DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 269, WOENSDAG 16 DECEMBER 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Aboiinementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Iniero. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing ran advertcntiën en reclames tan bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Duitcnlandsch Adyertcntieburean It. T. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Zij, die zich tegen I JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. GROOT BRITANNIË. Als een middel om de werkloosheid te verminderen en tevens kinderen voor slechte invloeden op lichaam en geest te bewaren, stellen in Engeland een aantal menschen, die zich met onderwijs en de sociale kwestie bezig houden, voor: leerplicht voor voort gezet onderwijs tot den leeftijd van 17 jaar; wettelijke vermindering van het aantal uren, die kinderen beneden dien leeftijd mogen werken (in het bedrijfsleven nl.)opening van vak scholen om kinderen met aanleg een ambacht of handwerk te leerenver- hooging van den leeftijd, waarop kin deren de lagere school mogen verlaten uitbreiding van het stelsel, nu reeds in Engeland bestaande, van commissies die kinderen bij 't verlaten van de school behulpzaam zijn in 't vinden van een beroepverbod van straat- venten -voor alle kinderen beneden de 17 jaar. De hertog van Argyll, zwager van koning Eduard, heeft aan een feestmaal gezegd, dat het erfelijke stelsel, waarop het Engelsche Hooger- huis berust, gaat verdwijnen. Hij hoopte, dat het land eerlang een ge kozen Hoogerhuis zou hebben, zooals Frankrijk in zijn Senaat bezit. FRANKRIJK. De Kamer heeft gisteren beraad slaagd over de voorstellen van Ar- cbimbaud, die de strekking hebben een referendum te houden over de grootte van de parlementare schade loosstelling. Gedurende de bijeenkomst, die nog al rumoerig was, werd de zich op de tribune bevindende zoon van Archimbaud, verwijderd omdat hij de sprekers in de rede viel. Met 311 tegen 206 stemmen werd (naar het engelsch.) 81 Zij sprak kalm. De zenuwachtige spanning was gebroken. Zij zat daar stil en gelaten met de handen om haar knieën gevouwen. Haar gelaat was het gelaat van eene vrouw, die zich niet meer over allerlei kleinigheden in het leven bekommert. Het onmetelijk groote ver driet hield al haar gedachten bezig. Het viel Hubert Wickham moeilijk in die bleeke vrouw zonder tranen een spoor te ontdekken van het vroe gere levenslustige meisje. De kalmte om haar heen, de mooie omgeving en het ongewone van niet bang behoeven te zijn voor nieuwe aanmerkingen en beleedigingen, werkte onbewust verzachtend op haar. Zij had den grooten stap gedaan en zichzelf bevrijd van de hatelijke slavernij, waaronder zij eenige maan den lang gebukt was gegaan. Anthony was weghaar huwelijk, waarvan zij zooveel had gehoopt, was gebleken niets dan een bespotting te zijnhaar leven was verwoest, haar ten slotte besloten over te gaan tot de orde van den dag. ALGIERS. In Colomb Besjar, in Algiers, hebben gisteren vijftig gedeserteerde soldaten van het vreemdenlegioen 's nachts bij het station Berresjid een trein tot stilstand gebracht, waarin o.a. gene raal Vigy, een kolonel en verder nog meer militairen en ook burgers reis den. Zij hadden de bajonet op het ge weer en dreigden te schieten op al wie zich verzetten. Vervolgens stegen zij in en gelastten den machinist te rug te rijden. Na een kleine twee uur rijden, lieten zij den trein bij EIBida ophouden, stegen uit en macheerden op bevel van een, die als luitenant was gekleed, in gesloten geledoren in de duisternis weg. Troepen, die hen later na werden gestuurd, maakten vijf man gevangen. Zij vertelden, dat de ove rigen zich tot het laatst zouden ver dedigen. Men dacht, dat die al de grens over waren. Zondagavond waren de mannen van 't vreemdelegioen uit Ain-el-Adziar vertrokken, meenemende een paar kisten patronen en een lui tenantsuniform. Het onderzoek in zake de muiterij heeft, naar verluidt, aan den dag ge bracht, dat er een agentschap voor desertie bestaat. Hiervan moeten een of meer Duitschers deel uitmaken. TURKIJE. De correspondent van de Daily Chronicle te Constantinopel bevestigt een reeds gisteren verspreid gerucht, als zou Oostenryk-Hongarjje bij de heropening der onderhandelingen met Turkije aangaande de annexatie van Bosnië-Herzegowina een schadeloos stelling van 24.000.000 gulden hebben aangeboden. In den Turkschen Ministerraad zou dit voorstel overwogen, maar voor onaannemelijk verklaard zjjn. De Ti mes verneemt uit Weenen, dat Turkije niet minder dan 96 millioen gulden schadeloosstelling eischt. Algemeen wordt deze eisch buiten sporig geacht. Afgevaardigden van het syndicaat van Ottomansche handelaren hebben aan den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat het onmoge- hoop vernietigd. Maar te midden van de sombere ellende van dit alles, bedacht zij ook dat alles wat zjj op Elmwood had moeten ljjden, nu en voor altijd voor bij was. Haar blik was gevestigd op de zacht heen en weer waaiende hoo rnen daarbuiten, terwijl zjj daar neer zat en baar verhaal deed aan den man naast haar haar groote wen- schen haar gedachten haar vroegere belangstelling, haar onwrikbaar geloof in Anthony de speldeprikken, aan merkingen, vernederingen die zij te verdragen bad gehad niets werd ver zwegen. Ik dacht, besloot Violet met een poging om te glimlachen, dat ik op een of andere wijze geld zou kunnen verdienen, en als ik van niemand meer afhankelijk was, dan zou ik mij ge lukkiger gevoelen. Ik had heel veel tjjd over, want aan het huishouden was bijna niets te doen, omdat ik niet in de keuken kon komen en ko ken moest in onze eigen kamers. Ik was er niet op gesteld uit te gaan, want overal staarden de menschen mij aan. Ik had niets te naaien want ik kocht geen nieuwe kleerenen ik had alle boeken, die in huis waren al gelezen. Eindelijk bedacht ik, dat ik verha len zou kunnen schrijven en zoo iets lijk is het boycot van de Oostenrijk- sche goederen te beperken, zoolang Oostenrijk niet aan de Turksche eischen heeft voldaan. TWEEDE KAMER. Minister Sabron heeft gisteren ge antwoord op verschillende opmerkingen door de Kamerleden gemaakt en con stateerde dat zjjn plannen in hoofd zaak vrijwel instemming hebben ge vonden. De organisatie van den land storm is door den minister op den voorgrond geplaatst, omdat hij den landstorm beschouwt als basis voor onze geheele nationale verdediging. De minister was wel voor korten eersten oefeningstijd, mits de miliciens eenige lichamelijke geoefendheid bezitten, zoo dat zijn in korten tijd soldaat kunnen worden. Om eindelijk eens practische be weging in deze zaak te brengen zijn met volle instemming van den minister van binnenlandsche zaken officieren naar Drenthe gezonden, niet om aan kinderen les te geven maar om onder wijzers te overtuigen van 't nut van openluchtspelen. Door hetgeen in Drenthe is geschied is volstrekt geen dwang opgelegd. Na genoeg alle onderwijzers hebben den maatregel dan ook met open armen ontvangen. Slechts vier waren er tegen, met hen zjjn de onderhande lingen afgebroken. De Minister wil aan hen, die bij in diensttreding bijv. in staat zijn met eene tusschenruimte van 12 uren twee marschen van 25 K.M. te maken, af slag geven van den eersten oefe ningstijd. 't Blijvend gedeelte kan nog niet worden afgeschaft't is nog noodig voor mobilisatie doeleinden. Indien door een andere indeeling der militie- plichtigen het blijvend gedeelte kan worden weggewerkt, is tegen die af schaffing geen bezwaar meer. De vrijstelling van kostwinners vond de minister beter dan 't stelsel van vergoeding. Naar aanleiding van het voorgevallene met een officier, die zonder vereischte toestemming een huwelijk aanging, is van het desbetreffend kon. besluit eene herziening in voorbereiding. Waar 't geld rechtmatige belangen zal de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" bij den Minister steun vin den. De Minister stelt voor het geschil tusschen de vereenigingen „Ons Be lang" en „Onderlinge Voorzorg" te doen uitmaken door eene onpartijdige commissie. Wat de conduite staten aangaat be toogde de Minister dat het nieuwe voorschrift dienaangaande werkelijk een vooruitgang is. Wat van Idsenga's wensch betreft, dat aan 't hoofd van departement van oorlog een burger als Minister zou worden geplaatst, merkte de Minister op, dat hij zich daarover voor dien persoon zal verheugen, ten minste als deze naast zich heeft een directeur- generaal, die werkelijk verantwoor delijk is, ook tegenover de Staten- Generaal. Wat de zaak Römer aangaat stelde de Minister op den voorgrond, dat volgens de in 1903 genomen algemeene maatregel een officier, die ongeschikt blijkt om langer in zijn rang te die nen, eervol kan worden ontslagen of in andere dienst gesteld. Hij schetste daarbij al hetgeen met dezen of/icier is voorgevallen. Overste Römer was ongeschikt geoordeeld een zelfstandig bevel te voeren, maar de commissie van advies achtte hem niet onbe kwaam om in eenigerlei betrekking bij de landmacht te dienen. Hoewel geheel onverplicht heeft de Minister 13 October overste Römer medegedeeld, dat hij hem benoemd bad tot provinciaal adjudant. Had overste Römer iets aan te merken gehad, dan bad hij bij die gelegenheid vertrouwelijk kunnen spreken. Hij deed dit echter niet maar bepaalde zich tot een woord van dank. Mocht overste Römer in zijn nieuwe betrek king niet voldoen dan zal hij ook daar moeten worden ontheven. Maar met nadruk kwam de minister op tegen 't verwijt, dat hij den overste niet heeft willen tegemoet komen. verdienen. Ik ging zitten en schreef een verhaal, en toen ik het af had, wist ik niet hoe ik het zou publieee- ren. Ik ging naar Londen en meldde mij aan bij den uitgever van een tijd schrift en op zijn raad liet ik mijn manuscript bij hem achter, opdat hij het zou kunnen lezen. Hij zei, dat er wel eenige weken verloopen zouden voordat ik iets van hem hoorde, maar het wachten viel mij zoo lang. Iede ren morgen ontwaakte ik met de hoop, dat ik gunstig bericht van hem zou krijgen, en iederen avond ging ik liggen zonder dat mijn hoop vervuld was. Toen kwam de morgen, volgende op den avond dat ik mijn hart tegen Anthony uitgestort had dienzelfden morgen, het schijnt mjj nu jaren ge leden bracht Anthony mij een pakje, waarin het manuscript, dat door den uitgever in boleefde termen ge weigerd werd. Myn echtgenoot zei iets tegen mij over ons huwelijksleven, iets over een fout, die hij gemaakt had en zijn wensch om die te herstellen, maar ik hoorde het ternauwernood. Ik ver zocht hem mij alleen te laten en be loofde hem, dat hjj alles naar wensch zou vinden bij zijn terugkeer. Hij ging heen, en zoodra hij weg was, kleedde ik mij aan. Ik had de reke ningen van alle winkeliers betaald, en had juist geld genoeg om Susan haar kon te geven en mijn spoor kaartje te betalen. Ik liet een brief voor Anthony achter, waarin ik hem vertelde wat ik gedaan bad, en toen kwam ik hier. Violet scheen geen opmerking over haar verslag van den kant van Mr, Wickham te verwachten. Zij had behoefte gehad zich tegen over iemand te uiten, en zij had dat tegen hem gedaan. Hij was vertrouwd dat was alles. Ik weet, ging zy na een pauze voort, dat ik hier maar een maand lang kan blijven. Toch zal het zoo lang een toevluchtsoord voor mjj zijn en ik kan Nancy spreken. En als un echtgenoot u volgt Dan wensch ik hem niet te ontmoeten dat alles is voorbij. Wij hadden de gelegenheid, en wy hebben haar voorby laten gaan. Hij zal er op aandringen, dat u hem ontvangt. Dat zal hij niet U kunt Antho ny niet. Hij zal zich niet bij mij op- driDgen, als hij ziet, dat het tegen mijn wil is. Heeft u een boodschap gezonden om Nancy Ja wij kunnen haar nu heel spoedig verwachten. Hoe gaat het Christal nu? Zij is ook een slachtoffer van de wreed- NEDERLAND EN VENEZUELA. Reuter seint uit Willemstad „De inbeslagneming van de „23 de Mayo" had 13 dezer noordelijk van Cumana plaats. Van de Jacob van Heemskerck ging er een bemanning over op het genomen schip, waar de Nedorlandsche vlag aan den fokke- mast werd geheschen. De VeDezo- laansche bemanning werd met de sloepen aan wal gezet, juist als bij het nemen van de Alexis. De kruiser Gelderland vertrok gis teren naar de Venezolaansche kust met ervaren zeelieden aan boord, die goed bekend zijn met de baaien en inhammen. De bedoeling is zich mees- ter te maken van de torpedoboot Margarita. De torpedoboot Magarita, de eenige die de Venezolaansche marine bezit, is indertijd van de Spaansche regeering overgenomen. Het is een groot model torpedoboot, die by de overneming in goeden toestand verkeerde en wel wat, beteekende. Er bestaan echter ge gronde vermoedens, dat de Margarita thans door onvoldoende onderhoud in slechten toestand verkeert. Later De Jacob van Heemskerck is heden- morgen te Willemstad aangekomen met de „23 de Mayo" op sleeptouw. De Washingtonsche correspondent van de Times seinde gisteren, dat een voornaam lid van de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, op het be richt dat de Gelderlander de Alexis had opgebracht, zeide „Het lijkt wel of president Castro eigenlijk zijn lang verdiend pak slaag krygt, en ik ben er bljj om." Die woorden, zegt dé Times-man, geven de opvatting van het ofïicieele Washington weer. Met belangstelling ziet men er naar uit, wat Nederland's volgende stap zal wezen. Amerika zal rustig toekijken, zoolang in Venezuela buitenlandsche handel en belangen niet ernstig schade lijden. De correspondent maakt verdei melding van allerlei geruchten ovei revolutionnaire plannen, die er ii Venezuela broeien. Ook heeft mei een vagen indruk, dat president Castri er niet zoo erg op gesteld zal wezen heid van tante Harriet. Hoe geheé anders denk ik nu over Christal ni ik weet, wat zij te lyden heeft ge had I Ik begrijp nu hoe zij er toe ko komen bier alleen te blijven om naa het geld te zoeken. Ik kan zelfs be grijpen hoe zij op 't oogenblik, ds zij zich het geld zag ontglippei waardoor zij naar haar moeder zo moeten terugkeeren, in elkaar zakl en ernstig ziek werd. Hoe kunnen zulke menschen bestaan Geen woi der, dat oom Peter wegliep en ht verliet 1 Als hij nu nog leefde en h( kende zooals u hen nu kent, dan zr hy zeker zijn geld liever in de z gooien dan er een hunner een sti ver van geven i Peter Malincourt zorgde er voi dat er niets van zyn geld in de z van zijn zuster Harriet of haar k deren zou vloeien. Violet ontstelde en keek hem a: Hoe weet u iets omtrent eindbestemming van zyn gel vroeg zij. Dat heb ik voortdurend gewet Maar het moest geheim geboi' worden. Hubert Wickham maakte een geduldige beweging. Waar hebt u toch al die over. ven gewetensvragen geleerd? vroeg Wordl vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1