 1. J. L. F. de Meyere. 2. M. van Heioma. Benoemd worden de heeren E. G. Drenth, Dr. H. J. Reynders en J. L. F. de Meijere. By de rondvraag antwoordt de wet houder Visser op de vraag door den heer Jorissen in de vorige vergadering gedaan, omtrent vergunningen tot bouwen. Hieruit blijkt dat het eerste geval dateert van 21 Mei 1906, vdor dat de verordening door Ged. was goedgekeurd. Vergunning tot bouwen van de twee andere huizen was aange vraagd 23 Mei, en het daar gebeurde berust op eene vergissing van den Ge meente-architect. De heer Jorissen verklaart zich voldaan over het antwoord en de vergadering wordt hierop gesloten. De Secretaris der afdeeling Amers foort en omstreken van de Nationale vereeniging tot steun aan milliciens is heden begonnen met het verzenden der uitnoodigingen om toe te treden als lid. Men zou hem zeer veel noodeloos werk en beter te gebruiken tijd be sparen door de bijgevoegde kaart te rug te zenden aan het daarop ge drukte adres. De vereeniging trekt zich het lot aan der jongelingen, die na omme komst van hun diensttijd niet weten waar zij werk zullen vinden mits hun comgagnies-, eskadrons-, of battery- commandant heeft verklaard, dat z|j in dienst goed hebben opgepast. Aanvankelijk strekt de afdeeling zich uit over het kanton Amersfoort; wellicht voegt het Hoofdbestuur der vereeniging daar later nog eenige aan liggende Gemeenten aan toe. Het ligt in de bedoeling, de mili ciens uit de afdeeling het eerst te helpen en de miliciens die te Amers foort in garnizoen zyn in contact te brengen met de afdeeling hunner woonplaats. Mogen zeer velen deze nuttige ver eeniging steunen door toe te treden als lid of als donateur. De contributie wordt pas in Maart geïnd. Voor voegwoorden, een komma, voor betrekkelike voornaamwoorden, een komma En wie bij hel hardop lezen let op die voorgeschreven komma1 s leest siecht. „Hjj is een beste brave kerel." Zet men een komma vdor brave, dan kan het zinnetje beteekenen, dat aan „brave kerel" gezegd wordt dat zeker iemand een „beste" is. „De man die dat ge zegd heeft, is een leugenaar". Plaatst men voor die volgens de spraakkunst een komma, dan moet bij 't lezen de stem daar even laten rusten maar lees het zo eens. Men moet lezen: „Neem dit mee als je gaat" (zonder komma). „Neem dit mee, als je ten minste gaat" (met komma). Een leesteken moet niet geplaatst worden omdat de éne of andere regel het voorschrijftmen moet het alleen doen wanneer het voor goed begrijpen en goed lezen wenselik is. A. M. K. Wordt vervolgd.) Reuter seinde gisteren uit Caracas via Port of Spain Paul, de Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft een nota aan bet diplomatieke korps ge zonden, waarin krachtig verzet wordt aangeteekend tegen de herhaalde schending van de territoriale rechten van Venezuela door de Nederlandsche oorlogsschepen, die sedert 2 dezer in Venezolaansche wateren kruisen. In de nota wordt er de aandacht op ge vestigd, dat geen blokkade is afge kondigd en dat de bemoeienis met de kustvaart schadelijk is voor den han del van onzijdige mogendheden. De tyding van het inbeslagnemen van het Venezolaansche kustbewa kingsschip Alexis door de Gelderland werd hier hedenmorgen bekend. Een volksmenigte op het Bolivarplein ver zameld hield een betooging ten gunste van de regeering. Een tegenbetooging van een menigte, waaronder vele studenten had plaats buiten het bureau van het blad El Constitucional, het orgaan van Castro. Het gevolg hier van was een geregeld gevecht met de beambten van het blad, waarby schoten werden gewisseld. Het ge vecht duurde 5 minuten er werden verscheiden personen gewond, van wie er een neds is gestorven. De te hulp geroepen politie verscheen, gewapend met geweren. De menigte werd ver strooid. De kapitein van de Alexis is te Puerto Cabello aan land gezet en heeft naar Caracas het volgende, 12 December gedateerde bericht doorge zonden, dat hem door een officier van - Nadruk niet verboden. 9) In de Opstellen lezen we ,,De vraag is of de spraakkunstenaars het recht hebben voorschriften te geven waar aan ze dat recht ontlenen, en hoe lang hun taalrechten bindende kracht hebben die vraag wordt zelden ge daan. Het publiek gelooft nu eenmaal dat het te gehoorzamen heeft; leert voorschriften van buiten, tracht te vergeefs ze toe te passen, en berust per slot van rekening in zyn „onkun de," of is gelukkig in de illusie dat het geen taalfouten maakt." Die door taalwetenschap en peda gogiek veroordeelde toestand moet door het Regeringsbesluit bij het L. O. bestendigd blijven. Hoe jammer dat de Minister geen bekwamer raads man heeft gehad. Zyn we dan nog in de Middeleeuwen, dat van hoger hand een slagboom kan worden opgericht tegen de ontwikkeling van een wetenschap?

De Eemlander | 1908 | | pagina 2